Brokx: Woningmarkt eiste snel ingrijpen orten Tachtig West Europese Unie zoekt hechtere samenwerking Nederland „tweede" verzuurder Yamaha leert de mens spelenderwijs kopen ritse vorstin zit in de zorgen over Charles en Diana Mitterrand niet langer gewenst afia- aas ordt lichter Q :hilder „ER MOEST IN FEITE EEN BRAND WORDEN GEBLUST" 3NENL AND/B U ITENLAND* Ceidae Commit DINSDAG 27 OKTOBER 1987 PAGINA 5 onze correspondent Simons) )EN Be Britse Elizabeth zit jn de zorgen over iu wel ijk van t\aar fger prins Charles rnnses Diana. Al Sidenlang gaan de hhten over de pro- \en in het huwelijk. f nu zelfs Britse Steitskranten er bol staan en de eer- vaardige BBC er praat, valt er voor Buckingham Palace niet veel meer te nege ren. Charles en Diana hebben ruim zes weken gescheiden geleefd, hij in Schotland en zij in Londen. Afgelopen weekend was sinds half september het eerste dat zij gedeeltelijk in eikaars ge zelschap doorbrachten. De prinsjes William en Harry zullen wel hebben gezegd: „Is deze bleke heer met de bloedrode wangen en de enorme flaporen onze pap pie?" Het was trouwens maar een korte reünie, want nadat van dit week eind precies geteld 21 uren voorbij waren gegaan, kreeg de prinses van Wales er ruimschoots genoeg van. Zij pakte haar Jaguar XJS en reed zonder de kroon prins gezwind van Highgro- ve naar Londen. Koningin Elizabeth heeft vandaag premier Margaret Thatcher in audiëntie ont vangen. Hoewel het onder werp Charley en Di niet op de officiële agenda stond, is het wellicht toch ter sprake geweest. Premier Thatcher is namelijk doodsbang voor een herhaling van de crisis van 51 jaar geleden, toen Edward VIII wilde trouwen met de gescheiden Ameri kaanse Wallis Simpson. Dit drama leidde tot Edwards troonsafstand en zijn ver banning met Wallis Simp son naar Frankrijk. Buc kingham Palace en de rege ring Thatcher zijn het er over eens dat zoiets nooit meer mag gebeuren. Harold Brooks-Baker, hoofdredacteur-directeur van Burke's Peerage zegt in dat verband: „Die twee zul len nooit een echtscheiding aangaan. Het gekoppelde huwelijk van Charles en Diana rust op vaste gron den. Maar het is geen ro mantisch huwelijk, zoals de populaire pers graag wil. Charles en Diana zijn hele maal niet smoorverliefd op elkaar". De huidige problemen tus sen beide echtelingen heb ben kennelijk veel te ma ken met hun leeftijdsver schil van dertien jaar. Hun gedachtenkring en interes ses lopen sterk uiteen. Het enige dat Charles en Diana met elkaar gemeen hebben, is hun ouderlijke toewijding aan hun twee zoontjes. Voor het overige leven Charles en Diana elk in een aparte wereld. De huwelijksmoeilijkheden van Charles en Diaqa schij nen overigens al een weer slag te hebben op de liefde van de doorsnee-Brit voor zijn vorstenhuis. Volgens een enquête is de eerbied en het ontzag voor G root-Brit- tan niës „royals" de laatste acht maanden met tien pro cent gezakt. PARIJS Een meerderheid van de Fransen wenst geen nieuwe ambts termijn van president Mitterrand. Dat is de verrassende uitkomst van een enquête, die gisteren in het weekblad Le Point is gepubliceerd. Hoewel de populariteit van Francois Mitterrand nog altijd ongeëvenaard hoog is, meent 58 procent van de ondervraagden toch dat de socialis tische president beter kan opstap pen. Mitterrand heeft overigens zijn kandidatuur officeel nog niet beves tigd. Van de mogelijke opvolgers ge niet de liberale ex-premier Ray mond Barre het meeste vertrouwen. Muizemelk medicijn tegen hartziekten WASHINGTON Amerikaanse we tenschappers hebben gisteren gemeld dat zij een doorbraak hebben bereikt in hun pogingen een menselijk eiwit te produceren dat een veelbelovend medicijn is tegen hartziekten. Het ei wit wordt geproduceerd met de melk van genetisch gemanipuleerde muizen en is in staat bloedklonters op te los sen. Het zal nog enkele jaren duren voor de produktie op commerciële ba sis kan beginnen, maar het onderzoek heeft aangetoond dat het wetenschap pelijk haalbaar is dieremelk te gebrui ken als relatief goedkope bron voor grote hoeveelheden eiwitten die nu alleen tegen hoge kosten geprodu ceerd kunnen worden. n onze correspondent Gerard Kessels) JE Luciano Lig- I de meest moord- ge mafioso van Si- irl heeft zich in de lngenis ontpopt tot schilder en dich- coilectie van zijn tchappen wordt geëx- ird in een gerenom- •de galerie van Paler- tn zal vervolgens ook ome, Milaan en Flo- getoond worden. De \engst van de schilde- 1 heeft Liggio bestemd het nieuwe zieken- i van zijn geboorte- =8 Corleone. tel hij nu nadrukke- s aangeraakt door de 1 zal het nog lang du- «voordat de Italianen Ie naam Liggio fkan H denken. Hoewel 'fö al dertien jaar in de y gen is zit doet zijn Ji bij de Sicilianen nog s de rillingen over de 0 lopen. Begin jaren ,ig verstoorde Liggio jzijn „Corleonesi" het ^evenwicht tussen de la-tamilies van Paler- lOm de lucratieve he- le-handel alléén irï Jen te krijgen ver- (rdden de Corleonesi •een die hen in de weg 1. De mafia-oorlog gde met de alleen- chappij van Liggio's ie. Vanuit de gevan- dirigeerde Liggio, tot slang veroordeeld, de denaarscommando's. inadeloze killer heeft hter een opmerkelijk norfose doorge- 's Avonds laat, eer zijn celgenoot al slaapt, pakt Liggio enseel. In felle kleu- schildert hij land men. Ziin motieven steeds dezelfde: het Corleone met zijn en de velden van de ing. Kenners die de i gezien hebben zijn ir over eens dat de i-baas talent heeft, eer hij niet schildert, hij poëzie of leest de der wereldlitera- h Favoriete schrijver is jefski. Verder stu- de killer filosofie, dies weerhoudt hem lgens de justitie ech- et van zijn Corleone- g steeds met vaste te leiden. leer rond kerstmis •aak wordt gedaan in •ote mafia-proces van mo moet Liggio reke- Kt enkele nieuwe ver ingen tot levenslang, 't schilderen van zijn :happen zal Liggio an zijn herinnering n hebben. ADVERTENTIE) iFbelcavê h <£- gedistilleerd Til. (015/56932 bt •ïrH"" DEN HAAG „Ik heb er alle belang bij dat deze commissie haar werk zo snel mogelijk kan afronden". Een licht nerveuze Gerrit Brokx, die een jaar geleden als staatssecretaris van volkshuisvesting het veld moest ruimen, doorstond gisteren geduldig ant woordend het urenlange verhoor van de enquête commissie bouwsubsi- dies. Het belang dat Brokx heeft bij de afwikkeling van dit parlementaire onderzoek is een puur praktische: pas als het eindrapport van de en quêtecommissie op tafel ligt, kan er een eind komen aan zijn „onvrijwillige werkloos heid" zoals hij het gisteren noemde. Aangezien CDA-lei- der De Vries vorig jaar meende dat Brokx zijn werk niet naar behoren zou kun nen doen zolang hij onder werp zou zijn van de bouw- enquête, worden de politieke ketens bij de ex-bewindsman pas verwijderd als de hele af faire achter de rug is. Tot dat moment kan hij een hoogge plaatste functie (Brokx is kandidaat voor het burge meesterschap van Eindho ven) vergeten. Portefeuille De commissie trachtte giste ren aan de hand van talloze vragen de eerste vier van de negen jaar, waarin Brokx de volkshuisvesting bestierde, opnieuw in beeld te brengen. Zo vroeg de commissie zich af of zo'n zware portefeuille als Volkshuisvesting, waar toch vele miljarden in om gaan, in feite niet thuishoor de bii een minister, in plaats van bij een staatssecretaris? Brokx, die in drie kabinetten de volkshuisvesting onder zijn hoede had, leverde de commissie gisteren twee ant woorden. In het kabinet-Van Agt I had hij het moeilijk, omdat de premier nauwelijks gezag aan zijn staatssecreta rissen toekende. Toen Brokx bij de voorbereidingen van het bezuinigingsprogramma Bestek '81 naar het Catshuis toog, om zijn huurbeleid in de ministerraad te verdedi- fen, riep Van Agt uit: „Wat oet de staatssecretaris hier? Straks moet ik ze allemaal binnenlaten!". „Vervolgens Oud-staatssecretaris Brokx: „Als we toen eerst hadden gekeken of de banden van de brand weerauto op spanning waren en of de wegenbelasting was betaald, was het huis afgebrand voor we er geweest waren". FOTO: CEES VERKERK ben ik keurig weggegaan", aldus Brokx, die eraan toe voegde dat Van Agt „nauwe lijks inzicht had in de mate rie van de volkshuisvesting". Sinds Lubbers in '82 het pre mierschap overnam, golden die problemen veel minder. Brokx werd zowel door Ka mer als kabinet beschouwd als een soort „onderminis ter". „Ik was altijd hartelijk welkom om in de minister raad mee te beslissen", zo blikte hij nostalgisch terug. Brand blussen De CDA-bewindsman Brokx was in 1980 verantwoordelijk voor de fameuze omzettings regeling van koop- naar huurwoningen, waarmee een „prop" van ruim 13.000 on verkoopbare koophuizen moest worden weggewerkt. Op verzoek van de Kamer werd hals over kop een rege ling in elkaar gesleuteld. De commissie vroeg zich giste ren af, of dat allemaal niet wat te overhaast is gebeurd, zodat er een ondoordachte en kostbare regeling ontstond. Brokx was het met die lezing bepaald oneens: „Als we toen niet snel iets hadden gedaan, had dat desastreuze gevolgen gehad voor de volkshuisves ting. Er moest in feite een brand worden geblust. Als we toen eerst hadden geke ken of de banden van de brandweerauto op spanning waren en of de wegenbelas ting was betaald, was het huis afgebrand voor we er geweest waren". Die brand was volgens Brokx ontstaan uit meerdere vonken: grote leegstand, een schrikbarend woningtekort, groeiende werkloosheid in de bouw en omhoogvliegende rente. De circa 1000 dure koopwonin gen uit de „vrije sector" die eveneens werden omgezet in huurhuizen (wat niet de be doeling van de regeling was), duidde Brokx aan als „uit zonderlijke gevallen". Een schoonheidsfout eigenlijk. Wat Brokx gisteren zelf een schoonheidsfout noemde: hij heeft de Kamer nooit ge meld, dat hij in '79 een exclu sieve deal sloot met het ABP voor de bouw van 1000 pre miehuurwoningen, waarvoor het pensioenfonds een pro cent extra subsidie ontving. Dat er van de 8000 ambtena ren op Volkshuisvesting hier en daar mensen over de schreef gingen met soepele subsidie-afpraken naar de beleggers toe, had Brokx praktisch gezien niet kunnen voorkomen. „Dat er hier en daar dingen fout zijn gegaan, niemand zal dat meer betreu ren dan ik". Maar, zo liet Brokx tussen zijn woorden doorsijpelen, het is de vraag of je een staatssecretaris ver antwoordelijk mag stellen voor de handelwijze van alle individuele (top)ambtenaren. Premier Lubbers stelde afge lopen voorjaar tijdens het visfraude-debat (toen minis ter Braks in het geding was) dat beleidsambtenaren wel degelijk een eigen verant woordelijkheid dragen en dat niet altijd alles op de schou ders van één bewindsman kan worden gelegd. Braks werd dank zij die actie van Lubbers gered. Brokx zei het gisteren niet, maar je zag het hem denken: hij werd vorig jaar ten onrechte door zijn ei gen partij tot aftreden ge dwongen. Volgende week woensdag verschijnt Brokx voor de tweede maal in de getuigen bank, om zijn beleid na '81 toe te lichten. Papieren tijger Na Brokx leverden ook de verhoren van mr. J. Mentink en W. van Hirtum uiterst boeiende materie op, ditmaal over de handel en wandel van woningbouwstichtingen. Mentink heeft als curator de onwelriekende „puinhoop" bij de Stichting Verantwoord Wonen in Rotterdam afge wikkeld. Recherche-ambte naar Van Hirtum was in '81 betrokken bij het onderzoek naar de SBDI-affaire in Lim burg. In beide gevallen ble ken aannemer en stichtings bestuurders onder één hoedje te spelen. Mentink veegde gisteren de vloer aan met het huidige overheidstoezicht op de zoge heten „Niet Winstbeogende Instellingen", de particuliere woningstichtingen. De nieu we toezichtregeling op de NWI's is net als de oude slechts een „papieren tijger". „Als je opschrijft dat er geen belangenverstrengeling mèg zijn, dan moet je dat wèl even controleren", aldus Mentink. En die controle door het ministerie was vol strekt onvoldoende, zo weet hij uit eigen ervaring. Vol gens Mentink rommelt het anno '87 nog steeds bij vele woningstichtingen: „Ik heb daar al heel wat onrust waar genomen", meldde hij nogal cryptisch tegenover de en quêtecommissie. Waarom woningstichtingen en aannemers tot op de dag van vandaag vrijwel onge stoord kunnen aanrommelen, is gisteren na het verhoor van Van Hirtum eigenlijk een raadsel geworden. Het SBDI-rapport gaf duidelijk aan dat stichtingsbestuur en aannemer rczamenlijk de overheid besodemieterden. Van Hirtum heeft nooit „naar boven" doorgeseind dat strenge controle op de woningstichtingen noodzake lijk was. Als recherche-amb tenaar ging hij ervan uit dat de hoge heren op het depar tement zélf die conclusies konden trekken: „Ik rappor teerde aan de meest deskun dige mensen op het terrein van de volkshuisvesting. Die hadden uit ons rapport op kunnen maken dat wat bij de SBDI was gebeurd, ook el ders kon gebeuren". FRANS WEERTS Minister van Buitenlandse Zaken Hans van den Broek (I) en zijn staatssecretaris Wim van Eekelen tijdens de vergadering van de WEU in Den Haag. Ministersconferentie in Den Haag: (Van onze correspondent Frans Boogaard) DEN HAAG Defensie ministers en ministers van Buitenlandse Zaken van de zeven lidstaten van de Westeuropese Unie (WEU) zijn gisteren in Den Haag een tweedaagse conferen tie begonnen die moet re sulteren in een hechtere samenwerking. Vanmor gen waren de ministers het al vrijwel eens over een „gemeenschappelijk platform", waarin een aantal „beginselen van Europese veiligheid" na der wordt omschreven. Sinds de Unie drie jaar gele den in Rome nieuw leven werd ingeblazen wordt al ge zocht naar een hechtere struk- tuur, die onder het huidige Nederlands voorzitterschap haar beslag moet krijgen. Maar het Europees veiligheidshand vest waarnaar oorspronkelijk de gedachten uitgingen, is al niet meer aan ae orde. Bij sterk Navo-georiënteerde lan den als Engeland, Duitsland en ook Nederland bestond de angst dat hierdoor een verwij dering zou ontstaan tussen ae Europese NAVO-bondgenoten en VS en Canada. De mijnenveegoperaties in de Perzische Golf zijn gisteren wegens tijgebrek niet aan de orde geweest. Volgens waarne mers is het erg onwaarschijn lijk dat de WEU-ministers vandaag nog zullen besluiten tot verdere samenwerking in zake de Golfkwestie. De WEU wordt gevormd door Frank rijk, Engeland, de Bondsrepu bliek Duitsland, Italië en de Benelux. Ministerie komt Stevensbeek tegemoet OPLOO Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur is bereid de gemeente Oploo tegemoet te komen bij de op vang van asielzoekers in een oud klooster in het kerkdorp Ste vensbeek. Op een bijeenkomst gisteravond heeft een vertegen- duur negen weken. Ook zullen in Stevensbeek gefa seerd niet meer dan 125 tot 140 asielzoekers worden onderge bracht. Bovendien worden de ervaringen na een jaar geëva lueerd. Dan zal worden besloten of met de opvang in Stevens beek wordt doorgegaan. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van het ministerie om in Stevensbeek ruim 300 asielzoekers on der te brengen. Overigens vindt de overkoepelende dorpsvere niging 140 asielzoekers ook teveel. NOORDWIJK België draagt het meest bij aan de verzuring in West-Eu ropa, op de voet gevolgd door Nederland, Groot- Brittannië, Denemarken en de Bondsrepubliek Duitsland. Alleen ae DDR en Tsjechoslowakije doen het nog slechter dan de Nederlandse zuiderburen. Dit blijkt uit een nieuwe studie van de Stichting Natuur en Milieu, die gis teren werd gepresenteerd op de conferentie van Westeuropese milieumi nisters in Noordwijk. In België is de uitstoot van verzurende stoffen 16 keer te hoog, in Nederland bijna 14 keer. In Groot-Brittannië wordt ruim 12 keer te veel verzurende stoffen uitgestoten en in Denemarken en de Bondsrepubliek is dat ruim 11 keer. De milieuministers maken zich ernstig zorgen om de op warming van de aarde door kooldioxyde (C02) en andere luchtverontreinigende stoffen, het zogenoemde broeikasef fect. Zij besloten de conferen tie gisteren met het gezamen lijk voornemen actie te onder nemen. De opwarming van de aarde kan fatale gevolgen heb ben als gevolg van de stijging van de zeespiegel en de ingrij pende veranderingen in het klimaat. Om te voorkomen dat de vervuiling van het milieu gaat zwerven, zullen er alge- meen geldende kwaliteitseisen aan het milieu gesteld moeten worden. In Delft, Groningen, Budel en Maarssen zijn de werkzaamhe den ten behoeve van de colle giale milieutoetsen van start gegaan. Dit idee van het Na tionaal Comité voor het Euro pees Jaar van het Milieu houdt in dat milieudeskundigen uit diverse gemeenten onderzoe ken hoe het milieubeleid in andere gemeenten vorm gege ven wordt. Terwijl staatsse cretaris voor Eu ropese zaken Renè van der Linde in de Maas bij Maastricht een aantal Jonge zalmen uitzette in het kader van „houdt de maas schoon", haalde de Westduitse Hermann Otto deze 80 cm lange zalm er bij de Rijn in Keulen weer uit. JAPANS WERELDCONCERN BESTAAT 100 JAAR DEN HAAG Precies hon derd jaar geleden kwam de Ja panse horlogemaker Torakusu Yamaha door het toevallig re pareren van een „Mason en Hamlin" harmonium op het idee zelf muziekinstrumenten te gaan maken. Hij deed dit zo goed en zo goedkoop dat daar mee de basis werd gelegd voor een wereldconcern dat giste ren zijn eerste eeuwfeest mocht vieren. Ter gelegenheid van dit jubileum is eindelijk de oorspronkelijke bedrijfsnaam Nippon Gakki officieel ver vangen door Yamaha. Yamaha is nog altijd beroemd om zijn pianos, electro orgels en synthesizers (denk aan de trendsettende DX 7), maar in tussen is daar een ontelbare reeks andersoortige produkten bijgekomen. Een greep: hi-fi apparatuur, motoren, (zeilbo ten, buitenboordmotoren, ten nis- en golfrackets, golfclubs, ski's en sneeuwscooters. On langs nam Yamaha het Franse fietsmerk MBK over en Solex. In Nederland kent Yamaha vier importeurs, ieder met een eigen greep uit het veelzijdige assortiment. De oudste is J. Domp bv uit Mijdrecht. Domp was in 1962 de eerste die in Europa Japanse piano's ging importeren. Daarna volg den de orgels. Het marktaan deel van Yamaha piano's en dergelijke in Nederland be draagt nu: 28 in piano's, 70 in electro orgels en 55 in home-keyboards. Domp-directeur Schilperoort vertelde gisteren vlak voor het grote personeelsfeest in het Nederlands Congresgebouw: „Yamaha richt zich op de vrij etijdsmarkt en op de educatie. Sinds 1957 hebben al 3,5 mil joen studenten over de hele wereld een muzikale opleiding hebben wij sinds vier jaar ook tien muziekscholen met een methodiek van lesgeven die uniek is. Daar is zelfs interesse voor vanuit de conservatoria. De Yamaha Music Foundation organiseert concoursen en fes tivals, stelt instrumenten en apparatuur beschikbaar aan artiesten als bijvoorbeeld Louis van Dijk en aan bepaal de opera's of musicals. Nu bij voorbeeld aan „Cats". De andere Yamaha-impor teurs ziin A. Harder bv (pro fessionele muziekinstrumen- Motor 1 des Sport. Schilperoort: „Ya maha kwam in 1981 als eerste met fiberglas-ski's en was in 1973 ook al de eerste geweest met kunststof rackets. Met de eigen carbon composite golf clubs werd dit jaar het US Open gewonnen. Bij tennis worden bijvoorbeeld Marcella Mesker en Hellas ter Riet fi nancieel en materieel door Ya maha gesponsord. Bij moto- cross is dat John van den Berk, wereldkampioen 125 Bij Yamaha beseft men dat door de toename van vrije tijd de actieve sport- en muziekbe oefening daar een steeds we zenlijker deel van gaat uitma ken. Men spreekt dan ook van een rooskleurige toekomst. En nog steeds breidt men uit Groots opgezette recreatiepar ken, golf- en tennisbanen en zelfs meubels en complete keukeninrichtingen komen te genwoordig van Yahama. Kortom, de honderdjarige is voorlopig nog niet uitgespeeld op het toetsenbord van de eco nomie. HERMAN JANSEN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5