Verkeersbrigadier peelt eigen rol f I K Overheveling taken moet democratie versterken Uitgelezen opgeruimd a jeen vervolging aesthesist na od patiëntje Journaliste wilde uitzending van interview Knol I Qeidt&Qowuvnt Pleidooi in Kamer: overwerk politie anders regelen 7eertig jaarna eersteklaar-over: lEUWi poo M^M "WENLAND DINSDAG 27 OKTOBER 1987 PAGINA 3 kerstboek voor het ^reld Natuur Fonds" T Prins Bernhard heeft vanmorgen op slot Zeist uit han- an André van Duin het „Kerstboek voor het Wereld Natuur in ontvangst genomen. De 76-jarige prins, net terug van pis door Afrika, was weer hersteld van een lichte inge- toomis die hem gisteren had verhinderd aan te zitten aan .jileumdiner van het WNF in Noordwijk. Het „Kerstboek irfiet Wereld Natuur Fonds" is uitgegeven ten bate van het ge WNF. Het door Ted van Turnhout zorgvuldig samenge- boek zit vol prachtige verhalen, gedichten en tekeningen iimon Carmiggelt, Maarten Biesheuvel, Miep Diekmann, Heeresma, Willy Vandersteen, Anton Pieck, Rien Poort- Toon Hermans, Michel van der Plas, Jan de Hartog, Bertus Belcampo, Yvonne Keuls, Nico Scheepmaker en nog 23 i. De ene keer wordt een sprookjessfeer opgeroepen, de keer is sprake van een realistisch verslag. In het kijk- en tk is voor elk wat wils, jong of oud. Het „Kerstboek voor reld Natuur Fonds" is een uitgave van Unieboek (Houten) ƒ39,90. Lubbers vraagt CDA'ers gebed voor Den Uyl HENGELO Premier Lubbers heeft gisteren tijdens een spreekbeurt in Hengelo oud-PvdA-leider Den Uyl ge prezen als iemand „die met ontzettende gedrevenheid opkwam voor mensen aan de onderkant". Lubbers vroeg zijn gehoor „in gedach ten en gebed zo nu en dan eens even bij hem te willen zijn, die zich altijd zo heeft ingezet voor andere mensen De premier zei vrijdag een beroerde dag te hebben gehad na het bericht over Den Uyls ongeneeslijke ziekte. Hij schetste Den Uyl als een man die zichzelf voort durend taken stelde en die nu „de zwa re taak gesteld gekregen heeft de laat ste gang te maken, te voleinden". Mo gelijk mag Den Uyl eind deze week naar huis. (Vervolg van de voorpagina) De regeringsgezinde fracties ont hielden zich gisteren van een uit spraak over het conflict tussen ministers en politiebonden inzake de bezuinigingen op de ongemak- kentoeslag. Het nog lopende overleg mag niet verstoord worden, zo menen CDA en VVD. Stoffelen (PvdA) en Kohnstamm (D66) gaven toe dat de huidige, warrige regeling voor overwerk en onregelmatige diensten niet goed functioneert. Zij drongen er echter op aan een nieuw systeem te bedenken dat de inkomens van de politiefunctionarissen niet aantast. PvdA en CDA waren het in één ding roerend met elkaar eens: er kan best bezuinigd worden op de „bijzondere politiediensten", die zich uitsluitend bezighouden met allerlei specifieke regels en voor schriften, bijvoorbeeld op het ter rein van de sociale uitkeringen (sociale rechercheurs). CDA-woord voerder Van der Heijden pleitte voorts voor het in rekening brengen van politiekos ten die worden gemaakt bij grote manifestaties zoals popconcerten en voetbalwedstrijden. VVD en PvdA voelen daar echter bitter weinig voor. Stoffelen: „Als voor het ordelijk verloop van een voetbalwedstrijd de inzet van zeer veel politie nodig zou zijn, is de conclusie niet dat voor die po- litie-activiteit betaald moet worden, maar dat dan die wed strijd moet worden verboden óf zonder publiek moet worden ge speeld". De Boois vertrekt uit parlement DEN HAAG Het PvdA-kamerlid dr. H.M. de Boois (51) vertrekt begin novem ber uit de Tweede Kamer om voorzitter van het Zuiveringsschap Amstel- en Gooi land te worden. Zij volgt het Eerste-Ka- merlid J.L.E.M.W.K.R. Tiesinga-Autsema (D66) op, die zich eind vorig jaar niet her kiesbaar wilde stellen als voorzitter van het zuiveringsschap. De Boois zit sinds 1972 in de Tweede Kamer en was onder meer voorzitter van de vaste commissie voor milieubeheer. De PvdA-fractie heeft vanaf september 1986 achtereenvolgens de leden Poppe, Dales, Van den Bergh en Van der Hek zien vertrekken. In januari volgt nog het Tweede-Kamerlid Tazelaar. Hij wordt voorzitter van het Produkt- schap voor Vee en Vlees. Is tö VANDAAGj IN HET hN HAAG Hooguit 1 paar Amsterdammers ïtien er in de weinig lijk stemmende och- dspits aan denken, nir iets maakt de krui- i van de Van Baerle- ^jiat met de Jan Luij- jistraat een beetje bij- lijder. Op 27 oktober rJ staken drie jongens ,JJ de nabijgelegen M. u|school de kruising f. Hun oversteek is gedenkwaardige, tt ze waren de eersten in ons land „de over- it" bereikten met hulp j een klaar-over. Van- Ag, veertig jaar later, is luf verkeer drukker en sti de kinderen er wat 1 flers uit, maar het prin ce van wat toen klaar- >r was en nu verkeers brigadier heet is nog pre cies hetzelfde. Anno 1987 zijn er in Neder land niet minder dan 45.000 van die brigadiers, vrijwilli gers met een niet te onder schatten functie. „Ik zou niet weten hoe we zonder die mensen zouden kunnen. We kunnen niet zomaar 45.000 politiemensen tevoorschijn halen om in hun stad kinde ren een veilige oversteek te bezorgen", zegt mr. A. de Jong, voorzitter van de Stich ting Verkeersbrigadiers, die vandaag in Amsterdam het jubileum van het verkeersfe- nomeen heeft gevierd. Bij die gelegenheid is ook de voor het „brigadierwezen" zo be langrijke kruispunt nog even bezocht. De primeur van wat we nu een verkeersbrigadier noe men, bleef niet lang onopge merkt. In 1949 werd het initi atief opgevolgd in Denemar ken en in 1953 in West-Duits- land. In eigen land waren binnen een paar jaar duizen den brigadiers actief, maar van eenheid in opleiding en begeleiding was in het geheel geen sprake. Ook over de ju ridische status van de ver keersbrigadier heerste lange tijd onduidelijkheid. „Pas sinds drie jaar heeft Neder land de zaakjes wat het ver- keersbrigadiérschap betreft goed op een rijtje", vindt De Jong. „In 1984 kreeg de briga dier een definitieve plaats in de verkeerswetgeving. Toen pas is in het Reglement Ver keersregels en Verkeerste kens een bepaling opgenomen dat weggebruikers verplicht zijn om aan een stopteken van een verkeersbrigadier te vol doen. Wie dat niet doet is in overtreding en riskeert een boete. Voor die tijd was het alleen een kwestie van be leefdheid en goed fatsoen om te stoppen. Al die jaren is er twijfel over positie en be voegdheden van de brigadier geweest". Status Aan de „volwassenheid" en status van de verkeersbriga dier is ook bijgedragen door een ministeriële beschikking, waarin onder meer de eisen werden geformuleerd voor ie dereen die zich officieel bri gadier wilde noemen. „Ieder een kan het in principe worden, jong en oud. Kinde ren uit de hoogste klassen van hetbasisonderwijs kunnen net zulke goede brigadiers zijn als de vele duizenden moeders die dagelijks bij weer en wind klaar staan om kin deren te begeleiden". Ook in een tijd van steeds drukker en agressiever ver keer is het volgens hem ver antwoord om kinderen van elf jaar te vragen als brigadier de straat op te gaan. „Daar twijfel ik niet aan, omdat het tegenwoordig met de selectie en opleiding van de brigadiers goed is geregeld. In overleg met oudercommissie, school hoofd en politie worden de geschikste kinderen uitge zocht. Die gaan de straat niet op zonder toestemming van hun ouders en een goede op leiding door de politie". Bij een hogere status hoort ook een betere theoretische en praktische opleiding, die bij het plaatselijke politie korps in totaal wel enkele middagen of avonden in be slag kan nemen. Ook de poli tiemensen die die cursussen geven, worden beter opgeleid sinds de opleidingsscholen voor rijks- en gemeentepolitie in Apeldoorn en Noordwijk ook speciale programma's in het leven hebben geroepen. Sinds 1984 moet elke ver keersbrigadier in het bezit zijn van een officiële aanstel ling van de gemeente en zich tevens hebben voorzien van een speciale verzekering. De kosten worden doorgaans ge dragen door de gemeenten. Nu die op grote schaal de buikriem aanhalen mag de belangrijke betekenis die de verkeersbrigadier in de ver keersveiligheid heeft niet worden onderschat, meent mr. De Jong. „Het publiek vergeet wel eens wat er bij komt kijken om zo'n enorm belangrijk korps op de been te houden. Het is een volkomen vrijwillige aangelegenheid. Voor huismoeders die om acht uur hun gezin verlaten, in de regen op de fiets stappen om op tijd op hun plek te zijn, moeten we respect hebben", vindt de voorzitter van de Stichting Verkeersbrigadiers. Dat de weggebruiker het ge zag hoe klein ook van de brigadier heeft geaccep teerd mag ook blijken uit het dalend aantal incidenten van de laatste jaren. „Doorrijden gebeurt nog hoogstzelden, on gelukken zo goed als hele maal niet meer", zegt De Jong. „Maar ik moet niet den ken aan het aantal ongeluk ken dat juist gebeurd zou zijn zónder brigadiers". Om dat ook in de toekomst te voorko men heeft de Stichting Ver keersbrigadiers kortgeleden met steun van de Stichting Nationaal Verkeers veilig heidsfonds een handboek ver spreid onder aspirant-briga diers. Ook is er gezorgd voor een landelijk geldend, uni form stopbord. Voor de toe komst van de stichting, die het moet hebben van giften, ziet De Jong een taak wegge legd in het bevorderen van een landelijk uniform voor de verkeersbrigadiers. „Elke ge meente zorgt voor z'n eigen uniforms, die van verschillen de fabrikanten komen en dus ook wisselend van kwaliteit zijn. Daar willen we wat aan doen. Voor de veiligheid van de brigadiers én van de kin deren die van hen afhankelijk zijn". 'ARJEN VAN DER SAR HE !EM De hoofdof- van justitie iïi Arn- ■o,mr. H. Peijnenburg, besloten af te zien strafvervolging we- sutiood door schuld te- aJeen anesthesist in pchem. jjjisthesist was in 1985 be- in bij de operatie van de lajige Dennis Vlasblom, tjng om een kleine in- ggjTnaar het kind overleed, is de ouders was er bij 'en van de narcose geen ïg mee gehouden dat igetje een zware hart- ie had ondergaan toen l geen jaar was. 'icier mr. P. Tideman liet zeggen waarom de irvolging niet doorgaat. I jïs hem maakt de raads- an de anesthesist bezwa- jgen de formulering van s, de motieven daartoe. Hoofdof ficier Peijnenburg liet ruim een maand geleden al weten dat hij zijn besluit tot vervol ging zou heroverwegen. Dat gebeurde nadat de ouders van Dennis Vlasblom in een ge sprek met de Stichting Doetin- chemse Ziekenhuizen, dat on der leiding stond van de in specteur voor de volksgezond heid in Gelderland, afspraken hadden gemaakt over de ma nier waarop de ziekenhuizen in de toekomst omgaan met kinderen die er worden onder zocht of behandeld. Naar aanleiding van dit ge sprek besloten de ouders geen klacht in te dienen bij het me disch tuchtcollege. Zij noem den toen een verandering van de situatie waardoor gebeurte nissen als die met hun zoon in de toekomst kunnen worden voorkomen, „belangrijker dan welke strafvervolging ook". jlieksprijs voor Jerlandse boek: ,;ndingen {"ERDAM Harry Mu- ïOlijft tot nu toe - buiten {genomineerden voor de fksprijs voor het Neder- Boek - de meeste stem- jvan het lezerspubliek h halen. De publieksen- ,]die vandaag sluit, lever- i gisteren al zo'n 25.000 stemmen op. De uiteindelijke winnaar van 1987 wordt pas bekend gemaakt in een live uitzending van het televisie programma BÜCH, die de VARA op zondag 8 november om 16.45 uur uitzendt. De Publieksprijs is een nieuwe literaire prijs die medio dit jaar werd ingesteld door de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB). Het zal jaarlijks worden uitge reikt aan een Nederlandse au teur, dichter of tekenaar die door het publiek het meest wordt gewaardeerd. IpLLEN '2 AMSTERDAM De cor respondente voor de geza menlijke omroepen in Su riname, Anne-Jean van Grinsven, heeft er bij de KRO-redactie op aange drongen dat het interview met het PvdA-kamerlid H. Knol waarin hij de ob jectiviteit van haar be richtgeving over Surina me en die van twee colle ga's in twijfel trekt, zou worden uitgezonden. Ze was van tevoren op de hoogte gebracht van de bewe ringen van Knol, waarin hij onder andere zegt dat Van Grinsven intieme relaties met leden van de politieke- en le gerleiding van Suriname zou onderhouden. De twee andere journalisten zouden volgens hem wonen in een huis dat ei gendom is van Bouterse. Ook zouden de drie journalisten volgens hem precies datgene schrijven wat het bewind wel gevallig is. Hoewel Van Grins ven de beschuldigingen van Knol volstrekt afwijst, wilde ze dat ze toch werden uitge zonden, „zodat het publiek kon horen welke argumenten een volksvertegenwoordiger gebruikt om zijn zaak te be pleiten". Dit bleek gisteren tijdens het De advocaat van de KRO, mr. H.J.M. Boukema, houdt voor de Amsterdamse rechtbank een cas setterecorder om hoog met het ge wraakte KRO-inter- view. Rechts het PvdA-kamerlid Henk Knol, tegen wie door drie journalisten een kort geding is aange spannen. FOTO: ANP kort geding dat Van Grinsven en haar collega's Wim Noorde- graaf (Volkskrant) en Marie- Annet van Grunsven (GPD en NOS) tegen Knol hadden aan gespannen. Ze eisen daarin een rectificatie van de uitlatin gen van Knol. Tevens willen ze een voorlopige schadever goeding voor „de grote onrust waarmee ze door toedoen van het kamerlid hebben moeten leven". Hoewel de journalisten niet vinden dat de KRO on zorgvuldig heeft gehandeld, werd deze omroep wel gedag vaard. Ze willen dat de om roep de rectificatie in ieder ge val uitzendt. Knol, die zich niet door een advocaat liet bijstaan, ver klaarde tijdens de behandeling van de zaak alleen in het alge meen belang te hebben gehan deld door „over mijn twijfels met betrekking tot de objecti viteit van de berichtgeving van eisers publiekelijk te heb ben gesproken". Uitspraak 29 oktober. Nieuwe ev-ketels voor Hoofddorp HOOFDDORP De bewo- ners van de wijk Kalorama II in Hoofddorp krijgen binnen kort weer warm water en ver warming. Bouwbedrijf Muwi van Gent uit Amersfoort is gisteren begonnen met het vervangen van de omstreden cv-ketels in de wijk. De gaske- tels in 110 nieuwbouwwonin gen in Kalorama II werden eind juli door de gemeente Haarlemmermeer afgesloten omdat zij lekken vertoonden. Sindsdien hebben de gedu peerde bewoners voortdurend geijverd voor vervanging van de ketels. Begin deze maand bepaalde het Garantie Insti tuut voor de Woningbouw in Rotterdam in een arbitrage procedure dat Muwi van Gent de problemen binnen dertig dagen moest oplossen. Per week kunnen er 25 cv-ketels worden geplaatst, zodat het karwei eind november zal zijn geklaard. Pensioenpremie land- en tuinbouw omlaag DEN HAAG - De pensioen premie in land- en tuinbouw gaat met ingang van 1 janua ri 1988 omlaag. Bovendien gaat het Bedrijfspensioen fonds voor de landbouw op de pensioenen een extra toe slag verstrekken. De verla ging van de premie is een re actie op het voornemen van het kabinet pensioenfondsen net als levensverzekeraars vennootschapsbelasting te la ten betalen over de overren- 28 oktober Prinses Margriet verricht in Goes de officiële ope ning van het nieuwe Oos- terschelde Ziekenhuis. Zij opent tevens de tentoon stelling „Griekenland en de zee" in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Prins Bernhard geeft in Amsterdam het nieuwe onderkomen van het Pro vinciaal Militair Comman do Noord-Holland zijn of ficiële naam „Kolonel Six- kazerne". CDA-nota verantwoordelijke samenleving DEN HAAG - Het CDA wil de verantwoordelijk heid van maatschappelijke organisaties zoals scholen, woningbouwcorporaties, ziekenfondsen versterken. Als de overheid haar be moeienis met deze instel lingen vermindert, krijgt de samenleving weer zeg genschap over het „maat schappelijk middenveld". Dit staat in de discussienota „De verantwoordelijke samen leving", die onder leiding van de hoogleraar sociologie en Eerste-Kamerlid dr. D.Th. Kuiper is opgesteld. Wel signaleert de nota dat „bij een te beperkte bestuurlijke benadering het gevaar aanwe zig blijft dat bepaalde taken tussen wal en schip gaan val len met alle ongewenste effec ten vandien". Daarom zijn op een aantal terreinen juist meer iniatieven van de overheid no dig. Voorbeelden zijn „de aan pak van criminaliteit, milieu beheer en de normering van de medische technologie". De nota geeft een aantal voor beelden hoe burgers en hun organisaties meer verantwoor delijkheid gegeven kan worden. Zo denkt het CDA dat het toepassen van de struc tuur van het bijzonder onder wijs op de rijks- en gemeente scholen tot een grotere betrok kenheid van de ouders kan leiden. De gezondheidszorg kan democratischer worden door de verzekerden meer in vloed te geven op de samen stelling van hun pakket voor zieningen. Woningbouwcorpo raties kunnen worden ver sterkt door het woningbezit aan dragen. Ook moet de samenleving meer betrokken worden bii de ontwikkelingshulp. Dat kan door het aandeel van de zoge naamde medefinancieringsor ganisaties te vergroten. Deze organisaties zoals CEBEMO, ICCO, HIVOS en NOVIB zijn in de samenleving geworteld, waardoor zij bijdragen aan de bewustwording van de ont wikkelingsproblematiek in de Nederlandse samenleving. Versterking van de maat schappelijke organisaties is volgens het CDA de aangewe zen weg om burgers hun ver antwoordelijkheid te laten be leven. „Sociale partners, on derwijsinstellingen, milieu groepen, ziekenfondsen en woningbouwcorporaties slagen er vaak beter in dan overhe den een appèl te doen op het verantwoordelijkheidsbesef van burgers". colleges waarin de kiezers breed vertegenwoordigd zijn. „Collegeprograms moeten de democratie versterken en niet als excuus voor uitsluiting worden gehanteerd", aldus de nota. De partij spreekt hier mee een voorkeur uit voor brede afspiegelingscolleges in plaats van programcolleges waardoor zij in een aantal plaatsen niet in de colleges van B en W vertegenwoordigd is. Onderhoud van sportaccomo- daties kan volgens de nota be ter aan de verenigingen die er gebruik van maken worden uitbesteed. De gemeentereini- ging en de exploitatie van zwembaden dient te worden uitbesteed aan het particuliere bedrijfsleven. In de sociale zekerheid kan er meer verantwoordelijkheid bij werkgevers en werknemers gelegd worden. „In de Stich ting van de Arbeid vinden ge sprekken plaats tussen sociale partners om verantwoordelijk heden van de overheid over te nemen voor uitkeringen bij werkloosheid, arbeidsonge schiktheid en ziekte". Wel moet een bestaansminimum gegarandeerd blijven. De verzorgingsstaat heeft vol gens de christen-democraten naast positieve ook negatieve gevolgen gehad. Voorbeelden daarvan zijn een verregaande centralisatie van bevoegdhe den, bureaucratie, wildgroei van advies- en overlegorganen en subsidies. De rol van de overheid vraagt volgens het CDA dan ook om een drastische herbezinning. Overheidssubsidies zullen meer dan tot nu toe aan de maatschappelijke organisaties gegeven moeten worden en daar het eigen initiatief moeten stimuleren. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. No Mn Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats Telejoon (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar: Naam:Voor, Adres Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Icidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). Cdd^cSouTtont

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3