„Kerk gelooft nog steeds in Aquino" ÊcidócSotwcwt Behoudende organisaties doen niet mee aan RK voorzittersoverleg GEESTELIJK LEVEN/OPINIE t kerk wereld beroepingen brieven 'fJ I lezers Slim spel der ayatollahs >weer ÊeicbcSotvuMit DINSDAG 27 OKTOBER 1987 PAGI^. Paus niet uitgenodigd bij duizendjarig bestaan Russisch - Orthodoxe Kerk MOSKOU De Russisch-Orthodoxe Kerk is niet van plan f>aus Johannes Paulus II uit te nodigen voor het 1000-jarig jubi- eum van de kerk, dat in juni 1988 in de Sovjetunie wordt ge vierd. Dit heeft metropoliet Filaret van Kiev en Galicië in Moskou medegedeeld. De steun van het Vaticaan aan de met Rome geünieerde ker ken van de Byzantijnse rite is het grootste struikelblok, aldus Filaret. Wel zullen kardinaal Willebrands, president van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der christenen, en de voorzitters van de bisschoppenconferenties in de grootste rooms-katholieke landen worden uitgenodigd. Filaret wees er verder op dat de met Rome geünieerde kerken in de Sovjetunie ook een uitnodiging zullen krijgen. In princi pe bestaan deze kerken niet meer omdat ze in 1946 gedwongen werden zich bij de Russisch-Orthodoxe Kerk aan te sluiten. Een van deze kerken, de Oekraïens-Katholieke Kerk, leeft sindsdien voor een deel ondergronds. Kortgeleden hebben twee ondergronds werkende Oekraïense bisschoppen en enke le gelovigen een beroep op het Kremlin gedaan hun kerk weer officieel toe te staan. Welbeschouwd is de wereld veel kleiner dan je denkt. Alles raakt elkaar. KARDINAAL RATZINGER: „Joden worden pas echt jood als ze zich bekeren" VATICAANSTAD Joden worden pas echt jood als ze christen worden. Dat betoog de kardinaal Ratzinger, de prefect van de Vaticaanse congregatie voor de geloofs leer, in een interview met het rk weekblad II Sabato. Hij citeerde daarin Edith Stein, de religieuze van jood se afkomst die dit jaar zalig werd verklaard: „Nu ben ik toegetreden tot het ware jo dendom". „Door het geloof in Christus heeft Stein de ware erfenis in Abraham gevon den", voegde Ratzinger eraan toe. „Ze heeft afstand gedaan van haar joodse erfdeel om een nieuwe, andere erfenis te ontvangen. Door de eenheid met Christus is ze teruggeko men in het hart van het jo dendom." Joodse groeperin gen in Italië hebben veront waardigd gereageerd op de uitsprakingen van de kardi naal. „Ratzinger heeft met zijn uitlatingen de dialoog tussen joden en rooms-katho- lieken er niet gemakkelijker op gemaakt", zei Tullia Zevi, presidente van de Unie van joodse gemeenschappen in Italië. Evangelische Kerk Duitsland opnieuw kleiner HANNOVER Het aantal leden van de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) is in 1985 opnieuw gedaald. De EKD telde per 1 januari 1986 ongeveer 25,1 miljoen leden, 210.000 (0,8 procent) minder dan een jaar eerder. De aan hang onder de totale bevol king van de Bondsrepubliek nam met 0,3 procent af tot 44,4 procent. Bij de volkstel ling van 1970 bleek nog bijna 49 procent van de Westduit sers lid van de EKD te zijn. In 1985 verlieten ongeveer 140.550 mensen de EKD, ruim 13.000 meer dan een jaar eerder. Tegenover de uittredingen staan ongeveer 38.000 volwassenen die zich bij de EKD aansloten. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen: te Dongen en Rijen (pro testante kerkgemeenschap her vormd gereformeerd), J.de Jong te Den Haag; te Oostwold, J.K.Vlas blom te Ommen. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Ridderkerk, toe zegging, T.Ouwerkerk te IJzen- doorn. Beroepen te Bennebroek, toezegging. G.J.de Jager te Raalte. Gereformeerde Kerken Beroepen te Surhuisterveen, drs.J.P.van Riessen te Stlens. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Bedankt: voor Pretoria (die vrije ge reformeerde kerke in Suidafrlka), C.J.Mewe te Terneuzen; voor Hoo- geveen, P.Schelling te Leeuwarden. Chriatelijke Gereformeerde Kar- Jongerenweekend „Geloven...Aan wie kan ik dat zien?" Zo luidt de titel van het weekend van 30, 31 en 1 november in de Uithof, jongerencentrum van de Ab dij van Berne in Heeswijk- Dinther. In dit weekend waarop jongeren van 16 tot 26 jaar, gelovig of niet, wel kom zijn, wordt gesproken over de vragen rond geloven en over hen die daarbij inspi ratie kunnen bieden. Er is ook ruimte voor wandeling. Meer informatie: De Uithof, Abdijstraat 49, 5473 AD Heeswijk-Dinther, tel. 04139 - 1755. EINDHOVEN/ENSCHE DE De stichtingen Vrouwen in de RK Kerk en Bevordering Contact Rooms-Katholieken (CRK) hebben een uitno diging afgeslagen voor deelneming aan de be- stuurs- en contactdag op 21 november van de Ka tholieke Raad voor Kerk en Samenleving (KRKS). De KRKS wil dan een groot aantal RK organi saties informeren over de stand van zaken van het voorzittersoverleg, waar in veertien RK organisa ties samenwerken. Hun .wordt dan tevens de mo gelijkheid geboden nau- Mr. J. van Gennip FOTO: MILAN KONVALINKA wer betrokken te raken bij dat samenwerkings verband. De twee behoudende stich tingen zijn er niet bij op 21 november omdat de dag niet van de bisschoppen uitgaat. „We voelen best voor ont moeting en overleg", aldus CRK-voorzitter prof. dr. J. Groot Wassink, „maar dan alleen op een bijeenkomst onder auspiciën van de bis schoppen.' Pluriformiteit kan volgens Groot Wassink alleen binnen „datgene wat paus en bisschoppen als mo gelijk zien". Volgens de stichting Vrou wen in de RK Kerk heerst er in de Nederlandse kerkge meenschap „een sterke ten dens om cfe basis maatgevend te laten zijn in zaken van ge loof en leven, waarbij het episcopaat doorgaans met voorbedachte rade wordt ge passeerd." In een dergelijk klimaat „ontbreken de moge lijkheden om tot een vrucht bare dialoog te komen". De stichting Getuigenis van Gods liefde beraadt zich nog over deelname aan de be- stuurs- en contactdag. „Deze mensen zien spoken waar ze niet zijn", reageert KRKS-secretaris dr. P.A. van het besluit van de stichtingen. „De bisschoppen zijn wel degelijk bij de invulling van de dag betrokken. Er spreekt hoogstwaarschijnlijk zelfs een bisschop die dag (mgr. J. Lescrauwaet)". Van Gennip beklemtoont voorts dat de KRKS een mandaat heeft van de bisschoppen, dat voorziet in het bijeenroepen van RK organisaties. Op initiatief van de KRKS stelden ongeveer twintig RK organisaties zo'n anderhalf jaar geleden een gemeen schappelijke, onafhankelijke strategiecommissie in. Doel ervan was en is versterking van de positie van de leek in de kerk. Kardinaal Simonis betuigde destijds zijn instemming met het initiatief, dat voortkwam uit het beraad van de voor zitters van deze organisaties ter gelegenheid van het be zoek van paus Johannes Pau lus II aan ons land in 1985. Zij meenden dat de situatie van de RK gemeenschap in Nederland, bezien vanuit de positie van de leek, vroeg om een nauwere samenwerking van katholieke leken en hun organisaties. ASSEN De rooms-ka tholieke bisschoppen op de Filippijnen nebben hun vertrouwen in presi dent Corazon Aquino nog niet verloren. Ze blijven geloven in veran deringen langs democra tische weg en verwerpen geweld en de dictatuur. Dit vertelde bisschop Mi chael Purugannan (55) uit de Filippijnen, die een paar dagen in ons land is. De bisschop leidt het bisdom Ilagan, waarmee het bisdom Groningen een speciale rela tie heeft. Deze „Communio" werd in 1981 gesloten, toen het bisdom Groningen vijfen twintig jaar bestond. Het is de bedoeling dat beide bis dommen, hoewel in verschil lende situaties, op basis van gelijkwaardigheid met elkaar communiceren. Ondanks alle berichten vindt bisschop Purugannan dat de situatie op de Filippijnen sinds het vertrek van Marcos is verbeterd: „Er is meer vrij heid gekomen, onder meer voor de pers. Daarom komt alles nu veel uitgebreider in de media. Ik ervaar duidelijk verbeteringen. Er doen zich nog steeds schendingen van mensenrechten voor. Vroe ger hoorden die bij het sy steem. Nu worden ze als mis daden aangemerkt". Economisch gaat het de Fi lippijnen nog steeds niet voor de wind. De buitenlandse schuld is groot. De proble men zouden echter nog gro ter moeten zijn, omdat met het verdwijnen van het Mar- co-regiem ook veel kapitaal naar het buitenland weg vloeide: „Mevrouw Aquino kan de situatie niet van de ene dag op de andere veran deren". Evenmin is er van de aangekondigde landhervor mingen iets van de grond ge komen. Hij erkent dat er teleurstel ling is onder de Filippino's: „De verwachtingen waren in februari 1986 hoog gespan nen. Onlangs spraken de bis schoppen over de huidige si tuatie. We waren het erover eens dat we geduld moeten hebben. Wij zien als enige mogelijkheid voor verande ring de democratische weg". Zwak De bisschoppen zien de kerk als een katalysator. In-febru ari speelden de bisschoppen een belangrijke rol in de om verwerping van het bewind- Marcos. Sinds de Aquino-re- gering stelt de kerk zich te rughoudend op: „Er is nog steeds geloof in de positie van Aquino, hoewel we er kennen dat de coalitie die zij leidt, uiterst zwak staat." Een groep militairen rond kolonel „Rambo" Honasan poogde onlangs de regering omver te werpen. Zij waren indertijd de eerste officieren, die tijdens de staat van beleg onder Marcos in functie kwa men. Bisschop Purugannan heeft geen hoge dunk van de democratische gezindheid van de groep. Hij heeft de in druk dat ze stilletjes worden ondersteund door de VS. De voortvluchtige Honasan zou best eens verborgen gehou den kunnen worden op de Amerikaanse Clark Airforce Base. Een Amerikaanse di plomaat, die uiterst vriend schappelijke betrekkingen met Honasan onderhoudt, wordt ervan beschuldigd zich te hebben bemoeid met de laatste poging de regering omver te werpen. Hij zou hebben geprobeerd het rege ringsleger af te brengen van een tegenaanval op kolonel Honasan. De situatie op de Filipijnen lijkt enigszins op die in Nica ragua, waar de Contra's de Sandinisten onder druk hou den. Honasan moet Aquino onder druk houden, opdat zij niet teveel toegeeft aan het linkse verzet: „Die toestand zou ook op de Filippijnen kunnen ontstaan", aldus de bisschop. De „Communio" tussen Gro ningen en Ilagan ontwikkelt zich gunstig. Het contact ver plaatst zich steeds meer van de kerkelijke autoriteiten naar de basis: „De werkgroe pen in beide bisdommen hou den zich steeds meer bezig met het slechts bieden van faciliteiten. De gelovigen vullen zelf de „Communio" in". De helft van het aantal parochies in het bisdom Gro ningen heeft inmiddels een relatie met een parochie op de Filippijnen. Er wordt ge correspondeerd en er worden wederzijdse bezoeken ge bracht. JIBBO POPPEN „Vrijzinnig geloof komt tegemoet aan religieus besef mondige mens' LUNTEREN „Dogmatische antwoorden en godsdienstig pragmatische raadgevingen spreken de mondige mensen niet meer aan waar het gaat om levens- en bestaansvragen. Daar om wordt één vraag steeds klemmender: zou een vrijzinnig- godsdienstige levenshouding de ontstane kloof die tot innerlij ke conflicten en geestelijke ongezondheid leidt, kunnen over bruggen?" Dat betoogde dr. D. Jacobs, psychiater op de leden vergadering van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden. In zijn werk stuitte Jacobs steeds weer op de gebrekkige mo gelijkheden op levens-en bestaansvragen een passend ant woord te geven. De traditionele vormen van kerk-zijn spre ken volgens hem niet meer aan „terwijl er wel een groeiend religieus besef is onder mensen". Via gemeenschappen van vrijzinnige gelovigen, waarin ruimte is voor tolerantie, non- dogmatisme, menselijke ontplooiing en het ter discussie stel len van geloofsvisies, moet het mogelijk zijn een voor deze tijd passend antwoord te geven op dit groeiend besef, meende Jacobs. Castro: machtsblokken bedreigen eenheid kerken ESCORIAL De schulden last van de Derde Wereld is een „tragische manifestatie van het bestaan van machts blokken". De scheiding heeft een nadelige invloed op de eenheid en solidariteit van de kerken. Als deel van een volk lijdt de kerk onder het bestaande internationale sy steem van inkomensverde ling, dat tot een steeds grote re kloof tussen rijk en arm leidt, of plukt ze de vruchten ervan. Dat zei de secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Emilio Ca stro, op de conferentie van de Wereldraad in het Spaanse Escorial over de verdeling van de hulpbronnen in de wereld. Jozef verklaart de droom van de Farao, kopergravure van Pie- ter H. Schut, 1659. Onderzoeker: mummie Jozef in museum in Cairo LONDEN, 23 okt Een Egyptische onderzoeker zegt dat de mummie van Yuya, die in een museum in Cairo ligt, in wer kelijkheid het lichaam is van de in het boek Genesis genoem de aartsvader Jozef. Ahmed Osman, de opsteller van die hy pothese, hoopt dat zijn bewering de gevestigde wetenschappe lijke wereld ertoe zal brengen een diepgaand onderzoek in te stellen. De 53-jarige leraar en vertaler Osman, die sinds 1965 in Lon den woont, heeft zijn theorie vastgelegd in het boek: „Vreem deling in de Vallei der Koningen Osman heeft 22 jaar lang onderzoek heeft gedaan naar zijn theorie. Hii zei dat wetenschappers eeuwenlang, zonder succes, geprobeerd hebben een band te leggen tussen bekende figuren uit de bijbel en de oude Egyptische geschiedenis. „Ik weet zeker dat Yuya, die hoofdadministrator en dus in fei te heerser over Egypte was onder de faraohs Tuthmosis IV en diens zoon Amenhotep III, tussen 1413 en 1367 voor Christus, de Jozef is uit het boek Genesis," aldus de auteur. In de hoofdstukken 37 tot 50 van het eerste bijbelboek wordt de geschiedenis van Jozef uitgebreid verteld. De bijbel ver haalt hoe do vader van Jozef meer van hem hield dan van zijn andere kinderen. De andere kinderen verkochten Jozef daar om als slaaf, waarna hij in Egypte terecht kwam. Daar ver wierf Jozef uiteindelijk een machtspositie en hij liet zijn hele familie, de stam Israel, naar Egypte komen. Genesis eindigt bij de dood van Jozef en zijn begrafenis in Egypte. Het graf van Yuya werd in 1905 gevonden, tussen de tombes van twee faraohs in de Vallei der Koningen. Yuya had 41 ti tels en een ervan was „vader van faraoh de enige figuur in de Egyptische geschiedenis bij wie die titel wordt genoemd. „De titel staat in zijn tombe en komt meer dan 20 keer voor in de begrafenisdocumenten," aldus Osman. Osman zegt dat de dochter van Yuya, Tiye, met Amenhotep III trouwede en zijn koningin werd. De vier kongingen hem opvolgden, Akhnaton, Semenkhare, Tutanknamon Aye, waren daarom van gemengd Israëlitisch en Egyptisch bloed, aldus de auteur. Het lichaam van de echtgenote van Yuya, Tuya, ligt naast hem. Haar lichaam vertoont duidelijk Egyptische kenmer' maar archeologen hebben vaak opgemerkt dat de vormen van Yuya buitenlands, mogelijk semitisch, aandoen. Osman, die de mummie van Yuya in 1984 in Cairo bekeek, zei: „De handen liggen, met de palmen omlaag, onder de kin. het is de enige mummie die wij kennen waarvan de handen niet over de Dorst liggen in de gebruikelijke houding van de god Osiris. Dat wijst erop dat hij de goden van Egypte niet aanvaardde." De bijbel zegt dat Mozes de resten van Jozef met zich meenam tijdens de uittocht van de Israëlieten naar Palestina, maar Os man zegt dat het lichaam van Jozef-Yuya Egypte nooit heeft verlaten. „Hij ligt in het museum van Cairo,aldus Osman. Diakenwijding George Carrière De bisschop van Rotterdam, mgr. R. Bar, zal zondag 8 novem ber in Den Jlaag de heer E.G.J.G. Carrière wijden tot perma nent diaken. De wijding zal geschieden tijdens de Eucharistie viering van 11.00 in de kerk van het Allerheiligst Sacrament aan de Sportlaan, de parochiekerk van George Carrière. De heer Carrière (59) is gehuwd en vader van twee dochters. Hij studeerde vier jaar lang in de weekenden aan de diakenoplei ding Dijnselburg te Zeist. De heer Carrière is werkzaam op de bibliotheek- en documentatieafdeling van de PTT in Den Haag. Brieven graag kort en duideii|k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten William V In een artikeltje van uw cor respondent over hoofdluizen in een Londense kleuterschool wordt gewag gemaakt van „de toekomstige koning William I". Is het de schrijver niet be kend dat er al vier Engelse (Britse) koningen met de naam William hebben geregeerd? De eerste was de ook op Neder landse scholen niet onbekende Willem de Veroveraar. De derde was „onze" stadhouder Willem III. Bovendien: hoe zou een mogelijke troonopvol ger met een echt niet eerder voorgekomen naam op voor hand de historie in kunnen gaan als de „eerste" met die naam? C.A.M. Paridon, DEN HAAG. Politiedemonstratie De politievakbonden zullen wel zeggen dat de actie van maandag j.l. een eclatant suc ces is geworden. Maar bij alle acties geldt dat die „gespon sord" vyorden door de gemeen schap. Het is dus makkelijk successen te behalen van an dermans geld. Als men vanaf twee uur de chaos zag in de stad, doordat men de binnen stad van Den Haag nodig had om die chaos te maken, dan vraag je je als burger af of die actie naar de burgers toe ge slaagd te noemen is. P. Hezeman, DEN HAAG. Politiedemonstratie (2) Nog drie van zulke politiede- monstraties en het filepro bleem in Den Haag lost zich vanzelf op. Niemand gaat meer met de auto, openbaar vervoer. Duizenden fietsers bevolken de rijweg, geen ver keerslichten meer. Prima! J. Huigens, VOORSCHOTEN. Politiedemonstratie (3) Zo, de mannen en vrouwen van Hermandad hebben ook hun verzetje gehad. En nu ge woon maar weer aan het werk. Niet omrijden als er er gens moeilijkheden zijn of dreigen, niet stiekem achter bosjes gaan staan om te meten of er iemand harder rijdt dan vijftig, enz. enz. maar er net zo onvervaard op af als afgelopen maandag. P. Smits, DEN HAAG. Kattenschandaal Eindelijk is dan toch aan het licht gekomen wat, de Haagse „Kattenzorg" doet met de 30.000 die ze van de gemeen te ontvangt. Ze stuurt een man en een vrouw op pad om tegen betaling van tien gulden .per stuk katten te vangen, niet al leen zwerfkatten maar ook huiskatten. En dan te beden ken dat die dieren hoogst waarschijnlijk vergast zijn in een auto. De vereniging „Kat in nood" heeft al een tijd gele den gewag gemaakt van de ge heimzinnigheid rondom „Kat tenzorg" maar daarop is niet gereageerd. Hoe is het moge lijk dat zoiets kon gebeuren? Hebben die mensen dan niet begrepen wat een verdriet ze zovelen hebben aangedaan als een huisdier niet meer thuis kwam? Het is te hopen dat de dierenbescherming dit schan daal tot de bodem zal uitzoe ken. J. Slingerland, DEN HAAG. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA. -BI IRAN speelde ongetwijfeld hoog spel zoals Clinger'j stafmedewerker Lind vandaag in een artikel constatefa door met een Zijderupsraket een Kuwaytse olietermirhe daar afgemeerde tankers onder Amerikaanse vlag aan tag* len. Maar de Iraanse ayatollahs hebben ook het polities.fc taire spel zeer slim gespeeld. 5'j Ze lieten in het midden of de raketaanval op de terf. Sea Isle de „vernietigende slag" was waarmee ze aa'er adres van de VS hadden gedreigd. Maar ondertussen vc€j die aanval in elk geval een onverbloemde waarschuwii»ei het adres van Kuwayt, de voornaamste bondgenoot en fet cier van Irans doodsvijand: Iraq. De aanval was bove^_ een duidelijk signaal aan de andere Golfstaten, dat z^. niet veilig moeten wanen achter de niet overal sluitend fensielinie van de Amerikaanse vloot. Die zes formeel neutrale Golfstaten hebben inmiddels! ten blijken dat waarschuwingssignaal te hebben begr Na spoedoverleg reageerden zij met een gemeenschap» verklaring, waarin plechtig werd vastgesteld dat een al op één van de zes staten die samen met Iran en Iraq dra omringen, voortaan beschouwd zal worden als een aam él die landen. De ayatollahs in Teheran zullen daar e niet wakker van liggen. Bij een nieuwe Iraanse aanval j de zes Golfstaten te zamen ongetwijfeld even machteloo a geren als Kuwayt, dat zeer rijk is, maar in militair ol" niets voorstelt. 1 De lancering van de Zijderupsraket had ook effecte buiten het Golfgebied. In Wallstreet bijvoorbeeld en i andere grote, internationale beurzen, waar het lichte 1 na de dramatische koersval eerder vorige week in eenl we paniekreactie werd tenietgedaan. Die terugval wel ker niet alleen door de Iraanse aanval veroorzaakt,! desondanks is het nog maar de vraag of Washington i eventuele nieuwe uitdaging door Iran wel zal reagerej de enorme kracht die de Amerikaanse vloot in het f bied moeiteloos kan opbrengen. Net nu president Reagan van de Amerikaanse Senas terugwerkende kracht de instemming heeft gekregen zijn Golf-expeditie, vormt Wallstreet plotseling een hM paal voor krachtige tegenacties. Zonder nog meer i scheuren kan president Reagan zich op dit moment verdere toespitsing van het Golfconflict veroorloven, li F De „totale oorlog" tegen Amerika, die Iran gisteren?1 aangekondigd, zal in het geschil even weinig concrete jf gen hebben als de handelsboycot van Iran die Washil2 gisteren bekendmaakte. Bij de over zeer veel schijven de olie-import zal het voor Amerika nauwelijks mogelit vast te stellen welke olie uit Iran afkomstig is. Bovef geldt het uitvoerverbod van Amerika naar Iran slecht^ een beperkt aantal produkten. Een handelsboycot zou!5 wens alleen succes kunnen hebben indien alle landen f deelnemen. L Het lijkt erop dat Iran nooit eerder beschikte over kansen om druk uit te oefenen op zijn tegenstander hoeft niet uitsluitend een negatief effect te hebben. E, aanwijzingen dat Iran, evenals Iraq, de al jaren du* Golfoorlog meer dan beu is. Maar angst voor gezichtsiL in eigen land en opgezweept nationalisme verhinderen ran tot nu een resolutie van de Veiligheidsraad te aarf den die oproept de strijd te beëindigen. Iran wil in de resolutietekst zien opgenomen, dat Ir" de agressor wordt aangemerkt. Hoewel er geen twijfel bestaat dat Iraq de oorlog is begonnen weigeren de a betrokken landen evenwel dat formeel toe te geven. De' me ayatollahs gokken wellicht op de mogelijkheid da wayt, de andere neutrale Golfstaten en ook de VS ond huidige omstandigheden bereid zullen zijn wat water' wijn te doen om Iran tot onderhandelingen in VN-vei te bewegen. Af en toe regen DE BILT (KNMI) Een langgerekt lagedrukgebied be weegt zich het komende et maal van west-Frankrijk via ons land en de Noordzee naar zuid-Noorwegen. De bijbeho rende bewolkingszone waaruit af en toe regen valt, ligt van nacht en morgenochtend bo ven ons land. De wind is eerst zuidoost en draait morgen in Frankrijk tijdelijk vochtige en zeer zachte lucht aangevoerd. De minima blijven met zo'n êraad of 10 aan de hoge kant. iverdag bereikt ons iets min der zachte oceaanlucht. De na dering van een nieuw hoge- drukgebied zorgt in de namid dag of avond voor enkele op klaringen vanuit het westen. Hierdoor is er grote kans op mist in de nacht van woensdag op donderdag. Middagtemperatuur rol graden. Alpengebied: Aan de veel bewolking en pl« regen. Overigens vrij Middagtemperatuur in len rond 16 graden. Nuli niveau rond 3000 meter! Spanje, Portugal: Hal zwaar bewolkt. In het I en westen af en toe rege gelijk met onweer. M temperatuur van 16 grd tot 23 slechts een enkele bui! dagtemperatuur van 171 in de Po-vlakte tot 22 in het zuiden. WEERRAPPORT HEDENMORG Wftr Hu MÜ Amsterdam iwbew. 11 J De Bilt l.bew. 11 I Eelde onbew. 10 Eindhoven h.bew 13 I Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandina vie. Veel bewol king en vooral morgen af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 13 graden in het zuidoosten. Benelux, noord- en midden- Frankrijk, noord-Duitsland: Morgen mogelijk regen, don derdag vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Midden- en zuid-Duitsland: Wisselend bewolkt en overwe gend droog. Middagtempera tuur 15 tot 19 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Aberdeen regen Barcelona. zw.bew Berlijn l.bew. Budapest l.bew. Bordeaux zw.bew Brussel l.bew. Dublin regen Frankfurt zw.bew Genève motreg» Helsinki zw.bew Innsbruck mist Klagenfurt motregt Kopenhagen rw.bew Lissabon zw.bew Mallorca Malta Moskou Ki. v.bew. 24 1 zw.bew. 23 1

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2