Omwegen /der wet Wout Bergers laat zijn faam aan zh nageslacht over Leiderdorp wijst verlaging OGB af Steeds meer gemeenten zien bezwaren erfpacht IDEN OMGEVING CaidóaQowuvnt DINSDAG 27 OKTOBER 1987 PAGINA 11 fodebeeld i it lijkt trendy om op de ïnbare weg rond te rijden >t een motorvoertuig zon- j daarvoor een verzeke- ig te hebben afgesloten. •1 trendsetters zijn inmid- i herhaaldelijk op de nbare weg gefotogra- •d. Geheel in de stijl van modeverschijnsel zijn er trendvolgers die een on- zekerde auto gewoon de weg hebben staan der erin te rijden. Bij de donrechter leek het gis- >chtend een bijeenkomst deze onverzekerden. g en oud kwamen bij de iter met allerlei argu- ïten om de hiervoor gel de straf van 600 gulden een voorwaardelijke tegging van de rijbe- gdheid met een proeftijd i twee jaar te ontlopen, icier van justitie Van Eek >k doof voor veel van de umenten. Rechter Mors- was wat milder. Maar kostte de ruim twintig ïdsetters en -volgers een ke duit. eval, het is mijn schuld ik wist het niet en ik er zelf niet mee", was aantal argumenten die den aangedragen. Het ste voorbeeld is van de Ëder die in februari van ijaar zonder verzekering _Noordwijkerhout had ge en. „Ik woon in de pol en was die dag aan het in huis. Toen ik ont- ^te dat ik wat gereed- ^p miste, heb ik even de l$p van mijn broer geno- gp om naar het dorp te rij- 3J1. Ergens in mijn achter- wist ik dat die auto verzekerd was, maar ik ,agde de gok". De tuinder gl duidelijk mis gegokt en }d gefotografeerd. De te van 600 gulden bleek eren onvermijdelijk, i ander verhaal kwam i een jongeman wiens on- "feekerde auto werd ge- e)d door zijn neef. Neefje- ,werd echter op 3 februa- i987 gefotografeerd. De "jeman was niet zo dom ;%ad gisterochtend verze- jngspapieren bij zich van telfde auto. „Uit de pa pen blijkt dat de auto 3<naf 3 februari verzekerd el Heeft u hem misschien en na de overtreding als- fq verzekerd om zo de >sif te ontlopen?", vroeg de /ecier. De jongeman vertel- tódat hij niet wist dat hij k gefotografeerd. Hij ont- cte dat pas toen hij de be aring met de post kreeg, wilde het echter nauwkeuriger nakijken hield de zaak in beraad, jongeman kreeg het een ajje benauwd en vertelde ot wel dat de neef verze- ^ngsagent was. Het ver- wen van de heren in het irt was toen volledig ge- ,d>nden. Een neef die in g< onverzekerde auto rond al en ook nog verzeke- [sagent bleek te zijn. ejj klopte iets niet. werd allengs warmer in taal. Een aantal mensen eg het flink benauwd, zat nog vol met mensen v onverzekerd hadden a gereden of de auto ^Tzekerd voor de deur staan. Zoals de jon- ^ian die de auto, welis- *;ir onverzekerd, van een mocht lenen toen hij met pech langs de weg id. Heel vriendelijk van vriend maar het kostte jongeman gisterochtend iu 600 gulden. Zo ook het 'e^je dat het tweedehands lotje had gekocht. Omdat rctag aan gesleuteld moest dlden, liet zij de auto nog ril staan. Helaas moet de 1 J dén ook verzekerd zijn. 'n kostte haar eveneens is gulden. Een duur autoo- tefus. De kosten waren het kst voor de Leidenaar re bij een aanrijding zijn erzekerde auto total loss I. „Die andere automobi- gaf mij geen voorrang en feoorgereden. Ik zat met r? schade van 7000 gulden rajnoet nu ook nog eens 600 vlen betalen. Die andere ./]t zit vrolijk thuis". Vol- >tè de officier was het heel A\ mogelijk dat de andere /Murder ook zijn auto niet di verzekerd en daarom ?n doorgereden. „Toch n£t u ook 600 gulden boe- ir.en de voorwaardelijke egging van de riibe- -^dheid met een proeftijd —twee jaar. De straf is zo pi omdat er vermeden C* worden dat het ook r enigszins financieel ^rekkelijk wordt om de ni niet te verzekeren. Als n«traf minder hoog zou e zit het hier straks nog v?r. Dan betalen de men- teliever een boete dan zich it^verzekeren", aldus de «ter. Het was duidelijk tehij niet met die mode [edeed. Als het aan de liter en de officier ligt aipn ze voor verzekeren. ULIA VAN BOHEMEN EN NU MAAR DRIJVEN OP DE VRUCHTEN VAN WOUT KNOR' „Ik raak duidelijk door mijn leeftijdgenoten en vertrouw de makkers heen. De één na de ander verdwijnt; de mees ten zijn morte, de pijp uit, on der ons gezegd. Ik heb nog een beetje liefhebberij als mooi weer-visser, maar het wordt steeds moeilijker om een maatje te krijgen. Het gaat soms een beetje hard. Knonslag Wout Knonslag ja. Zou ik Kanonslag moeten zeggen? Goed dan: Kanon slag Wout dan. Knonslag Wout is een begrip geworden rond mijn activiteiten met vuurwerk. Hoewel; steeds meer zeggen ze meneer Ber gers tegen me, in plaats van Wout. Ja, Wout wordt oud, zou je bijna zeggen. Ik heb 50 jaar gewerkt, maar oud ben ik nog lang niet. Op 31 okto ber word ik 65. Dat is het enige. Ik heb Abraham nu al zo vaak gezien, dat ik 'm 't liefst alle hoeken van m'n kamer zou willen laten zien via een kick van de voetbal schoen waarvan ik er inmid dels vele duizenden heb ver kocht aan m'n clientele, boe ren, burgers en buitenlui". „Wout Bergers 45 jaar in sport", zegt de annonce die tallozen oproept tot het aan doen van de receptie op 2 no vember, in de Leidse Groe- noordhallen, bij gelegenheid van zijn afscheid van 45 jaar ondernemerschap. „Ik heb straks niet meer die verplich ting van elke dag. De verant woording ligt nu bij m'n zoons Wout jr. en Rien. Die hoef ik niet meer na te lopen. Ik ben aan het „afbouwen". Mijn ervaring, m'n back ground is er om ze nog wat te steunen. Een commissaris plaatsje blijft voor me over. Dan heb ik nog wat te doen, want ik heb geen hobby's". Wout A.Bergers. Hij is bijna te veel om op te noemen. Prater, sportman en globe trotter („Vissen in de Shan non rivier in Ierland, en maar braazemen: 200 bra sems per dag, tot ze je strot uitkwamen"). Wout Bergers: Knonslag Wout, maar ook slagerszoon Wout Knor van vader Zwarte Willem. In zijn rustige Leidse residentie staat een knots van een meubel stuk noem het een kast bovenop stampvol met de meest exotische en fantasie- flessen met drankies, vero verd op zijn talrijke reizen naar warme streken. Wout Bergers is ook een innemend kenner, die een enkele keer wel een fles wil ontkurken als dat zo uitkomt. In '82 kreeg hij de zilveren ere-medaille, behorende bij de Orde van Oranie-Nassau. „Hij werd geridderd", zegt de goegemeente dan. Maar dat heeft weer met andere zaken dan het inslaan van spiritua liën te maken. Wout Bergers was en is ook nog functioneel vooraanstaand in de wereld van verenigingen en corpo raties. Weer een andere blad zijde in zijn boeiend levens boek. Het is nu een afscheid na een half leven van hard werken. „Wout Bergers" is geen winkeltje meer; „We zijn een miljoenenbedrijf ge worden; één der grootste in zijn soort in den lande". Zwarte Willem Vader Zwarte Willem was destijds loonslachter in Lei den. Toen Wout 15 was werd hij slagersknecht; voor een riks in de week, plus een le verworst. „Dat was in '37, midden in de crisis. Twee maal een schone jas in de week. Dat moest ik ook zelf aanschaffen. En bloed roeren in het slachthuis, vóór schooltijd, om een paar kwar tjes te verdienen. Bloedspet- ters in m'n haren en op m'n kleren. En ook haarplukken van de varkens. Die rugha ren moest je met de hand plukken. Prachtig. Mijn bij naam was toen Wout Knor, omdat m'n vader varkenss lachter was immers". Aantrekkelijke informatie. Maar we hadden het ook over Togo, waar hij met z'n vrouw de armoede mee maakte, en over Benin, waar de dodenmaskers die naast de verwarming staan van daan komen. Als Wout Ber gers z'n mondje roert, hoort iedereen hem spreken in „tongen"; of het nu Frans, Duits of Engels is. Bergers weet te verkopen, maar ook te kopen. Hij bedwingt bede laars in een Noordafrikaanse souhk, schudt zakkenrollers van zich af, ligt desnoods in de tropen met 41 graden koorts, gutsend van het zweet, op een soort bed en staat na een paar dagen weer op omdat hij onverwoestbaar schijnt te zijn. „Inmiddels is ook m'n hele familie zowat verdwenen. Ome Gerard, de slager van de Doezastraat, was de laat ste. Daar was ik, toen ik 18 was, winkelchef in de oorlog. Dat flikte ik ook. Na de mei dagen van '40 werd ik sou schef en schoenverkoper bij de Bata in Helmond. Ik kon met mensen omgaan, na die slagerij; dat lag me heel goed. Ik werd chef in Maastricht, ook bij Bata. Dat was keihard werken, rekenen en aanpak ken, ook 's zondags. Een soort slavendrijver. Ik ver diende geld. Meer dan m'n vader, die 30 gulden per week naar huis nam. Ik ver diende toen een paar hon derd. Miin (aanstaande) vrouw werkte daar ook. Na een jaar was ik 't zat en trok weer naar Leiden, naar de Haarlemmerstraat, waar ik de schoenmakerij van m'n schoonmoeder Meyers, „De Toekomst", overnam, 't Liep als een trein, ook de leerver- koop. Deed ook veel zaken met Joden in Amsterdam. Ze Het was de tijd van de jonge, Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pintors ondernemende Wout, met valse papieren en trouwen met rijtuigen zelfs, en daarna onderduiken in Zevenhuizen bij Oud Ade. Hij repareerde daar de schoenen van vele Oud Adenaren, die hem nu nog veelal dankbaarheid ver schuldigd zijn. „Tijden waren dat, meneer. Altijd op pad, voor het bikken. Na de be vrijding ging ik aan de slag met leer en rubber uit Bra bant, en handelde met bon nen en ruilde bij 't leven. Al les om te eten, eten, eten. Ik repareerde ook voetbalschoe nen en verkocht ze later. In '47. Met diploma D, van des kundig schoenverkoper. Voetbalschoenen zonder bon. Wout Bergers: nu commissaris met 50 jaar „background" achter de business-kiezen. foto: wim van noort Clandestien, wel te verstaan. Wout Bergers was altijd al zegt hij zelf brutaal als de beulen. En zo werd hij win kelier, op eigen kracht. Vak bekwaam en volgens de ei sen. Strubbelingen met de Kamer van Koophandel. Het kwam in orde. Bergers ging er „textiel" bij dtfen, bij de sport: shirts, kousen. „Zo is het gaan rollen hè!" Wat deed ie niet? Geen wonder, dat Wout Ber gers een bekende Leidenaar is geworden. Hij zwom ook, en richtte in '47 De Sleutel stad op, zat in het eerste ze vental waterpolo. Hij voet balde op niveau, liep hard (vóór de oorlog) met Wim Slijkhuis en (nog steeds ouwe gabber) Joop Riethoven. Wout deed aan korfballen, atletiek, volleybal, tennis, zeilen, badminton. „Ik deed van alles, maar was geen top per, want ik had daar geen tijd voor omdat ik altijd werkte". Een kwart eeuw was hij voorzitter van de gymnastiekvereniging Victo rie. Werd daar ook ere-voor- zitter. Hij regeerde binnen de winkeliersvereniging Haar lemmerstraat. Functies bij de vleet. Wout Bergers' ogen glimmen: „En maar organise ren hè! Alles kon, als je maar de wegen wist te vinden, 't Fiksen, dat was het! Wat een babbels hè? Maar ik heb rug klachten en een ziekenhuis bed is niet vreemd voor mij. Ik ben jaren terug afgeschre ven geweest. Een drie kwar tiertjes lopen, en dan moet ik gaan zitten". merkelijk terugtrekken. Wel met enig feestvertoon, maar hij blijft „afbouwen", zoals de Duitsers zeggen. Dat bete kent niet voortgaan, maar stukje bij beetje terugtreden. Drie winkels van reputatie werden zijn deel, dat hij nu aan z'n zoons heeft overge dragen. „Mooie tenten alle maal. En er is nog een vierde bedrijf, nagenoeg onbekend: Wout Bergers Sport en Re creatie aan de Oude Rijn; een pakhuis en showroom, voor namelijk voor schoolsport, bedrijven en instellingen. Breed assortiment voor re creatie buiten de velden. Je vraagt erom, ook al is het commercieel, nietwaar? Rijnsburgerweg, 25 jaar gele den; de enige winkel aan die weg. Mooie tent geworden. Tweede zaak aan de Haar lemmerstraat, 13 jaar gele den. Dat was eerst de wol zaak De Nijverheid van Van Berge Henegouwen. Loopt nu ook als een tierelier; een goed vestigingspunt voor die tent". Overbewinkeling Het tikt allemaal best aan, voor die slagerszoon en con sorten. Maar toch geeft schei dende Wout Bergers (ver klaard vijand van de „gruwe lijke" Waal-paaltjes en het autoverkeer aan dure par- keerbanden) ons nog even zijn visie op het midden- standsbeleid in de Leidse city mee: „Overbewinkeling dreigt in Leiden. Dat is link. Het is geen goede ontwikke ling met dat doodbloeden van de Breestraat, met die lege plekken. Het Noordeinde, Hogewoerd, het waren goeie winkelstraten. Maar nu is het daar afgelopen. Kijk uit!; ga zo door en je maakt van Lei den een dode stad". Het lijkt alsof Wout Bergers leeggeknokt is op op vergane mogelijkheden. Maar dan hebben we het mis, als we daar zo over denken. De voormalige Wout Knor ver heft z'n stem nog steeds in het klagend koor van ploete rende Leidse binnenstad on dernemers die worstelen en boven willen komen. Zaken lui als hij geven het nooit op. „Ik zeg maar wat: Winter sport is in ons land gebaseerd op import. Nou, wij importe ren uit negen landen. Nu de dollar aan het zakkken is, gaan we ook de Amerikaanse markt op". Wout Bergers scherpt zijn belangen, prent 't zijn opvolgers in, en wil best, voor de gelegenheid, een uit zonderlijke Griekse wijn van de kurk ontdoen. „We ken nen elkaar toch, nietwaar?" LEIDERDORP Een plei dooi van VVD-fractievoorzit- ter W. Scheffer voor verlaging van de onroerend-goedbelas- ting (OGB) is tijdens de gister avond gehouden gemeente raadsvergadering op verzet van de overige partijen gestuit. Scheffer had geconstateerd dat de woonlasten in 1988 met ge middeld 2,3 procent stijgen. Dit als gvolg van een oneven wichtigheid in de hertaxatie van het onroerend goed in Leiderdorp, waardoor bedrijfs panden relatief lager en de woningen hoger worden ge waardeerd. Scheffer had bere kend, dat de burger gemiddeld 2,3 procent zwaarder werd be last. Dat vond hij in strijd met het collegeprogramma 1986- 1990, waarin beheersing van de woonlasten als uitgangs punt is genomen. CDA-fractievoorzitter A. Roest vond het „goedkoop" van Scheffer om 1988 als rela tief gunstig financieel jaar er uit te lichten. Roest wees er op, dat vorig jaar de gemeente raad, zoals hij het uitdrukte, „in zak en as zat" over de slechte financiële situatie waarin Leiderdorp zich toen bevond. Volgens Roest moet er volgend jaar bovendien reke ning worden gehouden met enkele financiële tegenvallers. Zo was hij pessimistisch of de bezuinigingen op de streekmu- ziekschool Rijnakkoord wel zullen worden gehaald. Her stel van het aangetaste riolen- net in Leiderdorp gaat volgens Roest ook het nodige kosten. G. Keijzers (PvdA) stelde, dat onevenwichtigheden in de taxatie van het onroerend goed niet door een verlaging van de OGB ongedaan kunnen worden gemaakt. Wethouder J. Bezemer (PvdA) werd op deze wijze de verdediging wel erg gemakkelijk gemaakt. Hij vreesde dat door verlaging van de OGB gaten in de be groting ontstaan. Bezemer kondigde alvast enkele begro tingswijzigingen aan. Een ton minder inkomsten en voor het sportcomplex een ton meer uitgaven. Op grond van de hertaxatie vastgestelde waarde zullen de tarieven voor de eigenaren da len van 4,77 tot 4,59 en voor de gebruikers van 3,81 tot 3,66 per 3.000 gulden. Met een tota le OGB-opbrengst van 4 mil- 1'oen gulden zit Leiderdorp op iet maximum wat volgens de wettelijke voorschriften mag worden geïnd. Cappella pro Cantibus viert derde lustrum OEGSTGEEST Het Oegst- geester jongerenkoor Cappella gro Cantibus bestaat 15 jaar. >p zaterdag 31 oktober wordt naar aanleiding van dat feit een lustrumconcert gehouden in het Groene Kerkje aan de Haarlemmérstraatweg in Oegstgeest Dirigent Theo Tobé drukt al 15 jaar zijn stempel op Cappella pro Canti bus, dat aanvankelijk „het christelijk jongerenkoor" heet te. In de loop der jaren heeft hij zo'n honderd leden zien komen en gaan. Cappella heeft gemiddeld 24 leden, dames en heren, in leef tijd variërend van 20 tot 40 jaar. Die leeftijd lag vroeger wat lager, tussen de 18 en 28 jaar. Het koor zal straks gaan repeteren in het nieuwe multi functionele centrum in Haas- wijk, na 15 jaar gebruik te hebben gemaakt van Taberna aan de Julianalaan. Tijdens het lustrumconcert op zaterdag 31 oktober wordt het koor be geleid door een strijkensemble en organist Theo Goedhart. Er worden werken uitgevoerd van Sweelinck, Schutz en Mo zart, waaronder de Missa Bre- vis, K.V. 275. Na het lustrum- concert is er een receptie in Het Drieluik aan de Gevers- straat. Kaarten voor het lu strumconcert, dat om 20.00 be gint zijn verkrijgbaar aan de zaal en kosten tien gulden. LEIDEN Steeds meer gemeenten zien in dat grond in erfpacht een niet zo geliefd artikel is voor mensen die een ei gen huis willen kopen. Een aantal gemeenten is er inmiddels mee ge stopt, andere laten de burgers de keus tussen grond kopen of erfpacht en weer andere zijn bezig hun erfpachtsvoorwaar- den te versoepelen. Dit meldt de Consumenten bond in zijn oktober nummer van de Consu- menten-Geldgids. Als een gemeente grond in erfpacht ter beschikking stelt blijft de gemeente ei genaar van die grond. De huiseigenaar moet daar dan jaarlijks een bepaald bedrag over betalen (canon). Het bezwaar is volgens de Con sumentenbond echter dat het erfpachtcontract de ge meente vaak de mogelijk heid biedt om allerlei prijs verhogingen op te leggen. In het blad geeft de bond een opsomming van ge meenten die erfpacht niet (meer) kennen of tot inkeer zijn gekomen. Deventer, Doetinchem en Tiel geven in de praktijk nauwelijks grond in erfpacht aan parti culieren uit. Alkmaar, Zwolle en Zutphen doen het inmiddels niet meer en Gorinchem stopt er dit jaar mee. Almelo, Assen, Enschede, Den Helder, Haarlemmer meer, Lelystad, Maastricht en Zoetermeer laten de mensen kiezen tussen erf pacht en het kopen van de grond. Arnhem, Delft, Gou da, Leiden en Rotterdam gaan hun erfpachtvoor- waarden versoepelen. Den Haag heeft haar systeem gewijzigd ten gunste van de koper. Maar aan de ander kant, zo stelt de Consumentenbond, zijn er nog steeds nogal wat gemeenten, met Amster dam voorop, die grond voor nieuw te bouwen huizen al leen in de vorm van erf- f>acht ter beschikking stel en. De bond raadt het ko pen van een huis op erf pachtgrond in het algemeen af. „De koper is duurder uit, hij kan zijn woning soms slechter verkopen en hij heeft zijn lasten minder goed in de hand." Sociaal raadsman onderscheiden Wegens grote verdiensten op sociaal maatschappelijk gebied is de Leidse sociaal raadsman R. Paulides gistermiddag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Wethouder H. de la Mar (so ciale zaken) overhandigde hem de bijbehorende versierselen. Pauli des is al vele jaren in dienst van de gemeente Leiden en was lange tijd chef van de afdeling maatschappelijke zorg. Vorig jaar vierde R. Paulides zijn veertig-jarig jubileum bij de gemeente. Dit jaar gaat de raadsman op 61-jarige leeftijd met de VUT. Volgens zijn collega's is de onderscheiding een verdiend en waardig afscheid. Behalve de verdiensten voor de gemeente is Paulides ook lange tijd actief ge weest op maatschappelijk gebied in zijn woonplaats Leiderdorp. In de jaren '50 deed hij veel voor de voetbalsport. Hij was tien jaar voorzitter van de plaatselijke volleybalvereniging en tevens twaalf jaar bestuurslid van de badmintonclub. Ook was hij medeoprichter en tevens bestuurslid van de basketbalvereniging van Leiderdorp en bestuurlijk lid van de carnavalsvereniging, foto: wim van noort LINTJE IN LEIDSCHENDAM LEIDSCHENDAM De heer H. Th. van der Luit is gisteren in het raadhuis van Leidschendam onderscheiden met de ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver. Hij heeft begint dit jaar zijn functie als medewerker bij de herenmo de- en kledingzaak Knuf BV, na een dienstverband van 44 jaar, neergelegd. De firma vierde gistermiddag met een receptie in de zaak in het winkelcentrum Leidsenhage het negentigjarige be staan. De heer Van der Luit, wonend in Leiden, kreeg de onder scheiding van burgemeester W. F. de Vreeze. Parkeren in centrum Wassenaar vastgelegd WASSENAAR De gemeen- teraad heeft gisteravond inge stemd met de plannen van het college van B en W met de parkeersituatie in het centrum van Wassenaar. De vertegen woordiger van het winkelcen trum Langstraat, Notenboom verzocht de raad om het be bouwen van het stuk aan de van Hogendorpstraat waar nu het Vacature informatie Cen trum staat te schrappen. Hui zen en/of winkels aldaar bou wen betekent volgens van de winkeliers verlies aan par keerplaatsen. Ook vroeg No tenboom om tot ontsluiting van de doodlopende parkeer plaats Kloosterland richting Storm van 's Gravenzandeweg over te gaan. Zowel A. Pruijs (VVD), H. Schelhaas (CDA), Ir A. de Vries (D66) en H. Goulooze (PvdA) spraken hun waarde ring uit voor de gemeentelijke parkeerplannen in het dorps centrum. Gewezen werd op de mogelijkheid om het marktter rein aan de Berkheistraat voor de ondernemers en hun perso neelsleden open te stellen om zo parkeerplaatsen voor het winkelend publiek vrij te ma ken. H. Goulooze wees erop dat bij de verdere voortgang de winkeliers nauwgezet worden betrokken. Tevens brak bij een lans voor een fiet- senbewaarplaats in het dorps centrum. Burgemeester P.H. Schoute wees H. Goulooze erop dat het niet de bedoeling van de gemeente was om een bewaakte fietsenbewaarplaats aan te leggen met een gemeen telijke fietsenoppasser, omdat dit tegen het gevoerde beleid van bezuinigingen indruist. Het aannemen van het raads voorstel Parkeersituatie cen trum betekent dat er in het centrum een „blauwe zone" wordt ingevoerd en het aantal parkeerplaatsen zoals nu in het centrum voorhanden vol doende wordt geacht. De op stellers van de parkeernota van het winkelcentrum Lang straat zijn van mening dat er echter onvoldoende parkeer plaatsen zijn en pleiten voor een fikse uitbreiding.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11