Wij hebben onze eigen ideeën, maar sluiten wel compromissen STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Diabetici tevreden over lunch van koks Endegeest vfoorschotenaar neergestoken Ministerie subsidieert stageplaatsen in Japan Inboedel verdwenen FRACTIELEIDER VAN DER NAT VERWERPT KRITIEK OP VVD Korting ongemakken- toeslag politie mogelijk van de baan ieuw plan voor Stadstimmerwerf -■ MAANDAG 26 OKTOBER 1987 PAGINA 7 JEN Een 21-jarige Voorschote ls vrijdagnacht neergestoken. Dat irde nadat hij met enkele anderen een groepje aan was getrokken, iok had gemaakt in café Malle aan de Nieuwe Beestenmarkt. jekpartij ontstond nadat zes inwo- Jvan Leiden uit café Malle Babbe verwijderd omdat ze overlast krzaakten. Een 33-jarig personeels- |ng daarop naar buiten om de zaak ze drie van hen. Bij die confrontatie trok een van de achtervolgden een groot mes en stak de Voorschotenaar in de rug. Achtervolgd door zijn belager vluchtte die richting station. Hij slaag de erin in te stappen bij een passerende automobilist die de hevig bloedende Voorschotenaar naar het Academisch Ziekenhuis bracht. Na behandeling kon hij naar huis. - De politie heeft zaterdagnacht de 21-ja- n. De zes begrepen dat kenne-^ rige jongeman aangehouden die ervan •erkeerd, want ze onthaalden de wordt verdacht de Voorschotenaar te ip klappen. Andere cafébezoekers, hebben neergestoken. Twee anderen wie de 21-jarige Voorschotenaar, van 21 en 28 jaar konden al direct op iken in woede en trokken achter de Rijnsburgersingel worden aangehou- anderen aan. den. Een vierde jongen van 20 jaar is Rijnsburgersingel achterhaalden zaterdag aangèhouden. LEIDEN Het ministerie van economische zaken biedt twaalf afgestudeerde junior stafle den van de universiteiten de mogelijkheid voor een periode van twee drie maanden stage te lopen in Japan. Uitzending naar het land van de rijzende zon geschiedt in het kader van het Decima programma, dat de Rijksuniversiteit Leiden het afgelopen jaar heeft opgezet. Het ministerie steunt vooral stages die een relatie hebben met biotechnologie, medische technolo gie, informatica en geavanceerde materialen zoals technisch keramiek, composiet materialen en metalen. Het programma wordt verwezen lijkt door het door de Leidse Universiteit opge zette Japan-Nederland Instituut in Tokio, dat fungeert als brug tussen de universiteiten in beide landen. LEIDEN Een inwoner van de Medusastraat in Leiden moet het afgelopen weekeinde verbijsterd thuis zijn geko men, toen de totale inventaris van zijn woning was verdwe nen. Aan het huis waren geen sporen van een inbraak. De dieven moeten tussen zaterdag of zondag hun slag hebben geslagen. De bewoner van het pand heeft tegen de politie verklaard geen schulden te hebben, die aanleiding hadden kunnen zijn voor ongevraagd bezoek van een deurwaarder. Ook zou er volgens de politie geen sprake zijn van een echt scheiding, terwijl de betrokkene nadrukkelijk verklaarde „geen vijanden" te hebben. De man zou geen idee hebben in welke richting de daders moeten worden gezocht. Aan de Kievitshoek is zaterdagavond ingebroken in een wo ning. Daar verdwenen een stereotoren, inclusief CD-speler, twintig CD's, een videorecorder met dertig banden, 2000 gul den aan contanten een aantal zilveren miniatuurtjes, een aantalk sieraden, een leren jas en enkele spaarpotten met kleingeld. IIDEN Bij het begin •an de begrotingsbehan- leling voor 1988, die •anmiddag van start is jegaan, kijkt VVD-frac- Sevoorzitter M. van der lat tevreden om zich teen. „Gezien ons aan- Üeel in het college en de "jbmvang van onze partij in de raad, hebben wij |4u al heel wat bereikt. ^)e onroerend-goedbelas-1 ting is eerlijker verdeeld y%ver particulieren en be- Mflrijven en de vestiging parkeergarages is teeds meer bespreek- lar geworden. Als de "D niet in het college •u hebben gezeten, had- len die zaken nu beslist inders gelegen". Waar- ee Van der Nat maar il zeggen: de VVD doet 'ater bij de wijn, maar ich weer niet zoveel dat iet gevaar dronkenschap uitgesloten. ;oede-stemming van Van Nat is niet alleen het ge- w van de resultaten die de r liberalen hebben behaald in de anderhalf jaar dat het col- lege nu zitting heeft. De frac tieleider is vooral te spreken Dver de manier waarop het college samenwerkt. Van der a •Jat wil niets horen van de *fcritiek dat de VVD zich meer onafhankelijk fan de andere collegepartijen 'vdA en Links Leiden op- □i telt. Hij grijpt de discussie "j ver de bezuinigingsoperatie ie Leiden de komende jaren zal voeren aan om dat duide lijk te maken. De collegepar tijen waren het er over eens dat de onroerend-goedbelas- ting omhoog moest, maar verschilden van mening over de manier waarop dat zou ge beuren en de mate waarin. Van der Nat: „Het uiteinde lijke resultaat was een meng vorm van drie verschillende voorstellen, waarin alle par tijen zich konden vinden. De bereidheid om compromissen te sluiten lag daaraan ten grondslag". Zolang de collegepartners die houding handhaven, is een zonnige toekomst voor het college weggelegd, verwacht Van der Nat. Hij verwacht niet dat de behandeling van de begroting spectaculaire wijzigingen in die handelwij ze teweeg Jzal brengen. „Nu we de hobbel van de bezuini gingsoperatie met succes heb ben genomen, zijn veel po tentiële problemen van tafel. Al kunnen er natuurlijk bij zondere dingen gebeuren". Van der Nat denkt daarbij het eerst aan interne proble men binnen Links Leiden, waar de achterban in conflict is geraakt met wethouder H. de la Mar. „Links Leiden heeft nu de kans te bewijzen dat het inderdaad een vol waardige collegepartij is. Tot nog toe heeft ook Links Lei den de bereidheid getoond te geven en te nemen, bijvoor beeld in het geval van de verhoging van de OGB en de leges. Ik ben benieuwd of het nu niet weer de oppositiepar tij van weleer wordt, die niet bereid was toe te geven zijn standpunten". De Breestraat zal ongetwij- veren, gelooft Van der Volgende week donderdag, midden in de begrotingsbe handeling, vergadert de com missie ruimtelijke ordening over de afsluiting van de winkelstraat. PvdA en VVD hanteren daarbij volgens Van der Nat verschillende uit gangspunten: „De PvdA hecht het meeste belang aan het openbaar vervoer, wij vinden de economische ge volgen voor de winkeliers belangriiker, al zijn die niet alleenzaligmakend. De gevol gen voor de rest van de stad en het winkelklimaat wegen ook mee in het eindoordeel". Van der Nat constateert ver deeldheid over deze kwestie binnen de PvdA-gelederen: „Wethouder Tesselaar heeft onlangs gezegd: of al het ver- Zijn iikt daar heel anders over". keer erin, of alles eruit. Zijn partijgenoot Peters denk „Maar verdeeldheid binnen het college hoeft geen reden voor een crisis te zijn", haast Van der Nat zich te zeggen. „Al benaderen wij het pro bleem van de Breestraat an ders dan PvdA en Links Lei den, ik verwacht zeker niet dat wij het probleem zo op de spits zullen drijven, dat het college uit elkaar valt. Na tuurlijk hebben wij onze ei gen ideeën, maar de VVD blijft bereid compromissen te sluiten". Merkwaardig Of de VVD die inschikkelij ke houding ook bij de nade rende discussie over de erf pacht zal innemen, valt te be twijfelen. Bedrijven kunnen M. van der Nat: „Links Leiden kan nu bewijzen dat het een volwaardige collegepartij Is". FOTO: WIM VAN NOORT in Leiden geen grond kopen, maar moeten daar erfpacht voor betalen. De PvdA is voorstander van erfpacht, de VVD wil die het liefst ver vangen door de mogelijkheid om grond te kopen. Van PvdA-zijde is gesuggereerd de periode waarvoor een erf- pacntovereenkomst wordt gesloten, te verruimen voor woningbouwcorporaties. Het erfpachtsysteem verschilt dan weinig meer van koop. Van der Nat: „Dat idee is de omgekeerde wereld. Zo'n verruiming betekent een verandering van het college programma. Dan is het niet meer dan normaal de rege ling ook voor bedrijven op dezelfde manier te versoepe len. Een andere oplossing is onaanvaardbaar voor de VVD. Het is te gek om los te lopen dat wij op een dergelij ke wijze mee zouden helpen de wensen van andere colle gepartijen te realiseren". Van der Nat is van oordeel dat Links Leiden „best rede lijk" optreedt als lid van het college. Naar aanleiding van uitlatingen in het jaarverslag van de LL-fractie constateert hij wel, dat Links Leiden de openheid van de discussie in de raad slechts waardeert, wanneer dat deze partij uit komt. „Een hoogst merk waardige opstelling", aldus Van der Nat, die ook bezwa ren maakt tegen de harde kritiek in het verslag op de VVD. „De VVD vindt het principieel onjuist om rap portcijfers voor andere partij en uit te delen. Wij hebben dan ook geen jaarverslag. Laat de kiezer maar oordelen over de wijze waarop de poli tiek zich opstelt. Raadsleden dienen zich te beperken tot een inhoudelijke discussie, die zich in commissie- en raadsvergaderingen moet af spelen". PI ETER EVELEIN (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG/LEIDEN De Tweede Kamer zal vanavond tij dens het debat over het politiebudget alternatieven aandragen voor de korting van 40 miljoen op de ongemakkentoeslagen van de politie. Voorzitter Van der Linden van de Nederlandse Poli tiebond heeft gezegd ervan overtuigd te zijn dat vandaag in de Kamer brede steun zal zijn voor de afwijzing van die korting. „De Kamer is duidelijk geschrokken van de massaliteit van het politie-verzet", aldus de voorzitter van de FNV-bond. Vanochtend was echter nog onduidelijk of een kamermeerder heid te vinden zal zijn voor een ophoging van het totale politie budget. De PvdA eiste vandaag als enige van de grote fractie 100 miljoen extra om de problemen bij de politie op te vangen. CDA-woordvoerder Van der Heyden maakte dit weekend voor dé" radio al duidelijk dat extra geld bovenop het budget van 3,5 miliard voor zijn fractie onbespreekbaar zal zijn. De VVD-frac- tie heeft een afwachtende houding aangenomen, maar sluit niet uit dat „een doorlichting van het politiebudget zal aantonen, dat er geld bijmoet", zoals woordvoerder Dijkstal het uitdrukte. CDA en VVD zullen elkaar vandaag wellicht kunnen naderen op het verzoek aan de regering, om het totale politiebudget van 3,5 miljard nog eens goed tegen het licht te houden. Aan de hand daarvan zou moeten worden bezien of de ontbrekende 40 miljoen voor de invulling van de ongemakkentoeslagen wellicht elders kan worden weggesneden. Volgens beide fracties moet bijvoorbeeld eens goed gekeken worden naar de vele opspo- rings- en recherchediensten, die evenzovele departementen er op na houden. „Er moet maar eens duidelijkheid komen over de vraag, wie wat controleert en of daar geen overlapping met poli tietaken plaatsvindt", aldus VVD'er Dijkstal. CDA'er Van der Heyden meent dat voorkomen moet worden dat ieder departe ment er een eigen kostbare opsporingsdienst op na houdt. Op de honderden miljoenen die daarin omgaan, zal wellicht de 40 mil joen gevonden kunnen worden voor de politie-toeslagen. Vrijwilligers Het dienstencentrum voor gecoördin eerd bejaarden - werk zoekt vrijwilligers die ouderen uit Leiden Zuid (Stevenshof, Morsch, Zuid- West) willen begeleiden naar de polikliniek van het zie kenhuis. Eigen vervoer is niet noodzakelijk. Voor meer inlichtingen: 071-768711. Ook worden mensen gezocht die boodschappen willen dben voor of met ouderen in Zuid- West. Geneeswijzen Het vrouwenwerk in buurt huis Op Eigen Wieken (Val kenpad) houdt donderdag ochtend 29 oktober van 9.15 tot 11.30 uur een thema-och tend over alternatieve ge neeswijzen. Twee sprekers houden een inleiding over antroposofische en homeopa thische geneeswijzen. Er is gratis kinderopvang aanwe zig. De toegang bedraagt twee gulden 50. Bergbeklimmer Nederlands bekendste berg beklimmer Bart Vos vertelt woensdag vanaf 19.00 uur in de Hooglandsekerk (Middel weg 2) over zijn solo-beklim ming van de Cho Oyu. Bart Vos bereikte dit jaar op 12 mei 's middags om 14.30 uur de top van deze 8201 meter hoge berg. In oktober 1984 beklom hij de Mount Everest. Tijdens de bijeenkomst zal ook video- en fotomateriaal te zien zijn die hij samen met An net Boom maakte, de bergsportarts die hem tot 5700 meter vergezelde. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij de kassa a 12,50 gulden en in de voorverkoop (bij de Rabo- bankfilialen) 10,00 gulden. SSR Ter gelegenheid van het 86- jarig bestaan viert de studen tenvereniging SSR feest. Be langstellenden zijn welkom op de bijeenkomst over hel derziendheid die woensdag vanaf 20.00 uur wordt gehou den. Peter van der Linden van het Appeltheater vertelt donderdag sprookjes. Aanvang 21.00 uur. SSR is gevestigd aan de Hogewoerd 108. Toegang gratis. Media „Welke invloeden hebben de media op ons?". Deze vraag staat woensdag centraal od de bijeenkomst van de Koi- ping-vereniging Leiden. Me dia-deskundige J. Boelema houdt in het gebouw van de Leidsche Analysten School aan de Rijnsburgerweg 148 een lezing in het kader van de reeks bijeenkomsten over het thema „Wij en onze toe komst". Plaatsen reserveren kan bij J. Biesjot, Ericalaan 22, Leiderdorp, tel. 071- 411644. Aanvang 20.00 uur. DEN De Haagse projec- 'e wikkelaar Erica wil con- 2 zalen en appartementen ^wen in de voormalige ^stimmerwerf aan het Gal- iter en heeft daarvoor een ingediend bij de gemeen- tAJDe congreszalen staan ge- 9nd voor de benedenverdie- op de twee verdiepingen boven komen 28 luxe of huurappartementen. «uurprijs zou 1.200 tot 1.500 ïn per maand bedragen, de gemeente dat er goed- .■re appartementen komen, komt de priis rond. de 600 en te liggen aldus direc teur A. Swaak van Erica. Eventueel worden de congres zalen in het plan vervangen door appartementen. Volgens Swaak is de voormali ge Stadstimmerwerf een „hele goede plek" om congresruimte in te vestigen. „Het is een prachtige lokatie en er kan in de buurt worden geparkeerd". Swaak doelt op een stuk grond aan de Morssingel, waar nu een bunker staat. Er zijn stem men opgegaan om daar een parkeergarage te bouwen. Swaak vraagt zich af of een garage op die plaats rendabel is. „Het lijkt mij verstandiger eerst een parkeerveld aan te leggen en vervolgens te kijken of er behoefte is aan een gara ge". Zo'n veld kan uit 80 plaat sen bestaan, denkt Swaak. Aanvankelijk was voorzien in de komst van een Japanse School naar het voormalige onderkomen van de Stadstim merwerf. Kinderen van werk nemers van Japanse bedrijven in Leiden en omgeving zouden daar onderwijs kunnen krij gen. De Japanse overheid heeft echter besloten dat de school niet in Nederland komt, maar in New York. V /jïh -dmoJÊÊm choffelochtend •end met scheppen, schoffels, bezems, harken en snoelscharen gingen bewoners van Bock- •t zaterdag het onkruid in hun wijk te lijf, zoals hier op het fietspad bij de Dr. Lelylaan. Omdat lemeente niet zoveel aandacht meer besteedt aan onkruidbestrijding op de openbare wegen in [band met bezuinigingen en personeelsgebrek, besloot de Bewoners Belangenvereniging Boek et een schoffelochtend te organiseren. Een dertig-tal mensen gaf zich op om een einde te ma- b aan de gevolgen van het slechte onderhoud: onbegaanbare voetpaden, slechte afwatering van nen, voet- en fietspaden en overhangende begroeiing. De directie Groen van de gemeente stel- lulngereedschap beschikbaar en zorgde vandaag voor de afvoer van het afval. FOTO: WIM VAN NOORT Minder kansen vrouwen bij universiteiten LEIDEN De kans op aanstel ling van vrouwelijke kandida ten in functies binnen het we tenschappelijk onderwijs (WO) is geringer omdat aan vrouwen toegeschreven eigenschappen van invloed zijn op de keuze van sollicitatiecommissies. Dat stelde drs. A.E.M. van Via- nen, wetenschappelijk medewe- werkster aan de Rijksuniversi teit Leiden, tijdens een seminar over het wervings- en selectie beleid. De leden van sollicitatiecom missies bezien de .ideale' sollici tant als iemand met aan man nen toegeschreven eigenschap pen, zoals dominantie en lo gisch denken. Van Vianen kwam verder, OP basis van on derzoek binnen haar eigen uni versiteit, tot de conclusie dat sollicitatiecommissies in hoofd zaak op grond van de .persoon lijkheid' van de kandidaat hun keuze bepalen. Ook constateer de ze aan de hand van enkele interviews, dat .gehuwde vrou wen met kans op zwanger schap' als ongewenste kandida ten worden gezien. Daarnaast hebben vrouwelijke commissie leden opvallend weinig inbreng tijdens sollicitatiegesprekken en ze zijn doorgaans sterk onder vertegenwoordigd in de betrok ken commissies. Enkele andere conclusies: het aandeel van vrouwen binnen de Leidse uni versiteit neemt af met het stij gen van de salarisklassen en in verhouding tot het percentage potentieel beschikbare vrouwen solliciteren er minder op adver tenties voor functies op de uni versiteit dan op grond van de arbeidsmarktgegevens ver wacht mag worden. Radio Starlight uit de lucht LEIDEN In de stookruimte van een flat aan de Uilenhorst in Leiden is vrijdag de onbe mande zendinstallatie van Ra dio Starlight in beslaggeno men. De politie en Radiocon troledienst traden op na klach ten over storingen. De koks van Endegeest (vlnr Henk Pol, Martin van de Zwan en Kees van Beelen) ontvangen de DNV- Keukentrofee uit handen van wethouder F. Kuijers (volks gezondheid). Ed Hölscher stond op dat moment alweer in de keuken van het psychiatrisch ziekenhuis. FOTO: HENK V.O. ENDE LEIDEN De kleur was wat egaal, maar op de smaak van het koud buffet was niets aan te merken. Dat vonden de be zoekers van de jubileumdag van de afdeling Leiden van de Diabetes Vereniging Neder land die in de Stadsgehoorzaal werd gehouden. De salade was klaargemaakt door vier koks van psychiatrisch ziekenhuis EndegeesL Kees van Beelen, Henk van Polanen, Martin van de Zwan en Ed Hölscher waren in totaal achttien uur bezig met de bereiding van de 360 porties. Wethouder F. Kuijers van volksgezondheid overhandigde hen een bokaal voor hun inspanningen. „Het viel niet mee", vonden de koks. „We maken wel va ker lunches klaar, maar dit is heel speciaal werk. Het gaat per gram, je moet alles heel nauwkeurig berekenen en af wegen". Oorspronkelijk was het de bedoeling van de orga- nisatie om een wedstrijd te or ganiseren tussen koks van verschillende instellingen uit de regio. Alleen Endegeest durfde de strijd aan, zodat het wedstrijd-element verdween. Wel konden alle deelnemers aan het koud buffet een beoor delingslijst invullen. De mees te bezoekers waren goed te spreken over het eten, alleen hadden de koks wat hen be treft meer variatie mogen aan brengen in de kleur van de in grediënten. De koks hadden een salade gemaakt met onder andere walnoten en stukjes kip en appel. Ook waren stoof- peertjes verkrijgbaar. Het eten dat over was, werd zaterdaga vond genuttigd door de patiën ten van Endegeest. Ongeveer duizend mensen be zochten de bijeenkomst van het 40-jarig jubileum van de vereniging voor suikerpatiën ten uit Leiden en omstreken. Behalve een informatiemarkt, waaraan medische instanties, farmaceutische bedrijven en voedingsmiddelenfabrikanten deelnamen, werden ook lezin gen gehouden. Een internist van het AZL gaf jongeren voorlichting over beroepskeu zen. Ook werden tips gegeven die nuttig zijn voor suikerpa tiënten die willen sporten Voorts kwamen onderwerpen als bloedsuikers testen en in suline spuiten aan de orde Een optreden van The Deep River Quartet vormde de mu zikale afsluiting van de feeste lijkheden rond het jubileum De Leidse afdeling van de Di abetes Vereniging Nederland telt 1200 leden. In totaal zijn ongeveer 40.000 mensen aan gesloten bij de vereniging, die door wethouder Kuijers een „duidelijke schakel tussen de medische wereld en de patiën ten" werd genoemd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7