Chinese partij moet teugels laten vieren Tamils gaan guerrilla aan met Indiase leger roraketten moeten binnen drie jaar weg Vrede Midden-Amerika laat op zich wachten PREMIER BEPLEIT HERVORMINGEN OP CONGRES: AKKOORD BINNEN ENKELE WEKEN GEREED: CeidócSowvaurit MAANDAG 26 OKTOBER 1987 PAGINA 5 ïosa ,M De zwarte Zuida- kbondsleider Cyril Ra ft in Stockholm de eer- ,rijs in ontvangst geno- ihosa, de secretaris-ge- de bond van zwarte NUM, kreeg de ruim >n grote prijs voor zijn 'ude mensenrechten en de Vaardigheid". Ramapho- A augustus een drie we lfde staking van zwarte fs om hogere lonen en Jidsomstandigheden. Het Igste staking van zwarte te uit de geschiedenis van NUM- secretaris- generaal Ramaphosa ontvangt de Palme-prljs uit handen van de weduwe van de vermoorde Zweedse premier. FOTO: AP Chinees en Russisch geld in Kanaaltunnel LONDEN Banken in China en de Sovjetunie zullen in totaal 105 miljoen pond sterling (ongeveer 350 miljoen gulden) lenen voor de financiering van de spoorwegtunnel onder Het Kanaal. Dat is meegedeeld door een woordvoer der van Eurotunnel, het consortium dat is belast met de uitvoering van het pro ject. In de financiering van de tunnel zit nog een gat van 750 miljoen pond. Eurotunnel wil dat opvullen door vol gende maand met een aandelenemissie te komen, al is het succes daarvan door het instorten van de internationale ef fectenbeurzen in de afgelopen week waarschijnlijk niet erg groot. Het pro ject, dat 20,1 miljard gulden gaat kos ten, moet in 1993 zijn voltooid. UNESCO op spoor zijde - handelaren PARIJS Meer dan duizend geleer den van diverse nationaliteiten en we tenschapsgebieden zullen volgend jaar deelnemen aan een UNESCO-project over de historische betekenis van de zijdehandel tussen Azië en Europa deelnemen. De zijdehandel die meer dan 2.000 jaar tussen de continenten bloeide, „is van onschatbare waarde ge weest voor de ontwikkeling van de be schaving", volgens de projectleiders. Het onderzoek bestaat onder meer uit een wetenschappelijke cruise van drie maanden, waarDij de oude zijderoute over zee gevolgd zal worden. Verder zullen twee expedities worden uitge rust, die de twee belangrijkste histori sche routes over land volgen. Dia-avond over Herald door politie verhinderd BRUSSEL Een Belgische onderzoeksrech ter heeft zaterdagavond vlak voor het begin van een dia-avond een door een particulier gemaakte diamontage in beslag laten nemen over het vergaan van de Britse veerboot Her ald of Free Enterprise. Reden voor de inbe slagname was officiéél dat de opnamen op minder dan 500 meter van de gekantelde veerboot waren gemaakt. Bij de ramp was het verboden om binnen een straal van 500 meter rond de veerboot te filmen of te fotograferen. De diamontage was gemaakt door een 58-jari- ge gepensioneerde militair. Hij maakte niet alleen dia's van de buitenzijde, maar ook van het binnenste van de veerboot. De politie wil onder meer weten hoe de man in staat is ge weest ook opnamen van het interieur van de gekapseisde veerboot te maken. BEIJING China moet hervormen: het politiek bestuur moet minder centralistisch en burea- cratisch gaan werken en de bestuurders moeten van een jongere genera tie zijn dan nu het geval is. Ook de economie moet een liberaler aan gezicht krijgen en de deur naar het Westen moet nog verder open. Dat was de boodschap van premier Zhao Ziy- ang, die gisteren het der tiende partijcongres opende dat deze week wordt gehouden in de Grote Hal van het Volk in de hoofdstad Beijing. De 69-jarige premier, die naar verwachting de „sterke man" Deng Xiaoping gaat vervangen als leider van de 46 miljoen leden tellende partij, verscheen in een wes ters kostuum voor de twee duizend afgevaardigden, van wie de meesten nog waren gekleed in traditioneel Mao- pak of militair uniform. Premier Zhao wijdde meer dan de helft van zijn tweeën half uur durende toespraak Premier Zhao Zhlang (rechts) spreekt het congres toe, terwijl partijleider Deng enige stukken doorneemt. FOTO: AP se ideeën en investeerders en het pogen tegemoet te komen aan de stijgende vraag van de consument. Zhao sprak tevens zijn steun uit voor het particulier hui- zenbezit, de onafhankelijk heid van bedrijfsleiders, het uitgeven van aandelen en voor de particuliere onderne mingen. Voorts benadrukte hij dat stappen moeten worden ondernomen om de buitensporige prijsverhogin- aan de economische hervor mingen in China. Volgens hem is „de kapitalistische weg voor China een doodlo pende straat". China, zo zei hij, bevindt zich echter nog steeds in de eerste fase van de socialistische maatschap pijontwikkeling. De belang rijkste taken zijn nu het ver hogen van de produktie, het introduceren van moderne technologie, het openen van zijn deuren voor buitenland- gen" onder controle te krij gen, die het gevolg zijn van de vraag van de consument. De Chinese premier schroomde niet om uit te ha len naar zijn eigen partij: „De afgelopen jaren hebben be paalde partijleden zich regel matig schuldig gemaakt aan het ontduiken van de belas ting, aan smokkel en de han del in gesmokkelde waren, aan omkoperij, afpersing, verduistering, diefstal en mo reel verval". De huidige poli tieke structuur in China vol doet niet langer aan de eisen die de modernisering aan het land stelt, aldus Zhao. Er be staan grote tekortkomingen in de wijze waarop de leiding functioneert, in de organisa torische structuur en in de stijl van werken. Verslaggevers in Peking toonden zich verrast door de „kaifang", de Chinese vari ant op „glasnost", de open heid in de Sovjetunie. Jour nalisten waren vrij om met afgevaardigden te praten. Het was voor het eerst in de geschiedenis van de partij dat westerse journalisten een congres konden meemaken. Bovendien was het voor het eerst dat een toespraak van een Chinese leider direct werd uitgezonden door de te levisie. Troepen veroveren Srilankaanse stad Jaffna: NEW DELHI Indiase ordetroepen op Sri Lanka hebben gisteren de hele stad Jaffna veroverd op de Tamil Tijgers. Velupil- lai Prabhakaran, een van de belangrijkste leiders van het Tamilverzet,is met 1200 guerrillastrijders het omringende oerwoud ingevlucht. Met de ver overing van Jaffna is vol gens een woordvoerder van de Indiase regering een einde gekomen aan „operatie Pawan" die ten doel had dit bolwerk van de Tamil Tijgers in te ne men. Volgens waarnemers betekent het ontsnappen van Prabhaka ran en zijn rebellen echter een tegenslag voor de vredesmacht en worden de Indiërs mogelijk gedwongen tot een uiterst kostbare anti-guerrilla-cam pagne in de onherbergzame oerwouden van het schierei land. Ook achten zij het niet uitgesloten dat het tot een nieuwe uitbarsting van geweld zal komen in de oostelijke pro vincie waar naast Tamils ook Singhalezen en moslims wo- India heeft inmiddels ambte naren gestuurd die het bestuur over het gebied moeten gaan opzetten. Maar de Tamil Tij gers zijn vastbesloten de India se strijdkrachten met guerril la-tactieken en zelfmoordac ties te bestrijden.' De comman dant van het oude Nederland se fort in Jaffna, brigade-gene raal Manjit Singh, zei dat een infiltratie van de stad door de Een Indiase soldaat houdt vanuit het voormalige Nederlandse fort In Jaffna een straat In de gaten. Tijgers moeilijk kon worden Het afgelopen weekeinde heb- voorkomen. ben speciale eenheden van de Volgens Singh kunnen zijn Indiase marine vier schepen troepen zich vanwege het ge- van Tamil-guerrillastrijders vaar van sluipschutters, mij- tot zinken gebracht. Daarbij nen en „booby traps" voorlo- zouden ongeveer zestig strij- pig alleen nog in de hoofdstra- ders zijn gedood. In totaal zou ten wagen. Indiase genietroe- den tijdens de „zuiveringsope- pen zijn inmiddels begonnen ratie" door Indiase troepen 133 met het opruimen van de mij-» soldaten en meer dan zeshon- nen. En Indiase bevelhebber, derd Tamils zijn gedood. In de generaal-majoor Kalkut, gaf Srilankaanse stad Kandy ont- toe dat zijn manschappen nooit plofte gistermorgen een bom eerder geconfronteerd zijn met in een bijkantoor van de de tactieken die de „Bevrij- Indiase ambassade. Er vielen dingstiiders van Tamil Eelam" geen slachtoffers, gebruiken. afstand in Europa (INF) in een periode van drie jaar zullen worden ontman teld. Een en ander bleek afgelopen zaterdag in Brussel, waar de Amerikaanse minister zijn NAVO-collega's op de hoogte stelde van zijn gesprekken in Moskou. Volgens minister van buitenlandse zaken Van den Broek zal het INF-verdrag binnen twee tot vier weken klaar zijn. Het hangt vervol gens van de bereidheid van Sovjetleider Gorbatsjov af, of zo'n akkoord alsnog op een of ficiële topconferentie zal worden ondertekend. Duide lijk is echter, dat zo'n top niet noodzakelijk is. Volgens minis ter Shultz zijn er ook andere manieren om de overeenkomst te ondertekenen. Hij waar schuwde partijleider Gorbats jov overigens wel, dat hij „niet te lang moet wachten" omdat het geduld van de Amerika nen „beperkt" is. Bovendien worden volgend jaar campag nes gehouden voor de presi dentsverkiezingen, waardoor er minder tijd is voor het on dertekenen van akkoorden en een top. Ofschoon er na de on dertekening van een verdrag intern NAVO-overleg nodig is, acht minister Van den Broek het hoogst onwaarschijnlijk dat in de drie jaar dat de ra ketten zullen worden ontman teld, in Woensdrecht nog kruisraketten zullen worden gestationeerd. In een commentaar heeft de Russische partijkrant Pravda gisteren gezegd, dat de me ningsverschillen tussen beide supermachten over een INF- akkoord en SDI binnen ander halve maand uit de wereld ge holpen zouden kunnen zijn. Daarna zou er alsnog een top ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov kunnen plaatsvin den. Uit de woorden van minister Van den Broek in Brussel bleek, dat de Sovjetunie in. Moskou geen verband heeft' gelegd tussen een INF-ak- koord en president Reagans Strategische Defensie Initiatief (SDI). Starwars, zo bleek ook uit de opmerkingen van Shultz, is de afgelopen dagen in Moskou niet uitvoerig ter sprake gekomen. De Sovjetu nie legt wel een koppeling tus sen Starwars en een nieuw ak koord over beperking van de strategische bewapening (START). Volgens minister Van den Broek streven de VS en de Sovjetunie er naar volgend voorjaar een START-akkoord te kunnen sluiten. Maar er moeten, los van de koppeling met Starwars, nog veel proble men worden opgelost. Deze betreffen vooral de verificatie, in vergelijking waarmee de controle op een INF-akkoord, in de woorden van minister Shultz, ^kinderspel" is. President Arias somber over halen streefdatum: (Van onze verslaggever Jo Cortenraedt) SAN JOSÉ De kans dat het vredesakkoord in Midden-Amerika op de streefdatum van 7 novem ber ingaat, is uiterst klein geworden. Een sombere president Oscar Arias van Costa Rica zei zaterdag: „Het zijn vooral de Sandi nisten van wie ik geen medewerking krijg. De Nicaraguaanse regering zegt dan wel steeds dat ze vrede wil, maar in de praktijk doen ze er niet veel voor". President Arias had ook kri tiek op de Verenigde Staten. „De regering-Reagan moet op houden de Contra's te steunen. Dan moet Nicaragua wel laten zien of het vrede wil. Maar ik heb de indruk dat de houding van Washington langzaam aan het veranderen is. Met de pre sidentsverkiezingen in het vooruitzicht kunnen de Repu blikeinen het zich niet permit teren, niet mee te werken aan ons vredesplan". Minister Bukman van ontwik kelingssamenwerking, die mo menteel een snelle rondreis maakt door Midden-Amerika zegde president Arias zaterdag volledige steun toe aan zijn vredesmissie. „Niet alleen Ne derland staat achter u maar heel West-Europa." De minis ter uitte in duidelijke taal kri tiek op de houding van de Verenigde Staten, die het plan-Arias nauwelijks onder steunen. Bukman had in de Nicaraguaanse hoofdstad Ma nagua een onderhoud met pre sident Ortega. De bewindsman sprak ook met Nederlandse ontwikkelingshelpers die het niet eens zijn met het plan van de Nederlandse regering het besteedbare geld meer te ver delen over geheel Midden- Amerika, zodat er minder voor Nicaragua overblijft. Functionarissen van de Salva doraanse regering en leiders van het linkse verzet in dat land zijn na drie dagen overleg in Venezuela zonder resultaat uiteen gegaan. Wel is afge sproken dat de besprekingen deze week in Mexico worden voortgezet. De partijen ver schillen van mening of eerst over een staakt-het-vuren moet worden gesproken, of eerst over andere onderdelen van het vredesakkoord voor Midden-Amerika. SOVJET-DISSIDENT NA ZEVENTIEN JAAR VRIJ WENEN De joodse dissident Vladimir Sle- pak, die in de Sovjetunie al zeventien jaar op een uitreisvisum wachtte, is gisteren met zijn vrouw Marina in Wenen aangekomen. Zij wer den hier verwelkomd door hun zoon Alexan der, die in de VS woont. „Het is alsof ik droom", aldus een geëmotioneerde Slepak bij zijn aankomst „Ik kan niet geloven dat ik wer kelijk hier ben, dat ik vrij ben." Daarentegen heeft de Sovietdissident Josef Begun zijn toege stane vertrek naar Israël uitgesteld, omdat hij wil wachten tot ook zijn dochter een uitreisvi sum krijgt. DEENSE VISSERS STAKEN ACTIE TEGEN VULCANUS ESBJERG Deense vissers hebben in het weekeinde besloten geen verdere acties te on dernemen tegen het Amerikaanse vuilverbran dingsschip Vulcanus II. De vissers, die een week geleden samen met Greenpeace protes teerden tegen de giflozing door de Vulcanus, gaven als reden op dat het nu de beurt is aan de milieuministers van de betrokken landen om in actie te komen. Bij de actie raakte een net van een Deense kotter in de schroef van de Vulca nus, waardoor het schip de vuilverbranding moest stopzetten. Ook Greenpeace heeft de ac tie gestaakt. Levende geschiedenis De Verenigde Staten worden vaak een staat genoemd zonder grote historie. Maar op die ruim twee eeu wen geschiedenis die het land wèl heeft, zijn de meeste bewoners zeer trots. Zó trots, dat beroemde ge beurtenissen uit het verleden elk jaar worden nagespeeld. In Ryegate In de staat Vermont namen meer dan honderd mensen gisteren deel aan het tot leven wekken van de slag die daar 228 Jaar geleden werd gestreden tussen een groep woudlopers, Franse troepen en Indianen. FOTO: AP

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5