Eerst referendum in Suriname, dan pas verkiezingen Nederlander getuigt in proces-Demjanjuk over het geheugen u\ BUITENLAND Frankrijk stuurt troepen naar Tahiti Heilige missie moet Oeganda vrede brengen CONSUMENTENINFORMATIE HUISI ■RAADk Bruidsjurk als bouwpakket ,Te warme dekens Druivenseizoen in volle gang Nuttige informatief voor huizenkopers* CcidóeSooront MAANDAG 26 OKTOBER 1987 PA(£! PARAMARIBO In Su riname wordt waarschijn lijk zeer binnenkort een referendum gehouden over de vraag of de alge mene verkiezingen ook in de drie oostelijke oorlogs gebieden op 25 november moeten worden gehouden. Of het referendum in het hele land wordt gehouden is nog niet besloten. De regering wil een volksuit spraak van de bewoners van Brokopondo, Maro- wijne en Sipaliwini, ter wijl het Topberaad aan dringt op een uitspraak van de kiesgerechtigden in het hele land. Het geschil is ontstaan, nadat het Topberaad, het overleg platform van politieke partij en, de vakbonden en militai ren, voorstelde de algemene verkiezingen in de oorlogsge bieden, om organisatorische redenen, uit te stellen. Leger leider Bouterse is het daar niet mee eens, omdat de stemming in die oostelijke gebieden kan worden beïnvloed wanneer de uitslag van de overigen zeven gebieden al bekend is. Beiden partijen baseren zich in hun mening op de grondwet. Vol gens Bouterse hoeft een refe rendum niet te betekenen dat de verkiezingen op 25 novem ber in z'n geheel moeten worden uitgesteld. Een volk suitspraak kan volgens hem binnen een week worden ge organiseerd. Verkiezingen verdelen oppositie Zuidkorea SEOUL In Zuidkorea is het oorlog tussen de twee leiders van de oppositie, die beiden kandidaat staan voor het president schap. Kim Dae-jung eiste vandaag dat zijn rivaal Kim Young-sam zich te rugtrekt als kandidaat voor de verkiezingen van medio december. Kim Young-sam wees de eis prompt van de hand en deed vervolgens Kim Dae-jung hetzelfde voorstel. Beide op positieleiders zeggen de grootste steun onder de be volking te hebben en voeren aan dat zij alleen oppositie kandidaat moeten zijn bij de verkiezingen. Morgen wordt een referen dum gehouden in Zuidkorea over een nieuwe grondwet, waarmee de weg wordt vrij gemaakt voor de eerste pre sidentsverkiezingen in zes tien jaar. PARIJS Frankrijk heeft enkele honderden man schappen naar Tahiti gevlogen om te orde te herstel len. Op het hoofdeiland van het Franse overzeese ge biedsdeel in de Stille Oceaan braken in de nacht van vrijdag op zaterdag ongeregeldheden uit. Een botsing tussen stakende havenwerkers en politie liep uit op rellen, plunderingen en brandstichting. De Franse minister Pan- draud van veiligheidszaken verklaarde dat Frankrijk strategi sche belangen heeft in het gebied en bereid is die te verdedigen tegen amokmakers. Volgens hem zijn de ongeregeldheden mo gelijk het werk van een klein groepje mensen, dat naar afcchei- ding streeft. Een vergelijking met de bij tijd en wijle oplaaiende strijd op Nieuwcaledonië wilde hij echter niet maken. IBANGA De opstandige Oegandese priesteres Alice Lakwe- na, wier aanhangers ervan overtuigd zijn onkwetsbaar te zijn en christelijke hymnen zingend hun tegenstanders te lijf gaan, is onlangs voor het eerst in het openbaar getreden. Tijdens een ontmoeting met journalisten in haar dorp Ibanga verklaarde Makwena (27) dat haar 2500 volgelingen, die slechts gewapend zijn met stokken en stenen, de heilige missie hebben het bewind van premier Museveni omver te werpen. Ook moeten zij de maatschappij vrijmaken van „slechte mensen en durende vrede brengen". Het nationale leger zegt al duizendea aanhangers van Lakwena te hebben gedood. JERUZALEM Na een pauze van twee maanden hervat de rechtbank van Jeruzalem deze week het proces tegen de van oor logsmisdaden verdachte John Demjanjuk. Het was aanvankelijk niet de be doeling het reces zo lang te laten duren. Maar rechter Zvi Tal had extra rust nodig, omdat hij zes weken geleden door een lichte hartaanval werd getroffen. In het proces zal binnenkort ook een Nederlandse getuige-des- kundige aan het woord komen. De Leidse psy choloog prof. W. Wage naar zal de rechters wat achtergrondinformatie verschaffen over het ge heugen. Zo zal Wagenaar worden gevraagd welke waarde mag worden toe gekend aan 45 jaar oude ooggetuigenverklaringen. Voor de verdediging kwam de lange onderbreking van het proces als een geschenk uit de hemel. Sinds de Ameri kaan Mark O'Connor door de familie van Demjanjuk als ad vocaat werd ontslagen, ligt de verdediging van Demjanjuk in handen van de Canadees Paul Chumak, de Amerikaan John Gill en de Israëlische ju rist Yoram Sheftel. Zij willen eigenlijk nóg meer tijd, omdat O'Connor nen in de loop van het proces onvol doende op de hoogte zou heb ben gehouden van zijn tack- tiek. Zij zouden bovendien te weinig tijd hebben gehad voor het zoeken naar en het verho ren van meer getuigen in het buitenland. Maar rechtbank president Dov Levin is van mening dat hij Demjanjuk voldoende heeft gewaar schuwd voor de gevolgen van het tijdens de rit vervangen van zijn belangrijkste advo caat. Drie getuigen In de zittingsperiode in augus tus kwamen voor het eerst drie getuigen van de verdedi ging aan het woord: Demjan juk zelf en twee Amerikaanse deskundigen op het gebied van documenten en foto's, Edna Robertson en Anita Pritchard. Het is niet de ge woonte een juridisch oordeel te vellen zolang een zaak on der de rechter is. Maar waar nemers zijn het erover eens Tijdens getuigenverhoren in juni zwaaide John Demjanjuk met papieren om de aandacht te trek ken. FOTO: EPA dat Sheftel en Gill zich een gelukkiger start van de ver dediging hadden kunnen in denken. De advocaten zelf ga ven dat trouwens toe, door te verklaren dat vanaf deze week alles beter zal verlopen. Anita Pritchard werd enkele dagen na haar voor de verde diging desastreus verlopen ge tuigenverklaring in haar ho telkamer in Jeruzalem aange troffen met doorgesneden pol sen en 50 kalmeringstabletten in haar maag. Snel en doel treffend optreden in een zie kenhuis redde op het nipper tje haar leven. „Mijn optreden was een nachtmerrie", gaf ze als enig commentaar. Ook Edna Robertson sprak over haar verhoor als over een boze droom. „Van nu af aan zal elke rechter in de Verenigde Staten me uitla chen. Als ik had geweten wat we te wachten stond, was ik er niet aan begonnen. Ik heb de aanklager niet eenmaal recht in het gezicht durven kijken, want ik voelde dat ik in de val was gelopen. Ik heb mijn carrière opgeofferd voor Demjanjuk, maar zelfs dat zal hem niet helpen". De verdediging had Robert sen willen laten aantonen, dat het zogenoemde Trawniki-do- cument een vervalsing is. Het document is volgens de aan klager een identiteitsbewijs dat Demjanjuk is verstrekt tij dens zijn verblijf in het SS- opleidingskamp Trawniki. De verdachte zelf zegt hij dat nooit in dat kamp is geweest en evenmin in Sobibor, dat ook op de kaart staat vermeld. Edna Robertson wilde de rechtbank ervan overtuigen dat de handtekening op het document niet die van Dem janjuk is en dat de originele foto is vervangen. Maar ze bleek niet op de hoogte van modern chemisch onderzoek naar de echtheid van docu menten, terwijl ze aanvanke lijk had verklaard „gespeciali seerde cursussen op het ge bied van inkt en papier" te hebben gevolgd. Robertson bleek geen partij voor de scherp ondervragende aan klager Michael Shaked, die eerder in het proces een che micus aan het woord had ge laten over hetzelfde onder werp. Rechtbankpresident Dov Levin merkte tegenover Robertson op: „Alles wat u over dit onderwerp hebt ge zegd is gebaseerd op visuele waarneming, maar de weten schap is al veel verder'I „U probeert ons ervi^ overtuigen dat een klein je kennis van inkten, J? en instrumenten al volar is". I De deskundigheid van P Pritchard werd nog veel3 ker in twijfel getrokken)* chard bleek haar ken» het gebied van handschj voornamelijk te ontlenej schriftelijke cursussen. 1 chards reacties maaktel rechter Levin de aanï" tenslotte maar verzocht ew op te houden. „WaaromE u deze getuige nog verde°' tig vallen, nu ze heeft geven dat ze geen deskuri( is?" p fs Mysteries Het optreden van deze f~ gen-„deskundigen" Demjanjuk niets geholpe*" dat terwijl de verdachte# augustus liet zien dat hip wat steun kan gebru want zijn verhoor en j i verhoor hebben weinig Ir dragen tot het oplossen» de vele mysteries rondon persoon. De aanklager i geïnteresseerd in het woord op de vraag wij Demjanjuk in 1952 op hé' muiier voor zijn Ameriki visum onder meer de i Sobibor vermeldde als malige verblijfplaats. Vdl de verdachte had eenU functionaris in het doorgi kamp hem geadviseerd ri vermelden dat hij uit Rij kwam. „Een vriend al pakten toen een atlas en|' uit kozen we de namen' bor, Danzig en Pillau". ter Zvi Tal vond dat we vreemd toeval. Sobiboi tenslotte niet gehucht in Polen. Demj; „Het is misschien vreemd, ja, maar ik bil nooit geweest' wel in Sobibor was ge^ denkt u dan dat ik hetg if meld zou hebben?" Het Prawniki-documerf* een van de weinige tasci bewijsstukken. Daarom c len de aanklagers alles iL werk om de rechtbanf overtuigen van de ech; van die identiteitskaai verdediging blijft volhi dat het gaat om een vi sing, die is gemaakt d< Russische geheime die: KGB. De eerste getuigi deze week is een Israëj KGB-deskundige, die oi zoek van de advocate# boekje open zal doen ovt' vervalsingspraktijken vi> Russen in het verleden. jf k COUTURE DINAND' De bruidsjapon in bouwpak ket. Wie heeft daar ooit van gehoord? Toch bestaat ze en het komt erop neer dat je de bruidsjapon bij meer gelegen heden kunt gebruiken dan alleen om er het jawoord in te lispelen. Couturier Dinand uit Hilversum heeft een ei gen bruidscollectie, uniek in uitvoering en slim in het ge bruik. Hij heeft er veel suc ces mee, want de klanten ko men uit alle delen van het land. Zijn idee is volstrekt oorspronkelijk en wordt uit gevoerd in eigen atelier bij zijn bruidswinkel „Couture Dinand", waar een sfeer hangt van feest omdat er ge werkt wordt aan een perfecte bruiloft waarbij ook de bruidsjonkers en -meisjes, de moeder van de bruid en zelfs de bloemist voor het bruids boeket worden geadviseerd. „Ik maak geen mode", zegt Dinand, „ik maak de vrouw mooi". Hij werkt op een vol strekt eigen wijze. Geen ont werp per tekening, maar als het ware heet van de naald. De aanstaande bruid mag zich opstellen voor de spie gels in de Italiaans uitgevoer de kleedkamer en daar komt Dinand aanslepen met de schitterende Thaise- en Indiase stoffen die hij om de bruid drapeert om te zien of het ijlsrose, off-white dan wel zwart bij haar teint past. Hij adviseert en regisseert. „Het feest begint bij mij", zegt hij trots. Maar nu het bouwpakket, waarbij praktisch en mooi sa mengaan. Neem een bruid stoilet waarbij de bruid heeft gekozen voor een enorme crinolineachtige rok. Heel imposant, maar na de grote' dag kun je zo'n jurk voor al tijd in de kast hangen. Vooral als die is geborduurd met pa rels of is voorzien van tien tallen ruches. Bij Dinand geen nood. De rok is afneem baar en er blijft een kort stretch-jurkje over, dat onder de rok schuilging. Eveneens afneembaar zijn bijvoorbeeld een capeline, een grote strik, een sjerp of een strasz gebor duurde bolero. De stoffen die Dinand gebruikt zijn zo dun en. fijn dat ze in lagen over elkaar kunnen worden ge dragen en afgepeld- Een avondtoilet tot op de grond bijvoorbeeld had een kokerachtige rok; schone schijn, want in een handom draai stap je uit de lange rok, die uit twee delen blijkt te bestaan: een minijurkie, ge schoven over een onderrok. Het overblijvende korte jurk je kan dan weer strapless worden gemaakt door er een enorme puntkraag af te kno pen, die een décolleté verhul de. Dinand speelt een leuk spelletje met zijn drie- of vierdelige ensembles, die zo'n ƒ3000,- kosten. Maar als de onderdelen zo verwisselbaar zijn dat er vier jurken uit kunnen worden gegoocheld komt de prijs op ca. 750,- per stuk. Handig en verstan dig. TINY FRANCIS Dinand maakt japonnen die in een handomdraai te verande ren zijn ir> totaal verschillende kleren. Steeds meer fosfaat vrije wasmiddelen Er komen steeds meer fos faatvrije wasmiddelen op de markt. De consument heeft hier een steeds grote re keuze. De kwaliteit en prijs van fosfaathoudende en fosfaatvrije wasmiddelen verschillen nauwelijks van elkaar. Tot deze conclusie komt Konsumenten Kon- takt na een aantal winkel bezoeken in het centrum van het land. Vooral in gro tere supermarkten is nu een ruime keuze aan fos faatvrije wasmiddelen aan wezig. Niet alleen de 200.000 door het bedrijf Martex teruggeroe pen elektrische dekens kunnen gevaarlijk zijn. Van veer tien door de stichting VWO onderzochte dekens bleken er slechts vier afdoende beveiligd tegen oververhitting. Met name wassen kan problemen opleveren. Het druivenseizoen is in vol le gang. Er worden dagelijks indrukwekkende hoeveelhe den geïmporteerd. De prijs is zeer aantrekkelijk en zo hier en daar worden de druiven tegen stuntprijzen van 1,75 per kilo verkocht. In de meeste gevallen zal de priis voor de bekende Rosaki s rond2,- per kilo schomme len. De witte of gele druiven uit Italië kosten 3,- per kilo. De gele of witte druiven uit eigen land variëren in prijs van 4,50 tot 7,50 per pond. Het appelassortiment is op het ogenblik zeer groot, men kan kiezen uit een twaalftal soorten. Enkele minder be kende soorten die het probe ren zeker waard zijn, zijn: Alkmene ƒ2,- per kilo. Kar mijn ƒ2,- per kilo, Elstar 3,20 per kilo en Odin 2,50 per kilo. De traditionele soor ten zoals Golden Delicious 1,80 en Cox's ƒ3,20 per kilo ontbreken niet. Bij de peren heeft men de keuze uit een zestal soorten. De prijzen ont lopen elkaar niet veel. Het goedkoopst zijn de Beur ré Hardy en de Légipont voor 1,10 per kilo. De St. Rémy en de Conference kosten 1,50 per kilo. Tot slot de Doyenné en de Bonne Louise die voor 1,90 per kilo te koop zijn. Naast deze greep uit de fruit winkel is er een grote keuze Groentè-^en fruittip voor de consument aan groentesoorten tegen re delijke prijzen. De andijvie kost gemiddeld ƒ1,20 per kilo. Voor spinazie komt de prijs op 1,50 per kilo. De bloemkool varieert in prijs van 2,80 tot 4,50 per stuk. Chinese kool is voor 1,- per kilo te koop. Een struik bleekselderij kost 1,25. Voor een kilo prei betaalt men op het ogenblik gemiddeld 1,60. De spitskool is voor 1,20 per kilo te koop. De groenteman heeft nog steeds mooie bospeen; de prijs per bos komt op 2,25. Voor het versierende plukje peterselie betaalt men 30 cent. De raap- steeltjes zijn in prijs opgelo pen naar 80 cent per bosje. Wat de prijs betreft komt witlof nog steeds meer in aanmerking voor een zon dags menu. Voor de mooie struikjes komt de prijs op ƒ3,50 per pond. Spruiten va riëren in prijs van ƒ1,50 tot 2,40 per kilo. Sperziebonen en snijbonen komen uit de kas, dit betekent een uitste kende kwaliteit, de prijs ligt tussen 4,- en 6,- per pond. De ronde tomaten zijn goed koper geworden, ze kosten nu 1,85 per pond. De kom kommers kosten gemiddeld 2,- per stuk. Voor de kassla ligt de prijs tussen 30 en 90 cent per krop. Paprika's le nen zich uitstekend om door de sla te snipperen. Men kan voor dit doel een binnen landse kwaliteit kopen, deze paprika's kosten ƒ1,90 per pond. In het boek „Eigen huis kie zen en kopen" van de Consu mentenbond vinden huizen kopers alle noodzakelijke in formatie over de aankoop en financiering van een eigen huis. Uitgebreide controlelijs ten zorgen ervoor dat de ko per geen enkel aspect over het hoofd hoeft te zien. Het boek staat uitgebreid stil bij zaken als bijkomende kosten, gemeentegarantie, premiere gelingen en de fiscale gevol gen van de aankoop van een eigen huis. Uit tabellen blijkt dat de een malig bijkomende kosten kunnen oplopen tot boven de tien procent van de koopsom. Wie een bestaand huis koopt, moet rekening houden met overdrachtsbelasting, die zes procent van de koopsom be- Fireprint „brandmerkt" eigendommen Met behulp van de Fireprint kunnen allerlei spullen, zoals tennisballen en koffers, blij vend gemerkt worden. Ideaal voor het merken van sportat- tributen die anders nogal eens verdwijnen op het sportveld of in de kleedka mer. De Fireprint is een klein apparaatje dat volgens het principe van een elektro- draagt. Verder wordt legd hoe het zit met het nemen van een hypot tussentijdse aflossingen.l pacht en verzekeringelf' het laatste hoofdstuk koiff •garantie aan de orde. V« pers en bouwers van pfl A-woningen zijn verp een garantiecertificaat i geven. Met zo'n certifl loopt de koper geen risii hoge kosten bij het opti van gebreken of bij fail ment van de bouwonda mer. De belangrijkste inl tie die garantiecertifid' afgeeft, is de Stichting rantie Instituut Woning^ (GIW) te Rotterdam. '1 Het boek telt ruim 130 p na's en kost voor leden) de Consumentenbond Niet-leden betalen ƒ21 clen' nische aansteker u*1 Twee uitneembare le van roestvrij staal w<f met behulp van een duP gasvlam verhit en ingeblj De letters „pakken" op E kunststof, leer en rul maar niet op katoen. L kledingstukken is de print helaas niet ges* vanwege het gevaar dij letters bepaalde vezels branden. Overigens is bL dunnere stoffen voorziq heid geboden. f De Fireprint is verkrija bij de sportspeciaals voor 27,50. Binnen tien seconden Is het resultaat zichtbaar: twee oni bare initialen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4