;Gudrun is meer tan een huisdier" Looneisen veroorzaken groei aantal werklozen Breuk in top Fokker PvdA en VVD ontevreden over afslankingsplannen „Gouden vijfje kleiner dan gulden, dikker dan knaak SËNLAND CcidócSouocmt ,i akkoord met IIhoging derbijslag nieuwe campagne tegen roken Bijstandswet kan beter verdwijnen ürderwijk neemt afscheid van orka premier lubbers: KONINKLIJK KUIS Beurskrach niet nadelig voor nationale economie MAANDAG 26 OKTOBER 1987 PAGINA 3 IAAG De Sociaal Fconomi- iad (SER) gaat akkoord met het ^voornemen per 1 januari 1988 lerbijslag met 6 procent te ver- Dit staat in een advies van de i9an minister De Koning en iefcretaris De Graaf van sociale De SER is nog steeds verdeeld ft voornemen van het kabinet ?himumloon en de sociale uitke- ^|niet aan te passen aan de loon- rikeling. De werknemersverte- jlrdigers en een aantal kroonle- jian hier afwijzend tegenover, ®de inkomensontwikkeling van figsgerechtigden dan niet paral- it met die van loontrekkenden. Politie in het nauw op Leidseplein AMSTERDAM Bij ongeregeldheden op en rond het Leidseplein heeft de Amsterdamse politie in de nacht van zaterdag op zondag vijf man aangehou den. Twee agenten raakten gewond toen ze met stenen bekogeld werden; één agent werd door een politiehond gebeten. De ongeregeldheden waren rond half vijf begonnen nadat er bij de politie aangifte was gedaan van mis handeling. In een bar nabij het Leidse plein werden twee mannen aangehou den. Toen de politiemensen met hun arrestanten de bar wilden verlaten, werden ze door zestig onruststokers in het nauw gedreven en met stenen en glazen bekogeld. De politie moest en kele charges uitvoeren om zich een weg door de menigte te kunnen banen. DEN HAAG De Stichting Volksge zondheid en Roken start morgen een nieuwe campagne tegen roken. Via bro chures en advertenties wil de stichting de problemen van gedwongen „mee-ro- ken" weer eens extra onder de aandacht brengen. Aanleiding voor deze nieuwe campagne is de Tabakswet die vanaf be gin volgend jaar het actieve roken in openbare gebouwen aan banden zal leg gen. Met behulp van de campagne wordt het bedrijfsleven gevraagd net als de overheid maatregelen te treffen die het roken tegengaan. Alle bedrijven zullen een handleiding ontvangen waarin een aantal oplossingen wordt aangedragen. Volgens de Stichting Volksgezondheid en Roken zijn er meer dan tien miljoen niet-rokers in Nederland. Sterke daling winst Holland Sea Search DEN HAAG Het offshorebe- drijf Holland Sea Search HSS dat zich bezig houdt met olie- en gaswinning op de Noordzee draait op het ogenblik niet goed. Als gevolg van de dalen de gasprijzen in de eerste helft van 1986 is de nettowinst in de eerste zes maanden van dit jaar ten opzichte van dezelfde pe riode van 1986 gedaald van f 2,5 miljoen tot 78.000. De te genvaller werd niet voorzien bij de gestelde verwachtingen voor het boekjaar 1987. Voor het tweede halfjaar wordt op herstel gerekend. DEN HAAG De Algemene Bijstandswet is door het beleid van de regering dusdanig uitgehold dat deze wet nauwelijks meer te hand haven is. Er is een nieuwe wet nodig die de ABW moet vervangen. Tot deze conclusie komt de heer Th. Terhorst, die na 17 jaar zijn functie van directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Den Haag neerlegt. In het oktobernummer van „Sociaal Bestek" stelt hij dat de bijstandswet machteloos staat bij toenemende armoede. De ABW is een inkomenswet geworden die het onmogelijk maakt in te spelen op persoonlijke omstandigheden van mensen. „Je staat met lege handen", aldus Terhorst. „We moeten toe naar een nieuwe ba siswet voor armoedebestrijding die is gericht op de plaatselijke aan pak van vraagstukken van de nieuwe armen. Ik heb de komst van de bijstandswet toegejuicht. Ik zou de wet nu willen vervangen om een nieuw elan mogelijk te maken. De ABW is te zwaar verminkt". Veel aanhoudingen in Woensdrecht WOENSDRECHT Tijdens de actie-vierdaagse tegen kruisvluchtwapens en „het uitdijende militarisme" die vo rige week in Woensdrecht werd gehouden, zijn in totaal 62 actievoerders aangehouden wegens vernieling, blokkades, betreding van militair terrein en verzet Op één na zijn alle aangehoudenen weer op vrije voeten gesteld nadat proces verbaal was opgemaakt. De rijkspolitie, die assistentie kreeg van een extra sectie mo biele eenheid, vond de actiepe riode „grimmiger" dan de vo rige in iuni en de actievoer ders „behoorlijk agressief". kDERWIJK In het "fc theater van het llerwijkse Dolfinari- e'lijkt het of Gudrun, IJslandse zwaardwal- ^orca), er zelf om moet 'llachen. Met die lief- ogende tandenrij ont- it heeft ze iets verte- ufcnds, iets onschuldigs. Uelk kunstje komt die ^ende, bolle kop bo ft het gerimpelde wa- i* wachtend op het ha- i4je. Alsof het haar wat schelen dat ze bezig ifen haar laatste voor- ling. 'publiek en het personeel bi het zeedierenpark zien n afscheid met weemoed „Nee, dit is niet leuk," directeur F.B. den „Elf jaar zijn we hier .aar opgetrokken, dag in, lit. We hebben een band haar, meer dan met een ion huisdier. Tja, en dan ;t heel vervelend dat je idier weg moet sturen. Dit is een moeilijke dag, voor ons allemaal". Met deze orka ziet Den Her der ook zijn grootste attractie verdwijnen. „Het bedrijf valt of staat met zo iets", zegt hij. Sinds de komst van het dier, in 1976, hebben 7,5 miljoen bezoekers één van de 13.201 shows gezien. Deze ene show is er aan toegevoegd, bijge woond door ruim tweedui zend mensen, onder wie hon derden genodigden. Drie zwarte zwaardwalvissen moeten volgend seizoen in na volging van Gudrun de kassa laten rinkelen. Aan het slot van de voorstel ling is een haringtaart met brandende kaarsjes de belo ning voor Gudrun en daar wil ze best even voor uit het wa ter komen. Op het instructie- bordes laat ze zich de vis nog maar eens goed smaken. In al die jaren heeft ze, zo vult di recteur Den Herder de cijfer reeks aan, 160.000 kilo vis naar binnen gewerkt. Een granieten reliëf in de hal van het grote theater, eerder op de middag onthuld, zal straks de herinnering aan Harderwijks lieveling zijn. Den Herder vervolgt; „Wij hebben Gudrun volkomen af hankelijk van ons gemaakt, ze kan zich niet meer verdedi gen, ze kan zelfs niet meer vluchten als ze dat zou willen. Wij zijn daarom verantwoor delijk voor haar en dat ver plicht ons te doen wat nodig is voor het dier". Volwassen orka's, en Gudrun heeft nu die leeftijd, willen in groepjes leven en niet meer alleen. Maar in Harderwijk ontbreken de mogelijkheden om Gudrun van gezelschap te voorzien. „En daarom zijn we heel blij, dat ze naar Sea World kan, in San Diego in Californië. We hebben nog la ten uitrekenen wat een orka- bassin zou kosten, maar dat wordt zoveel dat het voor ons niet te betalen zou zijn. In Sea World krijgt Gudrun de ruim te en komt ze bij soortgeno ten, zodat ze zich kan voort planten. Dat Gudrun de leeftijd heeft om een echtgenoot te vinden, is volgens Den Herder ook op te maken uit haar gedrag de laatste tijd. „Ze heeft niet zo'n zin meer in al die kunstjes. Dat kunnen we goed merken; Afscheidsvoorstelling van Gudrun, de IJslandse zwaardwalvis. Met die lieflijk ogende tandenrij ontbloot heeft ze iets vertederends, iets onschuldigs. foto: pr ze wil niet meer alleen zijn. Ze zoekt soortgenoten". De glimlach van de trainers, trainsters en het verdere per soneel is er later, tijdens een borreluurtje, één van het soort van de boer die kiespijn heeft. Vertrek naar Amerika mag dan het beste voor Gu drun zijn, het afscheid doet toch pijn. Met gemengde ge voelens kijken de aanwezigen naar de foto die de directeur hun geeft. De scheidende hoofdinstruc teur Arie van der Vaart heeft de IJslandse zwaardwalvis in 1976 zien komen. „Als baby," zegt hij. „Ze kon nog geen vis eten. dat hebben we haar moeten leren". Liever zegt hij niets over het vertrek van Gudrun. Maar even later: „Ja, het gaat me zwaar aan het hart. Gudrun is mijn favoriet, ik ben stapelgek op haar". Gudrun is ook de schat van het publiek. Den Herder: „Wat we allemaal niet ont vangen hebben toen bekend werd dat Gudrun bij ons weg zou gaan. We hebben van kinderen brieven gekregen met een gulden erin, zo van: 'als alle kinderen nou een gul den sturen, kan Gudrun mis schien in Harderwijk blijven'. We hebben een bal opge stuurd gekregen, waar ze in Amerika mee kan spelen. We hebben ontzettend veel reac ties gehad. Heel veel mensen zullen Gudrun missen". GERTJAN VAN WIJK DEN HAAG - Degenen die de discussie over de koopkracht misbruiken om looneisen te rechtvaardigen, dreigen - misschien onbewust - bij te dragen aan een groei in plaats van een ver mindering van het aantal werklozen en hun isolement. Premier Lubbers zei dat zaterdag in Den Haag bij de viering van het 125- jarig bestaan van de Koninklijke Vereniging voor de Staathuis houdkunde. De premier had evenwel ook een boodschap aan de werkgevers. Zij dienen zelf concreet bij te dragen aan maatregelen om werk lozen aan het werk te helpen, zoals scholing, het laten opdoen van werkervaring, een goede organisatie van het werk en her verdeling van arbeid. Doen de werkgevers dat niet, dan zullen de arbeidskosten en het deel van het ondernemingsinkomen dat aan arbeidskosten moet worden besteed opnieuw omhoog gaan. Zo zullen werkgevers, misschien onbewust, de economische groei schaden in plaats van aanmoedigen, aldus Lubbers. Het effect van maatregelen van het rijk op de koopkracht van mensen met een minimuminkomen is volgens Lubbers naar verhouding klein en staat in geen enkele verhouding tot koop krachtproblemen waarop de regering geen vat heeft. De pre mier noemde in dit verband mensen die in te dure huizen wo nen of in huizen met hoge energiekosten, andere bijzondere fi nanciële verplichtingen en financiële problemen die het gevolg zijn van echtscheiding. Het zou grotesk en ondoelmatig zijn der gelijke koopkrachtproblemen op te moeten lossen via nationale maatregelen. ssmokkelaars door celtekort IINGEN Vier drugs- lelaars zijn vrijgelaten om- geen plaats in het Huis waring was. Het viertal Is eind vorige maand vast iecellen, nadat ze op he ld waren betrapt bij het lid brengen van een partij i de Groningse Wadden- ét is gewoonte dat ver- i die 24 dagen in een po- zitten tijdelijk vrij- wanneer er geen plaats jen Huis van Bewaring. DVERTENTIE) imonsTRATIE. PEN HAAG- LIE.VE.LD 12. UUR. II OKTOBE-R^ KRUISRAKETTEN NEE: BOUW IN WOENSDRECHT NU! IERLAND KERNWAPENVRIJ ERNWAPENS DE WERELD UIT lisatie: BIVAK 120-249712) Haags Vredes Platform 157133) )klober 5 Bernhard is In Slot Zeist rezig bi) de presentatie van Kerstboek voor het Wereld wr Fonds. b Bernhard neemt in Kasteel tneveld in Baarn als Founder lident van het Wereld Natuur As de President's Award van nternational Public Relations Delation in ontvangst. De heeft deze prijs aan het F toegekend voor de manier rop het ai 25 jaar lang de dacht van een groot publiek Overbelast Bij een verkeersongeval gisteren bij het Groningse Winsum zijn twee volwassenen om het leven gekomen en raakten zes kinderen gewond. De bestuurder, de 52-jarige I. Hummel uit Warfhuizen, en de naast hem zittende 51-jarige L.R. Hoeters uit Zandeweer waren op slag dood. In de overbe laste auto zaten verder de vier kinderen van mevrouw Hoeters, in leeftijd variërend van 14 tot 25 jaar. en twee kinderen van 8 en 10 jaar van kennissen uit Zandeweer. FOTO: anp AMSTERDAM Er is een breuk ontstaan in de top van Fokker. Tussen de president van de raad van bestuur van de vlieg tuigfabrikant, Frans Swarttouw, en vice-presi dent Daan Krook bestaan grote meningsverschillen over de beleidsvoering. In een interview in het NRC Handelsblad geeft Krook aan dat er alleen na het opstappen van Swarttouw weer een werkbaar be stuur zal kunnen worden gevormd. Krook denkt aan een over gangsfase van een jaar, zonder Swarttouw en met een finan cieel expert en iemand die de produktie kan aanpakken. Volgens Krook zijn de verhou dingen in de top van het be drijf zo slecht, dat gesprekken met Swarttouw alleen nog per telefoon worden gevoerd. Krook werkt sinds twee we ken thuis om directe confron taties te vermijden. „Het valt niet te ontkennen dat er span ningen zijn in de top van de onderneming. Dan helpt het geld van de overheid niet, dan helpt het geld van de banken niet, dan helpt de steun van de raad van commissarissen niet niks helpt als er een rom meltje van gemaakt wordt door de bestuursleden", aldus Krook. Krook geeft toe dat Swarttouw niet in z'n eentje verantwoor delijk is voor de chaos in de Fokker-top. Het is volgens hem verkeerd geweest om het bedrijf een tweehoofdig be stuur te geven. Bovendien heeft Swarttouw aan het be handelen van alles wat met de nieuwe toestellen F-100 en F- 50 te maken heeft te veel werk. Hierdoor hield Swart touw volgens Krook ook te weinig tijd over om zijn al leen-verantwoordelijkheid voor de publiciteit rond Fok ker waar te maken. Krook zegt nog niet te denken aan zijn eigen vertrek. OLLEN Nw Kom ik. al<> lov/An ieacms euft r oe ketfm van KAMER DREIGT MET EIGEN ONDERZOEK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meer derheid van de Tweede Kamer, bestaande uit VVD en PvdA, wil met inschakeling van organi satiedeskundigen zelf dui delijkheid verschaffen over de vraag of de af slanking bij de rijksover heid (26.000 banen min der) inderdaad op een verantwoorde wijze zal geschieden. Als minister Van Dijk (binnenlandse zaken) woensdag tijdens het kamerdebat opnieuw geen duidelijke informatie levert, zal de Tweede Ka mer het heft in handen Dit hebben de woordvoerders van VVD en PvdA, de kamer leden Linschoten en Alders, afgelopen weekend voor de radio aangekondigd. Beiden lieten zich ongemeen kritisch uit over de wijze waarop mi nister Van Dijk tot nog toe de Kamer heeft geïnformeerd over de voortgang van de af slanking bij de departementen. Linschoten: „De coördineren de rol van deze minister lijkt niet meer dan het slaan van nietjes in de departementale voorstellen. Hij heeft ons een mooie brief gestuurd met schitterende verhalen over kwaliteitsverbetering, maar we hebben nog steeds geen antwoord gekregen op onze vragen", aldus de boze VVD'er. Een van die vragen is, volgens PvdA'er Alders, of die grote afslanking (waar hij overigens niet vóór is) daadwerkelijk ge paard kan gaan met een ver betering van de overheidsor ganisatie „zodat je bijvoorbeeld eindelijk eens snel aan het lo ket geholpen wordt". Volgens Alders blijkt tot nu toe uit niets, dat zo'n kwaliteitsverbe tering eraan zit te komen. Al ders acht het „zeer waarschijn lijk" dat de kamercommissie voor de rijksuitgaven, met be hulp van ingehuurde deskun digen, zelf op onderzoek zal uitgaan. (ADVERTENTIE) Fietsplezier Velamos fiets. Voor beginnende en volleerde fietsers. Stoer model. Extra stevige uitvoering. Met afneembare steunwieltjes en luchtbanden. Kleuren wit, rood, blauw of zilver. ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON DEN HAAG De gigantische ineenstorting van de mondiale aandelenhandel van vorige week, de beurskrach, heeft geen nadelige gevolgen voor de Nederlandse economie. Ex tra bezuinigingen zullen niet nodig zijn en de werkgelegen heid zal er nauwelijks door worden geschaad. Dit hebben de ministers Ruding (Finan ciën) en De Korte (Binnen landse Zaken) afgelopen weekeinde verklaard. Beide bewindslieden bena drukten dat de komende ren te-ontwikkeling veel belang rijker is voor onze economi sche situatie. De Korte: „Ge lukkig daalt de rente nu weer iets. Ik hoop dat dit doorzet, want een lage rente is voor ons van groot belang. De voor uitzichten voor de economi sche groei zijn nog steeds rede lijk gunstig, maar er zal wel licht enige vertraging ont staan". Volgens Ruding en De Korte is bij de recente beurs krach sprake van een finan ciële crisis die niet per defini tie hoeft te leiden tot een eco nomische recessie. „Ik heb het gevoel dat de VS en de centra le banken zich voldoende be wust zijn van hun verantwoor delijkheid om snel orde op za ken te stellen", aldus de Korte. 99. DEN HAAG Het nieuwe vijf-guldenstuk, dat de vele foezelige briefjes van vijf definitief gaat ver vangen, zal naar verwachting komend voorjaar al op de geldmarkt worden uitgezet. Het wordt een goudkleurige munt, iets kleiner dan de gulden, maar dikker dan de „knaak". De dubbele gouden dukaat komt volgend jaar september voor de lief hebbers beschikbaar, die daar komend voorjaar op kunnen inschrijven. De zilveren dukaat, die op de wens van de Tweede Kamer in de Muntwet is op genomen, zal waarschijnlijk pas een jaar later worden uitgegeven. Volgens staatssecretaris Koning van financiën houdt de vertraging in de uitgifte van de zilveren dukaat ver band met het feit dat de stempels voor deze munt nog ontworpen en gesneden moeten worden. Dat het briefje van vijf wordt vervangen door een munt, is volgens de staatssecretaris noodzakelijk. De vijfjes verwisselen steeds frequenter van eigenaar, met als gevolg dat de huidige biljetten al snel veranderen in foezelige vodjes papier. Metalen munten kunnen de hand en tand des tijds aanmerkelijk langer doorstaan. De nieuwe Muntwet zal naar verwachting in november in werking kunnen treden. Daarna heeft de Rijksmunt nog enkele maanden nodig om het „gouden vijfje" (waarin overigens geen gram goud verwerkt zit) in de vereiste hoeveelheden te kunnen produceren en ver spreiden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3