„Het blijft hier allemaal knudde" Korfbalploeg fors langs de Belgen Slechts successen tafeltennisdubbels Edberg wint Tokio QeXdócQowvcmt Basketballers zijn op dreef TURNER BRANKO GROOTES STOPT NA WK: lugbyers te zwak ^oor Belgisch team Korts jnoj op voorgrond nond Ceulemans was weer i de sterkste in een drie- Jentoernooi. FOTO: ANP Stijlvol moment van de Belg Huybregts (12) in het duel Nederland-België, waarbij Oscar Mulders zijn verdedigingspoging even ziet mislukken. FOTO: ANP OOSTERWOLDE Het Nederlands veldkorfbal- team heeft zich gisteren gerevancheerd voor de pijnlijke nederlaag (9-8) tegen België, een jaar ge leden in Deurne. In het Friese Oosterwolde liet het twaalftal van bonds coach Ben Crum er na een aarzelende start geen gras over groeien. Nederland was superieur en won voor 2300 toeschouwers met de duidelijke cijfers 14-6. De Belgen waren vooraf opti mistisch over de afloop. In de wedstrijd leverden ze alleen in de eerste twintig minuten weerwerk van betekenis. De Nederlandse ploeg, met Ellis Boogers, Aegle Frieswijk en Oscar Mulders als debutanten, konden elkaar in die fase moeilijk vinden. Na die tijd wierp de voorbereiding van vier trainingen en een oefen duel tegen PKC vruchten af. De Belgische verdediging had veel problemen met het snelle Nederlandse aanvalsspel. De Rode Duivels zagen zich ge noodzaakt om veelvuldig aan de noodrem te trekken. Dat le verde vijf strafworpen op voor Nederland, die allemaal verzil verd werden. De andere negen doelpunten werden afwisse lend vanuit de combinatie of van afstand gescoord. René Kruse produceerde, toen hij zijn ploeg naar 6-4 schoot, het duizendste punt in de 92ste interland tussen beide landen. Nederland - Belgié 14-6 (8-4). 1-0 Van Musscher. 1-1 Seis. 2-1 (strafworp) Kruse, 2-2 Robaye, 3-2 Frieswijk. 3-3 Verbeeek. 4-3 Boogers. 5-3 (stral- lorp) Wolsink, 5-4 Robaye, 6-4 Kru- e, 7-4 Frieswijk. 8-4 Frieswijk, 8-5 Schuddinck, 9-5 Boogers. 10-5 (straf worp) Kruse, 11-5 (strafworp) Kruse, 12-5 (strafworp) Frieswijk, 13-5 Mul ders, 13-6 Benoy, 14-6 Van Musscher. Nederland: Eric Wolsink, Ellis Boog ers, Ron Steenbergen (Eric Spelten), Hanneke van Musscher, René Kruse, Jan de Jager, Arianne van Leeuwen, Margrita van der Kolk, Oscar Mul ders, Aegle Frieswijk. Alie Sok en Renate de Weert (Jacqueline Poley). TOKIO Ste fan Edberg heeft het internationa le tennistoernooi van Tokio op zijn naam ge schreven. De Zweed versloeg Ivan Lendl, die hij vorig jaar tij dens hetzelfde toernooi in de halve finales had verslagen. Voor Edberg was het de zesde toer nooi-zege van het jaar. Eerder won hij in Mel bourne, Memp his, Rotterdam, Tokio (april) en Cincinnati. Gabriela Sabati- ni heeft gisteren het met 400.000 gulden gedoteer de tennistoer nooi in Brighton op haar naam geschreven. De 17-jarige Argen tijnse versloeg in de finale de als eerste geplaatste Pam Shriver in twee sets: 7-5, 6- 4. Jonas Svens- son schreef het met 300.000 gul den gedoteerde tennistoernooi in Wenen op zijn Gabriela Sabatini is blij met de eerste prijs in het toernooi van Brighton. FOTO: AP naam. De jonge Zweed versloeg in de finale de Israëliër Amos Mansdorf in vijf sets. De Limbur ger Tom Nijssen verloor aan de zijde van de Au straliër Brod Dyke de finale van het dubbel spel. Het Ameri kaanse koppel Sammy Giam- malva jr en Jim Grabb zorgde voor een snelle beslissing: 6-3, 6- 2. Springruiters goed van start HELSINKI Wout-Jan van der Schans en Rob Ehrens zijn de strijd om de wereldbeker voor springruiters uitstekend begonnen. Van der Schans eindigde gisteren in Helsinki tijdens de openingswedstrijd op de derde plaats met Olympic Treffer. Ehrens, met Olympic Sunrise, volgde zijn landgenoot direct in het klassement. Beiden maakten één springfout. Win naar werd de Britse Liz Edgar met Everest Rapier,die foutloos bleef en zes seconden sneller was dan de Zweedse Lena Nilsson. Eric van der Vleuten kwam met Wien op de acht ste plaats. Gisteren komen de ruiters naar Amsterdam voor de tweede wed strijd. Schoonspringtitel bij Angelique de Vroome NIJMEGEN De 20-jarige schoonspring- ster Angelioue de Vroome uit Utrecht is dit weekeinde Nederlands kampioene op de 1- meterplank geworden. Ze versloeg gisteren in Nijmegen Brenda den Broeder, die de dag tevoren in de leeftijdsklassen nog de sterkste was geweest. De Vroome had toen enkele missers en eindigde slechts op de vierde plaats. Bij de indoortitelstrijd op de lage plank ontbraken Daphne en Edwin Jongejans en de eveneens in Amerika ver blijvende Hanneke Faber en bij de heren ontbrak Gerhard Onink. Wel aanwezig was Wessel Zimmermann, die na een Ameri kaanse studie van vier jaar weer in eigen land is teruggekeerd. De in Leiden stude rende Hagenaar was een klasse apart. Winst in EC-treffen volleyballers Geldrop ANKARA Het heren-volleybal- team van Geldrop heeft zaterdag in Ankara het eerste duel in de eerste ronde van de strijd om de Europa Cup III tegen Ziraat Bankasi uit Tur kije gewonnen met 3-2. Voor 2000 toeschouwers had het Geldropse team het vooral in de derde en vijfde set moeilijk. In de derde set gal de ploeg een voorsprong van 14-8 uit handen. De Turken kwamen langszij, maar verloren de set toch met 14-16. In de beslissende reeks kwam Geldrop ach ter met 7-12. Met 15-13 haalde de Ne derlandse vertegenwoordiger alsnog de winst naar zich toe. Op 31 oktober volgt het tweede duel in Geldrop. MAANDAG 26 OKTOBER 1987 PAGINA }3 GELSENKIRCHEN De nationale heren-basketbalploeg! heeft de eerste van twee oefenwedstrijden tegen West-Duits- land royaal gewonnen. In Gelsenkirchen zegevierde OranjÊ gisteravond met 98-83. Halverwege de leidde de ploeg van coach Harrewijn met zeven punten (42-35). Vanavond ont moeten beide ploegen elkaar in Venray. Voor de Nederlands^ ploeg gelden de duels als voorbereiding op de uitwedstrijdèn" tegen Tsjechoslowakije en Griekenland in de halve finales van de kwalificaties voor de eindronde van het Europees kampioenschap. De herenploeg maakte gisteravond voor 8D0 toeschouwers een bijzonder gemotiveerde indruk. De irritatie binnen de spelersgroep over het absentie van spelverdeler Bottse, die zonder opgaaf van reden wegbleef, werd vertaald in gespierd en produktief basketbal. Ook Henk Pieterse was niet aanwezig. De center van Den Bosch heeft last van een slepende knieblessure en zal na raadpleging van een specialist een besluit nemen over zijn meespelen in de kwalificatie duels. Pieterse werd vervangen door Daan van Egmond van Delft, die vooral verdedigend een goede indruk achterliet ge optreden in Ahoy' (162e), maar ziet erin wel het bewijs van zijn stelling dat er met de nationale topturners maar wat wordt aangerommeld. „Een zooitje is het, niet anders. De medische begeleiding is bij voorbeeld nul komma nul. Eén keer per jaar tien kniebui gingen en je bent weer goed gekeurd. Achter de rest moet je allemaal zelf aan. Nu bij voorbeeld ook weer met af trainen. Dat is toch een vereis te als je stopt met turnen. Maar er is niemand die daar iets over vertelt. Ik voel me opgelucht dat het nu allemaal voorbij is". De laatste tijd had ik er nog heel weinig lol in. Op maandag baalde ik al dat ik vrijdag weer naar Papendal moest. We zijn doorgegaan voor deze WK, omdat we voor het eerst met een complete Nederlandse ploeg konden aantreden. Op zich heb ik daar geen spijt van, maar ik ben nu echt blij dat ik overal vanaf ben". De WK in Rotterdam beteken den voor Grootes en de andere Nederlandse turners het spor tieve toppunt in hun carrière. „Deze wereldkampioenschap pen vormen een pronkstuk van de Koninklijke Neder landse Gymnastiek Bond", vindt Grootes. „Maar aan de Nederlandse turners wordt geen aandacht geschonken. Er nemen zes turners en een trai ner (Grootes, Lamboo, Van Luijk, Oudijn, Mays, Elsemul- der en Van de Boogaart, red.) 'dltrste succes eulemans i wereldbeker tRIJS Raymond Ceu- hns heeft Rini van tlcht de weg naar de fi- e van het wereldbe- rtoernooi driebanden in rijs versperd. De Belgi- je grootmeester won de ve finale tegen de Bra ider met 3-1. De set- jutpden waren: 15-2, 15- 12-15 en 15-9. De Ita- in Zanetti zorgde voor i verrassing door de fa- •hj|ete Japanner Kobay- ,Si te verslaan met 3-1 :tl3, 15-13, 8-15, 15-5). ideiwelijks een week heeft ie (mond Ceulemans nodig Ned om zich te herstellen een de klap van Oosterhout laljVlaming had vorige week beitns het driebandentoernooi alq West-Brabant geconsta- I, dat zijn vorm verre van iaal was. Een paar extra >s per dag werd de keu de iopen week uit het fou- 1 gehaald. Het resulttaat als vanouds. Gisterenmid- won veelvoudig wereld- lioen uit Mechelen in het ,jjse Stade de Coubertin de aflevering van de vier om de wereldbeker iden. jjle finale stond hij tegen- de 24-jarige Italiaan Mar- inetti, die vrijdagavond send won van de Japan- Kobayashi. Een taaie op- int, want hoewel Ceule- s de eerste twee sets vrij iteloos op zijn naam zette, i Zanetti in de derde sel terug. In de vierde reeks Ceulemans de Italiaan hts één carambole voor te —ven. ROTTERDAM In de Nederlandse herenploeg barstte drie dagen voor het begin van het toernoi om de wereldkampioen schappen turnen in het Rotterdamse Ahoy' een rel van jewelste los. Aan de vooravond van wat voor de meeste mannelij ke turners een glanzend Binde van de loopbaan had moeten worden, bleek dat enkele ploegle den heimelijk een gelde lijke bijdrage ontvangen van de NSF. En dat ter wijl voor de anderen de geldkraan al tijden gele den was dichtgedraaid. Een extra domper voor de 22-jarige Zwollenaar Branko Grootes, die toch al niet zo bijster enthou siast terugkeek op zijn turncarrière, waarachter hij afgelopen week defini tief een punt heeft gezet. „In Nederland bereik je met turnen helemaal niets. Het blijft allemaal knudde". Branko Grootes, student fysio therapie, kan zich er nog zichtbaar over opwinden. Hij voert de even onverwachte als onverkwikkelijke affaire niet aan als excuus voor zijn mati afscheid. Maar daar is hier met geen woord over gerept", al dus Grootes gisteren. Verbitterd De verbitterde turner duikt in de historie om duidelijk te ma ken hoe slecht het met de be geleiding van de Nederlandse turners is gesteld. „Op mijn vierde beri ik begonnen met gymnastiek, vier jaar later ging ik turnen bij Hercules en het jaar daarop zat ik al bij de nationale ploeg op Papendal. Daar heb ik het nu dertien Sar volgehouden. Eerst bij de ussische trainer Albert Asar- jan, daarna bij Stef van de Boogaart en Jos Strijbos. Voor ons is er geen internaat zoals voor de meisies. We moesten er ieder weekeinde zijn. Via Harderwijk en IJsselmuiden kwam ik terecht bij Pro Patria in Zoetermeer, in de tijd dat ik lichamelijke opvoeding ging studeren aan de HALO in Den Haag. Dat betekende vaak een hele dag op school en dan zon der te eten snel naar de trai ningszaal in Zoetermeer, waar Van de Boogaart ook als club- trainer werkte. Verder zaten we bijna ieder weekeinde op Papendal. Inclusief reistijd be tekende dat wekelijks zo'n dertig uur, bijna een volledige extra baan dus. En daar zag je niets voor tertig". Grootes en veel van zijn colle ga's zouden er al lang de brui aan hebben gegeven als niet het vooruitzicht had bestaan van een WK in eigen land. De nieuwe wereldkampioen Dimitri Bilozertsev wordt door meisjes van de organisatie met aanhan kelijkheidsbetuigingen overladen. FOTO: ANP moest rondkomen werd een beroep gedaan op de Neder landse Sport Federatie, die voor zes van de negen ploegle den een bedrag van 300,00 per maand ter beschikking stelde. „Dat betekende dat drie „De bond heeft zich daar hele maal niet mee bemoeid, maar wij zagen een kansje om voor het eerst met een hele Neder landse ploeg aan te treden. Volgens mij daohten ze bij de bond: dat halen ze toch niet. Maar we haalden het dus wel, al is het echt een wonder dat we met negen man zijn begon nen en ook met negen geëin digd". Omdat het merendeel van de nationale mannentop met minimale inkomsten man niets kregen, waarop wij hebben besloten allemaal wal af te staan, zodat iedereen tweehonderd gulden kreeg. Maar dat werd ineens stop ge zet. We hebben nog navraag gedaan, maar er werd gezegd dat er gewoon geen geld meer was". 1 Kwaad Kort voor aanvang van de; WK, waarop de Nederlandse ploeg zich eensgezind had voorbereid, barstte ineens de. bom. „Ik ben daar heel erg kwaad om geworden", vertelt Grootes. „Door een opmerking! in een regionale krant werd ons duidelijk dat de kleintjes wel NSF-geld kriigen en de drie mensen van de ploeg die doorgaan na de WK ook. Van ons wisten ze toch dat we zou den stoppen". Als meest vervelend voer Grootes en de zijnen was nog de ontdekking dat onder de „betaalden" ook tenminste één turner zat, die eerder uit de ruif van de anderen had mee gegeten en nu de buit voor zichzelf hield. „De teamsfeer was daardoor natuurlijk met-, een danig verpest", aldus' Grootes die met zijn team als 26e eindigde. „We voelden ons bedonderd, vooral omdat de bond ons van de domme heeft willen houden. Zo gaat dat kennelijk in Nederland. Ik heb het gevoel dat je vies wordt aangekeken als je met sport iets presteert". ROB LANGEVELD i< Bloemendaal wint EC-softbal P| ROME Bloemendaal heeft gisteren in Rome de Euro- ic pa Cup softbal veroverd. De ploeg versloeg in de finale rf de tweede Nederlandse vertegenwoordiger, Terrasvo gels, twee keer: 4-0 en 2-0. Bloemendaal had de eind strijd bereikt via een overwinning op de Italiaanse re- Eresentant Lazio Roma. Terrasvogels schakelde in de alve eindstrijd Luchtbal (België) uit iVERSUM De 51e inter- dJwedstrijd tussen de rugby- gen van Nederland en" die gisteren in Hilver- is gespeeld, is geëindigd ;n zege voor België (15-20), erlat Nederland bij rust op ïgpprong had gestaan (9-7). li was de eerste wedstrijd in IRA B-poules, waarin ook Portugal, Joegoslavië en, t-Duitsland zijn ingedeeld, ije, dat voor de eerste, i acteerde onder supervisie ke) het trainersduo Theo Snij- en Piet Paul, schoot in onaantrekkelijke en zeer ige wedstrijd te kort in iie en durf. Twee eigen schappen die de Belgen wel bezaten. Daarmee is de neder laag van Nederland verklaard. Na een redelijke eerste helft straalde Oranje aanvankelijk iets meer zelfvertrouwen uit. De ploeg liep uit tot een voor sprong van 15-10. Daarna stokte de ploeg ineens en wer den er onnodig fouten ge maakt, waarvan België gretig profiteerde. Via twee kicks van Gambier en Dorigneaux werd de achterstand omgezet in een voorsprong van 15-16, waarna in de laatste minuut Gambier oranje nog meer ver nederde door via een try de eindstand op 15-20 te brengen. LODZ De Nederlandse tafeltennisdelegatie heeft op het openingsevene ment van het internatio nale seizoen, de open Poolse titelstrijd in Lodz, haar voornaamste succes sen behaald in de dubbel spelen. In de individuele strijd reikten Haldan, Vriesekoop en Klop penburg tot de laatste zestien, gesteund door een partner kwamen zij enkele haltes ver der. Haldan/Van Spanje dron gen door tot de laatste vier, Vriesekoop/Kloppenburg en Van Spanje/Klopppenburg tot de laatste acht, en het in ere herstelde mixed Grubba/Vrie- sekoop sloot het toernooi af als verliezend finalist. Toch verheelden die leuke meevallers de tegenvallende resultaten in de enkelspelen niet. Vooral Bettine Vriese koop en Henk van Spanje stel den teleur en bewezen nog ver van hun topvorm verwijderd te zijn. Voor Vriesekoop is dit geen halszaak. Zij is reeds ze ker van deelneming aan de Olympische Spelen en wil fn dit zware seizoen slechts twee keer pieken: in februari op de Top-12 en eind maart op de Europese titelstrijd. Vandaar dat haar nederlagen in de lan- denwedstrijden en haar vroege uitschakeling, in de l/8e fina les tegen de jeudige, onbeken de Chinese Hai Dong, geen di recte reden tot bezorgdheid gaf. "jeluk na 'fech voor •Jan Bakel linnesota Twins "nkbalkampioen INEAPOLIS Minnesota ins heeft gisteren de [orldseries", de serie wed- ten om het officieuze we reldkampioenschap voor prof- honkballers, gewonnen. Min nesota zegevierde in Minnea polis met 4-2 over Saint Louis Cardinals in de zevende van de „best-of-seven". Door deze overwinning werd de eind stand bepaald op 4-3 voor Min nesota. BELGRADO Bij het inter nationale grootmeestertoernoofc in Belgrado heeft Viktor Kortsjnoj zich sterk naar vo ren gewerkt. De voor Zwitser land uitkomende Rus won in de vijfde ronde met zwart van Marjanovic en in de zesde ron de van de jonge Russische grootmeester Salov, de tegen stander van Timman in het komende kandidatentoernooi. Kortsinoj deelt de eerste plaats met de IJslander Hjartarsson. Beiden hebben 4 1/2 uit 6. Jan Timman volgt op de derde plaats met 4 punten. De Ne derlandse kampioen had te doen met de hek keslu iters. Zijn partij met zwart tegen de Joegoslavische veteraan Gligo- ric eindigde in remise; in de zede ronde won hij met wit van Marjanovic. Stayer De Nijs valt in zesdaagse DORTMUND Jan de Nijs is gis terochtend tijdens de zesdaagse van Dortmund betrokken geraakt bij een valpartij. De verwondingen van de amateurwielrenner vielen volgens een voorlopig onderzoek mee. Hij kon ter plaatse behandeld worden aan de kwetsuren. Naast De Nijs kwam tijdens de vierde stayersrace de Westduitse coureur Harter, de Italiaan Gentili en zijn gangmaker Coradin ten val. Cora- din werd ter observatie opgeno men in een ziekenhuis. Nadat de houten baan gerepareerd was, werden de wedstrijden voortgezet. SCHOT Een l na de pech, die In een ereplaats fitte in een vel- in Oostenrijk, er geluk Frank van el. De wielren- Deurne, etmaal eerder eld door een ge il ketting, gisteren in :hot de wed- njd in een uur, at minuten en 21 'Dnden. Van Ba- bleef Henk (Diessen) en ib Kools (Baar- lassau) enkele tonden voor. Hendriks uit Assen heeft za terdag in het Oos tenrijkse Hohnart een veldrit voor de Europa Cup ge wonnen. De neo- prof finishte na 56 minuten en 25 se conden in de sprint voor twee ama teurs: Edward Piech uit Polen en David Baker uit Groot-Brittannië. MAHOROKAN IN HALVE FINALE TENONDER MAASSLUIS De Neder- landse clubkampioen judo Ma- horokan uit Maassluis is zater dag in de halve finales van het Europacuptoernooi uitgescha keld door het Westduitse JFL Wolfsburg. De score was ge lijk: 3-3. De Westduitsers won nen op punten: 20-15. Doordat in de laatste partij de Westduitse zwaargewicht Alex von der Gröben met zijn volle, gewicht aanvoerder Richard Popiolek de adem ontnam, plaatste de Westduitse kam pioen VFL Wolfsburg zich voor de finale van de Europa Cup judo.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13