PC Den Haag tan nog alle anten op Kwartfinales eindelijk binnen bereik voor PSV Spelers eensgezind: We zijn niet 'DRT l KRAPPE WINST OP YOUNG BOYS eitner wil d-spelers als ^eidsrechters «KFURT De vroegere Uuitse international Paul ner heeft zich tijdens een Xliscussie in Frankfurt •warm voorstander ge- et van het inzetten van :®elers als professionele efclscheidsrechters. atoormalige vedette van »n noemde verscheidene djen waarom gestopte rellers nu geen zin heb- gh een baantje als arbiter, duve de veel te geringe riten vergoeding, moeten ah ook nog eens opwerken 3» laagste klasse", was de «rijkste kritiek van rïer. „Als de spelers bo ffen zien, wat er zoal met ïifcheidsrechter gebeurt in sadions, dan vergaat hun n|t ook snel een zwart pak >rfe schaffen". irper pleitte ook voor een en eerdere opvoeding dirplay. „We volgen een i|erd spoor, wanneer we 3ijiupportersprobleem bin- upn paar jaar willen oplos- oh niet beginnen bij de E- l|eugd. Al in die categorie ij) door de eerzucht van de ratjes en niet te vergeten adders de agressie jegens \Jsrechters". Volgens n Ebersberger, de verant- nielijke man voor de Hsrechtersopleiding bin- jjde Westduitse voetbal- 00 valt 65 procent van de :e<e arbiters al binnen an- llf jaar af. Trompetter korps al te enthousiast DEN HAAG FC Den Haag vreest dat het door de UEFA tot een boete zal worden ver oordeeld. Dit maal niet door wangedrag van Haagse supporters, maar door een wat al te en thousiaste in stelling van het trompet terkorps. de federatieband van het Chris- fieidae(3oU/MMlt DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 PAGINA 9 DEN HAAG FC Den Haag heeft gis teren twijfel gezaaid bij Prins Willem Alexander, Alphons Groenendijk en nog 8998 anderen, die in het Zuiderpark ge tuige waren van de confrontatie met het Zwitserse Young Boys. Terwijl de meest somber gestemden om het hardst riepen dat de winst van 2-1 onvoldoende is om de kwartfinale te bereiken, klonken met name uit de spelersgroep positievere ge luiden. „We zijn daar zeker niet kans loos", verwoordde Remco Boere de haast algemene opinie van het team. Als FC Den Haag het over dertien dagen in Bern een beetje slim aanpakt, is het inderdaad zeker niet uitgesloten dat het Europese avon tuur ook volgend jaar maart nog een verleng- stuk(je) krijgt. „Vooral verdedigend zijn ze zwak", onderkende ook Karei Bouwens, die te vens tot de conclusie kwam dat hij door zijn blessure toch wel erg weinig had kunnen trai nen. „Conditioneel kwam ik duidelijk te kort, maar dat is ook eigenlijk niet zo gek, want de laatste drie weken heb ik haast niet getraind. Van de Meent en ik hadden gehoopt dat het zou gaan, maar het viel behoorlijk tegen". Op de vraag „hoe nu verder" wist de Haagse routinier gisteren nog geen antwoord. „We moeten eerst maar eens afwachten hoe het met die blessure uitpakt. Ik wil er over twee weken hoe dan ook bij zijn. Momenteel is de Europa Cup voor mij belangrijker dan de competitie. En ik denk dat we zeker niet kansloos zijn. Die Zwitsers moeten eerst maar eens tegen ons zien te scoren". Hoewel trainer Van de Meent nog niet vooruit wilde lopen op de return, ligt het voor de hand dat hij in Bern kiest voor een terughoudende spelwijze. „We zullen op de counter moeten spelen", weet ook Karei Bouwens. Hoofdrol Ron de Roode stelde gisteravond in ieder geval alvast duidelijk zijn kandidatuur voor een hoofdrol in een dergelijke opzet. „Ik denk in derdaad dat daar in Zwitserland een mooie taak voor me is weg gelegd", aldus de Leide- naar. „De achterhoede is niet zo sterk, dat was wel duidelijk". De Roode speelde gisteravond een van zijn beste wedstrijden van het seizoen, en dat terwijl het er jongstleden maandag nog naar uitzag dat hij, vanwege een spierblessure, helemaal niet zou kunnen spelen. „Verzorger Ton van der Tuijn heeft het opgerekt. Ik heb liggen gillen van de pijn, maar het heeft wel geholpen". Een andere gegadigde voor het counterconcept is onmiskenbaar Leo Schellevis, de razendsnel le aanvaller die als invaller zijn Europese de buut maakte. „Schitterend, vooral die spreek koren toen ik inviel", vond hij over de inder daad vrolijke entourage. Mocht Schellevis op grond van zijn snelheid in Zwitserland een ba sisplaats verdienen, dan zou dat weieens ten koste kunnen gaan van Remco Boere, die in de eerste Europese ronde ook de uitwedstrijd te gen Ujpest miste. „Dat lijkt me niet", reageerde de maker van het winnende doelpunt. „Ik heb toch wel bewezen dat ik ook mijn verdedigende taken kan uitvoeren en bovendien bind ik toch altijd wel één of twee mannetjes aan me", aldus Boere. Over zijn opmerkelijke start van de wedstrijd, met twee overtredingen en een gele kaart binnen zes minuten, zei Boere: „Mis schien was ik wel iets te gespannen". Slachtof fer Martin Weber was nog lange tijd nijdig over de botsing met Boere. „Een dwaas. Dit heeft toch niets meer met voetballen te maken", vroeg de Zwitserse voorstopper zich af. Hij meldde tevens geen twijfels meer te kennen: „We pakken ze wel terug, m^ar dan op een sportieve manier". Keeperstrui Evenals zijn teamgenoten bestreed ook doel man René Stam gisteravond deze Zwitserse vi sie. „Ik zie ons echt wel een ronde verder ko men", aldus Stam, die zich voor de gelegenheid weer in een kleurrijke keeperstrui had gehuld. Hetzelfde exemplaar droeg Stam ook tijdens de twee succesvolle wedstrijden in de eerste ronde en inmiddels heeft hij besloten zich ook tijdens de competitie is deze opmerkelijke outfit te hul len. „Het. straalt wel iets uit", vindt Stam. die gisteren in het ondanks alles toch gezellige Zui derpark inderdaad ontzag afdwong. „René heeft ons door de eerste helft gesleept", compli menteerde Heini Otto zelfs. „Het ging lekker", vond Stam zelf. Vooral in de eerste helft moest de doelman her haaldelijk ingrijpen. „Van voetballen was toen weinig sprake. Na dat snelle doelpunt hadden we vrijer moeten gaan spelen, maar dat gebeur de eigenlijk pas in de tweede helft". Zijn „niet ontevreden" trainer Van de Meent zag het ook zo. „We hebben teveel gas terug ge nomen na dat doelpunt. Eigenlijk had het een kwartier later al 2-0 moeten zijn Maar de Zui- derparkers zorgden pas in de tweede helft voor wat spektakel, hetgeen ook volgens Stam een (wat laat) gevolg was van een optimale voorbereiding in Noordwijk. „Lekker zo n dag je bij elkaar, dat zouden we voor competitie wedstrijden ook eens moeten doen", vindt René Stam. ROB LANGEVELD - HAAG „Over weken weten we r'. Voordat hij de toeschouwers wel ij wenste, sprak de sta- iïpeaker bij FC Den ||-'Young Boys de SPden die bij menigeen lippen brandden. In uropa^-Cupvoetbal is Ie winnende cijfers mee FC Den Haag (avond een gering fchotje op het berei- g|van de kwartfinales H strijd der bekerwin- nam, immers een sjegelijke tussenstand 'mee beide partijen Ss hoe dan ook nog irkanten op kunnen. }ouw(st)e supporters van l' jen Haag wisten dan ook N(oed raad met hun gevoe- JOvreugde om de behaalde of treurnis omdat een a !re marge met het oog op wurn in Bern ongetwijfeld ®mer zou zijn geweest. De ^trom waaronder het tij- T zo verminkte stadion ■troomde stond in schril ^st met de sfeervolle eu- na de triomf ten koste .nlJjpest Dozsa een ronde Ook Pim van de Meent ■*5 komende dertien dagen al te gerust slapen. De se oefenmeester dacht afgrijzen terug aan de e seconden toen de fout loos leidende Italiaan Luigi Agnolin reeds in blessuretijd een treffer van Remco Boere annuleerde omdat kort tevo ren Marco van Alphen een duwtje had uitgedeeld. „Bij een Engelse scheidsrechter had-ie geteld en met 3-1 was ik veel geruster geweest", al dus Van de Meent, die even wel ook besefte dat zo'n marge de krachtsverschillen aanzien lijk geflatteerd zou hebben weergegeven. Het spel van FC Den Haag miste gisteravond langere tijd vooral dat felle, dat compro mis-loze waarmee Ujpest Doz sa opzij werd gedirigeerd. Bo vendien toonde Young Boys zich een heel wat bekwamere tegenstander dan de Honga ren. In de eerste tien minuten schrokken de Zwitsers wel even van het venijn waarmee de thuisclub naar intussen vast Europees gebruik uit de start blokken schoot. Boere sprintte meteen vanaf de aftrap zonder ook maar op een bal te letten af op zijn direkte tegenspeler Martin Weber die binnen twintig seconden inclusief een stevige buil op het voorhoofd op het gras belandde. Het sier de de voorstopper uit Bern dat hij vervolgens niet naar re vanche zocht, maar Boere met faire middelen trachtte te doen verbleken. Uitblinker De algehele consternatie in de Zwitserse verdediging, waar in die nog zo veelbelovende be ginfase diverse cadeautjes werden uitgedeeld, leidde ty perend genoeg wel tot de im mer goede, snelle openings treffer. Ron de Roode was, na amper twee minuten, de ma- WENEN Na negen lan ge jaren heeft PSV einde lijk uitzicht op „overwin teren" zoals trainer Jan Reker dat in zijn PSV-tijd noemde. De verdiende zege van 2-1 op Rapid Wien brengt de kwartfi nales van de Europacup der landskampioenen bin nen bereik. Als PSV over veertien dagen in Eindho ven het resultaat dat gis teravond in het uitver kochte Hanappi-stadion werd bereikt, bevestigt, scharen de Eindhovena- ren zich bij de laatste acht van het toernooi, die be gin maart weer op Euro pees niveau in actie ko men. Voor het laatst slaagde PSV daar in 1978 in toen de ploeg de UEFA-beker opeiste. Rapid was overigens slechts bij vlagen een gevaarlijke tegen stander. Voor aanmerkelijk meer dreiging zorgde PSV, dat behoedzaam uit de versterkte verdediging door snel opko mende middenvelders voor gevaar zorgde. Helaas werden ook nu teveel kansen gemist, waardoor de spanning tot een kwartier voor het einde be houden bleef. PSV, zo vaak in een belangrijk duel door een overdonderde start van de tegenstander in grote problemen gebracht, vond aanvankelijk rust in de vroege treffer van Berry van Aerle (7e minuut). De Eindho- venaren vreesden de kracht sexplosie waarmee Rapid in de openingsfase zo vaak al een wedstrijd in feite besliste. Dat overwicht bleef uit. De Bra banders namen zelfs het initia tief. Eric Gerets, die als een schim uit de mist opdook voor doel man Konsel, had Rapid in een vrijwel hopeloze positie kun nen brengen. De Belg stond vrij toen hij de verre voorzet van Kieft ontving. Hij schoot echter hoog over. PSV bleef bijzonder gevaarlijk en speelde beheerst. Op slag van rust scheen een snelle uit val de Oostenrijkers fataal te worden. Vanenburg en Lerby brachten Koeman vrij in het centrum. Het verwachte af standschot van de blonde ver dediger bleef ditmaal uit. Hij passeerde een tegenstander en probeerde toen de bal in de hoek te schuiven. Zijn inzet ging echter net voor het doel langs. Het zeker niet imponerende Rapid, dat slechts bij vlagen PSV onder druk zette, kwam direct na de hervatting door een incident weer in de wed strijd. Stojadinovic ging, juist binnen het strafschopgebied neer, over het uitgestoken been van Nielsen. Arbiter Tul- lio Lanese aarzelde geen mo ment en legde de bal op de stip. Van Breukelen had geen kans op de zuivere inzet van Kranjcar. Impulsen Lerby, Vanenburg en Van Aerle bleven opvallend voor aanvallende impulsen zorgen. PSV had alleen veel moeite met de snelheid, waarmee de tegenstander over de vleugel aanviel. Brauneder overtroef de Gerets niet alleen in snel heid, maar ook in hardheid. Daardoor werd de Belg verleid tot een wraakactie toen er geen bal in de buurt was. Hij had geluk dat de Italiaanse ar biter het bij een gele kaart liet. PSV fnocht dan minder kan sen krijgen dan de tegenstan der, de formatie van Hiddink was wel aanmerkelijk gevaar lijker. Lerby stuurde na een goed kwartier Kieft naar de vrije ruimte. Ook de blonde aanvaller richtte echter onzui ver. Van Aerle zorgde voor gevaar toen hij bij het zestien metergebied Brauneder om speelde. Wederom ontbrak het aan de precisie. Steeds meer moest Rapid terug. Trainer Otto Baric haalde Kienast, ge schorst voor de nationale com petitie maar inzetbaar in Euro- pa^cupvoetbal, uit de ploeg en zette verdediger Weber in. De wisseling bracht PSV niet uit de problemen. De Weense verdediging werd dertien mi nuten voor tijd volledig ver rast door een pass van Vanen burg van de vleugel naar de geheel vrijstaande Gillhaus. De ex-Bosschenaar gaf doel man Konsel geen kans: 2-1. „Het is gelopen zoals ik dacht", was het simpele com mentaar van Guus Hiddink. „We wisten dat Rapid geen snelle middenvelders had en problemen heeft met het af dekken van de vleugels. Berry van Aerle moest zijn man uit schakelen en dan snel over het middenveld heen gaan. Dat is wondergoed gelukt. Alleen hadden we meer moeten sco ren. We lieten ons in de eerste helft teveel terugzakken. Dat was niet nodig. Maar er is wel zeer professioneel gespeeld." 1 Rapid Wien (Oos)-PSV (Ned) 1-2 (0- 1): 7. Van Aerle 0-1, 47. Kranjcar (strafschop) 1-1, 77. Gillhaus 1-2. Scheidsrechter Lanese (Ita). Toe schouwers. 20.000 Rapid Wien: Konsel; Lainer. Peel, Garger (Heraf), F. Weber; Willfurth, Kienast (H. Weber), Kranjcar, Brau neder; Halilovic. Stojadinovic. PSV: Van Breukelen; Gerets. Niel sen. Koot, Heintze; Vanenburg, Van Aerle. Koeman. Lerby; Kieft, Gill- ker, Albert Hohl de veroorza ker. De Zwitser schoof de bal na een voorzet van Edwin Purvis pal voor de voeten van De Roode die niet twijfelde: 1- 0. Met De Roode is meteen de absolute uitblinker in de Haagse aanvalslinie genoemd. Hij toonde als enige de noodza kelijke agressie en vormde al dus een constante bedreiging voor Young Boys dat zich ech ter spoedig wist te herstellen van de onzekere ouverture. De Zwitsers bepaalden door mid del van met name technisch vaardig uitgevoerde tegensto ten het verdere gezicht van de eerste helft en FC Den Haa^ mocht dankbaar zijn dat Rene Stam enkele keren een gelijk maker in de weg stond. De doelman, die hooguit de momenten voor het uitlopen wat zorgvuldiger zou kunnen kiezen, ontving na afloop dan ook de terechte complimenten van de Zwitserse trainer Alexander Mandziara. Hij had liever gezien dat zijn gevaar lijkste spitsen Dario Zuffi en Alain Sutter eerder het net hadden getroffen dan te wach ten tot de 62e minuut toen eerstgenoemde plotseling bij de eerste paal opdook na een pass van Jürg Wittwer: 1-1. Daar was zelfs door Stam niets aan te redden. FC Den Haag was voelbaar geïmponeerd door het oppor tunistische aanvalsspel van de allerminst negatieve gasten (een hele verademing na de partij van zondag tegen VVV) die zich niets meer leken aan te trekken van het geliefde in timidatie-spelletje van de thuisclub. Die op zijn beurt aangeslagen de rust had ge haald en bij de gelijkmaker juist aan de betere hand leek. Want na de hervatting bracht FC Den Haag de raaogevingen van Pim van de Meent („Meer tempo") weer wat duidelijker in de praktijk. Acrobatisch Werkelijk doelgevaar leverde de opleving van FC Den Haag echter niet tot nauwelijks op. De „as" draaide onvoldoende en spits Boere miste ditmaal de wegdraaiende voorzetten van de flanken. Wèar John van den Hoogenband slechts één keer langs Wittwer kwam (Boere kopte prompt in, maar libero Conz redde op acrobati sche wijze van de doellijn) en aan de andere kant Ron de Roode in vergelijking met het duel met Ujpest Dozsa nu zijn favoriete, meer vooruitgescho ven positie bekleedde. Omdat ook de later gewisselde Rom berg niet echt lekker in de wedstrijd zat, kwam Boere, die al na zes minuten met geel werd bekeurd en daarna be grijpelijk wat meer voorzich tigheid in acht nam, nauwe lijks meer in het stuk voor. Boere zou echter Boere niet zijn als hij niet toch één keer tje aan de aandacht van zijn bewaker ontsnapte. Dat ge schiedde ditmaal in de 71e mi nuut toen hij een verlengde vrije trap van Edwin Purvis van dichtbij achter Kobel schoof: 2-1. Juist op het mo ment dat FC Den Haag met tien man in het veld stond om dat Karei Bouwens gewisseld wilde worden. Boere bracht 1 met zijn treffer een uitslag tot stand die beide partijen tevre den stelde en het wachten is nu geduldig op de vierde no vember. wanneer FC Den Haag te gast is in het Wank- dorf-stadion in Bern en de rol len omgekeerd zijn. Want dan moet Young Boys het initiatief nemen om ten minste die ene cruciale treffer te produceren. DICK KIERS FC Den Haag-Young Bovs 2-1 (1-1); 2 De Roode 1-0. 62 Zuffi 1-1, 71. Boere 2-1. Scheidsrechter Agnolin (Ita). Toeschouwers: 9000 Geel Boe re. Lankhaar (FC Den Haag); Baur (Young Boys). FC Den Haag: Stam, Van Alphen, Jol. Lankhaar. Purvis; Bouwens (Da- nen). Otto, Van den Hoogenband. De Roode, Boere. Rontberg (Schellevis). Young Boys. Bokel; Hohl. Conz, We ber. Jeitziner Wittwer. Baur, Holm- quist; Zuffi, Maisscn, A. Sutter (Nils- son). Gele kaarten: Boere (FC Den Haag), Bauer (Young Boys). Vreugde bij PSV na het doelpunt van Berry van Aerle (9). FOTO; ANP Rechts: Ron de Roode treft al in de tweede minuut doel en opent de score namens FC Den Haag. Links: Bram Rontberg uit zijn vreugde na de vroege treffer. tel ijk Jonge ren Verbond. Terwijl spelers en scheids rechter al lang en breed op het veld ston den speelde het korps vro lijk verder, onder luid ge joel van het publiek. Ken ners wisten te melden dat dit ongewenste oponthoud wel eens kan worden be straft met een boete die even hoog is als voor het afste ken van drie stuks vuur werk.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9