Onervaren beleggers likken hun wonden Hazewinkel: Technische analyse bepalend voor beleggingssucces SONOMIE 7 Beurs van Amsterdam DE KRANT. OMDAT U NIET IEDERE DAG OPHET INNENHOF KUNT ZIJN. OPTIMIXNU OOK EFFECTENKANTOOR: PTT gaat samenwerken met Amerikaanse Nynex EeidócSotvtmvt DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 PAGINA 7 ïïamant van .12 miljoen YORK Een diamant is giste- op een veiling in New York voor lecordprijs van 6,38 miljoen dollar |n/12 miljoen) van de hand ge- l. üe edelsteen van 64,83 karaat fckocht door een anonieme koper via de telefoon meebood. Een dag |er was op een veiling nog een here Porter Rodhes diamant ver st voor 3,85 miljoen dollar. Het E record dateerde van 1980, toen jPolar Star" in Genève 5,1 mil- fdollar opbracht. Het record staat |p naam van een mysterieuze dia- t. Er is vrijwel niets bekend over lorige eigenaar van de peervormi- teen, hoewel vermoed wordt dat inlangs in Zuid-Afrika is gevon- Meer winst McDonald's OAK BROOK De netto winst van de Amerikaanse hamburgerketen McDo nald's is gestegen van 142,3 miljoen dollar in het derde kwartaal van 1986 tot 162,3 miljoen dollar in dezelfde periode van dit jaar. De om zet groeide van 1,13 miljard dollar tot 1,31 miljard dol lar. Over de eerste negen maanden van dit jaar was er een stijging van de netto winst van 366 miljoen dollar tot 416 miljoen dollar. De omzet ging omhoog van 3,15 miljard dollar tot 3,63 mil jard dollar. Amro in Tokyo AMSTERDAM De Amrobank heeft deze week in Tokyo een ef fectenkantoor ge opend onder de naam Amro In ternational Asia Limited (AIA). Via AIA zal Amro zich bezig houden met transacties in Ja panse effecten voor buitenlandse beleggers en in internationale ef fecten voor Ja panse beleggers. Winst ITT fors hoger NEW YORK Het Amerikaanse concern ITT heeft in het derde kwartaal van dit jaar een nettowinst geboekt van 210 miljoen dollar, aan zienlijk meer dan de 126 miljoen dollar in dezelfde periode van 1986. De winst per aandeel steeg van 0,82 dollar tot 1,39 dollar en de omzet groeide van 4,3 miljard dollar tot 4,8 miljard dollar. In dit resultaat is een buitengewone verliespost opgeno men' van 16,2 miljoen dollar die voorvloeit uit voorzieningen voor het afstoten van bepaalde deelne mingen. Soortgelijke voorzieningen veroorzaakten in het derde kwar taal van vorig jaar nog een verlies van 19,5 miljoen dollar. American Express levert winst in NEW YORK De nettowinst van het Amerikaanse concern American Express, werkzaam op het terrein van financiële dienstverlening, is gedaald van 293 miljoen dollar in het derde kwartaal van 1986 tot 265 miljoen dollar in dezelfde periode van dit jaar. De winst daling komt grotendeels voor rekening van de deelneming in Fireman's Fund Corpora tion. De winst per aandeel daalde van 0,66 tot 0,60 dollar en de omzet groeide van 3,6 miljard dollar tot 4,0 miljard dollar. Over de eerste negen maanden van dit jaar was er een nettowinst van 469 mil joen dollar. Oplage van tijdschriften blijft gelijk AMSTERDAM De oplage van alle bij de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift uitgevers (NOTU) geregis treerde publiekstijdschriften, opinieweekbladen en omroep bladen is in de periode van I juli 1986 tot en met 30 juni 1987 gelijk gebleven aan die van dezelfde periode van het voorgaande iaar. Wel waren er in genoemde periode enkele onderlinge verschuivingen. Zo daalde de omzet van de opinie weekbladen met 3,3 procent en steeg die van omroepbladen met 2,8 procent. jnsioen- indsen aarschuwen »or premie- jrhoging (Van onze larlementaire redactie) y HAAG De werk- iers zullen de dupe tien van de belasting- ht die minister Ruding financiën de pensi- fondsen wil opleggen, gevolg van deze maat- »1 zullen öf de premies omhoog moeten öf de kioenaanspraken den aangetast. waarschuwing uitte p. de Vlam, secretaris van hereniging van Bedrijfs- joenfondsen, gisteren na- S de gezamenlijke pensi- Dndsen. Het kabinet wil ingang van 1 januari 1989 joenfondsen vennoot- bsbelasting laten betalen hun overschotten. Vol- Ruding bestaan bij ver lende fondsen grote reser- Waar tegenover geen ver- Itingen staan. De minister jouwt deze reserves als t en wil derhalve daar- belasting heffen. Boven- igaat het in de visie van |inister om een gelijke be- eling met de verzeke- hiaatschappijen die wel ting moeten betalen. Vol de pensioenfondsen is er sprake van winst omdat Reserves niet alleen ten e komen aan de premie- Iers maar ook nodig zijn tegenslagen bij beleggin- op te vangen. Volgens De n zijn de gebeurtenissen de afgelopen dagen op de 'tenbeurzen daar een goed beeld van. .imler-Benz dwangarbeid 'goeden N De Westduitse auto- ïk Daimler-Benz wil en die in de Tweede We- orlog als dwangarbeider t bedrijf hebben gewerkt Schadevergoeding geven. ilijkt uit uitlatingen van Idtopfunctionaris van het jf. De autofabrikant be- vorig jaar een onderzoek d stellen naar het gebruik dwangarbeiders tijdens iazi-regime. De resultaten an zijn nog niet bekend. duidelijk is dat het bedrijf forkeur geeft aan de een- Je betaling van een groot lig boven uitkeringen aan Ijlduele dwangarbeiders zover die nog in leven "Onder de dwangarbeiders hden zich veel joden, die pe uit de concentratie- len werden gehaald. GEEN PESSIMISME OP ROTTERDAMSE BEURSDAG Twee studenten die deelnamen aan de Beursdag van de Eras mus Universiteit bekijken op het beeldscherm de stand van enkele koersen. FOTO: CEES VERKERK De slachting in het „abattoir" van de Amster damse effectenbeurs is achteraf toch minder bloe dig verlopen dan werd gevreesd. De beleggers die het zich konden veroorloven hun aandelen vast te houden, zagen hun „papieren verlies" door de aantrekkende koersen gisteren al weer drastisch verminderen. Wie al dan niet gedwongen tot ver koop overging, is echter behoorlijk het schip in gegaan. De Rotterdamse .studentenvereniging „Beurs" wijdde er gisteren een themadag aan in de Erasmus Universiteit: Particulier beleggen, realisme of hobbyisme? ROTTERDAM Een gepensioneerd onderne mer uit Goeree-Over- flakkee heeft zo zijn ei gen recept voor het over leven van beursrampen. „Je moet emoties altijd zien te vermijden", zegt hij vastberaden. „Emo ties kosten je gewoon handenvol geld. Dus ben ik op mijn aandelen blij ven zitten toen andere beleggers hun stukken in paniek verkochten". Triomfantelijk: „De boel trekt aan, zoals u ziet. Omdat ik vorige week al veel aandelen verkocht had, kom ik er gelukkig ponder veel kleerscheu ren vanaf". De bejaarde man Is één van de bezoekers van de Beurs dag aan de Erasmus Univer siteit die de moed nog niet geheel hebben verloren. Hoe wel de Nederlandse beleggers bij de beurskrach van begin deze week hun vermogen aanvankelijk met zo'n twin tig miljard gulden zagen wegsmelten, is de stemming in de universiteit allesbehal ve somber. Het gonst zelfs van de goedgeluimde activi teit. Bladen en folders vlie gen weg bij de informaties tands van de grote banken en beleggingskantoren. Studen ten en aandeelhouders ver dringen zich rondom beeld schermen om de grillen van de beurs op de voet te kun nen volgen. Economiestudënt en orgapi- sator Paulus de Wilt stelt te vreden vast dat de onver wachte beurskrach van maandag extra belangstelling voor „zijn" Beursdag heeft losgemaakt. Hij vertelt: „Ie dereen wil nu weten hoe het eigenlijk zit met de beurs. Je zou misschien verwachten dat de mensen massaal de beurs de rug toekeren, maar juist met die enorme koersbe- wegingen is het erg span nend geworden. Wat dat be treft ben ik blij dat ik deze krach heb mogen meemaken. Het beleggingsfonds van onze vereniging heeft wel tiendui zend gulden verloren, maar dat is het ons meer dan waard geweest. We hebben er nu al erg veel van ge leerd". Bescheiden Het enthousiasme van Paulus de Wilt laat zich verklaren uit de doelstelling van de vereniging „Beurs", waar hij voorzitter van is. Circa 150 studenten beleggen al sedert vier jaar maandelijks een be scheiden bedrag van 25 gul den via deze vereniging, voornamelijk omdat ze iets willen opsteken van de han del in aandelen. Paulus: „Winst maken is niet onze eerste doelstelling. Gezellig heid en het educatieve aspect zijn veel belangrijker. Mis schien hebben we daarom juist na de beurskrach erg veel aanmeldingen van nieu we leden binnengekregen". Beleggers die minder uit hob byisme opereerden, hebben de ontwikkelingen van maandag en dinsdag minder loconiek opgevat, omdat hun „schade" ook veel ernstiger was. Bij de informatiestands van beleggingsadviseurs is te horen dat zich dramatische toestanden hebben afge speeld. H. Mourits, adviseur bij de ABN: „Vooral de oner varen kleine beleggers heb ben zware klappen gekregen. Zo kreeg ik zelfstandige on dernemers aan de lijn die hun zorgvuldig opgebouwde pensioenvoorziening in één dag dertig tot veertig procent minder waard zagen worden. Dat zijn hele dramatische toestanden hoor". Collega E. Freericks van de Amrobank bevestigt: „De or ders om te verkopen tegen elke haalbare prijs stroomden bij mij binnen. Vooral men sen die met geleend geld werkten zagen zich gedwon gen hun fondsen te liquide ren, tegen soms belachelijk lage prijzen. Gelukkig is er nu een bodem in de markt gekomen, waardoor de rust weer wat kan herstellen". Adempauze Maar de optimistische beleg gers die nog niet failliet zijn gegaan, laten het er niet bij zitten. Evenals de doorgewin terde casinospelers zoeken zij naar mogelijkheden om het geleden verlies weer goed te maken. Vier leden van een sherry-beleggingsclub uit pure belangstelling naar de Beursdag gekomen zeggen uit één mond dat ze nog goe de hoop hebben. Eén van de dames verklaart, terwijl de andere drie bevestigend knikken: „Wij raken niet zo snel in paniek. We hebben dus ook geen aandelen ver kocht. We gaan nu eerst rus tig onderzoeken wat we met onze stukken gaan doen". Een ander: „Volgens ons blijft het voorlopig nog wel interessant". En verder gaat het, met stapels beleggings blaadjes onder de arm. Volgens de deskundigen is de kans voor de kleine belegger om in deze onzekere jaren nog een slag op de beurs te slaan echter uiterst gering. Uit verschillende weten schappelijke onderzoeken is gebleken dat zelfs de beleg ger die alle gepubliceerde beursadviezen op de voet op volgt, er vrijwel geen cent wijzer van wordt. Evenmin zou het soelaas bieden te in vesteren op grond van histo rische koersontwikkelingen. Beleggingsadviseur Simon A- Cohen meent: „Ik denk dat de kleine belegger na de ka ter van maandag en dinsdag minder snel alleen zal avon turieren. Kennis en inzicht zijn uiteindelijk toch door slaggevend om op de beurs een behoorlijk rendement te halen". Zelfvoldaan: „Wij hadden ons de afgelopen maanden al tegen een koers val ingedekt, waardoor het verlies tot zo'n tien procent beperkt is gebleven". Flauwekul Volgens drs. Th. Meys, lid van de raad van bestuur van de Amrobank, is de koersval op de beurzen vooral veroor zaakt door massahysterie. Op het symposium aan het eind van de Beursdag zegt hij: „Het Amerikaanse handels- en begrotingstekort wordt nu als hoofdschuldige aangewe zen. Maar dat zijn gewoon flauwekulverhalen. De eco nomische situatie is de afge lopen maanden niet zodanig veranderd dat de koersen dramatisch aangepast moes ten worden. Het bedrijfs leven presteert vrij goed, en dat de VS met tekorten kam pen wisten we al veel langer. Nee, een geringe stijging van de rente en een Amerikaanse aanval op een booreiland in de Golf zijn kennelijk vol doende geweest om een pa niekreactie teweeg te bren gen". Ook Meys is van mening dat de doorgaans niet tot in de tails geïnformeerde belegger op de wispelturige beurs maar moeilijk een indruk wekkend resultaat kan beha len. „In plaats van met hoge risico's te speculeren doet hij er verstandiger aan een zorg vuldig afgewogen beleggings portefeuille samen te stellen. Om de risico's te beperken zouden aandelen maar een deel van die portefeuille moeten uitmaken", aldus Meys. De gepensioneerde onderne mer uit Goeree heeft die be- hartenswaardige woorden aandachtig in zich opgeno men. Maar na enig nadenken besluit hij toch op eigen kom pas te blijven varen. „De gro te banken en beleggingsfond sen willen nu natuurlijk alle onzeker geworden particulie re beleggers binnenhalen", zegt hij met een wat wan trouwige blik in de ogen. „Kom maar bij ons, want wij doen het goed!, dat heb ik hier vandaag al meer ge hoord. Maar als je ziet dat Robeco op één dag ruim twee miljard gulden verloren heeft, dan heb ik daar toch mijn twijfels bij. En och, ik doe het toch voornamelijk voor de aardigheid. Door die aandelen ben ik wel gedwon gen het nieuws te blijven volgen. Je speelt toch je klei ne rolletje in een veel groter geheel. Dank zij mijn porte feuille heb ik het gevoel niet buitenspel te staan. En dat is ook wat waard". PAUL KOOPMAN De directie van Optimix Effectenkantoor NV, dat deze maand het lidmaatschap van de Verening voor de Effectenhandel heeft verkregen, bestaat uit mr. R.R. Hazewinkel (links) en P.K.H. Meijer Swantèe. FOTO: PR AMSTERDAM Zeven tig tot tachtig procent van het beleggingssucces is te danken aan techni sche analyse, de kleine rest is het resultaat van fundamentele analyse. Dat stelde mr. R.R. Haze winkel (56) gistermiddag ter gelegenheid van de presentatie van het nieu we effectenkantoor Opti mix, waarvan hij als „oude rot in het vak" met de even ervaren heer P.K.H. Meijer Swantée (54) de directie vormt. Optimix, waarvan het gelijk namige huisfonds al vier jaar bestaat, combineert specialis tische kennis van financiële informatica met eigen techni sche analyse en computermo dellen. Hazewinkel, ook be kend als financieel publicist, toverde dan ook moeiteloos grafieken tevoorschijn van de beurskrach in 1929 en de maanden ervoor en erna en de enorme koersval van de afgelopen dagen. Beide tijds beelden vertonen een grieze lige gelijkenis. Hazewinkel: „Technische analyse is de studie van de koerstrends onafhankelijk van de ondernemingen zelf en de koerspatronen, „cycles". Het is de kunst tij dig de omslagpunten te ont dekken. In onze visie duurt het tijdelijke herstel van de koersen tot kerstmis. Dat is een prima tijd om afscheid van je aandelen te nemen. Maar een economische de pressie zien wij nou niet zit ten. Het gedrag van de men sen is nog wel precies het zelfde als 58 jaar geleden, maar nu zetten de overheden de geldkraan open als er li quide problemen zijn. In 1929 liep de geldvoorraad met een derde terug. Pas na '32 tij dens president Roosevelt gin gen de koersen weer lang zaam omhoog. Ik voorspel nu een toename van het Ameri kaanse protectionisme, maar niet in de mate van vlak na '29". Hazewinkel c.s hebben de ex plosieve toestand die ontstaat na een te lange hausse tijdig zien aankomen. De porte feuille van het huisfonds Op timix is niet voor niks al eni ge tijd als volgt samengesteld: 54 Rodamco (vastgoed), 7,6 Rolinco (aandelen) en 38,4 liquide middelen. Het beleid van Optimix is ge richt op veilig beleggen. De doelgroep bestaat uit grote {>articulieren en institutione- e beleggers. In deze tijd van veel concurrentie en margi nale commissies meent het nieuwe effectenkantoor zijn klanten met persoonlijke ser vice en de genoemde techni sche analyses veel te kunnen bieden. Hazewinkel vindt dat het huisfonds Optimix twee belangrijke voordelen heeft ten opzichte van het nieuwe Amro All In Fund, dat ook het volgens hem uitstekende principe hanteert dat de keu ze van een bepaalde beleg gingscategorie voor niet min der dan de helft het resultaat van een belegging bepaalt. Optimix zal alleen uit Robe- co-waarden kiezen die het beter hebben gedaan dan het Amro-Aandelenfonds en het kan op ieder moment de gehele portefeuille liquide maken. HERMAN JANSEN Noteringen van donderdag 22 oktober 1987 (tot 10:45 uur) divrdend over 86/1.30 86/1.40 86/6.60 86 27.- 84/85 5% SU 86/2.55 86 1.80 Kt 86 5.95 d 86/4.-4 2%SU 86/4.50 86 1.55 4 d 85/86 1.35 86/12.88 86/1.- 86 1.75 86/1.30 86 /350 86 1.50 4 d 86 1.40 86 2.80 4 ct 86/87 1.60 86 5.50 86 12 80 86 2.50 of 4% SU 66/8.50 86/7.- 86/4.- 86 10.- 86 11.85 86/3.60 86/2- 86/2.92 86 4.60 4 2%SU 85/86 1 16 78 4.4045% SU 86 0 80 86 15.33 86/9.25 86/2.04 86/2.66 ho dd 102.00 25/8 115.8018/3 179.50 16/9 54.107/4 148 80 31/9 76.00 6/1 GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 30140 - 30840 29950 - 30650 onbewerkt bewerkt 32440 32250 bewerkt Opgave Drijfhout, A dam V* Sk cons nat ga 30 3/4 351/2 klm 19 1/4 21 allied signal 36 375/9 du pom 90 971/2 merck inc 147 169 am brands 43 473/4 euon 401/2 443/9 mobil corp 36 413/8 am motors 41/2 ford 73 77 royal dutch 101 1117/8 amencan tel 26 3/4 291/2 genlelec 45 1/9 501/4 sania fe 491/4 501/2 asa/coinc 19 1/2 211/2 gen) motors 59 3/4 621/4 sears roeb 331/4 39 bethlehem 13 121/2 genl public 24 251/4 stdortohi boeing 39 3/8 411/4 goodrich 341/2 38 301/2 343/8 can pac 16 17 goodyear 41 3/4 50 uNever rrv 53 1/2 581/2 chevron cor 431/2 45 hewteft-pae 49 493/8 utd brands 32 38 Chrysler 27 30 ic ind 291/9 30 7/8 uld techno! 40 391/4 Citicorp 44 45 mil flavor 39 435/8 westingh el 47 7/8 53 consedison 401/2 423/4 mil paper 32 351/2 woohvorth 34 3/8 357/8 GENEVE De PTT heeft een samenwerkings overeenkomst gesloten met de Amerikaanse Ny nex Corporation, leveran cier van informatie- en te lecommunicatiesystemen in de staat New York. Mi nister Smit-Kroes maakte dat bekend tijdens de Ne derlandse dag op Telecom 07, de internationale ten toonstelling over telecom municatie in Genève. De overeenkomst voorziet in samenwerking op projectbasis, waarbij wordt gedacht aan ge zamenlijke marketing, studies en dienstverlening. Nynex en de PTT hebben dezelfde soort bedrijven als klant. De twee ondernemingen gaan onder zoeksgegevens en andere in formatie uitwisselen om we derzijdse klanten een betere dienstverlening te kunnen bie den. De minister noemde de overeenkomst zeer belangrijk voor de PTT. Minister Smit-Kroes maakte verder bekend dat de huur die bedrijven betalen voor inter nationale digitale satellietlij- nen wordt verlaagd met ge middeld dertig procent. Ne derland is vastbesloten om zijn positie als distributiecentrum van Europa te handhaven en de tariefsverlaging kan daarbij helpen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiu Geen krant ontvangen Bel lussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7