,We hopen dat er nog mijnen zijn Overgangskabinet in België aan de slag „Kapitaal en arbeid onderling uitwisselbaar" idscommissie gaat ;esel" tegemoet EMOTIVEERDE JANNEN WILLEN AAN HET WERK: r Shultz optimistisch per trein naar Moskou Barschel verklaarde tegenstander „ziek" fTENLAND £eidóc Soiuant DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 PAGINA 5 YORK De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft een speciale ommissie opgericht. In die commissie gaan deskundigen op de terreinen »ezondheidszorg, sociale zaken, economie, wetskennis, ethiek en biomedi- et elkaar samenwerken om de „gesel van de 20e eeuw" eendrachtig tege- jte treden. De directeur-generaal Halfdan Mahler van de WHO verklaar- steren voorts dat het nog zeker vijf jaar duurt voor er een medicijn tegen ekte Acquired Immunity Deficiency Syndrom (aids) is. fHO verwacht dat in de komende vijf jaar minimaal 500.000 en ten hoog- rie miljoen mensen aids krijgen. Het aantallen gevallen dat nu bekend is t beschouwd als het „topje van de ijsberg".„Als wij er niet in slagen een odeling te vinden die verhindert dat nu nog „gezonde" virusdragers ook ijk aids krijgen, staan wij machteloos tegenover deze geweldige golf van ve gevallen van aids, aldus Jonathan Mann, hoofd van het aidsprogram- an de WHO. VN-prijs voor Spaanse koning GENÈVE Koning Juan Carlos van Spanje is gisteren in Genève onder scheiden met de Nansen-medaille voor 1987 van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. Bij het in ontvangst nemen van de prijs zei het staatshoofd van Spanje dat de landen zich gezamenlijk moeten inspannen voor het beëindigen van de grote internationale conflicten. De me daille, waaraan de naam verbonden is van de Noorse Poolreiziger Fridtjof Nansen de eerste Hoge Commissa ris voor de vluchtelingen van de VN wordt sinds 1954 ieder jaar uit gereikt aan iemand die zich extra ver dienstelijk gemaakt heeft voor de hulp aan vluchtelingen. DOOD IN GRAF VAN BROER DRAPERSTOWN Een gepensio neerde barman in Noord-Ierland is ge dood in het graf dat voor zijn overleden broer werd gegraven. Hij viel in het gat en werd door de grafsteen verpletterd. De 67-jarige Charles Rogers, zo kwam op het politieonderzoek aan het licht, zag toe op het klaarmaken van het graf voor zijn broer toen de zijkanten het begaven. Hij helde voorover om een van de grafdelvers te helpen, maar viel zelf. „Zodra Charlie op de bodem was terechtgekomen, begaf het hele graf het en gleed de grafsteen mee met de klei", vertelde grafdelver Michael Con- very, die nog maar tevergeefs met de blote handen groef om Rogers te redden. Ontslag dreigt voor ambtenaar met groot gezin NAIROBI President Daniel Arap Moi van Kenya heeft hoofdambtenaren die „teveel kinderen" hebben, met ontslag gedreigd om dat hij van hen verwacht dat zij het voor beeld zullen geven bij het plannen van het gezin. „Vele ambtenaren blijven zes, zeven of zelfs acht kinderen krijgen. Zij beseffen de èrnst van de zaak niet. Ik zal een onderzoek instellen met het oog op ontslag van zulke mensen", aldus Arap Moi. Ontslag, zo meent de president, zal hen enigszins de ellende aan den lijve doen voelen van mensen met klei nere gezinnen maar geen geld om ze te voe den. De bevolking van Kenya groeit met 3,8 a 4 procent per jaar, een van de hoogste ge middelden van ae wereld. VS „kopen" verzet tegen Sandinisten WASHINGTON Functionarissen van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA en het State De partment hebben veertien Nicaraguaanse india- nenleiders een salaris van zo'n 6000 gulden per maand aangeboden, op voorwaarde dat zij hun mi litaire strijd tegen het bewind in Managua zouden voortzetten. Dit is in kringen van het anti-sandi- nistische verzet vernomen. De Verenigde Staten deden hun aanbod tijdens bijeenkomsten, die wer den gehouden nadat de presidenten van Midden- Amerika hun vredesakkoord hadden ondertekend. Volgens drie indianenleiders die bij dit overleg aanwezig waren, hebben van de veertien aanwezi ge hoofden slechts vier het aanbod aanvaard. De overigen zullen zaterdag in Managua met de San- dinistische regering overleg voeren. Woordvoer ders van het ministerie van buitenlandse zaken en de CIA hadden geen commentaar op deze zaak. i onze speciale slaggever Hugo Merckx) BOUTI Netjes lig- de schepen van het ijgisch Nederlandse ïenjaag-eskader naast achter elkaar aan de e in de haven van Dji- j ti. Aan de overkant 4 de baai ligt een Frans I ineschip afgemeerd, verderop hebben vier Amerikaanse e schepen vastgean- d. Tussen de oorlogs- ems door dobberen d ten Arabische schui- volgestouwd met ■ken graan, balen sui- of levende runderen. tien uur 's ochtends slaat n al ongenadig toe. Wan de commandant van het der. de Belg Guy Bussard, allerlei kaarten de route die de schepen tot nog lebben afgelegd, stroomt bij deze getaande zeerot zweet over het gezicht. e[ens is een zuchtje wind joelen. De thermometer al op 34 graden Celsius. de commandanten van Ijverige schepen, die de uit- Bussard instemmend oren, hebben het warm. veel warmer is het voor manschappen, die druk zijn met de herstelwerk- ïheden. Bijvoorbeeld aan Nederlandse mijnenjager Maassluis, die tot twee il toe wegens motorpech A de overige schepen op Ibtouw is genomen. Maar commandant Bussard is er van overtuigd dat zijn eskader zondag of maandag opnieuw het ruime sop zal kiezen op weg naar de Golf van Oman, vier dagen varen ver. Aanpakken Als het aan de bemanning van de Nederlandse mijnenja- gers Hellevoetsluis en Maas sluis ligt. zal er in die Golf van Oman stevig worden aan gepakt. De reis naar Djibouti was eigenlijk een plezierreisje, maar volgende week wacht het echte werk. „We hopen dat er nog mijnen voor ons zijn overgebleven. Het is niet de bedoeling dat de Britten en Fransen ze allemaal voor onze neus wegkapen", aldus ver woordt de boord-oudste van de Maassluis, luitenant-ter-zee II R.H. Nagel, het vertrouwen en de gretigheid van de be manning. „Je hebt je oefenin gen gehad, bent op alles voor bereid en dan hoop je dat je dat werk kunt doen. De con centratie moet hoog zijn. Al leen de mijn telt". Commandant Miltenburg van de Hellevoetsluis houdt er re kening mee dat de mijnenja- gers worden ingezet om voor al de ankerplaatsen van de koopvaardij voor de havens van Khawr Fakkan en Al- Fujayrah in de Golf van Oman van mijnen vrij te hou den. Hij verwacht dat de Ne derlandse schepen de „detail survey" gaan doen. Dat bete kent een stuk zee tot maxi maal 200 meter breed en 80 a 90 meter diep zeer gedetail leerd in kaart brengen met behulp van de sonar. Het GvA-grafiek Paul Moerman schip vaart daarbij maar en kele kilometers per uur. In de Golf Hoewel de bemanningsleden zich niet erg druk maken over de ontwikkelingen in de Perzische Golf, blijven de meesten liever buiten het ge vaarlijke gebied. „Maar als je wordt gestuurd dan ga jé!" Onderweg is dan ook al geoe fend voor het geval de mij- nenjagers wèl door de Straat van Hormuz moeten. Zo is met behulp van de aanwezige Belgische helikopters de eva cuatie van een brandend schip nagebootst. Sommige bemanningsleden vrezen dat deze oefeningen bij het thuis front de idee hebben gewekt dat het echt menens wordt. „En dan nog de beelden van de oefening tegen chemische wapens op de televisie en je hebt de poppen aan het dan sen. Het gaat echter juist om preventieve maatregelen", al dus een van de commandan ten. Volgens boord-oudste Nagel is de luchtdreiging zeer klein, zelfs in de Perzische Golf. „Iran richt zijn raketten lie ver niet op een kleine mijnen jager maar op een grote tan ker". Bovendien heeft het es kader de beschikking over Stinger-luchtdoelraketten. Het punt-50-boordgeschut moet in staat zijn aanvallende Iraanse rubberbootjes onscha delijk te maken als het ooit zover komt natuurlijk. Nagel: „Dat geschut heeft het bij de oefeningen bij Gibraltar met Britse aanvallende rubberbo ten erg goed gedaan. En dat terwijl er vier tegelijk op ons afkwamen in plaats van de afgesproken twee. Als het een werkelijke gevechtssituatie was geweest hadden ze geen schijn van kans gehad". Tropenrooster Zolang de marineschepen in Djibouti liggen, draaien de be manningen een tropenrooster. Om zes uur op, om zeven uur aan het werk en 's middags siësta houden in de koele air conditioned bemanningsver- blijven of duiken naar koraal. Eenmaal aangekomen in het operatiegebied zal het zwaar der zijn, want dan worden in de commandocentrale, die bij mijnenjagen het commando van de brug overneemt, so- nardiensten van twaalf uur op en zes uur af gemaakt. Het is de bedoeling dat de mijnenjagers bijna een maand aan de slag gaan. Eind no vember staat een vijfdaags uitstapje op het programma naar de Indiase havenstad Bombay. En de marineman die is aangewezen voor de Sinterklaas-dienst, heeft zijn zeer warme pak al klaar han gen. Bescherming lang niet zeker (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister Van Eekelen (Defensie) vindt dat de Nederlandse mijnenjagers pas beschermd behoeven te worden door Britse fregatten, als zij zich in de Straat van Hormuz of in een gevaarlijk deel van de Perzische Golf begeven. „Onder bepaalde omstandigheden" is het ook verantwoord de mijnenjagers zónder Britse steun in het „ongevaarlijke" zuidelijke deel van de Golf te laten ope reren, aldus de bewindsman, die zijn beleid vanmiddag in de Tweede Kamer moest ver dedigen. De minister is het niet eens met berichten als zou de Britse marine helemaal geen bescherming kunnen bieden aan het Belgisch/Ne derlandse eskader. „We weten tijdig wanneer de mijnenja gers moeten worden be schermd en kunnen dan op bescherming rekenen", aldus Defensie. De PvdA wil dat de schepen terugkeren naar Den Helder of op zijn minst geen toestemming krijgen om de Golf binnen te varen. De re geringsfracties, maar ook D66, wijzen die opvatting van de hand. D66-leider Van Mierlo wil „het vuile werk niet over laten aan de bondgenoten", waarbij de mogelijkheid open blijft dat het eskader inder daad in de Perzische Golf mij nen gaat jagen. Samen met CDA-woord voerder Frinking eist hij echter duidelijkheid over de Britse bescherming van het eskader. iofdluizen ï}school dltse prinsje jlie Vi onze correspondent Roger Simons) JDEN Er zijn luizen »n de Lon- kleuterschool We- van prins William let zoontje van kroon- nj Charles en prinses a. Luizen kunnen komen bij de beste en e families, maar wan- zij ^jch voordoen op e' dure Wetherby's atjolgeld: 785 pond per iter) in de wijk Not- ill dan brengen zij le high society van :n in verlegenheid. ?este welgestelde ou- e\ die hun kinderen lit schooltje brengen, in ten onrechte dat doodarme en vuile ejen door hoofdluizen in geplaagd. Behalve s Billie zijn onder toi Nicholas Lloyd Web iet zoontje van Cats'- mist Andrew Lloyd r en lord Freddie de jeugdige telg irinses Michael van ingeschreven op by's. uitgelekt, dat 'ice Frederika Blair !r (34), die een kleur ig toen ze voor het tijmet hoofdluis werd "ronteerd, diverse discreet ter zijde genomen om hen Ivies te dienen inza- bestrijding van de :t. Traditionele mid- zoals anti-neetlo- speciale shampoos rplen in plaats van af kammen kwamen viard daarbij ter spra- ,SL i fiden hebben scholen M^oordig weer veel ilfan hoofdluizen, een d.ïem dat volgens de ïiten niets te maken iet gebrek aan hy- Desalniettemin heel Londen zich of prinsje Billie. de lige koning Willi- ook hoofdluizen Moet dan de hele koninklijke familie in ontluisd? Bucking- isJPalace zegt: „Over iijke intieme aange beden praten wij Gaultier toont glunderend de Mode Oscar, die hij gisteren in Parijs kreeg overhandigd. FOTO: AP La uren tscircus PARIJS De Franse mode koning Yves Saint Laurent, vertoonde gisteren het slotstuk van de Parijse shows voor de komende zomermode. Hij liet een speels circus van trapeze artiesten, ballerina's en Pier rots met kleur en clowneske japonnen langs het publiek trekken. Tijdens de finale liet Saint Laurent een aantal man nelijke modellen een homma ge verrichten aan de Britse schilder David Hockney. ..Het was een bijdrage voor diens gebruik van frisse kleuren en theaterontwerpen", aldus de gevestigde modekoning. Maar ondanks deze opwinden de slotshow was het de ont werper Jean-Paul Gaultier. die gisteren de Mode Oscar kreeg voor de beste zomercol lectie. De Franse minister van cultuur Leotard, mevrouw Mitterrand en prines Stepha nie van Monaco kwamen naar de Opéra in Parijs om de uit reiking van de sculptuur bij te Een mannequin toont een gestreepte, doorkijk-japon, naar een ontwerp van Yves Saint Laurent. HELSINKI De Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken George Shultz is vandaag in opti mistische stemming in Moskou aangekomen, waar hij hoopt een datum té kunnen prikken voor een top tussen president Reagan en partijleider Gorbatsjov. Shultz arri veerde overigens per trein in de Russische hoofdstad. Gisteren waren de vlieg velden van Moskou we gens dichte mist de gehele dag gesloten. Shultz nam de urenlange treinreis gemoedelijk op. „Het is een interessante manier van reizen. We krijgen wat meer van het land te zien". Direct na aankomst in Moskou heeft hij al gesprekken gevoerd met minister van buitenlandse za ken Sjevardnadze. Morgen spreekt Shultz met Sovjetlei der Gorbatsjov. Als alles goed gaat wordt na afloop van die besprekingen de datum be kend, waarop de leiders van beide supermachten het ak koord zullen tekenen voor de afschaffing van de kernraket ten voor de middellange en kortere afstand in Europa. In augustus bereikten Shultz en Sjevardnadze hierover al een principe-akkoord. Omdat de onderhandelaars in Geneève er niet in zijn geslaagd de laat ste details van een definitief akkoord te regelen, laten zij deze taak over aan Shultz en Sjevardnadze. De Amerikaan se minister heeft goede hoop dat zij daarin slagen. Daarna kan worden gesproken over beperking van de strategische kernraketten. Adviseurs Kennedy waren in '62 bereid oorlog te riskeren BOSTON Wijlen president John F.Kehnedy heeft ten tij de van de Cuba-crisis steeds aangedrongen op een diploma tieke oplossing, terwijl het merendeel van zijn adviseurs juist bereid was een regelrechte oorlog met de Sovjetunie te riske ren. Dat blijkt uit op band opgenomen gesprekken uit 1962, die gisteren door de Kennedy Library werden vrijgegeven. Het op band opgenomen overleg vond plaats nadat Sovjet leider Chroesjtsjov had aangeboden de Russische raketten uit Cuba weg te halen als Washington raketten voor de middel lange afstand uit Turkije zou verwijderen. Uit de bandopna men blijkt dat de toenmalige minister van defensie Robert McNamara slechts bereid was de raketten uit Turkije te ver wijderen, als deze stap gevolgd zou worden door een Ameri kaanse invasie van Cuba. ,LAAT MARTENS ZIJN KARWEI AFMAKEN": (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL De Belgi sche formateur Martens is er gisteren, twee dagen na de aanvaarding van zijn formatie-opdracht, in ge slaagd een overgangskabi net te presenteren. Daar mee zijn Kamerverkiezin gen medio december zo goed als zeker. Intussen is nog zeer onduide lijk welke voorstellen .buiten de aangekondigde grondwets herzieningen, door het nieuwe kabinet worden „opgeraapt". In principe mogen dat slechts lopende zaken zijn, maar nu al is gebleken dat ook bewinds lieden van het nieuwe kabinet pp hun eigen terrein niet we ten welke belangrijke beslui ten wel en niet onder die defi nitie vallen. Meer duidelijk heid daarover zal worden ge boden in de regeringsverkla ring. die het nieuwe kabinet naar verwachting morgen in het parlement zal toelichten. Martens' partij, de CVP over weegt de campagne voor de Kamerverkiezingen in te gaan met een variatie op de succes volle CDA-leus „Laat Lubbers z'n karwei afmaken". Op het CVP-bureau in Vlaanderen, waar in hoog tempo aan de campagne wordt gewerkt, staat al vast dat formateur Martens én de noodzaak tot voortzetting van zijn herstel beleid in de weken vóór de verkiezingen het centrale the ma zullen worden. Maar een letterlijk gebruik van de CDA- leus stuit op problemen, omdat in delen van Vlaanderen het woordje „karwei" een sterk negatieve bijklank heeft. Björn Engholm, leider van de sociaal-democraten in Sleswig-Hol- stein neemt plaats om te worden verhoord over de affaire Bar- schel. Onthullingen in Duitse waterkant-affaire: (Van onze correspondent) BONN De sociaal-de mocratische oppositielei der in Sleswig-Holstein, Björn Engholm is waar schijnlijk op macabere wijze het slachtoffer ge worden van de campagne die oud-premier Uwe Bar schel tegen hem had op gezet. In februari kreeg Engholm een telefoontje van een zekere „dokter Wagner" die hem mee deelde dat hij aan een do delijke ziekte leed. Volgens het openbaar ministe rie in Lübeck dat de campagne tegen Engholm onderzoekt, is voor het gesprek de telefoon van Barschels oud-medewer ker Reiner Pfeiffer gebruikt in het kantoor van de minis ter-president. Barschel trad af hoewel het schandaal nog niet bewezen was, en werd op 11 oktober dood in een hotel in Geneve gevonden Waar schijnlijk pleegde hij zelf moord omdat hij, nadat zijn praktijken waren uitgekomen, de situatie uitzichtsloos vond. Björn Engholm maakte giste ren melding van het telefoon gesprek voor de commissie van het deelstaatparlement die de affaire-Barschel onder zoekt. Taak van de commissie is na te gaan of Pfeiffer in op dracht van Barschel Engholm had laten bespioneren en een anonieme aanklacht tegen hem wegens belastingontdui king had ingediend. Volgens Pfeiffer is deze aanklacht, waarvoor het belastinggeheim van Engholm werd geschon den, door Barschel zelf gefor muleerd. Barschel had ook een afluisterapparaatje in zijn tele foon willen laten installeren, waarvoor hij de schuld Eng holm in de schoenen had wil len schuiven. Doel van deze acties had moeten zijn: de uit schakeling van Engholm voor de deelstaatverkiezingen die op 13 september werden ge houden. Overigens heeft de familie van Barschel het verzoek om een tweede lijkschouwing inge trokken. De advocaat van de familie gaf geen reden voor het besluit. De familie heeft tot nu toe volgehouden dat Barschel is vermoord, hoewel na sectie bleek dat hij een gro te hoeveelheid slaap- en kal- meringspillen had geslikt. WINNAAR NOBELPRIJS ECONOMIE SOLOW: BOSTON Robert So- low, winnaar van de No belprijs voor economie, heeft de basis voor zijn roem binnen de economi sche wetenschap gelegd met twee artikelen. Hij publiceerde' in 1956 „A Contribution to the Theo ry of Economic Growth" en in 1960 volgde „Tech nical Change and the Ag gregate Production Func tion". In deze artikelen demonstreert Solow met behulp van een wiskundig model het verband tussen economische groei ener zijds en de factoren kapi taal, arbeid en technologie anderzijds. Solow ontwikkelde een groeit heorie die veel flexibeler was dan de bestaande groeitheo- rién. In oudere theoriën speel de doorgaans één produktie- factor een overheersende rol en moesten de andere factoren daaraan worden aangepast. De verdienste van Solow is dat hij heeft laten zien dat de produk- tiefactoren, met name kapitaal en arbeid, onderling uitwissel baar zijn. Bovendien heeft hij gewezen op het grote belang van de technologische ontwik keling voor de economische groei. Assar Lindbeck, lid van het comité dat de prijs heeft toege kend, wees op het belang van de theorie van Solow voor het economisch beleid van rege ringen. De toegenomen be langstelling van regeringen voor zaken als onderwijs, on derzoek en ontwikkeling was mede een gevolg van het werk van Solow. „Elk rapport dat betrekking had op ontwikke lingen op de lange termijn heeft gebruik gemaakt van de Solow-modellen", aldus Lind beck. Solow behoort niet duidelijk tot één van de economische scholen. Ook politiek heeft de Amerikaanse hoogleraar zich nooit duidelijk geprofileerd. Vandaar dat economen spre ken van een weinig controver siële keuze. „Zijn theoriën pas sen in de brede stroom van het Westerse economische denken van dit moment", aldus John Ford, hoogleraar economie aan de Britse Birmingham Univer sity. Solow was in de jaren zes tig hij lid van de raad van eco nomische adviseurs van presi dent Johnson. De laatste tien jaar houdt Solow zich meer be zig met het milieu en het eco nomisch belang van grondstof fen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MH INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREAT1E.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5