Cao kan nog lang niet met vut „Unesco heeft veel ellende voorkomen" EF ELSEVIER deGPEK uit de weekbladen HN Collectieve arbeids overeenkomst 60 jaar Van Dijk wil nog dit jaar praten over nieuw overleg- stelstel CNV legt nadruk op meer werk De heilige zakenman DE TIJD BINNENLAND SetdócSouoani DONDERDAG 22-OKTOBER 1987 PAGIN KLM vanaf maart naar Faro SCHIPHOL De KLM zal met in gang van eind maart volgend jaar de Zuidportugese bestemming Faro aan het routenet toevoegen. Het is de bedoeling dat de hoofdstad van de Algarve eenmaal per week met Boeing 737-vliegtuigen wordt aan gedaan. De Algarve is een gebied dat jaarlijks door vele Nederlandse toeristen wordt bezocht. Voor de Nederlandse chartermaatschappijen is Faro dan ook al jarenlang een be kende bestemming. De Portugese luchtvaartmaatschappij TAP onder houdt sinds enige tijd ook wekelijks een lijndienst tussen Faro en Am sterdam. Minder zwavel in brandstof BRUSSEL De drie Beneluxlanden (België. Nederland en Luxemburg) zul len met ingang van 1 oktober volgend jaar het maximum toegelaten zwavelge- halte in olie bestemd voor verwarming en voor dieselauto's verlagen tot 0.2 pro cent. Voor België betekent dit dat er jaarlijks 21.000 ton zwaveldioxyde min der in het milieu terecht zal komen. De totale uitstoot zal met 4.5 procent ver minderen. In het begin van dit jaar heeft de Europese ministerraad een Eu ropese richtlijn goedgekeurd die het toe gelaten zwa velgehal te in gasolie be stemd voor verwarming en dieselvoer tuigen verlaagt tot 0.3 procent. Die richtlijn laat echter voor de EG-lidsta- ten de mogelijkheid open om een lagere norm vast te stellen. Lesgeven beslaat 30 pet werktijd leraren TILBURG De daadwerkelijke tijd die lera ren in het voortgezet onderwijs besteden aan lesgeven bedraagt slechts dertig procent van hun totale werktijd. Dat signaleert het weten schappelijk onderzoeksbureau IVA uit Tilburg in een onderzoek naar de taakbelasting van docenten in het voortgezet onderwijs. Voor het onderzoek, verricht in opdracht van het minis terie van onderwijs en wetenschappen, hielden 13.000 leraren een dagboek bij en vulden vra genlijsten in. Er werkten 1.600 scholen aan het onderzoek mee. Uit de onderzoeksgegevens blijkt onder meer dat een kwart van de lera ren zich „afgeknapt" voelt. De gemiddelde do cent werkt per week dfie uur ofwel tien pro cent over. De Tilburgse onderzoekers hebben alternatieve voorstellen ontwikkeld om iets aan de problemen te doen. Russische scholier (15) belandde in inrichting MOSKOU Een tijdschrift in de Sovjetunie heeft melding ge maakt van het geval van een minderjarige scholier, die geheel ten onrechte gedurende drie dagen in een psychiatrisch zieken huis werd opgesloten omdat hij op de consulaire afdeling van de Amerikaanse ambassade in Moskou een brief had willen afge ven. Het geval dateert van 27 september, toen Vladimir, die nog geen 16 is, zich meldde bij de Sovjetagenten die voor de ambas sade op wacht staan. In de brief vroeg hij als leerling-fysiothera peut om inlichtingen over de branche in de Verenigde Staten. Omdat de jongen zich niet kon identificeren werd hij meegeno men naar het politiebureau. Toen hij, in de war gebracht, een fout maakte bij het schrijven van zijn naam werd er een psychi ater bij geroepen. Volgens het Russische tijdschrift besloot de man na enkele minuten dat de jongen moest worden opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis, waar hij drie dagen werd vast gehouden. Na heftig aandringen van onder meer zijn familie werd Vladimir vrijgelaten. De betrokken psychiater is ontsla gen. ZOETERMEER - In Zoe- termeer, ten huize van de Sociale Verzekeringsraad, is vandaag gesproken over de betekenis van de cao. De inleiders, afkomstig uit vakbeweging, politiek, werkgeversorganisaties en wetenschap, zijn het over één ding eens: de cao heeft orde en rust ge bracht in de arbeidsver houdingen. De cao mag dan de respectabele leef tijd van 60 jaar hebben bereikt, aan de vut is hij nog niet toe. Aanvankelijk was het vaststel len van de arbeidsvoorwaar den een zaak die de directie van een onderneming naar ei gen goeddunken regelde. Rond de eeuwwisseling onderneemt de regering een poging het ar beidscontract een wettelijke basis te geven. Dat stuit op fel maatschappelijk verzet van zo wel de kant van de werkge vers als de vakbeweging. Bei de zien zich bedreigd in hun vrijheid van handelen. Vol gens de vakorganisaties zou een cao „alle strijdvuur doven en elke beweging die de vak- ZOETERMEER Ruim 75 procent van de Ne derlandse werknemers valt onder een collectie ve arbeidsovereenkomst (cao). Dat betekent dat voor 2,8 miljoen mensen de arbeidsvoorwaarden in gemeen overleg worden geregeld. Het gaat hierbij onder meer om zaken als salarisinscha ling, vakantiedagen en arbeidsduur. De overeen komst betekent bescherming voor de werkne mer en beschrijft de rechten en plichten van bei de contractpartners. De eerste cao's kwamen rond de eeuwwisseling tot stand en de oudste landelijke cao, die in het grafische bedrijf, dateert van 1914. Zestig jaar geleden, op 24 december 1927, krijgt de dan in middels gegroeide praktijk van loonvorming en arbeidsvoorwaardenontwikkeling een wettelij ke ondersteuning als de wet op de cao wordt in gevoerd. vereniging nodig heeft om Uiteindelijk wordt in 1927 de haar krachten te ontwikkelen, wet op de cao toch een feit. De verlammen". vakbeweging herziet zijn zijn mening en beschouwt het af sluiten van een cao als een er kenning als onderhandelings partner. In 1937 komt de wet tot stand op het verbindend en onverbindend verklaren van cao's: de minister krijgt de be voegdheid een cao voor een gehele bedrijfstak te laten gel den. De wet voorkomt dat werkgevers en werknemers zich aan de werking van de cao onttrekken.' De tweede man van de FNV. Johan Stekelenburg, om schrijft het als volgt: „De situ atie van willekeur, uitbuiting en ontrechting werd omgebo gen in een geordend systeem van arbeidsverhoudingen". Discussie Het feit dat het instituut van de collectieve arbeidsovereen komst al zoveel jaren met suc ces wordt geprolongeerd wil niet zeggen dat er geen kritiek op is geweest. Ook nu nog, bleek tijdens het congres. Volgens voorzitter R. van Wijk van de Algemene Werk gevers-Vereniging wordt de huidige structuur van de cao, waarin vrijwel alles wat er te bedenken valt geregeld is, in steeds meer situaties als knel lend ervaren. „Het zijn starre patronen. De uniformiteit van standaardwerktijden, -contrac ten, en -beloningen staat haaks op de noodzaak van grotere wendbaarheid en klantge richtheid van de onderne ming". De cao moet in de visie van de werkgevers het karak ter krijgen van een raamove reenkomst met globale afspra ken. Invulling moet in de on derneming plaatsvinden, aldus Van Wijk. Zonder leger Een ander punt van discussie is de rol van de vakbonden in het cao-overleg. Door de af kalvende ledenbestanden wordt steeds vaker de repre sentativiteit van de vakbewe ging in twijfel getrokken. Van de kant van de werkgevers is al meerdere malen geopperd de ondernemingsraad de rol van de bonden te laten over nemen. Prof.dr. W. van Voor den, voorzitter van de Sociale Verzekeringsraad, typeert het cao-overleg dan ook als „on derhandelingen over een wa penstilstand, gevoerd door ge neraals zonder leger". Volgens Van Voorden is er in toenemende mate sprake van onmacht bij de vakbeweging om een echte onderhande lingspositie af te dwingen. „Meer dan in het verleden worden traditionele contract spartners buiten spel gezet". Als voorbeeld noemt hij de cao's die alleen met de bonden van hoger personeel zijn afge sloten en waardoor de traditio nele onderhandelaars (van FNV- en CNV-huize) buiten spel kwamen te staan. Stekelenburg (FNV) erkent dat de kracht van de betrok ken vakbonden bepalend is voor het resultaat aan de on derhandelingstafel, maar ziet daarin geen reden om de fak kel over te dragen aan de on dernemingsraden. Dat zou een te grote diversiteit in resulta ten opleveren. Ongeorganiseerde werkgevers en werknemers betalen niet mee aan de kosten van de cao. Stekelenburg lanceerde van middag dan ook het idee om via een algemene heffing op de loonsom de kosten van het cao-overleg te dekken. Dat het voorstel door de werkgevers niet met gejuich werd ontvan gen, mag duidelijk zijn. MARGA RIJERSE DEN HAAG Minister Van Dijk van binnenland se zaken wil nog dit jaar met de centrales van overheidspersoneel gaan praten over een nieuw overlegstelsel. De ambte narenbonden vinden dat er in de huidige conctruc- tie geen sprake is van open en reëel overleg om dat de bewindsman te al len tijde de arbeidsvoor waarden voor het over heidspersoneel eenzijdig kan opleggen. Er wordt al zeven jaar op een nieuw overlegstelsel gestu deerd. Volgens Van Dijk zou een nieuw stelsel, vooruitlo pend op de wettelijke regeling, al volgend jaar kunnen in gaan. op voorwaarde dat beide partijen- het met elkaar eens worden. De Tweede Kamer sprak gis teren over het akkoord dat Van Dijk vorige week sloot met drie van de vier centrales van overheidspersoneel. De FN V-ambtenaren keerden Minister Van Dijk van binnenlandse zaken luistert aandachtig tij dens de behandeling in de Tweede Kamer van de begroting 1988 van zijn ministerie. FOTO: anp zich tegen de plannen van de minister De christelijke amb tenaren en het Ambtenaren- centrum gaven uiteindelijk wèl hun ja-woord, zij het on der protest. De drie centrales verwijten de minister dat hij de hogere ambtenaren finan cieel bevoorrecht. Alleen de CMHA (middelbare en hógere ambtenaren) stemde van harte in met het resultaat. De regeringsfracties steunden de bereikte overeenstemming, maar gaven de minister niet de schoonheidsprijs voor de manier waarop het overleg de afgelopen maanden is verlo pen. De PvdA verweet, bij monde van woordvoerder Al ders. de minister dat hij onvol doende aan de wensen van de centrales is tegemoetgekomen. Volgens Alders had er, bij een andere verdeling van de be schikbare ruimte, overeen stemming met alle centrales kunnen worden bereikt. Zijn voorstel om het overleg te her openen werd door Dijk van de hand gewezen. Discriminatie sparen voor oude dag blijft DEN HAAG De „brede herwaardering", de plannen van het ministerie van finan ciën met betrekking tot de fis cale aspecten van vooral de lijfrenteconstructie als oude dagsvoorziening, houdt de dis criminatie van het gewone sparen voor de oude dag in stand. Volgens de Consumen tenbond wordt deze „onbegrij pelijke" discriminatie er zelfs door verergerd. SUSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN Ultgeveri|/Wavery Productions (Vervolg van de voorpagina) Hofstede benadrukte dat wat het CNV betreft de bestrijding van de werk loosheid de hoogste priori teit heeft en niet het winstherstel. Dat het stel len van een looneis bij on willige werkgevers duur tot meer werkloosheid kan leiden, bestreed hij niet. Maar hij verwacht dat het niet zover zal. Het CNV gaat nu duidelijk uit van het rendement in de afzonderlijke bedrijfstak ken, de arbeidsprodukti- viteit en de inflatie die weer de kop opsteekt. Hij legde uit hoe het kabinet door in te stemmen met een aantasting van de koopkracht voor minima de vakbeweging welhaast dwingt het dreigende koopkrachtverlies te compen seren. De eisen van het CNV zijn on dermeer: verdere verkorting van de arbeidstijd in ruil voor meer banen verlagen van de vut- of pen sioenleeftijd het terugbrengen van uitke ringen op 75 procent terugdringen van overwerk ouderschapsverlof jeugdwerkplannen vergroting van de basisva kantie tot zes weken per jaar scholingsmaatregelen een bonus voor werknemers die lid zijn van een vakbond. NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL MAYOR: (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS „Ik denk dat het heel naief is te zeggen dat de Unesco niet lijdt onder ideologische proble men. Maar het politieke aspect mag niet overheer sen. Daar is de organisatie niet voor opgericht. De doelstelling is om tot een internationale samenwer king te komen op het ge bied van wetenschap, on derwijs en cultuur. Dar bij moet je kunnen erken nen dat er in de wereld ideologische verschillen zijn. Ze moeten echter wel naast el kaar kunnen bestaan. Het is onaanvaardbaar wanneer de ene groep zijn ideeën oplegt aan de andere. Pluriformiteit is een kostbaar bezit en moet de rijkdom zijn juist van een organisatie als Unesco." Hoewel iedereen hem al be schouwt als de nieuwe baas van de Unesco houdt de Span jaard Frederico Mayor Zarago- za nog even een slag om de arm. Na lang en stormachtig beraad wees de Uitvoerende Raad hem aan als opvolger van de omstreden Senegalees Amadou Mahtar M'Bow. Die beslissing moet op 7 november worden bevestigd door de Al gemene Vergadering van de Unesco. De elegante biochemicus was lange tijd outsider bij de chao tische stemming in het Unes- co-hoofdkwartier in Parijs. „Ik denk dat mijn kandidatuur de meest onafhankelijke en ook meest professionele was", zegt de nu gedoodverfde nieuwe man. In tegenstelling tot de meeste andere kandidaten werd de 53-jarige Catalaan niet -naar voren geschoven door zijn regering, maar had hij de steun van wat hij noemt „de internationale intellectuele gemeenschap". Tien Nobel prijs-winnaars steunden de kandidatuur van de ex-onder wijsminister en thans Euro pees afgevaardigde. Tot voor kort onderwees Mayor bioche mie aan de universiteit van Madrid. Uitwisseling De Spanjaard kent de Unesco van haver tot gort. Gedurende drie jaar was hij adjunct-direc teur onder de Senegalees M'Bow. In 1981 stapte Mayor onverwacht op. „Ik ben weg gegaan omdat ik dacht mijn tijd nuttiger te kunnen gebrui ken. In een hiërarchisch sy steem als de Unesco kon je geen kritiek uitoefenen op je superieur. Maar als je een goe de vriend van iemand bent, moet het mogelijk zijn kritiek op hem te hebben. Ik heb er de voorkeur aan gegeven een vriend van mijnheer M'Bow te zijn", zegt hij met een glim lach. De omstreden Senegalees stap te op na beschuldigingen van wanbeheer en ongewenste po litisering van de Unesco. Hoe denkt Mayor die uitwassen aan te pakken? „Ik ben geen dogmaticus, maar intellectueel. Ik weet on geveer wat er moet gebeuren, maar ik wil eerst met de ande re delegaties overleggen hoe die er over denken. Belangrijk is de uitwisseling van weten schap en cultuur. Ik denk dat dat op een zo breed mogelijk front moet gebeuren, dus ook met inschakeling van particu liere organisaties. De Unesco heeft niet alle wijsheid in pacht en ik denk dat een zeke re decentralisatie en samen werking „ter plaatse" positief kan werken. Misschien moeten de minder controver siële zaken meer aandacht krijgen. Een vaccinatiepro gramma, goede metereologi- sche informatie; dat zijn heel concrete dingen en ze hebben niet direct een ideologische la ding". Mayor: „In samenwerking op wetenschapsterrein ligt juist de grandeur van de Unesco. De resultaten daarvan moeten ook meer zichtbaar gemaakt worden aan het publiek. Door inschakeling van de media moeten de mensen kunnen zien wat een intellectuele or ganisatie allemaal kan doen. Sinds zijn oprichting heeft de Unesco echt veel ellende en confrontaties voorkomen. Dat mag ook naar buiten komen. Als een generaal een kleine slag wint wordt hij gedeco reerd, maar als hij een grote oorlog voorkomt kent eigen lijk niemand hem". Mayor hoopt dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, die de organisatie enkele jaren geleden verlieten uit onvrede over het beleid van M'Bow, straks opnieuw bij het Unesco- werk te betrekken. „Net als Singapore, want ook dat land is er destijds uitgestapt. De Unesco heeft een universeel karakter en daardoor vind ik Singapore net zo belangrijk als de Verenigde Staten. Ik zal al de landen die hun lidmaat schap hebben opgezegd zeker benaderen om mee te werken aan concrete projekten op cul tureel en wetenschappelijk ge bied". Je kunt tegenwoordig bijna geen weekblad meer open slaan of er staat wel een ver haal in over geld. De Haag se Post voorop. Het past al lemaal in de moderne sa menleving. die ook heeft ge leid tot de opvallende ge daanteverandering van de ondernemer. Tien jaar gele den nog de grote boeman, met een imago dat het nul punt heel dicht was gena derd, en nu ineens goeroe. Want gelijk met het geld is ook de zakenman heilig ver klaard. HP stelt dat dit toch wel een raadsel is, gezien vooral de ontluisterende schouwspelen rond Ogem, RSV, Slavenburg en noem maar op. Het blad veronder stelt dat het komt door wat je de afbrokkeling van poli tici en ambtenaren zou kun nen noemen. Die golden vroeger als nette mensen en daarbij staken geldzuchtige ondernemers ongunstig af. „Tegenwoordig zijn mensen juist geloof gaan hechten aan het selectiemechanisme van de grote concerns. Er wordt scherp gelet op prestatie". Op de omslag staat een schil der behangen met briefjes van 250, om aan te geven dat ateliers fashion-fabrie- ken zijn geworden en kwali teit en kostprijs bijna syno niemen. HP citeert Andy Warhol, die al twintig jaar geleden zei dat de beste kunst nog altijd de kunst van geld verdienen is. „De kunstenaars van de jaren tachtig willen niet langeT re bels without applause zijn. De doelstelling is dan zon neklaar. zorg dat het schil derij dat je hebt gemaakt of in bezit hebt zo snel moge lijk als een „meesterwerk" wordt aangemerkt. En kunst wordt kostbaar door de nau welijks te ontrafelen mecha nismen in het sociale ver keer". Frans Swarttouw beant woordt niet aan het HP- beeld van de nieuwe zaken man, als we het portret over hem lezen in De Tijd. Wel wordt de baas van Fokker geloofd als ondernemer: toen hij bij ETC de dienst uit maakte, maakte hij van Rot terdam de grootste contai nerhaven ter wereld en als grote man bij Fokker praatte hij het kabinet Van Agt- Wiegel in 1981 eventjes 800 miljoen uit de zak. Maar verder komt Swarttouw al lesbehalve naar voren als een aangenaam, zelfs niet als een net mens. De fragmen ten uit het spraakmakende radio-interview met Wim Kayzer (nou ja, interview) zijn zelfs zum kotzen en hij gebruikt mensen hoofdzake lijk zoals dompteurs hun die ren. Concludeert De Tijd: „Het zou met Fokker over een paar jaar wel eens heel beroerd kunnen aflopen. Maar niet met Frans Swart touw. Die komt wel weer er gens". Van de CDA'ers van de toe komst zul je geen onverto gen woord horen. Pieter Jan Biesheuvel (neef van Ba rend), Yvonne van Rooy, Rob van de Beeten, Wim van de Camp en Johan de Leeuw lijken allemaal op die nette politici uit de jaren ze ventig. Dus worden ze nu de politici van de jaren negen tig genoemd. Alles komt te rug. Deze vijf ook, als ze hun beloften tenminste waar ma ken. Van de Camp: „Politiek leer je begrijpen door alles een keer mee te maken". Biesheuvel: „Je kunt gewel dig uitglijden hier. Dus ik stel me voorzichtig op. Mis schien wel te voorzichtig, ja". Van de Camp: „Ik hoor wel eens dat onze fractie amorf is. vaag overkomt, weinig kleur heeft. Ik ben het daar eigenlijk wel mee eens". Allesbehalve saai was deze week de beurs en dat leidde tot heel wat vleesgeworden stress. Reden voor Elsevier om het verschijnsel weer eens uit de kast te halen. „Ouderen onder ons kunnen zich de tijd nog herinneren dat niemand erover klaagde. Anno 1987 echter melden hele volksstammen zich overspannen af. Er zijn zo'n 80.000 Nederlanders arbeids ongeschikt en drie van de kwalen in de top-vijf hebben met stress te maken. Num mer 2: psychische afwijkin gen; nummer 3: onvoldoende omschreven klachten, num mer 4: bloedsomloopziekten. Als verrassing biedt Elsevier de lezers de mogelijkheid mee te doen aan het onder zoek naar het verband tus sen succes en stress. Daar voor moet dan een hele reeks vragen worden inge vuld en opgestuurd naar het Max Planck-instituut. dat inmiddels zes jaar intei tionaal onderzoek naar aspect doet. Of Abraham Kuyper van stress heeft gehi weet niemand, maar de was in elk geval altijd Zozeer zelfs, dat hij vier)t drukwekkende carrii' verenigde. Op 29 oktobeijjj het 150 jaar geleden dat' werd geboren. Elsevier hem: „Hij beschikte over grote vitaliteit, die gecon neerd met een ijzeren di pline een enorme wi kracht opleverde. Boveni was hij begiftigd met scherp intellect en een v< treffelijk organisatievei gen". De bijlage van Vrij Ni land die waarachtig dan een pagina aan monster van Loch Ness steedt is niet zelden trekkelijker dan de eigef ke krant. Dit keer verbij het katern ons onder met de meesterklas van sabeth Schwarzkopf, een dankbaar onderwj „Legato, kind, legato! houd uw hoofd alstul stil als u zingt. Dat m< wegen helpt echt niets, genten mogen in de li springen als ze dat wil wij niet". Aan het slot de twintig minuten durej sessie: „Is dat alle kleur u voor het sterven kunt| ven? Er moet meer me den in. Begrijpt u dat? dan machen wir das stei noch einmal". De moeite waard in zwart-witte VN is zeker interview met Wim K spits van PSV, die tijden historische zege van het derlands elftal in Polen woon thuis zat. „Ik vond wel rot dat ik er niet bij Het is geen kwestie van gunst, maar je voelt je hoorlijk lullig. Vo 's maandags toen we hie PSV gingen trainen. Ie! een ging weg naar ir lands. Gerets naar Sc land-België, de Denen Denemarken-Wales, Gil! naar Jong Oranje en Breukelen, Koeman, Aerle en Vanenburg i Polen-Nederland. Als je alleen achterblijft met S? en Van de Kerkhof voel t behoorlijk down". Dat een beperkte kern val niets beperkts i heeft, wisten we natuu al. Maar de beeldscherm sie waarover De Git schrijft zorgt toch weer een schok. Aan de hand het Twents Centrum Vraagstukken van We schap en Samenleving den op de computer zet Nederlandse vliegbases gegooid met SS-20 kern pen. „Hun computermc len voorspelden miss makende gevolgen: i| dan vier miljoen doden, miljoen gewonden en Nederland radioaktief smet. Twee jaar na de nietigende aanval zoi nog steeds miljoenen mei niet naar hun woonplaat rug kunnen keren van\ te hoge stralingsniveau^ Ook in De Groene Abra Kuyper, de „klokkenist kleine luyden" en onge de „vader van de ve ling". „Door zijn pen 1 hij een ongelooflijke inn uitgeoefend op en een drage geleverd aan de voeding van een volks dat nog aan het begin vs weg van emancipatie stc Eén van die mensen wie ze in Slagharen doodsbang zijn: Ali (lf Iran. Hij weigerde te s den voor de Amerik; ambassade en werd week van school gest Later werd hij opgi door militairen. Verte in Hervormd Neder „Ik was bang. In die k ben ik geslagen. Ik het weinig gegeten en ge ken toen ik in de gevan zat. Ik kreeg een blik een stukje brood, maar lepel. En ik mocht mas keer per dag naar de Angst voor mensen ii vaker op vooroordelen seerd. Neem Ben, h jaar. Uiterlijk een pun nerlijk evangelist; lid „Jeugd met een opdr „Mensen schrikken er van. Helemaal als ik ze zeg dat ik evengelis Dan moet je ze zien P Maar dat vind ik juist t Ze worden dan nieuws naar mijn ideeën". Filosoof Jan Sperna land, winnaar van de van den Vondel prijs alles in één zin: „Zorg fatsoenlijk met mense gaat". DICK HOF!

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4