„Ikonen zijn geschilderde gebeden" Pastorale werkers Roermond hebben moeite met nieuwe kerkelijke rechtbank £eidóc@ow GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Tegenwind voor Fokker c DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 PAGINf Lidmaatschapskaart NSDAP van Martin Heidegger gevonden WEST-BERLIJN De NSDAP-lidmaatschaps- kaart van de Duitse filo soof Martin Heidegger wordt bewaard door het Berlijns documentatie centrum van de Geal lieerden en er is nooit een verzoek tot roye ment uit deze nationaal- socialistische partij inge diend. Dit feit bevestigt de belang rijkste stelling in het onlangs in Parijs verschenen boek „Heidegger et le nazisme', van de hand van de Chileen se filosoof Victor Farias, een oud-leerling van Heidegger. Volgens Farias was de in 1976 overleden Duitse filo soof van 1933 tot 1945 lid van de nazi-partij. Na het vinden van deze lidmaatschapskaart bestaat er geen enkele aan wijzing meer dat tegen Hei degger een disciplinair on derzoek door de NSDAP zou zijn ingesteld. Er werd wel gezegd dat zulks wel het ge val was geweest wegens zijn steun aan een stroming bin nen deze partij die vond dat het nationaal-socialisme een volkse beweging naar de ideeën van de op militaire leest geschoeide NSDAP-or- ganisatie SA (Sturmabteiling) van Ernst Röhm moest worden. Aan deze stroming werd het zwijgen opgelegd toen Hitier op 30 november 1934 de radicale leiders liet ombrengen, een gebeurtenis die geboekstaafd staat als „De Nacht van de Lange Messen". Farias stelt in zijn boek dat Heidegger, hoewel hij het veld moest ruimen voor andere filosofen en zijn leerstoel aan de universiteit van Freiburg verloor, nim mer met het nazidom heeft gebroken en dat hij doorging te publiceren en voor nazi instituten lezingen te houden. De rijpe kennis hoort, de onrijpe neemt het woord HAAGSE PAROCHIEKERK KRIJGT NIEUWE SCHILDERINGEN DEN HAAG - „Inge bruikname van ikonen is geen vrijblijvend gebeu ren. De parochie heeft hier een eigen verant woordelijkheid. Er zal dan ook een speciale wij ding en intronisatie plaats hebben". Dat zegt pater Piet van 't Walderveen. pastoor van de ronduit schitterende kerk van de parochie van de H. Antonius en Lodewijk aan de Haagse Leyweg. Deze is sinds kort in het bezit van twee speciaal voor deze kerk ge schilderde manshoge ikonen. Tijdens een plechtige eucha ristieviering komende zondag om half elf zullen die ikonen officieel hun plaats krijgen in deze parochie. De viering is daar aan aangepast en ge schiedt volgens de slavisch- byzantijnse ritus, waarbij het koor optreedt van de Rus- sisch-katholieke kerk in Den Haag onder leiding van Gri- gory Sarolea. De twee ikonen zijn in een drachtige samenwerking tus sen pastoor Van 't Walder veen en Marcel De Man, res taurateur aan het Prinsen hofmuseum in Delft, tot stand gekomen. Beiden wijzen erop dat vaak aan de oorspronkelijke bete kenis van ikonen voorbij wordt gegaan. „Ikonen zijn nu meestal handel voor beter gesitueerden. Maar wat is hun oorspronkelijke bedoe ling? Ikonen zijn geschilder de gebeden, vensters die uit zien op de hemel, openbaring van Gods liefde voor de mens en de verwijzing naar zijn heerlijkheid". Marcel de Man legt uit dat wie een echte ikoon maakt, zich nauwkeurig rekenschap heeft te geven van de manier waarop de religieuze gestal ten worden uitgebeeld. Als de uitbeelding Maria betreft, gaat het niet zo maar om een vrouw te laten zien waarbij de schilder zijn fantasie de vrije loop kan laten. nee. de Mariafiguur dient de weerga ve te zijn van hoe volgens de (Byzantijnse) traditie God in zijn herschepping de Moeder en zijn Zoon beziet. Naar die vorm moet men steeds terug keren om aan de religieuze betekenis van de ikoon recht te doen. Wie een ikoon ver vaardigt, doet dit in een reli gieuze concentratie: de ma ker treedt in gebed, want hij realiseert zich dat hij niet zo maar een afbeelding maakt, maar een ideale, bovenper soonlijke voorstelling geeft, waartoe de gelovigen zich zullen wenden. Toch sluit dit eigen accenten bij een nieuw te maken werk niet uit. Van de twee ikonen stelt de een de tronende Moe der Gods voor in een streng frontale houding: het is be doeld om, zoals bij de keizer- sportretten uit de Byzantijnse tijd, de beschouwer eerbied en ontzag in te boezemen. De tweede ikoon is een voor stelling van de Verrezen Christus. Deze laat door zijn houding zien dat hij zich aan de mensheid geeft. Hij is zo open dat hij de mensen naar zich toetrekt. Volgens pater Van 't Walder veen en Marcel de Man is de bedoeling van de ikonen niet alleen maar de beschouwer ervan in een religieuze ver voering te brengen. Zij zien in de ikonen ook een oproep tot bevrijding uit de banden van het kwaad, niet alleen het persoonlijke kwaad, maar ook het kwaad dat de wereld collectief bedreigt, de milieu vervuiling en de bewape ning. Zij die in geloof bidden tot de ikoon krijgen genezing van de kwalen van ziel en li chaam. Dat deze twee ikonen uitge rekend onderdak krijgen in de kerk aan de Leyweg heeft een aparte voorgeschiedenis. Pater Van 't Walderveen: „In de Paasnacht hebben wij een aantal jaren terug op tastbare wijze het Paasmysterie wil len uitbeelden. Dat gebeurde met een viqr meter hoge rots vanwaar het water naar be neden stroomde en met een zuil van vuur. Dat is toen fout gegaan. Door de hitte schoot de bodem van de schaal waar het vuur uit kwam er plotseling onderuit. Niemand is er door gewond geraakt, maar we beseften dat we dit een volgende keer niet meer moesten doen. We hebben toen gedacht aan het gebruik van ikonen. Het Ma- riajaar was daar een mooie aanleiding voor". PAUL VAN VELTHOVEN Aidscampagne van Rainbow: „geen rubber, maar trouw"" NIJKERK „Stop Aids, blijf trouw'. Onder die leuze houdt de evangeli sche organisatie Rainbow van voormalig EO-direc- teur drs. L.P. Dorenbos vanaf vrijdag een lande lijke aidscampagne. De preventie-en voorlich tingsactie heeft tot doel het Nederlandse volk te bewegen tot trouw in huwelijksrelaties en mensen met wisselende seksuele contacten tot wijzi ging van hun levensstijl. De overheidscampagne tegen aids is volgens Dorenbos „te gek voor woorden. „Rainbow zoekt de oplossing niet in rubber, maar in trouw." De campagne voorziet in ver spreiding van posters en op jongeren gerichte voorlich tingsfolders alsmede „Blijf trouw"-instructiebijeenkom- sten voor jongeren en politici. Binnenkort verschijnt ook een handboek voor trouw- blijvers, waarin jongeren wordt voorgehouden trouw te blijven aan hun partner. De Rainbow-organisatie wil voorts in overleg met de En gelse organisatie „Hospice Movement", die zich bezig houdt met hulpverlening aan terminale patiënten, een hulpverleningsprogramma voor aidspatiënten ontwikke len. Voor de actie is bij minister Brinkman van wvc een mil joen gulden subsidie aange vraagd. Nederlandse Hervormd® Kork Beroepen le Nunspeet (deelge meente De Ontmoeting), mevrouw K.van Heijnis, kandidate aldaar; te Hoenderloo W.F. van Kouwenhoven kandidaat te Arnhem; te Loon op Zand: D. Heemskerk te Maartens dijk; te Dubbeldam: E. Westrik te Beerzerveld. Bedankt voor Barne- veld. toezegging, J.W.Goossen te Waddinxveen. Aangenomen de be noeming tot geestelijk verzorger van het Talmahuis en het Menno Lptterhuis te Gronlngen-zuid, parttU me. G.de Ruiter, emeritus-predikant te Roden. Toegelaten tot evangelie bediening: mevr. A. H. Looman- Graaskamp. Esdoornstraat 11 4191 KP Geldermatsen. Toegelaten tot evangeliebediening en beroepbaar gesteld: N. Noorlander. Beneden- weg 42 2861 LG Bergambacht en Dirk Woud, Stationsstraat 19 1541 LE Koog aan de Zaan Gereformeerde Kerken Beroepen te Ooltgensplaat en Den Bommel drs. W. Venema kandidaat te Ooltgensplaat die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaar drs. W. Venema te Ooltgensplaat. Beroepbaarstelling: drs. H. Hoekstra. Hunenbaan 1, 7822 EC Emmen. Veluwse ziekenhuizen blijven bij verbod op abortus ARNHEM Het be- stuur van drie gefuseer de ziekenhuizen in Wa- geningen, Ede en Benne- kom blijft bij zijn verbod om na 1 januari van het komend jaar abortus op sociale grondslag toe te staan. Dat bleek woens dag tijdens het kort ge ding dat twee Wagening- se gynaecologen tegen het ziekenhuisbestuur hadden aangespannen. Nadat de ziekenhuizen op algemeen christelijke grondslag waren gefu seerd, besloot het be stuur dat abortus op soci ale grondslag niet meer is toegestaan. In september spanden de twee gynaecologen een eerste kort geding aan tegen het ziekenhuisbestuur. De presi dent van de Arnhemse recht bank besloot toen dat abortus in ieder geval tot 1 januari van het komend jaar is toege staan en dat het ziekenhuis en de gynaecologen voor die datum moeten proberen tot overeenstemming te komen over het toekomstige abor tusbeleid. Volgens de raadsman van de gynaecologen, mr. T.J. van Veen, is het overleg op niets uitgelopen. Het ziekenhuisbe stuur heeft alle voorstellen van de gynaecologen naast zich neergelegd. „Er is spra ke van reformatorische arro gantie en intolerantie. Het beleid van het ziekenhuis wordt slechts gesteund door mensen uit streng reformato rische kring, zoals SGP en RPF. Maar het ziekenhuis behoort er voor iedereen te zijn", aldus mr. Van Veen. Mr. Grosheide benadrukte namens het ziekenhuis dat in het gebied van de Gelderse Vallei geen noodsituatie op het gebied van abortus ont staat. Volgens de raadsman worden jaarlijks slechts 45 abortussen uitgevoerd bij vrouwen uit de regio, terwijl in de Arnhemse abortuskli niek 2.500 abortussen per jaar worden uitgevoerd. „De af stand tot Arnhem is te ver waarlozen, dus abortus blijft gewoon mogelijk", aldus mr. rrosheide. De president van de recht bank mr. J. van Julsingha doet woensdag 28 oktober uitspraak in het kort geding. A. van Santvoord nieuwe voorzitter samenwerkende priesterreligieuzen HEESWIJK Tot nieuwe voorzitter van de Samenwer king Nederlandse Priesterre ligieuzen (SNPR) is woens dag pater A. van Santvoord msc gekozen. In de SNPR werken 44 orden en congre gaties van paters en monni ken samen. De 56-jarige Van Santvoord, provinciaal over ste van de Missionarissen van het Heilig Hart en afkomstig uit Tilburg, volgt pater R. Vaanhold osc op die zes jaar voorzitter is geweest. Pater Van Santvoord ging in 1961 naar de Filipijnen om er tot 1968 parochiewerk te ver richten. Van 1968 tot 1973 was hij provinciaal van zijn congregatie op de Filipijnen en gedurende twee jaar voor zitter van de Organisatie van Hogere Oversten in dat land. Hij doceerde van 1973 tot 1981 kerkelijk recht en mo raal in Australië en op de Fi lipijnen. In 1981 keerde hij pater Van Santvoord terug naar Nederland. Slag in de lucht Sport ontspant de geest. Dat vindt zuster Immaculata Marie, lerares op een college in Watervliet, in de staat Ndw York, ook. Daarom heeft ze tennisles genomen. Gemakkelijk is de sport niet, zo blijkt op de foto: de zuster maakt een slag in de lucht... Levensbeschouwing is steeds belangrijker voor verpleegkundigen UTRECHT Er is een groeiende behoefte aan invulling van het vak le vensbeschouwelijke ori ëntatie binnen het les pakket van de opleidin gen tot verpleegkundi gen. Steeds meer wordt ontdekt dat de zorg voor de zieken ook levensbeschouwelijke as pecten bevat. Ook gezien de grote pluriformiteit op dit vlak is een gedegen opleiding in het hanteren van levens beschouwelijke vragen nood zakelijk. Dit heeft een delegatie van de Katholieke Vereniging van Ziekeninrichtingen (KVZ) gezegd in een overleg met vertegenwoordigers van de rk bisschoppenconferen tie. Tot die laatsten behoor den kardinaal A.J. Simonis, hulpbisschop De Kok van Utrecht en studie-secretaris dr. M. Steemers-van Win koop. De delegaties spraken tijdens hun jaarlijkse ontmoeting over de rol van de religie en de ethiek in opleiding tot verpleegkundige, het omgaan met ethische vraagstukken en de behartiging van de concrete pastorale zorg aan patiënten. Beiden onder streepten het belang van de oprichting van medisch-ethi- sche of toetsingscommissies in gezondheidszorgsinstellin gen voor de algemene be leidslijnen inzaken morele kwesties. Wel moeten ook verpleegkundigen zich be wust worden of blijven van hun morele verantwoorde lijkheid tegenover patiënten. ROERMOND Het is na 1 september volgend jaar niet meer „verant woord" mensen die wil len scheiden te verwijzen naar de kerkelijke recht bank. Dat schrijft de Vereniging van Pastoraal Werkenden in het bis dom Roermond in een reactie op het opstappen van alle priesterleden van de kerkelijke recht bank in het bisdom. De pastores zijn bang dat ge scheiden mensen geen „klankbord voor hun problemen" meer wacht in de rechtbank in nieu we samenstelling' maar „een opgeheven vinger tje". Aanleiding voor het besluit van de priesterleden was de benoeming van dr. H. van der Meer, voormalig rector van het priesterseminarium Rolduc, tot officiaal (voorzit ter) van de kerkelijke recht bank. Ze menen niet zinvol te kunnen samenwerken met Van der Meer omdat hij een andere visie heeft op kerke lijk recht en de rechtspraak. Bovendien achten ze de voormalige rector en docent moraal-theologie niet des kundig op het gebied van kerkelijk recht. den van de kerkelijke recht bank door de „harde en een zijdige koers" van bisschop Gijsen onmogelijk is gewor den. Formeel nemen de rech ters zelf ontslag, maar eigen lijk zijn ze „aan de kant ge zet". De in de VPW verenigde pastores baseren hun vrees voor een weinig pastorale be nadering van gescheidenen van de nieuwe rechtbank ook op de in het bisdomblad omschreven opdracht van Van der Meer: „De heiligheid en de onontbindbaarheid van het huwelijk veiligstellen". De pastores verwachten dan ook dat het aantal nietigver klaringen van huwelijken zal dalen tot nul. BlNNEN enkele dagen zal het kabinet over steunverleq£ aan de vliegtuigfabriek Fokker een besluit nemen, dat volgens zal worden besproken met de Tweede Kamer. H wel snelle financiële hulp geboden is, onder meer omdat 3 blijven ervan ten koste gaat van dringend noodzakelai nieuwe orders, gaat het kabinet bepaald niet over één n ïi ijs. Achter gesloten deuren heeft minister De Korte van nomische zaken uitgebreid overleg gepleegd met kameft den, terwijl hoge ambtenaren van zijn ministerie bespre gen voeren met de huisbankiers van Fokker, ABN t AMRO e De banken stellen zich zeer terughoudend op tegenovef* verstrekking van een lening van 200 miljoen gulden, v Fokker-topman Frans Swarttouw al weken om loopt te delen. Alles wijst erop dat de banken niet met dat geld de brug willen komen als het kabinet zich niet op de eej, andere manier garant stelt. En kabinet en Kamer zullen! slechts willen doen indien er een redelijke kans bestaat e Fokker de huidige inzinking te boven kan komen. a n NEDERLANDS enige vliegtuigbouwer de kleinste ut tevens een van de oudste ter wereld zal slechts oi t strikte voorwaarden steun krijgen om de spectaculaire op^ tie te voltooien, die jaren geleden werd gelanceerd. De ge1 tijdige ontwikkeling van twee nieuwe vliegtuigtypen Fokker 50 en de Fokker 100, was een gewaagd avonti, maar Frans Swarttouw wist iedereen ervan te overtuiger 1 het zou lukken. Dat was in de tijd dat hij nog persoo model stond voor het nieuwe industriële elan van de jE tachtig. E De super-manager had grootse plannen met zijn hi-tecl!I drijf. De Nederlandse vliegtuigbouwers zouden wat hem trof deel gaan uitmaken van onze nationale trots, op deziy manier als zeeslepers, inpolderaars en scheepsbouwersr menige Nederlander voelt ook wel iets van trots bij het 1 van een Friendship of een Fellowship. Maar wij gaan' prat op onze scheepsbouw en hoe slecht het met de sch< f bouwers is afgelopen is voldoende bekend. Een achterho, gevecht op de internationale markt werd uiteindelijk v ren ten koste van een miljardenstrop voor de schatkist. De vergelijking van de huidige gang van zaken bij Fofe met het „RSV-schandaal" dringt zich op. Zover is het g< kig nog niet en de omzichtige manier waarop kabinet,! mer en banken samen met Fokker opereren moet ons be den voor een volgend fiasco dat opnieuw een nationaa' rakter zou hebben. Want Fokker is een nationale zaak; over kan geen misverstand bestaan. Met de ontwikkelir produktie van vliegtuigen zijn zulke grote bedragen en dere inspanningen gemoeid, dat een bedrijf als Fokker krediet niet simpelweg naar de banken mag worden ve zen. Niet alleen de omvang, maar vooral de kwaliteit vi werkgelegenheid in de vliegtuigbranche, de kennis d wordt opgebouwd en de uitstraling daarvan naar andere toren van onze nationale economie, vraagt om een posi opstelling van de overheid binnen redelijke grenzen. I De overheid kan het karwei echter alleen niet klaren Fokker zal orde op zaken moeten worden gesteld. Kami kabinet hebben zich de laatste weken, evenals de bai verdiept in alle feiten die tot het huidige getob hebbe leid: de falende planning, de miscalculaties, de aanscha ondeugdelijk materiaal, een onvoldoende functionerendj koopapparaat en een management, dat een dalende van de dollar niet incalculeert, maar voor de produktii dure buitenlandse krachten inhuurt, waardoor de loonk de pan uit rijzen. Met indianenverhalen over een redelij vulde orderportefeuille los je al die problemen niet op reorganisatieplan van Fokker zal reële kansen in het uitzicht moeten stellen om nieuwe, verantwoorde overh steun mogelijk te maken. Voor Fokker, kabinet en Kan dat geen sinecure. Mist DE BILT (KNMI) De baro meters zijn behoorlijk aan het stijgen en morgen ligt Neder land in een zwak hogedrukge- bied. Daardoor valt vannacht in het binnenland de wind vrijwel helemaal weg en kun nen er flinke opklaringen voorkomen. De temperatuur kan dan dalen tot een mini mum van circa 6 graden; plaatselijk wordt het nog een paar graden kouder. Vorst aan de grond is niet helemaal uit gesloten. Weinig wincf en op klaringen zorgen er samen voor dat op veel plaatsen mist kan ontstaan. Morgen in de loop van de ochtend trekt de mist op en gaat dan over in wolkenvelden. Hier en daar zal ook de zon zich laten zien. Waarschijnlijk blijft het droog. De middagtemperatuur wordt ongeveer 11 graden. Er staat overdag een zwakke tot mati ge noordoostelijke wind. In het weekeinde houden we on geveer hetzelfde weertype. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Scandinavië: Af en toe zon, morgen nog hier en daar een bui, maar daarna droog. Middagtemperatuur rond 8 graden. Groot-Brittannië en Ierland: Perioden met zon en vrijwel overal droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist en vorst aan de grond. Middag temperatuur van 7 graden in het noorden tot 12 plaatselijk in het zuidoosten. Benelux-. Droog en af en toe zon. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Landinwaarts kans op vorst aan de grond. Middagtemperatuur rond 11 graden. Duitsland: Wolkenvelden, en plaatselijk mist. Ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 11 graden. Noord-FrankrijkMist- en wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Middagten- tuur van 7 graden in m bieden tot 12 graden elde de nacht en ochtend hi daar vorst aan de grond. Midden-Frankrijk-. Droc perioden met zon. Midda peratuur rond 12 graden Zuid-Frankrijk: Wisseler wolkt en regen- of om buien. Middagtempe: rond 17 graden. Spanje en Portugal: H< zwaar bewolkt en van t tijd buien, waarvan soi met onweer. Middagter tuur van 13 graden i noorden tot 22 in het zu Italië, Joegoslavische k het noorden en midden lend bewolkt en enkele of onweersbuien. In het flinke zonnige perioden dagtemperatuur van 15 in het noorden tot 25 zuiden. WEERRAPPORT HEDENMORG Athene Barcelona Berlijn Budapest 20 1 24 1 26 I ar.,.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2