John Burger enkele maanden priester in Roelofarendsveen NAAI Streekmuziekschool zet schijnwerpers op Mozart Multifunctioneel gebouw voorziet in een behoefte Pleidooi voor vast sluitingsuur horeca dagpuzz LEIDEN OMGEVING g^idócgoiioont DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 PAGIN& Forumdiscussie jubilerende Fiji LEIDERDORP De Leiderdorpse afdeling van de P bestaat vrijdag 25 jaar. Het jubileum wordt op diei luister bijgezet met een forumdiscussie die in het IbisP aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp wordt gehot») In het forum, dat als praat over het thema „Europa en gemeente", hebben zitting de Europarlementariërs {tg de Vries (VVD) en B. Visser (PvdA) en het CDA-T\^g Kamerlid L. J. Duyn. De discussie wordt geleid doige AVRO-medewerker Wil Simon. Met de forumdiscussie probeert de jubilerende afdf' van de VVD de bewustwording op het gebied van dé© ropese politiek te vergroten. Na de discussie, die om I uur begint, zetten de Leiderdorpse liberalen de afa feestend voort op de muzikale klanken van het 01M1 „Liberal Swing", met onder andere het VVD-Twi1 Kamerlid H. Dijkstal. fa De jubileumviering in het Ibishotel wordt begonnenj- een receptie van het afdelingsbestuur vanaf 18.30 ui?' Gebakhen schelvis met andijvie/prei salade en aardappelpuree - vla-flip Voor twee personen heeft u nodig: 2 schelvissen a circa 300 g, zout, 2 lepels bloem, 1 lepel paneermeel, olie; 200 g andijvie, 1 dunne prei, 1 lepel mayonaise, 2i lepels yoghurt, zout, peper, suiker, azijn, 1 kleine to maat; Vs tot 1 kg aardappelen, zout, melk, 10 g margarine, peterselie; half blikje mandarijntjes, 2 lepels jam, 2Vz dl yog hurt, 2Vi dl chocoladevla (fy'/z dl melk, 10 g cacao, 22 suiker, 12 g maizena). Spoel de van kop, buik vlies en schubben ontdane vissen af met koud water, bestrooi ze met zout en laat ze tien minuten in een vergiet uit lekken. Meng bloem en pa neermeel, haal de vissen door het mengseltje en klop er de losse deeltjes weer af. Bak de schelvissen in een dunne laag hete olie in onge veer tien minuten bruin en gaar. Was de krop andijvie schoon en zet hem op de kop om uit te lekken. Snijd het witte en lichtgroene deel van de prei in de lengte in vieren en vervolgens in smalle stukjes. Was de prei en laat haar in een zeef uitlekken. Meng een sausje van mayonaise, yog-1 hurt, zout, peper en suiker. Snijd de andijvie fijn en1 meng haar met de prei door de saus. Maak de salade op smaak af met zout, suiker en azijn en garneer haar met partjes tomaat. Meng de hete aardappelpu ree met flink wat fijngeknip te peterselie. Leg zes partjes mandarijn apart en verdeel de overige over hoge glazen. Meng de jam met twee lepels manda- rijnensap en schep het meng sel over de mandarijntjes. Leg er vervolgens de yog hurt op en dan de vla. Gar neer cfe vla-flips met de ach tergehouden partjes. JEANNE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uür, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Rook-en alcoholverbod in gemeentehuis Hazerswoude HAZERSWOUDE B en W van Hazerswoude willen een rook- en alcoholverbod -instel len voor vergaderingen en bij eenkomsten in het gemeente huis. Het rookverbod geldt voor de raadzaal, de commis siekamer, de kamer van B en W en de verificatieruimte. Er wordt tijdens vergaderingen geen alcohol meer geschon ken, een enkele uitzondering daargelaten. De nieuwe regels gaan op 1 november in. Rioolrecht in Alkemade wordt tientje duurder ALKEMADE Het rioolrecht in Alkemade wordt volgend jaar april ongeveer een tientje per huishou ding duurder. In de volgende week te houden raadsvergadering be spreekt de gemeenteraad een voor stel om de eerste 25.000 kubieke meter verbruikt water te belasten met 50 cent per kubieke meter. Tot nu toe wordt 44 cent per kubieke meter in rekening gebracht. De meeste Alkemadese huishoudens betalen nu op jaarbasis 60 tot 70 gulden rioolrecht. Dit wordt ver hoogd tot 70 a 80 gulden. Voor grootverbruikers van water gelden aparte tarieven, die echter ook worden verhoogd. Van 't Oever.: overdekte baan in Randstad ZOETERWOUDE Het over dekte ijsstadion Thialf had in de randstad moeten staan en niet in Heerenveen. In het westen wo nen miljoenen mensen en de ach terban is in Friesland te gering. Dat stelde schaatscoach Egbert van 't Oever gisteravond tijdens zijn bezoek aan de IJsclub Zoe- terwoude. Zo'n dertig belangstel lenden hoorden de coach doceren over het vak van schaatscoach. De 59-jarige Van 't Oever is bezig aan zijn laatste seizoen als coach van de damesselectie. Koe in sloot LEIDSCHENDAM Een tractor moest er gisteren aan te pas komen om een koe uit de sloot te halen langs de spoorlijn Den Haag-Amsterdam, ter hoogte van de wijk Dui venvoorde. Vanaf tien uur gistermorgen waren vier agenten bezig om de koe uit het water te trekken, dat lukte niet, waarna de eigenaar er een tractor bij ging halen. Een Voorscho- tense kwam later naar het politiebureau met de me dedeling dat het dier al twee dagen in het water lag. Autodieven aangehouden LEIDSCHENDAM De politie heeft gisteren twee Delftenaren aangehouden die hebben bekend onlangs een auto in Leidschendam te hebben gestolen. Een jaar gele den namen zij de kentekenplaten weg van het voertuig en stalen het rijbewijs van een inwoner van Delft. Ze kwamen gisteren bij een autohandelaar in Den Haag om de auto te laten keuren. Daar bleek dat de papieren niet klopten. De politie werd ingeschakeld en de twee mannen, 21 en 23 jaar oud, konden worden aangehouden. De politie vermoedt dat de Delftena ren nog meer auto's op deze wijze hebben gestolen. ROELOFARENDSVEEN „Mensen sterken, naar hen luisteren en hen troosten in al hun moei lijkheden". Dat vindt John M. Burger (25) één van de mooiste kanten van het priesterschap. „Op die manier kun je als priester zij het dan niet fysiek wel geestelijk le ven doorgeven". Afgelopen zondag diende John Burger zijn eerste H. Mis in Roelofarendsveen op in de kerk van Maria Presentatie. Op zondag 10 oktober werd hij priester gewijd door mgr. Bar in de Kathedrale kerk van Laurentius en Elisabeth in Rotterdam. Door de bisschop is hem voorlopig Roelofarends veen als standplaats aangewe zen. „Dit zal echter vermoede lijk niét langer dan enkele maanden duren. Daarna is het de bedoeling dat ik elders te recht komt", zegt de priester. John Burger werd geboren in Santa Monica in Californië. Daar heeft hij echter maar en kele jaren gewoond. Toen keerden zijn ouders met het gezin weer terug naar Neder land, waar zij in Den Haag te recht kwamen. Hoewel John volgens het rooms-katholieke geloof werd opgevoed en een trouw kerkganger was, had hij totdat hij in de eindexamen klas van het Atheneum op het Haagse Aloysiuscollege zat, nooit aan de mogelijkheid ge dacht dat hij zijn nele leven aan het priesterschap zou wij den. „Dat kwam pas toen de pastoor aan mij vroeg of het priesterschap niet iets voor mij was. Ik had daar zelf nog nooit bij stilgestaan". Levensdaad In betrekkelijk korte tijd kwam John Burger toen tot het besluit om priester te worden. Hij vertrok voor zes jaar naar het Groot-Seminarie Rolduc in Kerkrade. „Het was een roeping. Dat klinkt wat abstract; alsof er iemand roept en dat het priesterschap daar een antwoord op is. Toch is kiezen voor het priesterschap niet hetzelfde als voor een vak kiezen. Het is een levensdaad". Zij Rolduc-periode beschouwt hij als een mooie tijd. „Je leeft en studeert met ménsen met hetzelfde ideaal. Je kunt el kaar bemoedigen en steunen". John Burger kwam als diaken in Roelofarendsveen terecht en doorliep daar zijn stagetijd. In totaal zijn er in het bisdom Rotterdam dit jaar slechts twee priesters gewijd. „Alhoewel ik me geen zeldzaam exemplaar voel, zijn er in deze tijd inder daad niet veel mannen meer die voor het priesterschap kie zen. In vergelijking met enke le jaren terug zit er wel weer een beetje een stijgende lijn in", weet John Burger die er aan toevoegt het gebrek aan priesters een hele zorg voor de rooms-katholieke kerk te vin den. „Priesters moeten uit het volk komen. Een rooms-ka tholieke opvoeding is daarbij heel belangrijk". Leken kunnen daarbij volgens Burger een belangrijke rol vervullen. „Leken zijn altijd belangrijk voor de kerk ge weest. Zij vervullen naast hun taken in de Eucharistieviering kerk ook een belangrijke taak in het dagelijkse leven. Zij kunnen van hun geloof getui gen en op die manier vrucht baar werken zodat er wellicht meer mensen besluiten om priester te worden". Concurrentie leven. „Wij zijn al zo rijk, waarom zouden we God nog nodig hebben. Er is te veel concurrentie. Andere dingen in de maatschappij zijn aan trekkelijker dan de kerk". De verdeeldheid in opvattin gen is een ander probleem waar de rooms-katholieke kerk mee kampt. „Voor een goed katholiek is het een van zelfsprekende zaak dat hij trouw is aan wat de paus zegt. De paus en de bisschoppen hebben de taak de eenheid te bewaren. Het is logisch dat er binnen een kerk verdeeldheid op kan treden, net zoals dat in de maatschappij en de politiek het geval is. Wij hebben echter de taak de leer naar waarheid te verkondigen en die waar heid is nu eenmaal te vinden in de rooms-katholieke kerk. Dat valt natuurlijk niet altijd mee en kan vaak voor moeilij ke situaties zorgen. Over het algemeen zijn de bisschoppen echter meer één dan ver deeld". John Burger ziet het celibaat als een noodzakelijke voor waarde voor het uitoefenen van het priesterschap. „Anders had ik er niet voor gekozen. Het is een offer, maar het is noodzakelijk om je geheel aan het priesterschap te kunnen wijden. Het brengt wel veel momenten van eenzaamheid met zich mee". Ook het feit dat vrijwel nie mand meer gebruik maakt van de mogelijkheid tot biech ten vindt John Burger een groot verlies. „Het zondebesef neemt af. Er wordt daardoor veel minder waarde gehecht aan dit sacrament van boete en verzoening. Het is heel jammer dat daar weinig ge- Priester John Burger heeft voor enkele maanden de parochie Maria Presentatie in Roelofarendsveen als standplaats. FOTO: WIM VAN NOORT bruik meer van gemaakt wordt". De vrouw in het ambt van priester is tenslotte een punt waar binnen de rooms-katho lieke kerk veel over gediscus sieerd wordt. „Het gaat niet om de vraag of een man of een vrouw belangrijker of meer waar is. Een priester is een vertegenwoordiger van Chris tus in deze tijd. En hij was nu eenmaal een man". Vlaggen Een echte dorpsgemeenschap noemt John Burger Roelofa rendsveen. „Toen ik mijn eer ste mis hier hield, gingen de vlaggen uit. Mijn indruk is dat het hier heel hardwerkende, vriendelijke en zorgzame men sen zijn die erg met elkaar meeleven". In totaal telt de parochie Ma ria Presentatie 1100 gezinnen ofwel ongeveer drieduizend mensen. John Burger heeft de afgelopen tijd al heel wat van hen thuis bezocht. „Dat vind ik heel belangrijk. Dat de mensen niet alleen het idee hebben dat zij naar de kerk moeten komen, maar dat de kerk ook naar hen toekomt". JEANNETTE SCHREUDER Bouwen met lego Tal van kinderen deden gisterochtend en -middag mee aan het bouwen met lego in Dorpshuis De Alke burcht in Roelofarends veen. Van de kleurige steentjes werden de inge wikkeldste bouwwerken gefabriceerd. Een en ander vond plaats in het kader van de vakantiespelen in Alkemade. Ook vanoch tend en vanmiddag kon den de kinderen nog in het dorpshuis terecht. FOTO: WIM VAN NOORT VIDEO GESTOLEN OUDE WETERING Uit een woning aan de Roeloffs- straat in Oude Wetering is gisteravond een videorecor der gestolen. De inbrekers kwamen binnen door aan de achterzijde van het huis een bovenraampje te ontwrich ten. OEGSTGEEST Het nieuwe multifunctionele gebouw aan het Boerhaveplein in Haaswijk Oegstgeest, dat vrijdag door de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn, wordt geopend is voortgekomen uit de vraag van de Haaswijkers om een buurthuis in hun nieu we wijk. Uiteindelijk is het een bovenwijkse voorziening gewor den, omdat er in Oegstgeest nog wel behoefte bestond aan een moderne sociaal-culturele voor ziening. De kosten, 2,3 miljoen gulden, konden uit de exploita tie van Haaswijk worden be taald. Het gebouw is uiteindelijk groter geworden dan aanvanke lijk in de bedoeling lag. Dat kwam door de behoefte van de Stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest (SJJO) aan een nieuw onderkomen in de ge meente. De SJJO, die gebouw Tabema aan de Julianalaan heeft verlaten is nu in het als extra gebouwde sousterrain on-, dergebracht. De Stichting Mul- ti-Functioneel Gebouw (MFG) zorgt voor het beheer; er is in middels een beheerder aange steld. De speciale beheerscom missie staat onder haar voorzit terschap en bestaat verder uit de heer A.J.M.W. van der Lans (SJJO), de heer M. Noort (buurtgroep Haaswijk), me vrouw Bauknegt (externe des kundige), mevr. C. J. Wuisman- Jansen (K&O), de heer R. Dollè (Stichting Kinderspeelzalen Oegstgeest) en de gemeente ambtenaren B. Landesbergen en M. Oosthoek. De gemeente ver wacht dat het gebouw optimaal gebruikt zal kunnen worden, op basis van een gebruikersprogno se. Eén beheerder zal mogelijk al snel te weinig zijn; de vraag naar vergaderruimte in Oegst geest is groot. De opening is vrijdag om 16.00 uur. Zaterdag wordt er van 13.00 tot 16.00 uur open huis gehouden. In het ge hele gebouw zijn er activiteiten. Om 13.15 uur is er een demon stratie van aerobic dancing, om 13.30 uur speelt De Grunerie één-acter. Om 13.45 uur zijn er proeflessen van dansschool De Jong. Operettevereniging De Troubadours brengt om 14.00 uur een selectie uit Eine nacht in Venedig. Om 14.15 uur brengt de SJJO jazz-ballet. Van af 14.30 uur wordt het program ma herhaald. Om 15.45 uur wordt besloten met een demon stratie breakdance door de SJJO. Verder zal de Vereniging Haaswijk zich presenteren. Za terdagavond is er een cabaret voorstelling door „Zak en as" voor genodigden. Zondagoch tend organiseert K&O-Oegst- geest om 12.00 uur een koffie concert dat gratis toegankelijk is. Circus Custers brengt twee voorstellingen, die echter al uit verkocht zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense Streekmuziekschool wil de kennis van en c}e waar dering en belangstelling voor de muziek van de componist Wolfgang Amadeus Mozart stimule ren. Daarom heeft de Streekmuziekschool Al phen het initiatief geno men om een groot Mozart- project op te zetten. Vier maanden lang zal Alphen bol staan van activiteiten die iets te maken hebben met het leven en de wer ken van deze musicus. De school gaat dit project niet alleen voor haar leerlin gen uitvoeren, maar het ook toegankelijk maken voor iedereen die geïnte- Het project start vrijdag 31 ok tober met een openingsconcert waarbij het Poppentheater en kele delen uitvoert van Don Giovanni. Om het geheel au thentiek te maken zal „Mo zart" zelf aanwezig zijn om de leerlingen en docenten van de muziekschool muziekpartitu ren uit te delen met daarop de in de komende maanden te be studeren muziek. Behalve de poppen komt er een aantal musici naar Alphen om wer ken van de componist uit te voeren. Verder is er een boekje in de maak waarin bekende musici zoals Theo Olof, Leo Samana, Gert van der Steen, Herman Passchier, Martijn van de Hoek en medewerkers van de rijksuniversiteit Groningen bijdragen over de componist en zijn werk hebben geschre ven. De illustraties en de lay out van het boekje worden verzorgd door medewerkers van de Grafische Academie in Arnhem. Het boekje met 48 pagina's vol wetenswaardighe den over Mozart gaat 7,50 kosten. In de maand november is er een concert van de Nederland se Mozartvereniging met wer ken voor zang, piano en viool. Behalve Mozart komen ook zijn tijdgenoten aan bod. In december zal het „Bredero- de Concert" onder leiding van Dit gezelschap telt 35 musici en zangers en zangeressen. Er wordt gespeeld met behulp van de oude barokinstrumen- ten. Op het programma staan onder meer de symfonie in A, VK 201, een fagotconcert, het pianoconcert in A, KV414, de Sancta Maria en de Missa Bre- vis in Bes. In januari worden op de scho len voor voortgezet onderwijs demonstratielessen gegeven door leerlingen van het Utrechts Conservatorium sa men met Secu-Gouda. In sa menwerking met de Mozart vereniging wordt er in januari ook een tentoonstelling rond de componist en zijn tijd inge richt. Theater Onderdeel van het project maakt de opvoering van het Mozartiaans „Singspiel" uit, een soort operetteachtig thea ter. Docenten van de muziek school en studenten van het conservatorium Utrecht gaan samen met de leerlingen van de muziekschool dit theater instuderen. Het wordt dan op de Alphense basisscholen uit gevoerd. In het Hooftstraatfilmhuis draait op 22 januari de be roemde film „Amadeus". Ook in januari is de uitvoering van een groot korenconcert. Het koor Vivace, de Broncantorij, de operettevereniging Bonifa- cius en het Faso fluitensemble werken hieraan mee. Ook hier wordt muziek van Mozart en zijn tijdgenoten gespeeld. Docenten van de muziekschool verzorgen op 29 januari een Mozartprogramma waarbij zij muziek ten gehore brengen die ook door de leerlingen ge speeld kan worden. Op 30 januari zal de pianiste Fania Chapiro samen met twee strijkers werken uitvoe ren op authentieke instrumen ten. Als contrast wordt ook een moderne vleugel bespeeld. Doordat zowel voor als tijdens het concert de werken toege licht zullen worden heeft deze uitvoering een educatief ka rakter. Dezelfde dag worden er in de muziekschool workshops geor ganiseerd. Wim ten Have van het conservatorium Groningen en Vera Baris van de Rotter damse dansacademie verzor gen hiermee hun masterclas- ses. Het Mozartproiect wordt op 31 januari afgesloten met een slotconcert. Leerlingen van de muziekschool en anderen voe ren ook nu weer het Singspiel uit. Daarnaast zijn er speciale andere leerlingenensembles die muziek van Mozart hebben ingestudeerd. Het project wordt gesponsord door de provincie, de Kulture- le Raad van Alphen en het bedrijfsleven. ALKEMADE Een vast sluitingsuur voor de horeca- inrichtingen in Alkemade en verkeersremmende maatre gelen in de Kerkstraat in Oude Wetering. Dat zijn twee zaken waarvoor de heer H. Buitink uit Oude Wetering pleit in een brief aan het college van B en W van Alkemade. Buitink ondervindt veel ge luidsoverlast van horecabe- zoekers die wanneer el ders de horecagelegenheden sluiten naar Oude Wete ring komen om daar „verder hun alcoholisch vertier te zoeken". Verder maakt hij zich be zorgd over de verkeerssitua tie in de Kerkstraat waar het rechte tracé automobilisten de mogelijkheid biedt hard door te rijden. „Vooral in de zomer wanneer er veel sche pen in de Wetering liggen, geeft dit aanleiding tot ge vaarlijke situaties, omdat het trottoir zeer smal is. Op mooie dagen zijn er boven dien veel kinderen aan de waterkant te vinden". Kaasboerderij j. Kaasboerderij A. W. Paf' dekooper in Zoeterwoq houdt zaterdag open hü van 9.00 tot 16.00 uur. V>| oudsher was Paardekoojft gevestigd aan de NooH buurtseweg. Na de ruilvé kaveling is echter een je heel nieuwe boerderij Jl bouwd aan de Laan vu Oud-Raadwijk 6. e Tijdens de open dag ku, nen de bezoekers de nik we veestallen, het mellcjd kaal en de kaasmakerij 1); zichtigen. Ook wordt up leg gegeven over het jic len en zeilen van de kajl boerderij, en vercti worden er toepasselijk dranken en hapjes gesil veerd. Bazar De bazarcommissie vanf Hervormde kerk in landerveen houdt zatu dag en zondag een bal in het Dorpshuis. De 9 brengst komt ten goe van het restauratiefon Jeugdhaven. De bazar vrijdag open van 15.00 18.00 uur en van 19.00 24.00 uur. Zaterdag men er van 14.00 tot i<S| uur terecht en tot 24.00 uur. Zaten middag vanaf 14.0\ er ook een rommelma^ op het Kerkplein. Apartheid De werkgroep Leiderdik tegen Apartheid colli teert van zaterdag 24 oi£ ber tot zaterdag 31 oktol voor de SACTU, het Zus afrikaans congres iT vakbonden. Zaterdag gé Esau du Plessis vai 10.00 uur in de Sjelter z de Heemraadlaan int matie over de SACTU, strijdt tegen de apartht Meer informatie: Annei van Wetten, Fredei Hendriklaan 12, l 895813. Troetelbeertjes In Muzenhof Leiderdc wordt zaterdag de tekt film De Troetelbeertjes draaid. Aanvang 14.30 u< entree J3,50 Trimloop De FNV- afdeling Hil gom houdt zondag voor vierde maal een trimlot Er zijn routes uitgestippt van 5, 10 of 21 kilomei Er is een FNV wisselbel beschikbaar. Meer infi matie op telefoon 0151 20192/21590 of 23476. Lunchconcert Het zang-gitaarduo Jol van Hel ver t en Marian Koopman geeft zond een lunchconcert in j Nederlands Hervornï Kapel aan de Hoofdstrl in Noordwijk. Beiden sj deerden aan het Sweelii kconservatorium in A\ sterdam. Sinds 1983 vj men ze een zang-gital duo. Entree f5, SKA\ CJP en 65+pas/3,50. FIGUURPUZZEL Horizontaal: 1 roofdier; 3 kledingstuk; 5 groen edelgesteente; 7 riskant; 8 tamelijk goed; 9 voortreffelijk. Verticaal: 1 gerookte haring; 2 haastig; 3 roofvogel; 4 zadeldek; 5 berisping; 6 peulvrucht. OPLOSSING

Leidse Courant | 1987 | | pagina 16