JcidócSomcwit 4- Opvallende dakkoepels •strop voor ^universiteit ALLER LEKDS) STAD OMGEVING Binnen maand start bouw motel Haagsche Schouw Uitgekiend schrijfgerei Tfora-televisie in Leidse musea Ondanks bezwaren toch woningbouw aan Schubertlaan LEIDEN De gemeente heeft geen gehoor gegeven aan de bezwaren van omwonen den tegen de bouw van- huizen aan de Schubertlaan. Het ter rein waar enkele jaren gele den een noodvoorziening voor bejaarden stond, wordt nu vol gebouwd met 84 woningen die in oktober 1988 klaar moeten zijn. Gistermiddag werd door wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) en J. Hoge- ling, oud bestuurslid van de woningbouwvereniging De Goede Woning de bouw van de huizen met het slaan van de eerste paal op officiële wij ze gestart. De omwonenden menen dat de gemeente niet naar hun be zwaren tegen de bouw hebben geluisterd. De bejaarden van de in de omgeving liggende te huizen moesten tijdelijk uit de bejaardentehuizen omdat deze werden gerenoveerd. De ge meente beloofde dat wanneer de bejaarden weer in de tehui zen terug konden, het noodge bouw zou worden afgebroken. Er zou een stuk groen komen en dus vrij uitzicht vanuit het tehuis. De gemeente wijzigde echter het bestemmingsplan en besloot tot woningbouw: flats en eengezinswoningen. Volgens B en Wv was de ge meente daartoe gedwongen door de woningnood in Lei den. Dit hard plastic etui met uitgekiende pennenset voor werk, school of thuis is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Het bevat een balpen, vulpotlood, twee fineliners en een marker. Vul de bon in en doe'm vandaag nog - gratis - op de bus! Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Telefoon(voor controle bezorging) j I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken grabs. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automahsch betalen f 23,04 I kwartaal per acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de schrijfsel naar. Naam: Adres: Postcode/plaats: im I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Sou/tont DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 PAGINA 15 ilitie botst met intrum Onderdak (EN De politie heeft zich vannacht nogal rd aan de opstelling van het Centrum On- Rond middernacht werd de politie gecon- ;erd met een 28-jarige Leidse die in psychi- nood verkeerde. Opname in een psychia- II ziekenhuis werd niet nodig geacht en daar- ;Werd het Centrum Onderdak gevraagd de onder te brengen. Het Centrum weigerde idat het centrum alleen mensen hulp biedt •en huisvestijng hebben, terwijl de vrouw 'er een kamer beschikte. De vrouw werd lelijk in een cel op het politiebureau aan de •gracht ondergebracht. „De slechtste oplos- to'n vrouw hoort natuurlijk niet in een cel", een woordvoerder van de politie. Hij meent ntrum Onderdak zich soepeler zou moeten Vergruizer in AZL LEIDEN Het Aeade- misch Ziekenhuis in Lei den heeft sinds 12 oktober de beschikking gekregen over een niersteenvergrui zer. Het apparaat wordt gebruikt door meerdere ziekenhuizen, zoals het AMC en het VU-zieken- huis in Amsterdam en MCA in Alkmaar, en zal een week per maand op de afdeling urologie van het AZL staan. De niersteen wordt vergruisd door mid del van schokgolven, waarna het op natuurlijke wijze het liehaan verlaat. Auto te water LEIDEN Een 22-jarige vrouw uit Haarlem zag gistermiddag haar auto in een sloot bij het Ka toenpark verdwijnen, nadat ze vergeten was de wagen op de handrem te zetten. De auto bleef met de achterwielen nog net op de kant hangen. Twaalf winkeldieven gepakt LEIDEN In verschillende winkels in de binnenstad zijn gis teren twaalf winkeldieven aan gehouden. De jongste was een 9- jarig meisjes uit Leiderdorp en de oudste een vrouw van 70 uit Lei den. De buit bestond uit goederen met vaak maar een beperkte waarde. Bluesnacht in Stadsgehoorzaal LEIDEN Grapevine Music houdt op vanavond een bluesspek takel in de Leidse Stadsgehoorzaal. De eerste groep die acte de presen ce geeft is de uit Amsterdam af komstige formatie „Blues Bianco". De uit Amerika afkomstige Duke Robillard met zijn groep „The Plea sure Kings" zal optreden. Het spek takelstuk van de avond wordt het optreden van „Ronald Abrams and the Ice Cold Band" genoemd. Zij worden vergezeld door „The Ice Cold Dancers". De bluesnacht be gint om 21.00 uur en de toegang kost vijftien gulden. Mayer vervangt Sinfoniëtta LEIDEN Wegens ziekte van enkele le den gaat het optreden van het Nederlands Sinfoniëtta zondag in de Stadsgehoorzaal niet door. Als vervanger treedt pianist Ste ven Mayer op. Het concert begint om 11.30 uur. Kaarten zijn dagelijks verkrijgbaar bij organisator K&O aan de Oude Vest 45 en zondag vanaf 11.00 uur aan de zaal. Auto's dwars op de weg LEIDEN De politie heeft vannacht een aantal auto's die dwars op de weg stonden weer op hun plaats gezet. Het ging om au to's op de Langebrug, de Steenschuur, de Hooigracht en de Nieuwe Rijn. Wie de au to's de weg op heeft geduwd, is niet be kend. Veel schade door graffiti LEIDEN In stra ten en stegen rond de Pieterskerk is gisteren flink scha de aangericht door graffiti. Verschil lende panden wa ren het doelwit van jongeren die ge bruik maakten van viltstiften en spuit bussen. Vooral een winkel aan de Kloksteeg waarvan net de gevel voor 13.000 gulden was opgeknapt, werd getroffen. Korting met de Key Town Card LEIDEN De Key Town Card is een soort voordeelpas voor een zo'n dertig winkels in de Leidse binnenstad. De Card geeft kortingen op onder andere de aanschaf van kleding, etentjes, com pact discs, kado's. de kapper en op de entreeprijs van verscheidene festivitei ten. Er zijn al zo'n dertig zaken in Lei den bij dit kortingssysteem aangesloten, de verwachting is dat dit aantal aan het eind van het jaar tot vijftig uitgegroeid is. De winkels ziin te herkennen aan de deursticker en de meeste zaken geven een korting van vijf tot tien procent. De Card kost 17,50 gulden, is een jaar geldig en is verkrijgbaar bij: Fiorella. Burgsteeg 4, CD Shop. Lange Mare 71 en Castagna, Nieuwe Rijn 4. Kla verjasa vond Wijkvereniging Actief houdt vanavond voor leden en niet- leden een klaverjas- en sjoel - avond. De bijeenkomst wordt vanaf 20.00 uur gehouden in de grote zaal van het gebouw aan de Berlagestraat 2. De entree bedraagt 2,50 gulden Bingo In buurthuis Op Eigen Wie ken (Valkenpad 2) wordt za terdag 24 oktober een bingo gehouden. De bingo begint om 19.30 uur Hardrock De Haagse Hardrockband Rosie treedt zaterdag 24 okto ber op in 't Breehuys Bree- straat 19). De band speelt muziek in de stijl van AC/DC. Het concert begint om 22.30 uur en de zaal is open vanaf 21.00 uur. Een kaartje kost vijf gulden. Bazar In de Evangelische-Lutherse Kerk (Hooglandse Kerk- gracht 28) is op woensdag 4 november een feestbazar. De bazar is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zijlloop Zwem- en Polovereniging De Zijl-LGB houdt zondag 25 oktober een Zijlloop. Er kan 5 of 10.5 kilometer of een halve marathon worden gelo pen De start is om 11.00 uur. inschrijven kan vanaf 10.15 uur bij het clubhuis aan de Paramar'bostraat. De kosten bedragen 3 voor de jeugd tot en met 14 jaar, ouderen betalen 3,50. De kosten voor de halve marathon zijn 7,50. Inlichtingen: H. Corpel, tel. 071-212312. Ruilbeurs Jeugdige verzamelaars van postzegels, munten en derge lijke zijn welkom op de ruil beurs die maandag 26 okto ber wordt gehouden in ge bouw De Linde aan de He renstraat 64. De organisatie is in handen van de Leidse postzegelvereniging De Post zegelvrienden. Aanvang 19.00 uur. toegang een gul den. Tafels kunnen worden gereserveerd bij C. Vinkes- tein, Acaciastraat 14, Leiden, tel. 071-123692. Lezing B. Bommeljé, medewerker van de vakgroep Oude Ge schiedenis van de Rijksuni versiteit Utrecht, houdt dins dagavond 27 oktober een le zing over de Aetoliërs, een volk dat leefde in het noord westen van Griekenland. Aanvang acht uur in het Rijksmuseum van Oudheden, ingang aan de Papengracht 29. Toegang is gratis. ANWB-cursus De ANWB start op dinsdag 27 oktober en dinsdag 24 no vember een cursus Pech On derweg. De cursus geeft in zicht in de techniek van de auto en leert de cursisten zelf storingen op te sporen en te verhelpen. De cursus kost 90 gulden voor ANWB-leden en n iet-leden betalen 110 gul den. Belangstellenden kun nen zich opgeven bij het ANWB-kantoor in Leiden, tel. 071-146241. Patiëntenrecht C.F.A. van Kampen, voorzit ter van de Algemene Vereni ging van Patiëntenbelangen, houdt dinsdag 27 oktober in de Kapelzaal van het K&O- gebouw (Hazewindsteeg) een lezing over patiëntenrecht. Aan de orde komen zaken als het recht op euthanasie, in vloed op operaties, het recht op informatie van de arts en op privacy. De lezing begint om 20.15 uur. de kosten be dragen 8 gulden (K&O/CJP 6 gulden) Belangstellenden dienen zich zo snel mogelijk op te geven (tel. 141141). Folklorem uziek De folkloreclub Hor us ver zorgd morgenavond een op treden van de goep Cracker- hash. Zij zingen en spelen onder andere Engelse, Ierse en Nederlandse nummers. Het optreden begint om 21.00 uur in de Bruine Boon, hoek Sta tionsweg/Rijnsburgersin - gel. De toegangsprijs is 7,50 gulden. Ho rus heeft sinds kort twee ruimtes beschik baar in de Bruine Boon: een ruimte om te oefenen en een om muziek te maken en te beluisteren. LEIDEN De bouw van een motel bij het restau rant Het Haagsche Schouw start binnen een maand. Het Van der Valk concern had het motel al voor de zomer van dit jaar willen bouwen, maar moest daar mee wachten omdat de benodigde ver gunningen veel trager werden afgegeven dan verwacht. Het motel telt 63 tweeper soonskamers, verdeeld over drie bouwlagen. De kosten van een overnachting bedragen 65 tot 70 gulden. Het motel wordt gedeeltelijk gebouwd op het bestaande parkeerterrein van het restaurant. Het witte huis naast het parkeerterrein, be woond door bedrijfsleider P.A. van der Valk, wordt gesloopt. De bouw neemt zo'n 15 maan den in beslag. De kosten van het motel bedragen rond de 4 miljoen gulden. Van der Valk is niet bang voor concurrentie. VVV-voorzitter Portheine waarschuwde er on langs nog voor dat de markt voor duurdere hotels in Lei den vrijwel verzadigd is. Vol gens Van der Valk is er „nog genoeg ruimte voor een motel in deze prijsklasse". Ter verge lijking: een kamer in het „low budget" Bastion-hotel aan de Voorschoterweg kost 74,50 gulden. Nieuw Minerva zit op dezelfde hoogte. Holiday Inn rekent 235 gulden voor een nacht (in sommige gevallen in het weekend 140 gulden per nacht). Bedrijfsleider W. Korswagen van het Bastion-hotel laat zich positief uit over de komst van het motel. „Wij draaien nu an derhalf jaar en de zaken lopen uitstekend. Wij hebben ons be staansrecht bewezen en ik denk niet, dat Van der Valk daar iets aan verandert. Inte gendeel, wij zullen elkaar ze ker ondersteunen". Bastion opent 15 november een nieuw hotel in Oegstgeest. Mevrouw A. Bos van Nieuw Minerva is wel bang dat zij klanten verliest aan het nieu we motel Nieuw Minerva trachtte destijds (tevergeefs) om dezelfde reden de komst van het Bastion-hotel tot bij de Raad van State tegen te hou den. Nu zal het hotel aan de Boommarkt dat niet doen. „Dat heeft toch geen zin", al dus mevrouw Bos. „Ze verzin nen altijd wel iets dat hun komst rechtvaardigt". Overigens betekent de komst van een nieuwe concurrent niet, dat men elkaar in de toe komst niet helpt. Bos: „In Lei den en omgeving is het een goede gewoonte gasten van buiten naar de concurrent door te verwijzen, als je zelf vol zit. Het uitgangspunt in de horeca-branche is: met elkaar klaar staan. Daar houden wij aan vast". Gisteren startten in het Museum van Oudheden aan het Rapenburg de opnamen voor het Vara- programma Nederland - Museumland. Bram Vermeulen (tweede van rechts) overlegt met de regie. Hanneke Kappen luistert mee. LEIDEN De Vara-televisie bracht gisteren een bezoek aan het Rijksmuseum van Oudhe den om opnamen te maken voor een nieuw t.v.-program ma: Nederland - Museumland. Volgens presentatrice Hanne ke Kappen moet het program ma de mensen aanzetten tot meer bezoek aan een museum. „We maken vanmiddag opna men van de tempel, de mum mies en de gouden helmen. De rest van de week bezoeken we nog de Hortus Botanicus, mu seum Boerhaave en de Laken hal. In principe zijn we een hele dag in een museum be zig" Volgens Bram Vermeulen, die gisteren als gast aanwezig was en met Hanneke Kappen een tocht langs de universiteitsge bouwen maakt, is het jammer dat je altijd dezelfde 'trekkers' van een museum te zien krijgt. „Dat is echter niet te vermij den. Het is uiteindelijk toch een programma om mensen aan te sporen naar het mu seum te gaan, dan moet je de meest opmerkelijke en bijzon dere dingen laten zien". Het programma over Leiden wordt op zondag 1 november uitgezonden op Nederland 1 van 17.35 tot 18.05 uur. Aan het eind van de uitzending zal Dieuwertje Blok suggesties doen voor bezoekers aan ten toonstellingen in de maand november. De uitzending over Leiden is een soort introductie uitzending voor de eigenlijke serie die in januari 1988 van start gaat. Iedere maand staat één provincie centraal In die maand zal iedere zondag op te levisie aandacht aan die pro vincie besteed worden. In to taal zijn er veertien uitzendin gen. kosten zelf moet betalen. En gezien de precaire financiële situatie, wordt dat heel moei lijk. Op onderhoud van de gebouwen wordt immers ste vig bezuinigd". De maatregelen die eerder' zijn genomen hebben de uni versiteit geen geld gekost: „Die kosten konden we nog in de schoenen van de aan nemer schuiven". Een „deskundig bureau" heeft volgens Gerritsen ge constateerd dat de problemen zijn ontstaan door een ont werpfout. Het Witte Singel Doelencomplex, waarvan de universiteitsbibliotheek een onderdeel is, is ontworpen door vijf architecten: Bart van Kasteel, Joop van Stigt, prof. Tj. Dijkstra. Hans Bosch en het Bureau Ahrens Kleij- er. Van Kasteel maakte het ontwerp voor de universi teitsbibliotheek. Hij is ook de verantwoordelijke architect bij de restauratie van Stede lijk Museum De Lakenhal, die momenteel wordt uitge voerd. Het gehele complex aan de Witte Singel kostte 200 miljoen gulden. De Rijks gebouwendienst had de su pervisie bij de bouw. Volgens Gerritsen zijn er nog meer problemen. („Bij een Idiemateriaal "tenlanders groot bouwwerk als dit zijn i er al gauw moeilijkheden" t Hij noemt de lekkende daken van de twee parkeergarages, die links en rechts van de bi bliotheek liggen. „Hierbij gaat het zo goed als zeker om een bouwfout, maar dat wordt nog nader onder zocht". Het parkeerdak is volgens Gerritsen het afgelo- pen jaar gaan lekken. „Die schade kunnen we eventueel f verhalen op de Duitse aanne mer. Maar deze fout heeft minder gevolgen dan de lek- f kende koepels van de biblio theek". Ook heeft de universiteit ruim een jaar geleden aan- passingen moeten aanbren- gen aan het Arsenaal, het ge- bouw van Sinologie en Japa- nologie, grenzend aan de nieuwbouw. Er ontstond door vocht zogenaamde zwamvor- ming. Om dat te verhelpen moest de universiteit vier ton jr besteden. Dat geld werd on- der andere gebruikt om ad vies in te winnen bij TNO en om maatregelen te nemen die f moeten voorkomen dat de zwamvorming terug zou ke- t ren. „We denken op deze ■manier een snelle herhaling jj. te voorkomen, maar je weet het natuurlijk nooit met zo'n oud gebouw", aldus Gerrit- ,;l tankelijker AtN De Openbare Bi- Tek Leiden (OBL) is een faject gestart om een I collectie boeken en hateriaal te verzamelen V Hnische/culturele groe ft project is mogelijk ge- Édoor subsidie die de ze maand van de pro- 'uid-Holland heeft ge- luitenlandse cursisten is it les- en studiemateri- 'jaars en moeilijk toegan- Voor docenten is het en niet goed mogelijk i materialen op te spo- aan de cursisten te ge- het 'allochtonenpro- de OBL (duur 2 jaar) accent op het verzame- _J> toegankelijk maken _J»ateriaal voor buiten- ■tursisten in de primaire ^gerichte volwassenen- Je. De aandacht ligt 'rnelijk op het opzetten basiscollectie. Het ma- zal via een catalogus worden en op die beschikbaar komen *ple bibliotheekvestigin- Zuid-Holland [lekkende dakkoepels van de drie jaar geleden gereed gekomen universiteitsbibliotheek zor- i voor grote problemen. Vervolg van voorpagina) EIDEN De dakkoe- els van de universiteits- jbliotheek aan de Witte ingel zijn verantwoor delijk voor de lekkages, j^aarvan reparatie moge- Sk meer dan een mil- Sen gulden gaat kosten. Universiteit en Rijksge- Kiuwendienst zijn mo menteel in een procedu- verwikkeld om de Jasten te verhalen op de •chitect van het project, f dat lukt, is onduide- -jk. „De lekkages zijn fcn gevolg van een aan- Btl ontwerpfouten", al- ^is A. Gerritsen van de fdeling Onderhoud Ge- uwen van de Leidse iversiteit. Vanaf het begin van het ge reedkomen van het gebouw, in mei 1984, lekken de licht koepels al die de universi teitsbibliotheek van veraf zichtbaar maken. Met behulp van de aannemer die de bi bliotheek heeft gebouwd (Strabag uit Duitsland) is ge probeerd de lekkages te ver helpen, maar deze maatrege len hebben volgens Gerritsen niet geholpen. „Het probleem is zo ernstig dat de hele dak constructie moet worden aangepast. Het dak is een be langrijk onderdeel van het gebouw, zodat de totale kos ten wel een miljoen of meer kunnen bedragen''. Hoe lang het nog gaat duren voordat de procedure is afge rond, weet Gerritsen niet. Volgens hem moet*het dak zo snel mogelijk worden gerepa reerd omdat'het vocht schade Een van de dakkoepels van binnenuit gezien. Om de lekkages te verhelpen zal de hele dak constructie aangepast moeten worden; FOTO'S: WIM V. NOORT aanbrengt. Gerritsen: „Maar het zou natuurlijk zo kunnen zijn dat de universiteit de -4wi

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15