„Max is een schat van een nijlpaard" NU 00K STANDAARD: HETSKODA-TWEE-JAAR-ZEKER-PLATi Wetenschappers vrezen klimaatveranderingen DA'S WEL WAT MEER DAN EEN JAARTJE GARANTIE, i BUREAU AAP REGISSEERT DIEREN IN DE MEDIA f ALS GEVOLG VAN MILIEUVERVUILING Rijnschuimers tien jaar WIE SUM IS, RIJDT SKODA. ALVANAF F.999! LEIDEN OMGEVING SekbcOotttmtl DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 PA(^ DEN HAAG Wanneer de Ster-reclame binnen kort een spotje uitzendt met een gigantische tijger python die op een bewe gingloos draaiende was machine ligt te dutten, dan is die slang afkomstig van èn getraind door het Haagse bureau AAP. AAP (Animal Artist Pro motion) is het bedrijfje van Dick en Marina Hendriksen uit de Anthonie Duyckstraat, die vrijwel om het even welk dier trainen voor precies be schreven optredens in talloze reclamespots en films. Zeer zeker niet met een stok of zweepje, want de trefwoor den van deze overtuigende dierenliefhebbers zijn: vrien delijkheid, vertrouwen, ge duld, consequent-zijn, belo ning en plezier. Hoogstens wordt enige aandrang uitge oefend. Dick Hendriksen: „Ja, de dieren moeten wel weten wie de baas is. Als ze er gewoon geen plezier in hebben, proberen ze je vaak uit. Net als kinderen neigen ze tot verzet De beesten moeten in zo'n geval weten: ik moet dit of dat doen. Als dat eenmaal tot ze door dringt, onderwerpen ze zich meestal wel". Ervaring hebben hij en zijn echtgenote inmiddels vol doende. Sinds 1971 zijn ze beroepshalve met dieren in de weer. Vanuit verschillen de circussen, waar Dick pers chef was, begon hij met bra derieën, maar dat doet hij al lang niet meer. Inmiddels heeft AAP de dieren in vele speelfilms „geregisseerd". Voor de komende drie jaar staat werk voor een elftal speelfilms op het program ma. Toch bestaat het werk voor tachtig procent uit re clamespots voor de Neder landse en Belgische tèlevisie. „En de belangstelling van de media is groeiendealdus Dick. Katten werven voor Kodak (een internationaal bekroon de spot) of Dobbelman, chim pansees gebruiken hoestsi roop, poema's staan op Puma, leeuwen brullen om shag en kamelen steken ook graag op, het hondje luistert naar His Masters Voice, Er- res wilde een prachtige bok, Grolsch bier zag graag een mooie hond bij z'n student, duiven koeren om Verkade. Hoe dan ook, AAP leverde er de getrainde dieren voor. De Hendriksens lezen vooraf het .script, zodat ze precies weten wat er van een dier wordt verlangd. Vooraf des noods dagen lang oefenen en dan, op lokatie of in de stu dio Opname Dick en Marina beschikken over vier leeuwen, twee tij gers, een slang, paarden, po ny's, ezels, lama's, kamelen, varkens, een olifant, „Max, een schat van een nijlpaard", flamingo's en andere vogels. Natuurlijk verblijven die beesten niet in de Anthonie Duyckstraat, maar op ver schillende plaatsen in Neder land en België. Als ze het ge vraagde dier niet hebben hu ren ze soms van circussen of dierentuinen. Het vreemde is dat AAP mo menteel verlegen zit om klei nere huisdieren die iets leuks hebben („een rare vlek op het oog, of een staand en hangend oortje, een leuke roedel honden, een mooie geit, noem maar op") of iets geinigs kunnen (tel. 070 - 558776). „Een vlinderhondje bij voorbeeld, daar kan ik maar niet aankomen", treurt Dick. Het enige dier in huize Hen driksen, de tijgerpython waarmee de volgende dagen gewerkt wordt, lijkt een sa tanisch monster als het voor de foto uit de mand wordt getild. Het paar drukt de zes tig kilo zware en zo op het oog wel vier meter lange wurgslang evenwel aan de borst alsof het een pas ge trimd poedeltje betreft „Als- tie bijt laat-ie nooit meer los, dan moet je z'n hele bek openscheuren", vertelt Dick ondertussen in gemoede. Met kracht duwt hij de onwillige slangekop richting camera. Aanwezige leken gruwelen. Nee, het echtpaar is voor de duvel nog niet bang. Ja hoor Enigszins gespannen was Dick wel toen hij destijds met dit werk begon: „Ik werd toen door Camel bena derd met de vraag: jullie hebben toch kamelen? Ja hoor, zei ik. Nu was ik er wel mee bezig, maar we hadden nog geen enkel dier. We te kenden toen op een dinsdag een contract om een jaar lang met een kameel de strandclubs af te gaan. De volgende middag zouden we beginnen. Maar die morgen werd de aangekochte ka meel, wildvang uit de Gobi- woestijn, pas per boot aange voerd. Meer dan twee uur zijn we bezig geweest het dier in de wagen te krijgen, maar 's middags stonden we wel op het strand. Het ging prima, want hij wist al dat verzet niet baatte. Toch was dat wel even spannend. Het is een kwestie van vertrou wen, en ook van kennis. Je moet erg veel over dieren weten, véél lezen dus". Het paar kan zich aanvanke lijk niet herinneren dat er ooit iets ernstigs tijdens een opdracht is gebeurd. „Ja toch", zegt Marina dan. „Toen jij door een kameel te gen dat hek werd gedrukt". „Oh ja", herinnert Dick zich. „Maar dat was puur speelsig- heid van het dier. Zo'n ka meel heeft in zijn borst een soort beenwapen. Daarmee drukte hij me tegen het hek. Kostte me toen wel een lich telijk ingedrukt borstje. Was het een muur geweest, dan zat ik hier niet". Even later komt een riskan tere gebeurtenis aan de orde. Dick: „Dat was bij de ope ning van de Optiebeurs in Amsterdam. Zouden we twee leeuwen laten doen. Afijn, die hollen uit de wagen door een tunnel naar een wel erg kleine kooi in de hal van het gebouw. Nu lag daar een marmeren vloer en dat was een misrekening. De leeu wen gleden uit, tegen de kooi wand aan, zodat die hele kooi schuin kwam te staan. En dat met honderden kij kers eromheen, levensge vaarlijk. Ik ben toen op die dieren gesprongen en heb ze er werkelijk in geslagen. Moest wel". Brutaal Hoe krijgen Dick en Marina al die beesten zo ver dat ze voor de camera precies op het juiste moment iets doen een stukje lopen of vliegen, een trap opklauteren, ku chen met de hand voor de bek (chimpansee), of wat dan ook. Dick: „Bij voor mij nog onbe kende dieren moet ik eerst het vertrouwen winnen, met ze spelen, dan geduldig oefe nen en belonen, daar draait het meestal om. Met vriende lijkheid lukt vrijwel alles. Ik gebruik ook simpele trucjes: met een nylon draadje aan het pootje trekken. Het gek ke is dat veel dieren het werk leuk vinden. Ze staan vooral tijdens de opnamedag langdurig in het middelpunt van de belangstelling, krij gen lekkers en alle aandacht. Het zijn soms net kinderen. We werken het liefst op een speelse manier. Bij grotere beesten en roofdieren mag je nooit bang zijn, dat ruiken ze. Dan ben je je overwicht kwijt en worden ze brutaal, gevaarlijk dus. Onze grootste opdracht was de Samson-ka- ravaan. Met zeven leeuwen een half jaar op tournee, langs allerlei evenementen. Zonder problemen". Belangrijk is volgens Marina ook dat je consequefc] over de dieren b&( goede tip voor het"! van huisdieren: „r hond de ene keer nj bank mag, als de vijj en later weer een kljl dan weet het beest ifc waar hij aan toe is. Bi onthouden vrijwel aj. Echt, ze zijn veel g^| onder commando, li katten gaan hun eigj GERljj V Notarissen vertrekken C LEIDEN Mr. J. Huigen is op zijn verzoek met ings 1 november 1987 eervol ontslag verleend uit zijn an notaris in Katwijk. C.J.A van Loenhout, notaris in |- is op zijn verzoek met ingang van 1 september 198fi' ontslag verleend. |j| NOORDWIJKERHOUT Binnen enkele tiental len jaren zijn ingrijpende klimaatveranderingen te verwachten. De gemiddel de temperatuur zal in het jaar 2030 met 1,5 tot 4,5 graden celsius zijn opgelo pen. De zeespiegel zal ge middeld een halve tot een meter stijgen. De Noord zee kan zelfs tot 3,5 meter hoger komen te liggen. De gevolgen hiervan zullen catastrofaal zijn. Een honderdtal wetenschappe lijke onderzoekers in Europese landen kwam na een intensief beraad de afgelopen dagen in Noordwijkerhout tot de eens luidende conclusie dat de op warming van de aarde door bij energiewinning, landbouw, veeteelt en in de industrie vrijkomende stoffen, steeds sneller gaat. De deskundigen die op uitnodiging van het mi nisterie van milieubeheer naar Nederland waren gekomen, waarschuwden woensdag aan het eind van hun werkbijeen komst voor de ernst van de si tuatie. De atmosfeer wordt in toene mende mate opgewarmd door kooldioxyde (co2), afkomstig van de verbranding van fos siele brandstoffen, en methaan dat vrijkomt in de landbouw en veeteelt. Maar ook stoffen als chloorfluorkoolwaterstof fen (CFK's), die voorkomen in bepaalde spuitbussen, koel vloeistoffen en piepschuim, en stikstofverbindingen dragen bij aan het zogeheten broeika seffect. De deskundigen verwachten dat de concentraties van deze stoffen de komende vijftig jaar zullen verdubbelen. De gevol gen voor het klimaat zijn dan niet gering, omdat een stijging van de gemiddelde tempera tuur met enkele graden het aanzien van de aarde drastisch kan veranderen. In de laatste ijstijd 18.000 jaar geleden was de gemiddelde temperatuur op aarde slechts vijf graden lager dan nu. Op de werkbijeenkomst spra ken de onderzoekers over rampzalige ontwikkelingen die zich in Europa als gevolg van deze luchtverstoring zul len voordoen. In de landen rond de Middellandse Zee en het zuidelijk gedeelte van de Sovjetunie zal het minder gaan regenen. Grote droogte, lege rivierbeddingen, erosie van de grond, tekort aan drinkwater en een achteruit gaande landbouw zullen het gevolg zijn. De Middeneuropese landen zullen minder hinder onder vinden van de klimaatveran deringen, met uitzondering van het Alpengebied. Door de hogere temperaturen zullen zowel de boom- als sneeuw grens enkele honderden me ters hoger komen te liggen. Gletschers zullen voor het grootste gedeelte verdwijnen. De lage landen krijgen het het hardst voor de kiezen. De ge stegen zeespiegel zal veel laag gelegen gebieden overspoelen. Vooral Nederland zal voor een froot deel onder water ver wijnen, als de dijken niet aanzienlijk worden verhoogd. De Oosterscheldedam biedt op dat ogenblik eveneens onvol doende bescherming tegen een stijgende zeespiegel. Het enige gebied van Europa dat van de verschuivingen in het klimaat zal profiteren om vat Noorwegen, Zweden, Fin land, IJsland en het noordelijk deel van de Sovjetunie. De landbouwproduktie zal daar aanmerkelijk toenemen. De produktiviteit in de bosbouw zal 25 tot 50 procent hoger ko men te liggen. De mogelijkhe den voor recreatie en toerisme zullen in Scandinavië groter worden. De deskundigen bevelen de overheden aan nu al rekening te houden met de komende klimaatwijzigingen en tijdig maatregelen te nemen. Zij drongen aan op energiebespa ring en de toepassing van duurzame en schone energie bronnen. De produktie en het gebruik van CFK's moeten worden verboden. De lucht verontreiniging door methaan kan moeilijker worden bestre den, omdat anders de veesta pel en landbouwproduktie aanzienlijk ingeperkt zouden moeten worden. Deelnemers aan het overleg, die ervan overtuigd zijn dat er ingrijpende dingen staan te ge beuren, zullen hun onderzoek voortzetten om er achter te komen hoe, waar én wanneer de voorspelde klimaatverande ringen zich precies zullen voordoen. Want daar is men het nog niet helemaal over eens. Om op tijd voorbereid te zijn op de dingen die ongetwijfeld komen gaan, stelden de onder zoekers ten behoeve van de regeringen van de Europese landen een lange lijst van aan bevelingen op. Nederland en andere laagliggende gebieden wordt met het oog op eventue le overstromingen van zee on der meer geadviseerd woning bouw en strategische indus trieën waaronder elektrici teitscentrales, voortaan zoveel mogelijk landinwaarts te situe ren. Ook de opslag van radio actief en giftig afval moet zo ver mogelijk uit de kust blij- LEIDERDORP De Leiderdorpse Carnavalsvereniging De Rijnschuimers bestaat dit jaar 10 jaar. Van de initiatiefne mers die op 13 oktober 1977 aan de wieg van De Rijnschui mers stonaen is Herman Averdieck als hofmaarschalk nog steeds de stuwende kracht in de vereniging. Het voorzitter schap is al vele jaren in de enthousiaste handen van Betty Spaargaren. Het 10-jarig bestaan van De Rijnschuimers wordt herdacht met een grootse feestavond op zaterdag 24 oktober in het Muzenhof Leiderdorp. Hoogtepunt van de feestavond wordt het optreden van Koos Albers, de bekende zanger van het levenslied. Verdere medewerking verlenen het Leiderdorp- se duo de Lenco's, Frenkie Boy en de Germa's. De avond wordt gepresenteerd door Bas Pitt. Er zijn nog kaarten voor deze feestavond, die om 21.00 uur begint, te verkrijgen bij het bestuurslid Bert van Beek, tel. 071-893283. Bonte Avond Casa Materna ZOETERWOUDE De werkgroep Casa Materna kijkt jaarlijks in de maand oktober terug op het afgelopen seizoen. De terugblik wordt zaterdag 24 oktober gehouden tijdens de zogenaamde „Bonte Avond", een avondvullend programma met dia's, foto's, film, sketsjes en muziek- Het gebouw „Ons Huis" aan het Kosterspad zal zaterdagavond een Italiaanse sfeer zal uitstralen want het Napolitaanse weeshuis Casa Materna neemt een belangrij ke plaats in in het Zoeter- woudse leven. Aanvang 20.15 STANDAARD: HALOGEEN KOPLAMPEN STANDAARD: SLAAPSTOELEN STANDAARD: EXTRA DIK PLAATSTAAL STANDAARD: VEÏLIGHEIDS-STUURKOLOM wachte kosten hoeft te maken als er eens wat mis is. U ontdekt dan meteen dat de Skoda-dealï Wat een ander automerk duséén jaar garantie noemt, een royale bui is als het om de inruilprijs van uuj noemt Skoda twee jaar zeker. Dat is wel even huidige auto gaat. En als wij u dan ook nog verti1 wat anders. Het beste is dat u snel even bij de Skoda- dat een Skoda in verschillende 4-deurs uitvoeriij dealer langs gaat om precies te zien wat u allemaal en een sportief coupé-model verkrijgbaar is. da| krijgt voor uw geld. u met een Skoda gewoon beter. Als je een Skoda koopt, kies je bewust voor gedegen kwaliteit voor een uitgekiende prijs. Al vanaf fl. 9995.- en da's mooi voor mensen die niet al hun centen aan autorijden willen besteden. Als je een Skoda koopt, krijg je bovendien ver bazend veel extra. Standaard, waar je bij andere merken soms duizenden guldens méér voor moet betalen. Zoals een kooi constructie en kreukelzones. Extra dik plaatstaal 0.8 mm en een gelaagde voorruit Halogeen koplampen en traploos verstelbare slaapstoelen met hoofdsteunen. Een Skoda biedt gemakkelijk plaats aan vier volwassenen, die elk hun eigen deur hebben. Als jé een Skoda koopt krijg je er vanaf nü nog iets extra's bij: Het Skoda-Twee-laar-Zeker-Plan TWee jaar lang ben je er zeker van dat je geen onver- Importeur de Binckhorst Auto Motor Import B V. Voorschoten, Tel. 01717-6951 Prijs incl. BTW, exd. afleveringskosten. Prijswijzigingen voorbehouden Lichtmetalen wielen tegen meerprijs. j Auto-Home Leiden B.V., De Binckhorst dealerbedrijf, Fa. J. Reijerkerk, LEIDEN. St. Jacobsgracht 1018,tel. 071-121560 VOORSCHOTEN, Dobbeweg2. tel 01717-6951 LISSE, Kanaalstraat 145-147, tel. 02521-13059

Leidse Courant | 1987 | | pagina 12