Marine mogelijk toch door Straat van Hormuz Peru betaalt buitenlandse schub met spijkerbroeken en asperges I Lagere staat van paraatheid voor VS-troepen in Perzische Golf Courant Vliegtuig boort zich in hotel: negen doder Papandreou's positie wankel na romantische escapade PERUAANSE VICE-PRESIDENT LUIS ALBERTO SANCHEZ IN NEDERLAINj BUITENLAND WOENSDAG 21 OKTOBER 1987 PAGIN Video kijkt in pyramide Een Amerikaanse onderzoeker wijst op de televisie waarop een vijfduizend jaar oude faraonische graf boot is te zien, die is ontdekt in een verzegelde ruimte in de pyramide van Cheops. De opnamen werden gemaakt met een videocamara, nadat een gat was geboord door het kalksteen waarachter de boot ligt. De kamer werd 2600 jaar geleden verze geld en tot dusver was het een raadsel wat zich erin bevond. Volgens de zede van de oude Egypte- naren werd in een grafkamer een boot van ceder hout geplaatst om de ziel van de dode koning na^r het hiernamaals te vervoeren. Voordat de camera's door het gat naar binnen werden gelaten, werden monsters genomen van de „oude lucht". De lucht wordt ontleed en uit de samenstelling kunnen de geleerden opmaken hoe zij antieke voorwerpen be ter kunnen conserveren. FOTO: AP CIA verzamelde in 1945 informatie over Waldheim WASHINGTON De Amerikaanse inlichtin gendienst CIA heeft tegenover het Joods We reldcongres (WJC) toegegeven dat in 1945 inlich tingen vergaard zijn over Kurt Waldheim, de huidige president van Oostenrijk. In 1980 ont kende de CIA dat er een dossier over Waldheim bestond. Het WJC had de CIA om inzage in het dossier- Waldheim gevraagd, maar de inlichtingendienst heeft dit afgewezen. Waldheims naam komt voor op een uit 1947 daterende Amerikaanse lijst van gezochte personen. Achter zijn naam staat „Moord" als reden waarom hij gezocht werd. Daar weer achter staat het nummer van het dos sier van de VN-Commissie voor Oorlogsmisda den. Uit dat dossier is gebleken dat er in 1947 voldoende bewijsmateriaal was verzameld om Waldheim te vervolgen. Shamir deels akkoord met vredesconferentie JERUZALEM Premier Yitzhak Shamir heeft, volgens de legerra- dio in Israël, zijn verzet tegen een internationale vredesconferentie voor het Middenoosten ten dele in geslikt. Tijdens overleg met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Shultz zou Shamir hebben ingestemd te zoeken naar wegen het vredesoverleg op gang te brengen onder auspiciën van de Verenigde Staten en de Sovjetu nie. Mogelijk zou Shamir zelfs ak koord gaan met een gelijktijdige internationale vredesconferentie. Shamirs woordvoerder heeft het bericht ontkend. Kruidenier wf' fooi inpikken B' SAN FRANCISCO - bediende in een kr^ niersbedrijf, die van 1®, dankbare klant een ir1 ning van vijftig d<{[ kreeg voor terugh ging van een portefei met 2.900 dollar, disciplinair gestraft a de beloning niet ch draagt aan haar vverL, ver- Ie Volgens de directie L biedt het bedriif het L nemen van fooien.T bediende gaat de aanvechten. v (Van onze speciale verslagge ver) DJIBOUTI Een muffe hitte verwelkomde gister avond de Nederlandse en Belgische mariniers, die als versterking voor het Nederlands/Belgische mijnenjaageskader naar het gebied van de Perzi sche Golf zijn gestuurd. Zij voegden zich bij de be manningen van de vijf schepen die afgelopen maandag in de strategisch belangrijke haven van Djibouti arriveerden. De havenstad is als een soort scharnier gelegen tussen ooste lijk Afrika en de Arabische wereld. De staat van de stam men van de Afar en Issa, twee derde de grootte van Neder land, ligt tussen Somalia en Etiopië. Het land is bijna ge heel islamitisch. Ornaat de landbouw niet veel oplevert en het land afhankelijk is van buitenlandse hulp, wil de voormalige Franse kolonie zijn strategische positie benutten om de welvaart van de bevol king op een hoger peil te bren gen. Vandaar dat de komst van de Belgische en Neder landse schepen zeer welkom was, al valt er voor de opva renden van de marineschepen niét bijzonder veel te beleven. Djibouti is de laatste halte plaats voor het eskader eind deze week doorvaart naar de Perzische Golf. Het precieze operatieterrein moet nog worden vastgesteld in overleg met de daar gestationeerde Britse Royal Navy. Dat kan de Golf van Oman worden, waar de Britten onlangs drie mijnen voor de kust onschadelijk maakten. Maar naar gisteren in Djibouti verluidde, is het toch ook mogelijk dat de Ne derlandse en Belgische mij- nenjagers naar het zuiden van de Perzische Golf worden ge stuurd. Ze moeten dan de nau we ingang van de Golf passe ren, de Straat van Hormuz, waar Iran Zijderups-raketten van Chinese makelij heeft op gesteld. Op diplomatiek niveau wordt intussen met de Vere nigde Arabische Emiraten overlegd of de haven van Fu- jairah dienst kan gaan doen als thuishaven voor de bevoorra ding van het eskader. De Amerikaanse aanval van eergisteren op Iraanse boor- platforms en de daarop vol gende Iraanse dreiging met vergeldingsacties heeft de Ne derlandse en Belgische mari niers niet bijzonder verontrust, zo bleek gisteren. Die span ning komt wellicht nog, als de mannen te horen krijgen waar precies de Nederlandse sche pen gaan opereren, verklaarde de detachementscommandant van de mariniers, R.S. Ooster- vink. Maar hij voegde daar aan toe dat de Stinger-raket- ten zo'n goede verdediging vormen, dat „Iran zich, wel drie keer zal bedenken voor het een gevechtsvliegtuig af stuurt op eén van deze mijnen- jagers". Voor de Nederlandse mijnen- jagers zijn de Stingers, naast een enkel stuk boordgeschut, het belangrijkste verdedigings wapen. De raketten, die van de schouder worden afge vuurd en zich richten op warmtebronnen zoals vlieg tuigmotoren, waren al aan boord van de Belgische en Ne derlandse schepen. De wapens, van Amerikaanse makelij, zijn zeer doeltreffend gebleken als luchtafweer, onder meer bij acties van het islamitische ver zet in Afghanistan. Onlangs meldde Iran dat het ook de be schikking heeft over Stingers, hetgeen in Amerikaanse krin gen tot bezorgdheid leidde, omdat ze een aanzienlijke be dreiging kunnen vormen yoor vliegtuigen van de Ameri kaanse vloot in het gebied. De Milan-raket, waarmee de Belgische mariniers zijn uitge rust, is bedoeld voor verdedi ging tegen aanvallen over zee, zoals de speedboot-aanvallen waarmee Iraanse Revolutio naire Gardisten de afgelopen weken succes hebben geboekt. De mariniers hopen dat de Stinger kan worden bediend in combinatie met de radar op de Belgische schepen. Anders wordt het in ploegen met de verrekijker op de uitkijk staan, op zoek naar vliegtuigen met vijandelijke bedoelingen, aldus korporaal Braber. De Stinger blijft op het dek bij de wachtdoende marinier onder handbereik. „Je ziet aan de vlucht van een vliegtuig of het vijandelijke bedoelingen heeft", aldus Braber. „Is de vlucht zonder koersverande ring, dan blijft het wapen ver grendeld. Maar maakt het vliegtuig daarentegen ma noeuvreerbewegingen, dan wordt het tijd het wapen te ontgrendelen. Als de comman dant van het eskader opdracht geeft, wordt gevuurd". Boven: eenmotorige A-7D Corsair is een oud ge vechtsvliegtuig dat in Vietnam door de Ame rikaanse troe pen werd ge bruikt. FOTO: AP Rechts: Brandweerlie den lopen langs restan ten van het landingsgestel van het toestel dat zich giste ren in een Amerikaans hotel boorde. FOTO: EPA INDIANAPOLIS Bij het neerstorten van het vracht vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht op een hotel in In dianapolis zijn tot dusver ne gen doden gevallen. Zeker tien mensen zijn gewond geraakt, maar het zoeken in de puinho pen wordt nog voortgezet. Er is onmiddellijk een crisiscen trum ingericht en de omge ving is door politie en brand weer afgezet. Er zouden naar schatting 25 vermisten zijn. De piloot van de A-7 Corsair had gistermiddag toestemming gevraagd een noodlanding te maken op het vliegveld van Indianapolis vanwege proble men met de motor. Maar vlak daarna sprong de piloot, die als enige aan boord was, met een parachute uit zijn toestel. Het vrachtvliegtuig stortte neer. Het toestel raakte een bankge bouw en boorde zich toen in de hal van de Ramada Inn, al dus de politie. Het vliegtuig explodeerde en vloog in brand. Het hotel was na het ongeluk I gehuld in een dikke rook, Van de 220 kamers in R verdiepingen tellende brandden er 22 uit. Hf mensen er op het momeij het ongeluk in het hote ren, is nog niet bekena ooggetuige vertelde d; mensen uit de ramen v/ hotel zag springen. WASHINGTON Presi dent Reagan heeft het Congres gisteren ingelicht dat de staat van Daraat- heid van de Amerikaanse strijdkrachten in de Perzi sche Golf is verlaagd na de Amerikaanse aanval van maandag op Iraanse olieboorplatforms. De pre sident gelooft namelijk niet dat de Iraniërs „zó stom" zijn dat zij de oorlog gaan uitbreiden. Reagan lichtte toe dat hij die informatie verstrekte op grond van de zogenoemde War Po wers Act. Aan de belangrijkste bepaling van die wet, namelijk om binnen zestig dagen het stationeren van Amerikaanse militairen in een oorlogsgebied ter goedkeuring aan het Con gres voor te leggen, wil hij zich echter niet houden. Washingtons bondgenoten in de Golf hebben op Kuwayt en Saudiarabie na, nog geen offi ciële reactie op de Amerikaan se aanvallen gegeven. Enkele Arabische diplomaten lieten evenwel officieus weten dat naar hun mening Washington niet hard genoeg is opgetreden om Iran een lesje te leren. „Het enige wat de Amerika nen doen is speldeprikken uit delen aan een stier en dat maakt de stier kwader", aldus een één van hen. Kuwayt gaf wel een officiële reactie en drong aan op grote re internationale inspanningen om een einde te maken aan de Golfoorlog. Het Kuwaytse mi nisterie noemde de aanvallen „een beperkte militaire reac tie" op voortdurende Iraanse agressie. Saudiearabië sloot zich bij het Kuwaytse stand punt aan. Woordvoerder Gennadi Gera- simov van het Sovjetministerie van buitenlandse zaken zei fisteren dat Moskou de Ameri- aanse actie beschouwt als een schending van het internatio naal recht. Gerasimov riep op nieuw op tot het vormen van een VN-marinemacht die de buitenlandse vloten in de Golf moet vervangen. ATHENS De vaderlij ke, sympathieke premier van Griekenland, Andreas Papandreou is op het mo ment verwikkeld in een publiek schandaal dat er wel eens toe kan leiden dat hij zijn greep op de macht verliest. Bezwaard door economische Eroblemen en in opspraak ge- omen door corruptiepraktij ken zag de regering haar po pulariteit in het recente verle den al behoorlijk slinken. Nu Papandreou's privéleven nog eens een politieke kwestie is geworden, wordt de druk op de regering om de kiezers op nieuw naar de stembus te roe pen, steeds sterker. Al enige tijd was het algemeen bekend dat de 68-jarige socia listische leider een romance heeft met Dmitra Liani-Kapo- poulou. Deze 33-jarige Olym pic Airways-stewardess wordt in Griekenland „Miso-Miso" (50-50) genoemd, naar haar wekelijkse televisieprogramma Meestal is de Griekse pers dis creet wat het privéleven van de politici aangaat. Afgezien van een enkele hint zo nu en dan, hield de pers zich dan ook nauwelijks bezig met de idylle van de premier. Plotseling brak de hel echter los. Griekse kranten meldden in boze bewoordingen dat de premier voorwendde te moeten „overwerken" als ex cuus voor het feit, dat hij niet aanwezig kon zijn bij de eerste herdenking van de aardbeving in Kalamata, in het zuiden van Griekenland. In werke lijkheid had hij echter een heel andere afspraak. Terwijl ministers en oppositie leiders rondliepen door de verwoeste stad, lag Papan dreou in een dekstoel op het jacht van een vriend te genie ten van het herfstzonnetje en het gezelschap van Liani-Ka- popoulou. Waar de pers, en vooral de pro-socialistische kranten, zich boos over maak ten was dat Papandreou niet eens de moeite had genomen zijn escapade te verhullen. Papandreou's privéleven werd in één klap voorpaginanieuws in alle dagbladen en het om slagverhaal van vele tijd schriften. Het populaire rege ringsgezinde dagblad Elefthe- rotypia waarschuwde zelfs dat de premier „het idool van miljoenen mensen" snel een einde moet maken aan de controverse rond zijn persoon. „Anders kan hij zijn onder- - gang wel eens tegemoet gaan", aldus Eleftherotypia. Rege ringsfunctionarissen zelf wei geren elk commentaar met be trekking tot de kwestie. Het meest opmerkelijke van de hele affaire is wel het ge rucht dat Margaret, de Ameri kaanse vrouw van de premier, en met wie hij reeds 36 jaar getrouwd is, van plan is een eigen politieke partij op te richten. Zelf spreekt ze dit te gen, maar niettemin neemt ze een tamelijk sterke politieke machtspositie in als president van de Vrouwenbond in Grie kenland. DEN HAAG Politie en leger beukten afgelopen week de deuren in van bankgebouwen in Peru aanse hoofdstad Lima. Het bedienend personeel sloeg op de vlucht en vervol gens namen regerings ambtenaren bezit van de panden. De bank- en ver zekeringswereld reageer de woedend op de natio nalisatie van de privéban- ken en enkele andere fi nanciële instellingen, maar „het volk, met name de armen zijn erbij ge baat", aldus de Peruaanse vice-president dr. Luis Al berto Sanchèz. Sanchèz, deze week onder meer op bezoek bij premier Lubbers en de Leidse univer siteit, is de nestor van de Pe ruaanse politiek. De krasse se nator is nu 87 jaar, schreef meerdere boeken, doceerde geschiedenis aan diverse uni versiteiten zoals de Sorbonne en is naar zijn zeggen „nog steeds jong genoeg om een he leboel te doen". En als doctor Sanchèz door enkele bij het interview aanwezige Peruaan se ambassadeurs respectvol „meastro" genoemd spreekt, houden anderen hun mond. Hoewel waarnemers in Lima suggeerden dat president Gar cia de banken nationaliseerde om politiek gewin bij het volk te halen, legt Sanchèz de na druk op economische bewee gredenen. Zo zou er sprake zijn van kapitaalvlucht via de privébanken, verdwijnen te veel dollars in particuliere handen zodat de regering niet voldoende deviezen overhoudt voor importen en zou de con centratie van geld binnen en kele bankiersfamilies on-de- mocratisch zijn. Weer agrarisch Sanchèz: „Het belangrijkste is evenwel dat met name de arme boeren via de genationa liseerde banken eenvoudiger kredieten moeten kunnen krijgen. Peru moet namelijk dringend de landbouw en De 87-jarige Peruaanse vice-president Luis Alberto Sanchez: „Het wordt nog wel wat met Peru". FOTO: CEES VERKERK voedselproduktie verbeteren. Nu importeren we duur voed sel, maar daar moet een einde aan komen. Hetzelfde geldt voor verbetering van de visin- dustrie, waarvan Peru in ster ke mate van afhankelijk is. In het algemeen gezegd: Peru moet weer een agrarisch land worden, zoals het was voordat de koper- en nikkelmijnen werden opengelegd en ons land van de inkomsten uit deze bronnen afhankelijk werd. De prijs van deze delf stoffen op de wereldmarkt is sterk gezakt en de voormalige afzetmarkt zoals de Verenigde Staten hebben protectionisti sche maatregelen genomen te gen import van delfstoffen en textiel", zo voegt de bejaarde politicus eraan toe. Op de vraag of de verbetering van de landbouw ook een me thode is om de maoïstische guerrillabeweging Sendlro Luminoso (Lichtend Pad) de wind uit de zeilen te nemen, schudt Sanchèz traag het hoofd: „Sendero Luminoso is niet tegen de regering-Garcia. De rebellen zijn tegen alle re geringen die sinds de jaren zestig aan het bewind zijn ge weest; zij willen alleen vernie tigen. Het zijn anarchisten, die in de loop der jaren de dood van 12.000 burgers op hun ge weten hebben". Fanatisme Sendero Luminoso is voorna melijk actief in de provincie Ayacucho. Zij dwingt de boe ren, maar ook jongeren van veertien en vijftien jaar, zich bij hen aan te sluiten. „Verra ders" worden geëxecuteerd. De beweging, waarvan de kern volgens Sanchèz niet erg groot is, heeft alleen al van^f 1980, het jaar dat de militaire regering werd vervangen voor een burgerpresident, dertien honderd aanslagen gepleegd. Overigens bekritseerde Am nesty International de Peru aanse regering dit voorjaar voor het harde optreden van het leger tegen de rebellen, waarvan burgers het slachtof fer worden. Ook vinden „ver dwijningen" plaats in het land, met name in Ayacucho. Senator Sanchèz: „Amnesty maakte een vergissing in haar kritiek op ons, zoals zij wel va ker vergissingen maakt in haar oordeel. Desalniettemin geloven wij niet langer dat de opstand in Ayacucho is ingege ven door de armoede van de boerenbevolking. Het gaat hier om een bijna religieus fa natisme, dat noch met verbete ring van de economie noch door militairen is op te lossen". Hij vervolgt: „Wij willen nu cf mentaliteit van de bevof zien te veranderen, opd^ zich niet langer door Serj Luminoso laat inpakken'] welke manier de Perua regering de boerenbevof op andere gedachten wil I gen, maakt Sanchèz over] niet precies duidelijk. Asperges De landbouw moet verb( maar aan één produkt Peru ruim voldoende: a ges. Daarvan zijn de te blijkbaar zo succesvol, da een van de produkten is i mee Peru haar buitenl. schulden (gedeeltelijk) w betalen. Betaling in natii een betaalwijze waartoe twee jaar geleden besloo dat president Alan Garci; bekendgemaakt tot schrik van de internati bankwereld dat voortaan niet meer dan procent van haar nationa komen zou gebruiken vo betaling van rente en afl< op de buitenlandse schul ruim veertien miljard i bedraagt. Andere prod waarmee het Andeslam taalt zijn spijkerbroeke gouden Incavoorwerpen. Overigens is in Peru or een nieuwe inkomste ontdekt: olie en gas. De worden geëxploiteerd i menwerking met onder Mexico, de Verenigde en Canada. Ligt het niet lijn van de sociaal-dem< sche regering deze veld nationaal beheer te hc Sanchèz: „Wèl in de lijn, niet in de mogelijkhedei kunnen dit niet alleen d Maar volgens de vice dent wordt het nog wc met de toekomst van „Er is nog veel te verar in ons land. Dat is mi maar ik denk dat het la wel als de regering to nieuwde actie is te be> En onze president Gare is 38 jaar; hij heeft nc grote toekomst. In 199C hij aftreden, omdat een dent slechts twee pe achter elkaar mag rc Maar ik weet zeker dat 1995 opnieuw wordt gei „En ik", aldus de 87-jarij tor „blijf hem steunen ik kan, hoewel mijn to< iets korter is". JOOS PEP

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4