Supermarkt op zoek naar carrièremakers ÊüwS Kamerlid Knol verspeelt vertrouwen van fractie Chemotherapie vergroot overlevingskans bij borstkanker Op weg n het thuiskantoor uitjes wil De Vries stapt KONINKLIJK HUIS fojENLAND QeidóaQowuvnt WOENSDAG 21 OKTOBER 1987 PAGINA 3 ken over ibegroting Ven geheim [AAG Minister-president Lub- foelt niets voor de suggestie tot het oar maken van alle beleidsstuk- lie van belang zijn bij het opstellen L rijksbegroting en Miljoenennota, ^es een gisteren bij de Tweede Ka- Igediende PvdA-motie, waarin om openbaarmaking wordt gevraagd, ije hand. De premier beriep zich $j op een artikel uit de Grondwet ':h verzet tegen openbaarmaking belang van de staat. Ook wees hij lat het openbaar maken van der- stukken de besluitvorming in ibinet zou kunnen benadelen, de motie, ingediend door het kamerlid Alders, wordt volgende linsdag gestemd. Mulock Houwer volgt Voogd op bij Sociale Zaken DEN HAAG Per 1 april volgend jaar gaat mevrouw drs. E.J. Mulock Houwer de functie vervullen van directeur sociale verzekeringen bij het ministerie van sociale zaken en werkge legenheid. Daarmee is voorzien in de opvol ging van de in februari vorig jaar in opspraak geraakte mr. L. Voogd. Voogd is per 1 mei vol gend jaar eervol ontslagen. Mulock Houwer was van 1979 tot februari 1987 directeur coör dinatie emancipatiebeleid. Tot 1981 deed zij dat bij het toenmalige ministerie van CRM en daarna bij het ministerie van sociale zaken. Vanaf februari is zij door het ministerie uitge leend aan de Tweede Kamer als hoofd van de staf van de parlementaire enquêtecommissie bouwsubsidies. Auto aan de ketting De eigenaar van deze Buggy sportwagen aan de Amsterdamse Esther de Boer van Rijkstraat is kennelijk bang dat zijn fraie wagen gestolen wordt. Met een dikke ketting en een hangslot heeft hij zijn eigendom aan een dikke boom vast gemaakt. FOTO: DIJKSTRA (Van onze Flementaire redactie) HAAG Mr. W. de voormalige ^voorzitter van het heeft tegenover het )lad Haagse Post iard dat wat hem ft de huidige CDA- jevoorzitter Bert de i beter kan opstap- .Hij vindt De Vries Jerpersoonlijking van fcpocrisie zoals die in jlitiek hoogtij viert". Üs komt tot zijn conclusie 1 De Vries naar zijn me ien paar grote fouten ge- heeft. Zo had oud-mi- Van Aardenne van eco- the zaken (uit het eerste lït-Lubbers) nooit minis- )gen blijven toen zijn be- ipiheid bij de RSV-affai- het licht kwam. De hem echter in be- genomen hebben. met landbouwmi- k Braks gebeurd, aldus )ls, die niet in staat bleek ïjsfraude te bestrijden toch in functie mocht I. Het zit hem verder erg dat oud-staatssecretaris a (volkshuisvesting) door i^omst van De Vries wèl Jpd moest ruimen, van- Be ontdekte fraude met 1 subsidies. }IDA reageerde vanmor- vjgal laconiek op de aan- ntn van de oud-fractie ter. „We hebben het ar- }lf nog niet gelezen, dus n we er nog niets van *1, maar we vragen ons al n 6! we er op moeten rea- j', vertelde een woord- sr. "«zou h fng I Ifde is iet heel Ierland hoeft ghet "doom" *ERDAM Het con- mag niet uitgroeien tot :eltionaal symbool. Bij de ,€ding van aids gaat het ftn verandering van de ejle moraal onder de be- oig- Niet heel Nederland n,aan het condoom en dien zou dat ook niet tot een andere visie op iliteit. Dat betoogde n H. Moerkerk, secre- an de landelijke com- aids-bestrijding, tij een discussiebijeen- in Amsterdam over "kmpagnes in diverse tyse landen en de rol c b media daarbij. Moer- fjrees de rol van de me- de kennisoverdracht "le problemen rondom estrijding onder de be- M 4ADVERTENTIE J0 fjol bk tok tok, ik gak gak, ep piep piep, tuutatu, roem broem 'j^Eariy Learning Cenlre 4 bal «oor kinderen tot 8 jaar 5 Spuistraat 3, Den Hoog N VANDAAG r\ DRIEBERGEN De le vensmiddelenbranche in ons land kampt met gro te personeelsproblemen. De branche heeft mo menteel ongeveer 2500 vacatures, terwijl volgens de laatste cijfers onge veer 70.000 jongeren in Nederland als werkloze staan ingeschreven. Jon geren lijken steeds min der trek te hebben om in een supermarkt te gaan werken. „Wij boksen op tegen de mis vatting dat jonge mensen bij ons gedoemd zijn achter de kassa te blijven zitten of vak ken te vullen. Het is met het imago van onze branche be labberd gesteld", zegt direc teur C. de Kroon van het Centraal Onderwijs Instituut voor de Levensmiddelen branche (COL). Bij de diplo ma-uitreiking van de cursus supermarktmanager in Drie bergen luidde hij vandaag de noodklok over de toekomst van de sector, die volgens hem zonder goed personeel „de uitdagingen van de toe komst" niet aankan. Vooral onder lbo'ers en mbo'ers waar de levensmiddelensec tor het van moet hebben wordt volgens De Kroon dé laatste jaren massaal gekozen voor beroepen in de dienst verlenende sectoren. „Het Nederlandse onderwijssys teem staat op een zeer be hoorlijk niveau en wie goed is opgeleid neigt te kiezen voor een professie die een wat wetenschappelijk imago heeft. Daar wordt de handel niet onder gerekend. Helaas wordt over het hoofd gezien dat voor een carrière in de supermarktwereld een be hoorlijke opleiding vereist is. Wat is het jammer dat de op pervlakkige toeschouwer al leen maar het harde werken, het kassawerk en het vullen van vakken in de super markt ziet. Die ziet niet dat het supermarktkader tegen woordig niet meer kan zon der zeer specialistische ken nis van klantengedrag, het werken aan de hand van jaarplannen, het continue bij sturen van de koers van de LEVENSMIDDELENBRANCHE WIL IMAGO VERBETEREN Directeur C. de Kroon van het Centraal Onderwijs Instituut voor de Levensmiddelenbranche (COL): „Goed uit je doppen kijken en de concurrent de loef afsteken met aanbiedingen en ac- FOTO:'t STICHT onderneming aan de hand van cijfermatige informatie, noem maar op". Omdat van de 70.000 werklo ze jongeren in ons land er maar bitter weinig op het idee komen een carrière in de levensmiddelenbranche te beginnen, moeten zij daartoe naar de mening van De Kroon via uitzend- en ar beidsbureaus gestimuleerd worden. „De leidinggevende organisaties binnen de bran che moeten met de overheid de handen ineen slaan om een stageplan op te zetten, waarin werkloze jongeren vier tot zes weken desnoods met behoud van uitkering de kans krijgen rond te kijken achter de schennen van de supermarkt. Ik ben ervan overtuigd dat heel wat men sen die vooraf geen hoge ver wachtingen van het werk hadden, zeer verbaasd zullen reageren op alle interessante mogelijkheden die het vak biedt. Dat zien we nu al veel bij jonge part-timers die in eerste instantie alleen maar bij de supermarkt komen om een extra centje te verdienen. Zij komen er na verloop van tijd achter dat er heel wat bij komt kijken om zo'n grote zaak draaiende te houden. Velen van hen komen uitein delijk op één van de dag- of avondopleidingen terecht". De gang van zaken op het COL ondersteunt De Kroons betoog over de uitdagingen die het vak biedt. Enkele maanden geleden is in het onderwijsinstituut een hyper modern computersysteem in gebruik genomen, waarmee toekomstige supermarktma nagers aan de hand van actu ele gegevens van dagomzet ten in bestaande supermark ten een beleid kunnen leren uitstippelen. „De verschillen met vroeger zijn evident. Een moderne bedrijfsleider in een supermarkt moet kunnen manipuleren met voorraden, variëren van het assortiment en spelen met de opstelling van de koopwaar in de win kel. Dat gebeurt steeds meer per computer. Het is echt werk voor doeners, mensen die direkt invloed willen hebben op de handel". ken de supermarktdirecteu ren naar de situatie in Vere nigde Staten. De maatschap pelijke status van het werken in de levensmiddelenbranchë is daar veel hoger, zo conclu deert de COL-direceur na een bezoek aan dat land: „Dat komt door het commer cieel en service-gevoelig den ken dat iedere Amerikaan met zijn opvoeding heeft meegekregen. De aantrekke lijkheid van het werken in de levensmiddelen scoort in de VS volgens onderzoeken zelfs boven luchtvaartmaat schappijen en het bankwe zen"- De Kroon signaleerde ook dat van supermarktma nagers in Amerika zeer veel wordt geëist, waardoor van het vak in dat land een grote uitdaging uitgaat. „Daar én hier geldt dat het een kwes tie is van goed uit je doppen kijken en de concurrent de loef afsteken met aanbiedin gen en acties. En zien dat je er direkt resultaat uit krijgt. Als je 't mij vraagt is dat het pure ondernemerschap", zegt De Kroon, die bijval krijgt van J. van den Broek, voor zitter van de Bestuursraad van de Samenwerkende Dirk van den Broek Bedrijven. „De tijd van het sriouwen met kisten is voorbij'zegt Van den Broek. Acuut zijn de pro blemen bij werving van nieuw personeel bij deze on dernemer nog niet, maar zor gen over de toekomst heeft hij wel. „De mogelijkheden worden helaas zwaar onder schat. Iemand die als „win kelverzorger" binnenkomt kan assistent- en adjunct-be drijfsleider worden. Je zult ze de kost moeten geven die sindsdien de leiding over een vestiging kregen, of rayonlei der en zelfs verkoopleider zijn geworden", aldus Van den Broek, die ook wijst op kaderfuncties die in de in koop, reclame en marketing in het verschiet liggen. ARJEN VAN DER SAR Excuses Frans Moor voor „ruige woorden" DEN HAAG Het PvdA-ka- merlid Frans Moor heeft zich verontschuldigd voor de „rui ge bewoordingen" waarin hij een aantal partijgenoten in een interview heeft aangevallen. Dit heeft een woordvoerder van de PvdA gezegd na afloop van de wekelijkse fractiever gadering. In een vraaggesprek met het weekblad De Tijd had Moor vorige week gezegd dat partij voorzitter" Sint „raaskaltdat fractievoorzitter Kok soms een „lulverhaal" houdt en dat Kombrink een „verrader is van de socialistische zaak". Dat laatste zou Moor overigens door de interviewer in de mond gelegd zijn. Moor ver klaarde gisteren dat hij nooit de bedoeling heeft gehad „de intenties of de integriteit" van partijgenoten in twijfel te trekken. Hij had alleen over „zaken en standpunten" wil len spreken. Volgens hem doet het de PvdA geen goed als sommige collega's hun uiterste best doen om bij het CDA in het gevlij te komen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG „Eigenlijk doe ik hetzelfde wat zij daar in Suriname voor de krant deden. Het op een rijtje zetten van feiten en daaruit conclusies trek ken. Maar ik word er moe van om het steeds op nieuw te zeggen: KRO's Echo heeft mijn uitspra ken uit zijn verband ge haald. Als men het hele radiogesprek beluistert wordt de zaak anders". Terwijl hij gisteren in de wan delgangen tegenover de parle mentaire pers deze woorden ter verdediging aanvoerde, was PvdA'er Henk Knol er nog van overtuigd dat hij zijn woordvoerderschap over Suri name nog wel kon redden. Knol die voor de radio als het ware een beeld had opgeroe pen van een zich bijna prosti tuerende journaliste die intie me relaties onderhoudt met de ,1)LLEN OCMEEKïNff fël&teNT K7VN ME VAT- I') /AT r uczi■TP"* i Surinaamse machtshebbers en daarom haar berichtgeving „aanpaste", begon later onder de aanhoudende journalistieke druk echter steeds meer in te zien dat hij met die verdacht makingen te ver was gegaan. Roddel Zou Knol, die al sinds 8 juni 1977 lid is van de Kamer, zich beperkt hebben tot een zakelij ke discussie over de volgens hem tendentieuze en hier en daar zelfs feitelijk onjuiste be richtgeving dan zou er niets aan de hand zijn geweest Maar nu hij in feite de Suri naamse „roddel en achter klap" gebruikte om zijn gelijk te bewijzen kreeg Knol uit de fractie de wind van voren. Ook kan het hem nauwelijks meer baten dat hij in het niet uitgezonden deel van het ra dio-interview de Nederlandse pers in het algemeen lof toe zwaaide voor de wijze waarop er over de ontwikkelingen in Suriname en de politieke ach tergronden is gepubliceerd. Steeds zal hem worden nage dragen dat hij het conflict in de persoonlijke sfeer heeft ge trokken en als het ware „op de vrouw" ging spelen. De vraag is hoe het zo ver kon komen. De algemene indruk aan het Binnenhof is dat Knol de laatste tijd te emotioneel bij de gang van zaken in Surina me is betrokken en daardoor niet altijd in staat is de proble men koel en nuchter en met het noodzakelijk relativerings vermogen te beoordelen. Illustratrief voor het op een zekere overspannenheid wij zende optreden van de Drent se11 politicus is dat hij in ge sprek met deze krant onlangs bijna in tranen uitbarstte toen hem werd gevraagd of zijn harde aanpak van Bouterse geen gevaren voor zijn veilig heid zou kunnen opleveren. Daaruit bleek dat Knol er in tegenstelling tot de Euro- parlementier Willem Vergeer die op 25 november als waar nemer naar de verkiezingen gaat niet over piekert om naar Paramaribo te gaan zo lang Bouterse daar aan de macht is. Zelfs houdt hij er re kening mee dat aanhangers van het Surinaamse bewind in Nederland het op hem hebben voorzien. Bits „Kijk", legt hij uit, „er zijn wel degelijk moorden gepleegd door het leger van Bouterse. Niet precies bij kilometerpaal 49 nabij Pokigron, maar wel verderop. Er wordt gesproken over een zogenaamde strafex peditie van Brunswijk, maar dat had meer te maken met een eeuwenoud ritueel dan met een slachtpartij. „Maar", werpen we tegen, „op de tele visie zagen we toch beelden van dorpsbewoners in Poki gron die blij waren met de komst van het nationale leger en Bouterse vriendelijk be groetten? „Ja, wat zouden jul lie doen als je daar woonde en Bouters kwam in het dorp?", valt Knol bits uit. Voor hem is het een uitge maakte zaak. „Bouterse heeft het „oorlogje met Brunswijk" gewoon in scene gezet en de journalisten zodanig in de wat ten gelegd door hen onder meer te laten wonen in zijn ei gen huis zodat ze nauwelijks meer in staat waren om hun taaJJt obiectief te vervullen. Henk Knol: „Als men het hele radiogesprek beluistert wordt de zaak anders" FOTO: PERSUNIE Volgens Knol moeten de Ne derlandse media, waarvoor de drie journalisten werken, maatregelen treffen om duide lijkheid te scheppen. Ook vraagt hij zich nog steeds ver baasd af waarom de Neder landse pers er in feite mee ak koord ging dat dit drietal wel door Bouteree werd geaccep teerd en andere journalisten geen visum kregen. 21 oktober Koningin Beatrix stelt In Haarlem het nieuwe gerechtsgebouw in gebruik. Prins Claus verricht de opening van de nieuwe papierfabriek Pa- renco in Renkum. Prins .Claus opent in het RAI- congrescentrum In Amsterdam met een toespraak de Economie Modelling Conference. LEIDEN Vrouwen met borstkanker hebben een grotere kans op overle ving als ze behalve chi rurgisch en met bestraling aanvullend worden be handeld met antikanker- middelen (chemothera pie). Dit blijkt uit een on derzoek van de vakgroep heelkunde van de Leidse medische faculteit, waar op O.J. Repelaer van Driel op 28 oktober pro moveert tot doctor in de geneeskunde. Borstkanker is de meest voor komende vorm van kanker bij vrouwen. Tien jaar na het stel len van de diagnose is nog maar de helft van de vrouwen leven. De levensverwach ting is de afgelopen vijftig jaar niet wezenlijk verbeterd. Re pelaer van Driel schrijft dat toe aan onjuiste opvattingen over de uitzaaiing van borst kanker. In het verleden ging men namelijk uit van de ver onderstelling dat de uitzaaiing stapsgewijze gebeurde, van de tumor naar de lymfeklieren in de oksel en vervolgens naar de rest van het lichaam. In wer kelijkheid blijken de kwaad aardige cellen zich tegelijk naar de oksel en de rest van het lichaam te verspreiden. Als bij een operatie kankercel len in de oksellymfeklier worden gevonden, aldus Repe laer van Driel, is het aanne melijk dat ook elders in het li chaam tumorcellen aanwezig zijn. Ze zijn echter met de hui dige technieken niet op te spo ren. Met enkele kuren chemo therapie na de operatie en be- straling kan worden gepro beerd, ze te doden. Om dit na te gaan is in de pe riode 1976-1980 een onderzoek uitgevoerd bij 452 vrouwen met borstkanker bij wie uit zaaiingen in de oksel werden gevonden. Twintig ziekenhui- zen werkten eraan mee. De helft van de vrouwen kreeg na de operatie en bestraling twee jaar lang een kuur met lage doses chemotherapeuti- sche middelen, de andere helft kreeg geen verdere behande ling. Na vijf jaar was van de met medicijnen behandelde groep 78,3 procent nog in le ven. In de controlegroep lag het percentage op 69, bijna 10 procent lager. Vrouwen die nog niet in de overgang zijn en bij wie slechts een beperkt aantal uit zaaiingen in de oksel wordt gevonden, blijken het meest van de behandeling te profite ren. Overigens werden de bij werkingen van de chemothe rapie door de lage dosering niet noemenswaard vermin- derd. Aan drie kwart van de patiënten kon vanwege die bij- werkingen niet steeds de volle dosis worden gegeven. Het Leidse onderzoek heeft ook uitgewezen dat de behan delingsresultaten niet verbe terden door behalve de borst ook de omringende spieren te verwijderen. Dit gold voor alle patiënten, dus niet alleen voor de groep die chemotherapie kreeg. Repelaer van Driel ont raadt deze chirurgische behan deling dan ook. NOG SNELLER, BETER EN NAADLOOS COMMUNICEREN GENEVE - DNA, chips, klo nen. Het zijn van die termen die idereen zo zoetjesaan ge acht wordt te kennen. Daarom is er nu ruimte voor een nieu we: ISDN. Dat wordt hèt be grip voor de revolutie die zich voltrekt op het gebied van te lecommunicatie. Alle grote be drijven in de telecommunica tie investeren momenteel gi gantische bedragen om ISDN waar te maken. ISDN staat voor Integrated Service Digital Networks en is een soort huwelijk tussen de computerindustrie en de tele communicatie; de „ouderwet se" analoge overdracht van signalen gaat op de helling en wordt vervangen door digitale transmissie, zoals in compu ters. In de praktijk betekent het dat telefoonlijnen dan niet slechts gesprekken zullen kun nen overbrengen, maar tegelij kertijd ook tekst, beeld en data. Bovendien zal het infor matietransport sneller verlo pen, in grotere hoeveelheden kunnen plaatshebben en van hoge kwaliteit zijn. Karwei Het invoeren van ISDN bete kent het leggen van een nieu we, efficiënte en kwalitatief hoogstaande infrastructuur voor het even omvangrijke, fijnmazige, als unieke netwerk dat de mens heeft gemaakt: het telefoonnet. Een gigantisch en miljarden verslindend kar wei. Wereldwijd zijn er mo menteel 149 miljoen telefoon aansluitingen voor 650 miljoen telefoontoestellen. ISDN is de belangrijkste stap in het vervolmaken van we reldomspannende communica tienetwerken, onderling ver bonden door straalzenders en glasvezelkabels. In feite sluit ISDN aan op de „global econo my", de huidige tendens dat economieën de landsgrenzen voorgoed overschrijden, naar elkaar toe groeien en uiteinde lijk één wereldeconomie gaan vormen waar multinationals hun thuisbasis hebben. Tege lijk zijn het netwerken waar aan iedereen eenvoudig kan deelnemen omdat ISDN in speelt op het naderende einde van de massapröduktie. Door automatisering en computeri sering vallen produktie en de markt uiteen in kleine, geva rieerde en sterk gespecialiseer de produktie-eenheden. Mkb Omdat het bedrijfsleven over het geld beschikt en alle ver anderingen tegenwoordig bij het bedrijfsleven beginnen, zijn het de bedrijven die ISDN als eerste oppakken. Telecom '87y:taat dan ook propvol met Beleidsmakers, ontwikke laars, financiers en uitvoer ders uit de wereld van de telecommunicatie bevolken deze week bet grootschali ge Palexpo-complex in Ge- nève. Daar wordt onder de naam Telecom '87 's we relds belangrijkste vak beurs voor telecommunica tie gehouden. De 200.000 be zoekers maken er nader kennis met ISDN, oftewel Integrated Service Digital Networks. Een revolutie in communicatie waarmee ie dereen te maken krijgt geavanceerde bedrijfstelefoon centrales die tegelijk gesprek ken, beeld, data en tekst kun nen doorgeven. Op korte termijn zal ISDN een uitkomst zijn voor de kleine en middelgrote bedrijven die weinig tijd hebben en sterk af hankelijk zijn van externe in formatie en de efficiënte op slag van gegevens. Denk aan de advocatenkantoren, de uit zendbureaus, de huisartsen praktijk etc., etc. Hoewel, op korte termijn is al heel dicht bij: vorige week heeft de PTT in Enschede en Alkmaar re gionale verkoop-adviescentra voor het midden- en kleinbe drijf ingericht. Binnen een jaar moeten dertig van dergelijke centra de ondernemers in het mkb informeren over de nieuwste mogelijkheden met telecommunicatie. Uiteindelijk brengt ISDN het thuiskantoor dichterbij: de elektronische huisindustrie waarin gezinnen de kost ver dienen met produktiemiddelen als tekstverwerker, pc. fax, te lex, beeldplaat, radio, televisie en telefoon. In plaats van een soort gea vanceerde cockpit in de serre, kan dan worden volstaan met een enkel draadje glasvezel omdat beeld-, spraak en data, dank zij de digitale overdracht en gebruik van glasvezels, over één lijntje getranspor teerd kunnen worden. Bovendien zal de gebruiker het daarbij kunnen stellen met slechts één soort stekker. De Europese landen zijn het ein delijk eens geworden over het uniforme gebruik van de vier kante, zogeheten Amerikaanse plug. Hoewel.de Westduit sers liggen nog even dwars. Volgens hen is de stekker niet gründlich genoeg. Liefst wil len ze een zwaardere uitvoe ring. HENK ENGELENBURG

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3