Sou/taut olens draaien iteeds stroever a STAD OMGEVING Meidenopvanghuis een veilige haven ALLER LEI(DS) Uitgelezen opgeruimd BEGIN VOLGEND JAAR OPEN Jazz-concert van Vingerhoeds Kwartet Voorwaardelijke straf voor brandstichter •DINSDAG 20 OKTOBER 1987 PAGINA 9 ^ngere trole op lichting PN De politie treedt de ,jde anderhalve week op tegen mensen die met delijke verlichting rijden, ireft zowel gemotoriseerd gemotoriseerd verkeer, en bromfietsers betalen n voor een niet of slecht id licht, automobilisten 50 Als beide lichten niet aan voldoen, zijn de bedra- en 100 gulden. De actie ehouden in verband met irende winter, aldus een irder van de politie. Onverwachte herfstvakantie LEIDEN Twee huilende meisjes trokken gisterochtend om half tien de aandacht van bewoners van de Havikshorst. Het tweetal, vier en zeven jaar oud, was zoals elke maandag ochtend keurig op tijd naar school gegaan. Daar troffen zij tot hun verbazing gesloten deuren aan. Geheel in de war verdwaalden de meisjes ver volgens in de Horsten. De be woners droegen de kinderen over aan de politie, die op haar beurt de kinderen weer bij hun ouders bracht. Die wisten niet dat het herfstvakantie Cel voor kluiskraker LEIDEN/DEN HAAG Een 34- jarige Leidenaar is vanmorgen tot 15 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De man had een aantal inbraken gepleegd in de Leidse re gio. Zo had nij 75.000 gulden gesto len uit de kluis van een bowling- centrum in Sassenheim en hij was betrokken bij een inbraak in een drukkerij in Warmond. Dit leverde 25.000 gulden op. De Leidenaar gaf ook inbraken toe in Valkenburg, Rijnsburg, Noordwijk en Amster dam. Twee van zijn maten waren inmiddels al veroordeeld tot 15 en 21 maanden gevangenisstraf. De of ficier van justitie eiste een straf van 18 maanden. Groot aaantal strip tekenaars naar Den Haag DEN HAAG De jaarlijkse Strip-3-daagse, die zoals bekend met ingang van dit jaar in het Congresge bouw in Den Haag wordt gehouden in plaats van in het Turfschip in Breda, kent dit jaar een record-aan tal deelnemende striptekenaars. Maar liefst tweehon derd tekenaars uit binnen- en buitenland zullen acte de présence geven, onder wie Wily Vandersteen, Hans G. Kresse, Gerrit de Jager en Art Spiegelman. Het Stripschap organiseert het evenement deze keer op 20, 21 en 22 november. Er wordt onder meer van gedachten gewisseld over het geweld in de strip. Voor het eerst wordt een collectie Oosteuropese animatie films vertoond. Daarnaast zijn er een ruilbeurs en een stripboekenbeurs van zestig stands van uitgevers. De openingstijden zijn op vrijdag 20 november van 12-21 uur, zaterdag 21 november van 9-17 uur en zondag 22 november van 10-18 uur. Geldboete voor autokraker DEN HAAG/NOORD- WIJKERHOUT Een 19-jarige inwoner van Noordwijkerhout is ver oordeeld tot een geldboete van tweeduizend gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. De man stond onlangs terecht voor het. plegen van vijftien tot twintig auto-inbraken in 1986. Het ging hem daarbij vooral om geluidsappara tuur. Het vonnis was con form de eis van de officier van justitie. Derde verdachte verkrachting aangehouden LEIDEN Gisteravond is in Amsterdam ook de derde man aangehouden, die er van wordt verdacht dinsdag avond een 19-jarig meisje uit Hamburg te hebben ver kracht in een woning in Lei den. De man is een 29-jarige inwoner van de hoofdstad. De twee andere verdachten werden vrijdag al aangehou den. Zij zijn vanochtend voorgeleid aan de officier van justitie. IJNLANDSE MOLENSTICHTING: IEER SUBSIDIE NOODZAKELIJK ^IDEN Het in stand e >uden van molens in j jnland wordt steeds jeilijker. Een gebrek n financiën zorgt er- toj>or dat noodzakelijk iderhoud vaak moet I Drden uitgesteld met gevolg dat een volle re ge en vaak duurdere Jstauratie uiteindelijk .et uit kan blijven. Dat I ijkt het jaarverslag van Rijnlandse Molen- chting over 1986. lechts met behulp van fi- nciële steun van particulie- en fondsen is het moge- de komende iaren nog aan de onderhoud van plens te doen. Op die ma ler is ook Molen ae Put aan It Galgewater in Leiden in Ie hersteld. Die molen is ge luwd naar het voorbeeld de oorspronkelijke mo- die daar stond. Dat is igelijk gemaakt door onder ter opbrengsten uit een lo- ij en subsidie van de ge- tnte Leiden. Er is geen ssubsidie aan te pas geko- •n en dat zal zich in de toe- ist helaas wel vaker voor doen. Op zijn vroegst kan in 1990 worden begonnen met een reeks restauraties zoals die is voorgenomen", zegt J.A. van den Hoek, secretaris van de Rijnlandse Molen stichting in een toelichting op het jaarverslag. Dat geldt on der meer voor de Doeshof- molen in Leiderdorp, die voor 1992 op het programma staat. Volgens de secretaris is 5000 gulden rijkssubsidie per wer kende molen en 3000 gulden per niet-werkende voor het jaarlijkse onderhoud veel te weinig. Van den Hoek ziet zijn pleidooi voor meer subsi die ondersteund door een on derzoek dat in 1981 werd ge daan naar de kosten van het in stand houden van molens. Uit dat onderzoek bleek dat een bedrag van 15.000 gulden per molen per jaar meer in de goede richting komt. „Het zou veel verstandiger zijn wat meer geld per molen per jaar te investeren zodat een flinke onderhoudsbeurt kan worden gegeven. Met maar 5000 gulden per molen kun je weinig doen. Zo werd in 1984 aan klein onderhoud van 32 molens bijna twee ton uitgegeven en dat is al ruim 6.000 gulden per molen. Het onderhoud met het veel te kleine budget is minimaal. Dit werkt op den duur grote restauraties in de hand en dat kost nog veel meer, soms wel 3 4 ton per molen", al dus Van den Hoek. Dit heeft de Rijnlandse Molenstichting inmiddels aan minister L.C. Brinkman van WVC kenbaar gemaakt. „De minister heeft het keurig aanvaard maar er gebeurt verder niets. Met veel kunst en vliegwerk kunnen we de molens draai ende houden". De Rijnlandse Molenstichting werd in 1959 op initiatief van de Provinciale Molencom missie voor Zuid-Holland op gericht met als doelstelling het behoud van de windmo lens in het Zuid-Hollandse deel van het Hoogheemraad schap van Rijnland. Volgens de stichting is het behoud van de molens het meest zin vol als ze in maal vaardige staat zouden worden ge bracht of gehouden. De stich ting heeft nu het bezit of het beheer over 37 molens met bijbehorende werven, schuurtjes en negen mole- naarshuizen in dertien ge meenten. Daarmee is zij de Molen de Put aan het Galgewater in Leiden is één van de weinige molens die ondanks het gebrek aan financiële steun van de rijksoverheid toch nog tot stand gebracht kon worden. De molen kwam dit jaar gereed. grootste moleneigenaresse in het land. Een aantal molens houden 23 polders droog, doordat ze be- j zijn en er mole- beschikbaar zijn. Deze molenaars zijn veelal door de stichting opgeleid. Twintig van de 37 molens zijn inmiddels gerestaureerd en vier van deze molens zijn opnieuw aan een grote beurt toe. De kosten hiervan worden geraamd op zo'n 100.000 gulden per molen. De andere molens moeten ook jaarlijks worden onderhou den. „De kosten van onder houd en restauratie liggen hoog, maar daarnaast zijn er ook de nodige kosten van verzekering. De inkomsten van de stichting bestaan uit donaties van 500 donateurs, de vaste subsidie van WVC (20.000 gulden in 1985), de huur van de molens en maai en draaipremies van de pro vincie. Uit het vermogen van de stichting komt nog zo'n 8000 gulden rente per jaar. „Het zijn allemaal hoge be dragen maar het komt er op neer dat het behelpen blijft om de molens in een zo goed mogelijke staat te houden", zegt Van den Hoek. „We zijn inmiddels uitgegroeid tot een grote stichting. Het is niet al leen voor het mooie of voor de liefhebber dat de molens behouden moeten worden. Ook in tijden van nood is het belangrijk dat de molens pol ders drooghouden". Van den Hoek meent dat een FOTO: TEJO RINGERS meerjarenplan noodzakelijk is om de molens in Rijnland draaiend te houden. Verder zou het rijk zich moeten vast leggen op een subsidiebedrag. De stichting denkt aan 6.000.000 gulden verdeeld over vijf jaar. Behalve de huidige in dienst zijnde mo lenmaker zou er nog een technische kracht in dienst van de stichting moeten zijn, die veel van de dagelijkse ad ministratieve en organisatori sche werkzaamheden op zich neemt. nposium over "rtverdwazing rfN „Sportverdwa- »aar liggen de grenzen" ftiema van het symposi- op 31 oktober vanaf 11 het Centraal Facilitei- iuw van de Rijksuni- it Leiden (Cleveringen- l) wordt gehouden. Het ;ium is naar aanleiding it 25-jarig bestaan van iniging Asopos De zijn ook niet-studen- niet-roeiers welkom, jrekers zullen het thema (ken. P. Blitz zal ingaan j effect van mentale trai- bp sportprestaties. Over fits van sport in de maat- iij spreekt prof. dr. P. eker. Prof. dr. R. Bink- vertelt over de grenzen êt menselijk kunnen en" ian Zeist spreekt als tri over het verschijnsel )n. Hidde van der Ploeg als sportjournalist over ïnvloeding van sport media. ïttien anden poging doodslag HAAG/LEIDEN 18-jarige Leidenaar die lag 4 juli een Leidse ligenaar had willen do- -is vanmorgen veroor- itot 18 maanden gevan- Itraf met aftrek van frest. Dat is conform de in de officier van justi- )e Leidenaar had een ige Leidse kroegbaas |d door op de Oude in een personenauto |rote snelheid op de te rijden. Bij de ach- ng botste de auto te- in paaltje, waarna een lier uitstapte, de man volgde en met een mes rug stak. De café-eige- Iiep een steekwond op. (etuige bleek de be ier van de auto te her in en de rechter achtte Idoende bewijs. De da- id de café-eigenaar wil- loden uit wraak. De ignon van de eigenaar let café had in de nacht op 16 juni de dader en haat afgetuigd. LEIDEN Meiden tussen de 13 en 21 jaar oud, die om wat voor reden dan ook van huis weg lopen, kunnen vanaf januari 1988 terecht bij het Meidenop vanghuis (MOH) Leiden. Het opvanghuis kan een „veilige haven" beteke nen voor meisjes met on der andere incest-ervarin- gen. De instelling zal eveneens opvang bieden aan buitenlandse meisjes voor wie een verblijf on der één dak met de ande re sexe een barrière zou betekenen. Ellen de Haas, sinds 1984 werkzaam bij het JAC (Jonge ren Advies Centrum Leiden), heeft via een werkgroep het project opgezet. „In al die ja ren dat ik bij het JAC werk, stuitte ik steeds op een lek in het opvangsysteem. Alleen staande ouders in een crisissi tuatie verwees ik door naar opvangcentrum Cortona. Vrouwen die problemen had den door sexueel geweld ver wees ik naar het Vrouwenop vangcentrum of naar het alge mene Wegloophuis. Dit laatste geeft vooral met buitenlandse meisjes problemen omdat zij dan met jongens in aanraking komen. Daardoor worden ze, als ze later terug willen naar huis, niet meer geaccepteerd. Bovendien komt iedereen met een ander probleem en is het moeilijk ze allemaal naar een juist opvangadres te verwijzen. Door gebrek aan plaats in Lei den verwezen we zelfs veel mensen door naar opvangcen tra in Den Haag. Daar was bo vendien wel zo'n Meidenop vanghuis", aldus Ellen de Haas. Speciaal Er deden zich vooral proble men voor bij de opvang van meiden tussen de 13 en 21 jaar. Voor hen was het belangrijk dat er in Leiden ook een spe ciale opvang zou komen. Die komt er dan eindelijk in '88. Twintig vrijwilligers zullen dag en nacht klaar staan om Ellen de Haas: „Je kunt niet ie dereen in één opvanghuis stoppen. Er zijn zoveel ver schillende probleemgroepen". FOTO: TEJO RINGERS meiden die in ernstige proble men verkeren, een eerste op vang te bieden. Er zal in eerste instantie plaats zijn voor acht meiden en een „noodbed" voor bijvoorbeeld één nacht. De meiden mogen ongeveer drie maanden in het MOH blijven. In die tussentijd zullen de me dewerkers hen naar een goede hulpverleningsinstantie ver wijzen. In alle rust kan men dan woonruimte zoeken of na denken over wat men verder wil. „Vaak gaan ze ook weer naar de oude situatie terug en voelen zich sterk genoeg om iets aan de problemen te doen. Zij hebben door de tijdelijke opvang kunnen nadenken en hebben met mensen gesproken uit de hulpverlening waardoor ze verder kunnen", vertelt één van de vrijwilligsters die mee werkt aan het opstarten van het MOH. „We houden echter het adres geheim omdat we de meiden een veilige haven wil len bieden en vooral rust. Even weg uit hun oude omge ving. Ze kunnen dan ook door niemand lastig worden geval len". Het MOH zal telefonisch be reikbaar zijn en instanties als het JAC kunnen ook voor contact met het MOH zorgen. Subsidie „Het is op dit moment belang rijk om goede contacten te leg gen met allerlei hulpverle ningsinstanties. Die hebben we straks hard nodig. Het is niet de bedoeling dat wij de mei den hulp verlenen zoals bij- er uitsluitend voor de opvang. Maar je kunt natuurlijk wel nagaan dat wanneer iemand hier binnenkomt die in de problemen zit, zij haar verhaal kwijt wil. Wij zijn dan één en al oor. Het is niet zo dat we verder niet naar zo iemand om kijken. Hulpverlening is er dus wel degelijk", aldus een vrijwilligster. Het starten van het Meidenop vanghuis werd mogelijk ge maakt door een aantal subsi dies van onder andere het mi nisterie van WVC, een eenma lige subsidie van de gemeente Leiden, subsidie van de pro vincie, van het Koninklijk Ju- lianafonds en een aantal klei nere fondsen. „Je moet tegen woordig overal het geld van daan zien te halen. Dat is niet altijd even gemakkelijk. We zijn nog in overleg met de so ciale dienst over de vraag of de meiden die bij ons aanklop pen in aanmerking komen voor een nooduitkering. Ze moeten toch ook eten en hun was kunnen doen", aldus El len de Haas. Daarnaast wordt het opvang huis draaiende gehouden door een groot aantal vrijwilligers. Ellen de Haas: „We kunnen nog zeker een paar vrijwilli gers gebruiken. Er wordt geen speciale opleiding vereist, slechts veel oegrip voor de si tuatie waarin deze meiden kunnen verkeren". JULIA VAN BOHEMEN LEIDEN Het Vera Vingershoeds Kwartet geeft in het kader van Octobermaand Jazzmaand op donderdag 22 oktober bij Stichting Burcht (Burchtsteeg 14) een concert. Vera Vingerhoeds is componiste, saxofoniste en zangeres. Zij is de toonaangevende muzikante -van de Amsterdamse formatie '5 slag 1 wijd'. Daar naast heeft zij haar eigen Jazz-kwartet: het Vera Vingerhoeds Kwartet. Deze band speelt voornamelijk eigen werk: composities van Vingerhoeds, maar ook van Buis en De Joode. De stijl van het repertoire varieert van iazz tot funk en vrijere improvisaties. Het concert begint om 21.00 uur en de entree is 10,00 gulden (niet-donateurs) en 7,50 gulden (tientjes donateurs). GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN Een 48-jarige Leidenaar is vandaag door de Haagse rechtbank veroordeeld tot negen maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Dat was oveen- komstig de eis van de officier van justitie. De Leidenaar stak op 18 januari 1985 zijn flatwoning aan de Corantijnstraat in brand. Door snel ingrijpen van de brandweer bleef het vuur beperkt tot diens flat en deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Leidenaar kwam tot zijn daad als gevolg van alcoholisme. Hij LEIOEN Ov»rtod»n: A. van der Burg, geb. 18-4-1936. man; J. T. J. ludlage, geb. 4-7- 1917. man; S. J. van Roessel. geb. 24-7- 1986, vrl.; M. P. Wl|nands. geb. 2-1-1910. man; J. Eikerbout. geb. 10-3-1901. man; L. M. van der Meijs, geb. 1-4-1926. man; R. Jansen, geb. 8-3-1919. man; B. Bootsma, geb. 11-3-1913. man; T. Oumas. geb. 7-7- 1919. man; J. Noest. geb. 29-1-1901. vrt. geh. gew. met A. Springer; H. M. Brandt, geb. 14-9-1902. vit geh. gew. met H. van Stigt; M. Klösters, geb. 13-7-1902. vrt. geh. gew. met J. Zwang; R. Roelofs. geb. 13-7- 1905. man; C. Mol. geb. 22-10-1923. man; J. H. Wolters. geb. 3-7-1931, man. Gehuwd: G. J. R. Eljslnk en R. B. Snel; R. Lares en C. van der Vet; S. W. Voogel en E Plug; J. Baronner en M. Pleterse. P. F. M. Smulders en G. E. A. M. Retera; F. J. B. S. ten Have en F. C. M. van LuIJn; W. C. Imthom en M. E Bei); A. 8enchaou en R. Faouzi; J. W. M. Janssen en L. M. R. Fontanella; M. Zakl en S. C. M. van der Voort; A. Klssarl en A. van der Weljden; G. J. Heckman en C. C. Weer- Herfst Jongeren van 8 tot 12 jaar kunnen deelnemen aan twee excursies van de Leidse Volksuniversi teit. Voor morgenmiddag staat een Hofjesspeur tocht op het programma. Een bezoek aan het Rijksmuseum van Vol kenkunde wordt ge bracht op vrijdagmiddag 23 oktober. Opgeven bij K&O, Oude Vest 45, tel. Politiek Over liberalisme en vrij zinnige democratie en de rol van D66 en VVD in het politieke krachten veld van de toekomst wordt woensdagavond 21 oktober gediscussieerd in 't Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Huub Ja- cobse (oud-kamerlid voor de VVD en voorzitter van het Des Indes over leg) en Henk Zeevalking (oud-minister van ver keer en waterstaat voor D66 en rector-magnificus TU Delft) voeren het woord. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de jongerenorganisaties van D66 en VVD. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. Lezing In de Lokhorstkerk wordt op vrijdag 23 okto ber om 20.00 uur een le zing gehouden over „Gods woord voor (n)u". J. Fijnvandraat uit Sneek begint de lezing. Het pro gramma bestaat uit sa menzang, toespraak, kof fiepauze en vragen-be spreking. Nadere infor matie is te verkrijgen bij E. de Jong, Faljerilstraat 2, Leiden, tel. 175383. Muziek De Marokkaanse mu ziekgroep Oulfia treedt op vrijdag 23 oktober op in Jongerencentrum Stats (Haarlemmerstraat 73). Het trio maakt mo derne Marokkaanse mu ziek. Ze gebruiken ver schillende instrumenten zoals elektrische drums, bongo's, bendir, bouzouki en elektrische gitaar. Hte optreden begint om 20.30 uur en de toegang is 2,50 gulden. Ruilclub Ruilclub Koningskerk houdt op vrijdagavond 23 oktober een ruilavond voor verzamelaars van onder andere postzegels, munten, prentbriefkaar ten, lucifermerken en si garenbandjes. De ruila vond wordt gehouden van 19.00 en 22.00 uur in de aula van de Dr. Van Voorthuysenschool, Mar- nixstraat 104. De entree voor niet leden is 1,50 gulden (jeugd tot en met 15 jaar 1 gulden). Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Nol I Nul Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adres Postcode/plaats Telejoonfvoor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar Naam Vooi Postcode/plaats:. Stuur deze bon ingevuld aan de Uidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel beulen wij). fg^c^VjNzl CcidócSouoarvt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9