„Aanval bedoeld als duidelijk signaal" India verovert stad Jaffna Groot aantal aanmeldingen fluitconcours Genland Bewijzen voor handel in drugs door Contra's ieshita uwe ;mier Japan Huwelijk Charles en Diana geeft Britten veel kopzorg Belgen medio december weer naar de stembus Oostduitser zwemt naar Bondsrepubliek t voor Goetz hietpartij metro ,JRK Bernard Goetz, die [ie jaar geleden vier zwarte neerschoot in de metro York, is gisteren veroor- zes maanden cel en vijf ■waardelijk. omende straf moet hij een ken in een centrum waar e mensen worden behan- jdens een eerder proces in d Goetz schuldig bevonden joden wapenbezit maar vrij- »n van poging tot moord, lie ook een psychiatrische .ling moet ondergaan, schoot ngeren omdat hij dacht dat wilden beroven. Eén van kte vanaf zijn middel ver- Ccidoc Somant DINSDAG 20 OKTOBER 1987 PAGINA 7 Bernard Goetz Twee op drie Belgen tegen nieuwe centrale BRUSSEL Twee derde van de Belgen is tegen de bouw van een nieuwe kern centrale bij Doel. In Vlaanderen is zelfs bijna driekwart van de bevolking tegen deze nieuwbouw gekant. Dat blijkt uit een uitgebreide enquête, die het Waalse dag blad La Libre Belgique heeft laten uitvoe ren aan de vooravond van een parlemen tair debat over de bouw van een vijfde Doel-centrale. Hoewel het Belgische kabi net momenteel demissionair is, kan het energiedebat niet worden uitgesteld, om dat de Belgische elektriciteitsbedrijven dan het risico lopen enorme schadeclaims van de Franse nucleaire industrie te krij gen. De Fransen hebben eerder de garan tie gekregen deel te kunnen nemen in deze achtste Belgische eenheid. PARIJSE METRO KRIJGT LUCHTJE PARIJS De ruim vijfhonderd me trostations in Parijs worden binnen kort geparfumeerd. Naar aanleiding van veelvuldige klachten van de rei zigers over stank en smerigheid on der de grond van de Franse hoofd stad heeft het Parijse openbaar ver voersbedrijf RATP besloten tot actie over te gaan. Metrostations en -gan gen worden in het vervolg regelmati ger schoongemaakt, waarbij een par fum wordt toegevoegd aan de ge bruikte schoonmaakmiddelen. Om te bepalen welke geur dat moet worden, houden ambtenaren van de RATP de reizigers dezer dagen bij wijze van test enkele luchtjes onder de neus, variërend van rozegeur tot appelbloe sem. Sovjetmaarschalk prijst Amerikaanse oorlogshulp MOSKOU Maarschalk Georgi Zjoe- kov, een van de belangrijkste Sovjetbe velhebbers uit de Tweede Wereldoorlog, beschouwde de Amerikaanse militaire hulp aan de Sovjetunie van groot belang in de oorlog met Hitler-Duitsland. Dit staat in memoires van Zjoekov, die het persbureau Novosti gisteren postuum heeft gepubliceerd. „Wij zouden in een moeilijke positie zijn geraakt zonder Amerikaans kruit", aldus de in 1974 overleden maarschalk. De opmerkingen van Zjoekov, tijdens de oorlog chef van de militaire staf, contrasteren met publi- katies in de Sovjetpers, waarin de hulp van de geallieerden over het algemeen wordt gebagatelliseerd. WASHINGTON De subcommissie criminaliteit van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden krijgt steeds meer bewijzen dat de Nicaraguaanse Contra's betrokken zijn bij de internatio nale drugshandel. Het onderzoek naar die handel wordt uitge breid alsook het onderzoek naar het gedrag van een aantal Amerikaanse regeringsfunctionarissen, onder wie mogelijk zelfs minister van justitie Meese. Dezen worden ervan verdacht de Contra's bij de drugshandel de hand boven het hoofd te hebben gehouden en vervolging te hebben tegengewerkt. Intussen is Edgar Chamorro, voormalig leider van de Nicaraguaanse ver zetsorganisatie FDN, in Nicaragua teruggekeerd. Hij heeft ge bruik gemaakt van het aanbod van de Sandinistische regering om alle rebellen die afzien van gewapend verzet amnestie te verlenen. Chamorro werd uit de Contrabeweging gezet nadat hij andere leiders had beschuldigd van verduistering van Ameri kaanse fondsen en van schending van mensenrechten. ■u Takeshita 0 Noboru Ta- (63), de vermogen- 1 van een sakebou- secretaris-generaal regerende Liberaal ratische Partij, H de nieuwe premier apan. Eind deze zal hij Yasuhiro ine opvolgen, zo gisteren bekend ge- De oppermachtige van de LDP in Ja- parlement staat er voor dat de voor aan deze partij ook ërkelijk premier 69-jarige Nakasone [isteren in ten gunste ikeshita toen de drie tten voor de post er lens onderhandelingen it waren gekomen, mers gaven hem voor- meeste kans op de uit- ke overwinning. Na de ring van de LDP ver- n de twee overige bbers voor het premier- minister van financiën Miyazawa en de voor- minister van buiten zaken, Shintaro Abe iet Takeshita zullen sa- "ken. omstige premier van al 30 jaar actief in de Hij staat bekend om 'even naar consensus, iken naar een compro- is een uiterst behoed- iliticus, zo behoedzaam ook wel besluiteloos- vrees wordt verweten, geen ondoordachte ac hternemen" zo verklaar- bij vele gelegenheden, n kondigde hij aan dat binnenlandse hervor en het buitenlandse van Nakasone in grote zal voortzetten. „Ik zal ïj pannen om een oplos vinden voor de han- iflicten met de Verenig en. Op binnenlands ge- [il ik maatregelen ne- n de omhoog schietende rijzen in te dammen", akeshita. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Be hoedzaam en welover wogen hebben de Vere nigde Staten gereageerd op de Iraanse aanval van afgelopen vrijdag, waar bij een onder Ameri kaanse vlag varende tan ker met Zijderupsraket ten werd beschoten. De beschieting van de boor- platform was een van de minst provocerende ac ties waartoe Washington kon besluiten. Boven dien kregen de erop aan wezige Iraniërs de tijd om een goed heenkomen te zoeken. De booreilanden Rostam en Sassan waren al een jaar bui ten dienst. Volgens de Ame rikaanse regering werden zij uitsluitend gebruikt als uit valsbasis voor de Revolutio naire Garde. In kleine scheepjes hebben deze Iraan se commando's de afgelopen maanden tientallen acties uitgevoerd tegen de vrije scheepvaart in de Golf. Bo vendien worden de Iraanse gardisten verdacht van het leggen van mijnen in èn bui ten de Golf. Beide booreilanden waren dan ook ideale dpelen voor de door president Reagan ge wenste „terughoudende aan val". Afgelopen vrijdag en zaterdag overlegde de presi dent nog zeer uitvoerig met zijn naaste adviseurs en mili taire deskundigen over tien Iraqi 320km /Kuwayt X V Iran Straat van Hormuz Bahrayn-ffl/yS Qatar Saudiarabie l. •np/rtt N V.A.E. Oman Op dit kaartje is duidelijk te zien dat de door de VS vernietigde olieplatforms ver verwijderd liggen van Kuwayt, waar vorige week een Amerikaanse tanker door Iran werd beschoten. KAART: ANP mogelijke doelen. Zaterdag middag maakte Reagan zijn keus. Zowel president Reagan als minister van de fensie Weinberger benadruk ten gisteren dat de aanval moet worden gezien als een „niet mis te verstaan sig naal". De aanval het booreiland was het derde directe treffen tus sen de VS en Iran in de Golf sinds 21 september, toen ge vechtshelikopters een Iraans schip onder vuur namen dat bezig was mijnen te leggen. Daarbij kwamen minstens twee Iraniërs om het leven. Op 8 oktober brachten Ame rikaanse helikopters een Iraanse patrouilleboot tot zin ken. De Golfstaten zelf zijn niet bij de vergeldingsactie be trokken geweest. Ook dat moet worden gezien als een Amerikaanse poging het con flict binnen de perken te houden. Zou Amerika hulp hebben gevraagd van een van de landen rond de Perzi sche Golf, dan zou dat de oprlogskansen zeer hebben verhoogd omdat Iran elke betrokkenheid van een van de Golfstaten zonder twijfel uitlegt als een rechtstreekse oorlogsverklaring. Volgens waarnemers in Washington heeft dit omzichtige optreden het gedeukte prestige van de VS in het gebied rond de Perzische Golf weer wat op gevijzeld. De behoedzaamheid van de Amerikaanse regering bleek ook uit het feit dat zondaga vond de belangrijkste leden van het Congres door presi dent over de aanvalsplannen werden geïnformeerd. Het Witte Huis interpreteerde de zwijgzaamheid van de Con gresleden als een soort „stille aanmoediging". En na de vernietiging van de boorei landen klonken vanuit de Amerikaanse volksvertegen woordiging duidelijke blijken van instemming. „De ayatol lahs hebben hierom gevraagd en ze hebben het gekregen", aldus Bob Dole, de voorzitter van de Republikeinse fractie in de Senaat. Maar voor de rest staat het Congres nog steeds zeer sceptisch tegen over de Amerikaanse missie in de Golf. Verdeeldheid be staat vooral over de vraag of de marine-eenheden voor lange tijd in de Golf moeten blijven. Het antwoord op die vraag wordt nu in hoge mate bepaald door wat Iran gaat doen, als reactie op de ver nietiging van de booreilan den. Missie van mijnenjagers niet in gevaar (Vervolg van de voorpagina) LUXEMBURG De Ameri kaanse regering heeft haar bondgenoten een aantal uren van tevoren op de hoogte ge steld van de actie in de Golf. Ook de Sovjetunie en Neder land werden tevoren inge licht. Maar volgens minster van buitenlandse zaken Van den Broek heeft de actie op dit moment geen consequenties voor de Nederlandse mijnen jagers die gisteren in Djiboeti zijn aangekomen. Over wat moet gebeuren indien het conflict verder escaleert, houdt Nederland voortdu rend contact met België en het Verenigd Koninkrijk. Zoals bekend moeten de schepen in een „veilig ge bied" opereren. Beslissingen over welke risico's aanvaard baar zijn, zullen door de com mandanten ter plaatse worden genomen. Overigens is de Nederlandse regering volgens Van den Broek wel bezorgd over de toestand in het Golf-gebied. De westerse landen hebben vrijwel zonder uitzondering ingestemd met de Ameri kaanse actie tegen Iran, die de prijzen op de oliemarkten overigens in rap tempo deed stijgen. Maar volgens het Russische persbureau Tass heeft de aanval van de VS de kans op een gewapende con frontatie tussen de Verenigde Staten en Iran dichterbij ge bracht. TASS hekelde in een ongewoon snelle reactie de aanval als „militair avontu- risme" en noemde het een poging de aandacht af te lei den van het schandaal waar bij de Verenigde Staten wa pens verkochten aan Iran en de winst doorgaven aan de rebellen in Nicaragua. De Amerikaanse actie weas waarschijnlijk de reden dat partijleider Gorbatsjov en minister van buitenlandse za ken Sjevardnadze onaange kondigd de net geopende zit ting van de Opperste Sovjet verlieten. TAMILS BLIJVEN VERZET BIEDEN COLOMBO Terwijl de Indiase interventiemacht in Sri Lanka gisteren begon met zuiveringsacties in het pas veroverde cen trum van de noordelijke stad Jaffna, stuurde een van de leiders van de Tamil-opstandelingen een brief naar Indiase en Srilan- kaanse functionarissen met een aanbod voor overgave. Het aan bod voor capitulatie werd door Indiase autoriteiten bevestigd, maar niet geaccepteerd. „De gevechten gaan nog door", aldus een woordvoerder, die de brief van Gopalaraja Mahendrarajah een „onderhandelingsaanbod" noemde. Bij het bloedige offensief van Indiase legertroepen tegen het Ta- mil-verzet zijn de afgelopen tien dagen volgens onbevestigde be richten 700 Tamils en ongeveer honderd Indiase militairen om het leven gekomen. Een onafhankelijk verslag van de gevech ten is echter niet voorhanden omdat journalisten de stad Jaffna en het gelijknamige noordelijke schiereiland niet mogen bezoe ken. Volgens Indiase legerkringen echter hadden de militairen gis terochtend het centrum van Jaffna bereikt. Al snel daarna werd een verbinding gelegd met de parartroepen die in het oude Hol landse fort in de stad waren geland. Ook vandaag zou nog van huis tot huis gevochten worden. Een kleine kern van het Tamil- verzet zou keiharde weerstand bieden tegen de Indiase opmars. Een functionaris voorspelde dat het nog wel vier dagen zou du ren voor de totaal 18.000 man sterke Indische vredesmacht heel de stad onder controle heeft. KE EN WISKE DE WOESTE WESPEN (c) stanaavd UltoaverlJ/Wavery P Prinses Diana (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Er doen ster ke geruchten de ronde dat de Britse kroonprins Charles (39) en zijn echt genote Diana, de prinses van Wales (26), huwelijks moeilijkheden hebben. Dat er tussen hen proble men bestaan, wordt uiter aard niet bevestigd door Buckingham Palace. Maar het paleis spreekt de hardnekkige geruchten ook niet tegen. De prins en de prinses hebben elkaar al sinds ruim vier we ken niet meer gezien. Charles verblijft op het koninklijke kasteel van Balmoral, in het Schotse hoogland. In Londen, achthonderd kilometer daar vandaan, zorgt de prinses voor hun kinderen, de prinsjes Wil liam en Harry, en gaat ze uit met haar eigen vrienden en vriendinnen. Die zijn allemaal een stuk jonger en levenslusti ger dan haar echtgenoot. Ze schijnt Charles tegenwoordig maar een saaie vent te vinden. Het leuke stel van vroeger heeft nog nooit zo lang ge scheiden geleefd. De Britse kroonprins is gek op Balmoral, waar hij geregeld gaat jagen, vissen, wandelen en medite ren. Hij vindt dat de koninklij ke baan die hem nog steeds te wachten staat met de nodige ernst en grondigheid moet worden voorbereid. Werken doet de kroonprins ondertus sen bitter weinig. Charles heeft afgelopen maand slechts twee koninklij ke klusjes opgeknapt. Diana nam er in die periode zeven tien voor haar rekening. Haar schoonpapa prins Philip, de gemaal van koningin Eliza beth II, is al geruime tijd van mening dat zijn oudste te veel luilakt. Vader en zoon praten praktisch niet meer met el kaar. Charles was er niet bij toen Diana vorige week in Londen een bezoek bracht aan haar beste vriendin, Sarah Fergu son, de hertogin van York. Maar volgens een van de Lon- dense roddelkranten heeft Fergie afgelopen zondag in Schotland met de kroonprins een lange wandeling gemaakt om te rustig te kunnen praten over zijn huwelijk met Diana dat op de klippen dreigt te lo pen. De eerstvolgende gezamenlijke klus van Charles en Diana staat pas voor begin november op de koninklijke agenda. Maar volgens Harold Brooks- Baker, een expert in konink lijke aangelegenheden en sa mensteller van de adellijke bij bel „Burke's Peerage", is ei geen enkele reden om te ver onderstellen dat tussen beide echtgenoten ernstige proble men bestaan. „Hoewel het een echtpaar is dat niet door grote liefde bij elkaar werd ge bracht, zijn er geen huwelijks- moelijkheden," zo beweert hij. Grote vis Iedere visser slaat wel eens een grote vis aan de haak. Zeg gen ze. Tony Lagana houdt op deze foto het bewijs van zijn vangst in handen. Heel eventjes maar, want de maanvis weegt niet minder dan 45 kilo. Inmiddels is de vis verwerkt tot vissteaks voor ongeveer tweehonderd mensen. FOTO: AP (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL De Belgi sche premier Martens, gis teren door koning Boude- wijn benoemd tot forma teur, zal op zo kort moge lijke termijn een over gangskabinet te formeren. Martens verwacht niet dat hij de samenstelling van het kabinet hoeft te wijzi gen en houdt vast aan de coalitie tussen Vlaamse en Waalse christen-democra ten en liberalen. Het overgangskabinet krijgt de taak een wijziging in de grondwet door te voeren, waardoor het mogelijk wordt nieuwe verkiezingen te hou den. Martens bevestigde gis teravond, dat 13 december, volgens geruchten de aan staande verkiezingsdatum „mogelijk realistisch" is. De formatie-opdracht aan Mar tens volgde op druk politiek beraad in het weekend, waar in de regering een laatste po ging deed tot een vergelijk te komen over de kwestie-Hap part. De belangrijkste oppo santen, de Vlaamse en Waalse christen-democraten, kwamen daarbij op een haar na, tot een akkoord. Maar de kwestie- Happart bleek wederom de ba- naneschil van de Belgische po litiek. Tijdens een persconferentie liet formateur Martens zich er toe verleiden vooruit te zien naar de periode nó de verkie zingen, waarin hij „als Kamer- of als regeringslid" zich ten volle wil inzetten het natio naal herstelbeleid voort te zet ten. Het bezuinigingsbeleid van het kabinet Martens heeft tot dusver tot goede economi sche resultaten geleid. KASSEL Een 43-jarige Oostduitser is met een ladder in de hand de rivier de Werra overgezwommen en in de Bondsrepubliek aangekomen. De grenspolitie in Kassei in de deelstaat Hessen deelde mee dat de man zaterdag met zijn ladder tussen het binnen- en het buitenhek in de veiligheidsstrook viel. Hij zette het alarm in werking, maar de schiinwerpers die aanfloepten ontdekten hem niet. Hij hield zich drie uur schuil en zwom vervolgens naar de Bondsrepubliek. DEN HAAG De organisatoren van het internatio naal fluitconcours in Scheveningen, dat volgend jaar van 11-18 april in het Circustheater zal worden gehou den, verwachten een deelnemersveld van ca. 400 flui tisten. Door dit enorme aantal zal het noodzakelijk zijn om een eerste selectie te maken door middel van in te zenden geluidsbanden. Een vrijwel ondoenlijke opdracht. Als voor iedere aanmelder tien minuten wordt uitgetrokken dan zal de jury 4000 minuten lang naar bandjes met fluitspel moeten luisteren. Had dat niet anders gekund, zo vraagt men zich af. Ja, zeggen deskundigen, de gekozen composities voor de voorselectie (Carl Ph. E. Bach en Ibert) staan op het programma van iedere conservatoriumstu dent en dat is in feite ook het geval bij de eerste ronde. Die com posities maken aanmelding bijzonder aanlokkelijk. Er zullen 70 kandidaten tot de voorronden (11 t/m 13 april) worden toegelaten. De finales zijn op 17 en 18 april. De interna tionale jury staat onder leiding van Manus Willemsen. Voor Ne derland zit Abbie de Quant in de jury. De ervaring bij het dit jaar gehouden celloconcours heeft ge leerd dat met een budget van ca. 670.000,- en een prijzenpot van 62.500,- een concours van allure valt te organiseren. Naast sponsors als Nationale Nederlanden, Arthur Andersen, KLM en Philips is ook financiële steun toegezegd door het Prins Bern- hardfonds en het ministerie van WVC. De verwachting is ge rechtvaardigd dat ook de gemeente 's-Gravenhage niet zal ach terblijven, al bleek vorig jaar de financiële steun uit die hoek 15.000,-) nauwelijks meer dan een druppel op een gloeiende plaat. Het verplichte werk is geschreven door Tristan Keuris, zijn „Aria" heeft een uitvoeringsduur van ca. acht minuten. v ADRIAAN HAGERj

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7