Nederlandse vissers zijn de afvalverbranding op zee beu bestaan herenakkoord iaat vrijwel vast DE HOLLANDERS BIJ STOUTENBEEK stautenbeeh JNENLAND CW: Nog lager minimumloon schept meer „kleine" banen imer raakt oor bijster begroting !vc Komst Denen is eigen initiatief Goedkope hypotheken voor gemeentebestuurders QeidóaQowumt DINSDAG 20 OKTOBER 1937 PAGINA 5 Ij HAAG Het Neder- Hchristelijk Werkgevers- cid wil in het bijsturen ]e Nederlandse economie f gaan dan het CDA. Al en directeur prof.drs. J. Jnberg heeft er gisteren -Jrneer voor gepleit de mi- wilonen aanzienlijk ver- I verlagen dan het CDA pgen staat en de begrip- passende arbeid" en ling" ruimer uit te leg- He minimumlonen maken iioor tal van werkgevers Pissant ongeschoolde, lang- «werklozen aan te nemen ifeer van de „kleine" ba- ^zoals „de eenvoudige dienstverlening, waarvoor geen geweldige werkervaring nodig is". Weitenberg noemde daarbij als voorbeeld de op mars van de zelf-tank ben zinestations, die „best weer te bemannen zijn". Wel zouden speciaal voor deze (laagste) inkomensgroepen voorzieningen die het inko men aanvullen, zoals huursub sidies en bijdragen voor medi sche en maatschappelijke dienstverlening, in stand moeten blijven. Volgens Wei tenberg leidt dat er per saldo toe dat de nog altijd veel te hoge uitgaven van dé overheid verder dalen. In dit verband brak hij een lans voor het met kracht doorzetten van het be leid overheidstaken naar het bedrijfsleven over te hevelen, omdat dat de werkgelegenheid verder stimuleert en daarmee de economische groei. Draconisch CDA-fractievoorzitter Bert de Vries zei twee weken geleden tijdens de algemene beschou wingen in de Tweede Kamer dat het eind van bezuinigen en ombuigen pas in zicht komt, zodra alle uitgaven die de overheid doet, zestig procent bedragen van wat er aan geld binnenkomt (het nationaal in komen). Dat zal naar ver wachting in 1993 het geval zijn. Nu bedragen die uitgaven ongeveer 65,5 procent. Streven naar een norm van zestig pro cent betekent dat er tot 1993 nog circa twintig miljard aan bezuinigingen en ombuigingen nodig zijn. Een nog lagere norm zou vol gens De Vries leiden tot „dra conische maatregelen, die fun damentele voorzieningen aan tasten". Het NCW bestrijdt dat. De christelijke werkge vers vinden de „Bert-norm", zoals de door De Vries gelan ceerde norm in de wandeling is gaan heten, juist te star en in strijd met een wens van het CDA de overheid terug te dringen. Naar de mening van Weiten berg is het heel goed mogelijk nog verder terug te gaan. Richtsnoer moet dan zijn: gaat het om een specifieke taak van de overheid of kan het bedrijfsleven het beter en doelmatiger? Van het huidige takenpakket zou zeker nog tien procent naar het bedrijfs leven afgestoten kunnen worden en nog eens tien pro cent zou heel wat doelmatiger uit te voeren zijn. Voorwaarde is dat tegelijker tijd het bedrijfsleven de kans krijgt te groeien en werklozen geschoold worden. Dat kan, al dus Weitenberg, wanneer de vakbeweging de beschikbare ruimte niet alleen voor loonei sen opeist en de overheid de vrije loon- en prijsvorming zo min mogelijk doorkruist door minder inkomensafhankelijke en prijsverlagende subsidies (huursubidie, landbouwprij zen) te bieden. Na tien tot vijftien jaar ont staat dan de situatie dat er „nagenoeg volledige werkgele genheid" is en de schatkist van het rijk minder aan ww- uitkeringen zal behoeven te betalen. Weitenberg gaat er van uit dat ons land tegen die tijd met een „technisch onver mijdbare werkloosheid" is blij ven zitten van circa zeven procent (de werkloosheid be draagt nu in totaal 14,1 pro cent). Weer vergeefse zoekactie naar brandend schip IJMUIDEN Voor de tweede maal binnen één week is op de Noordzee vergeefs gezocht naar een brandend vracht schip. Gistermiddag ontving Scheveningen Radio een nood- bericht van het Cypriotische vrachtschip Nordstar. Een zoekactie door koopvaardij schepen, een Lynx-helikopter en een Orion verkennings vliegtuig leidde tot de conclu sie, dat opnieuw „een grappen maker" een realistische valse melding de ether had inge stuurd. PvdA-nota laat op zich wachten AMSTERDAM Bij het op stellen van een politieke en maatschappelijke strategie nota voor het PvdA-partijbe- stuur is een aanzienlijke ver traging opgetreden. Deze wordt toegeschreven aan de ingewikkeldheid van de op-» dracht en aan de drukke werkzaamheden van een aan tal leden van de partij-com missie. Het opstellen van de strategie-nota maakt deel uifc van een opdracht aan het PvdA-partijbestuur initiatie ven voor te bereiden over ge wenste vernieuwingen in de partij. HAAG Het feite- ierzoek binnen de be ng van het ministerie welzijn en cultuur in iveede Kamer is gis- tond in verwarring )roken. Minister kman en zijn ambte- 1 bleven het ant- d op vele vragen ,dig en zullen alsnog ftelijk helderheid en verschaffen. positie verwijt de minis- t hij zonder goedkeuring e Kamer op grote schaal jeld schuift van de ene Je andere begrotingspost. ite Kamer bij de begro- ehandeling van de ene jeld afhaalt en dat toe- aan een beleidsprioriteit lij de uiteindelijke reke- niets van de uitvoering ie wijziging terug te vin- |jn. •11 (PvdA) kwam met het Iteld van een bedrag van Ijjoen gulden dat de Ka- Fin 1985 in mindering t op de internationale ele betrekkingen. Brink- ./oegde dat bedrag er bij jieriële beschikking volle- 'aer aan toe, zo blijkt ach- Het was een „loon- en istelling", zo verdedigde FvC-ambtenaar ziin mi- En minister Ruding ^het goed. ^woordvoerster Kamp leerde dat het beleid om -Torbeeld in de jeugdhulp- d-iing te bezuinigen op in- jen en meer geld uit te i voor ambulante opvang i oorbeeld pleeggezinnen) it de cijfers valt af te lei- RIJSWIJK „Het zou mij niet verbazen als vandaag of morgen ook Nederlandse vissers gaan meedoen aan de omsin geling van de vuilver brandingsschepen. De bereidheid om actie te voeren groeit". Dat zegt de voorzitter van het Visserijschap Berend Daalder. Hij reageert op de eerdere omsingeling van de vuilverbrandings schepen Vulcanus II uit Rotterdam en de Vesta uit Duisburg door Deen se vissers. Directeur H. Verdegaal van de rederij Ocean Combustion Service (OCS), waartoe de Vulcanus I en II behoren, zei gistermiddag echter te ver wachten dat het Visserij- schap zijn mening binnen kort wel zou herzien. Vol gens hem zal namelijk door het stilleggen van de ver branding op zee een grote hoeveelheid chemisch afval geschat op 1200 ton per week in het „zwarte cir cuit" terechtkomen ofwel via via in het natuurlijk milieu. De Noordzee is de enige zee ter wereld waar het is toege staan chemisch afval te ver branden. Het gaat om een be perkt gebied, tachtig mijl ten noordnoordwesten van Den Helder. In dat gebied ver branden de drie schepen, Vulcanus I en II en de Vesta, aangekocht chemisch afval dat in diverge landen wordt verzameld in tanks. Zo kwam het afval van de Vul canus uit Spanje en België. Het afval betreft voorname lijk gechloreerde koolwater stoffen, restanten van onder meer de produktie van plas tic, medicijnen en oplosmid delen. De belangrijkste over eenkomsten tussen al die chemische stoffen giftig en kankerverwekkend. Daalder van het Visserij schap: „De vis die wij vangen is kwalitatief nog goed; laat daar asjeblieft geen paniek over ontstaan. Maar aat wil niet zeggen dat we nog jaren ongestoord moeten doorgaan met de vervuiling. Daar moet gewoon een einde aan ko men. En we moeten na deze ene actie niet weer overgaan tot de orde van de dag, maar blijven proberen de besluit vorming te versnellen. Im mers, de chemische industrie roept steeds dat het allemaal niet zo gevaarlijk is, maar waarom verbranden zij het dan niet zelf?". Schroef De voorzitter van het Visse rijschap benadrukt dat bij de monstratieve acties geen bschadigingen aan de sche pen zal worden aangericht „maar dat de werkzaamhe den van de schepen ver stoord zal worden". De Ne derlandse vissers distantiëren zich daarmee van hun Deen se collega's, waarvan één volgens OCS met opzet een staaldraad in de schroef van de Vulcanus II heeft la ten lopen. Mocht de Vulcanus, die mo menteel op weg is naar Rot terdam niet in de haven ge repareerd kunnen worden, dan zal de chemische inhoud van 3000 ton moeten worden overgepompt. Volgens OCS- directeur „een niet gevaar lijk, maar ook geen prettig karwei". Overigens kondigde Verdegaal aan dat de schade wordt verhaald op de betref fende Deense visser en op Greenpeace, die de aanstich ter wordt genoemd van alle onheil. Het Visserijschap wil zich echter, zoals uit Daalders woorden blijkt „niet langer in slaap laten sussen" door de chemische industrie en door de Directie Noordzee van Rijkswaterstaat, die de ver gunningen afgeeft voor de verbrandingen. En de milieu organisatie Greenpeace is blij met de steun van de Deense, Britse, Duitse en Nederlandse vissers, want „op papier heeft Den Haag het allemaal mooi voor elkaar, maar de chemi sche industrie mag niet de kans krijgen via allerlei uit vluchten toch door te gaan met het verbranden". Henk Kersten: „Tijdens het verbrandingsproces vliegen tonnen zoutzuur door de schoorsteen. Dat slaat neer op de Noordzee, waarvan het water verzuurt en dat heeft weer tot gevolg dat de micro organismen aan het waterop pervlak doodgaan. Micro-or- tanismen vormen echter het egin van de voedselketen; het gevolg van het uitsterven hiervan laat zich gemakke lijk raden". De woordvoerder van Het gifverbrandingsschip „Vulcanus II" dobbert stuurloos rond nadat een staaldraad in de schroef was terechtgekomen. Het schip is inmiddels op sleeptouw genomen en wordt de ko mende nacht in Rotterdam verwacht. Greenpeace voegt daar nog aan toe dat ook gechloreerde koolwaterstoffen, die niet zijn verbrand worden uitge stoten, alsmede nieuwe stof fen, die zijn ontstaan tijdens het verbrandingsproces. Wat de precieze gevolgen zijn van het terechtkomen in de na tuur van de stoffen is niet duidelijk. Kersten: „Minister Smit- Kroes kan wel roepen dat de vervuiling „bij de wilde spin nen af is" en zij kan met Bas- sie en Adriaan langs het stand gaan rennen, maar tot nu toe ontbreekt de politieke wil om het papieren beleid in de praktijk toe te passen. De druk van het bedrijfsleven onder meer door te dreigen dat zij economisch niet langer rendabel kunnen werken als zij het vuil zelf moeten ver werken is zo groot dat po litiek Den Haag zwicht en weer allerlei vergunningen verleent voor verbrandingen op zee of lozingen in de rivie ren". JOOS PERSOON GREENPEACE: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De milieuor ganisatie Greenpeace heeft gisteren verklaard dat de Deense en de twee Britse vis sersschepen op eigen initiatief naar het verbrandingsgebied waren gekomen en naar aan leiding van een oproep van di verse visserij-organisaties. De woordvoerder van Green peace heeft overigens ook al laten weten dat noch de orga nisatie noch de schippers ver antwoordelijk is voor de scha de aan de schroef van de Vul canus II. Het schip is volgens Greenpeace in de netten geva ren waarmee de kotters aan het vissen waren. Het dreigement dat OCS de dwangsom wil innen die de Rotterdamse rechtbankpresi dent vorige week oplegde aan Greenpeace maakt geen in druk bij de milieuorganisatie. Volgens een woordvoerder van Greenpeace heeft het ac tieschip Sirius de gehele tijd op ruime afstand en zeker op meer dan 100 meter van de Vulcanus II gelegen. De veronderstelling dat door het niet kunnen functioneren van de Vulcanus II chemisch afval illegaal zou worden ge loosd, is volgens Greenpeace volstrekt uit de lucht gegre pen. De milieuorganisatie merkt op dat OCS over twee verbrandingsschepen beschikt en meer dan voldoende op slagcapaciteit heeft, verspreid over een aantal plaatsen in West-Europa. ^TUIGEN ENQUÊTECOMMISSIE MAKEN EIND AAN IMPASSE 4 1 AAG Sinds de getui- rhoren van gisteren staat vast, dat begin jaren „herenakkoord" is ge- V tussen het ministerie volkshuisvesting en het bver het kunstmatig ver van de stichtingskosten remiehuurwoningen. Het kon daardoor relatief en zwaarder gesubsi- |e woningen aanbieden aantrekkelijk lage hu- Jok staat nu wel vast dat Sleen de beleggers maar e woningbouwcorpora- riet medeweten van het tement gebruik hebben ikt van aftrekposten De accountant G. FOTO:ANP de afspraken, maar daartoe was Peters niet bereid", aldus het relaas van Pel. Dat het gesprek uit '74 wel licht door Masson met een „valse Peters" in scène gezet werd, betwijfelde Pel tegen over de commissie: „Als je een secretaresse vraagt Volkshuis- ^t was gekomen, na vol- vesting te bellen en dat depar- ;:-j tegenstrijdige uitspra- tement zich ook meldt, waarna Van topambtenaren van een zekere Peters zich meldt, huisvesting enerzijds en dan ga ik ervan uit dat degene "jers anderzijds. Rijksac- aan de andere kant inderdaad fc|nt G. Pel, die al sinds meneer Peters is", aldus Pel. [e financiële handel en Commissievoorzitter Klaas de Vries liet na afloop van het uct van aftrekposten Lgeactiveerd ondernoud" Jrocent bouwrente. -Verklaringen van een fil cruciale getuigen 7,ten gisteren een defini- rifinde aan de impasse, n de enquête op dit punt 't was gekomen, na vol- tegenstrijdige uitspra- 'an topambtenaren van :uisvesting enerzijds en financiële handel en el van het ABP op de volgt, wist de enquête- tiissie gisteren een minu- fterslag te geven van een bngesprek, dat in '74 tus- r. Peters van VRO en JJeleggingsdirecteur Mas- F/eft plaatsgevonden. nrond van een intern ||nemo over het „ooglui- f| toestaan van aftrekpos- ||i beleggerswoningen, be- ^Pel de heer Masson te be- «n met de vraag of ook I bpartement wist van die iken. „Masson heeft toen een telefonisch gesprek ^raagd. Ik kon dat ge- volgen via een meeluis- ?araat. Masson las de in- van het interne ABP- aan Peters voor, die antwoordde dat het inhoudelijk gezien juist ■Masson vroeg om een Jtelijke bevestiging van verhoor ook blijken nauwe lijks aan de echtheid van dat gesprek te twijfelen. Ir. Peters haastte zich gister avond telefonisch te reageren in het tv-programma „Den Haag VandaagDe stellige ontkenning liet hij ditmaal achterwege, en beperkte zich met de mededeling zich „niet te kunnen herinneren" daar over met Masson gesproken te hebben. Peters beriep zich bij zijn gebrek aan herinnering op het feit dat het allemaal al zo lang geleden is. Wel herhaalde hij dat hij nimmer „ooglui kend" heeft toegestaan dat het ABP aftrekposten toepaste. Het zoeken is nu nog naar het schriftelijk verslag, dat Pel in dertijd aan zijn superieuren op Financiën heeft gezonden. Dat Eapier is tot op heden onvind- aar gebleken en naar verluidt beschikt ook de commissie niet over dit belangrijke document. De naam van ir. Peters dook overigens ook op in het getui genverhoor van A.F. van den Bruele, ex-hoofd van de tech nische dienst (HTD) in Noord- Brabant. De provinciale HTD's, die namens het minis terie de bouwsubsidie-aanvra- gen controleerden, kwamen volgens Van den Bruele regel matig bijeen. Daar werd ook DEN HAAG Burgemeesters en wethouders van gemeen ten, die aandeelhouder zijn van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, kunnen rekenen op een aantrekkelijk voordeel. Zij kunnen voor hun prive-woning een Bouwfondshypo theek krijgen tegen de kostprijs van de lening. Dit bleek gisteren tijdens het verhoor van drs. H. J. Viersen, bestuursvoorzitter van het Bouwfonds, door de enquêtecom missie bouwsubsidies. Viersen noemde deze transacties een vorm van „klantvriendelijk gedrag". Hij vond niet dat hier door „ongewenste relaties" gekweekt zijn tussen het Bouw fonds en sommige gemeentebestuurders, zoals enquêtevoor zitter De Vries stelde. De regeling is volgens Viersen pas ge troffen nadat sommige burgemeesters en wethouders erom hadden gevraagd. Het aantal burgemeesters en wethouders dat een goedkope Bouwsfondshypotheek heeft, bedraagt on geveer twintig. vaak over het verschijnsel van aftrekposten voor geactiveerd onderhoud en de lage bouw rente gepraat. Van den Bruele: „Dat was algemeen bekend en dat gebeurde ook in het hele land zo. We informeerden dan bij elkaar: hoever ga jij nou met de aftrek van extra voor zieningen? Een groot aantal van die HTD-vergaderingen werd volgens Van den Bruele voorgezeten door...ambtenaar Peters. Vermenging Van den Bruele was tussen '56 en '78 niet alleen Hoofd Tech nische Dienst Noord-Brabant, maar tevens secretaris van een woningbouwcorporatie in Den Bosch. Deze merkwaardige vermenging van functies, maakte dat Van den Bruele „aan beide zijden van de tafel" zat: als regeringscontroleur èn als belangenbehartiger van diezelfde corporaties. Ook in die laatste rol kreeg Van den Bruele weer te maken met ir. Peters: „Het ging om een com plex woningwetwoningen, die zelfs na alle aftrekposten nog te duur uitvielen. Toen is overeengekomen dat we de rentewinst van het versneld bouwen in mindering zouden brengen op de bouwkosten. Ook dat is besproken met Pe ters", zo verklaarde de ex- HTD'er gisteren. Na de getuigenissen van met name Pel is het waarheidsge halte van de verklaring-on der-ede van ir. Peters opnieuw serieus ter discussie. De kans is zeker niet denkbeeldig dat deze voormalig topambtenaar wegens meineed wordt ver volgd. Terwille van de helder heid zou de enquêtecommissie kunnen besluiten de heer Pe ters opnieuw voor een verhoor op te roepen. Commissievoor zitter De Vries liet dit gisteren nog in het midden. De reactie van Peters klonk gisteren ogenschijnlijk berustend: „Ik wacht de berichten van de commissie graag af". FRANS WEERTS (ADVERTENTIE) 0e Metatorm stoel van ontwerper Ruud Jan Kokke Tijdloos strak en bijna graitscn vormgegeven Het repeterend lijnenspel roept hennneringen op aan de groten van de Stijlgroep en Bauhaus Nederland anno nu m optima forma. NET 'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk: Parallelweg 10, tel. 02510- 2 90 33. Leiderdorp: Meubelplein 1, tel: 071; 89 93 23. Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5