Nieuwe binnenmanege voor ruiterij Lisse ■uaiiiu JOUR NAAL Groen licht voor nieuw Noordwijks politiebureau Expositie over 2e Wereldoorlog in museum Liss LEIDEN OMGEVING Leerlingen Victorschool gehuldigd op gemeentehuis Wassenaar in geweer tegen vandalisme Wethouder Van der Klaautó start zwem- vierdaagse CeidócSoivumt DINSDAG 20 OKTOBER 1987 PAG1I Milieubeheer maakt bezwaar tegen De Does LEIDERDORP De Werkgroep Milieubeheer heeft bij mi nister E. Nijpels bezwaar aangetekend tegen plannen van de gemeente Leiderdorp met de vuilstortplaats De Does. Om de vuilstort aan te kunnen leggen, is volgens Milieubeheer een zogeheten milieu-effectenrapportage noodzakelijk. In een dergelijk rapport wordt in kaart gebracht wat de gevolgen van de aanleg van de stortplaats zullen zijn. Volgens de ge meente Leiderdorp is een dergelijk rapport niet nodig omdat de plannen voor ae aanleg van een stortplaats al in een ver gevorderd stadium zijn. Milieubeheer meent dat eerst maar eens de vraag beantwoord moet worden of de aanleg van èen stortplaats in De Does wel gewenst is, terwijl een mi lieu-rapportage uitgaat van het feit dat de aanleg doorgaat. De Werkgroep Milieubeheer heeft verder bij de gemeente "Leiderdorp bezwaar gemaakt tegen het bestemmingsplan •waarin de aanleg van de stortplaats bij De Does wordt gere geld. Volgens Milieubeheer zou het milieu te zwaar worden aangetast als de stortplaats er komt. Etagewoningen in Zeeburg NOORDWIJKERHOUT Woning bouwvereniging Sint Antonius van Padua wil 32 etagewoningen laten bouwen in het plan Zeeburg in Noordwijkerhout. De huur van de woningen bedraagt 420 gulden per maand. Op verzoek van de woning bouwvereniging wil de gemeente Noordwijkerhout garant staan voor de geldlening die de woningbouw vereniging moet afsluiten om de stichtingskosten (ruim 3 miljoen gul den) te kunnen betalen. Het Rijk stelt voor het plan geen geld beschikbaar, zodat de vereniging moet uitwijken naar de kapitaalmarkt. Een bank wil alleen de lening verstrekken als de gemeente garant staat. Op 29 oktober beslist de gemeenteraad over het col legevoorstel. Geld en cheques buitgemaakt HOOGMADE Dieven hebben in de nacht van zondag op maandag toegesla gen in een woning aan het Europa plantsoen in Hoogmade. Er waren geen braaksporen aanwezig, vermoedelijk is gebruik gemaakt van een valse sleutel of kon een raam of deur zonder proble men worden geopend. De inbrekers na men geld en girobetaalkaarten mee. Inbraak woning LEIDERDORP Dieven hebben giste ren op klaarlichte dag girobetaalkaar ten gestolen uit een woning aan de Kamperfoeliezoom in Leiderdorp. De achterdeur werd opengewerkt, waarna de dieven hun gang konden gaan. NOORDWIJKERHOUTER DAAGT GEMEENTE VOOR RECHTER NOORDWIJKERHOUT De heer D. de Mooij, bewoner en ei genaar van het pand Leidsevaart 129 is een gerechtelijke proce dure begonnen tegen de gemeente Noordwijkerhout. De Mooij wil dat de overeenkomst wordt vernietigd waarin staat dat het pand alleen mag worden gebruikt voor een bedrijf met een (semi-)agrarisch karakter. Volgens zijn advocaat mr. J. van der Plas heeft de overeenkomst „het karakter van een schijnove- reenkomst". Het college is het daar niet mee eens en wil zich verweren tegenover de rechtbank in Den Haag. De gemeente raad buigt zich donderdag 29 oktober over dit voorstel. De Mooij wil volgens de gemeente „om dringende persoonlijke redenen" de bedrijfswoning verkopen. Omdat de nieuwe eige naar moet worden gezocht in de kleine kring van (semi-)agra- riërs, verwacht de eigenaar een te lage opbrengst. Hij heeft de gemeente daarom vergeefs verzocht de woning vrij te mogen kopen. De gemeente heeft de overeenkomst in 1978 met de bou wer van het pand gesloten, omdat bouw dan niet strijdig zou zijn met het bestemmingsplan. Strontrace supersnel n WARMOND De veertiende editie van de Sl ce, die gistermiddag in het Friese Workum vj ging, lijkt de snelste aller tijden te worden. Vani om zeven uur precies arriveerde de eerste schij op het keerpunt in park Groot Leerust in Waj Het was Kees Koornstra met „De Eenvoud", r le minuten volgde al Pyt Kamstra met zijn s Lege Walden". Weer daar vlak achter zat „Dl landse Nieuwe" van Maeike Woelinga. De schipi hun bemanningen konden vervolgens even uili want in Warmond moeten de oude zeilende f schepen verplicht een uur voor de wal bl: Het vlotte verloop van de race werd in werkt door een gunstige windrichting op de Rinj Het hele traject kon zeilend worden afgelegd. D koplopers moeten langs een andere route weer] het Noordzeekanaal en Haarlem zullen nu gepjl moeten worden. Als de omstandigheden gunstj ven kan de winnaar vanavond laat in worden verwacht. Autokrakers aangehouden VOORSCHOTEN De poli tie van Voorschoten heeft gisteravond in Den Haag drie Haagse jongens van achttien en twintig jaar aan gehouden, die even daarvoor op het parkeerterrein bij res taurant De Gouden Leeuw aan de Veurseweg in Voor schoten een auto hadden opengebroken. Een getuige had hen aan het werk gezien en had het kenteken doorge geven van de auto waarin de drie vertrokken. De gestolen radio werd door de politie in beslag genomen. Het trio is vandaag verhoord. Sportkwis in Katwijk KATWIJK De Sportkwis Kampioen van de Leiden en omgeving en de Bollenstreek. Die wordt op woensdag 28 ok tober bekend na een finale- Ironde in Tripodia in Katwijk. De finalisten moeten vragen beantwoorden over sport, ver keer, muziek en actualiteiten. Ook moet aan een behendig heidsspel worden deelgeno men. De kandidaten voor deze kwis vertegenwoordigen achttien sportverenigingen uit de Bol lenstreek en Leiden en omge ving. In de voorronde moesten de verenigingen een puzzel oplossen en een slagzin ma ken. Uit de tachtig inzenders heeft een jury de beste vereni gingen gekozen. Deze vereni gingen mogen vertegenwoor digers naar de finale sturen. De hoofdprijs van de Sport- kwis bestaat uit een cheque Cvan 500 gulden voor clubkas. De nummers twee en drie ont vangen respectievelijk 400 en 300 gulden. De andere finalis ten krijgen allemaal 100 gul den. Tussen de finaleronden door treden artiesten op. Zo is onder andere Bonny St. Clair en Les Diaboliques met een acrobatenact aanwezig. De kwisfinale wordt geleid door Judith Bos en Dick Passchier. LISSE Het ruitercen- trum in de Rooversbroek- polder wordt op zaterdag 24 oktober geopend. Bur gemeester G. van der Kroft verricht de ope ningshandeling waardoor de binnenmanege van de Vereniging Landelijke Ruiterij Lisse en omstre ken in gebruik wordt ge nomen. Na de opening is er een programma waarbij paardrijden centraal staat. Vanuit de kantine van het ruitercentrum, die door een glazen wand is ge scheiden van de binnen manege, kan men de ver richtingen van de ruiters gadeslaan. Publiek is wel kom. Zondag 25 oktober is er een open dag in de Rooversbroekpolder. Voorzitter J. F. de Ree ver telt over de binnenmanege, een jarenlang gekoesterde wens van de ruitervereni- ging. Er werd meerdere ma len geprobeerd deze wens te vervullen. De Ree: „Dit mis lukte iedere keer tot vorig jaar de gemeente Lisse een financiële handreiking deed". Er kwam een subsidie van een halve ton op tafel en de vereniging kon geld le nen. Verder werden obliga ties uitgegeven, acties brach ten veel geld op en de leden drukten de kosten van de bouw door zelf de handen uit de mouwen te steken. De manege kostte uiteindelijk 6,5 ton. „We hebben het aan al die steun te danken dat we nu helemaal bij zijn. We kunnen grootschalige wed strijden organiseren, om nog maar niet te spreken over de mogelijkheden die er nu voor de leden zijn om onaf hankelijk van het jaargetijde en de weersomstandigheden, te trainen", aldus de Ree. „Zonder het enthousiasme van de leden was dit alles nooit mogelijk geweest. We beschikken nu over een voorziening die tot de groot ste en meest uitgebreide van de wijde omgeving behoort en waarvan er in dit formaat maar heel weinig in Neder land zijn". De voorzitter hoopt dat door de nieuwe ac commodatie het ledental van de ruitervereniging stijgt. De ruitervereniging begon veertig jaar geleden met de werkpaarden van de boeren uit de omgeving. Zadels wa ren er niet. Een deken vol stond. Binnen korte tijd was er een leuk ploegje bij el kaar. De Ree: „Veel nieuwe ontwikkelingen waren er niet. De grote verandering kwam pas zo'n twintig jaar later toen de Ponyclub Poe- leway werd opgericht. Dat leidde tot nieuwe ontwikke lingen zoals de oprichting van de coöperatie Stal en Weide. Deze coöperatie, die nagenoeg uniek is in Neder land, beheert onder andere de vaste goederen, waaron der een nieuwe stal met ruimte voor 24 paarden". In de loop der tijden werden diverse pogingen gedaan om een binnenmanege te stich ten. Dit liep steeds op niets uit tot vorig jaar de gemeen te Lisse de helpende hand uitstak. Binnen de kortste keren werd het ene idee na het andere gelanceerd en uit gevoerd om aan de benodig de gelden te komen. Het ko mend weekend is het resul taat hiervan voor iedereen te NOORDWIJK De Noordwijkse gemeente raad moet vóór 1 decem ber 1987 de definitieve lo- katie aanwijzen voor een nieuw politiebureau, eventueel gecombineerd met een nieuwe brand weergarage. Op die datum beslist het rijk over de nieuwbouw van het Noordwijkse politiebu reau. Als er groen licht komt voor de bouw van het nieuwe bureau kan het eerste schetsontwerp eind 1988 gereed zijn. Het slaan van de eerste paal vindt begin negentiger ja ren plaats, meent commis saris E. Wegman, die stelt dat zeven lokaties in aan merking komen voor de nieuwbouw. Welke plaat sen dat zijn wil hij nog niet kwijt. Zowel de behuizing van de po litie aan de Oude Zeeweg als die van de brandweer aan de Bronckhorststraat voldoet niet aan de huidige eisen. Het Noordwijkse politiebureau is sinds het begin van de jaren zeventig gevestigd in een oude villa, die later voorzien werd van een nieuwe vleugel. Met het toenmalige personeelsbe stand van 48 man was de tota- het korps nu telt, is minstens 1500 vierkante meter nodig in plaats van de huidige 900 vier kante meter. De villa vertoont, volgens Wegman, talloze gebreken. Zo ontbreken onder meer toilet ten en een kleedruimte voor vrouwelijke agenten. Ook het cellenblok voldoet niet aan de huidige eisen en een lucht plaats voor arrestanten is er niet. In het bureau is geen vergaderkamer en geen aparte spreekkamer. „De villa is to taal ongeschikt als behuizing voor het Noordwijkse politie korps", vindt Wegman. Hij steekt zijn vreugde over de mogelijkheid tot nieuwbouw niet onder stoelen of banken. Het onder één dak brengen van politie en brandweer hangt nauw samen met de aan te wijzen bouwlokatie. Is die plek groot genoeg en geeft het ministerie van binnenlandse zaken groen licht, dan is niet alleen het politiekorps verze kerd van een nieuwe behui zing, maar kan ook de vrijwil lige brandweer rekenen op een vrij goedkope nieuwe ga rage. De plotselinge bereidheid van het rijk om snel mee te werken aan de nieuwbouw van het Noordwijkse politiebu reau is het gevolg van het ini tiatief van commissaris Weg man. Samen met andere ge meenten werden bouwplan nen ontwikkeld waardoor de kosten konden worden ge drukt. Er wordt straks immers met een architect en een aan nemer gewerkt. Minister van Dijk heeft nu in principe toe stemming gegeven voor het bouwen van een politiebureau in Noordwijk maar het forme le besluit komt pas als de ge meenteraad zich over het plan heeft uitgesproken. Lego In het kader van de vakan- tiespelen in Alkemade kunnen kinderen van 4 tot 12 jaar woensdag- en don derdagochtend met lego spelen in Dorpshuis De Al keburcht. De openingstij den zijn van 9.30 tot 12.00 en van 13.30 tot 16.00 uur. Er is ruimte voor slechts 150 kinderen per dagdeel. Liefhebbers moeten dan ook vooraf kaaren een gulden halen op een van de volgende adressen: me vrouw Akerboom, Chry- santhsingel 20, Roelofa- rendsveen. Els Goes, H. P. van der Poellaan 43,. Rijp- wetering of bij de heer G. Hoogenboom, Voorweg 155 in Nieuwe Wetering. Liefst tussen 17.00 en 19.00 uur. Zangavond De blokfluitgroep Flagiolet, Magnifiosi het kinderkoor de Zaaier- tjes en het zangkoor Er is hoop verlenen medewer king aan een zangavond in de Hervormde Kerk in de Valkenburg. Aanvang 19.30 uur. De organist is J. Slootweg. De dienst die uit gaat van de evangelisatie- commissie heeft als thema God is er ook nog. jeugd tot en met 13 jaar. De kinderen worden om kwart over zes met auto's naar een bepaalde plaats ver voerd. Ze moeten dan zelf de terugweg vinden. De kinderen worden rond half tien terug verwacht. Robin Alexander De zangeres Robin Alexan der treedt vrijdagavond op in Blues Brothers aan het Henri Dunantplein in Hil- legom. Robin, die onlangs debuteerde met de single „Dead of Night", brengt nummers van onder ande ren Pat Benater, Tina Tur ner en Rod Stewart. De zaal gaat om negen uur open. Lezing De heer W.R. Jansen, be stuurslid van de Stichting Kritisch Faunabeheer, houdt vrijdagavond een le zing in 't Reghthuys in Nieuwkoop. De Stichting is fel gekant tegen de jacht en Jansen zal daar in Nieuwkoop voornamelijk over spreken. Aanvang 20.30 uur. De toegang be draagt een rijksdaalder voor leden. Niet-leden beta len drie gulden vijftig. Collecte De Stichting Nationaal Ver- keersveiligheidsfonds houdt een collecte in de gemeente Sassenheim. De collecte wordt tot vrijdag 25 okto ber. Dropping De speeltuinvereniging Kindervreugd in het buurt schap De Engel houdt vrij dag een dropping voor de Super And The Allstars, deze reggaegroep uit Den Haag speelt op vrijdag in het Lissese jongerencen trum Magnifiosi. Aanvang 21.00 uur. De Haagse band bestaat onder andere uit Carlo Zappo Jones, Ronald Stemerich, Richardo, Paul- deen en Brain Hoo Sam Sooi. De entree bedraagt vier of zes gulden. Knutselen De Zoeterwoudse jeugd raad houdt morgen een knutselmiddag voor de jeugd van de basisscholen. Om 14.00 uur worden knut selaars in Ons Huis aan het Kosterspad verwacht. Naast de kinderen van de basis scholen zijn ook kinderen tot 4 jaar welkom onder be geleiding. De kinderen van de Victorschool in de hal van gemeentehuis. FOTO: HENK VAN DEN ENDE NOORDWIJKERHOUT Burgemeester F. Winkel hul digde gistermiddag 36 kinde ren van de St. Victorschool en hun meester M. Kanters op het gemeentehuis. Met het Blikkenlied wonnen de 36 kinderen van de huidige groep acht van de St. Victor school het bliksongfestival dat zaterdag werd gehouden in het attractiepark Duinrell. De kinderen mochten het Blikkenlied gisteren nog een keer zingen. Het songfestival werd georganiseerd door de samenwerkende organisaties van blikfabrikanten. De tekst die de kinderen moes ten schrijven en zingen, hoorde daarom ook over blik te gaan. Ruim 150 scholen deden mee aan deze landelij ke wedstrijd. Zes, waaronder de Noordwijkerhoutse school die uiteindelijk won, werden uitgekozen om mee te doen aan de finale. De Noordwij- kerhoutse groep won hier mee 1750 gulden en een sin geltje voor in de trofeeën- kast. De kinderen kregen een blik koek cadeau. Zater dagmiddag werden de leer lingen, die met twee touring- bussen naar Duinrell waren gegaan, al door de ouders feestelijk ontvangen. WASSENAAR Het Wassenaarse gemeentebe stuur wil de strijd met het vandalisme en kleine cri minaliteit aanbinden. De inwoners worden opge roepen daartoe suggesties te doen. Dat gebeurt bij voorbeeld in een brief die naar verenigingen en schoolbesturen is uitge gaan. Uitgangspunt is de inwoners meer te betrek ken bij dit soort zaken, om de sociale controle te ver beteren. Volgens de werkgroep tegen vandalisme die onlangs is op gericht moet op scholen anti- vandalisme-onderwijs worden gegeven. Er bestaat echter weinig belangstelling bij de scholen voor de anti- vandalisme-lespakketten. In een door de werkgroep uit gebracht rapport staan sug gesties om beplanting langs eenzame fietsroutes laag te houden en verlaten bedrijfs terreinen en parkeerterrei nen 's nachts af te sluiten. Ook een betere straatverlich ting kan bijdragen tot meer veiligheid voor burgers. De burgers zouden echter zelf moeten aangeven waar zij bijvoorbeeld een extra lan taarnpaal willen hebben, stelt de werkgroep. Beter on derhoud van straatmeubilair en gehpuwen draagt ook bij, aangezien verpaupering van dalisme stimuleert. Bij het aanleggen en in stand hou den van speelterreinen of - tuinen zouden buurtvereni gingen en bewoners betrok ken moeten worden. De mo gelijkheid jongeren te be trekken bij het herstellen van door hen toegebrachte schade ziet de werkgroep voor Wassenaar niet als haal baar. Winterstalling boten LEIDSCHENDAM Bootei genaren die deze winter ge- buik willen maken van stal ling in de passantenhaven bij het ouderencentrum De Schui tejager aan de Plaspoelkade in Leidschendam kunnen zich schriftelijk bij het gemeente bestuur melden. Adres B en W Leidschendam, Postbus 424, 2260 AK Leidschendam. Het gaat uitsluitend om natte lig plaatsen tegen tien gulden per vierkante meter wateropper vlak en voor de periode tot 1 april 1988. Toewijzing gaat op basis van sociale criteria, na melijk woonplaats, inkomen en mobiliteit. Inlichtingen bij de havenmeester M. J. M. Boxshoorn, tel. 209050, toestel 339. Wethouder C. Klaauw gaf gisterrr om half twee het st^ voor de dertiende vierdaagse in het KJ bad in Noordwijker Ruim dertig zwemmei alle leeftijden dokeÉ middellijk in het wat|j de eerste verplicht^ honderd meter af t|j gen. Dit jaar vind zwemvierdaagse plab samenwerking met Un Deelnemers hebben sponsorkaart gekn, Daarop kunnen ze hé drag aantekenen dt voor het zwemmen oq] gen van een sponsty opbrengst is bestemd Unicef en wordt dirl 27 oktober overhad aan wethouder Vanb Klaauw. De zwemvieri se behelst behalve z>< men ook een een paa dactiviteiten. Zo ii woensdagmiddag eer in de gymzaal naar Kokkerbad en dondt middag een rommelr Vrijdagmorgen is ei wedstrijd surfwiebeli een sprintwedstrijd. FOTO: HENK VAN DEN LISSE Een expositie over de oorlogsjaren 1940-1945 i moment te zien in het Museum voor de Bloembollenstrf het Vierkant in Lisse. Het is een tijdelijke tentoonstel! naast alle andere bezienswaardigheden te zien is. De e neemt een deel van de bovenverdieping van het museun slag. Het materiaal is aangedragen door Bart Smulders Zilk. Hillegommer Frans Out geïntroduceerd. Out, die net ee heeft geschreven over Hillegom in de orlog, memoree men in Nederland zich aanvankelijk maar moeilijk rea dat het op die bewuste dag meidag in 1940 inderdaad oorl „Binnen korte tijd werd iedereen met de neus op de bepa aardige feiten gedrukt. Na die periode leek het er in sep van 1944 op dat we vrede zouden krijgen, maar dat liep We moesten de moeilijkste tijd nog krijgen, want er stc winter voor de deur met een enorm gebrek aan voedi broodrantsoen was in september 1944, 1800 gram per wee april 1945 was dat teruggebracht tot 400 gram. Om daar komen moest je meestal ook nog uren in de rij staan", alt Na de bevrijding werd hard gewerkt aan de wederopbou „We moeten die vrede en welvaart die wij kennen-ni bliiven waarderen, maar ons ook inzetten om dat te beh aldus Out die zei het een goede zaak te vinden als jonge i als Smulders studie maken van de oorlogsperiode en zei zien een expositie te realiseren. „Eigenlijk zouden dergeli gelui met zo'n interessante ambitie veel meer medev moeten krijgen", besloot Out zijn toespraak. Vervolgens! samen met de exposant de laatste poster aan de museui daarmee de expositie kompleterend. De tentoonstelling 40-45 is voorlopig nog in het museun zichtigen en alleszins de moeite waard om bekeken te Smulders heeft veel materiaal verzameld waaronder i posters en andere drukwerken. Ook gereedschappen, att van het verzet zoals een revolver in een uitgehold l bloembollen ontbreken niet als stille getuigen van de winter.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 12