Omwege Ere-voorzitter Jan van Dijk van jubilerend Canite Tuba: „Het is een mooie sport Voorspelbare bevindingen over 25 jaar Leiderdorps stemgedrag Werkloosheid blijft gelijk Wassenaar bindt strijd aan met sluipverkeer pFlN OMGEVING EeidaeSotvuml Raadhuis Leidschendam moet worden uitgebreid DINSDAG 20 OKTOBER 1987 PAGINA 11 NG ndalig". Nog een keer te de kleine man giste- ebruik van zijn grote Kantonrechter J. Rig- ad hem, zoals een ech- ester betaamt, naar de gestuurd. Omdat de vanaf het voorste in de zittingzaal van cantongerecht aan het iburg gewoonlijk den terrein voor ver en allerlei aanwij- n gaf aan zijn vrouw, oor het hekje van de stond. Voorzeggen liet, vond rechter Rig- n stuurde hem de zaal at hij als een klein jon de gang werd opge- I, vond de man nog tot lan toe. Maar dat rech- gters hem de naam gaf ebehoorde aan de vori- ichtgenoot van zijn maakte het allemaal irger. Vreselijk boos de man en driftig ide hij de rechter toe leze zaak „in hoger j" zou komen, bewakers zorgden er- dat de man de zitting- irerliet. Maar de deur pog niet dicht, of hij weer open: „Ik ben ihandalig behandeld. ;t hoofd van de school, vandaag gaan vissen, ril ik nog even vertel- it die man te beroerd hier naar toe te ko- Tja, de directeur van isschool in Oegstgeest grote boosdoener in ;en van het echtpaar, -rouw moest gisteren iomen omdat ze haar kinderen een dag lan- 'ooijaarsvakantie had ten. De directeur van iasisschool wilde daar toestemming voor ge- omdat de kinderen T dat schooljaar al zes ■jvrije dagen hadden ge- In verband met een va- e naar Spanje en de Rijksdag van hun va- 9de ex-man van me- ty, de meneer met wie chter de huidige echt- jt van de verdachte ftrde. nd wist niet dat er zo'n I aan het geval zou zit- Eerlijkheid wordt ge- L Als je je kinderen ziek I, dan kraait er geen naar", aldus de vrouw thuis kennelijk over inde hanen beschikt, 'en geen type dat kinde- jiuis houdt. Ik geef zelfs bracht de vrouw nog '.voren. En als extra be- Tan haar onschuld ver- eze dat ze een brief van thoolhoofd had gekre- Heeft u die brief bij ^ilde rechter Rigters I. „Die heeft mijn man, *die hebt u net wegge- antwoordde de waarop de rechter »t ze „hem" maar even halen. „Wie?" vroeg iuw terwijl ze de rech- einsd onschuldig aan- „Mijn man of de „De brief, natuur- antwoordde de rechter J; De vrouw verdween ^dezelfde deur als waar- haar huidige man even 'oor de aftocht blies. 'Öuurde in de ogen van :hterlijke macht een lang voordat de brief ;evonden: „Ze moeten tak zeker even door- zeiden de rechter officier van justitie te- ;lkaar. In de brief ver- Ie de directeur dat de in mogelijk onjuisthe- leeft verteld tegen zijn over de zogenaamde imming die de gemeen- ibtenaar had gegeven de korte vakantie naar De verdachte be niet dat de ambtenaar it hoofd van de school waren opgeroepen om tuigen. „De officier van ie zei dat ze wel uit /I wil mochten meeko- Ik heb aan de direc- i gevraagd of hij hier 'Btoe wilde komen, maar ttou gaan vissen. Dat ij hij belangrijker dan !<zaak". In tegenstelling He verdachte, kon offi- >L. Horbach daar begrip opbrengen. Bovendien Sjfelde hij of het hoofd eWe zaken aan het licht kunnen brengen. De of- vond hij dat de ouders te weinig hadden aan- )kken van het hoofd de school, die geen toe- iming wilde geven voor ije dag. Hij eiste een te van 200 gulden, rechter was er echter overtuigd dat er een rrstand in het spel was it en hij verklaarde de daarom schuldig zon- n straf op te leggen 'ficier wilde overwegen ij in hoger beroep zou De echtgenote op de heeft zijn mening op it wellicht herzien. JANET VAN DIJK k ACTIEVOERING ROND EEN 70- JARIGE LISSER MUZIEKVERENIGING Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Overtuigd van eigen kracht en met het volste vertrouwen in de steun van de Lisser ge meenschap, heeft de muziek vereniging Canite Tuba bij gelegenheid van haar 70ste verjaardag aan wervende, wervelende actie onderno men. Afgelopen week zijn in Lisse, met het touché van een muzikale begeleiding, ruim 8000 enveloppen be zorgd. Op een antwoordkaart kon iedereen zich als wer kend lid opgeven en het in strument noemen dat hij of zij eventueel wenste te bespe len. Men kon desnoods ook donateur worden, voor zich zelf of anderen een serenade bestellen (kopen), of met ver toon van enige draagkracht sponsor van Canite Tuba worden. „Waarom zou je uit sluitend voetbal- en andere sportverenigingen financieel steunen en zo'n prachtige club als Canite Tuba niet!? Wij willen best met het een of ander embleem op ons uniform lopen hoor", vindt Jan van Dijk, ere-voorzitter van C.T. En hij hoopt, dat de actie goed zal slagen: „deze week zullen we meer weten, als de kaarten zijn opgehaald. De jongens hebben er erg hard aan gewerkt!" Een por tretje van een onverslijtbare en doorgewinterde Canite Tuba-voorman. Oud Goud Jan van Dijk in z'n 80ste levensjaar: „ik kom uit een oersterk geslacht; m'n moe der werd ruim 100" heeft op een haar na alle 70 jaren van C.T. als lid meegemaakt. „Ik werd lid toen ik 12 was en dat is zowat 69 jaar gele den. En ik speel nog steeds". Om de promotie-actie van de 70-jarige vereniging enige kracht bij te zetten, werd op het strand, stil en verlaten, deze staatsiefoto van de verschillende „disciplines" van Canite Tuba gemaakt: de showmeisjes op de flanken vertegenwoordigen majorettes en twirlgirls; de heren en een dame met platte pet zitten bij de harmonie; de knapen (en het meisje met de lyra) met de gepluimde helmen zijn zo uit de drumfanfare weggelopen. FOTO: PR Muziek en organiseren zit Jan van Dijk in het bloed. Zo is hij, bijvoorbeeld, ook nog voorzitter van het kordate bejaarden-muziekkorps Oud Goud in Santpoort: 75 leden, afkomstig uit de hele bollen streek en Kennemerland. „Eens in de 14 dagen is het repeteren van 11 tot 3 uur. Dan ben je toch maar mooi een hele dag van huis. En een succes! Een paar weken terug traden we nog op in Antwerpen; Surhuisterveen ook. Over een maand speelt Oud Goud weer in Lemmer. Het is zo'n korps man, met verscheidene gepensioneerde beroepsmuzikanten erin. Ca nite Tuba is geen Oud Goud natuurlijk dat kwalitatief veel beter is met die ouwe professionele rotten in het vak. Die blazen je de oren van het hoofd. Als elk dorp zo'n orkest had, nou nou. En we spelen alles wat er maar te spelen valt hoor". Tuba: 69 jaar klarinet. 52 jaar in het bestuur gezeten, waar van 16 jaar als voorzitter; sinds 1980 is sterke Jan ere voorzitter. „Ik ben het oudste lid. Dan valt er een heel gat en komen de .jonkies" die pas 40, 50 of 55 jaar lid zijn. Ze kunnen me niet meer ver slaan of inhalen", zei Jan leuk. Hij is met z'n tijd mee gegaan en is nu even trots op de harmonie het rugge- merg van de jubilerende ver eniging als op de drum band en de meiskes, die je wellicht als het betoverende snoepgoed van C.T. mag be schouwen. Zoals de „twirl girls" („met die stokjes, weet je wel?"). Canite Tuba: „Steekt de bazuin". „Ziet u, in 1926 waren we bij de op richting een onder-afdeling van de St.Jozefs Gezellen, van Adolf Kolping. Nou, na de bevrijding in '45 wilde niemand meer iets met een Adolf te maken hebben. We hadden moeten onderduiken; de bladmuziek ging de kast in en de instrumenten wer den bij de leden onderge bracht als „eigendom" van die mensen. Maar goed, in '45 kreeg onze vereniging de naam Canite Tuba". Heel koppeltje Vandaag telt de vereniging 140 tot 150 leden, inclusief de ongeveer 25 jeugdorkestleden en de 45 van de harmonie. Jan van Dijk: „Een heel kop peltje, een hele zorg. 't Kost zoveel geld joh. Die instru menten (en de uniformen) zijn bar duur. Ik speel nu al 69 jaar klarinet. Vroeger kocht ik, in Amsterdam, een klarinet, de duurste en beste die er was voor nog geen 93 gulden. Nu kost zo'n ding ze ker bijna 2500 gulden. Ik heb er 17 jaar op gespeeld en hij was nog prima toen ik 'm moest afstaan aan een leer ling. Zelf moest ik toen weer een nieuwe hebben. Koop vandaag eens een nieuwe bas: 7000 gulden! Twee pau ken kosten 8000 piek 't stel. Een heel gewone niks bijzon dere klarinet 1500 gulden; een knappe piston heb je voor 1000 tot 1250 gulden; een tuba 3000 ballen me neer. Waarachtig, een vere niging als Qanite Tuba loopt met twee ton op de weg, met uniformen en instrumenten en alles d'r op en d'r aan. Ze ker weten!" Ook van die uit drukking is Van Dijk niet verschoond gebleven. Wat is Canite Tuba, Steekt de bazuin? „Een gezellige, leuke club van vrienden on der elkaar. Eén klit. Veel ge zelliger dan vroeger. Met een eigen gebouw De Notenkra ker, sinds 2 jaar. Een winst punt, zeven avonden in de week, en helemaal van ons zelf. Daar komt niemand an ders in. Ook de bar is waar devol", heeft Van Dijk becij ferd; „geïnstalleerd door ei gen krachten en ze onder houden het goed. Een kopje koffie in de pauze, een glaas je, een pilsje na afloop. Ple zierig. Daar zijn we trots mee, met dat gebouw". Concerten geven is voor de harmonie 't belangrijkst, de hoofdzaak. Voldane Jan van Dijk: „We kregen prijzen bij de vleet, vroeger, tot in de hoogste afdeling. Onze har monie heeft aan de top geze ten. Kwalitatief is 't iets min der geworden, maar „Uit muntendheid" daar zitten wel nu wel in". En als leek denk je dan: wat is er nou nog uitmuntender dan uit muntend? Ik heb Van Dijk maar niet verder lastig geval len met die vraag. Hij vond trouwens, dat ik toch al ge noeg te schrijven had in de krant die z'n ouders altijd ge lezen hadden. Zoals de 70-ja- rige vereniging thans reilt en zeilt heeft 't zijn volledige in stemming. Met de majorettes in de ere-afdeling, samen met de drumfanfare („een goeie band hoor"), wordt ook veel in het buitenland opge treden. Binnen een redelijk te bereizen afstand: Duits land, België, Frankrijk. Jan van Dijk: „Dat brengt nog wat geld in 't laatje ook. Op één dag heen en terug. Niks te nachie slapen". Mooie sport Jan van Dijk, ere-voorzitter van Canite Tuba als het mu zikale visitekaartje van bloei end Lisse, is geheel vastge groeid aan die openbare mu- ziekpleging en bijkomende showverschijnselen. Hij kan er nog steeds van genieten, en Lisse met hem. „Het is een mooie sport en ik heb 't graag gedaan. Ik vind van mezelf, dat ik trouw was. ac tief ook; ik liet m'n verjaar dag zelfs er weieens voor glippen. Onze vereniging is een toonbeeld van enthou siasme en inzet. Het is heer lijk, dat dit na 70 jaar met el kaar muziekmaken onder goede leiders nog allemaal kan". Werkelijk, ik wilde dat ik binnen de Lisser gemeente grenzen woonde. Dan kon ik nogeens mijlpalen versieren door een serenade te bestel len, met de opgeklopte, strui se slagroom van twirlmeisjes met hun batons en geladder de panty's en de frenetieke drumslagen van een show band, getooid met dierlijke staarten op de tropenachtige helmen als van een garde-re giment op safari dat al mijn buren tot een krijgsdans zou verlokken. Met Canite Tuba kun je zowat de halve wereld (tusen Haarlem en Leiden) veroveren. Ook Jan van Dijk zou dit kunnen toejuichen. Verder wacht-ie maar af. LEIDERDORP „Bij be schouwing van de verkie zingen voor de gemeente raad in Leiderdorp valt op dat er sprake is van een landelijk bepaald beeld. De partij die landelijk wint, wint ook in Leider dorp". Tot deze weinig op zienbarende conclusie komt het burgerlid voor de VVD in de raadscom missie bestuurszaken H. Zilverentant in zijn rap port „Forensen in een kerkdorp". Het rapport is het resultaat van een onderzoek naar 25 jaar kiezersgedrag in Leider dorp in de periode 1962-1987. Zilverentant, die politicologie studeert aan de faculteit Socia le Wetenschappen van de Leidse universiteit, heeft dit rapport geschreven naar aan leiding van het 25-jarig be staan van de Leiderdorpse af deling van de VVD. Gistermiddag bood Zilveren tant in het gemeentehuis van Leiderdorp het rapport aan het college van Burgemeester en Wethouders aan. Het werd in ontvangst genomen door de wethouders C. Huigen-Van Boven (VVD) en J. Bezemer (PvdA). De politieke voorkeuren in Leiderdorp zijn in de loop der jaren drastisch veranderd, zo constateert Zilverentant in zijn rapport. Oorzaak hiervan is, dat Leiderdorp van een lande lijk gelegen agrarisch kerk dorp tot een verstedelijkte fo rensengemeente is geworden. In 1962 waren er rond de 8.000 inwoners. Op dit moment is het inwonertal in Leiderdorp ruim 21.000. In 1962 hadden de christelijke partijen een duide lijke meerderheid van 62 pro cent. VVD en PvdA waren toen ver in de minderheid. In het jaar 1970 is een ommekeer ingetreden. In dat jaar raakte de christelijke stroming haar meerderheidspositie in de Lei derdorpse raad kwijt, maar blijft wel met PCG (4 zetels) en KVP (2 zetels) de grootste groepering. Het CDA is nog steeds invloedrijk met een per centage in 1986 van ruim 28 procent. De VVD is vanaf 1974, met uitzondering van 1978, de grootste partij in Lei derdorp. Het percentage schommelt rond de 30 procent. De PvdA heeft met twee uit schieters naar beneden in 1970 (DS70) en 1982 rond de 23 ge zeten. D66 blijkt sinds 1970 in Leiderdorp over een stabiele aanhang van ruim 10 procent te beschikken. Tijdens de na de aanbieding van het rapport gehouden dis cussie bleek, dat de auteur uit het beschikbare cijfermateriaal niet de historisch juiste conclu sies had weten te trekken. Zo was hem de persoonlijke in vloed van oud-PvdA-wethou- der Joop Nievaart, die bij de raadsverkiezingen van 1970 als lijsttrekker voor DS70 op trad, ontgaan. Wethouder Be zemer wees hem op deze te kortkoming. Ook bleek Zilver entant ten onrechte geen raadszetel aan DS70 in het verkiezingsjaar 1974 te hebben toebedeelt. Deze zetel viel DS70 alsnog ten deel na een uitsprak van de Raad van Sta te. De verkiezingsuitslag moest als gevolg van een hapering in een stemmachine achteraf worden gecorrigeerd. Aange toond kon toen worden dat de partij DS70 precies drie stem men tekort was gedaan. Net voldoende om een restzetel te behalen. Niettemin was er lof over het initiatief van Zilverentant bij monde van wethouder me vrouw C. Huigen. Zij vond het een leuke aanzet voor een ver volgonderzoek, waarin de ont wikkelingen op politiek gebied in Leiderdorp meer aan bod komen. Onderwijsmarkt in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN In het gebouw van basisschool De Rijnschans aan de Prinses Margriet straat 2 in Koudekerk wordt op zaterdag 7 november van 10.00 tot 12.00 uur een onder wijsmarkt gehouden. Vertegenwoordigers en leer lingen van twintig scholen in de regio rond Alphen en Lei den zijn aanwezig om voor lichting over hun school te geven. Doel van de markt is ouders informatie te geven over de mogelijkheden van onderwijs na de basisschool. Het is de bedoeling dat een dergelijke markt jaarlijks ge houden wordt. ALPHEN AAN DEN RIJN De werkloosheid in de regio rond Alphen is in september vrijwel gelijk gebleven. Dit blijkt uit de cijfers die bekend zijn gemaakt door het Gewestelijk Arbeidsbu reau Alphen aan den Rijn. In totaal stonden er op 30 september 2.200 mensen als werkzoekenden ingeschreven. De maand daar voor waren dat er 2.197. Het aantal werkzoekende jongeren schoolverlaters is gedaald. De werkloosheidscijfers voor de Rijnstreek: Mannen Vrouwen Aug. '87 Sep. '87 Aug. '87 Sep.'87 Alphen a/d Rijn 769 757 680 691 Hazerswoude 87 85 78 83 Koudekerk 37 33 26 31 Leimuiden 38 37 18 21 Nieuwkoop 112 103 78 72 Nieuwveen 12 13 14 16 Rijnsaterwoude 12 14 9 11 Ter Aar 56 55 49 51 Woubrugge 37 34 23 26 Zevenhoven 15 17 8 10 LEIDSCHENDAM Het raadhuis van Leidschendam is drin gend aan uitbreiding toe. Er moet plaats worden geboden aan meer ambtenaren door deeltijdarbeid en toename van het werk door verschuiving van taken van de rijksoverheid naar de ge meente. Het college van burgemeester en wethouders wil voor de geplande nieuwbouw aan de Koningin Wilhelminalaan/- hoek Bachlaan in een speciaal fonds 1.350.000 gulden storten. Het CDA vindt een derde hiervan voorlopig genoeg. De fractie, ook die van de PvdA, wil de reductieregeling gas en electriciteit van vorige jaren ook in 1988 handhaven en hiervoor de rest be stemmen. Over de reductieregeling zegt het college dat die in 1985 is ingesteld als toegemoetkoming in de toen stijgende woon lasten. De huidige energielasten liggen echter 30 procent lager dan destijds, zodat handhaving van de regeling volgens B en W niet meer nodig is. WASSENAAR Het ge meentebestuur van Was senaar wil verkeersrem- mende maatregelen ne men om het sluipverkeer over de binnenroute van noord naar zuid te weren. Het resultaat zal dan worden dat nog meer au toverkeer over de toch al volle Rijksstraatweg gaat. Over de verkeersremmen- de maatregelen wordt morgenavond vanaf 19.30 uur een inspraakavond gehouden in cultureel centrum Warenar. Ongeveer anderhalf jaar gele den heeft de gemeente een in ventarisatie gehouden naar de verkeersknelpunten in Wasse- naar en daarbij meer dan hon derd reacties ontvangen van ingezetenen en wijk- en buurt verenigingen. Uit die reacties bleek dat ruim een kwart van de briefschrijvers de hoge ver keersbelasting en het door gaand verkeer als probleem aanvoert. Uit verkeerstellin- gen gehouden in 1986 blijkt dat tussen 1980 en 1986 het noord-zuid verkeer door Was senaar met 12 procent is toege nomen. Vooral na 1985 blijkt dit verkeer fors te zijn toege nomen; alleen over het jaar 1986 al 7 procent. Uit de nota blijkt dat het colle ge van mening is dat de Rijks straatweg zijn maximale capa citeit heeft bereikt. „De Rijks straatweg is vol en geeft regel matig aanleiding tot opont houd. Capaciteitsvergroting is zonder drastische ingrepen in de topografie niet mogelijk". Tussen de 51 000 en 55.000 voertuigen maken per etmaal gebruik van de Rijksstraatweg tussen het kruispunt Den Deyl en de landscheidingsweg. Met de voorgestelde maatrege len wil het gemeentebestuur de snelheid van het doorgaan- deverkeer afremmen en „nieuw verkeer" over de noord-zuid sluiproute weren. Het volledig afsluiten of door knippen van wegen wordt af gewezen omdat dit voor Was senaar met zijn langgerekte vorm een deling zou beteke nen van het grondgebied die onaanvaardbaar zal zijn voor de bewoners en enkele wijken volledig zal isoleren. Het af remmen van het verkeer via verkeerslichten wordt als „het uitlokken van verkeersover tredingen" ook terzijde ge schoven. Gekozen wordt voor het aan brengen van obstakels, sluizen en andere belemmeringen op alle binnendoorgaande routes. Volgens "de gemeente zijn de voordelen hiervan dat alle verbindingen behouden blij ven, dit het meeste effect sor teert tijdens de spits, tot forse verlaging van de rijsnelheid en geluidsoverlast leidt, de verkeersveiligheid ten goede komt, de kosten binnen de perken blijven en hiermee geëxperimenteerd kan worden. Voorgesteld wordt op de Prin sen weg/Backershagenlaan een „sluis" bestaande uit twe.e ver smallingen aan te brengen, be staande uit schrikhekken, zandzakken en afzetschildjes en teneinde het om de ver sperring heenrijden van auto's te voorkomen nog wat paaltjes in de berm en de ernaast lig gende fietspaden. Voor de Schouwweg, een met klinkers bestrate weg met zware bomen aan de kant, is gekozen voor een sluissysteem. Tussen de Stoeplaan en Nach tegaallaan wordt voorgesteld verkeersdrempels aan te bren gen. Ook op de Jagerslaan (bij het bollenland, waar het hardst wordt gereden) zal een sluis worden gebouwd met en kele korte stugge asfaltdrem- pels. Tevens zal de kruising Groot Haesebroekseweg/Ja- gerslaan-zuid worden ver smald terwijl op de Groot Hae- sebroekseweg een „middenge leider" met zuiltjes en enkele paaltjes of andere obstakels worden aangelegd. Dit voor komt het huidige rechtdoorrij den van de Groots Haese- broekseweg naar de Jagers- laan met hoge snelheid. De to tale kosten van alle voorge stelde verkeersremmende maatregelen op de drie sluip routes door Wassenaar bedra gen 113.000 gulden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11