VasT goed raanse raket treft Amerikaanse tanker Fusie drie Westlandse veilingen van de baan Meerderheid kabinet tegen algemene basisverzekering Zilveren Harp [i-Happ Stormschade valt mee in Leidse regio Vs Vrijdag 16 oktober 1987 79e jaargang no. 23937 Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Per. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68.93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, 2aterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0.64 per mm. kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Af en toe zon en vooral in het noordwesten van het land en kele buien. Minimumtempera tuur ongeveer 10 graden, mid- dagtemperatuur circa 14 gra den. Matige wind uit zuidwest tot zuid, aan zee krachtig. Zon op: 7.07; onder: 17.43. Scheveningen hoog water: 11.43 en 23.58; laag water: 5.06 en 17.33 uur. Zaterdag 31 oktoDer bij deze krant de bijlage e 37 inzittenden dood vliegongeluk Italië N Alle 37 inzittenden van een Italiaans vlieg- it gisteravond in de buurt van het Comomeer .rtte, zijn omgekomen, zo heeft de politie meege- Het toestel van de ehartermaatschappij ATI van ia was op weg van Milaan naar Keulen en stortte -ivartier na vertrek neer op de berg Crezzo, nabij its Lecco. De politie heeft verspreid over het ge- /rakstukken gevonden. Het zoeken naar de' iffers wordt bemoeilijkt door regen en mist en de toegankelijkheid van het gebied. Ooggetuigen iarden gezien te hebben dat het toestel abnormaal loog, dat zij vervolgens een vuurbal zagen en een klap van een botsing of explosie hoorden. Som- zeiden te hebben gezien dat het vliegtuig al in stond voor het neerstortte. Onder de doden zijn litsers, Italianen en Oostenrijkers. Suriname wil opsporing Nederlandse kolonel b.d. PARAMARIBO De Surinaamse autori teiten hebben een bevel tot opsporing uit gevaardigd tegen de kolonel buiten dienst Barend van Tussenbroek. Hij zou in het district Brokopondo, in het Surinaamse bin nenland, zijn gesignaleerd en wordt ervan beschuldigd leiding te hebben gegeven aan het Jungle Commando van Ronnie Bruns- wijk tijdens acties tegen het Surinaamse le ger nabij het bosnegerdorp Pokigron. Van Tussenbroek was van 1981 tot en met 1982 militair attaché op de Nederlandse ambas sade in Paramaribo. In de jaren vijftig was hij pelotonscommandant en in de jaren zes tig compagniescommndant van de toenma lige Troepenmacht in Suriname (TRIS). Na zijn pensioen vestigde Van Tussenbroek zich in buurland Frans Guyana. Leidschendamse agenten willen een nieuwe baas LEIDSCHENDAM Uit protest tegen de salaris- kortingen die hen te wachten staan, hebben dertig agenten van de Leidschendamse gemeentepolitie bekend gemaakt dat zij een nieuwe werkgever zoe ken in de burgermaatschappij. Deze „uitverkoop" vindt plaats in het kader van een landelijke protest actie tegen de bezuinigingen op de politie, die op 26 oktober wordt gehouden. Op die dag zetten de agen ten ook een advertentie in een landelijk ochtend blad, waarin zij zichzelf „ter overname aanbieden". Volgens hoofdagent F. Debel van Leidschendam gaan de agenten er, afhankelijk van hun functie, vijftig tot tweehonderd gulden op achteruit. Volgens hem zijn er best agenten die in het bedrijfsleven zouden willen werken vanwege de daar geldende beloningen. luWAYT Eén van Ie elf Kuwaytse tan kers die in de Golf on er Amerikaanse vlag aren, is vanochtend dnnen de territoriale Tateren van Kuwayt etroffen door wat ver- loedelijk een Zijde- jpsraket was, afge- lurd door Iran. Acht en bemanningsleden, ider wie een Ameri kaan, hebben verwon dingen opgelopen. Ze ven van hen zijn er slecht aan toe, aldus het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Na de raketinslag ontstond brand op de getroffen tan ker Sea Isle City, maar die kon snel worden geblust. Het is voor het eerst dat een onder Amerikaanse vlag varende Kuwaytse tanker is aangevallen. Het is daaren tegen waarschijnlijk de tweede keer dat Iran een Zijderupsraket afvuurt. Gis teren werd een onder Libe riaanse vlag varende tanker getroffen. De moderne Zij derupsraketten van Chinese makelij kunnen een afstand van tachtig kilometer over bruggen. De VS hebben eerder gedreigd dat wan neer Iran de Zijderups zou inzetten, zij de bases van de raketten zullen aanvallen en vernietigen. De Nederlandse minister van defensie Van Eekelen heeft ontkend dat de Britse marine niet in staat is af doende bescherming te bie den aan de Nederlandse en Belgische mijnenvegers, die opstomen naar de Perzische Golf. Volgens het Britse dagblad Times hebben de Britse fregatten ter plaatse „de handen vol aan de ver dediging van hun eigen mij- nen vegers". Van Eekelen zei dat zijn collega hem gis teren nog verzekerd heeft dat er niets veranderd is aan de vorige maand ge maakte afspraken: het Ne derlands-Belgische flottilje zal zich alleen in „gevaar lijk" gebied begeven onder Britse bescherming. Pag. 4: „Mijnenjagers blij ven buiten bereik vijan den". ishington st: iden \zoek Sard l)EN Een bezoek ■Leiden is zeker de ~e waard. Deze con-, i kan afgeleid worden fen artikel in de toon- Kvende Amerikaanse The Washington ■over de stad Leiden. Kns de gemeente Lei- ïeeft het positieve ar- I over Leiden na legatieve berichten in nerikaanse pers over land al tot gevolg dat vaker een is gedaan op de VVV. :t artikel wordt Lei- |beschreven als een aar alles wordt ge- om historische ge- n en sfeer te behou- érder wordt de na- gelegd op de vele a en de grote beteke- an de Leidse univer- („een van de beste Suropa"). De cónstate- lat iedereen (inclusief jkfaucraten") van de gebruik maakt, ont- niet. Verder wordt TOitstaan van de 3 ok- feesten uitgebreid legd en vragen de khvers van het artikel jfBf of de viering van jns Ontzet uit Eu- ir 'naar de New World ïlelgreerde Pilgrim ;rs heeft geïnspireerd it vieren van Thanks- 24jg Day. Het artikel is istreerd met een je van de Benelux en ^yan Frankrijk om de iig van Leiden aan te Wm. Verder is een foto de Hooglandsekerk [omen. ADVERTENTIE) 16 18 i okt. De storm ontwortelde vanmorgen heel wat bomen. Auto's kwamen er daardoor niet ongeschonden af foto: milan konvaunka LEIDEN/STREEK De stormschade in Leiden en omgeving heeft zich voor namelijk beperkt tot afge rukte takken en ontwor telde bomen. Persoonlijke ongelukken deden zich in de Leidse regio niet voor. Het treinverkeer rond Delft raakte gestremd doordat een boom op een bovenleiding terecht kwam. De storm heeft vanmorgen in Engeland voor grote chaos gezorgd. De stroomvoorzieningen in een groot deel van Londen en zuid-Engeland viel uit, doordat hoog spanningsmasten schade opliepen. Zeker vier per sonen kwamen als gevolg van de storm om het le ven. In Leiden kwam een automo bilist met de schrik vrij toen, terwijl hij in de ochtendfile op de Herensingel-hoek Kooilaan stond, een boom op zijn wagen viel. Bij het universiteitsge bouw aan het Stationsplein waaide een ruit van zeven bij twee meter kapot. Elders in de stad werden reclameborden van gevels gerukt. In de Sie- boldlaan waaide een zinken dak op een geparkeerde auto. Op de provinciale weg 5 ter hoogte van Alkemade waaide er een bankstel van een vrachtwagen en kwam op de rijbaan terecht. In Oegstgeest (Schoutenburgstraat) en Noordwijk (Voorstraat) kwam een boom op een auto terecht. Ook een biljartcentrum op de Voskuil werd door een boom geraakt. De schade is nog on bekend. Drie auto's zijn van morgen om kwart voor zes op de rijksweg A4 ter hoogte van Leiderdorp tegen een omge waaide boom gebotst. De twee personenwagens en de vracht wagen werden flink bescha digd. Er waren geen gewon den. De dakbedekking van een flat aan de De Haar in Leidschendam waaide op straat, waardoor enkele auto's schade opliepen. De omgeving rond de flat werd afgezet om dat rondvliegende brokstuk ken passerende voetgangers en schoolkinderen in gevaar brachten. Kunstuit NAALDWIJK De fusie van de drie Westlandse veilingen Westland- Noord, Delft-Westerlee en Westland-Zuid is van de baan. Twee veilingen stemden het fusievoorstel gisteravond af. Van de stemmen van veiling Westland-Zuid was 53,1 pro cent tegen en 46,9 procent voor fusie. Bij Delft-Westerlee was 68,9 procent tegen en 31,1 procent voor. Alleen de leden van veiling Westland-Noord stemden in met het voorstel: 86,4 procent van de stemmen was voor fusie en 13,6 tegen. Dat ook de leden van veiling Westland-Zuid tegen stemden, verbaasde velen. De tuinders zijn op zich niet tegen een fu sie, maar hadden er bezwaar tegen dat veiling Westland- Noord in Poeldijk de centrale veiling zou worden. Daardoor zouden veel tuinders verder moeten rijden, terwijl het we gennet in het Westland voor deze vorm van vervoer niet geschikt is. Ook het feit dat in het fusievoorstel een verbete ring van de infrastructuur van het Westland was vastgelegd, kon de mening van de tuin ders niet beïnvloeden. De vei- lingbesturen zullen proberen te analyseren wat er mis ging en gaan dan terug naar de on derhandelingstafel. (ADVERTENTIE) autoverhuur F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-894040 Van Westreenen nieuwe directeur Koninlijke Schouwburg DEN HAAG De kans is groot dat Hans van Westree nen directeur wordt van de nieuwe Koninklijke Schouw burg in Den Haag. Hij volgt daarmee Frans van der Veen op die enkele maanden gele den vertrok naar Drenthe. Een grote meerderheid van de raadscommissie cultuur en personeelszaken heeft gisteren tijdens een besloten vergade ring haar voorkeur uitgespro ken voor Van Westreenen die nu nog zakelijk leider is van de Haagse Comedie. Wethou der van cultuur J. Verduyn Lunel had Theo Ruyter voor gedragen. Voorlopig krijgt hij voor die voordracht alleen steun van zijn eigen partij, Links Den Haag. Binnen de PvdA is men nog verdeeld, maar waarschijnlijk stemt ten minste de helft van de leden van die partij voor Van West reenen. De nieuwe directeur moet uiterlijk 1 januari begin nen. Beslag gelegd op zender LEIDEN De Leidse politie heeft samen met de Radiocon troledienst gisteren in de Joh. Poststraat een FM-zender en een 27 MC installatie in be slaggenomen. Twee jongeman nen, van 19 en 25 jaar zijn daarbij aangehouden. De politiemensen werden pas na overleggen van een huis zoekingsbevel binnengelaten in de woning waar de zenders verondersteld werden te staan. Na aanhouding van de beide jongemannen, wilden hun fa milieleden de twee achterge bleven politiemensen verhin deren de in beslaggenomen apparatuur mee te nemen. De rechercheurs voelden zich toen zo bedreigd dat ze de hulp van hun collega's inrie pen die toen spoorslags terug reden naar de Joh. Poststraat. Bij hun terugkeer bleek de rust echter te zijn weerge keerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het plan van de commissie-Dekker om voor iedereen een ver plichte basisverzekering tegen ziektekosten in te voeren, komt vrijwel ze ker niet ongeschonden door het kabinet. Wel schijnt er een compromis in de maak te zijn, waarbij de basisverzekering gaat gelden voor mensen on der een bepaalde „inko mensgrens". Voor deze term is gekozen, omdat dat dan niet alleen men sen in loondienst, maar ook (kleine) zelfstandigen onder de nieuwe regeling zouden vallen. Volgens ingewijden zijn nu al leen nog premier Lubbers, mi nister Brinkman en staatsse cretaris Dees (beiden WVC) voorstander van integrale in voering van het plan-Dekker. De kern daarvan is dat een ba sisverzekering 85 procent van het huidige ziekenfondspakket gaat vergoeden. De rest kan op vrijwillige basis bijverzekerd worden. De overgrote meer derheid van het kabinet is te gen zo'n regeling. De redenen van het verzet lopen nogal uit een. Zo zou minister De Koning van sociale zaken bang zijn dat de koopkracht van de minima teveel wordt aangetast. Dit heeft te maken met het feit dat een gedeelte van de ziekte kostenpremie in het plan-Dek ker „vast" is en dus niet af hankelijk van het inkomen. Minister Van Dijk van bin nenlandse zaken zou tégen zijn, omdat hij niet wil dat zijn ambtenaren, met wie hij deze week eindelijk tot een salaris- akkoord kwam, hun eigen (goedkope) verzekeringen kwijtraken. De VVD-ministers in het kabi net zijn tegen het plan-Dek ker, omdat het ook voor de ho gere inkomens, door het inko mensafhankelijke deel van de premie, ongunstige financiële gevolgen zou hebben. Boven dien moet de VVD uit principe niet veel hebben van „collecti- vis^sche" maatregelen. (ADVERTENTIE) Per 19 oktober nieuw telefoonnummer TNO Delft Zuidpolder Schoemakerstraat 97 015-696900 TNO Research voor de praktijk Na de Oscars, de Edisons, de Televisierring en het Gouden Kalf nu: de Zilveren Harp. We moeten maar eens af van het idee, dat een harp niet bij een popgroep zou kunnen passen, hebben de orga nisatoren vast en zeker gedacht. Al zie je daar de artiesten in die bands zelden of nooit op spelen, De Dijk en Frizzle Sissle krijgen ze nu toch. Ook een solozanger - Richene! - krijgt de harp. Wellicht om, als eens David deed, zichzelf erop te begelei den. De Zilveren Harp is een aanmoedigingsprijs voor jonge kunstenaars, die... enfin, dat leest u el ders wel in de Leidse Courant, de krant die u als aanmoedigingsprijs dan wel geen harp, maar toch een gratis proefabonnement van veertien dagen in het vooruitzicht stelt. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998. 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement nor- den geweigerd Ccidoc Qowuwit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1