lichtgewicht: uit nood geboren w '"i F Jammer dat ze 's avonds weer uit moeten. ilarktrapportages ARP ;ekleurd weergegeven FNV en CNV beperken looneisen tot handhaving koopkracht 8£P Verder dan Vin Haren hoeft u voor schoenen niet te lopen. INNENLAND £eidóc@otuont WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 PAGINA S. in Houwelingen voorbarig re r Goalkeeper [SHINGTON Het Pentagon ift nog niet besloten de Goalkee- te testen, zo heeft een zegsvrouw 'het Amerikaanse ministerie van pnsie in Washington gisteren ver- ard. De Goalkeeper, die gemaakt rdt door het Nederlandse bedrijf landse Signaal, is een zeer mo- n wapensysteem voor de verdedi- g van marineschepen tegen lucht- nvallen. De verklaring van het ntagon is in strijd met wat staatsse- taris Van Houwelingen vorige ek in Washington heeft verklaard een gesprek met de Amerikaanse derminister van defensie Taft. De leek toen zeker. Foto- confrontatie in Oude Pekela OUDE PEKELA Het onderzoek in de kinderlokaffaire in Oude Pekela krijgt een vervolg. Justi tie lijkt serieuze vermoedens te heb ben in de richting van een dader of daders. Dit blijkt uit een fotoconfrontatie die de politie deze week heeft uitge voerd in het dorp. Verschillende slachtoffertjes heb ben foto's te zien gekregen. Prijzen Minister De Korte (midden) reikte gisteren de Nederlands-Britse prijs voor ondernemerschap uit aan vier bedrijven. Dat leverde evenzoveel glunderende directieleden op: Ge rard Swart van Climate Control, Piet Derksen van Centre Pares, R. Speld van North Sea Ferries en Leon Eygenraum van Sion's Plant (vlnr). De jury was vooral onder de indruk van de prestaties van Centre Pares, dat liefst 100 miljoen inves teerde in een bungalowpark nabij Nottingham. Tegen alle verwachtin gen in was dat al snel winstgevend en profiteert inmiddels de hele re gio er van. Derksen heeft al verge- vorde plannen voor een tweede park. vlak onder Cambridge. FOTO: ANP Boetes voor Zwanenburgers AMSTERDAM Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren vier leden van de actiegroep „De Lastige Zwa nenburger" veroordeeld tot ieder 500 gulden boete wegens hun deelname aan de blokkade, twee jaar geleden, van de belangrijkste toegangsweg tot de luchthaven Schiphol. Die kort stondige blokkade met brandende au tobanden leidde tot lange files. De ac tiegroep vecht al jaren voor een draaiing van de vierde baan van Schiphol, waardoor het dorp Zwa nenburg van veel lawaai wordt ver lost. De politierechter in Haarlem veroordeelde het viertal naast een boete van 500 gulden, ook nog tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken. Oud-Hollands dorp in Oost-Java JAKARTA In de buurt van Batu in Oost-Java zal een dorp in oud-Hollandse koloniale stijl worden opgetrokken. Het project is bedoeld als toeristische trekpleister, aldus Noor El Ichson van de Indo nesische reisorganisatie Indonesian Inter-Island, die samen met het Nederlandse ingenieursbureau Dutch United Consultant achter de plannen zit. Het project omvat de bouw van circa 200 huizen in kolo niale stijl, een café en restaurant, een kerk, een winkelcomplex, een bloementuin en een zwembad. Om een koloniaal tintje eraan te geven zullen er door paarden getrokken rijtuigen rondrijden. VOORLICHTING AAN VROUWEN MOET AGRESSIEVER' iEN HAAG Dr. Hein Iruinse steekt nog eens ip. Roken, zegt-ie, is de erste vorm van milieu- ervuiling waar kinde en mee te maken krij gen. In de baarmoeder, 'aarom roken zwangere rouwen dan eigenlijk De adviezen van iuisartsen en specialisten lebben blijkbaar niet zo leel veel geholpen. Zo is iet maar net, vindt Iruinse, gynaecoloog en 'Voorzitter van de stich ting Lichtgewicht. ■^Dus is het de hoogste tijd e/roor aanzienlijk agressievere ^voorlichting. Dat klinkt mis- hichien onaardig, maar hoe je iet ook wendt of keert, een jwangere vrouw die rookt irferhoogt de kans dat haar oiaby te vroeg wordt gebo fte n". pwangerschap betekent niet in alle gevallen rozegeur en Dfianeschijn. Ongeveer acht jprocent van de vrouwen be falt te vroeg van haar kind lan wel kinderen. De oorza gen daarvan zijn nog lang iiet allemaal bekend. Zeker wel dat infecties van jjlaas, schede of baarmoeder- eflalsmond daarbij een zeer belangrijke rol spelen. Die /infecties kunnen worden wroorzaakt door roken, alco- giol, drugs en matige tot zwa- rje lichamelijke arbeid. Ook ))|en niet goed functionerende Êpoederkoek of een afwijken- |e vorm van de baarmoeder tan leiden tot een vroegge boorte. De techniek en de grote me- jische kennis hebben ervoor eiezorgd dat kinderen buiten ijle baarmoeder steeds eerder Het aantal te vroeg geboren baby's kan jaarlijks met zeker drieduizend worden verminderd. Dat meent de stichting Lichtgewicht, die zich gisteren in Den Haag voor het eerst presenteerde. De kleine acht ton die daarvoor elk jaar nodig is, moet worden opgebracht door burgers en het bedrijfsleven, en zal worden besteed aan voorlichting en (klinisch) onderzoek. Voorzitter van Lichtgewicht is de Utrechtse gynaeco loog dr. Hein Bruinse. Hij heeft een he kel aan publiciteit, maar voor deze keer heiligt het doel de middelen. „Ja, zo zou je het wel kunnen zeggen, want die kinderen gaan mij nu eenmaal zeer ter harte". t m levensvatbaar zijn. Voor sommige artsen is een kind van 23 weken zelfs al levens vatbaar, hoewel die grens in de meeste (academische) zie kenhuizen één of twee we ken hoger ligt. Van de ongeveer 185.000 kin deren die er jaarlijks in Ne derland worden geboren, ko men er 15.000 te vroeg op de wereld. Die hebben allemaal zorg nodig op een couveuse afdeling. Hoewel er wel de gelijk verschillen zijn in be handeling en toekomstver wachting 250 overleven met een matige tot ernstige handicap vinden artsen en zeker ouders dat ieder kind in de couveuse een pro bleem is. Ook een kind dat na 36 weken zwangerschap is geboren eri" een week in de couvpuse heeft gelegen. Hans Bruinse: „Je hoort ouders van dergelijke kinderen vaak zeggen dat ze pas na vijf maanden het gevoel hadden dat het echt hun kind was". In veruit de meeste gevallen gaat alles goed en worden kinderen na ongeveer 38 we ken geboren. Maar omdat het ook wel eens fout kan gaan, vindt Bruinse dat je ook die kant nadrukkelijk moet be lichten. „Dat betekent niet dat we alle vrouwen nu in eens de stuipen op het lijf gaan jagen, maar wel dat we die vrouwen aanzienlijk be wuster gaan maken van de gevaren die een bepaalde le venswijze met zich mee kan brengen". Maar onbezorgd zwanger zijn is er voortaan niet meer bij. Bruins: „Nou Het is net als met een brandverzeke ring voor je huis. Die sluit je af om riciso's uit te sluiten, maar dat betekent niet dat je geen nacht meer kan slapen uit angst dat je huis in de brand vliegt". „Bij overdrijving is niemand gebaat. Het gaat er om dat Gynaecoloog dr. Hein Bruinse (rechts) en neonatoloog drs. Bernard Cats, respectievelijk voorzit ter en secretaris van Lichtgewicht, naast het modernste type couveuse. FOTO: HANS DIRKSEN aanstaande ouders heel expli ciet te horen moeten krijgen wat er mis kan gaan bij een zwangerschap, waardoor een vroegeboorte eventueel kan ontstaan en wat dat betekent voor het leven van het kind, de ouders en het gezin. Zo is het nog altijd grotendeels on bekend wat een vroeggeboor te voor gevolgen heeft op la tere leeftijd. Nog maar al te vaak blijkt zo'n kind proble men te hebben met zijn ge voelens en met leren. Onge veer één op de vijf couveuse kinderen blijkt later de lage re school niet normaal te kunnen volgen; die is dan aangewezen op een vorm van aangepast onderwijs. En dat heeft niets met intelligentie te maken". Waarmee dan wel? Bruinse: „Helemaal zeker weet je het natuurlijk nooit, maar couveusekinderen worden nog te weinig als mens beschouwd. De mensen die voor ze zorgen, zien ze meer als een object dat in le ven gehouden moet worden. Bovendien worden die kin deren 24 uur per dag in het licht verpleegd en dan ook nog in een behoorlijk lawaai erige omgeving. Dat zou je volwassenen niet aandoen, maar het heeft tot gevolg dat een aantal van die kinderen later niet optimaal functio neert. Iedereen is er dus bij gebaat dat er zo weinig mo gelijk kinderen te vroeg worden geboren. Daarvoor is naast voorlichting onderzoek onontbeerlijk. Zo gaan er de laatste tijd stemmen op dat een dieet voor zwangere vrouwen met een hoog ge halte aan zink een vroegge boorte kan voorkomen. Zo iets zul je eerst met onder zoek moeten aantonen. Je zou kunnen zeggen dat Lichtgewicht, net als de kin deren waar ze zich voor in zet, uit nood is geboren". DICK HOFLAND tiASTRICHT Bij het Jtjemeen Burgerlijk Pen- »nfonds (ABP) werden ^ktrapportages over eggingsprojecten regel- tig positief gekleurd iet deze uiteindelijk goed- nteurd te krijgen door *j centrale beleggings- ^ld bij het ABP. Het kon g) gebeuren dat aanvan- ip.ijk negatieve rapporta- veranderd werden in tinkende" rapporten. bleek gisteren uit de >rden van de 64-jarige J.F. rjjut Stein, het vorig jaar ge- brste hoofd van het bureau n iktonderzoek van het ABP. Vordt er van verdacht een (ergeschikte van zijn bu- zjk marktrapportage onder druk te hebben gezet om een negatief marktrapport over premiehuurwoningen in Roer mond in positieve zin te ver anderen. Deze ondergeschikte, G. Römgens, werkte in 1981 nog maar net bij het ABP als marktonderzoeker en moest na een paar maanden al het grote project Ursula in Roer mond (woningen, kantoren en parkeerplaatsen) onder de loep nemen. Römgens bekeek de zaak en concludeerde dat het project voor het ABP geen goede belegging zou zijn. Onder druk echter van zijn chef, zo verklaarde Römgens gisteren als getuige, werd hij gedwongen zijn eerste negatie ve rapport om te zetten in een positief rapport wat uiteinde lijk goedgekeurd werd door de CBR. Chef B. zou hebben laten doorschemeren dat Römgens nog in zijn proeftijd zat en zou bovendien gezegd hebben dat het de normaalste zaak van de wereld was dat marktrappor- tages veranderd werden. Röm gens bleek achteraf gelijk te hebben gehad: 90 procent van de kantoren in Roermond staat nog leeg en de huren moesten sterk verlaagd worden om de woningen te kunnen verhuren. Verdachte B. ontkende het onder druk zetten van Römgens. Hij had hem alleen geadviseerd als „oudere en meer ervaren col lega". B. staat begin november ook nog terecht wegens het aannemen van geld en goede ren van het Rotterdamse aan nemingsbedrijf Kruithof, het geen hem als ambtenaar ver boden is. (c) Standaa/d Uitg0ver1|/Wavwy Production* Daklozen op straat Leden van de ME verschaffen zich door het inslaan van een ruit toegang tot het slaaphuis Druif in Groningen. In het slaaphuis, een opvangcentrum voor zwervers en daklozen in het centrum van Groningen, bevonden zich op dat moment veertien mensen. Zij werden uit het pand verwijderd omdat de gemeente Groningen er een sociaal-cultureel centrum wil vestigen. „Iedere agent verantwoordelijk voor milieu" DEN HAAG Het aanpak ken van de vervuilers mag niet aleen worden overgelaten aan gespecialiseerde politie mensen. Voor een goede op sporing van vervuilers is het noodzakelijk dat iedere politie man gevoelig is voor milieu criminaliteit. Deze opvatting werd vandaag verdedigd door mr. J. de Rui ter, procureur-generaal in Amsterdam op de open dag van het coördinerend politie beraad in Den Haag. De Ruiter benadrukte in zijn toespraak dat handhaving van milieuvoorschriften niet mo gelijk is zonder een redelijke graad van naleving door bur gers, bedrijven en overheid. „Bestuur, politie en openbaar ministerie moeten elkaar we derzijds informeren en stimu leren en het beleid op elkaar afstemmen. De schaarse mid delen om het milieu te hand haven moeten zo worden inge zet dat zij een zo groot moge lijk rendement opleveren", al dus de Ruiter. Hij pleitte er verder voor om bij de sancties op zware mi lieucriminaliteit zoveel moge lijk rekening te houden met de gigantische onrechtmatige voordelen die daar kunnen worden behaald. Als knelpun ten binnen het Openbaar Mi nisterie signaleerde De Ruiter een gebrek aan gekwalificeer de milieu-officieren, die bo vendien te vaak van functie veranderen. Grootmoeder vecht zich in Guinnessboek LONDEN De 90-ja- rige Amerikaanse grootmoeder Lucille „Killer" Thomson heeft zich een plaats veroverd in de jongste editie van het Guin nessboek van records zij is de oudste sterveling die een Zwarte Band in judo heeft gehaald. Het nieuwste Guinness boek bevat ongeveer 15.000 wereldrecords met een 3.000-tal nieuwe houders. Madonna staat erin omdat zij in 28 landen aan de top stond met haar album „True Blue", en Richard Branson, de Brit se miljonair die voor het eerst de Atlantische Oceaan overstak in een hete lucht ballon. Een minder benijdenswaar dig record behaalde de New- yorkse financier Ivan Boe- sky, die de grootste boete kreeg die een rechtbank ooit heeft uitgedeeld: 100 miljoen dollar voor handel in aande len met voorkennis. De Amerikaan Rick Krause brak het spuwrecord door een afstand van 20.26 meter te overbruggen. De nieuwste Guinness geeft ook waardevolle adviezen: vrijgezellen die van hun sta tus af willen, moeten naar de Sovjetunie verhuizen, want daar zijn op elke 1.000 man nen, 1.132.1 vrouwen. Inne- mers moeten in de buurt blij ven van de Amerikaan Paul Deer, die ooit eens het groot ste rondje heeft gegeven: aan 1.501 stamgasten. Maar hier past een waarschuwing: de Australiër Tommy Johns heeft er 's werelds meeste bekeuringen wegens openba re dronkenschap op zitten: 2.000 tussen 1957 en 1982. AMSTERDAM/VELP FNV en CNV zullen in de komende cao-onderhan delingen een loonsverho ging van maximaal 1,5 procent eisen teneinde de koopkracht van de werk nemers op peil te houden. De overige loonruimte moet worden aangewend voor allerlei vormen van herverdeling van arbeid. Pas als de werkgevers in het cao-overleg laten blijken de werkloosheid niet serieus te willen aanpakken zullen hoge re looneisen worden gesteld. Vice-voorzitter Johan Steke lenburg van de FNV zei dit gisteren in Amsterdam bij de presentatie van de FNV-uit- gangspunten voor het arbeids voorwaardenbeleid 1988. De christelijke vakcentrale CNV presenteert volgende week de te volgen strategie, maar voorzitter Henk Hofste de liet gisteravond op een spreekbeurt in Velp doorsche meren dat ook het CNV loon eisen zal stellen als werkge vers niet bereid zijn mee te werken aan herverdeling van arbeid en het scheppen van nieuwe banen. Hofstede sprak in dit geval van een „nood scenario". Zowel CNV als FNV onderstrepen een gema tigde loonontwikkeling in het belang van de werkgelegen heid. De looneis van anderhalf pro cent is volgens Stekelenburg noodzakelijk om te voorkomen dat mensen, onder meer als gevolg van bezuinigingen in de gezondheidszorg (het schrappen van de tandartshulp uit het ziekenfonds), er in koopkracht op achteruit gaan. „Vorige week zijn weliswaar door de politiek tijdens de al gemene beschouwingen de scherpste kantjes van de be zuinigingsmaatregelen van het kabinet gehaald, maar het is onvoldoende om koopkracht- handhaving voor iedereen te bereiken", aldus Stekelenburg. CNV-voorman Hofstede er kende dat de roep om loons verhoging steeds luider wordt. „Maar", zo zei hij, „de politici versterken die roep door maatregelen te nemen die de koopkracht aantasten". Zowel van FNV- als van CNV-zijde werd felle kritiek geuit op de houding van de werkgevers. Directeur Wei- tenberg van de christelijke werkgeversorganisatie NCW betitelde onlangs looneisen nog als zijnde „pervers". Ste kelenburg noemde de voor stellen van zijn organisatie „verantwoord, op het scherpst van de snede". Overigens zullen de bonden zelf de onderhandelingsruimte (loonruimte) decentraal per bedrijfstak of onderneming vaststellen. Volgens Stekelen burg vereist dit wel dat reke ning wordt gehouden met de mogelijke loonontwikkeling in andere sectoren. Naast handhaving van koop kracht, arbeidstijdverkorting en herverdeling van werk zul len de FN V-bonden zich sterk maken voor verlaging van de vut (ADVERTENTIE) Helemaal terug van weggeweest: de cowboylaars. Ofwel het Wilde Westen aan uw voeten. Sterk suède afgewerkt met fraaie stiksels. Zo lekker lopend, dat u ze niet meer uit wilt doen. De prijs: Mt 40 t/m 46 slechts

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5