Legio vragen rond dood Barsehel 1) Hulshoff DE KEIZEE Vliegtuig Rust mag opgehaald UITVAREN MET OPEN BOEGDEUR STRAFBAAR Nobelprijs Arias zet VS onder druk Italiaanse vakbonden voelen zich bedreigd Politie Haïti doodt presidents kandidaat „Gorbatsjov breekt bureaucratie de nek" ■BUITENLAND &idóc£omont WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 PAGINJ door Jo Wijnen WASHINGTON Ronaldr Reagan begint nu echt our worden. Hij lijkt steeds mè op de karikaturen die vank> hem gemaakt worden: een man met een lange, dunnè.m rimpelige nek, een smalle hoge schedel, een nauwkeA gekamde kuif van nog sfei zeer donker haar en een I eigenaardig gevormde mot die niet meer echt kan Jaci De boorden van Reagans overhemden lijken trouwei steeds ruimer te worden, stem verliest aan kracht et hij loopt houdt hij de armf iets van zich af, alsof hij a) evenwicht zoekt. g Ronald Reagan begint er inderdaad als een oude mt uit te zien, wat hij natuur! al jaren is, maar wat hij a| verborgen heeft weten te houden. Hij is de eerste N president van Amerika diïf zichzelf heeft overleefd e/* daarom moet toezien dat A werkelijkheid wordt ontraf Zijn presidentschap is va/it januari 1981 tot september 1986 buitengewoon succest geweest. Hij heeft een aan dingen gedaan die geen en| andere president zal klaarspelen. Voor mij berA Ronald Reagan het hoogtef van zijn presidentschap inV van het vorig jaar, toen h\< New York het gerestaureé) vrijheidsbeeld opnieuw I openstelde. Ik zal die sch/t winderige zomeravond not meer vergeten. De preside hield een van de meest l bevlogen toespraken die Amerika ooit heeft ge hoof tegen een decor, dat een graad van volmaaktheid /j bereikt. Tegen de zuidwestelijke hemel glanï en schitterden de i wolkenkrabbers van de stf De zonsondergang was dot) een forse noordelijke brief gekoperpoetst, bijgevolg waarvan een heldere, gelè glans over de baai hing. Toen drukte Ronald Reag op een knop. Lichtstralen werden in de richting vat) Miss Liberty geworpen. B gestalte trad plotseling I tevoorschijn uit een met spanning en opwinding gevulde schemering. f Trommen roffelden, I trompetten schalden en ei koor begon luid te zingen] Vuurwerk verlichtte de hemel. Het was alsof héét, Amerika juichte en op tot blies. I Ronald Reagan keerde zid naar de tribunes als de nit keizer Augustus, zojuist uitgeroepen door een volk alle problemen en alle vraagstukken definitief hi opgelost en dat zich nog slechts koesterde aan een\ triomf die nimmer een eif zou nemen. Het was een gebeurtenis van mytholog dimensies: Ronald Reagan betrad een voetstuk dat *4 malen hoger was dan datj Miss Liberty. Een paar maanden later ij Reagan opnieuw. In Reykjavik. Hij bracht de keizer van dat andere wereldrijk terug naar diet auto. Het regende en een ijskoude wind stroomde v de gedeeltelijk met sneeul bedekte bergen over de sj De gesprekken van Reag\ met Gorbatsjov waren op complete mislukking uitgelopen. Goed en wel in Amerika, verloren Rei Republikeinen de Congres verkiezingen en 1 ontvouwde het Iran-Coni schandaal zich op volle breedte. Sindsdien lijken boorden van Reagans overhemden te wiid. De verticale rimpels langs zi neus zijn diepe kloven geworden. De Nieuwe Kt is plotseling een geplaagc oude man, die nog slechts een vreemde koppigheid been wordt gehouden. Zijn gevecht met het onvermijdelijke heeft ieti heroisch, iets dat verbazi\ zelfs bewondering afdwil De tijd Jaagt Ronald Rea) voort. Óver ruim een jaa hij als een groot man het Huis verlaten. Maar de werkelijkheid is een taai ongerief, een verschrikki zelfs voor degene die ern onmin leeft. Ronald Reagan marcheet meer, maar strompelt. D keizer is in goed een jaai weer een gewoon presidt geworden. En die gewon president moet vechten i triviale politieke success* hem oud en moe en miss wel verbitterd maken. Eigenlijk heb ik het met Ronald Reagan te doen. HAMBURG Het vliegtuigje waar mee de Westduitser Mathias Rust een geslaagde landing maakte op het Rode Plein in Moskou wordt aan de Bondsrepubliek teruggegeven. Een lid van de Aeroclub Hamburg, de vereniging waarvan Rust ook lid is, heeft een visum voor vier dagen ge kregen om de Cessna op te halen. Dit heeft het Sovjetrussische consu laat in Hamburg gisteren bekendge maakt. Rust werd in september ver oordeeld tot vier jaar werkkamp voor zijn daad. Als gevolg van de stunt van de 19-jarige Westduitser verloor minister van defensie Sergei Sokolov zijn baan. Rellen beheersen bezette Gazastrook BIR ZEIT De onrust in de door Israel bezette gebieden, die afgelopen dagen al een aantal mensen het leven heeft gekost, houdt aan. Als gevolg daar van hebben de Israëlische autoriteiten de Universiteit van Bethlehem voor de duur van vier da gen gesloten. In de Gazastrook trad het Is raëlische leger hard op tegen demonstran ten bij een meisjesschool waarbij twee jon ge mensen door kogels gewond raakten. In Oost-Jeruzalem raakten twee politiea genten licht gewond nadat demonstranten met stenen hadden geworpen. De onlus ten komen Israël ongelegen, omdat de Amerikaanse minister Shultz overmorgen op bezoek komt om over het vredesproces te praten. Spaanse handelaren kinderporno in cel VALENCIA In Valencia in Spanje zijn gisteren 23 personen die hun brood verdienden in de kinderprosti tutie tot langdurige gevangenisstraf fen veroordeeld. Twee leiders van de bende kregen respectievelijk 22 en 20 jaar gevangenisstraf voor het corrum peren van minderjarigen, souteneur schap en aanverwante strafbare fei ten. Eigenaars van huizen en clubs van waaruit de bende opereerde en klanten kregen ook vrijheidsstraffen. De politie was achter de kinderporno gekomen door het verhaal van een 15-jarige die had verteld dat een pooi er haar en zeven andere meisjes tot seks met cliënten had gedwongen. Bus ramt school: vijftien doden KAIRO In Egypte is giste ren een bus in volle vaart in gereden op een lagere school, waar op dat moment de leer lingen in de rij stonden om naar binnen te gaan. Vijftien scholieren kwamen om het le ven en 34 raakten gewond. Het ongeluk gebeurde in het dop Kafr El-Hag Azab in de Nijldelta. Volgens de krant Al- Ahram was de chauffeur van de bus de macht over het stuur kwijt geraakt toen hij probeer de een vrachtwagenbusje te ontwijken, dat van de andere kant kwam. DALAI LAMA: TIBET IS STORTPLAATS VAN KERNAFVAL ROME De geestelijk leider van de Tibetaanse buddhisten, de Dalai Lama, heeft gezegd dat van zijn land door China een stortplaats voor kernafval wordt gemaakt. In een inter view met het Italiaanse dag blad II Messaggero verwees hij naar het contract dat de Bondsrepubliek heeft gesloten voor het vervoer van kernaf val naar China. „Dit afval komt in Tibet terecht", aldus de Dalai Lama. Hij verklaarde verder dat de Chinezen „een fabriek voor kernwapens heb ben gevestigd nabij Golmo". Boten met wapens voor Tamils tot zinken gebracht MADRAS De Indiase marine heeft in de nauwe Palk Straat tus sen India en Sri Lanka vier boten tot zinken gebracht waarmee Ta mils wapens probeerden te leveren aan de Tamilstrijders. De boten werden, volgens nog onbevestigde bronnen toVziriken gebracht toen zij weigerden gehoor te geven aan het bevel van de Indiase marine te stop pen. De Tamilstrijders gebruiken speciale boten van glasvezel en uit gerust met snelle buitenboordmoto ren, om over de streng gecontro leerde waterweg wapens te smokke len naar Sri Lanka. Geestelijke Iran door steniging geëxecuteerd NICOSIA Een Iraanse gees telijke is gisteren in Teheran door steniging geëxecuteerd. Hij was verordeeld wegens on zedelijk gedrag, corruptie, al coholgebruik en het bezit van narcotica. Radio Teheran meldde dat de geestelijke, Ali Shahidi, werd veroordeeld door een rechtbank die spe ciaal is opgericht om geestelij ken te veroordelen. Volgens de islamitische wet worden personen door steniging geëxe cuteerd als zij zijn veroordeeld wegens sexuele misdrijven, waaronder homosexualiteit, prostitutie en overspel worden gerekend. GENEVE Het aantal vragen over de omstan digheden waaronder ex- premier Uwe Barsehel van de Westduitse deel staat Schleswig-Holstein gestorven is, groeit met de dag. De Geneefse politie probeert vast te stellen hoe Barsehel de zaterdag avond en de zondagmor gen voorafgaand aan zijn dood in hotel „Beau Riva ge" heeft doorgebracht. Hoewel de politie geen me dedelingen doet over het on derzoek, zou volgens enkele Duitse bladen in de hotelka mer van Barsehel de foto zijn gevonden waarop zijn voor malige medewerker Pfeiffer staat met „een prominente man". Pfeiffer was degene, die het spionageschandaal in de publiciteit bracht, dat uit eindelijk leidde tot het aftre den van Barsehel. De onbe kende, die op de foto zou staan zou het bewijs kunnen leveren dat het Barsehel niet fout was, maar dat een com plot tegen hem was opgezet. Maar ook de informant Roe lof van wie wijlen de ex-pre mier de foto zou hebben ont vangen is nog zoek. De Westduitse krant „Bild" schreef dat Barsehel bij de ontmoeting met zijn geheime informant in Genève aante keningen gemaakt heeft, die verdwenen zijn. Het Duitse televisiejournaal toonde gis teravond een foto, waarop het lijk van Barsehel in het bad van een hotelkamer te zien was. Barsehel had een overhemd aan met stropdas, terwijl het hoofd enigszins opzij lag, met om de arm een handdoek. Het water kwam tot aan zijn borst. In het bad werd een kapot glas aange troffen; wat ae inhoud is ge weest is nog niet bekend. Ook wordt het vreemd ge vonden dat één schoen van Barsehel in de zitkamer werd aangetroffen en de an der naast het bad. De politie houdt het vooralsnog op de lezing dat Barsehel aan een hartaanval is gestorven en dat geen sporen van geweld zijn aangetroffen. Het toxico logisch onderzoek moet uit wijzen of Barsehel is vergif tigd, maar de kanttekening moet worden gemaakt dat er vergiften zijn die geen spo ren in het lichaam achterla ten. PORT-AU-PRINCE De Haïtiaanse presidentskan didaat Yves Volei is giste ren door de politie dood geschoten toen hij een toe spraak hield voor het hoofdbureau van politie en de vrijlating van een gevangene eiste. Volei werd een paar keer door politiemannen bescho ten én onder meer in het hoofd geraakt Hij was op slag dood. De leider van het Christen Democratisch Ver bond Volei maakte niet veel kans de verkiezingen te win nen, maar liet steeds duide lijk zijn afkeer blijken van de junta van generaal Henri Namphy. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Het Britse ministerie van transport heeft alle veer- böotmaatschappijen gewaarschuwd, dat het met open laaddeu- ren in- en uitvaren van havens binnenkort als een misdrijf zal worden aangemerkt. Volgens een woordvoerder van het minis terie wordt gedacht aan gevangenisstraffen voor de verantwoor delijken tot twee jaar. Volgens de rederij P&O, eigenares van Townsend Thoresen, lichten haar veerboten nooit meer het an ker vóór hun gezagvoerders via de luidsprekers hebben omge roepen dat de waterdichte deuren gesloten zijn en dat het schip gereed is om te vertrekken. Sealink British Ferries zegt dat op haar veerboten dezelfde regel wordt toegepast. Maar het Britse ministerie van verkeer heeft desondanks klach ten ontvangen over autoveerboten die zouden zijn uitgevaren, terwijl hun boeg- of achterstevendeuren nog wagenwijd open stonden. Dr. Jim Cowley, algemeen opziener van het departe ment, weigert echter te onthullen over welke schepen en welke rederijen het gaat. De Londenaar Peter Spooner, die sinds korte tijd optreedt als zegsman van de nabestaanden, verklaarde giste ren: „Het grenst aan het ongelooflijke dat sedert die vreselijke veerramp nog met open boegdeuren wordt gevaren". Intussen onderzoekt de Britse justitie nog steeds of tegen drie beman ningsleden van de Herald of Free Enterprise en/of de rederij Townsend Thorensen een strafrechterlijk proces kan worden in gesteld. Tijdens een vooronderzoek in Dover is al vastgesteld dat de ramp moet worden beschouwd als 187-voudige doodslag. President Oscar Arias van Costa Rica en zijn vrouw Margarita konden gisteren hun geluk niet op. FOTO: AP SAN JOSE Oscar Arias Sanchez, telg van een welvarend geslacht van koffiebouwers, is nog geen twee jaar president van Costa Rica. Maar nu al ziet hij zijn belangrijk ste politieke intiatief be loond met internationale erkenning. Uit heel de wereld kreeg Arias giste ren felicitaties voor de toekenning van de Nobel prijs van de Vrede. Zijn „plan Arias", dat een ein de moet maken aan de bloedige burgeroorlogen in Midden-Amerika, heeft daarmee een enorme im puls gekregen. Ook president Reagan compli menteerde Arias gisteren met zijn inspanningen voor een de mocratisch proces in de regio. In de VS werd niettemin met gemengde gevoelens gerea geerd op de keuze van het Noorse Nobelcomité. Hoewel Costa Rica van oudsher op goede voet staat met de Vere nigde Staten is het vredesplan van Arias bij de regering van president Reagan niet in bij ster goede aarde gevallen. In Washington werd het plan on der meer als „rampzalig ge brekkig" bestempeld. Krach tens het voorstel moeten de VS immers hun steun aan de Contra-rebellen in Nicaragua stopzetten en moet het gezag van de Sandinistische regering van president Daniel Ortega als legitiem worden erkend. Vermoed wordt dat het Nobel comité met zijn keuze voor Arias tevens druk wil uitoefe nen op de Amerikaanse rege ring om het vredesinitiatief in zijn „achtertuin" wat actiever te ondersteunen. Vandaar dat Bob Michel, leider van de Re publikeinse minderheid in het Huis van Afgevaardigden, weat zuur reageerde: „Ik weet eigenlijk nog zo net niet of de Noren wel zoveel recht van spreken hebben over wat zich in Midden-Amerika afspeelt". (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De Italiaanse vak bonden weten er geen raad mee. Jarenlang waren ze de onaangevochten spreekbuis van de werkende bevolking. Maar nu zijn ze in het defen sief gedrukt. „Comités van de basisafgekort Cobas, leggen het onderwijs en het openbaar vervoer lam. De officiële bon den zijn het initiatief kwijt. Onlangs slaagden de Cobas er in met een machinistenstaking het hele treinverkeer in Italië gedurende 24 uur tot stilstand te brengen. De machinisten waren het niet eens met het cao-akkoord dat de vakbonden met de spoorwegen bereikt hadden. Met hangende pootjes moesten de bonden terug naar de spoorwegdirectie. Hetzelfde verschijnsel deed zich een jaar geleden voor in het onderwijs. De Cobas zijn in feite geboren uit de onvrede van onderwij zers, leraren en professoren en beheersen momenteel vrijwel het gehele onderwijs. Maar niet iedereen is er de af gelopen jaren beter van ge worden en in die sectoren krij gen de Cobas een voet aan de vloer. De nachtmerrie van de vakbonden is dat de Cobas zich als een olievlek over het land verspreiden. De Cobas kunnen ook leiden tot een ra dicalisering van de bonden. Om te verhinderen" dat ook andere groepen zich in Cobas organiseren, zouden de bonden hun eisen wel eens fors op kunnen gaan schroeven. Als het inderdaad zover komt, is het gedaan met de relatieve arbeidsrust die Italië de afge lopen jaren heeft gekenmerkt ALVIN TOFFLER OP HAAGS CONGRES: DEN HAAG Ook in de Sovjetunie begint het besef door te dringen dat de industriële samenleving zijn langste tijd gehad heeft. Met zijn beoogde „verbouwing" van de Sovjetmaatschap pij, die neerkomt op minder bureaucratie en meer openheid in de samenleving, wil partijleider Michail Gorbatsjov de Sovjetu nie de post-industriële samenleving binnenloodsen vóór het te 'laat is. In het dagelijks leven van de mensen in het Westen en grote delen van Azië grijpen die veranderingen nu al diep in. Zo luidde in het kort de met veel pathos gebrachte boodschap van de Amerikaanse publicist en futuroloog Alvin Toffler giste ren in Den Haag op het symposium „de toekomst van de infor matica", georganiseerd door het Nederlandse automatiserings concern Raet ter gelegenheid van zijn dertigjarig bestaan. In de bomvolle Prins Willem Alexanderzaal van het Congresge bouw schetste Toffler in vogelvlucht een samenhangend beeld van de maatschappelijke, politieke en culturele veranderingen van de twintigste eeuw en de volgens hem onvermijdelijke ge boorte van een geheel nieuwe samenleving. „Informatie speelt daarbij een essentiële rol", aldus Toffler, die vooral teruggreep op zijn succesvolle boek „De derde golf" dat in 1980 verscheen. „De industriële samenleving werd geken merkt door massa. Massacommunicatie, massaproduktie,. massa- onderwijs, massarecreatie, wapens voor massavernietiging, mas saconsumptie eA ga zo maar door. Tegenwoordig zien we dat consumptiemarkten in fragmenten uiteenvallen, dat onderne mingen flexibeler produceren, dat de rol van de overheid terug gedrongen wordt, atoomwapens ontmanteld worden en de infor matie en communicatie een enorme vlucht hebben genomen. Zozeer zelfs dat gesproken wordt over het informatietijdperk". Volgens Toffler is de golf van fusies, samenwerkingsverbanden, reorganisaties en faillissementen in het Amerikaanse bedrijfs leven slechts een signaal van de wereldwijde - herstructurering van de samenleving. Toffler: „In een stabiele industriële samen leving functioneren bureaucratische organisaties die zich gespe cialiseerd hebben in het zo goedkoop mogelijk leveren van steeds weer dezelfde produkten en diensten uitstekend. Tijdens de industriële revolutie is de bureaucratie daarom niet alleen binnen de ondernemingen, maar ook bij de overheid enorm ver groot. Maar in de zich snel veranderende samenleving zoals we die nu kennen, hebben dergelijke bedrijven weinig overlevings kans. Je ziet dan ook dat bedrijven open organisaties worden. Specialisten lopen er in en uit. Produktieprocessen worden voortdurend aangepast. Er worden steeds weer nieuwe samen werkingsverbanden aangegaan. Informatica en telecommunica tie zorgen ervoor dat bedrijven in grotere netwerken kunnen worden opgenomen. Informatie dringt dieper in de organisatie door". Noodzaak Toffler heeft een reputatie voor zijn vermogen ogenschijnlijk onafhankelijke ontwikkelingen te integreren tot één samenhan gend maatschappijbeeld. Al lang voordat het verschijnsel zich echt voordeed bestempelde hij „informatie" tot vitale factor bij 'de produktie van goederen. In zijn boek „Toekomstshock" (1970) noemde Toffler „informatie" zelfs de vierde produktiefactor, naast techniek, arbeid en kapitaal. Omdat in een bureaucrati sche samenleving informatie niet vrijelijk stroomt (en boven dien meestal voorbehouden blijft aan een elite) is volgens Toff ler in de nogal starre Sovjetunie „Glasnost" openheid een van de sleutelwoorden van het beleid van Michail Gorbatsjov. Toffler, die een jaar geleden een uitvoerig onderhoud met Gor batsjov had: „Glasnost is in de Sovjetunie gewoon een puur eco nomische noodzaak. Gorbatsjov is er als geen ander van door drongen dat de nek van de bureaucratie gebroken moet worden. Eenvoudigweg omdat de bureaucratie een verdere economische ontwikkeling in de weg sua." RoopMAN BIJ DEZE KRANT nar INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA anders denken over wonen ADVERTENTIE met-2 planken 4-1 roede achter elke deur Schüifdeurkast 201/224Z63 cm met 1 spiegeldeur f 1.150.-* Schuifdeurkast 250/224/63 cm met 1 spiegeldeur f 1.350.-* Schuitdeurkast 300/224/63 cm met 1 spiegeldeur f 1.450.-* Uit het schuifdeurkasten- programma van Hulshoff Wonen Deze maand staat bij Hulshoff Wonen het schuifdeurkastenprogram- ma in het middelpunt van de belangstel ling. U kunt te kust en te keur kiezen uit o.a. de exclusieve kasten programma's van gerenommeerde fabrikanten w.o. Hülsta en Plural. Van de meest eenvoudige uit voering tot kastenwanden die tot op de centimeter nauwkeurig aan uw wensen en aan uw kamer worden aangepast Kom in ieder geval ook kennismaken met de uiterst voordelige en zeer royaal bemeten SPAZIO-schuifdeurkasten, waarin ook een ruime keuze mógeljjk is.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4