„Bom mag barsten" IS MAATWERK HERKENBAAR? Meer thuiszorg nodig voor aids-patiënten NNENLAND Lubbers wil deel vermogen Beatrix laten taxeren IEUWO Rob van Z. pleegde askamermoord niet Grootste combinatie bodemonderzoek Geen tips uit buitenland over Hei jn K0l\lll\IKLIJK mus nva v lid EeidóeQ<ywuvnt WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 PAGINA 3 fog te vroeg voor iel Chilenen" HAAG Minister Van den lek (buitenlandse zaken) ziet nog jds geen reden asiel aan te bieden (vijftien ter dood veroordeelde Chi- en. Alleen als die straf daadwerke- dreigt te worden uitgevoerd, is de yindsman bereid van geval tot geval bekijken of asiel mogelijk is op hu- iitaire gronden. Volgens Van den Hek kan het nog wel anderhalf tot jaar duren eer de Chilenen alle £tsmiddelen hebben uitgeput. Hij erop dat Finland, Noorwegen en jnrijk wel alle vijftien Chilenen -n opnemen en dat Belgie, Frank en Italië één of meer van deze ver- leelden asiel willen verlenen. DEN HAAG Voor het eerst lijkt er een tipje opgelicht te worden van de sluier die ligt over het vermogen van het Koninklijk Huis. De regering is bereid te proberen al die be zittingen te taxeren die te ma ken hebben met de uitoefe ning vah de staatsrechtelijke functie van de leden van het Huis. Premier Lubbers beloof de dit gisteren in de Tweede Kamer, in antwoord op vragen van de PSP-afgevaardigde Andrée van Es. De bedoelde bezittingen zijn manuscripten, sieraden, schil derijen, antiek, de Gouden Koets, de kroonjuwelen en dergelijke. Al deze goederen waarvan sommige een zeer grote waarde vertegenwoordi gen, „blijven bij de Kroon" eni gaan dus niet over van het ene staatshoofd op het andere. Dit deel van het vermogen is on dergebracht in (vier) stichtin gen en daarover behoeft dus geen vermogensbelasting be taald te worden. Daarnaast hebben de koningin en haar familie ook een naar verluidt zeer groot vermogen dat niet „gerelateerd" is aan hun staatsrechtelijke functies, aldus Lubbers. Volgens inge wijden moet daarbij vooral ge dacht worden aan effecten ter nen, misschien wel miljarden. Dat vermogen levert waar schijnlijk ook een inkomen op, erkende Lubbers. Over dót vermogen en dót inkomen zijn de leden van het Koninklijk Huis, net als alle andere Ne derlanders, belasting verschul digd. Lubbers ontraadde het aanne men van een motie van de PSP, waarin gepleit wordt voor het bevriezen van de staatsuitkeringen aan de leden van het Koninklijk Huis. Wat de PSP betreft is er geen re den deze inkomens anders te behandelen dat die van de mensen met een minimumuit kering. Premier Lubbers bracht daartegen in dat over een reeks van jaren gemeten de inkomens van de leden van het Koninklijk Huis helemaal niet zo sterk omhoog gaan. Tijdens het Kamerdebat was man, die de nationale drie' kleur en een oranje wimpel over de balustrade had gedra peerd, schreeuwde mevrouw Van Es toe: „Blijf van het Ko ninklijk Huis af, blijf er nu eindelijk eens van af". De man vroeg zich af of het betreffen de kamerlid misschien jaloers was op de koningin. EOD op zoek naar vliegtuigbom ROTTERDAM De explosieven oprui mingsdienst (EOD) is vandaag begonnen met een onderzoek naar een niet-ontplof- te vliegtuigbom uit de Tweede Wereld oorlog in Rotterdam-West. Als die bom inderdaad wordt gevonden, is een groot scheepse opruim-operatie noodzakelijk waarbij circa 7.000 mensen uit de omge ving moeten worden geëvacueerd. De ge meente Rotterdam is begin mei door een straatbewoonster opmerkzaam gemaakt op de mogelijke aanwezigheid van de bom. De bom, een 1.000-ponder, is ver moedelijk een blindganger van een door de geallieerden uitgevoerd bombarde ment in 1944 op het gebouw van de Si- cherheitsdienst aan de Heemraadsingel. Rekenkamer op zoek naar specialisten DEN HAAG De Algemene Rekenka mer start binnenkort een landelijke wervingscampagne, gericht op het aan trekken van financieel-economische specialisten. De instelling telt nu 19 va catures. Minister Van Dijk van binnen landse zaken heeft dat gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld bij de be spreking van de begroting-1988 van de zogenoemde Hoge colleges van staat (Rekenkamer, Raad van State en Natio nale Ombudsman). De toekenning van (extra) toelagen voor nieuw aan te trek ken personeel zal ook gelden voor de Rekenkamer, zo deelde Van Dijk mee. In de nabije toekomst wil hij komen tot vermindering van de werklast van de Raad van State. Hij sprak in dit kader van een meer-sporenbeleid. 'POLITIEPERSONEEL WIL KAMER MOBILISEREN TEGEN PLANNEN KABINET NVANDAAGO IN HET VJ (Vervolg van di voorpagina) APELDOORN De Voorzitters van de twee aBolitiebonden Koffeman sjACP) en Van der Lin- ejen (NPB) rekenen erop stlat minimaal tiendui- tend politiemensen 26 iktober naar het Malie veld in Den Haag afrei zen om Tweede Kamer kabinet eens en voor itijd met de neus op de iten te drukken: de federlandse politieman jerzet zich tegen een in- :omensvermindering en •n inkrimping van het •rsoneel. De bedoeling om aan het eind van Ie middag het verkeer in tagse binnenstad jam te leggen. „Dit moet ien demonstratie worden v|ie z'n weerga binnen de ^iolitie niet kent", zegt Koffeman vastberaden. aSe voorzitters van de politie- onden zijn woedend op de ninisters Van Dijk (binnen- andse zaken) en Korthals 3Altes (justitie). „Een paar we- tslen geleden werden we uit genodigd voor een informeel :c|esprek met Van Dijk en z'n .paatje van justitie", vertelt (an der Linden in Apel doorn. „Ze kwamen met Voorlopige maatregelen voor io|e onregelmatigheids- en on- jjemakkentoeslag die zonder xjneer een inkomensachteruit gang voor de meeste politie mensen tot gevolg hebben. In inkele gevallen kan dat ver- '?s in inkomen oplopen tot 7 gulden per maand. Daar- last presenteerden ze plan- tn voor een ingrijpende au- matisering bij de politie die 'olgens onze berekeningen 1400 arbeidsplaatsen gaan 'tjosten. Welnee, dat zijn al leen maar „vreselijke" aan- eifellen die door de bonden ëa&ar buiten worden gebracht, leggen ze dan. Maar toen we Na de vergadering gisteren in Apeldoorn over het laatste bod van minister Van Dijk (Binnenland se Zaken) hielden de politiebonden een persconferentie: v.l.n.r. Reitsma, Van der Linden, Streef- land (allen NPB), Koffeman (ACP) en Scherpenzeel (ACP). ze vroegen hoeveel er in hun ogen dan weg moesten, brab belde Korthals Altes wél iets van „vele duizenden". Dat kunnen wij niet accepteren. Wij willen pas met de minis ters verder praten als ze ga randeren dat er geen banen verloren, gaan en het inko men minimaal gelijk blijft". De problemen rond de onre gelmatigheidstoeslag dateren al van 1983. Toen bedongen de bonden (via harde acties, die later door de .rechter ver boden werden) een verbete ring van die regeling. Van der Linden: „Nu willen ze die verbetering in feite weer terugdraaien. De ministers staren zich blind op 40 tot 50 miljoen die bezuinigd moet worden". Het plan leidde al eerder tot botsingen tussen ministers en bonden, waarna de commis- sie-Albeda om advies werd gevraagd. Albeda en zijn col lega's kwamen uit op een budget van 270 miljoen gul den. Meer dan de ministers voorstelden, maar nog veel te weinig in de ogen van de bonden. „Ze hebben mooie woorden, prachtige voorne mens", schampert Koffeman: „Meer aandacht voor de be strijding van de kleine crimi naliteit, de relatie tussen poli tie en samenleving verbete ren, slachtofferhulp verster ken, maar het beleid wordt er niet op afgestemd. Neem het Beleidsplan '88. Veel mooie volzinnen, maar in fei te is het de dijenkletser van het jaar, een dieptepunt in een jarenlang proces van af braak". Menens Koffeman en zijn collega van de NPB hebben er geen en kel vertrouwen in dat het ge sprek aanstaande maandag morgen met de bewindslie den een nieuwe opening zal bieden. Daarmee zetten ze in feite al hun kaarten op de aangekondigde acties. Maar valt daar wel wat van te ver wachten? Koffeman meent van wel: „Als we maar laten zien dat het ons menens is, we moeten een duidelijk sig naal afgeven". Hij erkent echter dat het kabinet zich over het algemeen niet zo ge voelig toont voor dergelijke acties. „Dat is zo en dat bete kent dat we heel creatief moeten zijn om toch voldoen de druk te kunnen uitoefe nen om de kamerleden te mobiliseren". Maar ook daar gloort weinig hoop voor de twee voorzit ters. Er zijn al gesprekken met het CDA gevoerd, dat zich niet zo gevoelig toonde voor de argumenten van de bonden. Vandaag voerden Van der Linden en Koffe man overleg met de VVD, maar ook binnen die partij weigert men de minsters af te vallen. „Wat ons betreft barst de bom dan ook", zegt Van der Linden. „Anders loop je de kans dat de maat regelen je opgedrongen worden. Zo'n „Mussert- of Moskou-variant" is al eens geopperd door Van Dijk: „Als jullie voor geld kiezen is dat best, maar dan kost je dat ar beidsplaatsen". Voor die keu ze willen wij niet gesteld worden". Hoe langer Van der Linde erover nadenkt, hoe meer hij zich over de plannen van Van Dijk en Korthals Altes opwindt. „Want het komt er gewoon op neer dat je enorm veel moet overwerken om je inkomen op hetzelfde niveau te houden. En ze zijn slim, want door het verlies van ar beidsplaatsen als gevolg van de automatisering zal de werkdruk toenemen. Dus dan móet je wel meer over werken". De ruimte daar voor is er inderdaad, omdat de ministers de bepaling van het maximum aantal overu ren per jaar willen schrap pen. „De kwaliteit van het politie werk wordt bedreigd zegt Koffeman. „Want door auto matisering los je de kleine criminaliteit niet op. Natuur lijk niet. De politie is per de finitie een arbeidsintensief apparaat, dat staat of valt met personen, met contacten en niet met computer-uit draaien". Mocht het georganiseerd overleg met de ministers niets opleveren, dan zullen de bonden putten uit dertig „hardere" actiepunten, waar onder werkonderbrekingen, vergaderen tijdens werktijd, strikt vasthouden aan de lunchtijden en stiptheidsac ties. Het publiek zal daarbij zoveel mogelijk worden ont zien. „Want we hebben de steun van de publieke opinie hard nodig". HUGO DE BRUIJNE "ïTUIGE VERDWIJNT WEER oIOORLOOS: a iNDAM Bij de politie in jdam heeft zich een man pld die heeft gezegd te we- iwie de dader is van de NJcamermoord". Hij heeft I naam genoemd, maar wel bd dat de tot twaalf jaar prdeelde Rob van Z. on- Idig in de cel zit. pan, Kemal E., staat al op het verlanglijstje van advocaat van Van Z., P. Doedens uit Utrecht, tens Doedens moet E. niet jn als belangrijke getuige, f ook als verdachte gezien den, brscheen maandag op het (iebureau van Zaandam, r de politie vroeg hem een j later terug te komen. Daarop wendde hij zich tot de familie en tot de advocaat van Van Z. Mr. Doedens: „Ik heb toen met hem afgesproken dat ik hem gistermorgen om 9.00 uur in Zaandam zou ontmoe ten. Daar zou hij mij de naam van de echte dader vertellen. Maar hij is niet op komen da gen. Ook bij de politie, waar hij om 11.00 een afspraak had, is hij niet verschenen. Doedens heeft de rechter-com- missaris, die op last van de rechter met een hernieuwd onderzoek naar de paskamer- moord bezig is, vandaag per brief verzocht zo snel mogelijk met E. op de proppen te ko men. „Ik verwacht daar veel van", aldus Doedens. Man komt om in rooimachine BANT De 24-jarige P. Hooijmans is gisteren tij dens oogstwerkzaamhe- den in de Noordoostpolder om het leven gekomen. Het slachtoffer was met twee collega's aan het aardappelen rooien op een veld in Bant. Terwijl de rooimachine nog draaide stapte Hooijmans, waarschijnlijk om de rooima chine schoon te maken, per ongeluk met een van zijn voeten in de rooimat. Het slachtoffer moet op slag zijn gedood. De brandweer heeft assistentie moeten verlenen om het stoffelijk overschot uit de machine te zagen. De arbeidsinspectie stelt een on derzoek in. IOLLEN rEN CeHK ÊRDM o^it j£ pliwk v/rr ~~l IK teTAAL Die HOffteNeG/STIWS NIET utDR VAUBBU EPNPIOQEN I - De directieleden B. McClelland (r) en G.J. Kramer, topman van Fugro in Leidschendam. FOTO: PERS UNIE IN LEIDSCHENDAM: AMSTERDAM - Fugro in Leidschendam is samengegaan met McClelland in het Amerikaanse Houston en heeft daarmee we reldwijd de grootste ingenieurscombinatie gevormd voor bodem onderzoek en funderingsadviezen, die 950 personeelsleden telt en dit jaar goed is voor een omzet van 120 miljoen. De nieuwe onderneming Fugro-McClelland heeft het hoofdkan toor in Leidschendam en is tot stand gekomen mede dank zij een financiële injectie van 3 miljoen van de MIP, Maatschappij voor Industriële Projecten. In ons land werken 350 mensen voor Fugro-McClelland. Voorzitter van het bestuur van de onderne ming wordt de oprichter van de Amerikaanse tak van het be drijf, B. McClelland. Fugro en McClelland zijn noodgedwongen tot samenwerking overgegaan. De activiteiten van beide ondernemingen zijn sterk gericht op dienstverlening aan bedrijven die zich bezighouden met energiewinning. Als gevolg van de felle concurrentiestrijd in de offshore werden opdrachten niet zelden onder de kostprijs uitgevoerd. Zowel McClelland als Fugro kwamen in 1986 in de rode cijfers. Beide bedrijven gingen over tot inkrimping en bij Fugro liep het aantal personeelsleden terug van 600 naar onge veer 500, waarbij in ons land 60 banen verdwenen. De nieuwe combinatie zal meer dan voorheen het accent gaan leggen op milieutechnologie. Fugro-McClelland verwacht door de fusie belangrijke besparin gen te kunnen behalen. Dubbel werk bij onderzoek en ontwik keling kan worden voorkomen en de exploitatiekosten worden teruggebracht door onder meer samenvoeging van de kantoren in Houston, Londen, Singapore en Dubai. De activiteiten sluiten voorts geografisch goed op elkaar aan. Verdere inkrimpingen worden niet voorzien. Izaak Mogré overhandigt aan secretaris Brouwer van de Ziekenfondsraad zijn raamplan voor aids- zorg. FOTO: DIJKSTRA RAPPORT VAN DE ZIEKENFONDSRAAD AMSTELVEEN Aids- patiënten maken periodes van acute ernstige ziekte mee, maar die worden af gewisseld door periodes waarin ze zich redelijk wel voelen. In die beide gevallen moet de hulp toegesneden zijn op de si tuatie waarin de patiënt zich bevindt. Dit betoogt Izaak Moggré in een „raamplan voor aids-zorg buiten het ziekenhuis", dat hij in opdracht van de Zieken fondsraad opstelde en gisteren presenteerde. Hij stelt dat de hulp aan aids-patiënten te kort schiet. Met name de thuiszorg behoeft aanvulling. Op dit moment worden de ga ten in de reguliere gezond heidszorg voor aids-patiënten (die vooral de sociale begelei ding betreffen) opgevuld door particulier initiatief: de Scho rerstichting organiseert sinds 1984 de „buddy-hulp", waarbij vrijwilligers de patiënten met typische vriendendiensten bij staan. En er zijn de „hostels", leefgemeenschappen waarin homoseksuele aids-patiënten elkaar bijstaan. Maar volgens Moggré kunnen deze twee vormen van thuiszorg („die ernstige problemen hebben voorkomen") niet als vervan ging van de medische zorg aan huis gezien worden. Omdat aids-patiënten in de dertien maanden die ze gemid deld na de diagnose „aids" nog te leven hebben, maar een klein gedeelte (gemiddeld niet meer dan ruim twee maanden) in het ziekenhuis liggen, moet er volgens Moggré een Stich ting Aanvullende Thuiszorg gevormd worden. In Amster dam, waar de helft van de aids-patiënten verblijft, is zo'n stichting (de „Staba") al bijna van de grond. Aan de stichting zou per patiënt een „aids-func- tionaris" verbonden moeten worden, die de coördinatie tus sen de vele hulpverlenende in stellingen verzorgt. Aan de hand van een soort logboek waarin alle noodzakelijke me dische gegevens over de. pa tiënt genoteerd worden, kan deze het verloop van de ziekte en de benodigde zorg vaststel len, zo stelt Moggré voor. Het plan van Moggré gaat uit van de bestaande vormen van gezondheidszorg. Aan allerlei nieuwe instellingen heeft de Ziekenfondsraad geen behoef te. Moggré is het daarmee eens. Toch zijn er volgens hem wel extra voorzieningen nodig. Hij denkt daarbij vooral aan een poliklinische afdeling bij ziekenhuizen die een aids-af- deling hebben. Dat is prettiger voor de patiënt, het spaart kos ten en vermindert de vraag naar ziekenhuisbedden. En tenslotte is er voor de groep verslaafde aids-patiën ten (die geheel buiten het „normale" aids-circuit vallen) een „opname- en inloophuis" nodig. HAARLEM Het beleids team in de ontvoeringszaak Gerrit Jan Heijn, dat nog steeds uit ongeveer zestig mensen bestaat, heeft tot nu ruim 700 tips binnengekre gen. „Die tips komen werke lijk uit heel Nederland, van Groningen tot Maastricht. Ze zijn of worden allemaal na getrokken", aldus zegsman A. Geelof van de rijkspolitie. Uit het buitenland kwam geen enkele tip. De ontvoe ringszaak is vandaag de zes de week ingegaan, een re cord voor Nederland. Het in Haarlem gevestigde beleidsteam van justitie en politie besloot op de zevende dag van de ontvoering tot een totale informatiestop. Dat gebeurde zoals bekend op verzoek van de familie Heijn. Reclame Ook het Ahold-concern (G.J. Heijn is vice-voorzitter van de raad van bestuur) zegt sindsdien niets meer over deze zaak. Het besluit om zo lang de ontvoering duurt geen reclame meer via de tv te maken, blijft onvermin derd van kracht, aldus Ahold-woordvoerder B. Rompkes. Geelof: „Ik heb als woordvoerder van de rijks politie inmiddels zelf ook een record gevestigd. Nog nooit hoefde ik over een zaak zo lang mijn mond te houden als nu". Geelof en zijn collega-woord voerder A. Folgerts zien niet alleen be roepsmatig, maar ook per soonlijk het nut van de stop zeker in, benadrukken zij steeds. Daarover uitwijden willen ze nu niet. (ADVERTENTIE) Laat uw kinderen een proefrit maken Earty Learning Centre Spuistraat 3, Den Hoog 15 oktober. Prinses Juliana stelt het Am sterdamse Begijnhof officieel ter beschikking van de be woonsters. Kamer wijst verbod alcolholreclame op televisie af DEN HAAG Er komt vooralsnog geen verbod op alcoholreclame op radio en televisie. Een kamermeer derheid van CDA, VVD en D66 heeft zich gisteren ge schaard achter een motie in zake alcoholmatiging en be strijding van misbruik, die minister Korthals Altes (Jus titie) verzoekt af te zien van een dergelijk verbod. De be windsman heeft anders dan de Kamer weinig vertrou wen dat het bedrijfsleven er in slaagt de nodige zelfbeper king op te leggen. Pas als het bedrijfsleven in gebreke blijft bij het ontwikkelen van een gedragscode rond alco holreclame en aanscherping van de reclamecode, valt er verder met de Kamer te pra- ADVERTENTIE Veel situaties vereisen maatwerk in verzekenng. Denk maar aan individuele of kollektieve pensioenen. Aan specifieke situaties in het bedrijf of thuis. Dus., aan assurantiekantoren die voldoen aan de hoge eisen van het NVA lidmaatschap. Want daar treft u verze keringsdeskundigen. Hun kantoren herkent u aan dit vignet En de adviezen aan de kwaliteit. Die is maatgevend. Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie adviseurs Postbus 235 - 3800AE Amersfoort TipAkJseiJsnAssuanoBn

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3