Onderzoek naar image van Leidse universiteit STAD OMGEVING oponzekosten X ALLER LEI(DS) U speelt Sinterklaas eidse onderwijzer hoort tien maanden eisen wegens ontucht I Aankoop en verzending worden door ons verzorgd. Groenoord eist volledige vergoeding waterschade Slimme EHBO-kit WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 PAGINA 13 urtonderzoek yert niets op lEN Een uitgebreid londerzoek dat de politie tren heeft verricht naar iding van de brand in een ,an de Willem de Zwijger- heeft nog niets opgele- Dat heeft een politie- voerder vanmorgen mee bid. Door de felle brand in flatwoning liepen gister- it omwonenden gevaar. De onruimde zeven wonin- De flatwoning brandde lig uit. De politie sluit dstichting niet uit. De be- ;r. die eerder onenigheid gehad met zijn beneden- lan, was niet thuis. Winkelpersoneel betrapt dief LEIDEN Personeel van een winkel in lederen kleding aan de Pelikaan straat heeft gistermiddag om half drie een dief betrapt. De man wilde ervan door gaan met een vijftal leren jasjes. Medewerkers van de winkel achter volgden hem. Tijdens zijn vlucht liet de man de jassen vallen. Van hem ont breekt elk spoor. Meisje rijdt door rood LEIDEN Een 13-jarig Leids meisje op de fiets is gistermorgen op een over steekplaats in de Lammenschansweg aangereden door een auto nadat ze het rode voetgangerslicht had genegeerd. Met een hersenschudding is ze overge bracht naar het AZD. KAMPEERBUS GESTOLEN LEIDEN Onbekenden heb ben gistermorgen de kampeer- bus van een 23-jarige Duitse toerist gestolen. Het voertuig stond geparkeerd op de Ga- renmarkt. In de bus bevond zich een volledige vakantie uitrusting en bovendien foto apparatuur. Ook de auto van een 26-jarige man uit Duits land was gistermorgen doelwit van inbrekers. De daders na men geluidsapparatuur, twee fototoestellen, drie lenzen, een flitser en een tennisracket mee. De auto stond in de par keergarage aan de Lange- gracht. De daders braken het tochtraampje open. Negen maanden wegens bedreiging met vuurwapen DEN HAAG/LEIDEN Een 19-jarige Leidenaar is gister ochtend veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk wegens bedreiging met een vuurwapen. De man had op 30 juni met een vuurwapen veer tig mensen bij de Koets-O- theek onder schot gehouden. De man zorgde voor grote pa niek toen hij zijn wapen op de menigte richtte. Hij deed dat na een ruzie in de discotheek. Zijn advocaat had vrijspraak geëist. Controle in koffieshop LEIDEN Bij een controle in koffieshop Hap py aan het Noordeinde heeft de politie gistermiddag 51 gram hasj in be slag genomen en 190 gram weed en 22 joints. Proces verbaal is opgemaakt te gen de 27-jarige Leidse eigenaar van de koffies hop. Bromfietser aangereden LEIDEN Een 16-jarige bromfietser uit Leiden is gis termiddag rond half vijf ge wond geraakt bij een aanrij ding met een 25-jarige automo bilist. Het ongeluk gebeurde op de Schipholweg ter hoogte van het postkantoor. De auto mobilist uit Hoogvliet wilde vanaf het parkeerterrein van het postkantoor de Schiphol weg oprijden Hij merkte de bromfietser niet op die op het fietspad reed. De Leidenaar reed tegen de rechterzijde van de auto en viel. Hij liep letsel op aan zijn knie en is overge bracht naar het Diaconessen- huis. Promotie op röntgenonderzoek LEIDEN M.H. Chandie Shaw is van daag tot doctor in de geneeskunde aan de Leidse universiteit gepromoveerd op een proefschrift waarin hij de resultaten be schrijft van een vergelijkende studie over endoscopic en röntgenonderzoek. Deze twee manieren om een beeld te maken van de maag en de twaalfvingerige darm verschillen nogal van elkaar in de kos ten. Röntgenonderzoek is veel goedkoper dan endoscopic (waarbij met een slang in het maagdarmkanaal gekeken wordt) en wordt door veel artsen als de beste tech niek beschouwd. Vergelijkend onderzoek in het AZL, uitgevoerd bij 385 patiënten met klachten in de maagstreek, heeft aangetoond dat beide technieken even goed in staat zijn om een zweer of gezwel op te sporen. Het is voor het eerst dat een vergelijkende studie over dit onderwerp werd uitgevoerd. Discussie over cultuurbeleid LEIDEN Het CDJA en de Jong Democraten (JD) Mid den-Holland houden 29 ok tober een forumdiscussie over het cultuurbeleid in Nederland. Deelnemers aan de discussie zijn: minister Brinkman, Aad Nuis (2e Ka merlid D'66 en kunstrecen sent), Henk Overduin (ad in terim directeur Haags Ge meentemuseum), dhr Schrieber (management mu ziektheater Den Haag) en een voormalig BKR kunste naar. Het forum begint om 19.30 uur in het Gulden Vlies, Breestraat 125. MOGELIJK RECLAMECAMPAGNES OM NIEUWE STUDENTEN TE TREKKEN LEIDEN Een extern on derzoeksbureau gaat na hoe .:.toekomstige studenten vanaf Jlfyijftien jaar, hun ouders, le- rflraren en schooldekanen den- gken over de Leidse universi teit. Op basis van dit eerste J^scheiden kosten 9.500 gulden onderzoek zal nog iidit jaar worden besloten of "pij voorbeeld via campagnes IQets moet worden gedaan aan iptet image van de universi- ^olgens P. Bückmann, hoofd interne en externe betrek kingen van de universiteit, is m het verleden al vaker ge- fproken over een onderzoek joals nu wordt gedaan en yaarvan de uitslag eind deze haand wordt verwacht. Tot let uitvoeren van dat voor- lemen kwam het echter aan hankelijk niet. Nu het totale studentenaantal terugloopt tn het lijkt alsof de instellin- [en voor hoger onderwijs de tomende jaren net als nu je scholen met elkaar in Ie slag moeten om nieuwe ianwas, is het er toch van ge- tomen. n Leiden is de afgelopen wee studiejaren, eigenlijk Eor het eerst in de vier eeu- n dat de universiteit be at, sprake van teruglopen - Ie studentenaantallen. In het tudiejaar 1985-1986 meldde ,ich nog een absoluut record 'an 3.763 eerstejaars. Vorig tudiejaar (1986-1987) daalde lat tot 3.349. Voor het nu net begonnen jaar zijn nog geen definitieve gegevens voor handen, maar de verwach ting is dat het aantal opnieuw iets lager zal zijn. Hoeveel belang universitei ten hechten aan hun image, moge blijken uit de strijd die Leiden en Utrecht over prins Willem Alexander voerden. Achter d« schermen probeer de de Utrechtse universiteit te verhinderen dat de kroon prins naar Leiden zou gaan. Uiteindelijk slaagde Leiden er toch in de traditie voort te zetten, dat een lid van het koninklijk huis in Leiden studeert. Vroeg stadium Bückmann onderstreept dat eventuele plannen van de universiteit zich nog in een zeer vroeg stadium bevinden. Hij relativeert ook het nut van eventuele „harde" wer vingscampagnes, die in Lei den vanwege de al te grote belangstelling voor studie richtingen als medicijnen en rechten niet eens voor de universiteit als geheel vallen te voeren. „Als elke universi teit daaraan begint, kan het uiteindelijke resultaat wel eens nul zijn. Maar het is voor ons wel nuttig om te zien hoe over ons wordt ge dacht, waarbij we kunnen zien of we iets moeten doen". In het verlengde van het nu lopende onderzoek kan vol gens Bückmann ook worden nagegaan hoe de groeiende groep oudere aankomende studenten vanaf 35 jaar en het bedrijfsleven over de universiteit denken. Vooral dat laatste kan nu de universiteiten voor onder zoeksgelden steeds afhanke lijker worden van het bedrijfsleven, van belang zijn. Bückmann: „We houden nu jaarlijks een bedrijvendag waarbij we de aandacht ves tigen op wetenschappelijk onderzoek en mogelijke sa menwerkingsverbanden met bedrijven. Dat heeft meestal wel een vervolg, maar niet in deze zin". De slag om studenten is inge leid met de komst van de nieuwe Rijksuniversiteit Limburg in Maastricht. Deze reserveerde jaarlijks enige tonnen om in het hele land studenten te werven. Als eer ste wijst Limburg daarbij niet alleen op de kwaliteit van het geboden onderwijs, maar ook op de gezellige terrasjes en het internationale karak ter van Maastricht. De Lim burgse universiteit heeft steeds benadrukt dat deze campagne zijn geld dubbel en dwars opbracht in aantallen nieuwe studenten. Wasmiddelen De andere universiteiten hebben deze aanpak eensge zind van de hand gewezen. Wel werden wervingstech nieken opnieuw bekeken. Zo besloot de Katholieke Uni versiteit van Nijmegen scho lieren te lokken met intro ductie-colleges, terwijl F. Al- Iers, hoofd voorlichting in Utrecht het verst ging met de verklaring, dat de universi teit moet worden verkocht met dezelfde technieken waarmee ook wasmiddelen aan de man worden gebracht. Allers heeft bij het college van bestuur van zijn univer siteit dan ook al een plan op tafel gelegd dat voorziet in een verdubbeling van zijn budget tot 1,2 miljoen gulden per jaar. Allers: „Het gaat er om bij het publiek verant woording af te leggen van de besteding van zo'n 600 mil joen gulden per jaar aan be lastinggeld". Hij vindt daarbij de vruchten van wetenschap pelijk onderzoek zeker zo be langrijk als de werving van studenten. „Dat een betere presentatie ook effecten heeft op de werving is wel mooi meegenomen". Volgens de Leidse woord voerder Bückmann heeft zijn budget in grote lijnen dezelf de omvang als het huidige in Utrecht (zo'n zes ton). Dat is verdeeld over vaste posten als voorlichting, folders en de wetenschapswinkel. Voor eventuele campagnes is niet gereserveerd. „Daarvoor kan natuurlijk geschoven worden, maar onze gedach ten gaan uit naar een aanvul ling van budgetten". Museum in de maak Diep verscholen in de Leidse Binnenstad wordt al sinds 1984 gewerkt aan de restauratie van het eeu wenoude Caeciliacomplex. In dat historische com plex zal het Boerhaavemuseum worden onderge bracht. De restauratie schiet al hard op en eind dit jaar moet de oplevering van de gebouwen, die ach ter de Haarlemmerstraat in de wijk De Camp liggen, een feit zijn. Daarna begint de inrichting van het mu seum, wat nog eens twee jaar zal duren. Links op de foto is een stukje van het Kijkhuis te zien, een van de gebouwen, waartussen het toekomstige museum ligt ingeklemd. foto: tejo ringers HAAG/LEIDEN ter uit behoefte aan rheid en uit liefde l de kinderen ver- tte een 39-jarige Lei- iar onzedelijke hande en bij jonge leerlingen de openbare basis- pi in Zoetermeer raan hij als onder wij- was verbonden. Dat ogde zijn advocaat mr, gistermiddag tijdens sitting van de Haagse |tbank. raadsman had tevergeefs gevraagd om behandeling ach ter gesloten deuren: „Alle ver krachtingszaken worden tegen woordig ook in het openbaar behandeld", betoogde president mr. S.F. Kootte. De Leidenaar heeft toegegeven gedurende een periode van acht. jaar ontucht te hebben ge pleegd met verschillende meis jes in de leeftijd van acht tot tien jaar. De zaak kwam in maart van dit jaar aan het licht. In een week tijd deden vier (ouders van) meisjes uit Zoeter meer aangifte bij de politie. Daarop is de man een week ge schorst. Nu zit hij, in afwach ting van de veroordeling, in de ziektewet. Hij is onder behan deling bij een psychothera peut. Tijdens de gesprekken met deze hulpverlener is de man, die in eerste instantie al les ontkende, gaan inzien dat hij de jonge meisjes schade heeft berokkend, zo verklaarde hij tegenover de rechtbank. Of ficier van justitie mr. M. van der Horst noemde de feiten „zeer ernstig": „Verdachte heeft jarenlang inbreuk gedaan op de lichamelijke integriteit van zeer jonge meisjes". De on derwijzer was verschillende malen gewaarschuwd: „Hij wist dat zijn baan op het spel stond, maar dat risico aanvaardde hij", aldus de officier. Daarom vond hij dat bij de strafbepa ling niet te veel rekening moest worden gehouden met het feit dat de man nooit meer als onderwijzer in het basison derwijs zal kunnen werken. De officier eiste tien maanden ge vangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Ook vond hij dat de man onder behandeling moest blijven van een psychia ter. De reclassering heeft een voor stel gedaan om de onderwijzer als alternatieve straf een aantal uren te laten werken bij een Leidse instelling voor onder wijs aan volwassenen.„De fei ten zijn te ernstig om de straf te vervangen door dienstverle ning", meende de officier. Ad vocaat Pit betoogde dat de on derwijzer niet inzag dat zijn handelswijze ontoelaatbaar was: „Hij wilde de kinderen niet kwetsen, maar knuffelen uit een soort liefdesgevoel, zon der seksuele bedoelingen. Hij deed dit uit drang naar gene genheid. Dat houdt direct ver band met zijn psychische ge steldheid en met zijn huwe lijksproblemen". De raadsman vond dat de Leidse onderwijzer de „allergrootste straf" al had gehad: „Hij is zijn baan kwijt". De advocaat vroeg om een ge heel voorwaardelijke straf. Hij kon zich vinden in het dienst- verleningsvoorstel van de re classering. De Haagse rechtbank doet uit spraak over twee weken. \ckertjes- tocht tens de herfstvakantie \den van zondag 18 tot en zondag 25 oktober in het tsmuseum van Geologie Mineralogie een actie ge iden voor kinderen. Aan Ihand van tekeningen en jkers plakken moeten de deren hun weg banen ir het museum. Het Rijks- seum aan de Hooglandse ïkgracht 17 is geopend I maandag tot en met yrij- f van 10.00 tot 17.00 uur en bondag van 14.00 tot 17.00 iarten eiekveremging De Burcht Aden houdt een kaart- en r tlmiddag op zondag 18 ok- t. Vanaf 14.00 uur is ie- •n welkom in het ge- aan de Aalmarkt 9. ^flname kost een rijksdaal- romotie Bontrop is vandaag ge- ïmoveerd tot doctor in de Geneeskunde aan de Leidse universiteit op hetproef schrift: „Molecular and func tional polymorphisms of HL A class II antigens". Het HLA-systeem speelt een cen trale rol bij de afweer tegen infecties en is ook van belang bij het ontstaan van afsto tingsreacties na transplanta tie. De informatie die door Bontrop is vergaard kan ge bruikt worden om patiënten beter te typeren voor trans plantatie. Schrijfcursus In het Volkshuis Apothe- kersdijk 33) begint deze maand een cursus schrijven in de praktijk. Deze is be doeld voor iedereen die graag schrijft en dat verder wil ontwikkelen. De cursus van het Studiehuis Leiden wordt op woensdagochtenden ge ge geven. Inlichtingen bij het Studiehuis telefoon 130494 of 124095, of bij begeleidster Mia Meyer, 01751-19085. Rommelmarkt Sport Inn In de IJshal aan de Vondel laan wordt in maart opnieuw de Rommelmarkt Sport-Inn gehouden. Verenigingen die willen meedoen kunnen zich telefonisch aanmelden: 071- 765317. (ADVERTENTIE) ki/kerS^ Sinterklaas StuUf*U/n/ Binnenkort is de Sint alweer in 't land. Ter gelegenheid daarvan nodigen wij u uit ons te schrijven wie u zou willen verrassen met een origineel cadeau. En vooral ook waarom u dat zou willen doen. Het zou 'n goede kennis, maar ook een politicus, sport - f, man, zangeres, of wie dan ook kunnen zijn, aan wie u uw gulle gaven zou willen j doen. Aan u de keuze. Aan ons de kosten (maximaal f 100,- per deelnemer). De tien gekozen inzendingen worden gepubliceerd in onze speciale Sinterklaas-editie^ de Rijmkrant, die op 19 november bij u in de bus valt. U kunt tot 26 oktober inzen^ ;^den. Ons adres: Sijthoff Pers, kamer 813, postbus 16050,2500 AA Den Haag. RS. De inzenders van de tien gekozen wensen ontvangen zett ook een leuke surprise. £eidóe(2cHi/ia/nt LEIDEN De bewoners van de Pasteurstraat en de Han senstraat willen dat de ge meente de kosten van vocht werende voorzieningen aan hun huizen volledig op zich neemt. Een delegatie van de bewoners toonde zich gister ochtend na een gesprek op het Siadsbouwhuis tevreden met de aanleg van extra drainage- buizen, maar vond dat de ge meente wel verantwoordelijk blijft voor alle extra kosten die de bewoners moeten maken om aan de overlast een eind te maken. „Ons uitgangspunt is de situatie vöör de ophoging en de aanleg van nieuwe riole ring in 1983", aldus T. van Ga meren namens de bewoners. De gemeente is bereid om de problemen in de Pasteurstraat en de Hansenstraat schim mel, stank en loszittend be hang door optrekkend vocht deels te verhelpen door ex tra drainagebuizen aan te leg gen. Met die aanleg zal binnen enkele weken worden begon nen, aldus P. Haanstra van de directie Civiele Werken van de gemeente. Volgens hem is de gemeente niet verplicht zo iets te doen, omdat een onder zoek heeft uitgewezen dat de grondwaterstand zich op een aanvaardbaar peil bevindt. Met de aanleg van de extra drains wordt echter ongewen ste stroming van het grondwa ter onder de huizen voorko men. Het onderzoeksbureau Wareco heeft na onderzoek geconclu deerd dat een deel van de klachten niet met extra drai nage verholpen kan worden. Het optrekkend vocht vindt ook zijn oorzaak in de slechte staat van sommige huizen. Het vocht trekt op in het metsel werk van de muren, een euvel dat alleen met kostbare voor zieningen verholpen kan worden. „De helft van die kos ten kunnen we via bestaande subsidieregelingen vergoed krijgen, maar we hopen dat de gemeente bereid is om alle kosten te dragen. Per slot van rekening hebben de meeste bewoners pas problemen ge kregen na de ophoging in 1983. We hebben de gemeente vantevoren gewaarschuwd dat dat tot problemen kon leiden", aldus Van Gameren. De bewo ners willen zich tot het college van B en W wenden om de kosten volledig vergoed te krijgen. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze Vf«.Af krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: Adres: Postcode/plaats:_ ■Telefoon- Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daama wordt het abonnementsgeld betaald per i maand automatisch betalen f 23,04 kwartaal per acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de fotocamera naar Naam:_ (voor controle bezorging) 1 AdresL Postcode/plaais:_ I Stuur d«e bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar l Leidse Courant, Antwoordnummer 998,25CÖ VD Den Haag Ccidae Soma/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13