•nderdeel politiek ministerie Staatssecretaris ontkent overschot aan cellen knenland' 10 Nederlanders herdenken laehtoffers van armoede Bruinvis vrijwel uit Noordzee verdwenen VERZEKEREN SPAREN BELEGGEN £cidóc(5otrtant Kabinet akkoord met tolheffing nieuwe tunnels ^CHRONOS" tjjd wordt kunst CeidaeSotvitwt DINSDAG 13 OKTOBER 1987 PAGINA 7 ior 7 ton ivelen gestolen DHOVEN Bij een over- gisteravond laat op een egenwoordiger in sieraden >en drie mannen een hoe heid juwelen buitgemaakt waarde van 700.000 gulden, drietal is spoorloos. De 41- je vertegenwoordiger ver- f samen met zijn vrouw in caravan op een camping lindhoven. Omstreeks 23.00 drongen twee mannen de van binnen, gewapend een vuistvuurwapen en geweer. Ze dwongen de de achterbak van zijn bij caravan geparkeerde auto n te maken. In die achter lagen koffers met juwelen. Manke Nelis terug Manke Nelis en zijn ver loofde Liz Bonenberg wer den gisteren na een we kenlang verblijf in Amerika met bloemen ingehaald op Schiphol. Bij het rampzali ge busongeluk dat eind september tijdens de ar- tiestenreis in Amerika plaatsvond, raakte Liz zwaar gewond aan haar benen; Manke Nelis liep slechts enkele lichte ver wondingen op. Tom Leef- lang (links), de organisator van de tragische reis, heeft het tweetal tijdens de oversteek vergezeld. „Sovjetunie moet meer joden laten gaan' AMSTERDAM Naar schatting enige honderden mensen hebben gisteravond bij het monument de Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein in Amsterdam de jaarlijkse bijeenkomst bijgewoond van het solidariteitscomité voor de joden in de Sovjetunie. De afgelopen tijd hebben 700 tot 800 jo den per maand de Sovjetunie mogen verlaten. Dit is aanzienlijk meer dan in de jaren hiervoor. In re devoeringen spraken echter de leidster van het Franse comité Eveline Ascot en de Nederlandse Awraham Soetendorp de vrees uit dat na enige tijd nauwelijks meer joden de Sovjetunie zouden mo gen verlaten. Zij riepen juist nu op druk op rege ringen uit te oefenen die op hun beurt druk op de Sovjetunie zouden moeten blijven uitoefenen om joden te laten vertrekken. Astmacentrum in Davos 90 jaar DAVOS In het Zwitserse Davos is gisteren de viering begonnen van het 90-jarig jubileum van het Ne derlandse astmacentrum. Het sana torium werd in 1897 door de „Ver- eeniging tot behartiging der belan gen van Nederlandsche longlijders" geopend, speciaal voor minvermo gende patiënten. Donderdag wordt door staatssecretaris Dees van volksgezondheid in Davos een nieuw kinderhuis en het gereno veerde hoofdgebouw geopend. Het kinderhuis is genoemd naar Paul Zuidema, die in 1942 als tbc-patiënt in het sanatorium in Davos werd opgenomen en er na zijn genezing als arts ging werken. Open Universiteit kampt met tekort DEN HAAG De Open Universiteit komt volgend jaar met een tekort te zitten van negen miljoen gulden. Die bezuiniging is zeer versluierd opgenomen in de onderwijs begroting. Volgend jaar kan de OU nog re kenen op 54 miljoen overheidssubsidie. Cursusgelden moeten 13 miljoen opbrengen zodat het totale budget uitkomt op 67 mil joen. Dat is ruim negen miljoen minder dan dan eerder begroot was. Drs. Werner Buck van de OU vindt het ondenkbaar dat een instelling in één jaar een bezuiniging van een dergelijke omvang kan doorvoeren. De OU en haar studenten staat overigens nóg een onaangename verrassing te wachten De student moet binnenkort voor elke cur suseenheid (moduul) geen 230 maar 250 gulden gaan betalen. EN HAAG Natuur- k werd er in bouwpro- •ten zodanig met ond- en bouwkosten schoven, dat woningen nnen de premiehuurre- iling konden worden irealiseerd. Uiteraard stonden er afspraken ssen ambtenaren en ileggers over het instmatig verlagen van stichtingskosten. Ster- f nog: in veel gevallen oesten de stichtings- DSten van beleggerswo- ingen op last van het •partement worden gd, dan wel ver- Dogd, om aan het door Doraf bepaalde huurni- au te voldoen. oor het eerst in de zes we- in, die sedert het begin van openbare verhoren zijn xstreken, mocht de enquê- com missie een topambte- lar in de getuigenbank ver- elkomen, die reeds bestaan- vermoedens kon en wilde vestigen. Mr. A.F. Cocher- de la Morinière nam giste- m met een dubbele volks- uisvestingspet op tegenover 'commissieleden in de ge- ligenbank plaats: als ex- >ofd van „financiering wo- ngbouw" en .juridische ingelegenheden" op het mi- isterie van volkshuisvesting ruimtelijke ordening TRO) en als Wassenaars ethouder met volkshuisves- ng in zijn portefeuille. Vol gens deze getuige bepaalde het departement de huur en zorgden de „technische men sen" van VRO voor de bij passende stichtingskosten. Niet alleen de beleggers, maar ook de regionale voor posten van het departement, de HID's (de Hoofdingenieur- directeuren), namen het initi atief voor het opvoeren van „gecorrigeerde stichtingskos ten". Niet gehinderd door overma tig geheugenverlies, waarvan zijn departementale voorgan gers in de getuigenbank nog al eens last hadden, voorzag deze topambtenaar de vele vragen uit de commissie van soms verbijsterend heldere antwoorden. Cocheret over het vermeende „herenak koord" tussen het departe ment en het ABP: „Daar heb ik als zodanig nooit van ge hoord. Maar als daarmee wordt bedoeld dat tussen be leggers en ambtenaren af spraken bestonden over het toepassen van aftrekposten, dan komt het mij niet won derlijk voor dat dit ook bij het ABP is gebeurd". Tientallen afspraken Volgens Cocheret bestonden er in de jaren zeventig vele tientallen afspraken tussen departement en beleggers over het kunstmatig verlagen van de stichtingskosten, bij voorbeeld door het verschui ven van grond- en bouwkos ten binnen gemengde projec ten van woningwet-, premie- huur-' en koopwoningen. Dat beleggers luxewoningen naar een „uitgeklede" standaard- woning (waarbij volgens de premiehuurregeling een ho ger subsidiebedrag tegen een lager huurniveau kon worden verkregen) terugre kenden, was Cocheret al evenzeer bekend: „Het de partement heeft zelf ook ja renlang getracht of er be paalde standaardontwerpen te maken waren voor de sub sidieregeling". Cocheret verklaarde na af loop van zijn verhoor desge vraagd, dat het de HID's wa ren, die begonnen te rekenen met „gecorrigeerde" stich tingskosten. Om de huren van vergelijkbare woningen in verschillende gemeenten op hetzelfde niveau te hou den, werden beleggers te ver staan gegeven dat zij de stichtingskosten dienover eenkomstig moesten verho gen of verlagen. En zo kon het gebeuren dat de bouw en grondkosten van een pro ject in Den Haag door de HID te hoog werden bevon den, omdat er een te hoge huur zou uitrollen. Bij een vergelijkbaar project in bij voorbeeld Friesland kon de HID eisen dat de stichtings kosten werden opgehoogd, omdat de huur anders te laag zou uitvallen. „Dat was ge woon een onderdeel van de volkshuisvestingspolitiek", aldus de huidige adviseur van het bureau op VROM, dat leiding geeft aan de HID's. Signaal Cocheret liet zich gisteren ook in zijn eigen metier gel den. Als jurist bestreed hij de opvatting van commissie voorzitter Klaas de Vries, dat minister Gruijters na 1975 ten onrechte de reeds afge schafte (en financieel aan trekkelijker) premiehuurre geling 'o8 incidenteel toepas te bij ABP-projecten. Het ABP zou hiermee eenzijdig zijn bevoordeeld en Gruijters zou in strijd hebben gehan deld met het „algemeen ver bindend karakter" van de ministeriële beschikking. Wat dat eenzijdig bevoorde len van het ABP betreft, dat werd gisteren al ontkracht door de directeur van Delta Lloyd Vastgoed, ing A. Dam- hoff, die eveneens als getuige optrad: „Ook wij hebben na 1975 voor woningprojecten nog gebruik gemaakt van de oude regeling". Maar terug naar Cocheret, die de com missieleden gisteren voor hield, dat het de HID's wa ren, die in eerste instantie bepaalden of bouwprojecten na januari '76 nog onder de gunstige subsidieregeling uit '68 mochten worden gereali seerd. De toenmalige VRO- minister Gruijters had naar zijn mening ook het volste recht om van de '75-regeling (die zeker in het begin slecht aansloeg bij de beleggers) af te wijken). In navolging van de volksbuisvestingsdeskun- dige, hoogleraar mf. P. de Haan, stelde Cocheret dat de subsidiebeschikkingen in strikt juridische zin „algeme ne beleidsbepalingen" zijn, die alleen aangeven in welke richting een minister denkt. Een geheel ander verhaal, maar daarom niet minder onthullend, had Cocheret gis teren klaar over de inmid dels beruchte OKH-regeling uit 1980. De markt voor koopwoningen was dat jaar door de hoge hypotheekrente en de dalende economie vol ledig ineengestort. Er ont stond een „prop" van 17.000 onverkochte koopwoningen. Die OKH-regeling was vol gens Cocheret een juridisch gedrocht, omdat in principe elke eigen woning (ook de vrije sector) voor omzetting in aanmerking kwam. Zolang de koopprijs maar binnen de premiehuurgrens bleef, was alles in orde. En via onder handse verkoop konden de prijzen naar believen worden „aangepast". De problemen met deze „rammelende rege ling" konden volgens Coc heret niet uitblijven: „Ik heb op het departement weieens een hint gegeven, maar mij werd in een vroegtijdig stadi um te verstaan gegeven dat ik het beter niet verder kon vertellen". En wie gaf die hint?, wilde commissievoor zitter De Vries weten. Coc heret aarzelend: „Toen de di recteur-generaal mij zei: ja dat weten we wel!, toen wist ik ook genoeg". Met andere woorden: de iurist Cocheret de la Moriniere werd door zijn meerdere, directeur-ge neraal ir. J.M. Koopman, eenvoudig de mond gesnoerd. En tenslotte, als klap op de vuurpijl, ging Cocheret ook nog uitgebreid in op vragen uit de Kamer. De schriftelij ke kamervragen uit '76 (van de PvdA) over het gerommel met stichtingskosten, hebben nooit tot enige actie geleid van departementszijde en bo vendien werd de Kamer be langrijke informatie onthou den. Zo werd geen opening van zaken gegeven over het feit, dat het departement zelf ook met hogere of lagere stichtingskosten werkte. Een voudig omdat de PvdA-ka- merleden Kombrink en Rienks daar niet naar had den gevraagd. Cocheret cryp tisch: „De meeste kamervra gen worden niet zodanig ge steld, dat daarmee het juiste antwoord wordt uitgelokt". De Vries: „Dus in feite wer den zaken verzwegen, omdat er niet naar werd ge vraagd?". Cocheret: „Dat ligt volgens mij voor de hand, ja FRANS WEERTS ERING DERTIG JAAR „ATD VIERDE WERELD" IN PARIJS jN HAAG Door de smering van een massa- jaterstuk en het leggen j een gedenksteen voor (slachtoffers van de ar- jede viert de internatio- ;e beweging ATD Vier- 'Wereld zaterdag in Pa- haar dertigjarig be- in. Hierbij zullen zes- iderd (arme en solidai- Nederlanders, onder honderdzestig uit de ags/Leidse regio, aan- zig zijn. D (Aide Toute Détresse) en beweging die solidair is de allerarmsten in rijke arme landen. Zij richt zich' mensen die door hun ar- ;de uitgesloten zijn van lname aan de samenleving, de manifestatie in Parijs zij hun nieuwe moed ge- zullen Dom Helder Camara en de weduwe van Martin Luther King tienduizenden mensen toespreken. Aan het massathe aterstuk zullen tweeduizend mensen deelnemen. „Mensen moeten ervaren dat zij moge lijkheden hebben", zegt Niek Tweehuysen, die de Neder landse deelname aan het mas satheaterstuk verzorgt. „Door de reis naar Parijs gaan zij in zien dat het anders kan en dat zij niet hoeven te berusten". Het theaterstuk is geen ver maak maar draagt de bood schap uit van wat de Vierde- Wereldbeweging heeft probe ren te bereiken: de oplossing van het vraagstuk van de ar moede. Tweehuysen: „Het stuk speelt in 'de stad van de toekomst'. Na dertig jaar ver nedering komen de armsten in deze plaats waar zij thuis ho- burgers dat er voldoende voor zieningen in de stad zijn, maar na verloop van tijd realiseren zij zich dat er mensen zijn die worden uitgesloten. Zij beslui ten zich daadwerkelijk in te zetten". Solidariteit met de armsten is niet eenvoudig omdat armoede vaak niet zichtbaar is. „Als je in de Vogelwijk in Den Haag woont besef je niet altijd wel ke zaken in de Schilderswijk leven", aldus Niek Tweehuy sen. „Dit stuk maakt dat dui delijk. Het theaterstuk is sym bolisch voor wat ATD en de gezinnen al jaren doen. Op weg naar de toekomst gaan de armsten met de niet-armsten samen. Daarom zijn in de af te vaardigen groep uit Den Haag de armen en hun medestan ders ongeveer gelijk vertegen woordigd". FRANK DE KLERK SKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN (c) Standaard Ultgevert|/Wavery Productions Minister Korthals Altes en staatssecretaris Korte-van Hemel (Justitie) zij aan zij tijdens het overleg met de kamercommissie van justitie. FOTO: DIJKSTRA DEN HAAG Staatsse cretaris Korte-van Hemel heeft gisteren stelling ge nomen tegen berichten dat er dagelijks zo'n twee honderd gevangeniscellen leeg zouden staan, zodat het onnodig zou zijn om (zoals soms gebeurt) opge pakte verdachten weer in vrijheid te stellen. „Als een verdachte van een misdrijf tijdelijk op vrije voeten wordt gesteld, is er op dat moment echt geen geschikte celruimte voor- anden", zei de staatsse cretaris gisteren tegen de kamercommissie voor jus titie. „Het is wel waar dat er hier en daar cellen leeg staan", gaf zij toe, „maar dat is vrijwel uit sluitend het geval in de half open inrichtingen. In de hui zen van bewaring en de geslo ten gevangenissen is de bezet tingsgraad zo'n 99 prodent. Honderd procent wordt nooit gehaald, omdat er bijvoorbeeld altijd wel cellen zijn die ze ker na intensief gebruik door een gedetineerde moeten worden opgeknapt". In de half open inrichtingen waren vorig jaar gemiddeld 163 cellen per dag ongebruikt. „Maar gezien de lage graad van beveiliging kun je daar geen personen neerzetten die goed bewaakt zouden moeten worden", aldus de staatssecre taris. De leegstand van cellen wordt volgens haar voorname lijk veroorzaakt door de zoge heten „zelfmelders". Dat zijn mensen die een heel korte ge vangenisstraf moeten uitzitten en die zich daarvoor na een oproep zelf moeten komen aanmelden. In veel gevallen komt men echter niet of pas veel later opdagen. De laatste tijd worden er daarom méér mensen opgeroepen dan de ge vangenis kan herbergen. Bo vendien worden momenteel delen van „zelfmeldersinrich tingen" omgebouwd tot goed bewaakte afdelingen waar ook arrestanten kunnen worden ondergebracht. Het wegsturen van verdachten („altijd weer een drama", al dus de staatssecretaris) zal naar haar overtuiging steeds minder vaak voorkomen, te meer daar de totale cellenca paciteit in Nederland door nieuwbouw en renovatie van gevangenissen en huizen van bewaring nog steeds toeneemt. Minister Korthals Altes hield gisteren de justitiecommissie in de Kamer voor, dat het op zijn ministerie „beslist geen janboel is". Een intern accoun tantsonderzoek bij justitie bracht onlangs een aantal or ganisatorische en financiële onvolkomenheden aan het licht. „Maar dat wil nog niet zeggen dat er sprake is van wanbeheer en een janboel", al dus de minister. Bovendien wees hij erop dat er al enige tijd hard aan wordt gewerkt, de organisatie en financiële administratie te verbeteren. Berichten over uit de hand ge lopen declaraties en overwerk vergoedingen, onder meer bij de dienst luchtvaart van de rijkspolitie en de veiligheids dienst van het koninklijk huis, verwees hij naar het rijk der fabelen. „Er was enkel sprake van verkeerde ramingen in de begrotingen" ZEIST Er zwemmen vrijwel geen bruinvissen meer in de Noordzee. Deze maximaal twee me ter lange vissen die tot zo'n dertig jaar geleden nog in overvloed voor de Nederlandse kust versche nen, lijken de Noordzee vaarwel te hebben gezegd. Dat zeggen Nederlandse en Engelse onderzoekers die de afgelopen vijf weken met gea vanceerde apparatuur de zee hebben afgezocht. Het onder zoek. waarvan de resultaten vanmorgen in Zeist zijn be kendgemaakt, werd gefinan cierd door het Wereldnatuur- fonds. Bij het WNF-onderzoek zijn nieuwe akoestische me thoden gebruikt waarbij de dieren ook bij zware golfslag opgespoord kunnen worden. Bruinvissen die wat hun ui terlijk betreft wat weg hebben van dolfijnen leven bij voorkeur in kustwateren. Om dat de vis bovenaan de voed selketen staat, is het dier ex treem gevoelig voor het milieu van de Noordzee. Ondanks intensief surveilleren zijn geeiv bruinvissen meer waargenomen ten zuiden van de lijn Yorkshire-Zuid-Dene- marken. De onderzoekers noe men het opvallend dat juist in dat gebied ook de zeehonden stand sterk achteruit gaat. Ze concluderen dat het menselij ke ingrijpen in het Noordzee milieu - visserij, oliewinning, scheepvaart en recreatie - ook de bruinvis direct treft. Het WNF zal de resultaten van het onderzoek onder de aandacht brengen van de deelnemers aan de Noordzee-conferentie. volgende maand in Londen. Zaterdag 17 oktober verschijnt deze krant met de bijlage Informatie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Nico Jungschlager, telefonisch bereikbaar onder nummer 071 - 122.244 UTRECHT Het kabinet gaat in principe akkoord met het voorstel van de Projectgroep Mobiliteitss cenario Randstad om vier tunnels met behulp van tolheffing privé te finan cieren. Het voorstel om in de strijd tegen de files de benzine-accijns met 25 cent te verhogen en ge lijktijdig de motorrijtui genbelasting met 30 pro cent te verlagen is politiek niet haalbaar. Minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat heeft dit vanmorgen in Utrecht gezegd tijdens de opening van de Ver keerstechnische Leergangen van de ANWB. Een van de andere aandachts gebieden is het veilig maken van „black spots", gevaarlijke verkeerssituaties waarvan er in Nederland 6500 te vinden zijn. Met elkaar zorgen deze black spots voor 20 prqcent van alle ongevallen. Een an der zorgenkind is het alcohol misbruik. Jaarlijks vallen circa 500 doden en 15.000 gewonden door ongevallen waarbij drank is geconstateerd, aldus de mi nister. Voorzitter ir. F.H. van der Linde van Sprankhuizen van de ANWB verweet regering en parlement te weinig geld over te hebben voor de bestrij ding van verkeersproblemen. Hij was bovendien teleurge steld dat de vorig jaar „tijde lijk", ingevoerde accijnsverho ging op Denzine en diesel niet Seheel of ten dele is terugge- raaid. Vooral daar het rijks- budget nu toch enige meeval lers heeft van meer dan 1 mil jard gulden. Wat is het begrip tijdelijk dan waard in de poli tiek, zo vroeg hij zich af. De ANWB-voorzitter: „Een grote meerderheid van onze leden, bijna twee derde, wil geen extra middelen meer aan het rijk ter beschikking stel len. Men vertrouwt er niet op dat deze middelen niet in de schatkist verdwijnen. Men vraagt nadrukkelijk om een geloofwaardige doelheffing. Bovendien is 57 procent van de ANWB-leden van mening dat naast de overheid het par ticuliere bedrijfsleven zich met aanleg en onderhoud van we gen moet gaan bemoeien". Tijdens de Verkeerstechnische Leergangen, de dertigste, pleitte ing. K. Erné van Ver keer en Waterstaat voor het weer invoeren van het ver keersplein. Een klein ver keersplein is een goed alterna tief voor een kruising, zo zei hij, want er gebeuren minder letselongevallen. Zo'n ver- keerspleintje hoeft bovendien niet meer ruimte in te nemen dan een fors kruispunt Een ander voordeel van een ver keersplein boven een kruis punt is het kleine snelheids- verschil tussen gemotoriseerd en langzaam verkeer. Zij zijn daarmee ook uitstekende snel heidsremmers in doorgaande routes, bijvoorbeeld bij het binnenrijden van de bebouwde kom. Maar een verkeersplein stuit op veel traditionele be zwaren. De weggebruiker vindt ze ingewikkeld; politici vinden ze van oudsher te veel ruimte vergen en verkeer- stechnici hebben er al van oudsher iets tegen gehad, aldus Erné. Herinvoering van het verkeerspleintje zal dus wel enige moed vergen, zo ver wachtte hij. (ADVERTENTIE) Een symfonie in beeld en geluid. Maak die kunstzinnige tijdreis. Voorstellingstijden ma t/m do 12,14 en 16u. vr/za/zo/vak ook 20u.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7