Peetvaders" gaven aanzet tot xpansie Sovjetrussische Mafia Bush: veel invloed maar niet populair amil lijgers erdedigen ich met schild an burgers Broer en weduwe menen dat Barschel is vermoord Herr Zimmermann, u dwingt mij ertoe u te beledigen Lawineramp op autoweg in Andorra Pro-Iraanse Koerden ontvoeren Italianen DITENLAND SeidóaOowumt DINSDAG 13 OKTOBER 1987 PAGINA 5 ederlandse arine passeert »rt Saïd [AILIYA Het konvooi vijf Nederlandse en Belgi- oorlogsbodems dat op weg aar de Perzische Golf heeft daag, volgens plan, het zkanaal bereikt. In Egypte d meegedeeld dat het ldeel in alle vroegte in het lschap van 23 andere pen vanuit Port Said in rtijke richting door het al opstoomde. De Belgi- marine-eenheid bestaat iet 2.400 ton metende com- ido- en bevoorradingsschip *iia en de 700 ton metende lenvegers Bovesse en rdel. Tsjernobyl-experts naar ramp Brazilië RIO DE JANEIRO Naar aanleiding van de radioactieve besmetting van 243 mensen door een stralingsapparaat van een instituut van kankertherapie zijn in Brazilië drie artsen gearresteerd. Zij worden verdacht van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Inmiddels zijn deskundigen uit onder meer de VS en Sovjetunie, die ervaring hebben opgedaan in Tsjernobyl, aan de slag gegaan de ge volgen in Goiana zoveel mogelijk te be perken. De toestand van tien van de veer tig persoenen die ernstig besmet raakten, is kritiek. Atoomdeskundigen hebben ge constateerd dat in een aantal zones in de getroffen wijk in Goiana sprake is van ui termate groot stralinsggevaar. Gifschip mist alleen transitvergunning ANTWERPEN Het verbrandingsschip Vulcanus II, met aan boord 10.000 ton che misch afval kan voorlopig niet weg uit de ha ven van Antwerpen. Justitie heeft gisteren na een onderzoek door Belgische milieu-amb tenaren proces-verbaal opgemaakt, omdat het schip niet beschikt over de nodige transitver- gunningen. Volgens een woordvoerster zijn alle verbrandingsvergunningen uit de be trokken landen in orde. Ook de Nederlandse autoriteiten hebben toestemming gegeven voor verbranding van het afval op het Ne derlandse deel van het continentaal plat. Er zijn alleen problemen met de transitvergun ning. De milieu-organisatie Greenpeace heeft geëist dat geen vergunningen meer worden verstrekt voor afvalverbranding op zee. Kunstmaan landt in woongebied MOSKOU De Sovjetrussische bio logische kunstmaan met onder meer de „losgebroken" aap aan boord is gisteren op de verkeerde plek ge land. In plaats van in de steppen van Kazachstan kwam de satelliet 3000 km verder terecht in Jakoetië, een gebied in Oost-Siberië. In de eerste berichten werd niet uitgesloten dat de capsule is geland in of dicht bij bevolkt gebied. Op de vijfde dag van de vlucht van de Kosmos 1887 wist de aap Jerosja een van zijn pootjes vrij te krijgen waarmee hij aan aller lei instrumenten begon te draaien. Voor het vluchtleidingscentrum op aarde was daarmee het experiment mislukt. ■rolg van de voorpagina) 5KOU Volgens Li- ïov is de huidige ex- sie van de Sovjetrussi- Mafia h®t gevolg van „Krasnodar congres" de „Mafia-peetva- in 1979, die toen be- ;n om hun verschil- le invloedsstreken op ïlen. het congres vloeiden andere gewichtige be- ingen voort, zoals de ireiding van de protec- raktijken en „het hef- van 15 procent belas- f op de winst van alle ndestiene werkplaaten goederen produceren raan een schrijnend irt heerst in de staats winkels. Uit de namen van de aanwezige gang- sterbonzen, zoals Anzorov, Bolosjin, Gorkin, Kami- lov, Poemasjoenis, Yoen, valt op te maken dat ze afkomstig zijn van alle de len van de Sovjetunie. Het meerendeel van de gang sters die bereid zijn vuurwa pens te gebruiken, blijkt lid te zijn van de Komsomol (com munistische jeugdbeweging); veelal twintigers met in elk geval een middelbare school opleiding en niet zelden en universitaire graad op zak. Ge wapend met pistolen, karabij nen en jachtgeweren met afge zaagde loop, maken ze deel uit van een „golf van professione le misdaad", die „Centraal Azië overspoelt". De gangsters gebruiken prosti- IASE TROEPEN LEVEREN VIGE STRIJD ROND JAFFNA: r P i *1 rr» tuées om belangrijke functio narissen te chanteren. Ze leve ren „lijfwachten" voor crimi nelen die gespecialiseerd zijn in het op grote schaal verduis teren van geld in de detailhan del, de dienstensector en de katoenindustrie. De opbreng sten hiervan worden door de bendes weer geïnvesteerd in de illegale proauktie van goe deren en in „andere particulie re ondernemingen en activi teiten die verboden zijn door de communistische staat". Zo is als gevolg van Gorbatsjovs anti-alcohol campagne het smokkelen en illegaal stoken van drank sterk in opkomst, evenals de handel in verdo vende middelen. Conflicten Het besluit van het Krasnodor congres om 15 procent belas ting te heffen op de woeker winsten van genoemde werk- f>laatsen schijnt te hebben ge- eid tot conflicten tussen ver schillende gangsterbendes. Anderhalf jaar geleden werd door de twintig „clans" van Tasikent een vergadering be legd, waarin zij hun invloedss feren opnieuw vastlegden. Bo vendien werden standaardta rieven vastgesteld voor de di verse misdaden in hun dien stenpakket. En er werd een gemeenschappelijk „pensioen fonds" opgericht voor bendele den die in de gevangenis zit ten. Lichanov voert aan dat som mige politiemensen niet terug schrikken om een actieve rol te spelen in criminele opera ties. Hogere ambtenaren blij ken nogal eens bereid om, te gen een fikse vergoeding, be zwarend materiaal te laten verdwijnen. 10V i weinig l leiders van de criminele syndi caten en hun naaste adviseurs, omdat ze nooit open en bloot te werk gaan. Ze rijden rond in dure sleeën van auto's, eten in de sjiekste restaurants en kijken wel uit om wapens of drugs op zak te hebben. Elke poging om hen achter de tra lies te doen belanden is bij voorbaat gedoemd te misluk ken, omdat bendeleden nooit zullen getuigen, uit angst ver moord te worden". Vorige week vrijdag bevestig de Lichanov dat de publicatie van zijn artikel nogal op zich liet wachten. „We willen alle maal dat het verschijnt", luid de zijn commentaar. Maar hij wist niet wie de uiteindelijke beslissing voor publicatie zou nemen. Zijn hoofdredacteur was namelijk afwezig. DELHI India de grootste bewe- 4 van Tamilrebellen in mka LTTE, er giste- van beschuldigd dat 'Mt Indiase vredesleger talt van achter een Jisenschild-" van bur- onder wie vrouwen Jinderen. Een woord eer in New Delhi Alaarde voorts dat de jil Tijgers proberen te iflkomen dat de bewo og van het noordoosten Sri Lanka de vluchte- ^nkampen bereiken. trijd richtte zich gisteren ^fina, een Tamilbolwerk "let Srilankaanse schierei- 1 Het 150.000 zielen tel- k Jaffna werd door on- x tweeduizend rebellen igd. Volgens militaire lieden gebruiken de Tij- burgers als dekking om idiase troepen te kunnen iken met geweer- en liervuur. „De situatie is it moeilijk. Wij vechten i op een slagveld, maar rfn de huizen en burgers ^Jaffna", aldus een mili- woordvoerder. Tijdens ivechten zijn volgens de ■ise ambassadeur in Sri I ta, Dixit, 170 rebellen 'iet leven gekomen. Sri- iaanse woordvoerders tn dat zeker 250 Tijgers gedood. Volgens de Tij- snebben de Indiase troe- zeker 150 burgers ge- Het bevel van de bfcse premier Gandhi om «ijgers te „vernietigen", echter niet alleen ge- voor Sri Lanka, ^se soldaten zijn sinds pren actief in het zuiden India, namelijk in de ^lijke deelstaat Tamil li, waar zo'n vijftig mil- O Indiase Tamils wonen, jljopen weekeinde werd Suiting gelast van alle -toren van Tamil-groepe- fen. Gisteren is melding Bakt van overvallen door ase soldaten op Tamilge- ten in de stad Madras, ilndiërs maken daarbij jacht op de leider van de ^-Tijgers, Vellipullai foakaran. Redmiddel Een probleem kan ook ont staan uit het feit dat veel van de op Sri Lanka gelegerde Indiase soldaten, afkomstig zijn uit de Indiase deelstaat Tamil Nadu. Hun opdracht was in eerste instantie om Tamil-Tijgers, en andere op standige groepringen in de gelegenheid te stellen hun wapens in te leveren. Nu moeten deze soldaten veld slag leveren met mensen van hun eigen afkomst, onder wie mogelijk verwanten. De Indiase militairen zijn door de Sinhalezen aanvan kelijk als vredestichters ver welkomd, hoewel ook steeds sterke twijfel heeft bestaan over de bereidheid van de Indiërs het Tamil-geweld ten koste van alles tot een einde te brengen. Kort voor de we deropleving van de bloedige LTTE-strijd eiste Jayewarde- ne van Gandhi dat zijn troe pen effectiever zouden optre den. Indien dit niet zou ge beuren, zou de Srilankaanse president de Indiase soldaten gelasten huiswaarts te keren. Dat Gandhi er nu niet in is geslaagd een einde te maken aan het etnische geweld op het voormalige Ceylon, zal de positie van het machtige India in het buitenland geen goed doen. Na 29 juli werd de premier in het Indiase Lagerhuis voor zijn „vredesinitiatief" met applaus ontvangen. En de afgelopen dagen hebben zowel politieke voor- als te genstanders van Gandhi op een krachtig optreden tegen de Tamil-Tijgers aangedron gen. Maar voor Gandhi zelf is het gebruik van grof ge weld „een laatste redmid del". Het kan namelijk de wederopleving betekenen van een binnenlandse strijd voor afscheiding van de rest van India, die in Tamil Nadu zo'n twintig jaar geleden bij zonder sterk is geweest. Waarnemers stellen dan ook dat de juichstemming over Gandhi en zijn het vredes plan voor Sri Lanka, defini tief kan omslaan in een ver lies van mensenlevens zowel als van politieke macht. Opgetogen Nobelprijswinnaar Opgetogen heeft het gezin Tonegawa gisteren gereageerd op het nieuws dat aan Susumu Tonega- wa de Nobelprijs voor Geneeskunde is toegekend. De 48-jarlge Japanse onderzoeker, die werk zaam is aan het Amerikaanse Massachusetts Institute of Technology, krijgt de prijs (ter waarde van 700.000 gulden) voor zijn baanbrekende studie uit 1976 over de rol die het DNA speelt bij de aanmaak van de verschillende antilichamen van het menselijk lichaam. FOTO: AP SPECULATIES OVER DOOD EX-DEELSTAATPREMIER: (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Een hartaanval, moord of toch zelfmoord? De speculaties over de doodsoorzaak van de om streden ex-ministerpresi dent van de Duitse deel staat Schleswig-Holstein, Uwe Barschel (43), duren ook na de sectie op het stoffelijk overschot onver minderd voort Een hartaanval is volgens de Zwitsere onderzoeksrechter mevrouw Claude-Nicole Nar- din het meest aannemelijk. Barsahel werd zondagmiddag, gekleed in bad liggend, aange troffen door een journalist. Er waren geen sporen van geweld op zijn lichaam, noch in de ho telkamer. Maar Uwe Barschels broer Eike uit Feys bij Lau sanne en de weduwe Freya Barschel-von Bismarck ver werpen de gedachte aan een hartaanval of zelfmoord. Voor hen staat vast dat Uwe Bar schel werd vermoord. Eike Barschel verklaarde gis teren voor journalisten, over aanwijzingen te beschikken dat er een complot tegen zijn overleden broer was gesmeed: „Ik ken hem heel erg goed. Ik heb zaterdag door de telefoon lang met hem gesproken. Dat was een man die zijn oude geestdrift, eigenwaarde en doorzettingsvermogen weer helemaal terug had. Hij was vol eerzucht op weg zich te re habiliteren". Op de vraag of hij meent dat zijn broer, die een zwak hart had, werd vermoord, zei hij: „Ja, dat geloof ik. Temeer daar mijn broer al lange tijd over tuigd was van een complot te gen hem en zei daarvoor be wijzen te hebben. Het leek er zaterdagavond op, dat hij in de losse steentjes een eerste mo- zaiek in het totale spel had kunnen vinden." Eike Bar schel verklaarde verder dat familieleden Uwe hadden af geraden naar Genève te gaan. Het zou te gevaarlijk ziin. Voorts lanceerde hij een felle aanval op de CDU in Schles wig-Holstein, die zijn broer Elke Barschel, broer van de overleden ex-deelstaatpremier Uwe legt een verklaring af, terwijl Barschels weduwe Fraye toeluistert. Wraakactie Weduwe Freya Barschel. die gistermiddag in Genève aan kwam hangt eveneens de moord-theorie aan. Ook zij heeft zaterdag een lang tele foongesprek met haar man ge voerd. Die zou haar enthou siast hebben verteld dat hij een man had ontmoet, ene Ro bert Ruloff of Roelof uit Han nover, die hem materiaal had beloofd waarmee hij kon be wijzen dat hij slachtoffer was van een complot. Het zou gaan om een vroegere vriend van Barschels ex-persmedewerker Reiner Pfeiffer. Pfeiffer is de man die Barschel heeft beschuldigd de aanstich ter te zijn van een groot aantal onwettige praktijken tijdens de campagne voor de deel staatverkiezing van 13 septem ber. Deze „Ruloff" was door Pfeiffer bedrogen, aldus de weduwe, en had nu wraak willen nemen. Freya Barschel: „Mijn man zei me dat hij za terdagavond een tweede af spraak met deze informant zou hebben en dat hij dan een foto zou krijgen, waarop Pfeiffer staat met een vriend met wie het complot was opgezet. Ik weet niet of die ontmoeting heeft plaatsgevonden". Het voorlopige resultaat van de sectie op het stoffelijk over schot en het eerste onderzoek van de politie wijzen veeleer in de richting van een hartstil stand of een fatale storing in de bloedsomloop. Toch moet inderdaad nog een kleine mo gelijkheid open worden gela ten, dat Barschel zelfmoord heeft gepleegd of is vermoord. Binnen enige dagen wordt be kend of bij de sectie die op het lijk is verricht, ook sporen van chemicaliën of vergif zijn aan getroffen. DOST LAAT ZICH UIT RECHTZAAL VERWIJDEREN (Van onze correspondent Cees Manders) DÜSSELDORF - Harm Dost, de Arnhemmmer die in Düsseldorf opnieuw terecht staat wegens ver koop van drugs aan Duit sers in Nederland, heeft gisteren het getuigenver hoor in zijn proces niet willen bijwonen. „Ik woon dit proces alleen bij zolang het gaat over de rechtsgeldigheid ervan. De Duitse justitie mag mij niet berechten voor iets wat ik in Nederland ge daan heb en waarvoor ik in Nederland al veroor deeld ben. Zo gauw u het getuigenverhoor begint, stap ik op". „Bitte, Herr Dost, wees toch verstandig. Luistert Uzelf ook naar wat de getuigen te vertel len hebben. Echt het is in uw eigen belang". Rechtbankpre sident Zimmermann smeekt het bijna. Als Dost bliift weigeren, trekt de rechtbank zich even terug voor beraad. Dost wordt bevo len te blijven. Dost: „Aber Herr Zimmermann. als u dat doet, dwingt u mii ertoe u te beledigen of de orde te versto ren, alleen om uit de rechts zaal verwijderd te worden. Zo ver kunt u het toch niet laten komen?" Toch komt het zover. Dost springt dan op: „Het spijt me toch werkelijk, Herr Zimmer mann. Maar nu dwingt u mij ertoe de orde te verstoren". En Dost roept (zonder al te veel overtuiging overigens): „Scheisse! Arschloch! Scheis- se!". In de Duitse taal zijn dit krachttermen die geen rechter over zijn kant kan laten gaan. Maar Zimmermann blijft de rust zelve. Tot de gerechts- schrijver zegt hij: „Schrijft u maar op: De verdachte Dost heeft de orde zozeer verstoord dat hij is verwijderd uit de zaal". Dost is al bij de deur met een triomfantelijke lach op zijn gezicht, sigaret en aan steker klaar in de hand. Het getuigenverhoor voltrekt zich met alle Grilndlichkeit die men kan verwachten. Voor één getuige trekt de rechtbank zelfs twee uur uit. Alle getui gen zijn ex-klanten die van Harm Dost in Arnhem soft drugs hebben gekocht. De cru ciale vraag is of Dost wist dat de 'shit' bestemd was voor in voer en afzet in Duitsland. ANDORRA Een enor me lawine van zand en rotsblokken heeft in het Pyreneeënstaatje Andorra een ramp veroorzaakt op de nationale autoweg N- III tussen de hoofdstad Andorra en het stadje La Massana. De autoriteiten vrezen dat minstens tien auto's met inzittenden on der het puin bedolven zijn. De reddingsploegen hadden gisteravond pas twee doden geborgen. Drie mensen zijn per helikopter zwaargewond naar het ziekenhuis ver voerd. De bergweg is over een lengte van 150 meter be dolven door een tien meter dikke laag zand en steen. Volgens oogetuigen was er op het moment van de aard verschuiving heel veel ver keer op de weg. De ramp is vermoedelijk veroorzaakt door zware regenval. VERKIEZINGSSTRIJD IN VERENIGDE STATEN: Jo Wijnen) WASHINGTON -- Als het aan het geld, de invloed, de kennis van zaken, de politieke ervaring en zijn positie binnen de Republikeinse partij ligt, dan wordt George Herbert Walker Bush (62) volgend jaar zonder twijfel de nieuwe presi dent van ae Verenigde Staten. Bush, die zich gisteren offi cieel kandidaat stelde, lijkt een ideale uitgangspositie te heb ben. Hii is vice-president onder Ro nald Reagan en heeft dus uit voerig in de politieke keuken gekeken. Hij is heelhuids door het Iran-Contra-schandaal ge komen, door er op uiterst be hoedzame wijze afstand van te nemen. Hij wordt in de Repu blikeinse partij als de belang rijkste presidentiële kandidaat beschouwd en in de opiniepei lingen steekt hij met kop en schouder boven zijn mede-re- f>ublikeinen uit. Bush is jaren- ang congreslid geweest en eerder was hij ambassadeur bij de VN en enkele jaren direc teur van de buitenlandse in lichtingendienst CIA. Kortom, George Bush kent het vak, kent de wereld en kent alle valkuilen van het politiek be drijf. Maar deze ogenschijnlijk idea le presidentskandidaat heeft ook veel tegen. Bush is nim mer een groot retoricus ge weest en zijn politieke overtui gingskracht lijkt, net als zijn verbeeldingskracht, uiterst be perkt te zijn. Bovendien staat hij bekend als een weinig be sluitvaardig man, iemand die eindeloos om de hete brij heen draait Hindemissen Bush heeft zeker niet het poli tiek charisma van Ronald Reagan. En zijn grootste na deel is misschien wel dat hij het iedere Republikein naar de zin probeert te maken. Zijn vrijages met zijn ultra-conser vatieve partijgenoten hebben hem de reputatie van een poli tiek draaier bezorgd. Bush lijkt in niets op de harde, wat ruwe zuidelijke politicus, die hij zo graag wil zijn. Hij groeide op in Greenwich (Con necticut) als zoon van senator Prescott Bush. Hij onder scheidde zich als gevechtspi loot in de Tweede Wereldoor log en als een briljant acade micus daarna. Vervolgens ve trok hij naar Texas, waar hij een fortuin maakte met olie. Zijn grootste concurrent in de strijd is senator Bob Dole. Die laatste heeft een boodschap die steeds meer Republikeinen aanspreekt Dole komt over als een bijzonder besluitvaar dig, krachtig leider. Bovendien geniet hij ae steun van zijn vrouw Elisabeth, die onlangs terugtrad als minister voor transportzaken. Elisabeth Dole is charmant en welbespraakt. En ze kent de Amerikaanse politiek door en door. Voor kandidaat Bush zijn er dus nog veel hindernissen te nemen naar het Witte Huis. M VERANDERT DEMODE NOG ZO SNEL. DE KRANT, DIE ACHTERHAALT HAAR WEL. BAYRUT De pro-Iraanse Koerdistaanse beweging KNU heeft gisteren verklaard twee Italiaanse ingenieurs te heb ben ontvoerd in het noorden van Iraq. De ontvoerders eisen in ruil voor hun vrijlating de terugtrekking van Italiaanse oorlogsbodems uit de Prezi- sche Golf. De Koerden in Iraq worden in hun strijd voor een onafhan- kelijk Koerd is tan gesteund door Iran. Italië heeft acht oorlogsschepen, waaronder mijnenvegers in het Golfge- bied of zijn op weg daar naar toe. Het ministerie van buiten landse zaken in Rome heeft gisteravond bevestigd dat drie technici zijn ontvoerd: één van hen werd half september ont voerd, twee anderen werden tien dagen geleden gevangen genomen. Het ministerie kon digde aan de affaire zo spoedig mogelijk te willen oplossen, maar „hoe" werd er niet bij verteld.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5