Geen kwaad woord van Deetman over dienst Studiefinanciering i „Betaalt koningin vermogensbelasting AbvaKabo wijst eindbod Van Dijk af KONINKLIJK HUIS Werk verpleegkundigen in buitenland kan zwaar tegenvallen Duizenden ouders weigeren aanvraag studiefinanciering in te vullen Nieuw paspoort na 1 januari te krijgen lINNENLAND SaidócOowuwt DINSDAG 13 OKTOBER 1987 PAGINA 3 [abestaanden gelicht [JMEGEN De Nij- eegse politie heeft gis- ren een 19-jarige in- oner van die stad aan houden en in verze- iring gesteld. De Nij- egenaar stuurde nabe- landen van overlede- wier namen hij lipte uit advertenties een dagblad, aanma- ngen van het niet be lande incasso-bureau irma. De nabestaan- :n moesten binnen ht dagen een bedrag n 92,50 betalen om rdere juridische stap- n te voorkomen. „Den Haag bij nacht" is de titel van de fototen - toonstellingt, die wet houder Jack Verduyn Lunel (onder meer van cultuur) op vrijdag 16 oktober opent in het stadhuis aan het Burge meester de Monchyplein in Den Haag. De tentoonstelling geeft aan de hand van zo'n 80 foto's een indruk van het nachtle ven van Den Haag. De ma ker, Ronald Schmets, wil hiermee laten zien wat zich zoal in de stad afspeelt, als het merendeel van de Haagse Foto expositie ,Den Haag bij nacht'' burgers op èèn oor ligt. Men sen als cafébezoekers, nacht portiers, prostituees, politie, brandweer, maar ook zo maar plaatsen in de stad zijn door hem in beeld gebracht. Ronald Schmets kreeg zijn opleiding aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Daar na volgde hij een jaar de Sint Joost Academie in Breda. Sinds januari 1986 is hij werkzaam als free-lance fo tograaf, waarin hij zich heeft gespecialiseerd in reportage- fotografie. Hij maakte onder meer een reportage over de Duitse lettergieterij „Der Stempel Ag", uit Frankfurt De tentoonstelling Den Haag bij nacht" is van 16 ok tober tot 28 november in de Bevolkingshal van het stad shuis aan het Burgemeester Monchyplein te bezichtigen. De openingstijden, uitslui tend op werkdagen, zijn van kwart over zes tot twee uur. Stijging immigratie DEN HAAG In de eerste zes maan den van dit jaar hebben zich 43.000 mensen vanuit het buitenland in Neder land gevestigd. Vergeleken met het eer ste halfjaar van 1986 betekent dit een stijging van 17 procent, aldus het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In het eerste kwartaal van dit jaar nam vooral de stroom asielzoekers sterk toe. In de maanden mei en juni volgde een daling nadat medio april de toelatingsprocedu re werd gewijzigd. Overigens lag in juni de totale immigratie al weer op het ni veau van de eerste maanden van dit jaar, onder meer door de toegenomen immigratie uit Marokko en de Neder landse Antillen. Naar verwachting zul len dit jaar 97.500 personen immigreren en 52.500 emigreren. Daardoor zal het immigratiesaldo 45.000 gaan bedragen tegen 33.000 in 1986. DEN HAAG Betaalt het koninkijk huis belasting over zijn - door velen op miljarden geschatte - vermogen? Het Twee de-Kamerlid Andrée van Es (PSP) heeft deze vraag gisteren voorgelegd aan premier Lubbers bij de behandeling van de begroting van het koninklijk huis. Volgens de grondwet zijn de leden van het koninklijk huis vrijgesteld van het betalen van belasting over dat deel van het vermogen dat „dienst baar is aan het uitoefenen van de functie". Over de rest moet dus wel vermogensbelasting betaald worden, meent Andrée van Es. En als dat zo is, maakt het koninklijk huis dan ook gebruik van de zogeheten anti-cumulatiebepaling? Vorige week werd bekend dat premier Lubbers op grond van deze bepaling minder belasting verschuldigd is over zijn vermo gen. Justitie onderzoekt belast inelek Lubbers ROTTERDAM Het Open- baar Ministerie in Rotterdam stelt een onderzoek in naar het lek op het belastingkantoor in Rotterdam. Aanleiding hier voor is een publikatie vorige week in het blad Nieuwe Revu over bepaalde belastingzaken van minister-president Lub bers. Het onderzoek wordt in gesteld op verzoek van het mi nisterie van financiën. Dit de partement heeft afgelopen vrijdag aangifte gedaan van „vermissing van gegevens". Het onderzoek zal naar ver wachting geruime tijd in be slag nemen. Volgens een woordvoerster van het OM in Rotterdam is dit soort onder zoeken vaak „nogal moeilijk". 11 DEN HAAG-GRONIN- eGEN Over de lippen övan minister Deetman 1 van onderwijs kwam gis teren geen kwaad woord *over de ambtenaren van ade Centrale Directie Stu diefinanciering in Gro ningen. Dat kon ook nauwelijks. Want naast 'i de minister zat tijdens de cjpersconferentie in Den Haag, waar de hele „lij densweg" van de nieuwe ;«Wet Studiefinanciering uuit de doeken werd ge- ódaan, de man die de mi nister voortdurend heeft t gewaarschuwd om het s nieuwe systeem niet zo e snel in te voeren. Voor directeur drs. J.M.C.M. .van Schoten van de directie ^Studiefinanciering was het nivan meet af aan duidelijk dat tjde nieuwe methode op zijn ^vroegst pas op 1 januari 1988 Ojzou kunnen worden inge- r 'voerd. Dan zouden hij en zijn medewerkers voldoende tijd hebben gehad om zich op de door Deetman als „uitste kend" gekwalificeerde com puter in te werken teneinde die gigantische administratie ve krachttoer naar behoren uit te voeren. „Maar", zo gaf Deetman vol mondig toe, „onder druk van de Tweede Kamer werden die goedbedoelde waarschu wingen in de wind geslagen met het gevolg dat er hier en daar in het land grote proble men onder studenten zijn ontstaan. Neen, het is beslist geen chaos. Want er zijn in Groningen immers de afgelo pen weken vele honderddui zenden poststukken wegge werkt. De meeste studenten krijgen trouwens snel hun geld. Dan kan men toch niet spreken van een wanorde, maar er zijn wel kinderziek ten". „Tja", zegt directeur Schoten vergoeilijkend als Deetman heeft bekend de dienst in Groningen onder een wel licht te zware druk te hebben gezet: „daar zijn we ambtena ren voor. We doen wat de politiek van ons vraagt. Neen, het heeft niet „ge stormd" op het departement in Zoetermeer, maar we had den de nieuwe Wet Studiefi nanciering inderdaad wat minder snel willen uitvoe ren". Hij en "zijn medewer kers zijn nu keihard bezig om de achterstand in te lopen en de ergste knelpunten op te lossen. Of Deetman gelijk heeft met zijn stelling dat de genomen noodmaatregelen voldoende zijn, moet straks blijken uit een onderzoek van externe deskundigen. Die commissie moet nagaan of de ferme constatering van de minister, waaraan door velen wordt getwijfeld, juist is. „Want", erkende de veel geplaagde bewindsman die vorige week in Nijmegen nog door stu denten met eieren werd be kogeld: „ik kan het mis schien mis hebben". Vrije hand De minister geeft de drie ex perts op het gebied van hard en sofware de vrije hand bij het onderzoek. Zij zullen na gaan of de apparatuur inder daad deugt voor de kracht toer waarvoor regering en parlement op 1 oktober 1986 het startsignaal gaven. De minister noemt de vraag van belang of de dienst in Gro ningen wel voldoende men sen aan het werk heeft en of er bijvoorbeeld niet nog meer moet worden overgewerkt om de achterstand sneller in te lopen. De ergste nood onder studen ten die als gevolg van de ge signaleerde „kinderziekten" tot nu toe van geld verstoken bleven, wordt sinds begin ok tober opgevangen door een „by-pass-operatie". Daarbij wordt het zwaar belaste Gro ninger „hart" van de studie financiering enigszins ontlast met behulp van zogeheten handbetalingen aan studen ten die duizend gulden of meer te goed hebben. „De studenten kunnen het dan wel tot 1 januari 1988 uitzingen", zo menen Deet man en drs. Van Schoten. Zij wijzen er op dat die renteloze overbruggingslening nooit meer bedraagt dan waar de studenten recht op hebben. De 22 regionale steunpunten en ook de balie in Groningen betalen na raadpleging van de computerbestanden met een uit. De minister kondigde aan dat in november wordt bekeken of die „by-pass-operatie" een eenmalig karakter moet heb ben of dat dit systeem als „noodoplossing" moet worden gehandhaafd. „Want", zei hij, „we willen voorkomen dat er nieuwe stagnaties optreden". Complimenten Tot zichtbare tevredenheid van drs. Van Schoten putte de minister zich uit met het geven van complimenten aan de Groningse dienst en het schetsen van het vele werk dat daar moet worden ver richt. Zo repte de minister over de zogeheten „witte post", brieven waarin nieuwe studenten er over klagen dat ze door hun „overstap" van Minister Deetman licht het rapport aan de Tweede Kamer toe waarin de gang van zaken bij de studiefinanciering wordt be schreven. Naast hem directeur Schoten van de dienst Studie financiering. FOTO: ANP woord kwam. In 5500 geval len was er echter heel wat speurwerk nodig om het adres van zo'n onvindbare ouder vast te stellen". Kortom, minister Deetman wilde gisteren geen kwaad woord horen van zijn ambte naren in Groningen. Zelfs bood hij oppositiewoordvoer der dr. W. Vermeend (PvdA) - die hij in een radio-inter view „stemmingmakerij" had verweten - zijn excuses aan. Deetman ziet wel in dat het ook bij Vermeend gaat om pure bezorgdheid over de si tuatie waarin heel wat stu denten zijn beland, nadat de Groninger „geldkraan" voor hen bleek te zijn dichtge draaid. Binnenkort zal de Tweede Kamer de minister aan de tand voelen over dit onderwerp en het lijvige boekwerk waarin de „lijdens weg" van de nieuwe wet Stu diefinanciering wordt be schreven. ALEX SNELLEMAN het voortgezet onderwijs naar de universiteit in een finan cieel gat zijn gevallen wegens stopzetting van de kinderbij slag. „Dat kost de Groninger dienst handenvol werk", al dus de bewindsman. En wat te denken van ouders die weigerden om te voldoen aan de wettelijke verplichting om hun studerende kinderen zo veel mogelijk financieel bij te staan? „Ga er maar aan staan", zei Deetman, toch nog tamelijk opgewekt. „Er waren maar liefst zo'n 15.000 tot 20.000 gevallen van weigerachtige ouders. Dan moet er een hardheidsclausu le worden toegepast. Maar voordat we zover zijn moeten we de aard van die „weige rachtigheid" onderzoeken. In het eenvoudigste geval is er slechts sprake van het niet of onvolledig invullen van for mulieren. In februari moes ten we aan 130.000 ouders een herinneringsbriefje stu ren, waarop dan wel een ant- f (ADVERTENTIE) UTRECHT De Abva Kabo zal morgen, bij de hervatting van het over leg over de arbeidsvoor waarden van het over heidspersoneel, minister Van Dijk van binnenland se zaken laten weten niet akkoord te zullen gaan met diens eindvoorstel. Hoewel de christelijke ambte- narencentrale nog een defini tief standpunt moet i ambtenaren alleen in hun af wijzing zullen staan. De ver- bondsraad van de AbvaKabo wees gisteren tijdens een le denraadpleging in Utrecht het eindbod van de bewindsman van de hand omdat de laagste ambtenaren er te weinig in sa laris op vooruit gaan. Vandaag zal de ACOP, de cen trale waarin alle FNV-bonden van overheidspersoneel zijn vertegenwoordigd, een uit spraak doen over het pakket arbeidsvoorwaarden voor de jaren 1987 en 1988. Een meer derheid van de FNV-ambtena- ren zal zich naar verwachting scharen achter het standpunt van de AbvaKabo. De onder wijsbond van de FNV, de Abop, heeft inmiddels laten weten voor de voorstellen te zijn. Voor de Abop zijn de werkgelegenheidsmaatregelen die de minister voor het on derwijs heeft voorgesteld door slaggevend. De AbvaKabo liet gisteren we ten geen acties aan de afwij zing te zullen verbinden. De kans dat acties zouden slagen was overigens al zeer klein ge worden nu de CMHA (centrale van middelbare en hogere ambtenaren) en het Ambtena- rencentrum de plannen van de minister positief hebben be oordeeld. Verwacht wordt dat de christelijke ambtenaren vandaag, zij het onder protest, zullen instemmen met het eindbod van Van Dijk. Voor zitter Ton de Jong van de christelijke ambtenaren liet af gelopen weekeinde al weten dat het „slikken of stikken" is. „Als wij het bod afwijzen dan zal de minister eenzijdig de ar beidsvoorwaarden opleggen. Misschien zijn we dan nog slechter af", aldus De Jong. Overigens liet ook de christe lijke onderwijsbond vorige week al weten met de voor stellen akkoord te zullen gaan. Het eindbod van Van Dijk kost ruim een miljard gulden en behelst naast een salaris verbetering een verlaging van de vut-leeftijd van 61 naar 60 jaar en specifieke werkgele genheidsmaatregelen voor het onderwijs. J4 oktober Ir. P. van Vollenhoven indertekent als voorzitter Kan de Stichting Nationaal stauratiefonds in het adhuis in Haarlem een Overeenkomst met de ge- neente Haarlem inzake het financieren van res- auraties en monumenten- anden. Actie tegen Spaanse heffing op aow overwinteraars DEN HAAG/MADRID De Sociale Verzekerings bank is in actie gekomen tegen de praktijken van de Banco Exterior in Madrid, die eigenhandig heeft be sloten de aow-uitkering van 4600 Nederlandse overwinteraars in Spanje af te romen. De Neder landse ambassade in Ma drid is ingeschakeld om een eind te maken aan het feit dat de Spaanse bank deze zomer ineens honder den guldens aan „overm$- kings- en administratiekos ten" in rekening is gaan brengen. Volgens dé Socia le Verzekeringsbank, die de uitkeringen aan de Ne derlandse bejaarden con tractueel op de Spaanse bank overmaakt, handelt de Banco Exterior in strijd met de Europese afspraken door een heffing in reke ning te brengen. De Spaan se bank blijkt Nederlandse gepensioneerden een be drag van veertig gulden per handeling in rekening te brengen. NOLLEN d, cus je ne6T it AUTO IN MQWAft. creABOersl- Vp UTRECHT Het Beter schap, beroepsorganisatie voor verpleegkundigen en verzorgenden, gaat zijn le den waarschuwen tegen de werving van Neder landse verpleegkundigen, door buitenlandse klinie ken. De organisatie zegt zeer regel-, matig en steeds mepr brieven te krijgen uit het buitenland waarin Nederlandse verpleeg kundigen worden opgeroepen daar te komen werken. M. van Ree van Het Beterschap: „Di ploma's hier in Nederland be haald, worden in Amerika niet geaccepteerd. Daardoor kan het gebeuren dat iemand die hier een volledige opleiding achter de rug heeft, daar als leerling-verpleegkundige te werk wordt gesteld, met sala risverschillen van dien. In Au stralië krijgen ze bijvoorbeeld een contract van een jaar, maar worden na zes maanden de bush ingestuurd. Verpleeg kundigen moeten beseffen dat het helemaal niet zo leuk hoeft te zijn". Volgens E. Kiebert van de Nationale Ziekenhuis raad zijn het vooral ziekenhui zen in het Midden-Oosten en in Zwitserland die in Neder land op zoek zijn naar perso neel. „Het gaat dan met name om gespecialiseerde verpleeg kundigen". Overigens zoeken ook Nederlandse ziekenhuizen over de grens naar personeel en dan vooral naar radiolabo ranten. Politiebonden roepen op tot actie UTRECHT De politiebon den NPB en ACP willen 26 oktober ongeveer tienduizend leden naar Den Haag laten ko men voor een massale demon stratieve actie tijdens de be handeling van de politiebegro ting in de Tweede Kamer. ACP en NPB roepen hun veertigduizend leden op te de monstreren tegen de voorge nomen verslechtering van de regeling voor onregelmatig en onaangenaam werk en tegen de voorstellen van de Werk groep Politiebudget, waardoor duizenden arbeidsplaatsen worden bedreigd, zo heeft ACP-voorzitter G. Koffeman vanmorgen meegedeeld. ADVERTENTIE Sinterklaas komt ongewapend nnaNEorfyLearning Centre Spuistraat 3, Den Hoog GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT (Vervolg van de voorpagina) De groep studerenden die problemen heeft met het nieuwe systeem van fi nanciering door de over heid valt volgens minister Deetman uiteen in twee delen. Ten eerste zijn er degenen die dit jaar van het middelbare naar het wetenschappelijke onder wijs zijn gegaan. Deze jongeren vielen tussen wal en schip, omdat hun ou ders na het behalen van het einddiploma geen recht op kinderbijslag meer hadden en zij niet in aanmerking kwa men voor studiefinanciering zolang ze niet daadwerkelijk met een vervolgstudie bezig waren. Deetman zegt maatre gelen getroffen te hebben om te voorkomen dat dit probleem zich volgend jaar weer vol doet. Daarnaast zijn er de jongeren, van wie de ouders weigeren het aanvraagformulier voor de studiefinanciering in te vullen. Het gevolg daarvan is dat zo iemand alleen een basisbeurs krijgt. Alleen in het uitzonder lijke geval dat iemand kan aantonen dat de relatie met zijn ouder(s) ernstig en lang durig verstoord is, kan hij toch een aanvullende financiering krijgen. Dat is bijvoorbeeld het geval als een ouder „onvind baar" is voor zijn kind en ook het departement de verblijf plaats niet kan achterhalen. Alles bij elkaar zijn er tot nu toe slechts 115 studerenden die om dit soort redenen toch een aanvullende financiering heb ben gekregen. Het totale aantal studerenden met „weigerachtige" ouders is echter veel groter: waarschijn lijk tussen de tien- en twintig duizend. Voor het kabinet is dat reden aan de Tweede Ka mer voor te stellen het'Bur gerlijk Wetboek zodanig te wijzigen dat een ouder juri disch verplicht is bij te dragen in de studiekosten van zijn kind. De kosten van de Wet Studie financiering vallen mee, aldus Deetman. De ramingen zijn voor dit jaar ziin met 34 mil joen overschreden, op een to tale jaarlijkse uitgave van ruim drie miljard. DEN HAAG Het nieuwe fraudebestendige paspoort wordt vanaf 1 januari 1988 ge faseerd ingevoerd. Gemeenten die dat willen, kunnen vanaf die datum al het nieuwe model paspoort gaan verstrekken. De ministeries van binnenlandse zaken en en buitenlandse za ken zijn dit overeengekomen met de Vereniging van Neder landse Gemeenten. De prijs van het nieuwe paspoort is nog niet bekend, maar zal waar schijnlijk iets hoger uitvallen dan nu het geval is. Voor kin deren, die nu nog kosteloos worden begeschreven, zal in de toekomst wel extra moeten worden betaald: circa 27,70. Overigens is het nog wachten op een rapport van de Alge mene Rekenkamer over de in voeringsproblemen van het nieuwe paspoort. De produktie van het paspoort is door het kabinet gegund aan het bedrijf KEP, waarin onder meer Phi lips en Kodak participeren. Onduidelijk is bijvoorbeeld tot welke wachttijden de centrale aanmaak van paspoorten zal leiden en van welk prijskaar tje het zal worden voorzien. Het huidige model paspoort blijft overigens na 1 januari gewoon zijn geldigheid behou den. Agent gewond bij schietpartij NUENEN Een 28-jarige wachtmeester van de rijkspolitie is gisteren kort na een overval op de AMRO-bank in Nuenen in zijn been geschoten. Hij is opgenomen in een ziekenhuis in Eindhoven en maakt het redelijk. De agent raakte gewond tij dens de achtervolging toen de overvallers pistoolschoten afvuur den op de politiewagen. Een van de daders gooide bovendien een handgranaat. Doordat de granaat in een heg terecht kwam, is er niemand gewond geraakt. Na een lange zoekactie konden tenslotte vier mannen worden aangehouden. Zij hadden de buit nog bij zich. In de vluchtauto vond de politie later nog een re volver en een stengun met een volle patroonhouder. De auto bleek eerder te zijn gestolen. (ADVERTENTIE) Belangrijk voor zelfstandigen! \roofh' nKomen linde' dan dit jaa' c hebben v ehad r1985 r gJSS'""lVOO» ,oaagtErM T-iü 99 76 95. uitkeri eenmalige uitkering zelfstandigen '86

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3