Synode strijdt over lekenbewegingen Homofielen voor onbepaalde tijd uitgesloten van avondmaal GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Herzog leest bij Klaagmuur voor uit Tor a kerk wereld Ds. Overeem praat met familieleden van blanke Zuidafrikanen Tentoonstelling „Islam, godsdienst en cultuur brieven /lezers £eidóc Soap-opera in VS >weer £eidóc<Bomant DINSDAG 13 OKTOBER 1987 PAGINA JERUZALEM Honderden soldaten hielden gisteren de wacht toen president Chaim Herzog van Israël het eerste jood se staatshoofd sinds de oude koningen van Israël werd die bij de plek van de Tempel uit het Oude Testament in het open baar las uit de Tora. Naar schatting 100.000 mensen hoorden Herzog bij de Klaagmuur uit de Tora reciteren in een plechtig heid die volgens ingewijden voor het laatst werd gehouden in het jaar 70, 1.917 jaar geleden. In dat jaar werd de Tempel ver woest. De avondlijke plechtigheid, weer in het leven geroepen naar aanleiding van het veertigjarig bestaan van de staat Is raël, zal voortaan om de zeven jaar worden gehouden zoals voorgeschreven in Deuteronomium tijdens Soekot (Loofhut tenfeest). Herzog las van een kleine rol die aan zijn vader Isaac Herzog, eerste opperrabbijn van Israël, toebehoorde. Premier Yitzhak Shamir had de rol uit de ark gehaald en plechtig gedragen naar het podium waar de lezing plaatshad. Er werd op de ramshoorn geblazen en de menigte zong het Ha- tikva, het Israëlische volkslied. Een aantal zeer orthodoxe jo den was weggebleven omdat aan de plechtigheid volgens hen joden deelnamen die zich niet aan de joodse wet hielden. Maar verder droegen velen in de menigte het keppeltje en de hoofd doek van gelovige mannen en vrouwen. Wat opvalt is dikwijls van slechte smaak. Maurice Roelants ROME Ongetwijfeld verveelt hij zich mate loos. Voor de Italiaanse mgr. Giussani is de syno de in Rome over de posi tie van de leek in de kerk helemaal niet inte ressant. Het wekenlange gepraat over wat een leek wel en niet mag, vindt hij niet ter zake. Het gaat in de kerk om andere dingen. "Leek of niet leek, dat is toch niet het probleem?" zo hield Giussani de synode-va- ders voor toen hij zelf het woord mocht voeren. "Wat is het christendom anders dan de schepping van een nieuwe mens?" Een niéuwe mens, een nieu we schepping, een nieuwe creatie, die termen keren tel kens terug in de toespraken yan Giussani en zijn mede standers. Het zijn de sleutel woorden voor een beter be grip van de zogenaamde "be wegingen" in de kerk. Nieu we müitante organisaties die met grote gedrevenheid de boodschap van Christus ver kondigen. De geseculariseer de wereld wordt door de be wegingen niet langer geac cepteerd. Zij proberen al lang verloren posities in de maat schappij te heroveren voor het christelijke geloof. Daar bij maken zij gebruik van de meest moderne middelen. De Italiaanse televisie-magnaat Silvio Berlusconi bij voor beeld, hoewel van huis uit so cialist, is door de beweging van mgr. Giussani volledig Carlo Donat-Cattin FOTO: AP ingepalmd. Mgr. Giussani is de stichter van de organisatie "Comu- nione e Liberazione" (CL). Zijn beweging is opgezet van uit de gedachte dat de doop een nieuwe geboorte is. Door de doop wordt de mens "per definitie een nieuwe hoofd rolspeler op het aardse to neel", aldus Giussani tot de synode-vaders. Op zijn werk, in zijn huiselijke omgeving, in de verenigingen waar hij lid van lid is, zal deze "nieu we mens" onvermoeibaar het woord van God uitdragen. En hij doet dat in onvoor waardelijke trouw aan de paus en het leergezag van de kerk. Opus Dei Giussani's beweging is niet de enige. "Opus Dei", de or ganisatie van priesters en le ken, doet steeds nadrukkelij ker van zich spreken. In Ita lië is verder nog "Azione Oattoiica" en m de Verenigde Staten de beweging rond pa ter Forrest. Eén ding hebben ze alle gemeen: ze doen hun evangeliseringswerk met grote gedrevenheid, om niet te zeggen fanatisme. Giusep pe Siri, de machtige kardi naal van Genua, typeerde "Comunione e Liberazione" ooit als "de marcherende vleugel van de Italiaanse kerk". Paulus de Zesde stelde zich enigszins terughoudend op tegenover de radicale leken organisaties. Die tijd is echter voorbij. Nu verheugen deze bewegingingen zich in de na drukkelijke ondersteuning van het hoogste kerkelijke gezag. Johannes Paulus de Tweede is een groot promo tor van deze vaak tamelijk geheimke ondersteuning van het hoogste kerkelijke gezag. Johannes Paulus de Tweede is een groot promotor van deze vaak tamelijk geheim zinnige organisaties. Niet voor niets heeft hij de leiders van "Opus Dei", "Comunione e Liberazione", evenals pater Forrest, deze maand speciaal naar Rome laten komen. Als zijn persoonlijke invités ne men ze deel aan de synode over de positie van de leek in de kerk. Deze bewegingen passen loepzuiver in het kerkbeeld van de Poolse paus. Deze is heel huiverig de leken meer taken te geven in de kerk zelf. Die zijn weggelegd voor de priester. "We moeten er voor waken van leken pries ters te maken en van pries ters leken", zo zei hij zowel tot de Nederlandse als de Zwitserse bisschoppen bij hun laatste ad limina-bezoek in Rome. De leek moet de vuist van de kerk in de maatschappij zijn. Een strijd bare leek, die zijn geloof uit wil dragen, doet er volgens de paus goed aan een stekje in een van deze organisaties Ciriaco De Mita te zoeken. "Opus Dei" is door de paus beloond met een "persoonlijke prelatuur", of tewel een eigen bisschop. Evenals Don Giussani en pa ter Forrest zal ook Opus Dei- bisschop Alvarez del Portillo uit Spanje het woord voeren tijdens de synode. Het vermoeden dringt zich op dat zij zijn uitgenodigd om de anderen te laten zien hoe het eigenlijk moet. Mgr. J. Lescrauwaet, hulpbisschop van Haarlem en namens het Nederlandse episcopaat op de synode, ziet dat niet zo. "Ik geloof niet dat deze organisa ties hier een model-functie moeten vervullen. Ik denk dat de paus hen vooral heeft uitgenodigd omdat ze zo in de evangelisatie werkzaam zijn. Daar is vooral naar ge keken". Weerstanden De nieuwe bewegingen roe pen weerstanden op. In Ne derland en Duitsland is gea geerd tegen de benoeming van priesters die lid waren van "Opus Dei". Maar ook op politiek-maatschappelijk vlak roepen de activiteiten van de bewegingen reacties op. In Italië bij voorbeeld heeft Gi ussani's "Communione e Li berazione" ook een politieke tak, het zogenaamde "Movi- mento Popolare". Aanvoer der van het "Movimento Po polare" is Roberto Formigo- ni, Italiaans parlementslid en vice-voorzitter van het Euro pese parlement. Formigoni heeft binnen de christen-de mocratische partij een kei harde oppositie georgani seerd tegen secretaris-gene raal Ciriaco de Mita. Formi goni vindt De Mita te libe raal. In Giulio Andreotti en Carlo Donat-Cattin heeft Formigoni machtige mede standers gevonden. Niet ten onrechte krijgt "Movimento Popolare" het verwijt een partij binnen de partij te vor men. Als het aan Formigoni ligt wordt de Democrazia Cristiana een politiek ver lengstuk van de kerk. Ook in andere organisaties zijn de katholieke bewegingen bezig sleutelposities in te nemen. "Parochies verou derd" Maar ook binnen de kerk zijn de lekenbewegingen om streden. Ze onttrekken zich immers aan de traditionele kerkstructuren. Voor Giussa ni zijn parochies "verouderd en achterhaald". De kerk moet naar de mensen toe gaan, vindt hij. In volledige trouw aan de paus doppen de bewegingen hun eigen boon tjes. Hef verwondert dan ook niet dat er voortdurend aan varingen zijn met plaatselijke pastoors en bisschoppen. Dat dit een heel heet hangijzer is, blijkt elke dag weer tijdens de synode. Voor- en tegen standers nemen geen enkel blad voor de mond. Kardinaal Aloisio Lorschei- der uit Brazilië, een van de meest gezaghebbende kardi nalen van Zuid-Amerika, ging hard in de clinch met de bewegingen. Hij riep hen op niet slechts naar Rome te kij ken. "Werken in harmonie met de paus betekent ook werken in harmonie met de herder van de plaatselijke kerk", zo zei hij. Keihard eis te hij dat het "parallele pasto raat" van de bewegingen verboden moet worden. De kans dat Lorscheider aan het einde van de maand als de synode met aanbevelingen komt, zijn zin krijgt, is mi niem. Daarvoor is de positie van de bewegingen inmid dels al te sterk. Lorscheider werd hard van repliek ge diend door mgr. Paul Cordes, vice-president van de Pause lijke Raad voor de Leken. De bisschoppen moeten hun macht niet gebruiken om de bewegingen te 'beknotten. "Want de bisschop is niet de machthebber in zijn diocees, maar slechts de dienaar van dezelfde Geest die ook de be wegingen inspireert", zei Cordes. Zijn conclusie moet Lorscheider en andere critici pijnlijk getroffen hebben. Cordes: "Zeker, deze geeste lijke bewegingen voeren hier en daar tot spanningen. Maar "de nieuwe wijn" heeft altijd al geleid tot een crisis van de oude zakken. De snelle groei van de bewegingen en het hoge aantal leden - volgens schattingen meer dan twintig miljoen - zijn geen bedreiging voor de kerk, maar een te ken dat de geest van God ook vandaag de dag nog krachtig werkt in zijn kerk". LEUSDEN Ds. E. Over eem, praeses van de synode van de Gereformeerde Ker ken, gaat met kerkleden pra ten die familieleden hebben In Zuid-Afrika: op 24 oktober wordt in Leusden een ge- spreksdag gehouden met het gereformeerd kerkelijk be leid als thema. Onder de groep gereformeer den met familie in Zuid-Afri ka zijn er velen die moeite hebben met het gerefor meerd beleid ten aanzien van dit land. Kernwoorden in dat beleid zijn: verwerping van -apartheid en absolute solida riteit met de onderdrukte zwarte bevolking. Kerkleden Ds. E. Overeem met familie in Zuid-Afrika kijken doorgaans wat anders FOTO: PERS UNIE tegen de ontwikkelingen in de Gereformeerde Kerken dat land aan en vragen meer een gespreksdag georgani- begrip voor de koers die re- seerd, waaraan onder andere gering en blanke bevolking ds. Overeem deelneemt, voorstaan. Ze ervaren echter dat hun mening blijkbaar weinig invloed heeft op het beleid van de Gereformeerde Kerken. Om tot wederzijdse verduide lijking en uitwisseling van standpunten te komen, heeft het Toerustingscentrum van SCOTS CHURCH IN ROTTERDAM: ROTTERDAM De twee samenwonende ho moseksuele leden van de Scots Church of Rotter dam (behorend tot de Nederlandse Hervormde Kerk), die in januari voor negen maanden van het avondmaal werden uitgesloten, mogen van hun kerkeraad er nu voor onbepaalde tijd niet meer aan deelnemen. Aanleiding voor het be sluit is de weigering van het tweetal zijn homo seksualiteit op te geven, zo blijkt uit een brief van de kerkeraad. Tegen de uitspraak is beroep mogelijk, maar de twee man nen hebben daarvan afgezien omdat de generale commissie voor het opzicht in de Her vormde Kerk (het hoogste tuchtcollege) in mei oordeel de dat een hervormde kerke raad het recht heeft samen wonende homoseksuelen uit te sluiten van het avondmaal, zo meldt hun raadsman, de Rotterdamse predikant ds. A. Polhuis. Wel ontvangt de generale sy node van de hervormde kerk begin volgende week een brief van het paar waarin ze wordt gevraagd haast te ma ken met de toegezegde „voortvarendheid" in de be zinning op de kwestie. Op haar vergadering in juni be sloot de synode zich „met voortvarendheid" te buigen over homoseksualiteit en de bijbelse beoordeling daarvan, zodat daarover „meer klaar heid" komt in de kerk. De twee homoseksuelen wa ren eind augustus door hun kerkeraad uitgenodigd voor een „constructieve discussie over hun lidmaatschap van de kerk en hun levensstijl". Het tweetal ging niet op de uitnodiging in. Op de geplan de datum, 15 september, kwamen toen alleen de pre dikant en de kerkeraad bij een. Zij kwamen tot de con clusie dat het tweetal geen „berouw" of een „andere wij ziging van zijn gedrag" had getoond en besloten vervol gens de twee voor onbepaal de tijd uit te sluiten van het avondmaal. De maatregel, die 1 novem ber van kracht wordt, is ge nomen uit „diepe bezorgd heid voor het geestelijk wel zijn" van de twee homofielen en de hele plaatselijk kerkge meenschap, zo schrijft de kerkeraad. De twee mogen weer deelne men aan het avondmaal als ze „hun zonden belijden en/of kunnen laten zien dat hun leven is veranderd en in overeenstemming gebracht met de Bijbel en de normen van de kerk". Katholieke Jongerendag Voor de tiende keer wordt "zaterdag een landelijke ont moetingsdag voor katholieke jongeren gehouden. Het mot to luidt dit jaar: Wie gelooft, heeft de toekomst. De jonge ren willen aansturen op een bewustere geloofsbeleving. Na een eucharistieviering, opgeluisterd door zang en -muziek uit Spanje, zal in de middag het Nieuwe Plan ge presenteerd worden. Inlich tingen: Werkgroep Katholie ke Jongeren, Postbus 106, 1610 AC Bovenkarspel. 11 UTRECHT Onder de titel „Islam, godsdienst en cultuur" is in het Utrechtse universiteitsmuseum een tentoonstelling van start gegaan, die tot 25 januari 1988 zal duren. Volgens de samenstellers is de Islam nauw verbonden met het culturele leven van de volken die deze godsdienst belij den en bestaan er naast alle overeenkomsten toch ook tal van verschillen in de landen waar die volken wonen. Iets daarvan laten zij op de tentoonstelling zien. Het middelpunt vormen de hoofdzaken van het Islamitisch geloof. Daarnaast komen er in kort bestek ook vier cultuurge bieden aan de orde, waarbij het gaat om de Arabische wereld, Iran, Turkije en Mali. De samenstellers moesten zich beper ken tot de hoofdzaken in verband met ruimtegebrek, maar zij hebben in ieder geval willen aantonen dat de Islam vele ge zichten kent. De tentoonstelling besteedt ook aandacht aan de Islam in Ne derland, waar naar schatting 300.000 moslims wonen, en aan wat de overheid voor hen doet, zoals bij voorbeeld in de stad Utrecht waar zeven moskeeën staan. Aan de tentoonstelling is twee jaar van voorbereiding vooraf gegaan en zij is tot stand gekomen in samenwerking met de vakgroepen godsdienstwetenschappen, Priesters bevrijd Twee rooms-katholieke priesters kwamen gisteravond in Nairobi aan, nadat zij bevrijd waren door Soedanese rebellen. De drie priesters, Salvador Ferrao (45) uit Goa (India), Lukadu Anani as uit Soedan en Joseph Pulicino uit Malta zeiden dat ze goed behandeld waren door de op standelingen. Ze waren ontvoerd dóór rebellen die tegen de islamitische regering vechten. 'rt| Brieven graag kon en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor mgezon- den stukken te bekorten. Aidscampagne (3) c Het is te gek dat de belasting- e betaler moet meebetalen aan p de anti-aidscampagne, zo stelt r een lezer in een ingezonden brief. Wanneer iedereen zijn huwelijkspartner trouw blijft is er immers niets aan de hand, een redenering die werd onderstreept met een bijbel tekst. Een merkwaardige brief. Hier spreekt iemand die zich blijkens de aangehaalde bijbeltekst christen noemt, maar wiens naastenliefde blijkbaar toch bepaalde clausu les in zich draagt. Meebetalen aan de anti-aidscampagne vindt de briefschrijver te gek. Met andere woorden: helpen voorkomen dat nog meer men sen deze dodelijke ziekte oplo pen, daar heeft hij geen stui ver voor over. Als die mening de geest van het christendom zou vertegenwoordigen, dan zou deze religie een wel zeer verwerpelijk stroming zijn. Gelukkig is dat niet zo: het christendom (althans: de bijbel en meer in het bijzonder het Evangelie) predikt mededogen zonder aanzien des persoons en zonder oordeel. Overigens: de mening dat men veilig vrijt wanneer men zijn huwelijks partner maar trouw blijft, zal niet in alle gevallen opgaan. Wanneer je zelf trouw bent, maar je partner dat niet is zon der dat je het weet, loop je ook het risico aids te krijgen. P. v.d. Molen, RIJSWIJK. Gehandicapten Moeten dan maar terwille van de loonsverhogingen de ver moedelijk gehandicapte kinde ren in de toekomst in de moe derschoot geaborteerd worden? Daar komt het toch uiteindelijk op neer, zonder dat prof. dr. H. van Andel dat met zoveel woorden zegt. In onze zogeheten welvaartsstaat is blijkbaar steeds minder plaats voor zieken, kinderen, ouden van dagen en helemaal niet meer voor gehandicapten. We mogen toch niet besluiten dat alleen nog maar zij, die ge zónd zijn reent hebben op een bestaan? Waar de oude on rechtvaardigheden met succes bestreden zijn komen er nieu we voor in de plaats, die nog veel onrechtvaardiger zijn. Want nu gaat het met recht om de „zwakken"! C. Noorderwier, DEN HAAG. Onnodig Het maken van koppen is blijkbaar een kunst, die ken nelijk niet iedereen verstaat. De tekst „Jaarlijks overlijden 400 verkeersslachtoffers onno dig" is onzin. Van geen enkel verkeersslachtoffer kan men stellen dat het nodig is dat hij- zij overlijdt. Wanneer er had gestaan: „Onzorgvuldig hande len in ziekenhuizen kost veel verkeersslachtoffers het le ven", dan zou dat misschien wel erg lang, maar in elk ge val correct zijn geweest. K. Verschoor, DEN HAAG. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. J": De Amerikaanse soap-opera blijft niet beperkt tot de tele' sie. Wie met Europese afstandelijkheid kijkt naar de aanlo tot de Amerikaanse presidentsverkiezingen van volgend jai kan zich nauwelijks aan de indruk onttrekken dat ook één langgerekte soap-opera is. Dat was al een beetje het val bij de verkiezing van Ronald Reagan, de gewezen film; teur die tot tweemaal toe de harten van de Amerikanen het Witte Huis veroverde. Maar dit jaar is het pas goed ra< Overspel, leugens, blunders, tranen en bedrog bepalen tot heden het beeld. De eerste kandidaat die uit de serie werd geschreven w^n de Democraat Gary Hart. Nadat zijn gehele privé-leven doorgelicht bleef alleen de vraag onbeantwoord of hij daa werkelijk het bed had gedeeld met een actrice. Daardot bleef de mogelijkheid open dat hij, net als Bobby Ewing Dallas, opeens toch weer in de serie zou opduiken. Maar n dat enige proefballonnetjes in die richting waren doorgepri verdween Gary Hartpence zoals de kandidaat heet voordat hij zo nodig zijn naam moest veranderen defin tief van het toneel. HaRTS vroegere collega senator Joseph Biden was de gende die van de titelrol werd geschrapt. Biden misbruik zijn rol als voorzitter van een belangrijke onderzoekscor missie om meer landelijke bekendheid te krijgen als pres dentskandidaat. Maar ook voor hem voorzag het scenario ui) eindelijk niet in een heldenrol: hij moest bekennen voor zij speeches rijkelijk te hebben geput uit beroemde toesprak^ uit het verleden, zonder bronvermelding. Toen bovendie j bleek dat een reclamefilmpje van Biden een exacte kop was (in woord èn gebaar) van een soortgelijk filmpje van uil gerekend de Britse Labour-leider Neil Kinnock, verdwei ook hij uit het beeld. De serie was hiermee nog niet ten einde. Het kenmerk vj een soap-opera is immers dat je vrijwel eiildeloos op hetze] de thema kunt voortborduren, zoals gouverneur Michael Di kakis van Massachusetts heeft ervaren. Aanvankelijk had een sympathieke rol, niet in de laatste plaats omdat zijn ecli genote uiterst openhartig was geweest over haar drugsversl ving. Maar kansen kunnen verkeren. Het voor Biden zo lastende reclamefilmpje naar het voorbeeld van dat van KiJj nock bleek in elkaar te zijn gezet door een naaste medewej( ker van Dukakis. De gouverneur houdt vol dat hij er ni«|v van heeft geweten. Maar niemand hoeft er vreemd van op|^ kijken als ook Dukakis uit de serie wordt verbannen. Dj huilbui waarmee afgevaardigde Pat Schroeder bekendmaajc te dat zij géén kandidaat zou zijn, paste eveneens in de besj( traditie van de soap-opera, al bezweert Schroeder dat de tn( nen niet in haar script voorkwamen. r HOEWEL bij de Republikeinen zich nu ook kandidaten vic redelijk formaat zoals de degelijke en kapitaalkrachtige vidj president Bush hebben gemeld, heeft het Republikein!] kamp eveneens tijdig acteurs afgeleverd voor de soap-opent De voormalige televisie-dominee Robertson heeft niet alleél moeten toegeven te hebben gejokt over zijn huwelijksdata I om te verheimelijken dat zijn eerste zoon tien weken vat zijn huwelijk het levenslicht zag, maar bovendien dat hl steeds ten onrechte heeft verklaard een universitaire studi in Engeland te hebben afgemaakt. Dat laatste is zelfs in M derland al voldoende om een staatssecretariaat mis te lopei VERANTWOORDELIJK voor deze niet aflatende tragi-k< medie zijn zowel de Amerikaanse media als het Amerikaan^ systeem van presidentsverkiezingen: de televisie-democrat»< In een dergelijk systeem is alleen plaats voor mensen m' voldoende geld. Of je voldoende geld binnenkrijgt is in hqj mate afhankelijk van je tv-presentatie: de verpakking daarbij belangrijker dan de inhoud. Aangezien alle kandij ten zich voordoen als zeer rechtschapen burgers met hor morele opvattingen, hebben de media zich toegelegd op ee genadeloos antecedentenonderzoek. Daarbij concentreren J. zich op het persoonlijke leven en hebben zij een opvallen! blinde vlek voor de politieke boodschap van de kandidate! VOOR de gemiddelde kiezer in de VS is dat niet zo'n pip bleem. Voor de Amerikaan tellen in het stemhokje vooiÈ een bepaalde integriteit van de kandidaat en de eigen porti monnee. Mede daardoor heeft de aanloop naar de verkiezip gen van volgend jaar zó zeer de kenmerken van een traj komedie, dat de inzet van deze gebeurtenis bijna over hoofd zou worden gezien: het leiderschap van een sup< macht die in het Westen een dominerende rol speelt. Aanhoudend wisselvallig DE BILT (KNMI) In een krachtige westelijke stroming boven de oceaan worden ver schillende storingen snel naar West-Europa gebracht. De sto ringen worden afgewisseld door gebieden met opklarin gen. Het weer houdt dan ook een wisselvallig karakter. De komende dagen zal het minder koud zijn dan gisteren toen het in het oosten van het land niet warmer werd dan acht graden. In het grensgebied met Duits land is gisteren 20 millimeter regen gevallen. Vrijdag zal het vrij zacht weer zijn. Een diepe depressie, die over de oceaan nadert, zal dan in West-Euro pa een krachtige zuidelijke wind veroorzaken waarmee vrij warme lucht naar het noorden zal worden getrans porteerd. De depressie kan zo wel vrijdag als zaterdag langs de kust storm brengen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië: Eerst af en toe opklaringen, donderdag vanuit het zuidwesten regen. Middagtemperatuur van 12 graden in het zuidwesten tot 7 graden meer naar het noor den. Britse EilandenMorgen van uit het zuidwesten regen en buien, donderdag tijdelijk meer opklaringen. Middag- temperatuur van 14 graden in het zuiden tot 11 graden in het noorden. Denemarken: Morgen een en kele bui, donderdag regf Middagtemperatuur rond graden. Benelux, noordwest-Franki noordwest-Duitsland: Morj vanuit het zuidwesten reg donderdag tijdelijk meer klaringen. Middagtemperati 13 tot 16 graden. Duitsland, noordoost-Frai rijk. Half tot zwaar bewolkt enige regen. Donderdag tiji lijk meer opklaringen. M dagtemperatuur 14 tot 18 g den. WEERRAPPORT HEDENMORGEN bew. 19 10 Malaga Mallorca Malta Moskou Milrichen Td-Aviv

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2