Fokkerin financiële nrohlemen In één klap Russische onderwereld kan zich met Mafia meten Anne Frankstichting gaat met stripverhalen vooroordelen te lijf Dinsdag 13 oktober 1987 79e jaargang no. 23934 Uitgave Westerpers. behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas. Chef redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand I. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vri)dagvan 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)(. 0,64 per mm. kleintjes 0,45 per mm Af en toe zon, later van het zuidwesten uit meer bewol king gevolgd door regen. Mi nimumtemperatuur 7, middag- temperatuur ongeveer 13 gra-. den. Matige zuidenwind. Aan houdend wisselvallig. Zon op: 7.01; onder. 17.49. Scheveningen hoog water: 7.21 en 19.42; laag water: 2.06 en 13.23 uur. Zaterdag 17 oktober bij deze krant VERZEKEREN SPAREN BELEGGEN. Nobelprijs vrede oor president Arias an Costa-Rica |LO De president van Costa Rica, Os- Arias heeft de Nobelprijs voor de vrede 1987 gewonnen. Het Nobelcomité ken- i de prijs aan Arias toe voor zijn werk aan vrede in Midden-Amerika. „Zijn inspan- ig leidde tot overeenstemming over een desplan in Centraal-Amerika", zei de irzitter van het comité, Egil Aarvik van- rgen. „Als de belangrijkste architect van vredesplan heeft president Arias een tekende bijdrage geleverd aan de moge- e terugkeer van stabiliteit en vrede in gebied dat lang is geteisterd door twis- en burgeroorlog". Houten horloge Alleen de quartz- componenten van dit Franse horloge zijn niet van hout. Voor de rest is „Tai ga" een puur boomprodukt, bewerkt door Jean-Pierre Sa- vignac. Binnen kort zijn de eer ste „Taiga's" voor een paar duizend gulden te koop in de (duurdere) win kels. FOTO: AP Raketinslag Baghdad: veel kinderen gedood BAGHDAD Een Iraanse raket heeft vanmorgen een school in de Iraakse hoofdstad Baghdad getroffen. De raket explodeerde kort voor acht uur, het tijdstip waarop de lessen beginnen. Voor zover bekend vonden dertig men sen, voor het merendeel kinderen, de dood. Zeker tweehonderd mensen raakten gewond. Inwoners zeiden dat het schoolgebouw in een dichtbevolkte wijk staat en dat een aantal huizen en winkels in de nabijheid zijn verwoest. Na de raketinslag, stortte het schoolge bouw geheel in. Het was de vijftiende keer dit jaar dat Baghdad door een ra ket werd getroffen en de vierde keer in acht dagen. Treinverkeer rond Amsterdam dupe sabotage AMSTERDAM Volgens de Amsterdamse politie is de sto ring aan wissels en seinen die sinds vanmorgen het treinver keer tussen Amsterdam en Haarlem c.q. Zaandam flink in de war gooit, zo goed als zeker het gevolg van sabotage. Twee relaiskasten brandden uit en in de omgeving van de volks tuinen bij de Contactweg in Amsterdam waren signale ringskabels vernield. De ver nielingen zijn nog door nie mand geclaimd. Schuurtje in Poeldijk vol dode katten POELDIJK In een schuurtje in Poel dijk heeft de politie veertig dode katten gevonden die waren opgeborgen in vuilniszakken. Een Hagenaar die met zes dode katten in zijn auto bij het schuurtje aankwam op het moment dat de dierenbescherming de eerste dode dieren naar buiten bracht, werd aange houden. Hij beweerde dat hij de katten vervoerde in opdracht van een andere Hagenaar. Deze is vandaag verhoord. In het schuurtje waren ook zes levende katten. Twee kadavers zijn door dieren ambulance De Wijs naar de gezond heidsdienst in Gouda gebracht, waar de doodsoorzaak moet worden vastgesteld. leetman ntkent ïaos bij ienst studie- nanciering !N HAAG Een com- ssie van drie wijze men- gaat het nieuwe sy- em van studiefinancie- g bekijken. Minister i etman wil daarmee een i de maken aan de „wel- Jnietes-discussie" die al maanden lang wordt roerd tussen hem en voorbeeld een meerder- d in de Tweede Ka- l r. Het VVD-kamerlid inssen wil niet langer r epteren dat Deetman jpor de problemen weg- ipt". Hij meent dat de lister, zolang hij de 1 iblemen niet toegeeft, Jeeds meer gaat irrite- commisie van wijze men- bestaat uit C. de Hart, drzitter van de Adviesraad er Onderwijs, mevrouw Hunter, hoofd (geautoma- t^erde) informatie van Shell land, en A.J. Vermaat, - rzitter van het College van Muur van de Hogeschool f|desheim in Zwolle. Deze deskundigen moeten het ossende woord spreken: is litvoering van de wet stu- r inanciering nu wel of niet tl geregeld? minister meent van wel. ^spreekt nog steeds hart- dig tegen dat er sprake is een chaos. Het overgrote van de 1,7 miljoen stude ren krijgt keurig op tijd geld, aldus de minister, de snelheid waarmee ten worden afgehandeld aanzienlijk zijn toegeno- fcroblemen met het nieuwe em betreffen volgens de ister een naar verhouding he groep. De meest urgen- jevallen zijn inmiddels ge en via de zogeheten by- operatie, die wordt uitge- 1 door de 22 steunpunten et land. 3: Geen kwaad woord Deetman over dienst financiering; Duizen- ej ouders weigerachtig ders verplicht Üjt betalen idiekosten it HAAG In het burger ij wetboek zal de bepaling len opgenomen, dat ou- onderhoudsplicht hebben is hun studerende kinde- Ouders worden dan wet- verplicht bij te dragen in itudiekosten van hun kin- De kinderen kunnen geld zelfs bij hun ouders i vorderen. Dit schrijft mi- ^er Deetman in zijn nota de studiefinancieringspe- ilen. De bewindsman kon- "]t verder aan dat hij de zo- iten „partnertoeslag" en de oudertoeslag wil afschaf- vanwege de hoge kosten 'erbonden zijn aan de con- van de gegevens. ADVERTENTIE AUTOVERHUUR F.PRANGEftS irhuur van lux* auto'* en per- onenbusjes vanaf 30.- p.dag. OVERHEID MOET OPNIEUW BIJSPRINGEN DEN HAAG De Nederlandse vliegtuigbouwer Fokker verkeert in financiële problemen. Door budge toverschrijdingen en vertragingen in de afleveringsprogramma s van de nieuwe vliegtuigen Fokker-50 en Fokker-100 dreigt de kas van het concern leeg te raken. Nieuwe le ningen en een verdere versterking van het eigen vermogen zijn nood zakelijk. President-directeur Frans Swarttouw is inmiddels in onderhandeling met de Ne- Handel in aandelen Fokker opgeschort AMSTERDAM De notering in Fokker aandelen is vanmorgen op de Amsterdam se effectenbeurs opgeschort. Volgens een woordvoerder van de beurs werd de han del onderbroken, omdat Fokker had aan gekondigd in de loop van vandaag met een „koersgevoelige" mededeling te zullen komen. Bij het begin van de handel werd de koers van een aandeel Fokker daarom bevroren op de slotkoers van maandag: 57,50. Bij het sluiten van deze editie was bij Fokker niemand bereikbaar voor com mentaar. derlandse overheid over aanvullende steun. Economische Zaken heeft dat be vestigd, maar weigert op details in te gaan. Intern bij Fokker wordt gezegd dat ten minste enkele honderden miljoenen guldens nodig zijn om de kas-tekorten van het concern aan te kunnen vullen. Het nieuws over de financiële problemen bij Fokker kwam onlangs ter sprake in het overleg tussen directie en Centrale Ondernemingsraad van Fokker. Volgens Fokker-woordvoerder Ger Knook zei Swarttouw bij die gelegenheid dat er een „liquiditeitsprobleem" is ontstaan als ge volg waarvan het eigen vermogen ver sterkt moet worden. De Nederlandse overheid verleende tot dusverre al ruim een miljard gulden steun voor de nieuwe vliegtuigprogramma's van Fokker en daarnaast verstrekte een con sortium van ABN, Amro en NIB eind vo rig jaar een krediet van 500 miljoen gul den. De gelijktijdige ontwikkeling van de Fokker-50 en Fokker-100 heeft echter meer geld gekost dan begroot was. Boven dien staan tegenover de enorme uitgaven nog relatief weinig inkomsten. De ver koop van de oudere toestellen F-27 en F- 28 is vorig jaar gestaakt en de eerste F-100 moet nog afgeleverd worden. Van de F-50 zijn er in totaal drie afgeleverd. Opruiming mosterdgas Britse soldaten, gehuld in beschermende kleding en zuurstofmaskers, dragen een container weg waarin zich het levensgevaarlijke mosterdgas bevindt. Meerdere van die containers werden on langs ontdekt in een veld in Basinstoke, ten zuidwesten van Londen. Tijdens de Eerste Wereldoor log werden duizenden soldaten verblind en gedood door het gas, waarvan het gebruik inmiddels verboden is. FOTO: AP Voetbal op tv STICHTING LICHTGEWICHT: „Aantal couveusebaby's moet drastisch dalen" DEN HAAG Het aantal kinderen dat zo vroeg wordt geboren dat het in couveuses moet worden geplaatst, moet drastisch worden terugge bracht. Dat is de voornaamste doelstelling van de stichting Lichtgewicht, die zich vanoch tend in Den Haag heeft gepre senteerd. De stichting juicht het op zich toe dat staatssecre taris Dees van volksgezond heid het aantal intensive-care couveuses gaat verhogen van 100 naar 170, maar vindt het van groter belang dat het aan tal te vroeg geboren baby's daalt. Dat verhoogt de levens kansen van deze kinderen en behoudt hen wellicht voor sommige moeilijkheden op la tere leeftijd. Om dat te berei ken zal de stichting weten schappelijk onderzoek doen naar de geboorte en de bege leiding van couveusekinderen, betere zwangerschapszorg pro pageren en voorlichting geven. AMSTERDAM Ieder een kent de clichés: zi geuners stelen maar spe len mooi viool, negers zijn lui en joden zijn altijd op geld uit. De Anne Frank-stichting heeft twee stripbrochures uit gegeven waarin deze vooroordelen over mede mensen worden ont kracht. In de boekjes „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" en „Leuk of niet" wordt voor leerlingen van het basis- en voortge zet onderwijs de achter grond van deze stereoty pen uit de doeken ge daan. Stripfiguren worden van een andere kant bekeken. Zo vertelt een zigeunerjongetje dat hij niet één zigeuner kent die viool speelt. De strip tekenaar van Sjors en Sjimmie legt uit waarom Sjimmie in de loop der ja ren zo veranderd is. De brochures van de stich ting zijn al door een groot aantal scholen besteld om als lesstof te worden be handeld. Morgen neemt Anton Dreesmann het eerste exemplaar in ont vangst van het boek „Vreemd gespuis" dat door de Anne Frank stichting is uitgegeven in samenwerking met AM BO/NOVIB. Het is een uiterst actueel boek, om dat het gaat over de reac ties van Nederlanders op de komst van immigran ten en vluchtelingen. Hoeveelheid huisvuil amper te verwerken DEN HAAG De hoe veelheid huisvuil in Ne derland is afgelopen jaar met acht tot tien procent toegenomen. Daardoor' draaien de vuilverbran dingsinstallaties op hun maximumcapaciteit en zijn zij niet in staat het vuil te verwerken als een van de ovens uitvalt. De toename van de hoeveelheid afval is het gevolg van de eco nomische groei, het inzak ken van de markt voor oud papier en een strikter beleid van België ten aan zien van de toelating van afval. De Zuidhollandse gedepu teerde Van der Vlist van milieu denkt de proble men op te lossen door nau were samenwerking met Noord-Holland en Utrecht. Sneeuw! pTHULLEND ARTIKEL SOVJET-JOURNALIST: jPSKOU De georgani- Jtrde misdaad tiert welig J de Sovjetunie. Protec- intimidatie, handel in Ifdovende middelen, restitutie, huurmoorden, '♦arte markthandel en ®*lastingen" op illegale kapitalistische werkplaat sen waar produkten ge maakt en tegen woeker winsten verkocht worden, kenschetsen de maffiose praktijken van de Russi sche onderwereld. Verantwoordelijk voor dit op z'n minst uitzonderlijke beeld van de Sovjet-gemeenschap is een Sovjetrussische journalist, wiens verslag van misdaad en corruptie in Gorbatsiovs „glas- nost"-tijdperk (openheid, red.) door de autoriteiten verboden werd. Zijn artikel werd daarna naar het Westen gesmokkeld en gepubliceerd in Strana i Mir, een krant voor Russische emigranten, in München. Dmitri Lichanov, speciale ver slaggever in de republiek Oez bekistan voor de Moskouse krant Ogonjok, verklaart on dubbelzinnig dat „lokale cri minele organisaties de kunst afkijken van de Maffia en hun methodes en ervaringen ko piëren". Hij baseert zijn bevin dingen op politierapporten en geheime officiële documenten en komt tot de conclusie dat de opkomst van de georgani seerde misdaad in Oezbekistan een tamelijk recente ontwik keling is. GABRIEL RON AY Copyright The Sunday Times, Londen Pag. 5:„Peetvaders" gaven aanzet tot expansie Sovjet russische Mafia Terwijl het waterverbruik van de industrie alsmaar stijgt, de ambtenarenbonden het laatste bod van minister Van Dijk maar niets vinden, er gewaar schuwd wordt voor het ronselen van verpleegkundi gen door buitenlandse ziekenhuizen en de parle mentaire enquête over de woningbouw nieuwe stof tot spreken geeft, maken sommigen zich nog altijd zorgen over de vraag hoe hij dat nieuws allemaal in één klap kan overzien. Ten onrechte, want zij kennen zeker de Leidse Courant nog niet. Het dag blad voor Leiden en omgeving, dat niet alleen het plaatselijk nieuws hoog in zijn vaandel heeft staan, maar ook het landelijke en wereldgebeuren nauw keurig in de peiling houdt. In één oogopslag vindt u dagelijks het nieuws, keurig gerangschikt op de pagina's waar het hoort, in de krant die u zoekt: de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement H or den geweigerd

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1