Langs Omwegen Schouwburg op Schuttersveld en verkeersplein Geregracht Voor de Breestraat is het nu alles of niets Ccidae (Somant HOOFD DIRECTIE STADSVERNIEUWING GEMEENTE LEIDEN MET VUT: ,EIDEN OMGEVING DINSDAG 13 OKTOBER 1987 PAGINA 13 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie ,u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pirtrr- Hardnekkig rechter schrok even toen verdachte naar voren [wam. De jongeman met en flink postuur, de broek liet helemaal op de juiste laats en breed in de schou- jers. leek een reus vergele- ten bij de drie kleinere leren in het zwart aan de ndere kant van de tafel. De lerdachte deed erg onver- thillig, alsof het een „mak- iie" was om de heren onder |e tafel te krijgen. Rechter bijker en officier van justi- |e Van Eek deden echter liet voor deze reus onder, jterker nog: het leek wel of ij de jongeman al kenden h wisten wat zijn betoog hu brengen. Dat geintje gebeurde aan e Haarlemmertrekvaart in taats van aan de Haarlem merweg, hoor", brulde de bus. De Leidenaar was in bbruari 1986 door de politie ingehouden omdat hij zon- br rijbewijs had gereden. Dat klopt niet helemaal. Ik rilde die auto verkopen en pn ander maakte op dat loment een proefrit". Vol- fens de rechter stond de Lto echter op naam van eze omvangrijke Leidenaar was hij wel schuldig aan pt „rijden" zonder rijbe- lijs. „Ik heb daar schijt in", brulde de flinkerd op- feuw. „Ik heb toen niet ge- fden. Die gozer die een froefrit maakte, werd door f politie achtervolgd. Hij ivam net bloedsnel terug- jden, achtervolgd door de iplitie. Op het moment dat i de sleutels uit het contact palde en de deur afsloot, f am de politiewagen er al in. Toen kreeg ik de jhuld". Rechter Spijker lerkte op dat hij in het po- jierapport had gelezen, dat Ij diezelfde morgen in de ato achter het stuur was isignaleerd. Toen de agen- (n de auto opnieuw tegen- ]vamen, zijn ze hem ge- iplgd. „Ja, ja dat zou ken- Itn. Ehh..kunnen. Ik heb lel eens in die auto gere- kn", vertelde de Leidenaar. li bent. zoals Simon Car- ïïggelt zou zeggen, een ^ranekkig typ. U hebt l'eral lak aan. U bent al tker aangehouden voor it rijden zonder rijbewijs ook voor enkele andere tken. Evenals de vorige Éren hangt u nu weer zo n tul-verhaal op", aldus de ïficier. ia, ik heb geen geld om rij pen te nemen. Moet ik w maar weer gaan ste- V" Van dat stelen leek de Ijchter alles te weten. Hij lig er echter niet verder in. Dat zou de jongen jaar weer op verkeerde ge- Jchten kunnen brengen. Jt was immers al de vier- t keer dat hij voor de kan- jirechter moest verschij- "tn. De laatste keer was in li '84 geweest. Vanaf die mim was een proeftijd in- Tgaan van twee jaar: bij In overtreding met het rij- :|n zonder rijbewijs tijdens e periode zou het goed mis in. Nu bleek dat hij tijdens 1 proeftijd had gereden Tider het papiertje op zak hebben. De officier was it zat en snoerde de jongen l mond door direct met n flinke eis op tafel te ko- Tin. „Dat mystieke verhaal In jou geloof ik niet. Ik eis 7ee weken hechtenis fkarvan één week voor waardelijk met een proeftijd Jn twee jaar". De rechter Hikte instemmend en daar- e was de kous af. portief tn sportiever en zeker inker persoon werd met Jit meer respect behandeld jor de heren van het kan- ngerecht. De sportieveling id in december '85 op een ijptor op de Hooigracht ge- den zonder een juiste ken- kenplaat. „Het was een 4-the-roadje meneer. Ik ld hem net gekocht maar ld zelf ook gezien dat het zelfgemaakte nummer- kat was met plakletters. Ik llde daar iets aan doen, aar nog voor ik de kans Jeeg, werd ik aangehou- x", sprak de jongeman, jlgens de officier was hij JUer wel strafbaar. Op de iag wat de jongeman ver- ünde antwoordde hij: „Ik n"ijg een studiebeurs, me- jjer, want ik zit op de jortacademie". Hoeveel dat ïl niet was: „Nou, dat is Jg niet rond. Ik krijg nu maar 540 gulden en Jjn kamerhuur is 300 gul- jn. Ik hou dus niet veel jer". De officier begreep i volkomen, evenals de Jnsen in de zaal die be- jjpend knikten toen het 5èr de studiebeurs-proble- Jtiek ging. De rechter 3acht uitkomst. De jongen J*eg schuldig zonder straf Jidat de zaak inmiddels na jee jaar was verjaard. JULIA VAN BOHEMEN EXPOSITIE „NIET GEBOUWD LEIDEN" IN MUSEUM DE LAKENHAL LEIDEN Hij is misschien wel de bekendste ambtenaar van de gemeente Leiden. Dat dankt hij aan de VPRO-televi- sie die begin dit jaar een twee delige documentaire uitzond over.de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in Leiden waar in hij met veel geduld en be trokkenheid aan twee bejaarde Leidenaars in hart in nieren (in het hartje van de binnen stad beter bekend als Bets en Neuteboom) uitlegde dat ze misschien maar niet bij elkaar zouden moeten gaan wonen. Financieel zouden ze er niet veel wijzer van worden en bo vendien: als je bij elkaar gaat wonen, heb je daar niet alleen de lusten, maar ook de lasten van. Ch.F. van der Weijden, hoofd van de Directie Stads vernieuwing waar hij zich vooral met de monumenten zorg bezighield en in zijn vrije- tijd voorzitter van het bestuur van een aantal hofjes en be jaardencentra in de binnen stad, kreeg zo'n 150 reacties op dat optreden „Uit het hele land. Leuke en ook hele gek ke", zegt hij nu in de Regen tenkamer van het Van Brouckhovenhof aan de Pa pengracht. Chris van der Weijden neemt deze week afscheid van zijn collega's in het Stadsbouwhuis. Hii maakt gebruik van een re geling, die ambtenaren de mo gelijkheid biedt na veertig jaar in overheidsdienst met VUT te gaan. Van der Weijden doet dat, ook al is hij pas 55 jaar. „Ik heb er lang mee rond gelo pen, want is het toch een hele stap, maar binnen de gemeen te is nu een reorganisatie aan de gang. Een aantal afdelingen wordt samengevoegd en daar door kwam het wel handig uit dat ik wegga. Bovendien is de uitdaging er een beetje vanaf. Sinds het begin van de jaren zeventig is de binnenstad voor een groot deel opgeknapt. Ik ben altijd iemand geweest, die snel resultaten wil zien, maar alle grote projecten zijn nu achter de rug. Alleen voor de Stadstimmerwerf aan het Gal- fewater moeten we nog een estemming vinden en we moeten het restaureren. Ver der zal het de komende jaren zaak zijn te behouden wat we hebben. De gemeente zal moeten voorkomen dat we over tien jaar weer moeten gevoerd, al was het wel om streden. Tangenten Minstens zo omstreden wa ren de plannen die in de loop der jaren zijn ontwikkeld voor de afwikkeling van het verkeer. Gedeeltelijk zijn deze plannen uit de jaren vijftig en zestig, die het auto verkeer ruim baan moesten geven, inderdaad uitgevoerd, waarbij het zeer de vraag is of anno 1987 iemand er ge lukkig mee zou zijn geweest als ze het niveau van de te kentafel volledig waren ont stegen. Het idee was dat er een ruit rond de binnenstad moest komen en die ruit bestond uit wat werd genoemd vier tan genten. De Langegracht en de Hooigracht werden uitge voerd, maar de plannen met de Witte Singel, de Jan van Houtkade en de Trekvliet haalden het niet. Zo had de Trekvliet veranderd moeten worden in een brede door gaande weg met een brug over het Galgewater en bij de Geregracht had een enorm verkeersplein moeten ko men. Daarbij hoorde een se rie brede toegangswegen, waarvan de Schipholweg, de Lammenschans weg (een paar jaar geleden weer versmald) en de Plesmanlaan zijn aan gelegd. De plannen verdwenen in de ijskast omdat men ze te grootschalig achtte en boven dien zou de historische bin nenstad er te veel door worden aangetast. Wat de Witte Singel betreft, speelde daarbij onder meer de nieuwbouw van de universi teit een rol. Waar nu de hui dige gebouwen aan de Witte Singel staan, had een toren flat van 125 meter hoog moeten komen, stelden de ar chitecten Zanstra, Gmelig Meyling en De Clercq Zubli in het begin van de jaren zes tig voor. Over de Trekvliet had een viaduct moeten ko men om een parkeergarage te bereiken. De gemeente raad stemde in 1968 met plan in, maar het ontwerp zou door de vele protesten en door een bouwstop bij de Rijksoverheid nooit worden uitgevoerd. Muziektheater Dat de Leidse Schouwburg nog steeds de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest is, dankt Leiden aan een gebrek aan financiën. Al in 1929 vond burgemeester Van LEIDEN Hebben de archi tecten, de stedebouwers en de politici Leiden de afgelopen decennia verpest of hebben ze er juist voor gezorgd, dat Leiden leefbaar is geworden? Zijn de goede plaatsen be bouwd en de verkeerde opengelaten? Is het bijvoor beeld terecht dat het Stad huis staat, waar het nu staat of had het ergens anders ge moeten? In het Stedelijk Mu seum de Lakenhal is een ten toonstelling ingericht die op die vragen geen antwoorden wil geven, maar wel een in druk geeft hoe Leiden er uit had kunnen zien. Dan had wel een aantal soms zeer in grijpende ideeën en bouw plannen van het begin van deze eeuw tot in de jaren tachtig niet onderin een la moeten verdwijnen, maar daadwerkelijk moeten worden uitgevoerd. De expo sitie kreeg dan ook als toe passelijke titel „Niet gebouwd Leiden". Hoe vergaand sommige plan nen waren, blijkt uit een be zoekje aan de Lakenhal en uit de catalogus, die bij de ex positie is uitgegeven. Onder redactie van W. Moerman, conservator van de Laken hal, is met hulp van onder meer de gemeente Leiden en architecten een aantal niet uitgevoerde bouwplannen bijeen gebracht. De Stadhuisbrand van 1929 vormt het begin. „Als een lo pend vuurtje' ging het op 12 februari 1929 door de stad dat het stadhuis in brand stond, schrijft Moerman. Het eeu wenoude zestiende eeuwse bouwwerk werd geheel ver woest. Pas op 16 februari kon de brandweer vertrekken en onmiddellijk ontstonden plannen om het stadhuis weer uit zijn as te laten her rijzen. Uiteindelijk besloot de gemeenteraad de Hilversum- se gemeente-architect W.M. Dodok opdracht te geven een nieuw stadhuis te ontwerpen, dat op de plaats van het oude moest komen, maar het mocht wel groter worden. De oude gevel die ondanks de felle brand was blijven staan, moest worden gehandhaafd. Het plan werd in 1930 open baar en ontmoette veel kri tiek. De Leidse architecten Ponsen en Lohman stelden daarop voor aan de Steen straat een nieuw stadhuis te bouwen en er waren ideeën om het stadhuis op de Lam mermarkt neer te zetten, maar dan zou wel Molen de Valk gesloopt moeten worden. Ook een voorstel van H.F. Mertens haalde het niet. Uiteindelijk stemde de gemeenteraad, na in 1934 on der een aantal architecten een prijsvraag te hebben uit geschreven, in met een ont werp van C.J. Blaauw uit Haarlem. Dat plan werd uit- De torenflat aan da Witte Singel waarin de Leidse universiteit ondergebracht had moeten worden. Op het laatste moment verdween het plan van tafel. FOTO'S PR de Sande Bakhuyzen de schouwburg aan de Oude Vest veel te brandgevaarlijk, maar pas na de oorlog wer den serieuze plannen ge maakt om iets met de schouwburg te doen. In 1958 kwam het voorstel naar voren de schouwburg op het Schuttersveld te bou wen. In 1961 stemde de ge meenteraad in met schets- plannen waarvan uitvoering bijna 9 miljoen gulden zou kosten. Drie jaren later bleek nieuwbouw op het Schutters veld echter bijna 19 miljoen gulden te gaan kosten en dat was voor de KVP-fractie in de gemeenteraad reden de Kroon te hulp te roepen en vernietiging van het plan te vragen. Het zou veel te duur worden, vond de KVP. Een luxeuze schouwburg bouwen voor de welgestelde inwoners van Wassenaar en Voorscho ten leek de partij minder verstandig. Een ander plan dat 14 miljoen gulden zou gaan kosten, was voor de ge meenteraad ook onaanvaard baar, waarop B en W in 1970 besloten de schouwburg te renoveren. Ook de nieuwbouw van het AZL zorgde ervoor dat een groot aantal plannen en idee ën ter tafel kwam. Het meest uitgewerkte en meest com plete voorstel verscheen in 1975 en hield nieuwbouw in de Leeuwenhoek in. Het plan ging niet door omdat de poli tiek liever woningen in de Leeuwenhoek wilde, een uit gangspunt dat een paar jaar geleden met de opkomst van het Bio Sciencepark al weer werd verlaten. Behalve aan de talloze ideeën voor de Breestraat en het idee om het Kort Rapenburg weer open te graven, be steedt de expositie aandacht aan ontwerpen van bruggen die nooit zijn uitgevoerd. Als een van de meer ingrijpende plannen komt ook het idee om een muziektheater annex parkeergarage aan de Bees tenmarkt te bouwen aan de orde. In 1978 presenteerde de Leidse architect Meindert Barkema zijn reactie op het Structuurplan voor de Bin nenstad om het winkelcen trum van Leiden te concen treren tussen de Hooglandse Kerksteeg, de Donkersteeg, de Haarlemmerstraat en de Breestraat. Onder de naam „Centrum Centraal" drong Barkema erop aan de Stads gehoorzaal en de Lucas van Leijdenschool te slopen en er een groot warenhuis neer te zetten. Dat zou de binnenstad aantrekkelijker maken. Een andere mogelijkheid was vol gens Barkema er een grote markt onder te brengen. Om in het verloren gaan van de Stadsgehoorzaal te voorzien, stelde de architect voor op de Beestenmarkt een muziek theater met parkeergarage te bouwen. Veel succes oogstte zijn voorstel niet. Hij haalde er wat publiciteit mee en mocht het aan de gemeente presenteren, maar elke ver dere reactie bleef uit. De tentoonstelling in Stede lijk Museum de Lakenhal is nog tot en met 15 november te zien. Het museum is op dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. feld voor konden krijgen. De ijnste jaren waren vanaf 1980. Met een groot aantal anderen de binnenstad opknappen en daadwerkelijk resultaat zien. En zeg nou zelf, er is echt veel tot stand gebracht". Van der Weijden zag kans naast zijn werk voorzitter te worden van de Stichting tot Exploitatie van Bejaardencen tra. Die stichting werd in 1959 opgericht met als doel de bouw van Rijn en Vliet en beheert nu ook Robijnzicht en de Pa relvissers. Uit hoofde van die functie is Van der Weijden te vens voorzitter van het be stuur van het Van Brouckho venhof, het St. Janshof, het St. Stevenshof en het P.G. Van der Speckhof. Zijn optreden voor de VPRO-televisie maakt duidelijk dat die functie veel meer is dan zorgen dat de mu ren van het hof op tijd een lik verf krijgen. „Deze functies kosten me een paar dagen in de week. Als ik dit niet had, zou ik nu nog geen afscheid van de gemeente hebben geno men. Dan zou de overstap toch te groot zijn geweest". Gezellig De gemeente heeft Van der Weijden een afscheid bereid, dat hem wat heeft overdon derd, maar geeft hij toe, „zo maar weghollen dat is ook niet leuk. Dan zeggen ze later, ja die Van der Weijden, die was opeens verdwenen". Vrijdag 16 oktober wordt in De Waag een symposium gehouden over het onderwerp dat Van der Weijden in zijn Leidse jaren steeds weer is tegengekomen. Tot zijn plezier en tot zijn wanhoop: De Breestraat. Onder de titel „25 jaar discus sie inrichting Breestraat" zul len vrijdag A.J. Kret (nu bur gemeester van Sassenheim maar van 1970 tot en met 1974 wethouder van ruimtelijke or dening en verkeer in Leiden), C.J.D. Waal (nu burgemeester van Deventer, maar van 1974 tot en met 1984 wethouder van ruimtelijke ordening en ver keer in Leiden) en J. Peters, de opvolger van Waal, een in leiding houden. De achtereen volgende bazen van Van der Weijden zullen herinneringen ophalen aan de lange iaren dat werd getracht met alle moge lijke varianten de Breestraat wat leefbaarder te maken. Zo zat Van der Weijden op de voorste rij toen onder wethou der Waal de Raad van State de Breestraatwinkeliers gelijk gaf waardoor de auto mocht blij ven en ook onder Kret zag hij tot zijn verdriet al een poging mislukken de auto terug te dringen. De herinneringen aan die ja ren blijken hem nog steeds te raken: „De winkeliers van de Haarlemmerstraat stonden met 'rooie koppen voor ons toen we hun straat op zaterdag en op donderdagavond auto vrij wilden maken. En later stonden ze met even rooie koppen voor ons en eisten ze dat de Haarlemmerstraat de hele week dicht zou gaan. Als je daar allemaal aan terug denkt, dan begrijp ik werke lijk niet hoe de winkeliers en kele weken geleden tot de uit spraak konden komen dat de auto weer in de Breestraat te rug moet. Hoe kunnen ze in hemelsnaam voorstellen om al dat verkeer weer over de Marktenroute te laten rijden0 Daar hebben we het net een beetje gezellig gemaakt. Weet Swaar ik echt bang voor ben? at het nu weer mis gaat. Twee keer zijn pogingen mis lukt om wat aan de Breestraat te doen, als het nu weer niet voor elkaar komt, zal de poli tiek zich tegen de Breestraat keren. Geen wethouder zal er zijn handen meer aan durven branden. Nu moet de knoop doorgehakt worden. Willen we de Breestraat opknappen of niet? Het is alles of niets. De laatste twintig jaar hebben be wezen dat duizenden auto's per dag de Breestraat in elk geval niet ten goede komen" In 1980 ontstond het idee op het Kort Rapenburg een gracht aan te leggen. Scherpe protes ten van de winkeliers die onder meer de bereikbaarheid van de Breestraat in gevaar zagen komen, waren het gevolg. Het idee verdween uiteindelijk onderin een la. Ch.F. van Weijden gaat weg bij de ge meente, maar blijft voorzitter van het be stuur van een aantal bejaar dencentra en hofjes in Lei den. De foto werd gemaakt in het Van Brouckhoven hof aan de Pa pengracht, waar Van der Weijden een werkkamer heeft. „Ik ga echt niet de hele dag thuis zitten", zegt hij over zijn af scheid. FOTO: TEJO RINGERS gaan restaureren, wat we nu net voltooid hebben. En dat zal moeilijk genoeg zijn". Stadsgehoorzaal Van der Weijden is geboren en getogen in Noordwijk. Hij trad op 1 oktober bij de gemeente Noordwijk „als jochie in een korte broek" in dienst en be landde na zijn militaire dienst bij de gemeente Leiden. „Ie mand die ik kende vroeg me en ja, wat doe je dan. Meer geld, rangetje hoger". De over stap van de „dorpssfeer in Noordwijk naar de menerens- feer in Leiden" viel aanvanke lijk niet mee. Van der Weijden verhuurde de Stadsgehoorzaal, schoof in 1966 door naar de ge meentereiniging en hield zich onder meer bezig „met het re gelen en ritselen van zout- strooiers" en trachtte de pas geopende maar nog wat stroef functionerende vuilverbran ding op gang te houden. Vanaf 1966 ging Van der Weijden zich steeds meer met de be leidsmatige kant van de stads vernieuwing bezighouden. „Ik ben in de dagen van wethou der Kret (1970-1974) daar met met geld en goeie woorden naar toe gelokt". Hij produ ceerde voor zijn politieke baas Kret een nota waarin onder meer het voorstel stond om de Breestraat autovrij te maken, maar dat idee haalde het niet. In de jaren zeventig ontstond meer en meer het idee dat de oude binnenstad niet verloren mocht gaan en met de komst van wethouder Waal in 1974 ging Van der Weijden zich steeds meer op het behoud van de monumenten richten. „De linkse partijen maakten het restaureren van de stad tot een politiek issue. Er ontstond een beweging die de binnenstad niet met flats wilde volzetten, die de verloedering van de stad wilde tegenhouden. Het politiek klimaat was er goed voor en mannen als Waal, maar ook Hans van Dam (toen wethouder van financiën), hadden een zesde zintuig voor het op de juiste wijze benade ren van de hogere overheden. Geld voor de stadsvernieu wing wordt nu door het rijk eerlijk over de gemeenten ver deeld (ik noem de wet waarin dat is geregeld wel eens een linkse maatregel van een rechtste regering) maar toen kon je als gemeente door hard te lopen miljoenen extra bin nenhalen. Op die manier was het mogelijk om het metersho ge onkruid uit het Heerenloge ment te halen, het op te knap pen en er de openbare biblio theek in onder te brengen. We hadden geen idee hoe we het herstel van de stad moesten aanpakken, we zijn gewoon begonnen door aan de Rijks dienst voor de Monumenten zorg (de belangrijkste subsidie- bron) te vragen hoe zij het zouden doen en aan de slag ge gaan. Zoveel mogelijke ambte lijke diensten werden ingezet om maar plannen, plannen en nog eens plannen te maken en dan zagen we wel of we er

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13