JeidaeSou/to/tii Politie evacueert flats Willem de Zwijgerlaan a STAD OMGEVING Groenoord draait zelf op voor waterschade Uitgelezen opgeruimd Gemeenteraad steunt voorrang voor vrouwen BURGERLIJKE STAND DINSDAG 13 OKTOBER 1987 PAGINA 11 iheldenbuurt maakt waar tegen containers )EN Het wijkcomité Zeehelden- t heeft fel geprotesteerd bij de ge ile tegen de komst van wijkcontai- In de Heemskerkstraat zijn deze zo jatst, dat auto's aan het einde van raat niet kunnen keren op de spe- keerstrook. De bewoners noemen jntainers in de Trompstraat overbo- Voorts menen zij dat de containers passen in een kleinschalige buurt Ie Zeeheldenbuurt. Aan de contai- worden onterecht de spaarzame eerplaatsen en groen opgeofferd, zo jven zij in hun brief aan de raad. beklagen de bewoners zich er over nu al negen jaar wachten op de van een achterpad rondom speel- >ns Eiland. Leidse mishandeld door huisbaas LEIDEN Een 25 jarige vrouw heeft aangifte ge daan bij de politie omdat ze gisteravond door haar huis baas met een ijzeren staaf zou zijn geslagen. De man was naar haar wo ning aan de Bronkhorst- straat gekomen, en had daar een woordenwisseling met zijn huurster. Deze liep daarbij enkele klappen op met de ijzeren staaf. De oorzaak van het handge meen is niet bekend. Bodemonderzoek op terrein Bleys LEIDEN Het voormalige bedrijfsterrein tus sen de Narmstraat en de Morsstraat zal de ko mende weken nader worden onderzocht op bo demvervuiling. Een onderzoek in 1984 wees uit dat de grond verhoogde concentraties van stof fen als olie, chloor en tolueen bevat. De stoffen zijn waarschijnlijk afkomstig van het bestrij- dingsmiddelenbedrijf Bleys, dat daar jarenlang gevestigd was. De provincie gaat nu onderzoe ken of de gevonden verontreiniging risico's voor het milieu of de volksgezondheid met zich meebrengt. Daarvoor zullen monsters van grond en grondwater worden genomen, die in het laboratorium onderzocht worden. Als de onderzoeksresultaten bekend zijn, zal worden bekeken wanneer en in welke mate de grond schoongemaakt moet worden. Magazijn sportwinkel te breed LEIDEN Het magazijn van Perry Sport aan de achterkant van de Stille Rijn is te breed. Dat schrijft buurtvereniging Maredorp/De Camp in een brief aan het college van B en W. Volgens de buurtvereniging is de aanwezigheid van het ma gazijn in strijd met de geest van het bestemmingsplan. De brief noemt de komst van het maga zijn des te vreemder, omdat „er destijds ook in gemeentekrin gen ideeën leefden om van een deel van de Stille Rijn een win kelpromenade te maken". Scylla wellicht naar Lorentzkade LEIDEN De kans is niet uitgesloten dat tafeltennisvereniging Scylla gebruik kan gaan maken van de leegkomende gebouwen van de Petrusschool aan de Lorentzkade. Wethouder D. Tesselaar (sport) wees deze mogelijkheid gisteravond niet zondermeer af. „Maar ik wil wel eerst weten wat de kosten van dit plan zijn en of Scylla daar wel naartoe kan". Het huidige gebouw van Scylla aan de Cathrijnestraat voldoet niet meer. De gemeente heeft Scylla verschillende voorstellen voor een nieuw onderkomen gedaan, maar die zijn door het bestuur afgewe zen. Dat is vervolgens met de Petrusschool op de proppen geko men. Tesselaar kende dit plan nog niet, maar toonde zich bereid het te onderzoeken. Hij zei overigens zich niets aan te trekken van het dreigement van Scylla om het gebouw aan de Cathrijnestraat niet te verlaten, als geen oplossing wordt gevonden. De gemeente wil het gebouw slopen en er huizen bouwen. Scylla heeft een huur contract dat nog enkele jaren loopt en kan niet uit het gebouw worden gezet. „Wij willen alleen bouwen als Scylla daar weggaat, anders niet", aldus Tesselaar. „Van mij mogen ze er rustig blijven zitten". Beuk Hortus eind dit jaar opgeruimd LEIDEN De eeuwenoude beuk in de Leidse Hortus Botani cus die door een schimmelinfec tie is aangetast, zal eind dit jaar het veld ruimen. Wanneer de operatie precies plaats heeft valt volgens een medewerker van de Hortus niet te zeggen, omdat dat tijdstip mede van het weer af hangt. Medewerkers van de Hor tus ontwerpen momenteel een plan voor het stuk grond dat na het opruimen van de beuk leeg komt. Wat voor type boom bij de ingang van de Hortus komt, is nog niet bekend. Vast staat wel dat het geen beuk wordt, vanwe ge de schimmelinfectie die nog in de grond zit. VERMOEDELIJK BRANDSTICHTING ALS GEVOLG VAN BURENRUZIE E v iEIDEN De Leidse I olitie heeft vannacht ze en woningen aan de ftllem de Zwijgerlaan itruimd, omdat de be woners gevaar liepen oor een felle brand in en van de flats. Deze latwoning brandde vol- ;dig uit. De politie was isteravond al eerder de flat gegaan, om it de voordeur was in trapt, het meubilair vernield en een tele- naar buiten gegooid. Oorzaak was een burenruzie. Za terdagavond was het ook al tot een handgemeen gekomen tussen de bene denbuurman en de be woner van de flat. Van nacht was de bejvoner tijdens het uitbreken van de brand niet thuis. Vol gens de politie staat brandstichting nog niet onomstotelijk vast. De bewoner van de flat was vanmorgen nog niet ge hoord. De brand werd rond kwart voor een 's nachts bij de poli tie gemeld. De situatie was toen al zo ernstig dat de toe gesnelde agenten nog voor de brandweer was gearriveerd de zeven andere huizen in hetzelfde portiek ontruimden omdat er direct levensgevaar was voor de bewoners. De bewoners moesten vanwege de toen al hevige rookont wikkeling met een megafoon worden gealarmeerd. Ze zijn tijdelijk bij buurtbewoners ondergebracht. De bewuste woning, op de bovenste derde woonlaag van de flat die verder nog een zolder telt, veranderde in de tussen tijd in een vlammenzee. De brandweer kon dan ook slechts voorkomen dat ook andere woningen ten offer zouden vallen aan het vuur. De politie was eerder op de avond, rond half twaalf, ook al bij de woning aan de Wil lem de Zwijgerlaan. Toen bleek dat de voordeur was ingetrapt en het meubilair was vernield. Een televisie toestel was in de tuin onder de flat gesmeten. De 28-jarige bewoner van het pand was toen in geen velden of wegen te bekennen. Ook toen de brand werd ontdekt was hij niet thuis. De bewoner van de flat had zaterdagavond ru zie gehad met ziin eveneens 28-jarige benedenbuurman die hij toen met een waterpas zou hebben geslagen. Van die mishandeling is aangifte ge daan bij de politie. Hoewel er al direct na de vernieling en het uitbreken van de brand volgens de politie een zware geruchtenstroom op gang kwam, moet uit onderzoek nog vast komen te staan of er inderdaad een verband be staat tussen ruzie, vernieling en brand. In elk geval wordt wel zeer ernstig rekening ge houden met de mogelijkheid van brandstichting. Het onderzoek naar de brand is in handen van de techni sche recherche van de Leidse politie, die een oproep heeft gedaan om tips die daaraan kunnen bijdragen door te ge ven via telefooonnummer 258651. Leidse Volkshuis aan Apothekersdijk 33a be- 26 oktober met een ks nieuwe cursussen, het programma staan Ins voor beginners en ■derden. Engels voor \ners en Kennisma- met computers. Voor \atie over tijdstip- kosten en inschrij- tel. 071-149180. jwilligers rl Nicaragua Platform flen zoekt nog vrijwilli- die willen meewer aan de actie voor Ni- ia. Van 19 tot en met ïktober wordt er een aan-huiscollecte ge len, op zaterdag 24 ok- een straatcollecte en terdag 7 november is >n grote manifestatie Waag. Inlichtingen: ■Willem de Pater, tel. 125548 en Maarten 't Zelfde, tel. 071- ngo clubhuis Matilo aan de straat 126 wordt vrij- een bingo-avond ge-* den. De hoofdprijs is compact-disc-speler. egang is gratis en de {vang is om 20.00 uur. Iksdansen volksdansinstuif voor eren wordt vrijdag ge ien in clubhuis Matilo [de Zaanstraat 126. De uif duurt van 14.00 tot uur en staat onder ling van Ger Elsenaar. egang bedraagt 2,50. werjassen venassen om de Ko men Wisseltrofee kan \terdagavond 17 okto- in buurthuis Op Eigen 'ten aan het Valken- De aanvang is om uur, de kosten bed ra- vijf gulden per per- Bezoekers kunnen alleen klaverjassen, Sr ook sjoelen. Aanmel- I kan via tel. 071- M. Q. 0. In Veld; K. Hoogbi I Moich; M. Dlao en L. Grlnwls; J. P Wter en S. Troost; J. P. Fasel en W. Wel. Ondertrouwd: M. Knotter en Jiuüen; C. B. Borst en M. P. M. Mel- C. J. van Peljpe en A. J. Boot; R. i T. J. Montezlnos; H. R. Langemaat Rodenburg; J. H. Verhelj en P. C. i J. B. H. A. Shadled en C. E. C. HulJ- Atee en N. Y. Brüggen; E. M. Stur- Met name aan huizen in de Hansenstraat moeten dure voorzieningen worden getroffen om een einde te maken aan de overlast van grondwater. foto: tejo ringers GEMEENTE: WAARDE HUIZEN BEHOORLIJK LAGER LEIDEN De bewoners in de wijk Groenoord draaien zelf op voor de schade die hun hui zen hebben opgelopen als ge volg van wateroverlast. Het betreft met name huizen aan de Pasteurstraat en de Han senstraat. De bewoners moeten niet alleen de schade betalen die hun huizen tot nog toe hebben opgelopen, ook toe komstige schade komt voor hun rekening. De gemeente breidt het bestaande drainage systeem weliswaar uit, maar het is lang niet zeker of dat af doende helpt. Volgens een woordvoerder van de gemeen te moeten bewoners hun hui zen wellicht voor „ettelijke duizenden guldens" laten op knappen. Deze schade, mede het gevolg van bouwkundige gebreken, kan volgens de ge meente niet worden verhaald op de aannemer. Dit blijkt uit een onderzoek van het adviesbureau Wareco uit Amsterdam, waarvan de inhoud vanochtend bekend is gemaakt aan de bewoners van Groenoord. De gemeente heeft het onderzoek, dat in mei is begonnen, laten uitvoeren na herhaaldelijke klachten van bewoners. In veel oudere wo ningen in Groenoord onder vinden zij vochtproblemen. De klachten bestaan uit natte mu ren, loszittend behang, schim mel, drassige tuinen en stank overlast. In natte perioden komt er water in de meterput- ten en in de kruipruimtes, dat zijn de ruimtes tussen de vloer van de begane grond en de zandlaag onder het huis. Als het regent, loopt het hemelwa ter de kelders in. De oorzaak is tweeledig: aan de ene kant is de stand van het grondwater te hoog, aan de andere kant vertonen de huizen bouwtech nische gebreken. De huizen in de Hansenstraat en de Pasteurstraat zijn zo'n 60 tot 70 jaar geleden gebouwd op een te lage hoogte; tussen de 40 en 60 centimeter beneden NAP. De kruipruimtes liggen tot 80 centimeter onder het ni veau van het open water van de Haarlemmertrekvaart, die langs Groenoord loopt. De nieuwbouw langs het noorde lijk deel van de Pasteurstraat is tot 40 centimeter boven het NAP opgehoogd, de andere huizen staan nog altijd te laag. Om tegemoet te komen aan de klachten van de bewoners is in 1983 in de wijk een speciale riolering aangelegd, die bij zware regenval automatisch wordt afgesloten. Een apart gemaal zorgt er voor dat het water dan wordt afgevoerd. Ook is in de Pasteurstraat en een gedeelte van de Hansen straat een drainage aangelegd, om het water af te voeren. Dat bleek onvoldoende. Vochtscherm Het onderzoek adviseert het grondwaterpeil te verlagen. Dat kan echter slechts in be perkte mate. omdat huizen an ders dreigen te verzakken. Aanbevolen wordt de drainage in de wijk uit te breiden met een afvoer in de Hansenstraat en in het achterpad van de Hansenstraat. De geschatte kosten hiervan bedragen 25.000 gulden. Bij een deel van de huizen, met name Hansenstraat 53-59, moeten ook bouwkundige maatregelen worden genomen. Dat kan op verschillende ma nieren. De maatregelen kosten veel geld en het is maar de vraag of zij de problemen ge heel wegnemen. Volgens P. Haanstra (civiele werken) betaalt de gemeente de drainage, maar komen de kosten van bouwtechnische voozieningen voor rekening van de bewoners. „Dat de wo ningen te laag zijn gebouwd, kan de gemeente niet worden verweten", aldus Haanstra. „Wel moeten wij voor een goe de afvoer zorgen". Nu de aan nemer zo lang na de bouw van de huizen niet meer aanspra kelijk kan worden gesteld voor de waterschade, zullen bewoners „ettelijke duizenden guldens" moeten investeren als de extra drainage niet vol doende helpt. „Een hele trieste zaak", noemt Haanstra dat. „Bewoners hebben veel geld uitgegeven om er iets leuks van te maken. Nu komt dit er nog eens bij". Haanstra gelooft dat de waar de van de huizen door deze af faire behoorlijk zal dalen. „Als een koper hoort dat deze pro blemen spelen, zal hij zich twee maal bedenken voordat hij zo'n huis koopt". De bewo ners van de huizen zijn tevens eigenaar. Haanstra noemt de situatie echter „niet drama tisch. Het is zeker niet zo, dat de huizen rijp zijn voor de CADEAUTJES VOOR WETHOUDER VAN DONGEN LEIDEN Vrouwen die geschikt zijn om een vaca ture in het onderwijs op een Leidse school te ver vullen, krijgen voortaan voorrang boven mannen, zelfs als die over een ho gere kwaliteit beschikken. De grote meerderheid van de Leidse gemeenteraad ging gisteravond akkoord met dit veel besproken onderdeel van een nota over het personeelsbeleid in het onderwijs. Enkele weken geleden werd door de Amsterdamse gemeen teraad een soortgelijk voorstel aangenomen. Af gelopen zondagavond ver dedigde de verantwoorde lijke wethouder H. van Dongen dit voorstel met verve tijdens een discussie op de televisie. Het CDA, vier VVD-leden en de Socialistiese Partij (SP) stemden tegen dit onderdeel van de nota over het perso neelsbeleid in het onderwijs. Zij onderschreven wel de stel ling dat de gemeente er naar moet streven meer vrouwen in dienst te nemen, maar vonden het onjuist mannen een kans op een baan op een dergelijke manier te ontnemen. In de discussie over het perso neelsbeleid in het onderwijs stond de vraag centraal op welke manier de gemeente er naar moet streven meer vrou wen in dienst te nemen. Vrou wen zijn in deze beroepstak niet ondervertegenwoordigd, maar dat komt omdat er tradi tioneel veel vrouwen werken. De achterliggende gedachte van de voorrangsmaatregel is dat zolang vrouwen op de tota le arbeidsmarkt zijn onderver tegenwoordigd, zij grotere Wethouder H. van Dongen. kansen op een baan in het Leidse onderwijs moeten krij gen dan mannen. Dit beleid zal net zo lang worden ge voerd, totdat de verhoudingen zijn recht getrokken. De maat regel wordt toegepast op func ties waar minder dan 50 pro cent van de banen wordt ver vuld door vrouwen. De ge meente zal ook gericht gaan werven onder etnische min derheden en homosexuelen. De voltallige CDA-fractie, de VVD-raadsleden Geertsema, Van der Nat, Driessen en Wijnbergen en de SP onder schreven dit uitgangspunt wel, maar vonden de uitvoering onjuist. W. Hettinga (CDA) en M. van der Nat (VVD) meen den dat de maatregel in strijd is met een uitspraak van de raad, dat de gemeente mannen niet bijvoorbaat mag uitsluiten in een sollicatieprocedure. Deze uitspraak betreft de nota die handelt over het algemene werkgelegenheidsbeleid van de gemeente. Een nota die op dit moment wordt aangepast door het college. Omdat de raad zich over deze algemene nota nog niet definitief heeft uitgesproken, vond Hettinga dat de specifieke nota te vroeg kwam. Op de opmerking van C. Ver geer (SP) dat de beste man of vrouw nu niet altijd op de bes te positie komt, antwoordde wethouder H. van Dongen (onderwijs) dat zij er voor in staat dat slechts vrouwen worden aangenomen die vol doende kwaliteit in huis heb ben. „Dat betere mannen af vallen, is een consequentie van dit beleid", stelde zij. „En wie achter dit beleid staat, moet de consequenties daarvan dra gen". Overigens is Van Dongen niet bang voor aangekondigde juri dische stappen van het Neder lands Genootschap van Lera ren (NGL). Het NGL meent dat Leiden een dergelijk voor rangsbeleid niet mag voeren. „De wet biedt mogelijkheden om vrouwen met voorrang te behandelen", vond Van Don gen, die voor de succesvolle verdediging van het voorstel zelfs enkele cadeaus ontving. Heerma: Voorlopig veertig plaatsen op Trekvaartplein DEN HAAG /LEIDEN Staatssecretaris E. Heerma van volkshuisvesting wil voorlopig veertig standplaatsen handha ven op het woonwagencen trum aan het Trekvaartplein in Leiden. Voor 1990 moet de gemeente Leiden twee of drie kleine kampjes inrichten waar in totaal nog eens dertig woon wagens kunnen staan. Dat heeft Heerma gistermiddag ge zegd in een gesprek met gede puteerde L. Stolker. Heerma staat met deze opstel ling volledig achter het plan van de provincie Zuid-Hol land. De Leidse wethouder H. de la Mar heeft dit plan ont wikkeld, nadat bleek dat handhaving van zeventig standplaatsen op het Trek vaartplein niet haalbaar was. De bewoners van het Leidse woonwagencentrum hebben aangekondigd dat ze op het kamp willen blijven wonen en niet van plan zijn ergens an ders te gaan staan. Volgens een woordvoerster van de provincie gaan rijk en provincie later verder praten over het tempo van de afbouw van grote centra. De plannen van het rijk zijn erop gericht de kampen af te slanken tot maximaal vijftien plaatsen. De gemeente Leiden heeft een re novatiesubsidie aangevraagd voor het centrum aan het Trekvaartplein. „Als de ge plande woningbouw rond dit centrum doorgaat en het kamp dus minder geïsoleerd komt te liggen, dan bestaat de kans dat op het Trekvaartplein veertig plaatsen gehandhaafd blijven' aldus de woordvoerster. H. de la Mar was zeer te spre ken over de toezegging van Heerma. „Maar als de woning bouw uitblijft, zijn we nog niets verder", waarschuwde hij. Over de kansen van wo ningbouw naast het Trek vaartplein tast de wethouder nog in het duister. ONTVOERDERS VAN TOLK AANGEHOUDEN LEIDEN De politie heeft gisteren drie mannen aangehouden die ervan worden verdacht afgelopen donderdag een 34-jarige tolk uit Zoetermeer te hebben willen ontvoeren. De man ontkwam toen door op de snelweg bii Schiphol uit de auto van het drietal te sprin gen. De betrokkenen hebben tegen de politie verklaard dat het ging om een uit de hand gelopen grap. De tolk was de drie een 36- jarige Lissenaar, een 35-jarige inwoner van Medemblik en een 39- jarige uit Nieuw-Vennep in een Leids café tegen het lijf gelopen. De drie hadden de tolk een mooi verhaal opgelepeld over de goede verdiensten die hij zou kunnen hebben voor hun automatiseringsbe drijf. Er werd een mondelinge overeenkomst gesloten, die er op uit liep dat gezamenlijk de reis naar Amsterdam werd aanvaard om daar het tweejarig bestaan van de computerfirma te vieren. Onder weg begonnen de drie de tolk echter te bedreigen. Die werd bang en sprong toen de vanwege wegwerkzaamheden de snelheid werd ver minderd naar buiten. Daarna is hij, lichtgewond, door een passeren de automobilist naar de Rijkspolitie op Schiphol gebracht. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Nol J Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adra: Postcode/plaats: Telejoonfvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar. SaamVoor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de liidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ~k CeidócSotwcmt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11