Protestkaarten overrompelen publiek ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING Meisjes worden op school anders behandeld Rita en Frank': serieuze boodschap luchtig gebracht berde overvaller postagentschap 3 angehouden GOUDEN HANDEL IN DIERENLEED Flessehals MAANDAG 12 OKTOBER 1987 PAGINA 7 J EIDEN De politie van Leiderdorp heeft rijdagavond een 19-jarige inwoner van Lei- c rdorp aangehouden die met twee plaatsge- >ten donderdagmorgen een overval pleegde 1 het postagentschap aan de Johan de Witt- 'fjraat. De andere twee daders werden vrijdag ierdag aangehouden in Leiderdorp. Het $rietal heeft bekend. i j de overval werd gebruik gemaakt van een v lurwapen. De politie heeft dit pistool zater- gevonden in de Leidse Hout. De overval het postagentschap mislukte, doordat de -jarige vader van de postagentschaphouder t drietal wegjoeg. Iristructievaartuig Het instructievaartuig m.s. Prin ses Irene ligt morgen in de Zijlsin gel bij de Schrijversburg en het Havenkantoor. Leerlingen en me dewerkers van de Opleiding voor de Rijn- en binnenvaart, de kust vaart en het baggerbedrijf geven van 18.30 tot 20.30 uur informatie over deze vorm van lager be roepsonderwijs. Er zijn in Neder land vijf van dergelijke scholen die ressorteren onder de Stich ting Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amster dam. De leerlingen volgen lessen op school, maar varen ook enkele weken per jaar mee op een van de drie instructievaartuigen van de stichting. FOTO: PR Inbraak bij Leidse Courant LEIDEN Een geldbedrag van ongeveer 1800 gul den is in de nacht van vrijdag op za terdag gestolen uit het kantoor van de Leidse Courant aan de Apothe- kersdijk. De da ders zijn het pand binnengekomen via een brandpoort naast de voordeur. In een bureaula vonden ze de sleu tels van de kluis. Motorrijders naar ziekenhuis LEIDEN Twee motorrijders zijn gis termiddag rond half vijf gewond ge raakt bij een aanrijding op rijksweg 4 ter hoogte van de Rijnbrug. De mannen reden in de richting van Amsterdam. Ze botsten tegen auto's die stil stonden, omdat twee automobilisten dachten dat de verkeerslichten in werking waren doordat de zon er precies op scheen. Twee andere autobestuurders hadden dat te laat in de gaten en botsten tegen de voertuigen voor hen. Er ontstond veel blikschade. Een 21-jarige motorrij der uit Purmerend werd met een been- fractuur overgebracht naar het AZL. De andere motorrijder, een 21-jarige Hoofddorper, moest naar het zieken huis voor een sleutelbeenfractuur. Leidenaar aangehouden LEIDEN De politie heeft in de nacht van za terdag op zondag een 19- jarige Leidenaar aange houden die een plastic pis tool, een bivakmuts en een mes bij zich droeg. Het pis tool leek volgens de politie zoveel op een echt wapen, dat het valt onder de bepa lingen van de vuurwapen- wet. De man werd aangetrof fen op de Pieterskerk- gracht. Omwonenden za gen hem rommelen aan auto's en waarschuwden de politie. LEIDEN De Stichting Centraal Archief voor het Inzamelingswezen ontraadt gemeentebestu ren in het hele land me dewerking te verlenen aan de zogenaamde „pro test promotie actie" van de commerciële Amster damse organisatie „Zee- vrede Cards". Deze orga nisatie is een doorn in het oog van bonafide in stellingen als Greenpea ce Nederland, de dieren bescherming en de Ne derlandse Bond tot be strijding van de Vivisec tie. Colporteurs van „Zeevrede Cards" zijn sinds kort actief in de Leidse regio met de verkoop van exclusieve pro testkaarten. De medewerkers stropen de straten af met sta peltjes vierkleurenfoto's, waarop leuke dieren en pak kende teksten prijken. Een stapeltje kaarten (cards) van twaalf stuks kost ƒ4,95. De geïnde bedragen verdwijnen in de zakken van de verko pers en een commercieel denkende en dito handelende directeur, colportagekoning Wim van der P. uit de hoofd stad. Voorlichter F. Verhaar van het Inzamelingswezen stelt dat het publiek door de gevolgde methode van Zee vrede Cards makkelijk in verwarring kan worden ge bracht over de besteding van het ingezamelde geld. „De in druk ontstaat namelijk dat de opbrengst gebruikt wordt voor een ideële doelstelling, terwijl dat beslist niet het ge val is", aldus Verhaar. Verhaar zegt dat zijn stich ting de gemeentebesturen op grond van genoemde infor matie met klem afraadt een vent- of collectevergunning aan de Amsterdamse organi satie te verlenen. Dierenleed Foto's van zeehondjes, pan dabeertjes, olifanten en een grappige chimpansee spreken de dierenliefhebber aan. Teksten als „Stop de vivisec tie", „Laat ze leven" en „Stop de Zure Regen" doet de arge loze koper onmiddellijk gelo ven dat Zeevrede Cards be zorgd is voor het milieu en de bedreigde dieren in de wereld. De colporteurs wek ken met hun actie de indruk dat het ingezamelde geld be steed wordt aan een goed doel. Niets is echter minder waar: de opbrengst is be stemd voor Amsterdammer Wim van der P., die ge noemd wordt als de organisa tor van de protest promotie actie. „Het enige goede doel is zijn portemonnee", aldus een woordvoerder van Greenpeace. Van dér P.'s naam is al vaker in verband gebracht met de exploitatie van leed en ver driet. Zo zou hij ook betrok ken zijn geweest bij dubieuze acties voor geestelijk gehan dicapte kinderen. Volgens een woordvoerder van Greenpeace zou hij eens paar jaar van firmanaam verande ren. De Kamer van Koop handel kent hem onder an deren als handelaar in Moby Dick-, Candlelight- en Nep tune-kaarten. Volgens P. de Raat, van de directie Bijzonder Wetten van de gemeente Leiden, ge beuren dit soort zaken maar al te vaak. „Soms dient dit soort mensen een verzoek in bij de gemeente, soms gaan ze zo maar aan de slag. De be woners moeten het eigenlijk zelf in de gaten houden en direct de politie bellen als ze zogenaamde verkopers niet vertrouwen. Als het werke lijk om een goed doel gaat worden dit soort kaarten vaak wijkgericht verkocht. Het gaat dan bijvoorbeeld om een project dat door een school wordt gehouden. De mensen bij wie het duidelijk gaat om de eigen zakken te vullen zijn vaak incidentele mannetjes die goed geld wil len verdienen". In het februarinummer van het politieblad Dier en Milieu zijn korpsen en gemeentebe sturen tegen mogelijke mala fide praktijken gewaar schuwd. Een citaat uit „Dier en Milieu": „Eén van de me thoden om de acties een le gaal tinfje te geven is het aanschrijven van een groot aantal gemeenten met de vraag of het daar is toege staan met ansichtkaarten en ander drukwerk te venten. Door veel gemeenten wordt die brief beantwoord. Deze brieven, met gemeentewapen gesierd, worden dan onge acht de inhoud, gecopieerd en aan de colporteurs meege geven. Wanneer naar een vergunning wordt gevraagd toont men de copie van die brief. Bij het zien van hun gemeentewapen zijn de meeste burgers gerustge steld". Volgens een woordvoerder van de Leidse politie hebben in het verleden met grote re gelmaat bewoners gebeld die verkopers aan de deur niet vertrouwden: „Soms zeggen deze verkopers slechts dat ze voor „het goede doel" komen en welk doel dat is mag je dan raden. Soms noemen ze een doel, maar dat kan dan van alles zijn. De politie waarschuwt altijd voor ver koop aan de deur. Als de mensen het niet vertrouwen, laten ze ons dan bellen want als kan worden aangetoond dat er geen vergunning voor handen is, kunnen we er iets tegen doen. Als de mensen een goed doel willen onder steunen laten ze dan geld overmaken op een daarvoor bestemde rekening, maar geef geen contant geld aan de deur aan een onbekend per soon". Nieuwe opleiding giekenverzorging oor volwassenen iEIDEN/LISSE - In de- rnber van dit jaar start 1 een nieuwe parttime ileiding Ziekenverzor- ng voor volwassenen. 4it is een gezamenlijk ini- i itief van het arbeidsbu- bu Leiden/Lisse en de n srpleeghuizen in Leiden i omgeving. Reden voor let nieuwe initiatief is de foeiende behoefte aan 'geschoold personeel bij de Jerpleeghuizen en het stij- rqend aantal langdurig Werklozen van 25 jaar en jider. nieuwe opleiding is be- Joeld voor vrouwen en man en met belangstelling voor !t beroep ziekenverzorger, op latere leeftijd alsnog beroepsopleiding willen Volgen die speciaal op hen is Afgestemd. De opleiding heeft in de praktijk wan een verpleeghuis plaats. laarnaast zijn er theoretische 'aissen. Na afloop van een der- en weken durende introduc- e gaat een dienstverband bij en verpleeghuis in op basis Van twintig uur per week te- en het wettelijk minimum loon. De totale opleiding duurt K ertig maanden. De toelatings- isen zijn tussen de 25 en 45 jiar oud, tenminste lbo, mavo Dif lhno en ingeschreven staan $ij het arbeidsbureau in Lei- ■c en, Lisse of Alphen. Er is ook et»en selectieprocedure. De aan- 1 leldingstermijn sluit donder dag 15 oktober. De automobilist die via de Witte Singel of de Haagweg en het Noordeinde de Leidse binnenstad probeert te bereiken of te ontvluchten, zal het al zijn opgeval len, dat er weer een straat is opgebro ken. De gevolgen zijn dit keer niet mis. Kostte een autoritje door de Breestraat in de goeie ouwe tijd ai gauw tien minu ten, wie sinds afgelopen maandag de kruising van de Witte Singel met het Noordeinde probeert te passeren heeft daar zeker in de spits zo nu en dan een kwartier of zelfs twintig minuten voor nodig. Bron van alle ellende is de aanleg van een nieuwe riolering op het Noord einde en de Haagweg. Dat heeft tot ge volg dat er nog maar één rijbaan be schikbaar is en het verkeer om de beurt met een verkeerslicht over de nog be schikbare rijbaan wordt geleid. De zich regelmatig sluitende bomen van de spoorwegovergang in de Haagweg bij de Rijnzichtbrug voegen nog eens wat extra's toe aan de lange files. De politie probeert in de spitsuren de chaos nog een beetje te verhelpen, maar veel soe laas biedt dat niet. Een woordvoerder van de politie heeft slechts een schrale troost: „De verkeerslichten hebben we wat beter afgesteld, maar of dat helpt... De ervaring leert dat dit soort opstop pingen vanzelf minder worden als de mensen in de gaten hebben dat het elke dag klem staat. Dan zoekt een aantal al tijd wel een andere weg". De werkzaamheden duren tot kerstmis. foto: tejo ringers Bloemen en een flesje wijn voor staatssecretaris Ginjaar-Maas (links), aie worai verweixoma aoor wethouder H. van Dongen (rechts), foto: tejo ringers STAATSSECRETARIS GINJAAR-MAAS IN LEIDEN: (Vervolg van voorpagina) LEIDEN „Hoewel meisjes en jongens op school in principe dezelf de kansen hebben, pakt dit in de praktijk vaak an ders uit", aldus staatsecre taris mevr. N. Ginjaar- Maas zaterdag in Leiden tijdens de onderwijsdag met als thema 'Emancipa tie in de praktijk'. Meisjes worden volgens de staats secretaris op school vaak anders behandeld, waar van de gevolgen zich in de maatschappij afteke nen. „Meisjes doen even goed hun best als jongens, maar hebben het gevoel dat ze vooral aardig en aantrekkelijk moeten zijn. Daardoor hebben ze vaak min der zelfvertrouwen". Ginjaar voegde daar nog aan toe dat adviezen voor keuzepakketten en beroepskeuze voor meisjes ondanks gelijke prestaties vaak anders uitpakken dan bij iongens, waarbij vooral de beeldvorming rond beroepen een rol speelt. Verder zei zij dat meisjes een vakkenpakket vooral kiezen op basis van korte termijn verwachting (het halen van een diploma), terwijl jongens meer naar hun toekomst kijken. „Het initia tief om dit te veranderen ligt in de eerste plaats bij ouders, dekanen, opstellers van lesma teriaal en docenten. Zij moeten proberen de beeldvorming rond rollenpatronen te door breken". Op de onderwijsdag werden verder een aantal workshops gehouden, was er een informa tiemarkt met lesmaterialen te bekijken en draaide er doorlo pend een videopresentatie over emancipatie in de onder wijspraktijk. Duinbehoud Stichting Duinbehoud en het Instituut voor Natuurbescher- mingsedukatie (IVN) hebben een lespakket uitgebracht over de duinen. Het pakket moet tegemoetkomen aan de grote vraag vanuit het onder wijs, waar de laatste jaren steeds meer wordt gedaan aan milieu-onderwerpen. Bij het pakket is ook een diaserie en een videofilm te verkrijgen. Voor meer informatié: Stich ting Duinbehoud, Stationsweg 12, Leiden, tel. 071-131800. Open dag Het Centrum voor Beroepso riëntatie en Beroepsoefening (CBB) aan de Kanaal weg 141 in Leiden, houdt morgen een open dag. Werkzoekenden tussen de 16 en 46 jaar die graag aan de slag willen en weinig of geen scholing heb ben, kunnen informatie krij gen over de verschillende vakrichtingen van het CBB. De open dag begint om 14.00 uur en duurt tot 20.00 uur. Lezing Jonathan N. Tubb van het British Museum in Londen houdt morgenavond een le zing over archeologisch onder zoek naar de ruïneheuvel van Teil es-Sa 'idiyeh in het Jor- daandal. Aanvang20.00 uur in het Rijksmuseum van Oud heden, ingang aan de Papen gracht. Toegang is gratis. Bazar De Wijkouderenraad Noord houdt morgen een bazar in het Dienstencentrum Noord, van Hogendorpstraat 36. De bazar wordt gehouden van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. De op brengst van de bazar komt ten goede aan de activiteiten van de ouderen van het diensten centrum. Filmavond Het Wereld Natuur Fonds toont morgen vanaf 20.15 uur in de Kapelzaal van het K&O- gebouw (Oude Vest 45) een film over de flora en fauna in landen als Kenia, Tanzania en Rwanda. Na deze film wordt er een korte film gedraaid over het Kruger wildpark met beelden van onder andere ze bra's, olifanten en leeuwen. Voor meer informatie over deze filmavond, tel. 141141. Kolping Kolping Leiden houdt een se rie van vijf studie-avonden over: Christen zijn, hoe worden we beïnvloed door de media, biotechnologie, tussen werk en geen werk en een le zing over de toekomst. De eer ste lezing is op woensdaga vond 14 oktober om 20.30 uur in de Leidsche Analysten School, Rijnsburgerweg 148. Deelname aan de lezingen kost zes gulden in totaal. Men kan zich opgeven bij J. Biesjot, tel. 071-411644. Politiek Een open-thema-avond over Pop en Politiek wordt woens dag 14 oktober gehouden. De organisatie is in handen van de afdeling Leiden van de Jonge Socialisten in de PvdA. Medewerking wordt onder anderen verleend door caba retier Ton van Heemst. De bij eenkomst begint om 20.00 uur in het gebouw aan de Mors- straat 62. WINKELDIEVEN AANGEHOUDEN uÜIILLEGOM/OEGSTGEEST Een 39-jarige man en een 60- Jarige vrouw uit Amsterdam zijn vrijdag aangehouden na een winkeldiefstal in een schoenenwinkel in de Hoofdstraat in Hil- "Hegom. De daders werden in Oegstgeest aangehouden en bleken lun auto helemaal volgestouwd te hebben met artikelen die zij lit winkels in de regio nadden gestolen. De twee konden aange houden dankzij het noteren van het kenteken van de auto door en voorbijganger. J. Visser nieuwe gemeentesecretaris UJNSBURG De heer G.J. Visser wordt donderdag 15 okto- >er officieel geïnstalleerd als gemeentesecretaris van Rijnsburg. lij is momenteel chef van de afdeling financien en tevens loco- ecretaris. Hij volgt de heer S. Broekhuizen op die om gezond- J jeidsredenen opstapt. "Verwarmingsketels gestolen VOORHOUT Zes verwarmingsketels zijn het afgelopen I; weekend gestolen uit woningen in de nieuwbouwwijk Oosthout. Je woningen zouden dezer dagen worden opgeleverd. De inbre- ers kwamen binnen door de sloten te vernielen. De schade be- raagt een paar duizend gulden. De inbraken werden vanmor- |en ontdekt door bouwvakkers. 'Rita en Frank' van Willy Ruaaall. Vertaling: Coot van Doaaburgh. Re gie: Frans Boelen. Met Carolien van den Berg en Jules Croiset. Gezien in de Leidse schouwburg op 10 okto ber. De kapster Rita heeft genoeg van het beperkte van haar mi lieu. Ze gaat literatuur stude ren om meer van cultuur te kunnen begrijpen, maar wordt door haar man weggestuurd als ze haar ideaal wil verwe zenlijken. Ook haar docent Frank is ontevreden met zijn leven. Hij is gescheiden, leeft met een wel aardige studente, walgt van zijn werk en is aan de drank. Frank valt voor de charme, de doortastendheid en de gewoonheid van Rita. Hij brengt haar bij wat ze weten wil, ze slaagt met glans voor haar examens, maar verandert tot een studente. Frank raakt zijn unieke relatie met haar kwijt, geeft dronken college en wordt overgeplaatst naar Au stralië. In de regie van de Leidse schouwburgdirecteur Frans Boelen ging zaterdagavond 'Rita en Frank' in première. Carolien van den Berg en Ju les Hamel spelen de rollen in de Nederlandse versie van 'Educating Rita' van Willy Russell. Het stuk werd in En geland een paar jaar geleden bekroond en is inmiddels ver filmd. In het eerste deel van het stuk worden de vooroordelen van het academische milieu en dat van de straat met nogal wat clichés tegen elkaar uitge speeld. Mogelijk maakt dat de identificatie met Rita gemak kelijker, de waarheid is im mers meestal niet zo origineel. Als Rita eenmaal tot de klasse van studenten is toegetreden, liggen de zaken veel minder eenduidig. Ze heeft de be krompenheid van haar oude milieu achter zich gelaten, maar ziet dat van het nieuwe niet in. Uiteindelijk zet ze er wel wat vraagtekens bij, maar of ze haar frisheid heeft kun nen bewaren als student is me niet duidelijk. Ondanks dat wist Carolien van den Berg de karakterontwikkeling van Rita wel over te brengen. Moeilijker lag dat met Frank. Jules Hamel was de cynische docent, maar liet zijn pantser maar moeilijk vallen. Hij scha kelde vaak al te abrupt over op de verliefde man die hii ook moest spelen. Dat zal waarschijnlijk nog wel verbe teren, de voorstelling maakte Ook de vertaling liet gemeng de gevoelens na. De dialogen liepen soepel, maar wat moet je met zo'n sterk op de Engelse situatie toegesneden stuk? Een vrijere Nederlandse bewer king is natuurlijk moeilijk, maar lijkt wel nodig. De be hoorlijk dramatische thema tiek wordt gelukkig met de nodige humor gebracht, maar f[rappen als: „Hou je van Fer- inghetti? Alleen met Parme zaanse kaas" gaan nu de mist in, evenals de vraag 'draait die dan?' op de opmerking dat 'De meeuw van Tsjechov in het theater te zien is. 'Theatre' kan in het Engels zowel 'thea ter' als 'bioscoop' betekenen. 'Rita en Frank is opgebouwd uit vrij korte scènes, waartus sen op het donkere toneel steeds twee dia's geprojecteerd worden met de onderwerpen uit de volgende scène, bijvoor beeld een uitgave van Mac beth en de pil. Door de plotse linge donkerslag na een scène krijgt de laatste zin de lading van een pointe, terwijl die daar vaak niet krachtig ge noeg voor is. Ook zijn de pau zes niet ideaal als je de gang in een voorstelling wilt houden. DICK VAN TEYLINGEN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7