Partij Le Pen saboteert Franse parlementszitting Leger kan Tamil-verzet compleet verpletteren Duitsland geschokt na overlijden Barschel W VAKANTIE Hervormingen Polen leidt tot ontslagen Baghdad weer geraakt door Iraanse raket ITENLAND QeidócQowmnt MAANDAG 12 OKTOBER 1987 PAGINA 5 IJRINAAMS LEGER OODT HUURLINGEN RAMARIBO Het Surinaamse leger heeft teren twee blanke huurlingen en tien rebellen i het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk lood. Een rebel die tijdens een eerder treffen rangen was genomen herkende één van de twee nken als een Nederlandssprekende huurling. Igens deze gevangene waren er vier blanke urlingen bij het Commando: drie Nederlanders een Fransman. De groep zou zijn aangevoerd ir de Nederlandse ex-kolonel Van Tussenbroek, militair attaché bij de ambassade in Paramari- is geweest. Volgens onze verslaggever Rob iggenberg, die nauwe contacten onderhoudt met e partijen in Suriname, is er echter geen enkel wijs dat Van Tussenbroek het Jungle Comman- van Brunswijk daadwerkelijk helpt. Van Tus- ibroek woont momenteel in Cayenne (Frans iyana), waar hij onder meer actief is bij de hulp n Surinaamse vluchtelingen. Koerdische rebellen doden dertien Turken SIRNAK Een groep van 75 Koer den heeft zaterdag het Turkse dorp Cobandere bij de Iraakse grens over vallen en dertien dorpelingen ge dood, onder wie zes vrouwen en twee baby's. De overval leidde tot een vuurgevecht, maar toen de dorptelin gen zonder munitie kwamen konden de Koerden de woningen aanvallen met automatische wapens en hand granaten. Een overlevende heeft la ter tegenover het dagblad Hurriyet verklaard dat de Koerden na afloop hadden geroepen dat de Koerdische Arbeiderspartij nog vele dorpelingen zou doden die trouw bleven aan de Turkse regering. De Koerdische par tij wil een onafhankelijke staat in het oosten van Turkije. Arrestatie gelast na dumpen stralingsapparaat BRASILIA De Braziliaanse president Sarney heeft de arresta tie gelast van de personen die verantwoordelijk zijn voor een ongeluk in de stad Goiania. waar bij vorige week radioactiviteit vrijkwam. Door het vrijkomen van cesiumpoeder uit een bestra- li ngesapparaat, dat door een zie kenhuis op een vuilnishoop was gedumpt, raakten bijna zestig mensen radioactief besmet. Zes slachtoffers, onder wie een paar kinderen zijn er slecht aan toe en moeten een beenmergtranplanta- tie ondergaan. De wijk waar het ongeluk zich voordeed is afgezet. WARSCHAU Premier Messner van Polen heeft zaterdag een economisch hervormingprogramma voorgelegd dat een verre gaande decentralisering voorstaat. Ondernemingen krijgen een grotere zelfstandigheid en de overheid zal minder ingrijpen in het economische leven. De bevolking kan zich op 29 november in een referendum uitspreken over de hervormingen, die met ingang van 1988 hun beslag moeten krijgen. De hervormingen gaan tot ontslagen en forse prijsstijgingen leiden, aangezien overheidssubsidies wegvallen. Maar Messner beloofde dat de le vensstandaard niet zal dalen, omdat er loonsverhogingen komen en voor de mensen met de laagste inkomens een belastingverla ging in het verschiet ligt. De lonen binnen de bedrijven moeten meer afhankelijk worden gesteld van de winst die gemaakt wordt. Wie een beter inkomen wil krijgen, zal effectiever moet werken. Economisch zwakke bedrijven kunnen door sterkere ondernemingen worden opgekocht, aldus Messner. Bush en Jackson in verkiezingsrace WASHINGTON De Repu- blikeinse vice-president George Bush heeft zich vandaag kandi daat gesteld voor de presidents verkiezingen. Bush heeft tien miljoen dollar verzameld voor zijn campagne. Afgelopen za terdag is ook de Democratische dominee Jesse Jackson aan een campagne begonnen voor de verkiezingen. In 1984 was hij de eerste zwarte die een serieu ze poging deed presidentskan didaat te worden. Maar volgens politieke waarnemers zal hij er ook nu niet in slagen voldoen de blanke stemmen te krijgen om de democratische kandidaat te worden. Toeristen gedood bij neerstorten Burmaanse Fokker RANGOON Een Burmaans vliegtuig is gisteren tijdens een binnenlandse vlucht neerge stort. De luchtvaartautoriteiten vrezen dat daarbij alle 49 inzit tenden zijn omgekomen. De Fokker Friendship was op weg van Rangoon naar Pagan, de oude hoofdstad van Burma en wegens zijn eeuwenoude tem pels een trekpleister voor toeris ten. Het toestel stortte vlak voor het landen, door nog onbekende oorzaak neer. Onder de slacht offers zijn Amerikanen, Zwit sers, Britten, Australiërs, West duitsers en Fransen. SCHELDPARTIJEN, GEDUW EN DREIGEMENTEN 'ARIJS Politici van owel rechts als links lebben dit weekeinde rerontwaardigd gerea- eerd op de .putsch" van ean-Marie Le Pen en ijn extreem-rechtse ka- lerleden van het Franse lationale Front (FN). !en uit de hand gelopen stunt" van Le Pen en vijf- ien geestverwanten leidde in e nacht van vrijdag op zater- 3g tot beschamende tafere en in de Assemblee Nationa- e, de Franse Tweede Kamer. Het kwam bijna tot een hand gemeen tussen extreem-recht se kamerleden en enkele af gevaardigden van de rechtse regeringspartijen RPR (Gaul listen) en UDF (Liberalen). FN-kamerleden probeerden op ruwe wijze het elektro nisch stemsysteem van de As semblee te „kapen" door voor afgevaardigden van andere partijen te stemmen. Volgens een communiqué van het Na tionale Front was de aktie be doeld om het absenteisme in de Kamer aan de kaak te stel len. Zuidamerikaanse toestanden hebben zich afgespeeld. In het parlement werd gescholden, beledigd en flink geduwd toen Le Pen en de zijnen de banken van afwezige collega's probeerden te veroveren. Twee FN-afgevaardigden trachtten de hoge zitpïaats van de kamervoorzitter in te nemen, om de chaos beter te kunnen overschreeuwen. Vooral RPR-secretaris gene raal Toubon moest het daarbij ontgelden en hij werd uitge maakt voor „boef" en „klun gel". Een vrouwelijke afge vaardigde van de RPR werd met een schouderstoot opzij gezet en uitgemaakt voor „viespeuk" en „hoer". Door deze sabotage-acties kon de behandeling van het voorlig gende wetsontwerp een hardere aanpak van drugs handelaren pas acht uur 's ochtends worden afgerond. Geteisem Afgevaardigden van alle par tijen reageerden verschrikt op het incident. Volgens de soci alistische oud-premier Pierre Mauroy had „het geteisem van Le Pen zijn ware gezicht weer eens laten zien". De li berale minister Malhuret vond dat eventuele lijstver- bindingen tussen extreem rechts en regeringspartijen nu definitief uitgesloten moesten worden. Een communistische afgevaardigde omschreef de overrompeleingsaktie van het Nationale Front als een staats greep. Hoewel er niet op was gere kend dat Jean-Marie Le Pen zover zou durven gaan, komt zijn aktie toch niet helemaal onverwacht. Anti-parlemen- tarisme is een traditioneel stokpaardje van extreem rechts in Frankrijk. Maar de frontale aanval op RPR en UDF heeft nog een andere oorzaak. Na de zogenaamde detail-kwestie (in een radio programma had de leider van extreem-rechts de gaskamers tijdens de Tweede Wereldoor log afgedaan als een detail) heeft de Gaullistische minis ter van Binnenlandse Zaken Pasqua opgeroepen tot een boycot van Le Pen, die zich kandidaat wil stellen voor het presidentschap. Met zijn te genoffensief zou Le Pen zijn steun in extreem-rechtse kringen hopen te behouden. Demonstranten lopen over de blokken waarop duizenden namen staan van mensen die aan aids zijn overleden. foto: afp Homo's VS eisen meer geld voor aidsonderzoek WASHINGTON Circa 200.000 homosexuelen hebben gisteren in het centrum van Washington gedemonstreerd om te protesteren tegen discri minatie en te pleiten voor ho gere voorrang voor het aidson derzoek. Deze grootste homo betoging aller tijden herinner de aan de massale mars voor gelijke burgerrechten uit 1963, toen eenzelfde aantal betogers langs het Witte Huis trok. De stoet werd aangevoerd door aidspatiënten in rolstoelen. Een van de sprekers op de ma nifestatie noemde het een schande dat de Verenigde Sta ten vier maal zoveel geld uit geven om kaalheid te bestrij den dan om aids te genezen. Miljoenen kaarten naar niet }bestaand kanker patiëntje ANTWERPEN Vijf jaar lang zijn vanuit alle hoeken van de wereld kaarten ge stuurd naar een niet bestaand Schots kan kerpatiëntje. Vorige maand nog stuurden tienduizenden Belgen een kaartje met be moedigende woorden naar het vermelde istbusnummer in :hotland. Onlangs kwam men echter tot de onthutsende ont dekking dat de achtja rige „Buddy" nooit heeft bestaan. In 1982 riep de Schotse ra dio om dat Buddy sterven de was aan kanker en in het Guinness Book of Re cords wilde komen met de grootste kaartenverzame ling. Vanaf dat moment arriveerde zeker tien mil joen kaarten op het ge noemde postbusnummer in het stadje Paisley Ren frewshire nabij Glasgow. Ook de Amerikaanse pre sident Reagan zou een kaartje hebben gestuurd. Maar geen postbeambte wist waar de kaarten heen moesten. want Buddy bleek helemaal niet te be staan. INDIASE AMBASSADEUR OP SRI LANKA: 99 99 (Vervolg van de voorpagina) COLOMBO J.N. Dixit, de Indiase ambassadeur op Sri Lanka, zei dat het huidige Indiase offensief zal worden voortgezet en dat de Tamils nu voor het eerst worden gecon fronteerd met een leger „dat hen compleet kan verplette ren". Reizigers meldden intussen dat in Vavuniya, de eerste grote stad van het noordelijke schiereiland Jaffna, zwaar werd gevochten en dat een versterking van duizenden India se soldaten is aangekomen in het legerkamp Palali. Het ziet er naar uit dat de Indiase vredesmacht definitief af wil rekenen met het verzet tegen het vredesakkoord, dat de Tamils in het noorden en oosten van Sri Lanka een beperkte mate van zelfbestuur toekent. De Tamil-verzetsorganisaties hadden zich bij het vredesakkoord tussen Sri Lanka en India neergelegd, maar de afgelopen weken leek de strijd tussen Tamils en Sing- halezen weer te ontbranden. Ambassadeur Dixit beschuldigde de Tamil Tijgers ervan het vredesakkoord openlijk en bewust te hebben geschonden. Tamils, die eerder hun wapens hadden in geleverd, zouden zich bovendien in het geheim hebben herbe wapend. De Tamil-burgers in Jaffna hebben inmiddels de order gekre gen zich te laten registreren. Indiase soldaten deden vanmorgen op grote schaal huiszoekingen en in het noorden en oosten is een avondklok ingesteld. Volgens de autoriteiten zijn meer dan tien duizend Singhalezen op de vlucht geslagen voor de nieuwe ge welddadigheden in Sri Lanka. In het noorden zijn de Tamils veruit in de meerderheid, maar in noordoost Sri Lanka wonen ongeveer evenveel Tamils als Singhalezen en Moslims. In de zuid-Indiase stad Madras zoekt de politie naar de leider van de Tamil Tijgers, Velupillai Prabhakaran. De zoekactie werd gestart nadat de Indiase regering bekend had gemaakt dat zij een radioboodschap had onderschept, waarin Prabhakaran zijn strijdgroep opdroeg de Indiase troepen aan te vallen. Aange nomen wordt dat Prabhakaran uit Jaffna is ontsnapt en naar India is gevlucht. Twee woningen die door de Tijgers als kan toorruimte worden gebruikt zijn doorzocht. In een latere verkla ring zeiden de Tijgers geen arrestaties zijn verricht. Straat La Lollo De Italiaanse filmster Gina Lollobrigida ziet haar naam vereeu wigd in een straat. Het gebeurt slechts zelden dat een straat wordt vernoemd naar een nog levende persoon. Het bestuur van het noorditaliaanse Brescia vond het tweede Funny Film Festival echter een goede gelegenheid La Lollo te eren. foto: anp ADVERTENTIE Zaterdag 24 oktober verschijnt deze krant met de bijlage 00 Wintervakantie 87-88. Informatie over de adverteermoge- lijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Nico Jungschlager, bereikbaar onder nummer 071-122.244. CeidóeSouAO/rit J OO OO (Vervolg van de voorpagina) BONN In politiek Duitsland is met verbijste ring op de dood van Bar schel gereageerd. Politici van alle partijen zowel in Bonn als in Kiel zeide ge schokt te zijn en gaven blijk van hun medeleven met de nabestaanden. In Kiel verzamelden politici zich in het parlementsge bouw, terwijl zich daar buiten bedrukte en hui lende burgers opstelden. Waarnemend minister-presi dent Henning Schwarz zei on der meer: „Alle politieke con troversen moeten nu zwijgen. We moeten ons in respect voor de dode buigen". En Björn Engholms eerste reactie was: „Ik ben bedrukt wanneer ik zie hoe het leven van een mens, een politicus eindigt. Dit over de politieke grenzen heen anders moeten samenwerken dan we tot nu toe hebben ge daan". Barschel zou in de hoofdstad van Schleswig-Holstein van daag een verklaring afleggen over zijn aandeel in het be spioneren van zijn politieke ri vaal van de SPD Björn Eng- holm. Naar die verklaring werd met spanning uitgezien, want de afgelopen weken had den de aanwijzingen zich op gestapeld dat Barschel inder daad de anonieme genius was achter een lastercampagne te gen Engholm, vlak voor de landdagverkiezing van 13 sep tember. Deze beschuldiging kwam vo rige maand van Barschels perschef Reiner Pfeiffer. Hoe wel Barschel onder ede ver klaarde onschuldig te zijn, zag hij zich toch gedwongen af te treden als minister-president van Schleswig-Holstein. Het zag er de laatste dagen naar uit dat Barschel ook zijn parle mentszetel zou moeten afstaan. Afgelopen week volgden zo veel verklaringen over Bar schels betrokkenheid, dat zelfs de CDU-fractie niet meer aan zijn erewoord geloofde. De of ficier van justitie in Lübeck verzocht woensdag bovendien, de parlementaire onschend baarheid van Barschel op te heffen, in verband met een strafvervolging die hij wilde instellen. Vorige week dinsdag was de parlementaire onderzoekscom missie al begonnen met het horen van getuigen, om na te gaan in hoeverre Barschel en zijn medewerkers betrokken waren bij de lastercampagne tegen SPD-er Björn Engnolm. Zo werd Engholm voor de verkiezingen anoniem bij de fiscus aangegeven wegens be lastingontduiking. Bovendien zou Engholm wekenlang be spioneerd zijn om diens bisek sualiteit aan het licht te bren gen. Verder maakte Barschels perschef Pfeiffer bekend dat Barschel hem gevraagd had een afluisterapparaatje in zijn telefoon te plaatsen om de SPD-er later ervan te kunnen beschuldigen hem afgeluisterd te hebben. Vrijwel zeker is, dat Barschel in Genève een tot nu toe onbe kende persoon heeft ontmoet, die ontlastend materiaal zou kunnen leveren. In een telex aan de voorzitter van de CDU- landdagfractie had Barschel gemeld dat hij vandaag de met de getuige dermate teleur stellend geweest, dat Barschel in een vlaag van wanhoop de hand aan zichzelf heeft gesla gen. De politie is inmiddels op zoek gegaan naar deze myste rieuze getuige. Briljant Uwe Barschel is 43 jaar gewor den. Hij bleek een briljante scholier en student té zijn; op 27-jarige leeftijd had hij twee doctorstitels. Hij vestigde zich als advocaat en notaris in Kiel en begon tegelijk een steil ver lopende politieke carrière. In 1969 werd hij bestuurslid van de CDU in Schleswig-Holstein, in 1971 afgevaardigde voor die partij in de landdag. In 1973 was hij partijvoorzitter, in 1979 werd hij minister in Kiel. Het toppunt van zijn carrière volg de in 1982, toen hij de huidige minister van financiën Stol- tenberg afloste als minister president. Hij was de jongste minister-president die Duits land ooit heeft gehad. Op 21 mei dit jaar, kort voor het be gin van de hete fase in de ver kiezingsstrijd, stortte het pri- vevliegtuig waarin Barschel van Keulen naar Lübeck vloog neer. Van de vier inzit-, tenden overleefde Barschel als enige. Er volgde een speciaal op hem toegesneden verkie zingscampagne, maar Barschel kon niet voorkomen dat zijn partij op 13 september het slechtste resultaat sinds 1954 boekte: 42,6 procent van de stemmen. Samen met de libe rale FDP, die de CDU een coa litie had beloofd, kwam de CDU op exact de helft van de parlementszetels. iUSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions „Iran produceert Stinger- raketten" WASHINGTON Iran heeft Amerikaanse Stin- gerraketten gekocht van het Afghaans verzet. Dat is zaterdag door de Was hington Post gemeld. De moderne raketten die van af de schouder worden af gevuurd, zijn zeer effectief bij het neerhalen van heli kopters en vliegtuigen. Sinds enkele maanden le veren de VS de Stingerra- ketten aan de moejahed- dien, het islamitisch verzet in Afghanistan. De com mandant van de Iraanse Revolutionaire Garde, Mohsen Rezaei, zei zater dag dat zijn land de draag bare Stinger-raketten al lang geleden heeft be machtigd en ze nu zelf na maakt. Volgens de opper bevelhebber produceert Iran de raketten al een hele tijd". AL-MAN AM AH Iraq heeft gezegd sinds zaterdagochtend drie olietankers in de Perzische Golf te hebben aangevallen. Voorts maakte zowel Iraq als Iran gisteren bekend dat in de nacht van zaterdag op zondag een Iraanse lange-afstandsra- ket is afgeschoten op de Iraakse hoofdstad Baghdad. Volgens Iraq kwam de raket neer in een woonwijk en zouden hierbij een niet nader genoemd aantal slachtoffers onder de bur gerbevolking zijn gevallen. Volgens Iran trof de raket de Al- Rashid kazerne aan de zuidelijke rand van de Baghdad. De ka zerne is het belangrijkste legerkamp van de Iraakse hoofdstad. Een van de drie door Iraq getroffen schepen is de tanker Rova, die op weg was naar de Iraanse olieterminal op het eiland Kharg en tijdens een Iraakse luchtaanval door twee Exocet-ra- ketten werd getroffen. Daarbij kwamen zeker twee beman ningsleden om het leven; vier anderen worden nog vermist. Omdat de tanker leeg was, was de vernietigende uitwerking van de raketten groter, en volgens de zegslieden werd de tanker „ge heel verwoest." Een nieuw konvooi van onder Amerikaanse vlag en bescher ming varende Kuwaytse olietankers is gisteren de Golf binnen gevaren, nadat het veilig de Straat van Hormuz was gepasseerd. Radio Teheran maakte gisteren bekend dat de Iraanse premier, Hussein Musavi, had gesuggereerd dat Iran bloedige acties tegen de VS zal ondernemen als vergelding voor de Amerikaanse be schieting, donderdag, van Iraanse patrouilleboten in de Perzi sche Golf. ADVERTENTIE 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5