Belangstelling voor bijbel groeit bij katholieken SAMEN OP WEG IS GEEN AFSCHEIDING WAARD EO-jongerendag trekt 25.000 bezoekers Qowa/nl GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld >weer fiekbeÊouomtt MAANDAG 12 OKTOBER 1987 PAG1N 7 Paus eist correcte uitleg concilie VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft een cor recte uitleg en toepassing van de besluiten van het Tweede Va ticaans Concilie geëist. Hij deed dit gisteren in de Sint Pieter met 45 kardinalen en 180 bisschoppen uit de gehele wereld tij dens een feestelijke kerkdienst, waarin werd gevierd dat 25 jaar geleden dit Concilie werd geopend. De correct uitgelegde leer van Vaticanum II noemde de paus „het actieprogramma voor de christen van deze tijd". Het is volgens hem noodzake lijk de onveranderlijke leer van het Concilie trouw te volgen. Probleem van een correcte uitleg van de concilieteksten die in een geest van vernieuwing zijn geschreven is, aldus inge wijden, dat de teksten vaak niet voor een uitleg vatbaar zijn. Falwell treedt af als leider PTL WASHINGTON Aan de affaire rond het Amerikaanse tele visiestation Praise the Lord (PTL) is een nieuw hoofdstuk toe gevoegd: de leider, de bekende Amerikaanse televisiepredikant Jerry Falwell, is afgetreden nadat een rechtbank het sane ringsplan voor de door financiële en seksschandalen geplaagde tv-kerk had goedgekeurd. Falwell had eerder hetzelfde plan van de hand gewezen. Hij verklaarde liever af te treden, dan een „Watergate-televisiekerk" te moeten leiden. Falwell nam in maart van dit jaar de leiding over het 500.000 sympathisan ten tellende televisiestation over, nadat zijn voorganger Jim Bakker wegens een seksschandaal moest aftreden. Hij is nu bang dat het saneringsplan een terugkeer van Bakker mogelijk maakt. Een mens is wat zijn geest is. Raad van Kerken boos op bisschoppen AMERSFOORT De voorzitter van de Raad van Kerken in Neder land, prof. dr. D.C. Mul der, wil komende woens dag op de vergadering van de Raad het aanvan kelijk geheim gehouden gesprek tussen een dele gatie van de RK Bis schoppenconferentie en Shell van 29 oktober aan de orde stellen. Binnen de Raad is boosheid ontstaan nadat de bisschop pen zonder ruggespraak een besluit van de Raad heb ben genegeerd, namelijk dat de lidkerken van de Raad te genover Shell als één man zouden optreden. Dat hadden de kerken, dus ook de RK Kerk, besloten na de consul tatie die de Raad in 1985 over Zuid-Afrika heeft gehouden. „Een poging van Shell om ons uit elkaar te drijven." Zo karakteriseert ds. W.R. van der Zee, secretaris van de Raad, het gesprek van Shell en de bisschoppen. „Onbe grijpelijk dat dit heeft plaats gevonden." Het gesprek, waarover was afgesproken dat er geen ruchtbaarheid aan zou worden gegeven, lekte twee dagen later uit. Een woord voerder van Shell bestrijdt dat hier sprake is van uitlek ken. „Er was niets geheims aan dat gesprek." Aan het gesprek namen onder ande ren deel de voorzitter van Pax Christi, bisschop Ernst van Breda en mevrouw mr. Ph. Weijenborg-Pot, voorzit ter van de bisschoppelijke commissie Justitia et Pax. De Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland zullen alleen in het kader van de Raad van Kerken met Shell willen spreken, aldus drs. G. Boer van het Hervormd We- relddiakonaat en voorzitter van Betaald Antwoord (de steungroep van het Wereld raadprogramma ter bestrij ding van het racisme). Shell van zijn kant wil graag met de kerken spreken om uit te leggen waarom zij in Zuid-Afrika opereert zoals ze nu doet. Boer vindt zulke ge sprekken zinloos omdat die volgens hem al twintig jaar tot niets hebben geleid. Italiaans parlement stemt in met compromis godsdienstonderwijs ROME De Italiaanse rege ringscoalitie heeft zaterdag een compromis bereikt over het probleem rond het gods dienstonderwijs en daarmee een regeringscrisis verme den. Met 286 stemmen (chris- ten-democraten, socialisten, sociaal-democraten en repu blikeinen) tegen 234 stem men (waaronder die van de liberale regeringspartij) en 7 onthoudingen stemde het parlement in met een vage compromistekst. Om het godsdienstonderwijs alsnog te garanderen een verplichting waartoe Italië zich heeft verbonden bij de herziening van het concor daat met het Vaticaan drie jaar geleden dienen leer lingen die geen godsdienston derwijs volgen, wel op school te blijven. Aanvankelijk was door de regerende coalitie voorgesteld de godsdienstles sen aan het begin of het ein de van de schooldag te plaat sen zodat leerlingen die deze lessen niet wensten te volgen later of vroeger naar huis konden gaan. Het Vaticaan en de Italiaanse bisschoppen conferentie oordeelden dat dit een schending van het concordaat was. beroepingen Nederlands» Hervormd» Kerk Beroepen te Wijk bij Duurstede en Schalkwijk. P.L.Tolhoek te Jaars veld. Beroepen te Kootstertille en Twijzel, H.Strubbe te Ballum-Hollum, Ame land. Aangenomen naar Katwijk aan Zee, J.R.Volk te Veenendaal, die be dankte voor Ede toezegging en Nij- kerkerveen. Gereformeerd» Kerken Aangenomen naar Roden. (Dren the). T.A.Van Beljeren Bergen en Henegouwen te Wieringerwerf. Christelijke Gereformeerde Ker- Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Middelburg-centrum, C.J.Meeuse te Rotterdam-zuid. TILBURG „Bij katho lieken bestaat de behoef te aan commentaren en hulpmiddelen om de bij bel toegankelijk te ma ken. Er is behoefte om bij de mensen de durf te stimuleren om zelf de bijbel te lezen. En dan ontdekken we dat het le vende woord iets te zeg gen heeft over ons eigen leven". Dat zei drs. A.J.J. Ooms, voorzitter van de Katholieke Bijbelstichting (KBS) zater dag in Tilburg. Hij sprak op de viering van het vijfent wintigjarig jubileum van de KBS. Tevens vond de pre sentatie plaats van een nieu we vertaling van de evange liën en de Handelingen van de Apostelen. De grote betrokkenheid van katholieken op de bijbel, waarover de voorzitter sprak, bleek ook uit de opkomst: meer dan zeshonderd men sen. „Al die mensen zijn voor mij inderdaad een aanwijzing dat katholieken de bijbel (he rontdekken en dat is iets om erg blij mee te zijn", aldus prof. B.M.F. van Iersel uit Nijmegen, voorzitter van de commissie die het vertaal werk coördineerde. Drs. Ooms ging uitvoerig in op de persoonlijke relatie van de katholiek met de bijbel. Hij legde de nadruk op zelf standig denken en zoeken van de gelovigen. Daarbij ci teerde hij de filosoof Cornelis Verhoeven. Deze schreef eens over de schapen en hun herders (in dit verband op te vatten als gelovigen en bis schoppen): „De symbolische herders doen altijd alsof ze de kuddê wijzen waar die moet grazen. In werkelijk heid volgen de herders de kudden en lopen de belha mels voorop", aldus Verhoe ven. Drs. Ooms voegde eraan toe: „De herders functione ren het beste als er in de kudde vertrouwen gevoeld wordt in degene die hen leidt of volgt, die met hen mee trekt. Maar bovendien: in het licht van de Schrift, en heel bijzonder in dat van Jezus' prediking, mogen wij allen, schapen en herders, beden ken dat alleen de Heer zélf mijn herder is en dat in Zijn naam Jezus zich opwerpt als de goede herder. Dat wil zeg gen: de enige, de echte", al dus drs. Ooms. De gepresenteerde vertaling is het werk van een vertaal team, waaraan één niet-ka- tholieke exegeet deelnam, drs. S. Noorda, exegeet Nieu we Testament aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Dat een gereformeerde theo loog meewerkte aan een ver taling met de katholieke im primatur (kerkelijke goed keuring), is niet zo verba zingwekkend, aldus prof. Van Iersel. „We hebben de beste vakmensen gevraagd mee te doen, de kerkelijke achtergrond was niet het cri terium". Hieruit blijkt dat de nieuwe vertaling van een deel van het Nieuwe Testament een ander karakter heeft dan an-. dere katholieke bijbelverta lingen. Dat valt ook op te maken uit de verklarende voetnoten bij de tekst. Die „verdedigen" minder de ka tholieke kerkelijke leer en leggen meer nadruk op de uitleg vanuit de tekst zelf. Overigens zijn de verklarin gen zelf een typisch katho liek verschijnsel; al sinds eeuwen wordt de bijbeltekst in katholieke vertalingen verklaard en toegelicht. De Willibrord-vertaling, waar voor de nu verschenen verta ling een soort „vervanging" is, kent met name in het Nieuwe Testament heel dui delijke „katholieke uitleggin gen Zoals bekend hebben het (protestantse) Nederlands Bij belgenootschap (NBG) en de KBS al jaren geleden gepro beerd te komen tot een geza menlijke bijbelvertaling. Dat is gelukt met de zogeheten Groot Nieuws Bijbel, een vertaling van de bijbel in omgangstaal. Wat bij deze „evangelisatiebijbel", gericht op lezers voor wie de bijbel een vreemd boek is (gewor den), wel lukte, kon tot nu toe niet bij een meer op het kerkelijk gebruik gerichte vertaling. Desgevraagd zei prof. Van Iersel dat de sa menwerking tussen katholie ken en protestanten bij de nieuwe gedeeltelijke verta ling wat hem betreft ook heel goed kan bij een eventueel geheel nieuwe vertaling. Ds. W. van Galen, algemeen secretaris van het NBG zei in reactie daarop dat er binnen het NBG wel wordt gedacht aan een nieuwe vertaling van de hele bijbel, die de be staande uit 1951 moet ver vangen. Maar concrete plan nen bestaan er nog niet en het is de vraag, aldus ds. Van Galen, of die vertaling de zelfde uitgangspunten zou moeten hebben als de giste ren gepresenteerde. Deze heeft onder meer als karak teristiek een aanpassing aan het hedendaags Nederlands. Het is de vrahg, aldus ds. Van Galen, of we niet behoefte hebben aan een wat meer op het kerkelijk gebruik gerich te vertaling. Ook de gehan teerde wijze van vertalen (zo geheten „dynamisch equiva lent") zou wellicht iets min der nadrukkelijk uitgangs punt kunnen zijn. Bijbelvrienden Dat in katholieke kring de belangstelling voor de bijbel toeneemt blijkt ook uit de deelname aan de Stichting Vrienden van de Bijbel. Een groeiend aantal donateurs steunt via de vriendenclub het werk van de KBS, met als „tegenprestatie" ieder jaar een exclusief boekje. Dit jaar is dat een een bundeling „er varingen van bijbellezers". De Vrienden van de Bijbel steunde de uitgave van de net verschenen vertaling met tweehonderdduizend gulden. Om tegemoet te komen aan groeiende wens van katholie ken meer inzicht te krijgen in de bijbel, heeft het KBS de staf uitgebreid. Er zijn twee redacteuren benoemd die zich speciaal gaan bezighou den met de voorbereiding van uitgaven die als bedoe ling hebben de bijbel dichter bij de mensen te brengen, on der meer door commentaren en uitlegging van bijbelboe ken. LÜTSEN KOOISTRA PLEIDOOI WESTDUITSE THEOLOOG DUCHROW: Kerken moeten ABC Ieren van „christelijke economie' UTRECHT De christenen van het westen moeten het ABC van de economie nog leren. Niet de economie van de grote ondernemingen, die hebben als grote doel het ma ken van winst, maar de eco nomie waarvoor de grondsla gen worden gegeven in het Evangelie. Dat zei de West- duitse theoloog Ulrich Duch- row uit Heidelberg, zaterdag in Utrecht ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de werkgroep Kerk en Ontwikkelingssamenwerking van de Raad van Kerken in Nederland. Naar het oordeel van prof. Duchrow dienen de kerken zich nadrukkelijk bezig te houden met het huidige eco nomische systeem. Onder dat systeem immers lijden veel mensen onrecht en in zijn uitwerking is het een bedrei ging van het milieu. Boven dien worden de rijke indus trielanden steeds rijker en de arme landen nog armer. Daardoor raakt het perspec tief van de oecumene, name lijk het ene lichaam van Christus, steeds verder weg. Dr. Buchrow erkende dat de sociale markteconomie de problemen van armoede en verpaupering in het kapita listische systeem grotendeels heeft opgelost, maar voegde hij er aan toe, dat geldt alleen in West-Europa en Amerika. Het systeem leidde ertoe dat het „stuk koek" dat in de an dere continenten te verdelen viel, steeds kleiner werd. Kerken zouden een alterna tief moeten ontwikkelen, meende Buchrow, gericht op de basisbehoeften van alle mensen op de wereld. Afwij zing van de huidige markte conomie is niet meteen een pleidooi voor een centraal ge leid staatskapitalisme. „We moeten het zoeken in een ge decentraliseerde ontwikke- politiek en economisch, krij gen om zich te richten op de basisbehoeftyen van alle mensen". Voor de kerken betekent dit onder meer het zich losma ken van de belangen in het huidige ecdnomische sy steem. Kerken in het westen hebben onderzoeks- en be- raadsgroepen nodig die ver bindingen hebben in de arme landen, om zich het ABC van de „alternatieve" economie eigen te maken. Dan krijgt de kerk de kans het verloren gegane gezag op het terrein van de economische vragen te herstellen. Aldus prof. Buchrow. Prof. A.G. Weiier FOTO: PERS UNIE Weiier voor Vaticaan niet acceptabel als kandidaat- voorzitter Pax Romana ROME Het Vaticaan heeft dr. A.G. Weiier, hoogleraar middeleeuwse geschiedenis in Nijmegen, geschrapt van de lijst van drie kandiaten voor het voorzitterschap van Pax Romana, de internatio nale organisatie van rooms- katholieke intellectuelen, waartoe in Nederland het Thijmgenootschap behoort. Dat heeft Weiier desge vraagd bevestigd. Pax Romana had als kerke lijk erkende beweging ter verkrijging van het „nihil obstat" (verklaring van geen bezwaar) drie personen, on der wie Weiier, als kandidaat voor het voorzitterschap voorgedragen. Daarop liet het Vaticaans staatssecretari aat weten dat twee personen het nihil obstat had gekregen maar over Weiier werd niets gezegd. Daaruit mag volgens de hoogleraar de conclusie worden getrokken dat het Vaticaan onoverkomelijke bezwaren tegen hem als voorzitter van Pax Romana had. Weiier, die geen commentaar op de zaak wil geven, is on der meer voorzitter van de katholieke raad voor kerk en samenleving en van het col lege van curatoren van de katholieke theologische uni versiteit Utrecht. In die hoe danigheid is hij eerder dit jaar in de bres gesprongen voor de gehuwde priester-do centen aan deze opleiding. Daarnaast is Weiier een pro minent lid van de Mariën- burgverenigirig. Weiier is in Rome in verband met een vergadering van het bestuur van het Europees lekenfo- Wijdeling in Den Haag In de parochiekerk van het Allerheiligst Sacrament in Den Haag droeg giste ren John M. Burger (25), afkomstig uit Den Haag, zijn eerste heilige mis op. John, die zijn opleiding kreeg in Rolduc, was tot nu toe diaken-stagiair in de parochiekerk van de Maria Presentatie in Roelofarendsveen. Daar draagt hij aanstaande zondag op elf uur zijn eerste heilige mis op. John Burger werd zaterdag in de kathedrale kerk aan de Mathenesserlaan in Rotterdam door mgr. R. Bar tot priester gewijd. Bij die gelegenheid wijdde de bisschop ook twee diakens: Peter Owel (28) uit Lelden en de oud-onderwijzer P.C. Snoeks (58) uit Oudewater. Zij gaan werken als diaken-stagiair in resp. Zoeterwoude en Gouda. In het bisdom Rotterdam zijn dit jaar tot nu toe priesters gewijd. FOTO: MILAN KONVALINKA Van der Graaf: BARNEVELD Het Samen op Weg-proces is geestloos, maar dat is geen reden voor afscheiding, binnenkerkelij ke doleantie of een kerkor- delijk geregelde richtingen- kerk. Er is veel meer te zeg gen voor een geestelijke soli dariteit met elkaar. „Er is ten diepste maar één weg, name lijk dat we elke verwachting van organisatorische macht en het geweld van actie losla^ ten en dat we ook vandaag (in) de kerk geloven, op hoop tegen hoop, dwars tegen wat zichtbaar is in." Dit betoogde ir. J. van der Graaf, algemeen secretaris van de rechts georiënteerde Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, zaterdag te Barneveld op een ambtsdragers vergade ring. Voor ruim 800 mannen broeders hield hij een betoog over „Samen op Weg - waak zaamheid en verantwoorde lijkheid. Om de erve der va deren" aan. „Een onvruchtbaar, want in hoofdzaak organisatorisch proces, mag niet benaderd worden door een even on vruchtbaar, want ook organi satorisch proces, waar het vaandel geheven en de vuist gebald wordt. Onze kracht ligt niet allereerst in het ,nee' tegenover Samen op Weg, maar in het ja' tegen over de confessie." Elke or ganisatie loopt het gevaar uit te zijn op macht. En geen en kele organisatie, ook de Ge reformeerde Bond niet, is plaatsvervangend voor de vaderlandse kerk. Daarom pleitte Van der Graaf voor een brede gere formeerde beweging, die mis schien ook nog vanuit andere kerken van gereformeerde belijdenis zou aanzwellen. Volgens De Graaf heeft de Nederlandse Hervormde Kerk „tot haar eigen schade een vergaand besluit geno men doordat de synode - on danks de bezwaren van 40 procent der gemeenten - heeft ingestemd met de staat der hereniging (met de Gere formeerde Kerken). UTRECHT Het begon in 1974 met 1500 jongeren in Groningen. Zaterdag in Utrecht waren er zo'n 25.000 bezoekers op de deryiende EO-jongerendag. Doel van deze bijeenkomst, die ieder jaar meer bezoekers trekt: jongeren met elkaar hun ge loof laten beleven. „Op een EO-jongerendag ervaren ze een prettig wij-gevoel", licht de EO-woordvoerder toe. „Ze zijn als christenen een dagje uit met elkaar en ze beleven massaal wat ze dagelijks al leen ervaren." De Evangelische Omroep wil met de Jongerendag ook de bijbel „praktisch vertalen" voor de bezoekers. Zo waar schuwde Jan van den Bosch, hoofd van de afdeling jonge renprogramma's en „het ge zicht" van de Jongerendag, tegen de gevaren van het oc cultisme. Hij verwees daarbij vooral naar het Veronica- programma Het Zwarte Gat. Naar aanleiding van het the ma van de Jongerendag (Leve de Liefde) noemde Henk Binnendijk „het trieste van de huidige samenleving dat de mensen geen bood schap hebben aan een God die overvloeit van liefde". In de samenleving is het „leve de liefde" dan ook ver te zoeken, aldus Binnendijk, die in dat verband onder meer cijfers noemde voor de kans op echtscheiding: nu 35 procent van de huwelijken en over twee jaar 40 procent. Hij hekelde voorts in scherpe bewoordingen de voorlich tingscampagne over aids van de overheid. „Het enige dat wordt gedaan, is ervoor zor- fen dat mensen gewoon door unnen gaan met seksuele relaties met verschillende mensen." Ongeveer 70 procent van de bezoekers is kerkelijk meele vend. Ook de overige niet- of randkerkelijken, die worden meegenomen door christelij ke vrienden, zijn enthousiast over de bijeenkomst, conclu deert de woordvoerder uit het aantal mensen dat na af loop van de dag aanklopt bij de afdeling nazorg. Een dunner vangnet? HET is geruststellend dat de deskundigen van de comm Financiering Oudedagsvoorziening onder leiding van W. Drees jr. erop rekenen dat de aow in de toekomst be baar blijft. Ondanks het feit dat het aantal bejaarden tot nog explosief zal toenemen, zal dit niet hoeven leiden tol evenredige verhoging van de premies. De angst dat de o dagsvoorziening in de komende decennia onze maatscha lijke draagkracht te boven zal gaan, blijkt althans in fi cieel opzicht ongegrond. TOCH rekenen de deskundigen er op dat de aow in zijn dige uitwerking zal moeten veranderen. In de kern za aow blijven wat hij is: met 65 jaar bij eventuele tegei Iers wordt dit misschien 66 ontvangt iedereen een u ring die een onbezorgde oude dag mogelijk moet maken u is volgens dr. Drees, zoon van de staatsman die aan de ei algemene ouderdomsvoorziening zijn naam gaf, echter ingreep noodzakelijk. De aow voor een alleenstaande zal 70 procent maar precies de helft worden van de uitkerinj j twee partners ontvangen. Daarmee wordt de aow strikt i vidueel en krijgen alle betrokkenen gelijke rechten. Het lijkt erop dat het rapport van de commissie niet Ir tot alarmerende conclusies die aanleiding zouden kunnei ven tot abrupte en ingrijpende maatregelen om de finar ring veilig te stellen. Dit wordt mede veroorzaakt doe steeds meer mensen naast de aow een pensioenuitkering ej len genieten en doordat die pensioenen door maatregeler e gen pensioenbreuk en jaarlijkse indexeringen steeds b worden. De aow is in steeds meer gevallen niet de enige Ist van inkomsten voor bejaarden. .;e De commissie heeft zich evenwel niet alleen bemoeid-ei de financiering van de aow waarvan de jaarlijkse ko worden omgeslagen over alle premiebetalers maar e met de uitkering zelf. Daarbij is een aantal suggesties gei iv die duidelijk maken dat zonder ingrijpen toch grote proie men zullen ontstaan. Vandaar de suggestie om de aow e tueel een jaar uit te stellen. Dit lijkt een geringe ingit£ maar heeft toch aanzienlijke consequenties voor de arb<r' markt. Winst van zo'n maatregel zou zijn dat een grote beidservaring een jaar langer behouden blijft. Daartegen! fl, staat dat nu al veel ouderen het gevoel hebben een arb< li plaats van een jongere bezet te houden en mogelijk ook ;I wikkelingen op te houden die na hun vertrek mo£; worden doorgevoerd. Aantrekkelijker is om in navol van de pensioenfondsen te gaan denken aan een flexib op de persoon toegesneden datum voor toekenning vailt aow. Dit geldt te meer voor gehuwde vrouwen die een st belangrijker plaats in de wereld van de arbeid gaan ii men. r NOG ingrijpender is een eventuele verlaging van de ui<* ring voor alleenstaanden. Zo'n maatregel die vooral vroua zal treffen omdat zij gemiddeld enkele jaren langer lèa dan mannen, houdt geen rekening met het feit dat de ko - voor alleenstaanden vooral de woonkosten meer dragen dan de helft van twee samenlevende partners, die suggestie niet wordt onderbouwd, verbaast dan ook Afgezien van de consequenties van zo'n maatregel voo pensioenfondsen zou dit de aow als financieel vangnet bejaarden zonder pensioen ernstig verzwakken. Een keerde Suggestie dus. Af en toe regen DE BILT (KNMI) Een bij zuidwest Engeland aanwezige storing bepaalt morgen ons weer. Daardoor is het half tot zwaar bewolkt. Uit deze be wolking wordt af en toe regen verwacht. In de namiddag be reiken mogelijk enkele opkla ringen het westen van ons land. De aanstromende lucht heeft voor de tijd van het jaar bijna' normale temperaturen: dat wil zeggen in de middaguren zo'n graad of 13. De wind is zuid tot zuidwest en neemt in het binnenland tot matig of vrij krachtig, kracht 4 a 5, en aan zee mogelijk tot hard, kracht 7 toe. In verband met de opko mende bewolking wordt de komende nacht geen vorst bij de grond verwacht. De verde re vooruitzichten wijzen op een wisselvallig weertype. Vooral tegen het weekeinde wordt de kans op regen groot. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinavië: half tot zwaar bewolkt. Vooral in de naar zuidwest gerichte kustge- beiden af en toe buien. Mid- dagtemperatuur 7 tot 11 gra den. Denemarken: nu en dan bui en, vooral meer naar het wes ten. Middagtemperatuur rond 12 graden. Benelux, noordwest-Frankrijk en noordwest-Duitsland: enke le buien, vooral dichter bij zee. Ook af en toe zon. Middagtem peratuur rond 14 graden. Noordoost-Frankrijk, midden- en zuidoost Duitsland: veran derlijk bewolkt. Vooral op woensdag enige regen. Mid dagtemperatuur rond 14 gra den. Britse Eilanden: half tot z\| bewolkt. Vooral in het we af en toe buien. Middagten j ratuur van 11 graden in noorden tot 14 graden in zuiden. Zuidwest-Frankrijkmoi buien, woensdag perioden n zon. Middagtemperatuur 16 tot 21 graden. Alpengebied: morgen in oosten, woensdag voorna lijk in het westen regen, ven 1500 m ook sneeuw. 0- den-grens op rond 2000 m hoogte. In de dalen 's mid rond 13 graden, in het zü tot 18 graden. Franse Middelandse zeei noord-Italië en noord-Jo slavië: eerst in Joegos" ter in het westen af er en. Ook wat zon. Middag peratuur 17 tot 22 gradei de Povlakte wat lager. Spanje en Portugal: in het t den zonnig, in het noo half tot zwaar bewolkt er delijk enige regen. MId temperatuur van 18 grade' het noordwesten tot 27 gr I in het zuidoosten. Zd. Limburg regen 13 0 Aberdeen zw.bew. 11 0 Athene niet ontv. Barcelona onbew. 20 14 Berlijn zw bew. 19 11 Budapest zw.bew. 23 12 Bordeaux l.bew. 16 11 Helsinki l.bew. 14 8 Innsbruck onbew. 22 10 Klagenfurt zw.bew. 17 13 Kopenhagen niet ontv. (ADVERTENTIE) STAAT DER NEDERLAND 7% LENING 19S PER 1993 inschrijving op 13 oktober a.s. van 9 tol 15 uur via banken en commissionairs

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2