Polen niet op zijn sterkst tegen Oranje Tennistalent schrijft stukje geschiedenis Van Linder volgt tijdelijk coach Kecskemethy op Van Hunen in ijshockeyteam f Karpov ontkent politieke macht contra Kasparov: Veel doelpunten en kaarten bij bekerwedstrijden Topprijs voor draver Zeus BUNNIK De vijf-jarige hengst Zeus Boekelte heeft bij een veiling van 42 dravers in Bunnik 81.000 gulden opge bracht. Voor Dorothé Pluto, een zuster van de snelle Wan da Pluto, werd 35.500 gulden betaald. Zeus Boekelte werd eigendom van Fred Kramer, lid van het driemanschap dat de draver liet veilen. Het paard blijft in training bij Jan van Dooye- weerd in Zwaanshoek. De jon ge merrie Dorothé Pluto mag eerst volgend jaar aan koersen deelnemen. ZOETERMEER De selectie voor het Nederlands ijshockeyteam, dat 20 en 21 oktober vriendschappelijke interland wedstrijden speelt in en tegen Noorwe gen, telt twee debutanten: Peter Paul van Rooy (Tilburg) en Hagenaar Gerard van Hunen (Amsterdam). Oranje speelt in Bergen twee keer tegen de No ren, die zich bij de wereldtitelstrijd van maart hebben geplaatst voor de Olympische Winter spelen van Calgary 1988. Leo Koopmans, dit seizoen debuterend als trainer van landskampi oen Rotterdam, gaat mee als assistent van coach Larry van Wieren. In geval van nood zal Koop- mans als speler fungeren. Doelman Hoogendoorn, die het naar de tweede divisie gezakte Groningen heeft geruild voor Amsterdam, en zijn collega Bruysten, die in on min leeft met Nijmegen, ontbreken in de groep van twintig spelers. Polman Tuin (Heerenveen) en Geisterfer (Rotterdam) zijn de doelmannen. De nieuwe bondscoach Larry van Wieren arri veert vrijdag uit Canada in Nederland. Van Wieren, oud-international en voormalig speler van Heerenveen, is de opvolger van de Ameri kaan Lou Vairo. De selectie bestaat uit: Doel: Polman Tuin (Heerenveen) en Geisterfer (Rotter dam), verdediging: Homburg en Wensink (Nijmegen), Geesink en Henk Hille (Heerenveen), Prick van Wely (Rotterdam). Van Rooy (Tilburg) en Van Galen Last (Eindhoven), aanval: Berteling. Van Heumen, Bert Hille. Van Ooyen en Molenaar (Rotterdam). Franke en Van Hunen (Amsterdam). Van Gerwen (Eindhoven), Louwers (Geleen). Mollen (Heerenveen) en Toren (Groningen). Coach: Larry van Wieren, assistent-coach/speler: Leo Koopmans. Rousseau snelste van Dam tot Dam ZAANDAM De Belg Vin- cent Rousseau legde gisteren de tien Engelse mijl (ruim 16 km) tussen de Dam in Amster dam en het plein met dezelfde naam in Zaandam het snelst af: 46 minuten en 7 seconden. Bij de dames zegevierde Ingrid Kristansen. De Noorse wereld recordhoudster op de vijf en tien kilometer en de marathon had voor de afstand een tijd van 50 minuten en 31 secon den nodig. De wereldkampioe ne op de 10.000 meter had ruim anderhalve minuut voor sprong op Carla Beurskens, die in 52.10 als tweede eindigde. Ton van Linder FOTO: Grond speelt in de com] voor het Limburgse IAS Aan het vijfdaagse to< doen verder België, Duitsland en Polen me Nederlandse selectie teil tien vrouwen. De vol speelsters werden opgeri doel: Carla ten Velde, Robben en Karina B veld: Hanneke van Eyl, de Gooyer, Monique Cecile Leenen, Monique Mirjam Collart, Ursula ling, Petra Jordens, Leenen, Esther Hagemai rianne Bult en Wendy sens. CotdócCouttMit DEN HAAG Het Ne derlands Handbal Ver bond heeft Ton van Lin der tijdelijk aangesteld als coach van de Nederlandse damesploeg. Hij is de op volger van Jan Kecske methy, die vorige week maandag op staande voet ontslag nam. Van Linder is al technisch coördinator en coach van de herense lectie. Het bestuur van het NHV koos zaterdagochtend in een specia le vergadering na overleg met de betrokkenen voor Van Lin der. Hij zal de vrouwen tot en met de wereldtitelstrijd voor B-landen in december in Bul garije begeleiden. „Die termijn geeft ons de tijd een opvolger voor langere tijd te vinden. In enkele weken vind je geen nieuwe damescoach'ver klaarde vice-voorzitter Bosma. Van Linder heeft sinds 1 au gustus een volledige baan bij het handbalverbond. Op de momenten dat het werk voor het heren- en damesteam niet te combineren is, zal de oud leraar uit Zevenaar de vrou- wenploeg laten prevaleren. De heren worden dat geleid door George van Noessel. De inte rim-coach zal morgen, aan de vooravond van het Holland- toernooi, een bespreking hou den met de damesploeg. Voor de 'beslissing heeft het bestuur van het NHV de aan voerder van de damesploeg, Hanneke van Eijl, geraad pleegd. Tijdens het Holland- toernooi zal Anneke Burger optreden als fysiotherapeute. Voor de functie van organisa torisch begeleider zoekt Van Linder nog een kandidaat. Naast Kecskemethy stapten ook begeleidster An Plug en fysiotherapeut Peter Holt- kamp vorig week op. In overleg met Van Linder zoekt het NHV binnen Neder land naar een opvolger voor Kecskemethy. „Het aantrek ken van een buitenlander valt buiten ons budget", aldus Bos ma. Het NHV beschouwt de keuze voor Van Linder als een noodoplossing. Bosma: „Het is niet denkbaar dat hij het da mesteam definitief over neemt". Monique Grond is de enige nieuweling in de selectie van het Nederlands handbalteam voor het Holland-toernooi, dat woensdag begint. De 20-jarige Sport wereld Squash Het Nederlands da mesteam heeft op de wereldti telstrijd in Auckland de wedstrijd tegen Canada met 2-1 verloren. De Ne derlandse over winning kwam op naam van Babette Hoogen doorn, die de Canadese Pimm versloeg met 9- 7, 9-3, 4-9, 2-9, 9- 6. Houtama ver loor van May- cock (8-10,2-9,9- 7,7-9) en Re- mijnse van Cranbury (4-9,7- 9,9-1,7-9). Paardesport De Nederlandse vertegenwoordi ger Zvetlana Hanover werd in Axevalla (Zwe) in de dra verij om het Eu ropees kampi oenschap voor 5- jarigen slechts zevende. Win naar werd de Zweedse favo riete merrie Christa Sidney met Olie Goop in 1.15,9. Tennis De Bulgaarse Kate- rina Maleeva won het toer nooi van Athene gewonnen. In de eindstrijd ver sloeg zij de 17- jarige Francaise Julie Halard in twee sets: 6-0, 6- 1. Volleybal Landskampioen bij de dames Olympus Sneek won een toer nooi in Nord- horn. In de fina le versloeg de Friese ploeg de Franse kam pioen Racing Club Paris met 3-0. Rolhockey Het Nederlandse junioren rolhoc- keyteam heeft in zijn laatste wedstrijd bij de strijd om de Eu ropese titel in Duisburg met 3- 3 gelijkgespeeld tegen het gast land. De titel ging naar Spanje dat in zijn slot wedstrijd met 20-0 van Frank rijk won. Prins Albe gaat bobbe MONACO Prins Albe Monaco heeft in Monte aangekondigd, dat hij zij j (je) tijdens de Olym j Winterspelen van Calga vertegenwoordigen in h derdeel tweepersoons b Als dat inderdaad doorg Prins Albert (29) het IOC-lid zijn, dat in die als actief sporter aan dt len deelneemt. SCOTTSDALE Het Amerikaanse tennistalent Michael Chang heeft bij het tennistoernooi van Scottsdale een stukje ge schiedenis geschreven. De vijftien-jarige amateur werd de jongste speler die ooit de halve finale van een Grand Prix-toernooi heeft bereikt. Chang ver sloeg de Mexicaan Jorge Lozano met 6-4, 6-1. De halve finales werden het eindstation voor Chang. De als derde geplaatste Brad Gilbert versloeg de vijftienjarige junior in een nerveuze partij met 6-3 6- 4.Brad Gilbert won het toernooi door met 6-2, 6-2 te zegevieren over Eliot Teltscher. Yannick Noah, die mede door huwelijksproblemen tien we ken rust had genomen, won het Grand Prix-toernooi van Basel door de Haitiaan Ronald Agenor in drie sets te ver slaan: 7-6, 6-4, 6-4. Bij een demonstratietoernooi in Atlanta doet Paul Annacone van zich spreken. De Ameri kaanse nummer 43 van de we reldranglijst versloeg daar achtereenvolgens s werelds nummer twee Stefan Edberg en s werelds nummer één Ivan Lendl. In beide gevallen was de score 6-3 6-2. In de finale ontmoet de 24-ja- rige Amerikaan John McEn roe. Deze won met 6-4 6-4 van Jimmy Connors, die op het laatste moment was ingevallen voor de geblesseerde Zweed Joakim Nystroem. In de finale van de open kampioenschap pen van Queensland versloeg Kelly Evernden de Westduit ser Eric Jelen met 3-6 6-1 6-1. In het damestoernooi in Cap d'Agde zegevierde Chris Evert over Martina Navratilova met 6-3, 7-5 MAANDAG 12 OKTOBER 1987 PAGi^j ■J' SEVILLA Uitdager Anatoli Karpov, die de l(j kamp om de wereldtitel schaken tegen Gari Kas ak vandaag met wit begint, heeft felle kritiek geuit el boek „Kind van de verandering" van Kasparov. pov zei dat zijn grote rivaal doelbewust enkele eI had weggelaten. Volgens de oud-wereldkam maakt het boek, dat volgende week in Londen za »n schijnen, deel uit van de psychologische oorlogsvc van Kasparov. Karpov zei dat vele beschuldiginge waar zijn. „Kasparov schrijft alleen de waarheid, hem die uitkomt. Ik zou heel wat feiten kunnen o i men, die Kasparov opzettelijk heeft weggelaten" L Karpov ging met name in op de passage van het boek, Kasparov beschrijft, dat zijn opkomst naar de schaaktop geblokkeerd door de Sovjetrussische autoriteiten. „Niem de wereld heeft zulke goede condities genoten om voorn en succes te kunnen boeken", aldus Karpov, die er aan to de dat Kasparov twee beroepstrainers alleen voor zichze toegewezen gekregen toen hij nog maar net nationaal n I was geworden. Bovendien, zo zei Karpov, werd Kaspan regeringszijde financieel ondersteund. Ook de moeder vai parov, Klara, had geld gekregen voor haar optreden als i Op Kasparovs beschuldiging dat Karpov zijn politieke had aangewend ten gunste van zijn schaakloopbaan, zei jarige oud-titelhouder, dat hij in 1983 juist persoonlijk tusi de was gekomen om Kasparov opnieuw een plaats in de om de wereldtitel te geven nadat hij eigenlijk was gedisk ceerd wegens niet verschijnen in Pasadena voor de twe met Kortsjnoj. In zijn boek omschrijft Kasparov zichzelf als et.. r supporter van partijleider Gorbatsjovs politiek van G E (openheid). Toen Karpov werd gevraagd of hij soms o< n „kind van de verandering" is, antwoordde hij: „Ik ben al f, en kan dus moeilijk meer een kind worden genoemd". Gari Kasparov toont de Spaanse versie van zijn boek, daO nent Anatoli Karpov tot ferme kritiek zou verleiden. DEN HAAG Vier ama teurclubs en het reserve- elftal van Ajax hebben de tweede ronde van het toernooi om de KNVB-be- ker bereikt. DWV. dat vorige week AZ met 2-1 versloeg, DOS Kam pen (2-1 tegen Go Ahead Eagles), Venray (3-0 tegen Vi tesse) en TOP (3-0 tegen UEFA Cupdeelnemer FC Utrecht) zorgden voor de vroege uitschakeling van be taald-voetbalclubs. Ajax 2, met de uitblinkende linkerspits Brian Roy, versloeg Sparta met 2-1. De meeste ere- en eerstedivi- sieclubs deden, wat zij aan hun stand verplicht waren, al had den sommigen het erg moei lijk, zoals RBC (1-0 tegen Ge- nemuiden), NEC (3-2 tegen Se- rooskerke), Eindhoven (2-1 te gen VVOG) en SC Veendam (1-0 tegen algemeen amateur kampioen Geldrop). De 27 wedstrijden in het weekeinde leverden naast veel doelpunten 34 gele en twee rode kaarten op. Bos (Vitesse) en Meeuwsen (Helmond Sport) kregen de zwaarste straf na twee waarschuwingen. FC Utrecht was zo apathisch, dat het niet eens geel zag. De ere divisieclub, in de tweede ron de van het toernooi om de UEFA-beker uitkomend tegen Hellas Verona, liet zich in Oss door hoofdklasser TOP voor schut zetten. Sparta had in De Meer weinig in te brengen te gen Ajax 2, dat de Ier Staple- ton in de spits had. Twee fraaie acties van Roy zetten de Amsterdammers op 2-0, waar na alleen Ellerman iets terug deed. Ajax 2 komt in de vol gende ronde uit tegen FC Gro ningen, dat in Heerjansdam het verleden van zich afschud de. Drie jaar geleden werden de Groningers in het Zuidhol landse dorpje verslagen, dit keer wonnen zij met 2-0. Booy en Koolhof scoorden. Het eerste van Ajax speelde wat met Quick Boys: 7-0. Ook PSV had een gewillige spar ringpartner. In Groesbeek, de gemeente onder de rook van Nijmegen die drie clubs in de Doelman Jan Willem van Ede wordt gepasseerd door Wim Cooy- man van amateurclub TOP, die verantwoordelijk was voor de uit schakeling van FC Utrechst. FOTO: ANP eerste ronde had, won de landskampioen met 6-0, tref fers van Koeman (twee keer uit een strafschop), Gillhaus, Kieft, Vanenburg en Lerby. Het Groesbeekse Germania had eerder al met 2-1 van Haarlem verloren. Plaatsge noot Achilles '29 werd met 4-1 verslagen door PEC Zwolle. Feyenoord wist zich aanvan kelijk geen raad met het stug ge Emmen, maar zegevierde toch nog 3-1. Miroslav Okonski (foto) is de enige in het buitenland spelende Pool, die door bondscoach Lazarek is opgeroepen voor het duel met Nederland. FOTO: AP FOTO: ANP Okonski, is de enige „buitenlan der" met wie Lazarek wel verder wil. Hij krijgt geen toestemming langer in Duitsland te voetballen, hetgeen aangeeft dat op zijn in breng in Polen prijs wordt ge steld. Tot aan de Europese titelstrijd mag dribbelaar Okonski in West- Europa blijven. Datzelfde geldt voor spelers als Wojcicki, Buncol en Majewski. De aversie van La zarek tegen de in het buitenland actieve spelers heeft hem al snel zijn faam van sergeant-tussen- zijn-soldaten doen verliezen. La zarek wordt nu meer als de lasti ge kolonel gezien, die de vedette van AS Roma, Zbigniew Boniek, wegens zijn verzet tegen de strakke discipline niet meer uit Italië laat overkomen. Met zijn keuze uit Polen van ei gen bodem is Lazarek, die gebrek aan internationale ervaring wordt aangewreven, ook warrig. Ruim vijftig spelers gebruikte hij al voor zijn A-elftallen. De coach, voor zijn aanstelling bij de Poolse bond werkzaam in Zweden bij Trelleborg, heeft het verwijt ge kregen, dat hij teveel clubspelers als internationals heeft aange merkt. „Experimenten hebben ook hun limiet", is de geldende mening van de nationale voetbal pers. Slechts zeven Van de groep, die Lazarek vprig jaar meenam naar Nederland, zijn in de huidige selectie slechts zeven man over: Przybys, Krol, Pruszik, Karas, Tarasiewicz, Ur ban en Dziekanowski. Van dat zevental acteerden er vorig jaar vier in de basis van het Poolse elftal, dat Nederland in het Olympisch Stadion van Amster dam van de verwachte zegetocht hield. De keuze voor mindere go den is voor Lazarek, die in ver gelijking met 1986 bijvoorbeeld drie nieuwe doelmensen bij zijn A-selectie haalde, te verklaren. „Ik zit in een moeilijke situatie", zegt hij. „Ik kan enkele spelers niet oproepen, die juist herstellen van blessures. Anders waren Wdowczyk en Kubicki van Legia Warschau en Rudy van Slask Wroclaw er zeker bij geweest. Marciniak van Slask is boven dien uitgeschakeld door een auto ongeluk. En doelman Wandzik en aanvaller Lesniak kan ik nu niet missen voor het olympisch elftal. Anders hadden die zeker bij de A-keuze behoord". Lesniak is de nationale topscorer, die na overmatig drankgebruik een in ternationale schorsing aan de broek kreeg maar ondertussen weer in genade is aangenomen. Rinus Michels verwacht een ver dedigend Polen in Zabrze, waar het stadion van Gornik met zijn geringe capaciteit van dertigdui zend plaatsen is verkozen boven de voor topduels meer geëigende voetbalarena's van Warschau en Chorzow. Lazarek, die zijn ploeg onlangs tegen Hongarije (3-2 winst) frivool liet aanvallen, be vestigt die sombere kijk van zijn collega niet. „Voetbal gaat niet alleen om de punten. De speelstijl is ook van belang. Wereldkam pioen Argentinië blijft mijn grote voorbeeld". De onvoorspelbaarheid van Laza rek heeft ervoor gezorgd, dat er nog weinig te zeggen is van de opstelling van Polen in Zabrze. KAMIEN Nederland krijgt woensdag in Zabrze bepaald niet het sterkste voetbalelftal tegenover zich, dat Polen kan voortbrengen. Bondscoach Wojciech Laza rek heeft zijn prioriteiten gesteld bij het Olympisch elftal, dat een dag eerder het belangrijke kwalificatie duel tegen West-Duitsland afwerkt. De A-interland Po len-Nederland, voor Oranje van groot belang voor de kansen op plaatsing voor de Europese titelstrijd, is voor Lazarek van secundaire be tekenis. „Mijn olympisch elftal heeft mo menteel voorrang. Het heeft nog steeds kans op het eindtoernooi van Seoul. Het A-elftal heeft geen mogelijkheden meer in groep 5. Toch zullen we tegen Nederland knokken voor een goed resultaat", meldde Lazarek zaterdag uit het trainingskamp Kamien bij Katowice, waar hii negentien spelers tot zijn be schikking heeft. De 49-jarige trai ner, ooit een kampioenenmaker bij Lech Poznan, is een dik jaar na zijn aanstelling als bondscoach bepaald niet meer de beminde en erkende technische baas. Na de praktische uitschakeling voor de eindronde om het Europees kam pioenschap kwam de eerste kri tiek los. Lazarek, opvolger van de succes volle Antoni Piechniczek, wei gert de in het buitenland spelen de Polen op te roepen. Vorig jaar ging hii voor het duel tegen Ne derland, in Amsterdam (0-0), nog overstag en werden Boniek, Woj cicki en Smolarek erbij gehaald. „Ik wil een team vormen uit spe lers, die bij de Poolse clubs spe len", zo herhaalde Lazarek deze week nog eens zijn persoonlijke credo. „Ik bouw aan een elftal, dat de eindronde om het wereld kampioenschap van 1990 moet halen. Dan bieden Boniek, Smo larek en Mlynarczyk niet langer perspectieven". Okonski De ster van Hamburger SV, Beeld van de training van het Nederlands elftal gisteren in Zeist.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 12