Reagan wil Congres van zich afhouden Canada vreest invasie Amerikaanse cultuur Honger drijft trotse Texanen naar gaarkeuken India gaat Tamils harder aanpakken CROTOR COMPUTER CENTRUM Onrecht, al 25 jaar ^BUITENLAND QzidóvOowiant ZATERDAG 10 OKTOBER 1987 PAGINA S Pakistaan geeft Unesco-post op PARIJS De Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, generaal Ya- kub Khan, heeft zich teruggetrokken als kandidaat voor de functie van se- jcretaris-generaal van de Unesco. In een brief schrijft de Pakistaanse ambassa deur, Niaz A. Naik, dat de generaal /hiertoe heeft besloten om de kandida tuur van de beste kandidaat van de I Derde Wereld, ofwel de zittende Sene- galees M'Bow, niets in de weg te leg- 'gen. In de westerse wereld is M'Bow, jdie al in twee van de vier stemronden jhad gewonnen, zeer omstreden; hem wordt wanbeheer verweten. M'Bow heeft echter de steun van de Afrikaan- en Arabische landen. VS ontstemd over benoeming nieuwe ambassadeur Iran WASHINGTON De Verenigde Staten zijn ontstemd over de benoeming van de nieuwe Iraanse ambassadeur in Bonn, Mehdi Ahari Mostafavi, omdat hij betrok ken is geweest bij de gijzeling in de Ameri kaanse ambassade in Teheran in 1979, zo zeiden anonieme Amerikaanse regerings functionarissen gisteren. De Westduitse re gering ging in augustus akkoord met de voordracht van Mostafavi. Daarna ontdek te Washington om wie het ging en heeft het „overtuigende bewijzen" overlegd aan Bonn. Minister Shultz van buitenlandse za ken zou de zaak inmiddels met zijn West duitse collega Genscher over de zaak heb ben besproken, maar over de uitkomst van dat gesprek is niets bekend. België wil snelle trein BRUSSEL Het Belgische kabinet heeft in principe inge stemd met het doortrekken van de Franse supersnelle trein TGV via Brussel naar de Nederlandse en Duitse grens. Wel moet voordat een defini tief ,ja" volgt, nog aan een groot aantal voorwaarden worden voldaan, zowel op het politieke en milieukundige als op het financieel-econo- misch vlak. Minister De Croo (Verkeer) moet daarover gaan onderhandelen met zijn ambtscollega's in Nederland en de Bondsrepubliek. Bomaanslag Kabul eist 27 levens ISLAMABAD Bij een bomaanslag in de buurt van een drukbezochte moskee in de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn 27 mensen om het leven gekomen en zeker 35 anderen gewond geraakt. Volgens Radio Kabul was het de zwaarste aanslag in Kabul sinds het begin van de Sovjet-interventie in het land, in december 1979. De bom was verborgen •in een Volkswagen, die stond geparkeerd nabij een moskee, die door veel hoge rege ringsfunctionarissen en diplomaten wordt bezocht. De meeste slachtoffers waren vrouwen, kinderen en oude mannen, die aan het winkelen waren of zich opmaakten voor het avondgebed. De aanslag is ver moedelijk het werk van het islamitische verzet. Postzegel ge veild voor 2,5 miljoen NEW YORK Een unieke Amerikaanse postzegel, de Lady McGill" uit 1852, is on langs in New York voor een kleine twee en een half miljoen gulden verkocht aan een Aziatische bank. Dit heeft de verkoper van de zegel, Mare Rousso, meegedeeld. Volgens hem is nog nooit eerder in de geschiedenis van de filatelie zoveel betaald voor een post zegel. De ,,Lady McGill", die een nominale waarde heeft van 2 dollarcent, werd in 1852 uitgegeven in Pittsburgh in Pennsylvania door A.J. Dallas Co., belast met de plaatselij ke postbezorging. Het zou Rousso niet ver wonderen als de Lady McGill over een paar jaar tussen de vijftig en zestig miljoen gul den waard zou zijn. Botha spreekt Chirac tijdens privébezoek PARIJS De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Botha heeft gisteren tijdens een tweedaags be zoek aan Frankrijk een onderhoud ge had met premier Jacques Chirac. De Franse premier drong daarbij aan op af schaffing van de apartheid in Zuidafri- ka en vrijlating van alle politieke ge vangenen. Chirac verklaarde na afloop dat de ont moeting niet gezien moet worden als een blijk van sympathie met de Zuida frikaanse regering. Botha's bezoek aan Frankrijk, dat werd omschreven als „privé", heeft veel politiek tumult opge leverd in Parijs. ;„GEEN 535 MINISTERS NODIG IN GOLFOORLOG": d. WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft özich gisteren over de j vraag gebogen of na het jongste incident tussen IJIran en de VS, de War Po ters Act uit 1973 in wer king moet treden. Deze r»wet verplicht de president L'het Congres binnen 48 uur in te lichten, wanneer de VS militair bij een conflict betrokken zijn geraakt. Als reactie op het voorstel tot het instellen van de wet, ver klaarde president Reagan gis teren dat „er nu eenmaal geen 535 ministers van buitenlandse zaken kunnen zijn". In een vraaggesprek zei Reagan voorts dat de wereld geen ver trouwen kan hebben in een firesident, die voor zijn hande en eerst toestemming moet vragen aan het Congres. Marlin Fitzwater, de woord voerder van de president, liet weten dat het Witte Huis nog steeds geen grond ziet om krachtens de War Powers Act het Congres te informeren over de stand van zaken in de Golf. „Wij vinden dat wij vol gens de wet handelen. De aan val op de Iraanse boten was een strikt defensieve daad," aldus Fitzwater. Overigens kan de president niet gedwon gen worden de War Powers Act ten uitvoer te brengen: mocht het voorstel worden aanvaard, dan kan Reagan het eenvoudig naast zich neerleg gen. Ondertussen is de secretaris generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar, nog steeds druk doende Iran en Iraq over te halen zich neer te leggen bij een resolutie van de Veilig heidsraad ter beëindiging van de oorlog tussen beide landen. De resolutie roept op tot een onmiddellijke wapenstilstand en terugtrekking van de Iraanse en Iraakse troepen achter de internationaal er kende grenzen. De terugtrekking van de Iraanse troepen vormt een van de belangrijkste obstakels voor de aanvaarding van de VN-re- solutie door Iran. Volgens de Veiligheidsraad zou dit direct na het van kracht worden van een staakt-het-vuren moeten gebeuren. De Iraanse VN-am- bassadeur zei voorts dat de Amerikaanse agressie tegen Iran de kans op betere relaties met Teheran de bodem in had geslagen. Cel uit solidariteit Om hun solidariteit te betuigen met politieke gevangenen in Zuidafrika en Namibië hebben politici en leden van de Zimbab waanse christelijke gemeenschap een tijd doorgebracht in een cel. Het traliewerk was opgesteld in een winkelstraat in de hoofd stad Harare. FOTO: AP japanners joor de keus: xport of pstoppingen 'KYO Op 30 oktober iomt een einde aan de ambts- irmijn van vijf jaar van de HJapanse premier Yasuhiro Na- üjkasone. Binnen de Liberale ^Democratische Partij, die de Japanse politiek domineert, is oe strijd om de opvolging De beste kansen heeft nu toe de secretaris-gene raal van de partij, Nobdru Ta- 63-jarige Takeshita, die i pnder Nakasone minister van financiën was, is in zijn optre- aden de tegenpool van Nakaso- ei ie. In een recent interview a leeft hij ook openlijk gezegd r lat hij de voorkeur geeft aan a le traditionele Japanse politie- p ie stijl, waarbij maatregelen /«en beslissingen zorgvuldig vorden voorbereid in infor- t< neel overleg. 1 Takeshita heeft echter ook ge- n egd dat hij het economisch en a )uitenlands beleid van zijn 1 voorganger zal voortzetten, •s fakasone heeft pogingen in iet werk gesteld om de Japan- J ie economie minder afhanke- ijk van de export te maken en jij zette zich in voor goede be- rekkingen met Washington, tok al werden die weieens rerzuurd door handelsconflic- en. Takeshita laat aan alles nerken dat hij vóór alles een Jremier voor Japan wil zijn en aarvoor heeft hij waarschijn- ik ook de beste kwaliteiten, lijis zeer bekwaam in het veg-onderhandelen van con- licten binnen de partij en met le oppositie en hij geniet een v (rote reputatie in het lospeute ren van financiële bijdragen 'oor. de partij bij particuliere (eldschieters. 'akeshita zegt dat hij niet lan- er Engels spreekt, hoewel hij eze taal vroeger heeft onder vezen. De immer glimlachen- le secretaris-generaal is geen legenadigd spreker. Hij laat ijn zinnen soms geheel van Jet onderwerp afdwalen en leeft toegegeven dat hij als iremier meer moeite zal noeten doen om zijn stand- >unt helder over het voetlicht brengen. )pstoppingen ten belangrijk tegenstander >hintaro Abe. Ook hij legt de iadruk van zijn eventueel toe komstig beleid op herstel en landhaving van goede betrek- fingen met de Verenigde Sta- kn. Maar op het gebied van linnenlands beleid propageert ibe de door hemzelf gecreëer- e Theorie voor de Creatie 'an een Nieuw Japan, waarbij Ie nadruk ligt op het welzijn ran de burgers in plaats van p economische expansie, kbe wijst erop dat de meeste apanners zich ondanks het (rote overschot op de handels dans niet rijk voelen. De ge- niddelde Japanner is over werkt, heeft niet genoeg vrije ijd en brengt een groot deel an zijn tijd door in de opstop ingen op de overvolle wegen n de stedelijke gebieden van apan. De „nieuwe groei" die Mie zegt te propageren is erop ericht de individuele Japan- ipr m^er rijkdom te brengen. L_ O i I „Iets heel groots" Met 24 boten op een rij wordt het meer van Loch Ness in Schot land afgezocht naar wat waarschijnlijk het meest verlegen mon ster ter wereld is: de 1400 jaar oude Nessie. De Britten zijn bezig op de geavanceerde wijze een fantastisch volksverhaal op waar heid te controleren. De sonar blijkt inmiddels „iets heel groots" te hebben waargenomen. ECONOMISCHE CRISIS DOOR DALING OLIEPRIJS: RICHARDSON Recht tegenover het reusachtige onderkomen van de grootste BMW-dealer van de Verenigde Staten, staat een schots en scheef rijtje kantoren waar arbeiders zakken rijst naar binnen dragen en waar klanten hun gezicht verbergen voor voorbijgangers. Dit is de plaats waar voedsel wordt uitgereikt aan de werklozen en de „nieuwe armen" van Richardson, ooit een van de welva rendste plaatsen van de Amerikaanse staat Texas, die de afgelopen jaren in een diepe economische crisis is geraakt. Ginger York is directrice maatschappelijk werk van het centrum, een particuliere or ganisatie voor noodhulp. „Hier komen hele families met va der en moeder. Geen zwarten, maar blanken. Mensen uit de middenklasse, goed gekleed en met een goede opleiding, die nog nooit een voet in een voedseldistributiekantoor had den gezet. Mensen die een auto en een huis bezaten en zich nu diep schamen dat hun ijskast leeg is". De nieuwe armen worden zij genoemd. Gezien de omvang van de bevolking (zeventien miljoen inwoners), de vanouds gebrekkige sociale voorzienin gen en de diepte van de econo mische crisis, vormt Texas waarschijnlijk de staat met de meeste honger in de Verenig de Staten. Het gaat zowel om niet- als wel geschoolde werk nemers, wier banen verdwe nen toen de economie instort te; om failliete directeuren, die aan zelfmoord denken, zodat vrouw en kinderen kunnen verder leven van de levens verzekering. „Je hoort verhalen van men sen die een fraai huis hebben, maar al hun meubels hebben moeten verkopen om in leven te blijven", zegt Peter Mann, een woordvoerder van „World Hunger Year", een in New York gevestigde internationale organisatie, die een lijst bij houdt van door honger getrof fen gebieden. Behalve traditio nele probleemgebieden als Kampuchea en Sudan, komt nu ook Texas op deze lijst voor. Onder de nieuwe armen zijn bouwvakkers, aannemers, olie- en gasingenieurs, accoun tants en zelfs advocaten. Hoe wel er maar weinig statistie ken zijn waarin een vergelij king getrokken wordt tussen de toestand in de verschillende staten, geven de volgende cij fers een indruk van de om vang van het hongerprobleem in Texas. Ongeveer vijftien procent van de Texanen leeft onder de door de regering vastgestelde armoedegrens van 22.500 gulden voor een ge zin van vier mensen. Het lan delijke gemiddelde bedraagt 12,4 procent. Een recordaantal van vier miljoen Texanen of wel bijna een kwart van de bevolking komt in aanmer king voor voedselpaketten. Mary Young, die een gaarkeu ken beheert in de rijke voor stad Plano van Dallas, was verbijsterd toen een man van middelbare leeftijd, onberispe lijk gekleed in een donker pak met das, haar kantoor binnen- schuifelde, een paar keer zijn keel schraapte en deemoedig om een aanvraagformulier vroeg. „Ik viel gewoon van mijn stoel", zegt zij. „Je kon van zijn gezicht aflezen hoe pijnlijk hij het vond". Pijnlijk was het voor York zelf toen zij de naam las van een nieuwe aanvraagster: het bleek een van de oprichters van het cen trum te zijn. NA ONDERTEKENING HANDELSAKKOORD MET VS: (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Ruim een week geleden sloten de VS en Canada een ak koord dat een volkomen vrije handel tussen de twee landen vóór het jaar 2000 mogelijk moet ma ken. De onderhandelin gen, die zich zestien maanden voortsleepten, hadden een soms zeer emotioneel karakter en dat leidde er zelfs toe dat de Canadese delegatie een keer boos van de onder handelingstafel wegliep. De Canadese premier Mulro- ney heeft met het in zijn land zeer omstreden akkoord, zijn politieke toekomst op het spel gezet. Canada heeft zich met een stelsel van tarieven en barrières tot een van de best „beschermde" landen van de wereld gemaakt. Dat stelsel, dat het Amerikaanse buurland een doorn in het oog was, wordt nu volledig gesloopt, ook al omdat Canadese zaken lieden zich in hun mogelijkhe den beperkt zagen. Het nu be reikte principe-akkoord zal de komende maanden de politie ke debatten in de Canadese hoofdstad Ottawa bepalen. En premier Brian Mulroney gaat zonder twijfel de moeilijkste fase van zijn premierschap te gemoet. Merkwaardig is. dat veel Cana dezen geen moeite hebben met de strikt economische aspecten van het akkoord. Hun pro bleem is dat het akkoord de Canadese cultuur en dus de Canadese identiteit in gevaar brengt. Het openen van de grenzen voor Amerikaanse goederen en diensten leidt vol gens veel Canadezen tot wat zij noemen „de culturele Ame rikanisering" van hun land. Bioscoopfilms De Canadezen hebben al moeten vaststellen dat 77 pro cent van alle in Canada ver kochte tijdschriften van Ame rikaanse komaf is. Drie kwart van de in Canada verkochte boeken komt eveneens uit Amerika. Eenzelfde percenta ge geldt voor de in Canada vertoonde bioscoopfilms. De ncht grootste platenmaatschap pijen in Canada zijn in buiten landse handen. Ongeveer ze ventig procent van de Canade zen consumeert uitsluitend buitenlandse tv-produkties. Het probleem is dat de Cana dese culturele markt te klein is om het maken van bijvoor beeld toneel, films en tv-series op commerciële basis gaande te houden. Canada telt 25 mil joen inwoners. Ongeveer 6.5 miljoen daarvan zijn Fransta lig en hebben hun eigen cultu rele besognes, waarbij ze sterk op Frankrijk terugvallen. Daar komt nog bij dat het overgrote deel van de Canade zen langs de duizenden kilo meters lange zuidgrens met de VS woont en aldus binnen het bereik van de de Amerikaanse radio en televisie. De Canadase oppositie heeft intussen meerdere cultuurbe- schermende maatregelen voor gesteld, die evenwel door de huidige regering op enige af stand worden gehouden. Tal van Canadezen zijn bereid een forse politieke crisis te wagen om datgene overeind te hou den dat naar hun gevoel on vervalst Canadees is. Want zo veel is zeker: wat Canadees is mag nooit Amerikaans worden COLOMO India heeft een krachtiger optreden beloofd om een einde te maken aan de recente golf van etnisch geweld op Sri Lanka. De toezeg ging kwam na kritiek van president Junius Jayewar- dene, die gisteren zei dat Indiase troepen de Tami- lextremisten „te slap" aanpakken. De president verwees naar de aansla gen van Tamils, waarbij afgelopen dagen meer dan tweehonderd burgers, voornamelijk Singhalezen werden gedood. Jayewardene noemde het „een fout" van India om de Tamils niet veel eerder te ontwape nen. India fungeert als bewa ker van het op 29 juli met Sri Lanka overeengekomen vre desakkoord dat een einde moet maken aan de' onafhan kelijkheidsstrijd van de Ta mils. De Srilankaanse presi dent verwees ook naar de bomaanslag, gisterochtend op een vakbondskantoor in Co lombo. Twee leden van de vakbond, die achter het vrede sakkoord staat, kwamen daar bij om het leven. De Indiase minister van de fensie maakte bekend dat de Indiase troepen 98 Tamilrebel- len hadden opgepakt bij razzi a's die donderdagavond waren begonnen. Hij zei dat de leider van de Tamil Tijgers, Prabha- karan niet onder de arrestan ten was. De Tijgers worden verantwoordelijk gehouden voor de geweldspiraal van deze week. Volgens Srilan kaanse militaire woordvoer ders zijn ruim tweehonderd Tamils opgepakt. Mgr. Lescrauwaet: Kerk medeschuldig ROME - Hulpbisschop dr. J.F. Lescrauwaet van Haarlem heeft de deelne mers aan de bisschoppen synode opgeroepen toe te geven dat de leiding van de kerk „in te veel geval len" onvoldoende waar dering heeft gehad voor de bijdrage van de leek aan het leven en de acti viteiten van de kerk. Voorts moet de synode uit spreken dat „clericaal solisme aanleiding heeft gegeven tot bepaalde vormen van anti- clericalisme". „Laat ons met dankbaarheid erkennen wat de leken in het verleden heb ben gedaan en nu nog steeds doen om het christelijk geloof levend te houden" ADVERTENTIE Rotor Education Divisie (R.E.D.) organiseert in november WordPerfect cursussen op voor u makkelijk bereikbar lokalies in Den Haag leer nu WordPerfect in 2 dagen WordPerfect 4.2 NL. basis 2 en 3 november/ 5 en 6 november 9 en 10 november 12 en 13 november 16 en 17 november 19 en 20 november 23 en 24 november 26 en 27 november Rotor Education Divisie (R.E.D.) Voor grote organisaties en/of in-company opleidingen op aanvraag. Bel nu voor effectiever PC-gebruik Dhr J. te Water Mulder i.v.m. grote belangstelling VOOr 13 okt. a.S. Tel. 030 - 790684 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INTORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Sovjetunie maakt probleem over INF (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De Sovjetunie heeft nieuwe problemen opge worpen voor het sluiten van een INF-akkoord. De Ameri kaanse wapenonderhandelaar Kenneth Adelman bevestigde gisteren in Den Haag dat de Sovjetunie een aantal korte-af- standsraketten wil aanhouden zolang Westduitsland nog niet alle Pershing 1 A raketten heeft ontmanteld. Adelman noemde dit „een ernstig pro bleem". De Bondrepubliek heeft immers een maand gele den al beloofd de Pershings naar de schroothoop te sturen De Amerikaanse wapenonder handelaar Adelman verwacht dat het Nederlandse publiek er 1 begrip voor heeft dat de plaat sing van kruisraketten op Woensdrecht moet doorgaan, ook al worden deze raketten weggehaald, zodra de Sovjetu nie met ontmanteling van haar midellange afstandsra ketten begint. „Ik geloof niet dat dit een echt probleem is De periode tussen bekrachti ging en het vernietigen van de eerste raketten zal erg kort zijn". Hij verwacht dat „hope lijk binnen enkele maanden" na het van kracht worden van een INF-akkoord de ontman teling van raketten kan begin nen. Adelmans verklaring kwam op dezelfde dag dat de Russi sche ambassadeur bij de VN, Soeslov namens de Sovjetunie een beroep deed op Nederland om na de ondertekening van een INF-akkoord af te zien van plaatsing van kruisraket ten in Woensdrecht. Als Ne derland toch zou plaatsen, creërt dat volgens Soeslov een „nieuw obstakel". Nederland moet wat deze kwestie aangaat „niet alleen rekening houden met zijn NAVO-verplichtin- gen, maar ook met zijn gezond verstand en nationale belan gen". ADVERTENTIE Zaterdag 31 oktober 1987 14.00 17.00 uur, Amicitia, Westeinde. Den Haag NATIONALE MANIFESTATIE om het eigen recht van de Papoea's op een zelfstandig volksbestaan petitie aan de ffegering missive aan de Ver Naties Wat betekenen de 'Universele Verklaring van de. Rechten van de Méns' en het 'Zelfbeschikkings recht van de Volken' als maatstaf voor onze rechtshandel als een heel volk overgegeven kan worden aan de willekeur van de machten 7 Kom dat met ons zeggen op 31 oktober in Den Haag Stei Arnhemseweg 12 Stichting Hulp aan Papoea's in Nood

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5