„Bouterse is ongeloofwaardig als hij de verkiezingsuitslag negeert" Han Hollander, man van het krankzinnige kwartiertje De miljonair en de minima VERGEER (CDA), EUROPEES WAARNEMER: BINNENLAND CckbcOotvtont ZATERDAG 10 OKTOBER 1987 PAGlj Vergeer: „In Suriname heerst na zeven jaar Bouter- se een enorme economische malaise. Het land is In feite bankroet en Bouterse ziet dat terdege in". FOTO: ANP STRAATSBURG „Legerleider Bouterse zou zich absoluut internationaal ongeloof waardig maken als hij de uitslag van de op 25 november te houden verkiezingen in Su riname niet zou respecteren. Persoonlijk ge loof ik dat Bouterse een grote nederlaag zal lijden en dat de traditionele partijen in Su riname als winnaars uit de strijd komen. Bouterse heeft tegenover mij beloofd dat hij dan weer gewoon naar de kazerne zal te rugkeren". Volgens de Nederlandse Europarlementariër Wil lem Vergeer (CDA) vergaat het Bouterse eigenliik precies als de Argentijnse generaals. „Die beschik ten weliswaar over de geweren, maar bleken ten slotte slechte economen. Daarom kon daar de de mocratie worden hersteld. In Suriname heerst na zeven jaar Bouterse een enorme economische ma laise. Het land is in feite bankroet en Bouterse ziet dat terdege in. Hij zal volgens mij min of meer eie ren voor zijn geld kiezen". Vergeer zal vrijwel zeker deel uitmaken van de groep Europese politici die te zamen met andere internationale vertegenwoordigers als waarnemers naar de verkiezingen in Paramaribo gaan. Hij be strijdt de stelling dat hij, zoals in politiek Den Haag wordt beweerd, zich in feite medeplichtig zou ma ken aan de legalisering van de dictatoriale macht van Bouterse. Over deze vooral door de socialist Henk Knol geventileerde opvatting zegt hij: „Dit is onzin". Hij herinnert eraan dat de huidige gebeurtenissen, zoals het vorige week gehouden referendum en de straks te houden verkiezingen, de resultaten zijn van het in 1983 gesloten politiek akkoord, waaraan ook de vakbeweging en de werkgeversorganisatie in Suriname meewerkten. Dat resulteerde in een ontwerp-grondwet. De visie van Knol dat het nu gehouden referendum, waarbij de grondwet is aan vaard, in feite de door Bouterse uitgeoefende macht een wettig karakter geeft, is volgens Ver geer volkomen onjuist. Dat betekent overigens niet dat Vergeer geen ern stige kritiek zou hebben op de legerleider en de huidige politieke situatie in Suriname. Hij hekelt o.m. het ontbreken van persvrijheid en vindt ook dat de mensenrechten in Paramaribo niet worden geëerbiedigd, getuige de erbarmelijke omstandig heden waaronder nog steeds politieke gevangenen in het Fort Zeelandia worden vastgehouden. Ook gruwt Vergeer van de decembermoorden en de re cente berichten over andere slachtpartijen. Maar er is volgens Vergeer in Suriname toch ook sprake van een hoopvolle ontwikkeling. „De verkiezingen vormen daar het sluitstuk van", aldus de Europese CDA-afgevaardigde. Als in Argentinië Vergeer merkt op dat de hele helft van de Suri naamse bevolking in Nederland woont. „Ik houd me als Europees parlementslid vooral bezig met ontwikkelingssamenwerking, en in die functie heb ik vooral te maken met de vijftig procent van de Surinaamse bevolking die in het land bleef. De be volking put kracht uit het democratiseringsproces dat nu aan de gang is". Naar analogie van Argenti nië zal men volgens Vergeer de huidige machtheb bers afzweren. „Bouterse heeft tegenover mij gezegd dat hij niet zal toestaan dat dezelfde corrupte lieden van vroe ger weer hun gang kunnen gaan. Volgens mij zal dat ook niet gebeuren. In Argentinië kreeg de de mocratie een kans en kwam economisch herstel op gang. Niet zodra was dat het geval, of de militairen wilden de macht weer overnemen. Maar de Ar gentijnse bevolking bleek er tegenop gewassen. We hopen dat de Surinaamse bevolking straks ook in staat is om nieuwe aanslagen op de democratie het hoofd te bieden". Niet meteen open Vergeer is ervan overtuigd dat de stopzetting van de ontwikkelingshulp aan Suriname na de decem bermoorden ertoe heeft bijgedragen dat de Surina- mers straks weer naar de stembus mogen. „Daar om", zegt hij waarschuwend, „moeten de regering en het parlement in Nederland niet meteen de kraan weer opendraaien. Maar", voegt hij eraan toe, „het kabinet moet wel uit zijn starheid treden en bijvoorbeeld op ambassadeursniveau de diplo matieke betrekkingen met Suriname herstell Vergeer vindt dat „politiek Den Haag" tot j geen alternatief heeft geboden en ziet dat al) tief nu wel aan de horizon verschijnen. Ovei is Vergeer het eens met de onlangs aanvaan solutie in het Europese Parlement dat herste de democratie in Suriname pas kan slagen a gepaard gaat met een verbetering van de so economische ontwikkelingen in dat land. „2 brood geen democratie", aldus Vergeers vei van de situatie. „Dat betekent dus dat er o duur toch wel weer geld naar Paramaribo worden gesluisd, maar alleen dan als er wer vrije verkiezingen zijn gehouden en niet de bestaat dat de militairen opnieuw de mach pen". Schandpaal Vergeer zegt niet te zullen aarzelen Bouters de schandpaal te nagelen als blijkt dat die v zingen toch niet het vrije karakter zullen h als de legerleiding bijvoorbeeld de Verenigd ties heeft willen doen geloven. Als waarnemer namens de Europese Gemeen wil Vergeer in Suriname volkomen vrijheii handelen. „Ik zal me zeker niet laten voon ven dat ik naar een bepaald stembureau ia d of in het oerwoud moet gaan", zegt hij. „We zelf de plaatsen uitkiezen en zien hoe het gaat". ALEX SNELLfl HONDERDSTE GEBOORTEDAG POPULAIRSTE RADIOREPORTER DEVENTER „Daar gaat ons binnen'trio er vandoor. Weer is het Pienter, die hem patent terugkopt. Pienter speelt niet als spilstopper, luiste raars, maar er tussenin, en fungeert als opdrijver van den aanval. Van Heel be moeit zich nu ook met het geval. Daar is weer een Hollands doelpunt, bijna tenminste". Zo voerde de stem van Han Hollander in de jaren dertig de spanning in menig Hollands huishouden tot ongekende hoogte op. Vijf oktober was het precies honderd jaar gele den dat deze legendarische, immens populaire radiorepor ter in Deventer werd geboren. Han Hollander aanschouwde een eeuw geleden zijn eerste levenslicht op een markante plek van de Koekstad, in de kromming van de Walstraat. Op die centrale plek in de schaduw van de Bergkerk groeide rond de eeuwwisseling een groepje jongens op dat de basis legde voor het ontstaan van de voetbalclubs Go Ahead en Daventria. Hier woonden de orthodox-joodse uitdrager Simon Hollander en bakker Steenbergen naast elkaar. De zoon van bakker Steenbergen maakte Daventria. Karei Hol lander, de oudste broer van Han, richtte samen met Leo Zur Klein Smiede Go-a-head op, maar Han, die toen offi cieel nog Hartog heette, was het creatieve en sportieve brein van Go-a-head. Hij was ook de naamgever van de club. In eerste instantie noemde het groepje jongens rond de vier zonen van uitdrager Hollander zich „Be-Quick". Maar toen ze zich officieel wilden inschrij ven bij de bond kregen ze geen toestemming, er waren al te véél Be-Quicks. Hartog Hol lander bedacht vervolgens de naam Go-a-head en dan niet in de zin van de scheepsvaart term „ga voorwaarts" maar in de betekenis „ga aan het hoofd"'. Rechtgeaarde Go-a- headers zetten dan ook steeds streepjes in hun clubnaam. Gezien de vier kampioen schappen van Nederland en de zestien oostelijke titels deed de club de door Hollander be dachte naam alle eer aan. Welbespraakt Hartog was al jong een welbe spraakt en veel pratend mens. Zijn inventiviteit en originali teit werden befaamd. De Go-a- headvergaderingen werden in die tijd gehouden in de Volks bond, een gebouw in de Pol straat. Hier kon de jeugd ver toeven zonder een verplichte consumptie te nemen. Om on derbrekingen te voorkomen golden er strenge vergaderre- gels. Zo werd iedereen die voor zijn beurt sprak beboet met één cent. De bedenker van deze regel was Hartog Hollander, maar de meeste strafcenten werden door Har tog zelf betaald. Go-a-head, spelend op de ui terwaarden van de Ossen- weerd, had net als Daventria en de U.D. een kleedtent, een soort clubhuis. De Go-a-head keet was minder stevig en stond niet op palen. Tijdens hoogwater dreef de tent dan ook de IJssel af, om in de buurt van Wijhe, tien kilome ter verder, weer aan land te spoelen. De Go-a-head Boys leenden een paard en in op tocht trokken ze naar Wijhe om het clubhuis terug te ha len. Go-a-head is dank zij Har tog Hollander als enige club van Nederland opgezadeld met een erepaard, want de brave knol die de klus klaarde, werd op slag benoemd tot „ere paard" van de prille club. Jubileumboek Ook op het veld maakte Har tog, die veelal een rode fez op zijn hoofd droeg, furore. Als midvoor speelde hij vanaf de oprichting in 1902 in het eer ste. Hartog was watervlug en historisch zijn de duels met zijn buurman bakker Steen bergen, de spil van Daventria. In het Daventria-jubileum- boek staat over deze legenda rische confrontaties te lezen: „De duels tussen beiden op de Ossenweerd, de één als mid voor, de ander als spil, waren voor het kijklustige publiek in die dagen een kostje om van te smullen. Beide spelers, onze spil altijd met zijn X-vormige onderdanen, Han Hollander als scherp contrast met zijn meer hoepelvormige benen, waaraan hij de bijnaam van „de krommen" ontleende, werden als het ware door een magneet tot elkaar aangetrok ken en het ging dan niet altijd even zachtzinnig, doch spor tief, toe. En onze taaie, pezige, nooit aflatende „bakker" zou de „bakker" niet zijn geweest als hij meestentijds niet als overwinnaar uit de strijd was gekomen....". Hoe anders luidt uiteraard de Go-a-head overlevering. De bekende Go-a-head historicus Jo Duhne vertelt over de „Bakhuys-goal" die Hartog maakte nog voordat Bakhuys dat ooit probeerde. „Tijdens Daventria - Go-a-head geeft de rechtsbuiten van Go-a-head een voorzet, die door Bakker Steenbergen wordt gemist. Han Hollander zag dit op het laatste moment, liet zich ge strekt voorover vallen en kop te de bal in het doel. Deze goal was jarenlang in Deventer het gesprek van de dag". Of Har tog tijdens deze unieke actie zijn rode petje ophield weet Duhne helaas niet. De orthodox-joodse naam Har tog was voor velen moeilijk uitspreekbaar. Daarom liet de Go-a-head midvoor zich veelal Hertog noemen. Het Engelse woord voor hertog is Duke en de vindingrijke Hollander ging een tijdlang als Duke door het leven. De oudere Deventena- ren gaven hem de erenaam „Good old Duke". Duke werd Han toen hij als sportverslaggever bij De Tele graaf ging werken. Maar in Deventer heeft men hem nooit als Han gekend en ziin enige nog levende familielid, zijn zwager Jan Groothoff, spreekt nog steeds over Hartog. Fenomeen Han Hollander werd een lan delijk fenomeen toen hij voor de AVRO het eerste radiover slag van een voetbalwedstrijd verzorgde. Op 11 maart 1928 was het zover, Nederland-Bel- gië in Amsterdam. De Oprech- SUSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN te Haarlemsche Courant plaat ste die dag een luidspreker voor zijn tijdingzaal en riep haar lezers op „naar de nauw keurige gebeurtenissen van de grote strijd per radio te komen luisteren. Deze uitzending zal ongetwijfeld zeer interessant worden, het gebulder van de dertigduizend toeschouwers in de arena als er wordt gescoord en zelfs als er wordt aange moedigd". Tijdens de eerste uitzending deed zich een incident voor. Han Hollander zat boven op het dak van de overdekte tri bune in een houten huisje. De zitplaats kon volgens ooggetui; gen het best omschreven worden als een tweepersoons schildershok waarin men niet rechtop kon staan. Toen hij zich vooroverboog om het spel door de opening van dertig centimeter aan de voorkant goed te volgen stootte hij zijn horloge van de richel. „Hemel, daar valt mijn horloge", liét hij zich ontvallen en de radioluis teraars hoorden zowel de kor te tik van het gevallen uur werk op de vloer als Hans uit roep. Hoe groot het succes van de eerste uitzending was bleek de volgende dag toen een horlo gefabrikant prompt aldus ad verteerde: „Het horloge van Han Hollander (rechts) boven op het dak van de overdekte tribune van het Olympisch Stadion. AVRO-voorzitter Willem Vogt komt uit het houten huisje van waaruit Hollander commentaar gaf op- voetbalwedstrijden. FOTO: PERS UNIE Han Hollander viel uit de ra diocabine en was stuk, als hij ons horloge had gehad, zou dat ertegen hebben gekund". Zo was Han Hollander niet alleen Bep Bakhuys maar ook Wim van Est een slag voor, al bleef de Pontiac van Van Est wél doortikken. Enkele interlands later kende' de populariteit van Hollander al geen grenzen meer. Hollan der werkte zonder rugnum mers maar kende iedereen. Hij viel op door een uitstekende woordkeus. Van alle „radios temmen" was die van Han Ondergang De populariteit van de levende legende Han Hollander bete kende ten slotte zijn onder gang. Hij beschikte als jood over een oorkonde uit 1936, door Hitier zelf ondertekend, als herinnering aan de Olym pische Spelen waar hij als ra dioverslaggever had gewerkt. Als hij deze in de oorlog aan de Duitsers liet zien was hij onaantastbaar, dacht hij. Of schoon hij overal had kunnen onderduiken, zag Han Hollan der er de noodzaak niet van in. Hij werd tijdens een razzia opgepakt en zat een maand of tien in Westerbork. Daar ver vulde hij nog een tijdlang een rol bij het organiseren van ontspanningsavonden. Later werd hij op transport gesteld naar Theresiënstadt in Tsjechoslowakije. Toen in Deventer het bericht over de dood van Han Hollan der via de BBC bekend werd, sloeg dit in als een bom. Waar schijnlijk is hij al in 1:943 in Sobibor overleden. Zo onzeker Gedenkteki onthuld inDeventer Ter herdenking van de derdste geboortedag van Hollander is vanmorgen I gevel van zijn geboortehï de Walstraat te Deventê plaquette onthuld. De oi| ling werd verricht A VRO-reporter Dick van in het illustere gezelschal enkele oud-internationai de „periode-Hollander" a rijke andere bekende gei den. Journalist-columnia Scheepmaker hield een j over leven en werken Han Hollander. Scheepi is schrijver van „Het K zinnige Kwartiertje", de eerste radioreportage Han Hollander uitvoerj, bod komt. i als de plaats is waar Hait lander het leven liet, zo! is de plaats waar hij het t Nog steeds staat in de f ming van de Walstraat deel van de gevel van zit boortehuis overeind. Vat gen is dan ter herdenkiti zijn honderdste geboot een gedenksteen gepl Even was zijn stem wj horen. De laatste keer c na de oor i dens de Go-a-head Re\ i het horen van de m stem van hun erelid vele voetballiefhebber^ nieuw een brok in hun I BAREND BREU (c) Standaard UltfpveriJ/Wavary Productions DEN HAAG De PvdA heeft deze week opnieuw geprobeerd minister-pre sident Lubbers neer te zetten als iemand die het niet zo nauw neemt met de belastingen. De socia list Kombrink was er deze week als de kippen bij om een verhaal in het - toch doorgaans niet echt se rieus genomen - geïllus treerde weekblad Nieuwe Revu officieel in de Twee de Kamer aan de orde te stellen. Dat was vreemd omdat Kom brink op dat moment, zoals hij zelf later erkende, al heel goed wist dat het verhaal in feite niets anders deed dan signale ren dat Lubbers gebruik had gemaakt van het zogeheten anti-cumulatie-artikel in de wet op de vermogensbelasting. Iets waartoe de premier het volste recht had. Waarom de financieel specia list van de PvdA toch zo nodig woensdagmiddag onder 'het oog van de tv-camera's de ka theder moest beklimmen? Waarschijnlijk omdat hij de publieke opinie er eens goed van wilde doordringen dat het een multimiljonair is die als leider van net kabinet de koopkracht wil aantasten van bijna een half miljoen mensen die moeten rondkomen van nog geen veertienhonderd gul den netto in de maand, de zo geheten echte minima. In die opzet lijkt Kombrink en dus de PvdA voortreffelijk ge slaagd. In heel veel gezinnen zal premier Lubbers dezer da gen betiteld zijn als „de man van dertig miljoen". En na tuurlijk zijn de meningen van de mensen over het algemene begrotingsdebat van deze week daardoor in verregaande mate beïnvloed. De PvdA had daarbij ook nog eens het geluk dat het door haar opgeroepen beeld door Lubbers zelf werd bevestigd. Zoals gebruikelijk bij algemene beschouwingen wilde Lubbers pas op het laat ste moment akkoord gaan met de verlangens van de rege ringsfracties, om te voorko men dat hem (het kabinet) nog meer geld uit de z&k geklopt zou worden. Taboe overtreden Maar Lubbers had zich wél moeten realiseren dat hij door zijn verzet tegen de „reparatie- voorstellen" van CDA en VVD één van de nog weinige echte taboes overtrad. Hii zon digde tegen de gulden stelregel dat de regering met haar vin gers moet afblijven van de portemonnee der armen, en zeker die van de bejaarden on der hen. Vooral die laatsten vormen een categorie aan wie men niet ongestraft kan ra ken. Ed Nijpels voelde dat als VVD-leider altijd goed aan. „De aow'ers zijn het die onze na-oorlogse welvaart hebben opgebouwd. Ze verdienen dan ook onze bescherming", was één van zijn leuzen op verkie- zingstoernees. Juist daarom was het zo'n „faux pas" van het kabinet dat het bij monde van minister De Koning (sociale zaken) weken lang hardnekkig verkeerde voorlichting had gegeven over de gevolgen van de kabinets plannen. Pas op het allerlaat ste moment erkende De Ko ning dat bij ongewijzigde uit voering van een aantal bezui nigingen meer dan de helft van de echte minima volgend jaar door „alle plagen van Egypte tegelijk" zou worden getroffen en dus koopkracht verlies zou lijden. Niet veel (één of twee tientjes in de maand) maar daarbij dient wel bedacht dat de mensen met al leen een „aow-tje" als gevolg van het kabinetsbeleid tussen 1981 en 1987 al tien procent ingeleverd hebben. Een partij als het CDA, die zich laat voorstaan op haar „sociale gezicht", kon dat na tuurlijk niet laten passeren. Vandaar dat fractieleider Bert de Vries het aantal „Egyptena- ren" in ons land drastisch wenste te reduceren. Vooral daartoe strekten de zes voor stellen die hii dinsdag aan het begin van de algemene be schouwingen enigszins plech tig indiende. De scherpste kanten van een aantal bezuini gingen moesten worden weg- De CDA-voorman hoopte 'te vens dat de vakbeweging daardoor overgehaald kon worden toch maar genoegen te nemen met bescheiden salaris verhogingen (het liefst hele maal niets extra) en de rest van de loonruimte in het be lang van de werkloosheidsbe strijding aan te wenden voor scholing en arbeidsherverde ling. En voor dat alles behoef de minister Ruding niet meer dan een paar honderd miljoen uit de schatkist te halen, want dat was de prijs van het zesde lige „CDA-feestpakket" voor de minima. „Peanuts" dus op een totaal aan rijksuitgaven van 160 miljard! Toch vond premier Lubbers het nodig zich tot het laatst toe fel te verzetten tegen met name het voorstel van zijn partijgenoot De Vries om de individuele huursubsidie (IHS) voor dure woningen minder drastisch te beperken. Lubbers bleef twee dagen lang door gaan over al die minima die „in veel te dure huizen kun nen blijven zitten dank zij de IHS". Helemaal verkeerd, vond Lubbers. Deze mensen moeten - vooral in hun eigen belang - zo snel mogelijk naar een andere behuizing omzien. En zelfs toen hij door een mo tie van CDA en VVD gedwon- ten werd overstag te gaan, on Lubbers het niet laten te mompelen dat dit alleen uitstel maar geen afstel betekende. Onmiddellijk na een publicatie over zijn eigen miljoenenbezit doet zo'n stijfkoppige houding al gauw hardvochtig aan. En daardoor creëerde de premier zelf ook kansen voor de oppo sitie om de aandacht af te lei den van de rest van het kabi netsbeleid. Vooral PvdA-lei- der Wim Kok, wiens blazoen de laatste maanden wat geha vend was, maakte daar gretig gebruik van. Met een moker hamer ramde hij drie dagen lang op het aambeeld van handhaving van de koop kracht. Tegelijk stelde hij daarmee het kabinet verant woordelijk voor de (relatief) hoge looneisen die er volgens hem in veel bedrijfstakkken gesteld zullen worden. Want wat moeten de werknemers anders nu het kabinet het wo nen, de tandarts, de gezinszorg enz. duurder maakt? Knap gedaan, en premier Lub» bers was de eerste om dat na het debat toe te geven. Maar enigszins demagogisch t natuurlijk wel, want Kolt bliksems goed hoe de werkelijk aan de steel werknemers in goed I rende bedrijven willen n delijk ook wel eens een tje meepikken van de vloedige oogst. Dat hou* mand tegen, de regerinj de Tweede Kamer nj zelfs de eigen vakce FNV niet, zo bleek na uit een gesprek met vice zitter Johan Stekelenbul Alle dramatische en emi le oproepen van de polit de vakbonden om zich t«j gen, waren dan ook vent lijk tevergeefs. Leverei kamerdebat dan hek niets op? Dat zou een te£ mistische voorstelling vt ken zijn. Ten eerste i CDA en VVD een koop» verbetering voor de mini te dwingen van bijna éét cent. Ten tweede vondefc grote fracties èn de refi elkaar op een plan vang leider Voorhoeve om 1% rig werklozen „uit hunh ment te halen", door verplichten tot een bej, keuze-onderzoek en heto vaarden (daarna) van et roepsopleiding of een pak baan. Weigeren zij da£ wordt er gekort op hunk ring, althans zo stelt Vofe ve dit zich voor. »j En o wonder, ook de Fijt het nut van zo'n stok ac!k deur niet ontkennen, al<ft han Stekelenburg, al kW het woord strafkorting a met de grootste moeite keel krijgen. h RIK IN T f

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4