ustitie onderzoekt luthanasie jonge manker patiënten KONINKLIJK /HUIS Wateier Vredesprijs voor emancipatie gehandicapten Ontvoering is moeilijke zaak voor helderzienden Bedrijfsleven pakt terrorisme aan „Hoofdrol huisarts bij preventie hart en vaatziekten" Nederlanders somber hver voorkomen kanker 5 NNENLAND C&idacSouocwl ZATERDAG 10 OKTOBER 1987 PAGINA 3 Koffers niet meer op de weegschaal SCHIPHOL - Passagiers van de Britse luchtvaartmaat schappij British Airways hoe ven vanaf 1 oktober op Schip hol hun koffers voor vertrek niet meer op de weegschaal te zetten. De maatschappij heeft een bagage regeling ingevoerd, waarbij iedere economy-class- passagier één stuk bagage mag meenemen. De meer betalende passagiers van de club- en de eerste-klaspassagiers mogen twee stuks ruimbagage meene men. De bagage dient van nor male afmetingen te zijn. De KLM blijft voorlopig nog we gen. Lachgas nog te duur voor spuitbus TILBURG - Lachgas, vooral toegepast voor narcoses, zou een goed alternatief kunnen zijn voor schadelijke soorten drijfgas in spuitbussen. Voorlo pig is lachgas nog te duur, maar het is niet schadelijk voor de ozonlaag, aldus P. Stoffels, manager van NTG (Nederlandse Technische Gas maatschappij BV), in Tilburg bij de officiële opening van dit bedrijf. NTG, de eerste buiten landse vestiging van het Itali aanse bedrijf Sol, levert voor de Nederlandse markt alle me dische en industriële gassen. Het bedrijf is de enige produ cent van lachgas in Nederland. Gepakt na valse bommeldingen AMERSFOORT De politie van Amersfoort heeft naar aanleiding van een stem-ana- lyse in het gerechtelijk labara- torium van Rijswijk een 24-ja- rige vrouw uit Amersfoort aangehouden die ervan wordt verdacht minstens vijf valse bommeldingen te hebben ge daan. De vrouw heeft in de af gelopen maanden opschudding veroorzaakt door te melden dat zij explosieven had ge plaatst die binnen enkele mi nuten zouden ontploffen. Twee weken geleden werd de stationshal van Amersfoort ontruimd na een dergelijke melding. i V fWÊmm Mevrouw Bökkering ontvangt de gelukwensen van prinses Juliana. Op de achtergrond D.W. baron van Lynden, voorzitter van het bestuur van de Carnegiestichting. FOTO: ANP DEN HAAG - Het verlan gen naar emancipatie van de gehandicapten, die on geveer een tiende deel van ons volk en ook van de wereldbevolking uit maken, heeft prinses Juli ana het meest geboeid toen zij ere-voorzitster was van het Internationa le Jaar van de Gehandi capten (1981). Dat zei de prinses gistermiddag in het Vredespaleis in Den Haag, ter gelegenheid van de uitreiking van de Wa teier Vredesprijs aan de Stichting Nederlandse Ge handicaptenraad. De raad gaat zelfbewust op zijn doel af, aldus de prinses, en straalt een grote kracht uit. De voormalige koningin vindt het jammer dat velen zich nog afzijdig houden. Het werk van de raad is namelijk niet allee;, belangrijk voor invaliden, maar ook voor validen. „Wij kunnen immers op elk mo ment invalide worden. Dan willen wij ook erkend worden als degenen die wij voorheen waren". Hoewel ze blij was met de er kenning, uitte mevrouw drs. J.M. Bökkerink, voorzitter van de gehandicaptenraad, haar teleurstelling over het ge handicaptenbeleid van de overheid. „Ondanks alle belof ten is er nog steeds niet veran derd. De ombuigingen en maatregelen van de verschil lende departementen gaan al lemaal ten koste van de ge handicapten. Dat noem ik geen gecoördineerd gehandi captenbeleid, maar een gehan dicapt coördinatiebeleid". „Maar", zo vervolgde zij haar strijdvaardig betoog, „de Ge handicaptenraad zal zich blij ven inzetten voor mensen met een handicap". De Wateier Vredesprijs wordt jaarlijks uitgereikt aan mensen of organisaties die de vrede naar beste kracht dienen of oorlog bestrijden. In de ontvoeringszaak van Gerrit Jan Heijn zit ogenschijn lijk weinig beweging. De politie heeft weinig houvast on dervonden van de tips die binnenkwamen, ook niet van de tips van talloze mensen die zich paragnost noemen. Bij de politie kijkt men trouwens nogal sceptisch aan tegen de sa menwerking met paranormaal begaafde personen. Cor Heilijgers (67) uit Deventer die als helderziende meewerk te aan de opsporing van vermiste personen en tijdens de Heineken-ontvoering frappant kloppende uitspraken deed, heeft daar begrip voor. Want volgens hem is er veel kaf onder het paranormale koren. DEVENTER - „Een ontvoering is geen ge makkelijke zaak voor paragnosten. Misschien wel voor de charlatans die zich paragnost noe men en bij bosjes hun visioenen doorbellen aan de politie. Maar de echte paragnosten die samenwerken met be trouwbare wetenschap pers werken zo niet. Wil je een aanwijzing krijgen, dan is daar meer voor nodig". Cor Heilijgers neemt geen blad voor de mond als hij het heeft over zich parag nost noemende mensen. „Die mensen zetten de ech te paragnosten voor joker". Heilijgers die in de 35 jaar dat hij als paragnost werkt van de 288 vermissingen 216 keer de juiste aanwij zing gaf (tien keer zat hij mis en 62 zaken zijn nog on opgelost) wordt door een deel van de politie wel se rieus genomen. „Ja, een deel. De ene helft gelooft erin, de andere helft niet. 't Is als met voetbal, je houdt ervan of je draait het de rug toe". Wanneer óf de familie óf de politie besluit een paragnost in te schakelen, moet dat volgens Heilijgers ook goed gebeuren. *Je hebt parag nosten die met zogeheten 'inductoren' willen werken, gebruiksvoorwerpen van de ontvoerde, alsof die iets zouden uitstralen. Onzin. Een persoonlijkheid heeft een uitstraling. Die voor werpen zijn hooguit nuttig om je wat meer te concen treren". Om iets van die persoonlij ke uitstraling mogelijk op te kunnen vangen is voor Hei lijgers dus meer nodig. „Ik zou in het huis van Gerrit Jan Heijn willen zijn, pra ten met zijn vrouw, zoon of broer. En niet zomaar pra ten, maar een goed gesprek over de sluimerende vermo gens in de mens, over het leven na de dood. En dan proberen mij in semi-tran- ce, in een toestand van ver laagd bewustzijn te bren gen. Die gesprekken zou je dan twee, drie keer moeten herhalen, misschien dat er dan een droomuittreding (een reizen in de tijd) zich voordoet, of dat ik een visi oen krijg". Doodsnood Heilijgers noemt zich meer een specialist in vermis- singsgevallen waarbij zelf moord of moord speelt of dreigt, dan in ontvoerin- genszaken. „Een vermiste die depressief is en met zelfmoordplannen rond loopt leeft in het grensge bied tussen dood en leven. En juist in dat gebied zendt hij onbewust veel meer uit dan iemand die ontvoerd is. Dat is een heel ander geval, hoewel als een ontvoerde in angst of doodsnood verkeert hij ook eerder zal uitzen den. Maar Gerrit Jan Heijn lijkt me niet in doodsgevaar te verkeren, want die man is veel te veel geld waard. Maar zou hij zich toch in doodsgevaar voelen, dan zendt hij beslist uit. De kans is dan groot dat zijn vrouw, broer, kinderen of buiten staanders misschien iets op vangen. De vraag is echter of hijzelf weet waar hij zit, dat is van belang natuur lijk". Volgens Heilijgers is bij een ontvoering de kans dat sig nalen worden opgevangen kleiner naarmate de zaak langer duurt. „In het begin van zo'n ontvoering is voor de ontvoerde en de familie een vreemde situatie ont staan. Men staat dan nog open voor indrukken. Naar mate het langer duurt, legt de ontvoerde zich bij de si tuatie neer, en verliest de familie de 'objectiviteit' om dat zij partij is in het ge heel". Tijdens de zaak-Van der Valk vertelde Heilijgers tij dens een lezing in Gent dat Toos van der Valk net over de grens vrijgelaten zou worden. Acht dagen later kwam dit uit. „Een sponta ne droomuittreding, een reis in de tijd. Maar dat kun je niet op commando". Tij dens de ontvoering van Heineken legde Heilijgers verklaringen af, die achter af frappant bleken te klop pen. Met de zaak-Heijn heeft Heilijgers zich nog niet intensief beziggehou den. BERT MOLENAAR MILJOEN GULDEN VOOR TIPS DEN HAAG Een onbe kend „internationaal con sortium van particuliere bedrijven en stichtingen met betrekking tot we reldwijd terrorisme" heeft meer dan een miljoen gul den aan beloningen uitge loofd voor inlichtingen over de daders van een serie terreurdaden. In Ne derland heeft dit consorti um een telefoonnummer in Den Haag: 070-471065. „Telefonisch worden inlichtin gen verzameld, die vervolgens worden geselecteerd door „deskundigen". Eventueel wordt informatie doorgestuurd naar de autoriteiten zodat die tot arrestatie kunnen over gaan", licht een woordvoerder op het Haagse nummer toe. Om aan inlichtingen te komen die tot oplossing van een aan tal aanslagen moeten leiden, zijn in Zwitserse en Westduitse dagbladen advertenties ge plaatst. Het betreft aanslagen die de afgelopen vier jaar in de Bondsrepubliek, Italië, Frankrijk, Griekenland en Portugal zijn gepleegd. In de advertenties zijn telefoonnum mers in een zestal landen aan gegeven waar het consortium vertegenwoordigd is. Deze lan den zijn de Verenigde Staten, Frankrijk, West-Duitsland, Luxemburg, Turkije en Ne derland. „Het bedrijfsleven is een van de kapitaalverschaffers", zegt de woordvoerder. „Ik kan niet zeggen of er Nederlandse be drijven in het consortium ver tegenwoordigd zijn maar rege ringen zijn in elk geval niet bij het initiatief betrokken. Ook kan ik geen mededelingen doen over in het verleden op geloste terreurdaden". De woordvoeder wil niet be vestigen of het consortium een kantoor in Den Haag heeft. „Daar kan ik geen informatie over verschaffen omdat wij zowel ten aanzien van onszelf als onze opbellers anonimiteit willen handhaven. Het is al leen mijn taak de telefoon aan te nemen". Het consortium opereert in dien noodzakelijk over de hele wereld. „Over diegenen die ons gevraagd hebben de in de advertentie genoemde terreur daden op te lossen geven wij geen informatie", gaat de woordvoeder verder, „maar er is in elk geval geen verband tussen de aanslagen. Ik weet niet of er in Nederland ook advertenties geplaatst worden zoals in de Duitse en Zwitserse bladen. Er is een aantal reac ties geweest, maar ik kan echt niet zeggen hoeveel". Staatsecretaris Yvonne van Rooy van buitenlandse handel heeft gisteren in Weesp de nieuwe fabriek van Dureco voor compact discs geopend. Deze fabriek is de eerste in zijn soort in ons land. FOTO: ANP AMSTERDAM De huisarts moet een meer centrale plaats krijgen in de preventie van hart- en vaatziekten. Uit pro jecten die de laatste jaren door het ministerie van WVC zijn gesubsidieerd, blijkt dat juist huisartsen adviezen over een gezondere leefwijze kunnen doorgeven en bovendien in staat zijn om systematisch pa tiënten met hoge bloeddruk op te sporen. Dat zei staatssecretaris Dees vandaag bij de opening van het derde patiëntencongres van de Nederlandse Hartstich ting in de RAI in Amsterdam. Volgens Dees hebben de huis artsen voor dat systematische werken wel steun nodig. „Vanuit GG en GD's zou deze ondersteuning geboden kun nen worden. Deze diensten hebben al een belangrijke pre ventieve taak, die wat hart- en vaatziekten betreft verder kan worden uitgewerkt". Binnenkort zullen honderd huisartsen en vijf basisgezond heidsdiensten proberen een gezamenlijk preventiepro- gramma op te zetten. Eén van elangrijkste methoden om het aantal hart- en vaatziekten te verminderen is die van de grootscheepse voorlichting on der meer over vetgebruik. Kinderwagens krijgen bij ons de ruimte ^^EoHy Learning Cenlre e«hf n»et uw ktwntj— terecht kunt. Spuistraat 3, Den Hoog Gouden Strop voor Thomas Ross DEN HAAG - Het Genoot schap van Nederlandstalige Misdaadauteurs heeft de Gou den Strop 1987 toegekend aan Tomas Ross, pseudoniem van Willem Hogendoorn (43), voor zijn nieuwste misdaadroman „Beta". De prijs van 10.0001 gulden wordt de winnaar 16 oktober in Amsterdam uitge reikt De prijs wordt uitgeloofd voor de beste misdaadroman van het jaar. Ross debuteerde in 1980 met de politieke thriller „De honden van het verraad" over de vrijheidsstrijd van de Zuidmolukkers. Andere boe ken van zijn hand zijn onder meer „Schaduwen uit Gethse- mane" en „De strijders van de regenboog". „Beta is zijn ne gende thriller. 10 oktober Mr. P. van Vollenhoven reikt in Rosmalen de on derscheiding Ridder van de Weg uit aan beroeps chauffeurs die gedurende een aaneengesloten perio de van respectievelijk 20, 10 of 5 jaar niet door eigen schuld bij een ongeval be trokken zijn geweest. Prinses Juliana woont in Utrecht een deel bij van het tweejaarlijks congres van het Genootschap Onze Taal. Zij is beschermvrou we van het genootschap. Constantijn jarig Constantijn. de jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus viert morgen zijn achttiende ver jaardag. FOTO: ANP In Alkmaar geen APK-verbalen meer DEN HAAG - Verkeer en water staat vindt het jammer dat de hoofd officier van justitie in Alkmaar heeft besloten dat automobilisten die hun auto niet verplicht hebben laten keuren, niet meer op de bon gaan. Als dit initiatief worat doorgezet zou elke Nederlandse weggebruiker kunnen gaan denken dat de APK niet werkt en de verplichte autokeu ring achterwege kunnen laten, aldus de woordvoerder van het ministerie. Alkmaar heeft de handen vol aan de processen-verbaal: zij vormen negen procent van het totale aantal verba len. Landelijk is dat percentage slechts 3,5. De politie in Alkmaar is kennelijk erg actief geweest, aldus de woordvoerder van VenW. 1 ISTERDAM De Am- rdamse officier van jus- n. e "mr. R. Berger heeft isj (J geneeskundig-inspec- 2üir gevraagd een onder- in te stellen naar de iïthanasie-praktijk van h if. dr. P.A. Voüte, kan- ei deskundige van het ia Kinderziekenhuis SF hoofdstad. uleiding voor het onder- i zijn de uitlatingen van ite in interviews. Voüte dat hij per jaar ongeveer jonge ongeneeslijke kJn- patiënten een pil meegeeft zelf een eind aan hun le- r8 "te kunnen maken. „Ik heb gewend tot de inspecteur, n iat ik niet op een perspu- n-aties af kan gaan", aldus x. „Als iemand bijvoor- bij mij binnenkomt om e' eggen dat hij steelt, kan ik P« 'niets beginnen zonder be wijzen. Het is in dit geval dan ook zaak eventuele concrete gevallen boven tafel te krij gen. Als Voütes uitspraken correct zijn, maakt hij zich schuldig aan hulp bij zelfdo ding". Voüte zegt de „euthanasie-pil" alleen te verstrekken als pa tiënten er zelf om vragen. Hij waarschuwt dan de huisarts en raadt de jongeren aan met hun ouders te overleggen. Totnutoe gebeurde dat ook steeds, aldus Voüte. „Het gaat altijd om pa tiënten die ik heel goed ken en waarvan ik ook de ouders goed ken. Zij weten het altijd. Maar het is natuurlijk wel iets wat de patiënt zelf wil". De kinderen die Voüte een pil mee naar huis geeft, zijn meestal zestien of zeventien jaar oud, maar het is ook wel voorgekomen bij een vijftien jarige patiënt. In de voorstel len over euthanasie die de re gering totnutoe heeft geformu leerd (maar die nog geen wet zijn) wordt aan een veto-recht aan de ouders toegekend als de patiënt jonger dan 16 jaar is. De Gezondheidsraad adviseer de in maart van dit jaar echter de ouders geen veto-recht te geven; zij zouden slechts bij de besluitvorming betrokken moeten worden. Voüte noemt euthanasie „mooi doodgaan". „En als je dat mooi wilt doen, moet je het zelf doen, vind ik". Niet alle jonge ren die hij een pil meegaf, hebben er gebruik van ge maakt. „Enkelen wilden het kennelijk toch liever niet zelf doen". Volgens Voüte heeft de directie van het Emma Kin derziekenhuis niets met zijn handelswijze te maken, omdat de „euthanasie-pil" buiten het ziekenhuis wordt gebruikt. Overigens gaat Voüte ervan uit dat hij niet de enige arts is, die kinderen een dodelijke pil meegeeft als een ongeneeslijk ziek zijn. N HAAG Louter en alleen omdat ze roken, sterven er de hele wereld jaarlijks zo'n 6 miljoen mensen; de meesten P Jong)kanker. Voor deskundigen, zoals medici, bestaat er on- Jiand ook geen enkele twijfel meer dat roken de belangrijk- veroorzaker van kanker is. Desondanks denkt de helft van P^Nederlandse bevolking dat kanker nooit is te voorkomen. misvatting blijkt uit een grootscheeps onderzoek van de Eu- "jese Gemeenschap (EG) onder de inwoners van de 12 lidsta- onderzoek werd gisteren in Den Haag gepubliceerd in het Ofler van het meerjarenplan „Europa tegen Kanker". Door van research en informatie hoopt de EG kanker terug te Want de ziekte is in een aantal gevallen wel degelijk te rkomen. tien de uitkomsten van de enquête zal dat evenwel niet een- -dig zijn. Niet alleen neemt het aantal kankerpatiënten jaar- |s met anderhalf procent toe, maar ook de kennis onder de st-Europeanen is niet overdonderend. Zo men al iets van de ^terie weet, handelt men er ook lang niet altijd naar. ■Jblijkt duidelijk uit het roken, maar ook uit zaken zoals het Krijkje voor vrouwen. Drie van de 4 Europese vrouwen weet Hoelangrijk dat is. en toch laat 57 procent dit onderzoek niet ^n, terwijl hierdoor het aantal doden tengevolge van baar- - ederhalskanker met 75 procent teruggebracht zou kunnen v, den. t gens de EG worden radio-activiteit, milieu-vervuiling en het van bepaalde beroepen in Europa overschat als ver- zakers van kanker. De rol van voeding, alcohol en zonnen J den daarentegen onderschat. Maar al die (mogelijke) oorza- vri vallen in het niet bij roken; ook passief roken. Vooral dat ste zeer schadelijke aspect wordt genegeerd in Nederland, st-Duitsland, Spanje en Portugal. De Nederlanders weten ntegen weer goed dat het drinken van veel alcohol ook ker kan veroorzaken, maar dat langdurig zonnebaden dat olg eveneens kan hebben, is maar bij één op de drie landge- |en bekend. De honger naar medische informatie is in Neder- 1 overweldigend: 87 procent. In de hele EG is dat overigens nog liefst 80 procent. Vooral uit die cijfers haalt de EG de p dat de campagne, die tot en met 1989 duurt, effect zal heb- Voor informatie over kanker is in elk geval 25 miljoen gul- voor de komende 2 jaar uitgetrokken. Experiment met „vergruizen" van kankergezwellen ROTTERDAM - Het Acade- misch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam gaat experimente ren met het via geluidstrillin gen beïnvloeden van kanker gezwellen. Het gaat om proef nemingen met dieren en ge kweekte cellen. De Westduitse firma Siemens levert hiervoor de apparatuur. De techniek wordt al langer toegepast bij het vergruizen van nierstenen. In Dijkzigt zijn de afgelopen 2,5 jaar jaar al ruim 2.000 patiënten met behulp van een zogenoemde niersteenvergruizer van hun nierstenen afgeholpen. Volgens de woordvoerder van Dijkzigt beschikt het zieken huis nu over een tweede ver- gruizer. In eerste instantie wordt dit apparaat, eveneens op experimentele basis, ingezet bij het vergruizen van galste nen bij mensen. Daarnaast is besloten tot een onderzoek waarbij de vergruizer wordt toegepast bij kankergezwellen. Uit soortgelijke experimenten in Amerika is „de lichte aan wijzing naar voren gekomen dat het zou kunnen helpen maar dan wel in combinatie met andere technieken, zoals bestraling", aldus de woord voerder van Dijkzigt. Het on derzoek start over een maand en gaat een jaar duren. rotest tegen :zoek Duarte TTEN - De nabestaanden de vier IKON-journalisten in 1982 in El Salvador zijn ;ekomen, hebben met ver waardiging gereageerd op aankondiging van het be lt van de Salvadoraanse- sident Duarte in oktober ons land. In een brief aan mier Lubbers noemen zij „ongepast" dat Duarte offi- 1 zal worden ontvangen r koningin Beatrix en de lister-president. Duarte rdt op 19 oktober in ons d verwacht. De vier IKON- ■nalisten (Koos Koster, is ter Laag, Joop Willem en Jan Kuiper) werden op naart 1982 door manschap van het Salvadoraanse le- dood geschoten, familieleden wijzen er op herhaalde toezeggingen de zaak te onderzoeken tot Fokker wil samenwerken met Messerschmidt SCHIPHOL - Fokker en de Westduitse vliegtuigfabrikant Messerschmitt-Boelkow- Blohm Gmbh gaan de moge lijkheden van verdergaande samenwerking onderzoeken. Hiertoe is in Amsterdam een overeenkomst getekend. Het onderzoek zal zich uitstrekken tot alle segmenten van de be drijven, waaronder technolo gie en marketing. Er valt nog niet te zeggen hoe de samen werking er in de toekomst uit zou moeten gaan zien. Voorlo pig zullen de beide fabrikan ten hun eigen projecten en plannen voortzetten. Wel zul len zij elkaar „waar nodig" as sistentie verlenen. MBB is al deelnemer in het Fokker-100- project. Deze Duitse fabrikant maakt delen van de romp en de staart van de nieuwe Fok ker-vliegtuigen. KNOLLEN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3