Fransen en E graven naar JSgelsen [elkaar toe Achter 1 ZATERDAG 10 OKTOBER 1987 i COQUELLES/FOLKESTONE - Stel nou dat u elkaar straks mist en Engelsen en Fransen langs elkaar heengraven? Chef-ingenieur Gerard Vidal grinnikt. „Als we elkaar niet ontmoeten, mijn beste, dan hebben we twee tunnels voor één geld". Maar dat het zover komt acht de Fransman uitgesloten. „Vooral door de aanleg van de 54 kilometer lange Seikantunnel in Japan die voor ruim de helft onderwater ligt, is de graaftechniek de laatste tien jaar zeer geëvolueerd. De Eurotun nel is technisch gezien geen revolu tionair project. We hebben de ken nis en gaan aan de slag met de mo dernste machines. Die zijn laserge- stuurd. Als er afwijkingen mochten zijn dan toch niet meer dan een paar centimeter. We kunnen elkaar dus niet missen". Te oordelen naar het geboor en geschuif in de zestig meter diepe bouwput bij het Franse Sangatte moet het er deze keer echt van komen. De dubbele spoortun nel onder het Kanaal door. „Parijs-Lon- den in drie uur met de trein. Zeeziekte behoort tot de verleden tijd", belooft de juichende folder van het uitvoerende Frans-Britse consortium Eurotunnel. Nu de politieke besluiten zijn genomen en de benodigde fondsen - in principe - bijeen worden gebracht, zal Engeland over zes jaar dan toch vastzitten aan Eu ropa. Een eeuwenoude droom is werke lijkheid geworden. In het „Het gat van Sangatte" beginnen zes schachten. Gehelmde mieren zijn druk bezig met het uitdiepen ervan. Drie gangen gaan landinwaarts naar het nu nog landelijke dorpje Coquelles, even zuidwestelijk van de haven Calais. Daar zal straks het grote treinemplacement komen, waar auto's, bussen en vracht wagens op de rails worden gezet. Voor een vlotte „ontscheping" aan de overzij de gaat de Engelse douane aan de ingang van de tunnel controleren. Andersom krijgen de Fransen een post in de termi nal van Folkestone, even onder Dover. Drie andere gangen duiken richting zee. Soppen „Douvres 38 km" staat er op een bord boven de middelste. Links en rechts van deze 4,8 meter brede servicegang moeten de twee spoortunnels komen met elk een diameter van 7,6 meter. De treinreis on der het Kanaal door zal 35 minuten du ren. Al in het eerste exploitatiejaar worden dertig miljoen reizigers verwacht plus een transport van dertien miljoen ton goederen. Maar zover is het nog niet. Aan de Franse kant is pas honderd vijftig meter gegraven. a%' A K o y...*' - "\A" - TTA; ff ,-*'•"*> -t'l ,>V\ "V- Ar'"viV' -v -U.' /NE Bouwput van de Kanaaltunnel bij Sangatte. Op de achtergrond de drie tunnels richting Engeland. De verstrekte oliejas en laarzen komen goed van pas. Het heeft die nacht gere gend en onder in de bouwput is het sop pen. Met grote kranen wordt modder en grint uit het gat gehesen. Gerard Vidals zorg is met bulldozers en conventionele graafmachines het pad te effenen voor de grote krijtvreters, waarvan de eerste in februari volgend jaar aan de slag moet. Ongeveer vijftig meter tunnel is nodig om zo'n tweekoppig monster te installeren. In zijn grootste uitvoering weegt de machine 650 ton en hij kost het lieve sommetje van 26 miljoen. In totaal worden er elf ingezet. De door braak is voor eind 1990 gepland. Veertig meter onder de zeebodem zullen Franse en Engelse tunnelbouwers elkaar dan de hand drukken. Drie jaar later, om pre cies te zijn op 15 maart 1993 vertrekken de eerste treinen. „De Engelsen hebben wat meer geluk dan wij", zegt Gerard Vidal: „Ze kunnen direct in de goede krijtlaag beginnen. Wij aan onze kant zitten met wat breukvlakken. We moeten door kiezellagen die eerst gesta biliseerd dienen te worden. Maar drama tische verrassingen zijn uitgesloten. We weten precies wat ons wacht". De onder de Kanaalbodem lopende krijtlaag heet ideaal te zijn voor tunnel bouwers. De geprefabriceerde tunnelseg menten, kunnen daarin zonder proble men worden geplaatst. Wat betreft zijn samenstelling houdt de laag het midden tussen klei en kalk. Wanneer de grote krijtvreters zijn geïnstalleerd zullen ze hun weg zoeken met een snelheid van 540 meter per maand. Vidal vergelijkt de machines met een tandartsboor. „Maar dan eentje met twee schrapers. Ertussenin een lopende band waarop het puin wordt afgevoerd". Onafhankelijk Volgens de Fransman is het door Euro tunnel opgelegde tijdschema niet te krap. „Bij zo'n groot project kun je je geen fantasieën veroorloven. Er zit enorm veel geld in (in totaal ongeveer twintig miljard gulden, red.), dus het moet op tijd klaar zijn". Bij tijdsoverschrijding betaalt Eurotunnel (de opdrachtgever) overigens slechts zestig procent van de kosten aan de uitvoerders. Op een korte re uitvoeringstermijn staan daarentegen aantrekkelijke premies". FOTO'S: PR „Het grote voordeel van graven is dat je niet afhankelijk bent van het weer en de stromingen in het Kanaal", zegt Hugues de Bazin de Jessey van Eurotunnel. „In alle opzichten is ons plan het beste. Het voorstel van een gecombineerde brug- tunnel-brugverbinding, het plan van Eu roroute, noemt hij onrealistisch. „Twee keer zo duur als ons plan en vol risico's. De bedoeling van Euroroute was dat tunnelsegmenten zouden worden afge zonken in een in de zeebodem gegraven geul. EDF (het Franse staatselektrici- teitsbedrijf) heeft desastreuze ervaringen opgedaan bij het leggen van elektrici teitskabels naar Engeland. Dat ging on geveer volgens dezelfde techniek als door Euroroute voorgesteld. Er ging van alles mis en de uitvoering van het pro ject duurde veel en veel langer dan ge pland. met een geboorde tunnel heb je geen last van de elementen. Of je nou naar Engeland graaft of door een berg in de Alpen, het gat blijft hetzelfde". Lekkages worden straks uitgesloten ge acht. Veertig meter onder de Kanaalbo dem geeft Moeder Natuur een water proof-garantie. Volgens een Franse jour nalist die alle mogelijke risico's op een rijtje heeft gezet, moet er een kleine atoombom aan te pas komen, wil het verkeerd gaan. Onder de bevolking van de Franse en Engelse Kanaalzones wordt niet onver deeld gunstig over het „project van de eeuw" gedacht. Met name wordt ge vreesd voor ontslagen bij de veerboten en in de havens.. De Engelsen zijn bo vendien beducht voor aantasting van het landelijke karakter van Kent door de aanleg van wegen en een onvermijdelij ke industrialisatie. Maar de tunnelbou wers zijn ervan overtuigd dat niets hen nog kan stoppen. Franse en Britse inge nieurs zijn het voor een keertje helemaal eens. „Het parlement heeft eindelijk met de plannen ingestemd. De vergunninger zijn binnen en dan moet het er maa eens van komen", zegt de Engelse pro jectleider Bob Ibell. Onder de witte rot sen van Shakespeare's Cliff toont hij trots hoeveel werk sinds een paar weken is verzet. Werkruimten zijn in record tempo uit de grond gestampt en het ter rein is verbreed voor de komst van steeds meer bulldozers en graafmachi nes. De Engelsen kunnen ondanks hun achterstand door administratieve romp slomp toch al bogen op enige honderden meters tunnel. Het zijn de resten van de vorige poging om de beide landen met elkaar te verbinden. Vanwege budgettai re moeilijkheden trokken de Engelsen zich in 1975 van dat project terug. De tunnel had zeven jaar geleden klaar moeten zijn. Maar de goed geconserveer de proeftunnels van toen lijken anno 1987 toch onbruikbaar. „De diameter is niet goed en tegenwoordig gelden andere veiligheidsmaatregelen. Aan het oude materiaal hebben we feitelijk niets", al dus Ibell. De oude boorkoppen zijn inmiddels uit de tunnel gehaald. Nauwelijks gebruikt, maar toch versleten en waardeloos. Het opbouwen van een nieuwe graafmachine duurt drie maanden. Volgens Ibell is het daarna een kwestie van ogen dicht en recht vooruit. Oneffenheden in de bo demlagen zijn er niet zodat het „all the way nice and dry" zal zijn. Óp het bouwterrein bij Shakespeare's Cliff wer ken momenteel 350 mensen. Over een jaar zullen dat er tweeduizend zijn. Net zo min als bij de Fransen tunnelgra vers heeft men hier aan de Engelse kant de indruk te werken aan een Europese zaak. „Een tunnel is een tunnel", relati veert een ploegbaas uit Dover. „Voor hetzelfde geld graven we er eentje naar Schotland. Het werk blijft hetzelfde. Het enige nadeel hier is dat we gewantrouwd worden door de bevolking. In sommige hotels worden we geweigerd. De mensen zijn bang voor de havens. Daar werken de meesten. In een bar waar ik kom, heb ik daarover wel eens bonje. Maar je kunt de vooruitgang niet tegenhouden. An ders hadden we nog met postkoetsen rondgereden". BOB VAN HUËT door Bert van Velzen Ik heb de eer u uit te nodigen voor de oprichtingsvergadering van het Denis Thatcher Genootschap Nederland. Het Genootschap zal te 's-Gravenhage worden gevestigd, bij voorkeur in een aangenaam pand aan het Lange Voorhout, dat wel eens is bezongen als een schilfer van de hemel. Juist, voordat u uw geld stort wilt u natuurlijk weten wat het Denis Thatcher genootschap behelst. Welnu: het Genootshap wil een trouwe dochter zijn van de enkele weken geleden in Washington opgerichte Denis Thatcher Society, aie opkomt voor de belangen van mannen wiens vrouwen hel aanmerkelijk verder hebben gebracht dan zij. Mannen als Denis Thatcher, wiens beminnelijke onbenulligheid even spectaculair is als het politieke succes van zijn vrouw. Zij is van ijzer, hij is van\ lucht. In Nederland zou het lidmaatschap gezocht kunnen worden van prins Claus, de heer Smit (van Neelie), de heer Vos (van de burgemeester van Utrecht), de levensgezellen van een aantal turbo trutten uit het parlementaire veld, mannen van vrouwen die triomfen oogsten op het toneel of het witte doek enzovoort. Het gaat hier dus om een categorie bewust achteroplopende mannen (BAM), die zich tot dusver niet duidelijk heeft gemanifesteerd. Het is niet de bedoeling dat wij van het Denis Thatcher Genootschap Nederland op het Voorhout, in comfortabele clubjes van 2999 gulden per stuk, gaan zitten samenzweren met het doel de maatschappelijke achterstand die wij op onze vrouwen hebben opgelopen te verkleinen. De hoogste achting in het Genootshap geniet hij die nog aan de eerste trede van de maatschappelijke ladder staat, terwijl zijn vrouw reeds boven het wolkendek is verdwenen. De opmerkelijkste karakteristiek van het Genootschap is echter dat er alleen over triviale zaken gesproken mag worden. Geen wereldpolitiek, geen sociaal- economische beschouwingen, geen filosofische projecten. Neen, het wordt dan niet stil in huis. Kijk maar eens wat ik omtrent alleen al het onderwerp dierer uit Engelse krantjes heb weten te vissen. In de Amerikaanse staat Indiana heeft een lapjeskat, Jo Jo genaamd, een pasgeboren muis geadopteerd die zijn j moeder niet meer kon vinden. The Guardian meldt dat professor Beverly Halstead, van de Universiteit van Reading, te Belfast nieuwe onthullingen heeft gedaan omtrent het paringsritueel van brontosaurussen, gevaarten van zo'n 160 ton. De mannetjes balanceren volgens de professor bij de voortplantingswerkzaamheden op één been. In Colombo worden hasjhonden (veelal Duitse herders) vervangen door een op de bunzing gelijkende civetkat, de mangoeste, die ook wel pharaokat wordt genoemd. Ze zijn een stuk goedkoper j dan honden, die bovendien in de koran J met schande worden overladen. Als honden volgens opdracht in de bagage van moslims gaan snuffelen geraken deze in een hoge graad van agitatie. De pharaorat daarentegen staat bekend om j zijn zindelijkheid en met de hond vergelijkbaar snuffeltalent. Een driejarigel dingo, genaamd Cyd, zal een hoofdrol krijgen in de film „Evil Angels", gebaseerd op het moordproces tegen de Australische Limdy Chamberlain, die haar 3-jarig dochtertje zou hebben vermoord. Zij werd tot levenslang veroordeeld, na drie jaar gevangenisstraf vrijgelaten en zij houdt staande dat haar kind door een dingo - een inheemse hond die niet blaft - werd ontvoerd. Het j bericht van het Poolse persagentschap PAP dat sedert mei in de plaats Ciechanow 1250 honden zijn ingeleverd j bij een bedrijf dat er veertig bontjassen van heeft gemaakt, mag ook in de serene sfeer van net hoofdkwartier van ons Genootschap worden becommentarieerd. Wij, van het Denis Thatcher Genootschap, vinden een uiteenzetting j over de nuanceverschillen tussen de vijftig woorden voor sneeuw in de taal der Eskimo's boeiender dan de verbetering en de verfijning van onze samenleving. Op deze wijze hopen wij j onze achterstand op aangename wijze te j vergroten. ■CeidóeSouftcwit- ADVERTENTIE Abstracte schilderkunst in nieuw perspectief Leidraad voor de tentoonstelling is de idee dat mystieke bronnen een essentiële rol hebben gespeeld bij het ontstaan en de ontwikkeling vai de abstracte schilderkunst. Spirituele idcecn brachten kunstenaars tot verwijdering van de zichtbare werkelijkheid, op zoek naar een steeds abstractere vormentaal. Indrukwekkende internationale tentoonstelling Een opzienbarende tentoonstelling die eerder in de VS een stormachtige belangstelling kreeg. Voor 'The Spiritual in Art' is de gehele boven verdieping van het Berlage-gebouw vrij gemaakt. 'The Spiritual in Art' werd mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van Sijthoff Pers, uitgeefster van de Haagschc Courant, Dagblad Het Binnenhof, Goudschc Courant en Leidsp Courant. THE SPIRITUAL IN ART 1890 1985 2 SEP. - 22 NOV. 1987 HAAGS GEMEENTEMUSEUM MYSTERIE VAN DE ABSTRACTEN Haags Gemeentemuseum Stadhouderslaan 41 Den Haag Bus- en tramlijnen: 4,10,14,65 e Openingstijden: di. t/m vrij. 10 - 17 uur za. en zo. 12 - 17 uur Ma. alleen voor groepen na inlichtingen 070-514181 (educatieve dienst) Toegang: f7,50 per persoon f 6,00 jonger dan 13 jr., ouder dan 65 jr. afspraak; Meer dan 250 schilderijen en tekeningen van bijna 100 kunstenaars uit Europa en de Verenigde Staten, waaronder: Jean Arp, Joseph Beuys, Theo van Doesburg, Arthur Dove, Robert Delaunay, Marcel Duchamp, Helmut Fcdcrlc, Paul Gauguin, Marsden Hartley, Jacoba van Heemskerck, Jasper Johns, Wassily Kandmsky, Georgia O'Keeffe, Ellsworth Kelly, Paul Klcc, Hilma af Klint, FrantiSek Kupka, Kazimir Malevich, Franz Mare, Brice Marden, Piet Mondriaan, Matt Mullican, Edvard Munch, Bruce Nauman, Francis Pïcabia, Sigmar Polke, Jackson Pollock, Mark Rothko, Kurt Schwitters, Johan Thorn Prikker, Jan Toorop, Georges Vantongerloo.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 24