naie Slikken of stikken in Glazen Stad fi CeidóeSoivtfvnt LAATSTE VEILINGFUSIE: tuinder iikom bloemkool naar Broek cv zijn produkten daar by opood te verkopen. Dat wordt beschouwd als de eerste veiling. Een eeuw later staat het Westland - met zijn 14.600 hectare aaneengesloten kassengebied de grootste groentetuin van Nederland, zo niet van de wereld - na een golf van veilingfusies in de jaren zestig en zeventig, aan de vooravond van een belangrijke beslissing: de allerlaatste fusie. Tussen 1967 en 1974 volgde de ene fusie na de andere. Dertien groenteveilingen waren er, nu zijn het er nog drie. En om deze laatste drie draait het de komende week: de besturen van Westland-Zuid in 's-Gravenzande, Delft-Westerlee in De Lier en Westland-Noord in Poeldijk zijn tot de conclusie gekomen dat deze veilingen alleen nog maar door een fusie economisch gezond kunnen blijven. Tijdens een buitengewone ledenvergadering hopen de voorzitters van de drie veilingen donderdag het fusieschip na een ruwe overtocht de veilige haven binnen te loodsen. Het Westland heeft dan de grootste groenteveiling ter wereld. ZATERDAG 10 OKTOBER 1987 TEGEN „Delft-Westerlee moet open blijven, het kost ons veel te veel geld als we naar Westland-Noord moeten rijden", vindt de Maasdijksc tuinder W. Doelman. „Op zich heb ik geen bezwaar tegen de fusie, maar we hebben uitgerekend dat de we drie miljoen gulden aan vervoerskosten kwijt zijn als ze naar Westland-Noord gaan, en dat is iets meer dan de 1,3 miljoen in het fusierapport. Veel tuinders zullen moeten omschakelen van trekker naar vrachtwagen. Momenteel doen we er vijf minuten over om bij de veiling te komen. Straks zal dat twintig vijfentwintig minuten zijn. Als er een nisie komt. willen we twee concentratiepunten, Delft-Westerlee en Westland-Noord. De tuinders hier in de buurt denken er precies zo over. Dat is gebleken uit een enquête van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) onder 55 tuinders. Er zijn veel kwekers, vooral spruitentelers, die naar veiling Z.H.Z. in Barendrecht denken over te stappen. Ikzelf waarschijnlijk ook. Het is dertig kilometer rijden, maar er zijn geen stoplichten". TEGEN „Eén grote Westlandse veiling is prima, maar daarbinnen moet Delft- Westerlee open blijven", vindt de heer P. Boekestein. tuinder in Maasland en lid van veiling Delft- Westerlee. „Daar zijn genoeg argumenten voor te noemen. Bij twee aanvoerpunten zijn minder verkeersaanpassingen nodig. Bij twee veilingen is avondaanvoer niet nodig. Verder pleit voor Delft-Westerlee dat het in een gebied ligt waar ongeveer zeshonderd hectare nieuw tuinbouwgebied is gepland. Voorts vermindert met één centraal veilpunt de waarde van verderaf gelegen tuinbouwbedrijven. Trouwens: één centraal punt is kwetsbaar. Denk bijvoorbeeld aan brand waarbij een hele voorraad tomatenbakjes verloren gaat. Per zomerdag zijn er een miljoen van die bakjes nodig. Dat vul je nooit op tijd aan. Bij een centraal punt moet het groepsvervoer bovendien toenemen. De tuinder gaai dan zelf niet meer naar de veiling, dat wordt dan door één vervoerder gedaan. Het gevolg is dat hij daardoor het dagelijks contact met de veiling verliest". TEGEN De heer B. Tukker uit 's- Gravenzande is „zeker niet tegen een fusie", maar wil dan wel een volledig nieuwe veiling. „Er is onvoldoende gekeken naar de mogelijkheden voor een nieuwe lokatie", vindt hij. „Ik heb grote bezwaren tegen het voorstel Westland-Noord als centraal punt te kiezen: in het gebied waar deze veiling staat, vlak bij Den Haag, zijn de uitbreidingsmogelijkheden nihil. Bovendien zal het voor veel tuinders vervoersproblemen opleveren, want de veiling ligt strategisch zeer ongelukkig. Nee, bij een nieuwe veiling denk ik meer in de richting van Maasdijk, Maasland en de Oranjepolder. Het handhaven van Delft-Westerlee lijkt me niet goed: ik denk dat daarvoor te veel aanpassingen nodig zouden zijn. Een geheel nieuwe veiling kost misschien aanvankelijk wat meer, maar op lange termijn is het volgens mij veel goedkoper. Je moet verder kijken dan de komende tien, vijftien iaar. Er wordt nu veel te veel een korte- termijnpolitiek gevoerd". WESTLAND - De ruim 3300 tuinders die lid zijn van'een van de drie West- j landse groenteveilingen, zien een fusie - wel zitten, maar desondanks pakken zich donkere wolken samen boven het Westland. De veiling Westland-Noord in Poeldijk zou volgens het fusievoorstel moeten worden uitgebouwd tot de cen trale Groenteveiling Westland. De ande- m re twee andere veilingbedrijven moeten - geleidelijk aan worden gesloten. En juist met Westland-Noord als centrale plaats heeft men moeite, heel wat moeite. Voof nogal wat tuinders betekent het dat - er meer kilometers moeten worden gere den. Als het Westland nou een uitste kend wegennet had, was er geen vuiltje aan de lucht. Maar juist het veel te krap pe. overbelaste wegennet zorgt nu al, met de drie groenteveilingen en boven dien nog een gigantische bloemenveiling in Honselersdijk, voor de nodige opstop pingen en vertragingen. Dat wordt alleen maar erger als de meeste tuinders voor de aanvoer dezelfde kant op moeten, zo wordt beweerd. „Eén ding moet mij van het hart bij alle verwijten die men over de ligging van Westland-Noord lanceert: dat het aan de rand van het Westland ligt. Dat wil zeg gen dat de grote vrachtwagencombina ties van de exporteurs (wat wij het „ha lende vervoer" noemen), niet meer in het Westland hoeven te verschijnen. Die blijven er buiten. Juist dat zal een enor- me ontlasting van het wegennet met zich meebrengen. Dus vind ik die ligging zo slecht nog niet". Dat zegt veilingvoorzit ter J.H.J. Reincke van Westland-Noord. „Natuurlijk, voor het tuindersverkeer moet een oplossing worden gevonden. Maar in het algemeen kun je zeggen dat het beter is de produkten direct naar de rand van het Westland te brengen, in plaats van ze eerst naar het hart te bren gen om ze er vervolgens weer uit te rij den. De ligging bij de Haagse randwegen voorkomt dat al dat vrachtverkeer het Westland ingaat". Kwaliteit Niet alleen een groep tuinders, maar ook de kopers, de groentehandelaren, hebben hun bedenkingen tegen de fusie. Zij be twijfelen het dat de kwaliteit door de fu sie verbetert. Zij verwachten eerder dat er, door het gigantische en daardoor I misschien onpersoonlijke bedrijf dat de nieuwe veiling gaat worden, kwaliteit sproblemen zullen ontstaan. Veiling voorzitter N. Zeelenberg van Westland- Zuid: „Ik ben ook voorzitter van de be geleidingscommissie tomaten van het Centraal Bureau voor de Groenteveilin gen. Als zodanig ga ik geregeld de veilin gen langs en kijk ik of de kwaliteit van de tomaten overal een beetje gelijk is. Dus ik heb wat ervaring en daarom kan ik zeggen dat wat de kopers vrezen be slist niet waar is. Ik heb kleinere veilin- VOOR „De fusie? Een buitengewoon goede zaak!", meent Frans van Alphen jr. uit 's-Gravenzande, die aangesloten is bij veiling Westland-Zuid. Samen met zijn vader kweekt hij vleestomaten. „In de eerste plaats zorg je door een fusie voor de nodige concurrentie, zodat de prijsvorming beter is. Er zijn nu minder kopers dan vroeger en het gevaar bestaat dat er bijvoorbeeld op één veiling een grote koper komt, die daar alle produkten afneemt en zo de prijs bepaalt. Op een grote veiling gebeurt dat niet. Die werkt bovendien veel efficiënter. Ik heb het verschil in prijzen tussen Westland-Zuid en Westland-Noord een tijd bijgehouden en toen bleek dat veilen voor Westland-Noord ons per jaar dertigduizend gulden extra oplevert. Uit dat bedrag kan ik gemakkelijk de extra vervoerskosten betalen. Aan het drukke verkeer zullen ze echter wat moeten doen. I Maar de provincie neemt natuurlijk j geen stappen zolang nog niet zeker is I of de fusie er komt. Hoe ik denk over het dreigement van sommigen om naar Barendrecht of een andere veiling te vertrekken? Wel, ik denk dat de stroom juist in omgekeerde richting zal gaan en dat veel mensen op hun besluit zullen terugkomen als ze zien hoe goed de prijsvorming wordt op die ene grote veiling". In een brief hebben de ondernemingsra den van de drie veilingen de besturen inmiddels laten weten in te stemmen met de fusie, hoewel op Westland-Noord veel personeelsleden niet zo zijn ingeno men m,et de fusie. Gevreesd wordt dat zij door de personeelsleden van de ande re veilingen worden verdrongen. Deson danks is het personeel van de drie vei- VOOR De heer C.P. Bos uit 's-Gravenzande, die als tomatenkweker is aangesloten bij veiling Westland-Zuid, is voor een fusie. „Veel tuinders laten zich de laatste tijd bij Westland-Zuid uitschrijven omdat ze betere prijzen kunnen krijgen op Westland-Noord", stelt hij. „Vooral kwekers van onder meer vleestomaten en aubergines. Het zal voor de overblijvers moeilijk zijn om in de toekomst hun veiling draaiende te houden, zeker als de leegloop groter wordt en er steeds meer kapitaal wegstroomt. Aanvankelijk dachten we dat Westland-Zuid zou groeien, omdat deze veiling midden in een gebied ligt waar veel nieuwe kassen worden gebouwd. Maar nee, de meeste tuinders trokken ons voorbij in de richting van Noord. Voor mij is dat tekenend. Ik had trouwens nooit gedacht dat Westland-Noord de centrale veiling zou worden: Delft- Westerlee ligt in het nieuwe uitbreidingsgebied en heeft dus denk ik betere kansen in de toekomst Wat betreft het plan om twee veilpunten in te stellen: ik denk dat elke versnippering nadelig is". Nu nog drie veilingklokken. Straks één FOTO'S: CEES VERKERK De drie Westlandse groenteveilingen, hier Westland-Noord, zijn samen goed voor een omzet van een miljard gulden per jaar. lingen van oordeel dat het niet doorgaan van de fusie voor het Westland zeer na delige gevolgen zal hebben. De standsor ganisaties houden zich bij de fusie zeer op de achtergrond. Voorzitter J.L.M. Ba- rendse van de Land- en Tuinbouwbond (LTB) Kring Westland met zo'n 3000 tuinders als achterban: „Wij hebben dat als LTB nooit nadrukkelijk op een agen da behandeld omdat we ervan uitgaan dat het een verantwoordelijkheid is van de veilingbesturen. In zijn algemeenheid wil ik wel stellen, dat we steeds meer „Westlands" moeten gaan denken en niet te veel plaatselijk. Voor mezelf heb ik het gevoel dat de stap misschien te groot is om nu te zetten. De besturen hadden het beter kunnen ontkoppelen: eerst stemmen voor een fusie en daarna gaan praten over de plaats waar de nieu we veiling moet komen. Nu is het fusie- voorstel aan Westland-Noord gekoppeld gekoppeld en dat is bij veel mensen, met name in Westerlee, in het verkeerde keelgat geschoten". Ontkoppeling Ook veilingvoorzitter Van den Berg had ontkoppeling van fusie en vestigings plaats een goede zaak gevonden. „Dat voorstel heeft op tafel gelegen, maar bleek niet haalbaar. Een van de drie, en u moet mij nu niet kwalijk nemen dat ik niet kan zeggen wie, wilde dat niet en daarmee was de discussie gesloten". Hoe de uitslag donderdag in Westerlee gaat worden? „Ik verwacht dat het „moeizaam positief' wordt. De leden van Delft-Westerlee zien best wat er aan de hand is. Zij hebben erg veel nage dacht over deze zaken en dan moeten ze wel tot de conclusie komen, dat als je „nee" zegt je in feite geen kant meer uit kunt. Dan blijft er niets anders over, of je het nu prettig vindt of niet, dan schoorvoetend ja" te zeggen. Slikken of stikken, zo mag je dat best noemen. Het is een uiterst belangrijke en daarnaast ook unieke zaak, dat drie gezonde, le venskrachtige, groeiende veilingbedrij ven die tot de zes grootste in Nederland behoren, samen willen gaan". LUUD VAN DER HAM Nu zijn de veilingbanken nog vol, maar ze dreigen leeg te raken. Alleen een fusie kan de toekomst van de Westlandse groenteveilingen garanderen, zeggen de besturen. Op de foto de afmijnzaal van Delft- Westerlee. VOOR „De fusie van de veilingen met Westland-Noord als veilpunt is een goede zaak", zegt de bij Westland- Noord aangesloten tuinder J.H.L. van Dijk uit Poeldijk. „Westland-Noord draait al goed en is goedkoper. Door de concurrentie zou deze veiling uiteindelijk toch wel alleen overblijven en dan is het natuurlijk beter om voor die tijd de zaken via een fusie te regelen. Noord is het beste qua accommodatie, heeft de grootste omzet en als de Verlengde Lozerlaan er komt, is er een uitstekende aansluiting op de A 4. Bovendien houdt Noord de uitbreiding van de stad Den Haag tegen. Stel dat Noord werd opgeheven, dan zou Den Haag waarschijnlijk kansen zien om de gemeentegrens te overschrijden voor woningbouw. Het handhaven van minder faciliteiten en dan zouden de tuinders van Westland-Noord moeten gaan meebetalen aan de handhaving van dit veilpunt". ga toch kijken of er niet een andere mo gelijkheid is, want je denkt tenslotte ook aan de toekomst en op welke wijze dat het beste zou kunnen. Maar het ongeluk kige is dat je niet als Delft-Westerlee die toekomst maakt, maar gedrieën". In het zogenaamde televeilen, wat ook wel eens wordt genoemd ziet Reincke geen serieus alternatief: „Je blijft dan toch twee geheel zelfstandige veilingen houden. Alleen de klokken zijn gekop peld. Daar kan enig prijsvoordeel uit ontstaan, maar andere voordelen zitten er niet in. Je blijft ledenverloop houden en strijd om de kopers want er blijven verschillen in kostenpercentages en in uitbetaalprijzen. Televeilen is niet meer dan een technisch hulpmiddel om de markt doorzichtiger te maken, maar daar houdt het ook echt op". Eendrachtig De heer A.A.M. van Winden is lid van de Raad van Toezicht bij Westland- Noord. Deze raad staat tussen de leden en het bestuur in. Hij vindt dat veel tuinders te weinig aandacht hebben ge schonken aan het onderdeel in het rap port, waarin staat dat eerst de wegen moeten zijn verbeterd, alvorens tot slui ting van de twee andere veilingen wordt overgegaan. Hij gaat ervan uit dat pas na de nisie serieus met Rijk en Provin cie kan worden onderhandeld over goe de wegen in en rond het Westland. „Nu praten zeven gemeenten en vier veilin gen, elk in hun eigen straatje, over die ontsluiting. Als het Westland zich een drachtig opstelt, dan kan het verschrik kelijk veel gedaan krijgen want de over heid ziet het economisch belang van het Westland heel goed in". gen gezien waar men het met de keuring niet zo nauw nam". Over de bouw van een totaal nieuw complex in het hart van het Westland, de wens van onder anderen de kopers, zegt Reincke: „De grote vraag is wat de leden daarvoor over hebben. Overal hangen prijskaartjes aan. Met Westland- Noord is voor de goedkoopste oplossing gekozen. Trouwens, waar zou zo'n totaal nieuwe veiling precies moeten komen. In het groene gebied van Midden-Delf land? Als u weet wat alleen al de Vesti ging van het Transportcentrum West land voor voeten in de aarde heeft. Ge meenten zeggen gewoon: „Nee, dank je wel, ik werk niet mee". Ik zie dat dus meer als een luchtkasteel dan een reali teit van het moment". Waarom wordt er overigens, niet voor een tussenoplossing gekozen. Centraal veilen in Westland-Noord en Westerlee als aanvoerpunt behouden? Reincke: „De essentie van de fusie is de concentratie. Die bereik je alleen als je alles samenbrengt op één lokatie. Alleen dan heb je de optimale voordelen, zowel in de exploitatie als in de prijsvorming. Bij twee veilingen deel je alleen de kos ten, maar je laat de kopers, die hun be drijf op het veilingterrein hebben, in het onzekere waar ze zich in de toekomst moeten vestigen. Het resultaat daarvan is altijd dat ze een derde plaats kiezen: „Ik weet toch niet waar ik me in het Westland moet vestigen". De vraag is of dat nog een visie op de toekomst is. Ik vind dat duidelijkheid moet worden ge schapen". Veilingvoorzitter P. van den Berg van Delft-Westerlee, waar de meeste tegen stand tegen de plannen wordt verwacht, zegt er dit over: „Wij hebben na jaren lang stevig onderhandelen een plaatje op tafel gelegd, waarbij iedereen moet inle veren, maar waarbij de toekomst profijt zal brengen. De besturen hebben alleen datgene aan hun leden voorgelegd waar van zij gedrieën vinden dat het haalbaar is. Een ander voorstel, een ander haal baar voorstel, is er op dit ogenblik niet. Dan kun je dat als lid van Delft-Wester lee op zich verschrikkelijk onplezierig vinden en ik kan me goed voorstellen dat je zegt: ik wil best fuseren, maar ik

Leidse Courant | 1987 | | pagina 21