erovingisch grafveld iewaren voor nageslacht ollege Noordwijkerhout: meer geld voor ouderen DEN OMGEVING CeidaeSommtt ZATERDAG 10 OKTOBER 1987 PAGINA 15 iDWIJKERHOUT m| vijf procentskorting J: subsidies aan de ilwijkerhoutse vere ben wordt niet af ge- Een dergelijke egel kost de ge- e jaarlijks 12.000 i. Bovendien is de J iële positie van de wijkerhoutse vere- 3 [en niet zo slecht dat lergelijke maatregel *|akelijk is. Dat stelt illege van B en W in 8 beantwoording van gemene beschouwin gen. Zowel de PvdA als het CDA hadden om af schaffing van deze jaar lijkse bezuiniging ge vraagd. Het college gaat wel in op de suggestie van het CDA om aan de woningbouwvereniging ge leend geld terug te vragen. Het CDA wilde hiermee de af schaffing van de vijf procents korting financieren. Het colle ge van B en W geeft er de voorkeur aan deze 13.000 gul den per jaar te besteden aan het ouderenbeleid. „Mochten de onderhandelingen met de woningbouwvereniging luk ken, dan moet er een g afweging van belangen plaats vinden", aldus het college. Het college wil niet ingaan op een suggestie vanuit de VVD- fractie om de onroerend goed- belasting te verlagen en de rei nigingsrechten op te trekken. De ene belastingplichtige pro fiteert meer van een dergelij ke maatregel dan de ander, stelt het college. „Voor een be lastingplichtige in een goedko pere huurwoning kan dit zelfs een verhoging van de belas tingdruk betekenen". Het col lege wil wel geld reserveren voor vervanging van het riool. Begin 1988 komt er een inven tarisatie van de noodzakelijke vervangingsinvesteringen. B en W willen een vrachtwa genparkeerterrein aan de Zil- kerduinweg in De Zilk. Als de provincie weigert om het pro vinciale opslagterrein in De Zilk voor dit doel beschikbaar te stellen, gaat Noordwijker hout het parkeerterrein aan leggen aan de Zilkerduinweg. De verkeersproblematiek in het centrum van Noordwijker hout komt binnenkort in een hoorzitting aan de orde. Het parkeerterrein achter de Dorpsstraat/Zeestraat, waar CDA en VVD sterk op aan dringen, wordt zo spoedig mo gelijk aangelegd. Mocht de ge meente niet tot overeenstem ming kunnen komen met de huidige eigenaar dan wordt dit terrein onteigend. Woonwagencentrum Zicht is er ook op de aanleg van het woonwagencentrum in Noordwijkerhout. Het colle ge verwacht dat in het voor jaar van 1988 de aanleg begint nadat in de winter de procedu res hierover zijn afgerond. Het college wijst hiermee de be schuldiging van de PvdA-frac- tie van de hand dat de aanleg van het kampje bewust wordt vertraagd. Het college wijst erop dat de gemeente om fi nanciële redenen alle acht plaatsen tegelijk wil aanleg gen. Het college blijft verder op het standpunt staan dat het kamp wordt aangelegd zodra er zekerheid is dat het kamp ook bewoond wordt. Het college van B en W wil niet toezeggen dat De Schelft minder verhuurd wordt voor commerciële activiteiten. Inte gendeel zelfs, B en W menen dat dit de enige manier is om de tarieven die sportverenigin gen uit Noordwijkerhout moeten betalen niet te hoog te laten worden. Het college denkt dat het commerciële verhuur moet toenemen om dat de sportverenigingen steeds minder uren huren in De Schelft. In het verhuren van De Schelft overdag ziet het Noordwijkerhouts college weinig heil. Landelijk is de ac tie „sport overdag" een fiasco geworden, menen B en W, en dat geldt ook voor Noordwij kerhout. Het college blijft ver der voorstander van het uit breiden van de grote zaal in De Schelft ondanks het feit dat zowel VVD als CDA hier geen hoge prioriteit aan geeft. Door de uitbreiding kan de Noordwijkerhoutse toneelver eniging ODI haar voorstellin gen in De Schelft geven. Ook kunnen meer mensen komen luisteren naar de koffieconcer ten van St. Jeanne d'Arc. Na drukkelijk wijst het college in haar beantwoording van de al gemene beschouwingen dat de genoemde 700.000 gulden niet de echte kosten zijn maar een schatting. Het college wil verder nog geen toezeggingen doen over aanpassingen in de raadszaal. De fracties van de PvdA en het CDA drongen in de be schouwingen aan op verbete ring van de publieke tribune. Publiek zou te weinig zicht hebben op het gebeuren in de raadszaal. Het college meent dat na de laatste verbouwing de optimale situatie is bereikt, ervan uitgaande dat de be staande raadszaal wordt ge handhaafd. „Geïllustreerd Zondags- aopende op zaterdag 10 ber 1925 met aanschou- jk onderwijs. Het was 1 verhandeling bij de re- uktie van Jan Steens v derij „Jongens- en jesschool". Een dolle 2mogen we wel zeggen, jinwoordig is het soms i»een dolle boel, maar dan heel anders. Maar in de van de grote War- dse penselende artiest i nen ook geen raad heb- J geweten met het klas- ig i gezegde, dat we „niet de school, maar voor jj leven leren". Steen! Zijn naam blijft i'|n in den volksmond en 21 zich nooit heeft afge- ^•gd, wat deze Nederland- schilder uit de 17e p als kunstenaar beteek en waaraan 't te dan- ds, dat hij ook nu nog ieer dan toen! onder •ten wordt gerekend, leent toch het bijzonde- akter van Jan Ha- Steen te kennen, stelt zich hem voor als ierigen losbol, die als Jantje-van-plezier door leven buitelde, vroolijk Doekconcert geslaagd RIJNSBURG Het Rijnsburgse jeugd- en evangelisatiekoor New Gospel Sound heeft gisteravond een geslaagd „doekconcert" gege ven in de Immanuelkerk in Rijnsburg. Onge veer 600 mensen woonden het concert bij en waren erg enthousiast over de experimentele opzet. Tijdens de uitvoering werden dia's ver toond op een groot doek ter illustratie van de liederen. Het thema van de avond was „schepping en herschepping" en dat was te vens net onderwerp van de projecties, die zijn vervaardigd door de Rijnburgse smalfilm- en dia-amateurs. New Gospel Sound, dat gister avond tevens het 10-jarig bestaan vierde streeft er naar het evangelie op moderne wij ze te brengen, met eigen teksten en muziek. De opbrengst van het concert wordt besteed aan catechesatiemiddelen voor het Katwijks Zeehospitium. Open huis NOORDWIJK De Dr. Mr. Willem van den Berghstichting houdt vanmid dag open huis tussen half twee en half vijf. Geïnteresseer den kunnen het nieuwe sociaal- en activiteiten- centrum bekij ken. Ook enkele nieuwe wonin gen zijn openge steld. Museumlandschappen in Hotel Oranje NOORDWIJK De graficus Frank Porcelijn exposeert etsen in de Wintertuin van Hotel Oranje aan de Koningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk. De serie etsen heeft als thema 'Museumlandschappen'. Porcelijn maakt voor zijn etsen gebruik van een eigen techniek. De werkstukken krijgen daardoor zachte soepele lijnen, die gemaakt worden in een weke onder grond. De ruwere, hoekerige lijnen worden in een meer weerbarstige laag gekrast. De etsen in de Wintertuin zijn Porcelijns meest recente werk. Het geeft sokkels, sculpturen, wanden en vloeren weer die nooit helemaal gaaf zijn. Por celijn gebruikt vrij sombere kleuren. De exposi tie duurt tot 2 november en is dagelijks te be zichtigen. HAAG/RIJNS- „U moet ons er- [overtuigen dat dit jld uit wetenschap oogpunt onmisbaar heer Hallewas, de iale archeoloog iuid-Holland werd dichtend bij de Raad state in Den Haag aan de tand ge il door staatsraad Van J iee over het Rijns- 4 b grafveld aan het Jgeester kanaal. Het jlaamde Merovingi- [rafveld is op de lijst eschermde archeolo- monumenten ge- ,Jeld ligt gedeeltelijk op u rein van kweker J. van it n aan het Kanaalpad. n heeft bij de Raad van d beroep aangetekend te il monumentale bescher- ran het grafveld, aange- Hiij vreest dat zijn bloe- menkwekerij niet goed meer zal kunnen functioneren. Hij heeft de steun gekregen van de gemeente Rijnsburg, die meer waarde hecht aan het economische belang van de kwekerij dan aan de archeolo gische aspecten van het ter rein. Volgens de heer Hallewas is het grafveld tamelijk uniek in West-Nederland. „Er zijn niet veel van deze grafvelden, da terend uit de zesde tot achtste eeuw in het westen van Ne derland. En eigenlijk zijn al leen de grafvelden van Rijns- burg en Koudekerk redelijk intact. Het is heel belangrijk om deze Merovingische graf velden te beschermen, omdat het gaat om een periode uit de geschiedenis waarover weinig bekend is. Het gebied werd in tijd nauwelijks bewoond en alle overblijfselen zijn heel waardevol. Het zou wel eens kunnen gaan om het belang rijkste grafveld aan de mond van de Oude Rijn". Staatsraad Van der Lee was niet geheel overtuigd. „Aan het begin van deze eeuw heeft het Leidse rijksmuseum van oudheden hier opgravingen verricht. Het museum heeft verder belang rijke vondsten van particulie ren aangekocht en die worden ook in het museum geëxpo seerd, of ze liggen er opgesla gen. Is het wel zo belangrijk om nu nog zoveel aandacht aan het veld te besteden en de gebruiker van de grond bij zijn bedrijfsvoering te belemme ren". vroeg hij zich af. Volgens de provinciale archeo loog zijn de eerdere opgravin gen van het rijksmuseum van minder groot belang dan wordt gedacht. „Gerekend naar onze maatstaven zou je van een slecht onderzoek kun nen spreken, omdat een graf veld tegenwoordig op een veel betere manier wordt onder zocht, mede dankzij de techni sche ontwikkelingen. En onze navolgers zullen in de toe komst waarschijnlijk op de zelfde manier op ons neerkij ken, omdat zij weer op een veel betere wijze onderzoek kunnen doen dan wij. Daarom is het zo belangrijk om dit grafveld te bewaren voor de toekomst". Volgens de heer Hallewas zal er op korte ter mijn geen onderzoek worden verricht. „Het gaat er in de eerste plaats om het veld te beschermen. Wij hebben mo menteel onze handen vol aan alle plaatsen die archeologisch gezien van belang zijn. De rijksdienst voor oudheidkun dig bodemonderzoek heeft noch het geld, noch de man kracht om overal onderzoeken te verrichten". De provinciale archeoloog stelde dat het vrij wel zeker is dat er in het Rijnsburgse grafveld op grote re diepte nog vondsten (bij voorbeeld urnen met as) kun nen worden gedaan. De heer Van Rossum voelde zich niet gerustgesteld door de verklaring van de heer Halle was. „Als mijn kwekerij een archeologisch monument is kan je vrijwel niets doen zon der vergunning van de minis ter. Als er diep gegraven gaat worden voor het archeologisch onderzoek wordt de grond ernstig aangetast. De schade die de kwekerij oploopt is in de praktijk nauwelijks te ver halen. Ik heb maar een klein bedrijf, met vijf mensen in dienst, en ik ben daardoor kwetsbaar". De heer Van Ros sum was verder ook niet be reid om op een bemiddelings poging van staatsraad Van der Lee in te gaan. Die bemidde ling hield in dat de rijksdienst tien dagen onderzoek zou mo gen verrichten gedurende een periode die door de bloemen- kweker wordt vastgesteld. „Gezien de schade die uitein delijk aan de gewassen zou ontstaan kan ik daar niet op ingaan", aldus de heer Van Rossum. Als het Rijnburgse grafveld op de monumentenlijst blijft staan zal de rijksdienst geen grote problemen maken ten aanzien van vergunningen. „In Room burg in Leiden bijvoorbeeld hebben we daarover nooit pro blemen". zo stelde de provinci ale archeoloog. De heer Van Rossum zou in principe niet dieper mogen graven dan 70 centimeter. Voor het aanbren- fen van windschermen ten be- oeve van de bollenkweek moet hij echter wel 90 centi meter diep gaan. „Daarover zouden we best een akkoord kunnen sluiten", aldus de heer Hallewas, die nogmaal verze kerde dat voorlopig geen grootscheeps onderzoek te ver wachten is. JAN STEEN: „Men leert den raken penseelstreek niet spelend, lanterfantend en drinkend". taal, hoe de meester was in zijn wezen en streven, dat zijn z'n schilderijen, die wij bewonderen kunnen in het Rijksmuseum te Amster dam, het Mauritshuis en het stedelijk museum in Den Haag, het museum Boymans te Rotterdam en de stedelij ke musea van Haarlem en Leiden. Die werken niet oppervlakkig bekeken om even te genieten van Steen's coloristische gaven en te glimlachen om zijn snaak- sche invallen, maar dieper doorschouwd om iets terug te vinden van de kunste naarsziel die ze schiep spreken wel van wat anders en wat beters dan de dron- kemansgrappen van een ge malen doordraaier! Wie zóó schilderen kon, had in zich de groote gave Gods van het waarachtig talent, maar ook achter zich: een langen tijd van ernstige stu die, zwaren arbeid. Men leert den raken penseel streek niet spelend, lanter fantend en drinkend de hand, die zóó fijn kon teeke nen, zóó levenswaar kon schetsen, werd niet ver- groofd door losbandigheid. En de tintelende geest van den vaak geheel verkeerd begrepen humorist kwam niet voort uit een dronken brein" (je hoort bijna het Zondagsblad walgen) misschien wel uit een door het leven gekwelde ziel. Het feit al, dat Steen's werk bij zijn leven niet in trek was, doet ons begrijpen hoe de kunstenaar slechts met moeite zich door het bestaan kan hebben heengeworsteld. Jan Steen: edelman van geest en hart, voor het nage slacht een der beste karak ter- en zedenschilders van alle tijden". Over naar de scherts in het Zondagsblad. „Een drukker had opdracht gekregen van een buitenman om op het lint van een grafkrans de woorden te drukken: „Rust in vrede! Tot weerziens". Later telefoneerde de bui tenman, namens wien de krans op het graf van een Laatste sleutel Straat ter Leede WARMOND De heer en mevrouw Buntsma kregen gisteren de sleutel van hun splinternieuwe woningwet woning aan Straat ter Leede 57 in Warmond. De heer J. van Leeuwen, voorzitter van de Woningstichting Warmunda verrichte deze handeling. Aan Straat ter Leede zijn 27 woningwetwoningen gebouwd: 21 éénge zinswoningen en zes woningen voor één- en tweeper soonshuishoudens. De woningen zijn uitgevoerd in witte betonsteen. Aanvankelijk was de welstandscommissie daartegen, maar deze ging uiteindelijk toch akkoord omdat in de gemeente toch al relatief veel witte huizen staan. Omwonenden hebben zich eerst nog verzet te gen het bouwplan, omdat zij een stuk makkelijk toe gankelijke oever van de Leede zouden kwijtraken. In de praktijk is de oever echter nog goed bereikbaar. De aankoop van de grond, waar vroeger het houtbedrijf van Dekker stond, gaf eveneens wat problemen. Uitein delijk kocht de gemeente de grond om speculatie te verkomen en verkocht het stuk door aan Warmunda. 'Jk FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDENS ONTZET: „De reclame optocht, hier gekiekt op de brug voor de Haarlem merstraat, trok duizenden toeschouw ers". Maar ook hier passeerde, zo te zien, de staart de kop. Zonder moeite. vriend zou worden neerge legd: „Gelief er bij te voe gen: „in den hemel", als er nog plaats is tenminste". Des anderendaags bij de begrafe nis, toen de mooie krans met het ontplooide lint op het graf werd neergelegd, lazen de verbaasde toeschouwers de woorden: „Rust in vrede! Tot weerziens in den hemel, als er nog plaats is tenmin ste". „Weldadige dame: „Maar man, als je nu toch al drie iaar lang werkt zoekt, hoe komt het dan toch dat je nooit wat gevonden hebt?" Bedelaar. „Ja, ziet u, me vrouw. ik ben altijd een ge lukskind geweest!" „Vreemdeling (die de reke ning naziet): „Kellner, ge hebt u tweemaal vergist; eens in uw voordeel en eens in het mijne!" Kellner, ver schrikt: „In uw voordeel mijnheer, waar dan?" ONBEGRIP: „De traditioneele uitdeeling van haring en brood ter herinnering aan de voedselverschaffing gedurende het beleg van Leiden door de Spanjaarden". „Buitenstaanders" hebben weinig kijk op dit stukje Leidse historie. De voedselverschaffing had pas plaats nè het beleg. Een landelijk dagblad, anno 1987, schreef van de week over de nachtelijke rellen, „toen Leiden feestvierde met haring en wittebrood". De vreemdeling begrijpt er nog steeds niets van. BLOEMENLOOP IN ROELOFARENDSVEEN ROELOFARENDSVEEN De r.k. gymnas tiekvereniging Excelsior Alkemade houdt morgen voor de zeventiende keer de Grote Bloemenloop door Roelofarendsveen. De start van de halve marathon is om 11.00 uur. Ver der is er een prestatie- en wandeltocht van vijf of negen kilometer die een kwartier later begint. Voor de drie eerst aangekomenen bij de halve marathon voor de dames, de heren en veteranen is er een beker beschikbaar. De inschrijving begint om half tien in het veilig- gebouw aan de Sotaweg. Elke deelnemer aan de marathon ontvangt een plaquette, en de deelnemers aan de vijf of negen kilometer krijgen een medaille. Onder redactie van Ton Pieters. „Mijn moeder, mejuffrouw Annegien, was buitengewoon mooi!" „Och zoo..., dan lijkt u zeker op uwes vader?" zingend, in de eene hand het penseel, in de andere het half geleegde glas. Men praat van een „huishouden van Jan Steen", en al kent men geen historische bijzon derheden, men weet u toch te vertellen, dat het huis van den pretmaker een voorbeeld van wanorde was, waar 't eene uur luidruchtig gelald, 't andere uur even luidruchtig gekijfd werd. Maar inderdaad weet men maar heel weinig van den genialen karakterteekenaar en de geschiedenis kan ook niet veel positiefs meedeel- en. De getuigen, die moeten spreken van zijn leven, en ons zeggen in overtuigende ALPHEN AAN DEN RIJN De 20-jarige R.J. van der Laan uit Boskoop is gisteravond om het leven gekomen bij een aanrijding op de Boskoopseweg. Het slachtoffer reed met zijn bromfiets op de parallelweg in de richting van zijn woonplaats. Uit tegenovergestelde richting naderde een 20-jarige automobilist uit Boskoop. Deze haalde net een fietser in en botste frontaal op de bromfiets. Door de botsing verloor de bestuurder de macht over het stuur. De auto kwam in de berm terecht en vervolgens op de kop tegen een boom tot stilstand. De automobilist is met verwondingen aan het het gelaat overgebracht naar ziekenhuis Rijnoord in Alphen. Een 17-jarige passagier in de auto, eveneens afkomstig uit Boskoop raakte licht gewond. FOTO: NANNO BLOUPOT Bromfietser omgekomen

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15