ieidócSomcwit Gemeente Leiden: gedwongen ontslagen niet uitgesloten y WatoKis betreft hébben we een feestje. d 7 :V; STAD OMGEVING Center/bres WEEK EINDE ZATERDAG 10 OKTOBER 1987 PAGINA 13 toker later op kabel [DEN De uitzendingen van de kerkelijke lokale om- p Moker zijn met ingang van 14 oktober op elke tweede vierde woensdag van de maand, 's avonds van 18.30 tot 10 uur op 88.1 (kabel) en 105.7 FM. Tot nu toe was de ending van 19.00 tot 19.30 uur. De acht vrijwillige me- rerkers willen bovendien meer uitzendingen waarin hts één onderwerp aan de orde komt. lakzaamheid bij ziekten itenlandse adoptiekinderen EN Waakzaamheid bij ziekten van buitenlandse adop- deren blijft geboden. Dat is de mening van D. Overbosch e afdeling interne geneeskunde van het Rode Kruis Zie- lis in Den Haag. Hij zei vrijdagmiddag tijdens een lezing in cademisch Ziekenhuis in Leiden dat deze kinderen welis- direct bij binnenkomst in Nederland worden onderzocht, dat „waakzaamheid voor zowel het kind als voor het gezin 's kan voorkomen". is Overbosch worden de laatste iaren vooral kinderen uit rde wereld naar Nederland gehaald. Daarom is herkenning handeling van infectieziekten belangrijk. Donderdag en g boog een groot aantal medici zich tijdens de vijfde Boer- cursus voor postacademisch onderwijs over importziekten. ekten zijn onder meer diarree, huidafwijkingen bij koortsi- kten. neurologische verschijnselen en anemie (bloedarmoe- folgens de samenstellers van de cursus krijgen artsen in land steeds vaker te maken met importziekten. Dit komt at steeds meer mensen vaker naar de tropen reizen of uit ipen hierheen komen. Vroeger werden deze ziekten vol le samenstellers van de Boerhaavecursus slechts zelden of s in gespecialiseerde centra gezien. „Indien de arts nu niet aan een recent verblijf van de patiënt in de tropen kun- e ziekten een desastreus verloop hebben. LEIDEN De gemeente Leiden zal de komende jaren misschien tot ge dwongen ontslagen moeten overgaan om alle eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Bovendien zouden nieuwe bezuinigingen wel eens nood zakelijk kunnen zijn als ge volg van de maatregelen die minister W. Deetman voor de gemeenten in petto heeft. Dat zei wethouder P. Borde- wijk (financiën) gistermiddag bij presentatie van de begro ting 1988 van de gemeente Leiden. In die begroting worden geen opvallende nieuwe plannen aangekon digd. omdat de gemeenteraad al voor de zomer het beleid voor de komende jaren in grote lijnen heeft vastgesteld. Toen werd men het eens over een omvangrijke bezui nigingsoperatie die loopt tot en met 1993. Ondanks dat zei Bordewijk gistermiddag dat het feit dat Leiden bijna is volgebouwd, wel eens tot gedwongen ont slagen zou kunnen leiden. „Een wijk als de Stevenshof kunnen we niet meer bou wen. Er zullen dus minder ambtenaren nodig zijn om de aanleg van bijvoorbeeld we gen en bruggen voor te berei den en uit te voeren", aldus Bordewijk. Als een tweede voorbeeld noemde hij het sluiten van de vuilverbran ding. Dat moet aan het begin van de jaren negentig gebeu ren (elders in Zuid-Holland komt een nieuwe) en de vraag is of de gemeente de circa 15 werknemers zal kun nen onderbrengen. Borde wijk wees verder op het idee van de minister van onder wijs om scholen uit bezuini gingsoverwegingen voortaan geen onroerend-goedbelas- ting (OGB) meer te laten be talen. Wanneer dat doorgezet zou worden, zou dat Leiden jaarlijks een extra tekort van 4 miljoen gulden opleveren. Dat tekort zou opgevangen moeten door nieuwe bezuini gingen en een andere moge lijkheid is dat Leiden on danks wat voor de zomer de bedoeling was toch na 1993 een zogeheten artikel s-gemeente blijft (een ge meente die extra financiële steun van het rijk krijgt, maar ook onder financiële curatele staat). In de begroting is in vergelij king met de in juni vastge stelde plannen een verande ring gekomen op het gebied van de OGB. De gemeente wilde het reinigingsrecht voortaan via de OGB in re kening brengen, maar daar is een wetswijziging voor nodig en die blijft langer uit dan verwacht. Dat heeft tot ge volg dat een huurder van bij voorbeeld een huis van 90.000 gulden die nu nog 237,84 gulden betaalt volgend jaar geen 217,11 gulden moet betalen maar 224,09 gulden. Bij de eigenaar van een huis van 90.000 gulden zijn de be dragen 576,59, 561,74 en 572,75 gulden. Eigenaren en huuders van huizen van 12Q.000 gulden gaan 2,4 en 3,7 procent meer OGB betalen dan in 1987. Bij 150.000 gul den zijn de percentages 4,5 en 11,2 procent. Vooral voor de woningbouwverenigingen betekent dit een tegenvaller in vergelijking met de plan nen in juni. Uit de begroting blijkt verder dat het Stadsbouwhuis min der toégankelijk zal worden voor het publiek als gevolg van diefstallen en bedreigin gen van ambtenaren. De be doeling is flat volgend jaar met de nieuwbouw van de Hema wordt gestart en in elke wijk moet de komende jaren een ambtenaar komen, waar gebreken zoals gaten in de weg, vervuiling en ver nield openbaar groen gemeld kunnen worden. Bij de Chur- chillbrug wil het college van B en W en een non-profit be drijfsverzamelgebouw neer laten zetten en volgend jaar moet ook de restauratie van de Boerhaavezalen worden voltooid. Daarna begint de inrichting van het museum. Het college verwacht dat het onderhouden van walmuren, straten, rioleringen en brug gen een steeds groter pro bleem zal worden. In 1988 zal de nieuwe ontsluitingsweg vanaf de Europaweg naar het recreatiegebied de Vlietlan- den worden aangelegd. Ver der zal begonnen worden met de bouw van een brug voor voetgangers, fietsers en bussen tussen de Stevenshof en het Morskwartier. Overwogen wordt De Burcht af te sluiten wegens alle ver nielingen. Er zullen meer pa pier- en glasbakken komen en verder gaat door Leiden een auto rijden die klein che misch afval zoals verfresten en batterijen zal ophalen. bijdragen van Julia Bohemen, Willem Buij- eg en Marcel Gelauff. deruit (1) ze al aan de verza- ing toegevoegd, die nieu- magneetkaarten van de eente Leiden, bedoeld het parkeren in de bin- itad te versimpelen? De iddelde Leidenaar hééft ;en groot aantal plastic ten op zak. Laten we er een paar noerrmn: De 4 ibetaalpas, al dan niet zien van een magneet- n pincode. De bankpas, ield voor de Eurocheques dergelijke en in sommige ilen ook om buiten ktijden geld van de bank lalen. Het pasje van de iinemaatschappij om zon- geld toch te kunnen tan waarbij de afschrijving bank- of girorekening matisch vólgt. En het le- natiebewijs van de VB, de Medical Insuran- ard van de verzekerings- tschappij, de servicecard de reisorganisatie waar- korting verkregen kan den bij het huren van surfplank in Zuid- nkrijk of het kopen van kopje koffie bij Alberts ier. Niet'dat er ooit ge- k van wordt gemaakt, r je kan nooit weten, rts het kaartje dat als tel dient van het par- terrein van de zaak, no de slagbomen omhoog aten gaan. En uiteraard legitimatiebewijs van de otheek. Voor de meer- nogenden onder ons moet assortiment plastic kaar- nog uitgebreid worden identiteitsbewijzen van rs Club, Visa of Ameri- Express. Kortom, ver- len in de plastic berg, al niet voorzien van mag- stripjes of wat die zwarte jes ook mogen zijn, is ze niet uitgesloten, lan komt nu de gemeente en ook met niet één tje, maar wel met een handvol. Want er zijn chillen: een maandkaart, kkaart of dagkaarten rbij je weer moet kiezen in een vijfdagen- of een lagen-exemplaar. deruit (2) werkt dat in de praktijk? laar het Stadhuis en >t daar een kaart. Voor [lilden heb je er een voor Overbodig Wat deden de hoge heren tij dens de viering van Leidens Ontzet zonder hoed en para plu? Wilden zij dit jaar incog nito door de. stad, of trokken zij zich slechts even terug van de drukte in de Leidse stra ten? Misschien wilden zij zich in tegenstelling tot voorgaan de jaren niet meer onder scheiden van de „Leidse bur gerbevolking" door zich nu in burgerkleding in het feestge druis te storten. Het comité van de 3 October- Vereeniging, overal herken baar aan hun formele zwarte kledij, hoge hoed en zwarte paraplu, trachtte vorige week slechts even tot bezinning te komen tijdens een borrel in het stadhuis. Daar konden de heren een moment zichzelf zijn door hun zwarte masker af te zetten. Daar behoefden zij hun imago van belangrijke persoonlijkheid niet te verlie zen ondanks het „hoedeloos rondlopen". Zij waren even als oude-jongens-krente- brood onder elkaar. Later zou het zwarte gezelschap zich weer mengen tussen de burgerbevolking om zich vooral van hen te onderschei den: niet alleen door de zwar te kledij, maar meer door het bij zich dragen van een para plu, die dit jaar op zo'n stra lend zonnige dag als 3 okto ber totaal overbodig bleek te zijn. FOTO: TEJO RINGERS een maand, voor 45 gulden een voor een week en de da- genkaarten kosten een tientje per dag. Met zo'n kaartje loop je dan naar een parkeerme- ter, je stopt het kaartje in de gleuf waarop het machien een papiertje uitspuugt. Op dat papiertje staat hoe lang er geparkeerd mag worden: niet in uren maar in aantal dagen. Het papiertje moet bewaard worden in een op een door de parkeerpolitie bijgeleverd plastic hoesje. Waarom de parkeerpolitie niet direct die papiertjes verkoopt, maar slechts de magneetkaartjes, is voor de leek onduidelijk. Een woordvoerder meldt echter, dat zoiets gebeurt om alvast in te spelen op toekomstige ontwikkelingen. Straks moet het mogelijk zijn om met één magneetkaartje de parkeer automaten naar believen te bedienen. Om daarmee te le ren leven is alvast met het huidige systeem begonnen. Er zullen maar weinigen zijn, die iets begrijpen van het Léidse parkeersysteem. In de verwoede strijd om de auto de stad uit te sturen, is er thans een systeem ontwik keld dat alleen door een com puterprogrammeur of door iemand met een soortgelijke opleiding begrepen kan worden. Het linkse Leiden haalt een oud socialistisch uitgangspunt met een stevige dreun onderuit. Het kan dan wel zijn, dat iedere arbeider een eigen autootje moet kun nen kopen, los van de vraag of de arbeider het nieuwe sy steem met magneetkaarten zal begrijpen, wordt het hem volstrekt onbetaalbaar ge maakt om zijn auto ergens neer te zetten. ME Bent u inmiddels hersteld van 3-October? Is de boos heid al verdwenen over het haperen van de optocht, de mooiste sinds jaren. Volgens zeggen dan natuurlijk, want veel zal ook u er niet van hebben kunnen zien. En hoe is het nu met de lever en de nieren? Want die lichaams delen hebben vorige week overuren gemaakt, als je ten minste de omzetten van de lokale horecagelegenheden moet geloven. Als je na een paar dagen terugblikt op het traditioneel tumultueus ver lopen 3 oktoberfeest, dan rest slechts waardering voor al die mensen, die zich hebben uitgesloofd om ook dit keer weer alle records te breken. Nog mooier, nog beter, nog hoger, nog sneller. De Leidse politie groeit mee met de viering. Nadat enkele jaren geleden voor Leidse be grippen grootschalige rellen plaatsvonden in en rond de Breestraat, is de politionele handelwijze aangepast. Men is overgegaan tot preventieve acties. Haarden van onrust in de kiem smoren, dat is de be doeling. Dat lukte het afgelo pen weekeinde redelijk. Men noteerde een kleine 30 aan houdingen, maar écht uit de hand liep het nergens. Knap dus, van onze lokale verdedi gers van de openbare orde. Nog niemand heeft het grote geheim van de Leidse agen ten écht in de gaten gehad: ze waren die bewuste nacht van zaterdag op zondag niet zich zelf op en rond de Steen- straat en het Stationplein. Ze hadden zich vermomd: De politiemannen hadden zich als ME'er uitgedost. Dat ge beurde niet om een extra ro buuste indruk te maken. De burger die meende dat de mannen met die schilden eri helmen die groepen jongeren van zich af probeerden te houden als ME'er optraden, had het helemaal mis, bena drukte hoofdcommissaris Henk Mostert deze week nog eens. Er was helemaal geen ME de straat op gestuurd, het had een heel wat simpeler oorzaak: de functionarissen wilden hun mooie, dagelijkse uniformen niet bevuilen. Koffiedik (1) „Plan. Maandblad voor ont werp en omgeving". We heb ben tot dusver nog nooit met het periodiek kennis mogen maken, maar met nummer 9 van 1987 is alles anders ge worden. Dit nummer handelt van voor tot achter over Lei den en de redactie belooft dat het in nummer 10 nog een dunnetjes over wordt gedaan. „Plan" blijkt een blad te zijn dat zich vooral richt op dege nen, die betrokken zijn bij ruimtelijke ordening, stads vernieuwing en de manier waarop dat georganiseerd dient te worden. Technische getinte verhalen dus, die niet van iedere Leidenaar even veel aandacht zullen krijgen, maar tussen de regels door komen zaken aan de orde waar iedereen in Leiden mee te maken heeft. Zoals het parkeren en de leefbaarheid van de binnenstad. Nummer 9 bevat een aantal stukken van voor Leiden meer en minder bekende fe nomenen. Zo zet burgemees ter Cees Goekoop uiteen dat hij bij volgende verkiezingen opnieuw zal proberen in de Eerste Kamer te komen, maar stelt vast dat hij „niet dagelijks aan het solliciteren" is. Ook roept hij maar weer eens dat de kroegen langer open zouden moeten blijven en verder is het hem opge vallen dat het ambtenaren dom in Amsterdam veel log ger werkt dan in Leiden. Enig zelfkritiek ontbreekt ook niet in het stuk van Cees: het Amsterdamse ge meentebestuur heeft de cri minaliteit veel te veel de cri minaliteit gelaten „maar daar was ik als raadslid en wet houder in Amsterdam zelf mede verantwoordelijk Koffiedik (2) Ook schrijver Maarten 't Hart mocht een paar kolom men vullen en hij deed dat op een opvallend kinderlijk toontje. Hoge huizen heeft Leiden, vindt bioloog Maar ten, zijn hospita verdween naar Endegeest, de brand weerkazerne in de Meren- wijk „met die schreeuwende kleuren" zou nog vandaag te gen de grond moeten en in de tijd van voormalige wet houder Cees Waal was het met al die opbrekingen en opgravingen „helemaal vre selijk". Waal, na zijn vertrek uit Lei den burgemeester van De venter geworden, kreeg flink de ruimte. Hij doet dat op een manier die doet herinne ren aan de speech bij zijn af scheid van de gemeenteraad in Leiden. In een lang we tenschappelijk onderbouwd betoog verveelde hij toen het merendeel van zijn publiek met een verhandeling over de historie van het socialisme in Leiden en Deventer. Nu beschrijft hij op een soortge lijke wijze „Het sturend ver mogen van de lokale over heid" met als conclusie dat als de gemeenten meer de vrije hand zouden krijgen, het met Nederland een stuk beter zou gaan. Met andere woorden: toen Cees het in Leiden voor het zeggen had en de regels nog niet zo strin gent waren als nu, ging het fantastisch met Leiden. De opvolger van Waal, de huidige wethouder van ruim telijke ordening en verkeer, Jit Peters, tenslotte werpt een blik in het koffiedik als hij beschrijft hoe het met Leiden in de jaren negentig moet. Zijn voornaamste con clusie is dat alle zeilen bijge zet zullen moeten worden om te behouden wat in het afge lopen decennium is bereikt. Het beheer en onderhoud van de stad en alles wat is opgeknapt, daar zal het om gaan. Koffiedik (3) Voor hij daaraan toe is, maakt Peters een aantal op merkingen die een aardig licht werpen op de vele soms heftige discussies die de afge lopen jaren werden gevoerd. Jit vindt bijvoorbeeld dat be stemmingsplannen en andere plannen vaak veel te gede tailleerd zijn vastgesteld. Zo mochten zich jarenlang al leen maar gezinnen in de binnenstad vestigen („het lijkt wel een CDA-verkie- zingsleus", typeert Peters de gedachten van zijn eigen par tij van een paar jaar geleden) en nu zijn een- en tweeper soonshuishoudens ook opeens weer toegestaan. Nog zo'n voorbeeld: wie een paar jaar geleden een bouwplan in diende dat niet uitging van een schuine kap kon zich de moeite van het indienen be sparen. Nu moet moderne ar chitectuur opeens een kans krijgen en zijn de historische rooilijnen en afmetingen in de binnenstad niet meer zo heel belangrijk. Misschien nog wel het meest treffende voorbeeld van de verandering in het denken van het al sinds de jaren ze ventig door de PvdA over heerste gemeentebestuur van Leiden: Jit Peters pleit in zijn beschouwing voor de bouw van een vierde par keergarage in Leiden. Daders overval postagentschap aangehouden LEIDEN Twee jongens die verdacht worden van het ple gen van de mislukte overval op het postagentschap annex sigarenwinkel eergisteren aan de Johan de Wittstraat zijn gisteren aangehouden. Bij de politie was een signalement bekend van de drie jongens. Gisterochtend werd een 18-ja- rige jongen in zijn woning in Leiderdorp aangehouden. Rond drie uur in de middag werd in Leiderdorp een twee de verdachte aangehouden. De derde verdachte is nog op vrije voeten. De daders trachtten eergisteren een overval te ple gen op het postagentschap. Zij bedreigden de vrouw van de postagentschaphouder met een voorwerp dat waarschijnlijk een vuurwapen was en vroe gen om geld De 80-jarige va der van de eigenaar joeg de overvallers met een pistool op de vlucht. Twee lintjes Prof. dr. G.J. Tammeling (boven) is gisteren geridderd. De schei dende dekaan van de faculteit der geneeskunde aan de Leidse Universiteit kreeg de versierselen die horen bij het ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw opgespeld. Dat gebeurde in de collegezaal van het Gorlaeus Laboratorium door wethouder F. Kuijers. Tammeling was sinds 1971 verbonden aan de Rijksuni versiteit als hoogleraar in de fysiologie. In 1979 werd hij dekaan van de medische faculteit. De eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau is gisteren uitgereikt aan mevrouw J. Treur (onder). Zij werd onderscheiden omdat ze gisteren veertig jaar in dienst was bij de Erven J.Treur, eier-, roomboter- en margarinehandel te Leiden. Ze begon op de boekhoudkundige afdeling. Thans is zij admini stratrice bij dit bedrijf. Ook zingt mevrouw Treur al 46 jaar bij de Christelijke Oratoriumvereniging Ex Animo. Tien jaar lang zat zij als penningmeesteresse in het bestuur van dit koor. De onder scheiding werd gistermiddag uitgereikt door wethouder mevrouw J. Fase. FOTO'S: TEJO RINGERS (boven) EN HENK BOUWMAN tiviteiten in herfstvakantie EN De Stichting Slaaghbuurt houdt in de herfstvakan- erlei activiteiten voor kinderen. Maandag 19 oktober staat ónderen van zes jaar en ouder een reis naar Ouwehands ripark in Rhenen op het programma. De kosten bedragen n. Opgeven voor 16 oktober bij buurthuis Op Eigen Voor 75 cent kan dinsdag 20 oktober vanaf 14.00 uur tn geknutseld in het buurthuis aan het Valkenpad. Woens- oktober kunnen kinderen van drie tot zes jaar mee naar tppentheater. Kosten: f 3,50. Voor vijf gulden kunnen kin van zeven tot twaalf jaar in de schouwburg het stuk uwwitje" zien van het Nederlands Jeugdtheater. Opgeven >eide voorstellingen: uiterlijk 19 oktober. Vrijdag 23 okto- igint om 14.00 uur een kinderbingo in het buurthuis. hrijfactie in Waaggebouw EN Brieven schrijven ie vrijlating van gevan- kan zaterdag 17 oktober Wèag aan de Aalmarkt idéh. De Leidse werk- van Amnesty Interna- houöt dan voor het eerst 'te schaal een schrijfma- 'tie. Bekende Leidena- 5als burgemeester Goe- 1 en rector-magnificus kker^van de Leidse Uni tentoonstelling over de activi teiten van Amnesty. In de Waag staat een grote weeg schaal die het gewicht aan geeft van het totaal aantal ge schreven brieven. Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk Leidenaren de voor beeldbrieven overschrijven voor vrijlating van gewetens gevangen in elf verschillende landen. Bezoekers moeten zelf een pen meenemen. En dat mag öok wel want rju is het dar; zover.f Dp. NIEUWE, EXTRADKKE CENTER PARCS BROCHURE LIGT (ADVERTENTIE) Nog nooit hadden we zoveel nieuws voor u in petto als nu, voor 't komende seizoen. Want wat kunt u 't komende jaar allemaal verwachten? Noemen we alleen al de nieuwe parken De Vossemeren (België) met zij splinternieuwe^Juxe Hojel en Sherwood Forest Holiday Village (Engeland). Maar er is natuurlijk veel en veel meer. Hebben we het niet eens over de uitbreiding van de bestaande parken. Wilt u echt 't naadje van de kous weten? Vraag dan nu die 76 pagina's dikke Center Parcs-brochuir aan met behulp van onderstaande coupon. j inrv»]. Nu ben ik loch wel heel nieuwsgierig naar al het nieuwe dal Center Pares kT' bieden heeft. Stuur mij daarom de nieuwste 76 pagina dikke Center Pares I brochure. Center Pares. Antwoordnummer 107, 3000 VB ROTTERDAM. Postzegel is niet nodig. Naam, I Adres VOOR U KLAAR' J f ï'osicoueWoonplaats mw 1 ^TelefoonSfioi Of MEUWf NAAM bw SFQR7HUS CTNTRUMj Voor meer informatie bel kosteloos 06-0300. Of ga langs bij de Rabobank. ANWB. Holland International Reisburos.de meeste VYV kantoren

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13