k\eVP ,Pas op, de dichter lacht" 3oed adverterengaat zo... Computer, slimme assistent of bedreiging hersenen? •jssssp*--- fef SERVICE-TECHNICUS BIJ KN. IETS VOOR U. SOEKEN Ceidóc Soutan t ies Bouwman leuk om te lezen Papoea's in Nood BOEKHOUDER m/v MEDEWERKER m/v SERVICEMONTEUR THERMON/STIBBE BIEDT U RUIM PERSPECTIEF ZATERDAG 10 OKTOBER 1987 PAGINA 11 'Die J )je schrijft zoals* ze praat", ii een kennis wat neerbui - ind bij het zien van het boek- „Ze babbelt", werd er voor duidelijkheid aan toege legd. De kennis kon het we- n. Zij leest namelijk de Mar- iet en de inhoud van het be- iiste boekje is een bundeling m stukjes die eerder in dit >ekblad verschenen. De tirijfster ervan: Mies Bouw- an. Met zo'n opmerking in achterhoofd sla je wat arg- lend de kaft om. Maar de [pagina is al goed voor een ijns: „Met de hartelijke groe- van Mies", staat daar ge drukt. Voor warenhuizen dus mooi geen kans om met een signerende Mies klanten te lokken. Op de daarop volgen de pagina s staan vijftig „co lumns" afgedrukt die stuk voor stuk zo aardig in elkaar len, zou ik best tevreden zijn". De verhaaltjes zijn meestal hu moristisch, maar soms ook barsten ze van de verontwaar diging over een of ander on recht. Ze gaan over haar baan waardoor zij een van de „be kende Nederlanders" is ge worden, over haar taak als moeder, echtgenote en huis vrouw of over gewone dingen die iedereen wel eens bezig houden. En dat is een van de aardigste kanten van dit boek je: vrijwel iedereen, of zij/hij nu beroemd is of niet, kan zich erin herkennen. Een dergelij ke uitgave mag dan misschien niet in aanmerking komen voor de PC Hooftprijs, maai het is wel erg leuk om te le zen. LONNEKE VAN KOOT Mies Bouwman:„Mies, co lumns". Uitgeverij Gottmer /Becht; Prijs ƒ14,90. Ut- Outfc-rs Ki mieren Beloftes Inis hnudtk Hmkn Gevoelens •h M-rs fengd r Mics Kin<.-eferi BdoOos Omslag van „Mies, columns" fier leit Vondel, zonder itüw, 'd fis gestorven van de kouw." dus het grafschrift dat Von- - overigens nooit zo humo- -flisch en zeker niet kolde- :k - voor zichzelf schreef. cques van Hattum, onze tijd- noot, ziet er ook niet veel il in, getuige de afsluiting j n een gedicht: „hoe meer ik ink, hoe meer ik eet, 6 meer gewicht van Hattum t." Lévi Weemoedt, want dat lan wel een echt kolderiek hter, in het kleine versje en hele goeie": droomde wel zo'n treurige wil: zei: „Ik hou zo van je. Eén ril!" trwijl Focquenbroch, die in zeventiende eeuw wanho- uit Amsterdam vertrok ar een desolate plaats op een rikaanse kolonie, opschreef; het versje „Aan een vra- ij vraagt om wat voor réén ik de stad uit vlie? omdat ik nie niet en 7(fee grimmige gedichtjes vol fspot of zelfhaat haal ik uit mooie, nieuwe bloemle- g van Piet Barneveld, Jan erze en Jan de Zanger met titel „Pas op, de dichter ht". Een titel die tot naden- stemt. Het gaat in dit boek uitgeverij Walva om „840 r spel, spot en humor in Ne- landse verzen". „Met deze idel willen wij de lezer een ld geven van die verschei- iheid in humor in Neder- Deze prent siert de omslag van „Pas op. de dichter lacht". Het is vermoedelijk een 17e eeuwse houtsnede die In de negentiende eeuw in kleur werd nagedrukt. landse poézie sinds ongeveer 1200". De samenstellers van de bun del doen een leuke poging om de humor van Nederlandse dichters uit heden en verleden in rubrieken onder te brengen. Zo vindt de lezer hoofdstuk ken met titels als „Kolder", „Grap en boert" en „Woorden spel". Onder het hoofdstuk „Paro die" komt enkele malen een van die fraaie Komrijbewer- kingen van klassieke moderne gedichten voor, zoals „Het wa ter de stank", waarin op heel geraffineerde wijze een eigen tijdse versie van Nijhoffs „De moeder de vrouw" wordt ge geven: „Er was veel rommel op de brug te zien. Ik zag onder de brug. Naar alle zijden leek zich de vuile troep daar te verspreiden. De lucht was zurig. Een mi nuut of tien dat ik daar stond, in 't gas, mijn kleren stonken, mijn neus toonde verwant schap met wit krijt - enz Een schokkende en wel heel cynische bespeling van Nij hoffs beroemde tekst. De laatste afdeling van deze verzameling heet zowaar „Echte humor", en dat soort humor blijkt heel „zwart" te zijn: „zwarte humor lijkt soms een levensnoodzaak, een po ging om een bedreigende wer kelijkheid, vaak de onontkom- baarheid van de dood, te be zweren." Dan zijn we bij Piet Paaltjes en zijn „Immortellen", bij Levi Weemoedt, die geen woord kan uiten zonder het in het ri dicule te trekken, bij Boddaert en Focquenbroch, die de we reld als een gekkenhuis zien, of bij de lieve dichter C. Bud- dingh", die toch maar weinig geloofde van alle goede men selijke bedoelingen en de hye na dan ook toespreekt met „mijn neef". Humor die - te recht - uiteindelijk tot grote droefheid stemt. „Pas op, de dichter lacht", heet het boek. Een mooie titel, want het is inderdaad oppas sen geblazen als dichters het subtiele of grove wapen van de humor, de ironie, het woordspel, gaan hanteren. Berg je dan, burger, macht hebber, mens. JAN VERSTAPPEN „Pas op, de dichter lacht" - 800 jaar spel, spot en humor in Nederlandse vereen. Uit geverij Walva. Prijs ƒ24,50. Het is dit jaar „slechts" veertig jaar geleden dat de eerste com puter, de ENIAC, werd vol tooid. Die werkte met 18.000 electronenbuizen, terwijl er te genwoordig chips worden ge bakken met een capaciteit van duizend maal die hele ENIAC. Bij de huidige generatie com puters spreekt men steeds meer van „expertsystemen", omdat ze min of meer in staat zijn zelf verbanden te leggen en conclusies te trekken uit beschikbare gegevens. De computer is dus een behoorlijk „intelligent" baasje aan het worden. De vraag is, wanneer die kunstmatige intelligentie een bedreiging gaat vormen voor de mens. Dat is ook de vraag die Chriet Titulaer stelt in zijn nieuwe boek „Kunstmatige intelligen tie", dat hij met Niek de Kort heeft gemaakt. De techneut uit Houten begint in ieder geval bij het begin. Na de euforie rond de ENIA flad- „Praten tegen en met de com puter wordt op termijn haal baar", concludeert Chriet Titu laer kunstmatige Intelligentie. FOTO: DIJKSTRA dert hij op de van hem zo be kende juichtoon van ontdek king naar ontdekking, hunke rend naar het ultieme doel: de kunstmatige intelligentie, of wel AI (Artificial Intelligen ce). Na al die buizen, transisto- ren en geïntegreerde circuits hebben we inmiddels een vier de generatie computers, die werkt met chips met 100.000 tot een miljoen componenten op een vierkante centimeter. In de vijfde generatie zullen spraakherkenning, optische computers en biochip een plaats krijgen. Deze bouwstenen van de vijf de generatie worden elk uitge breid door Titulaer behandeld, die aan geloofwaardigheid in boet door pagina's lang recla me te maken voor een compu terbedrijf dat de uitgave van het boek mede mogelijk heeft gemaakt. Desondanks blijven de nog niet zo lang geleden ge ïntroduceerde sprekende en in zekere zin „begrijpende" com puters interessant. Met bio- sensoren worden de zintuigen van de mens geïmiteerd. Een prototype van zo'n computer leverde pas bij Philips feilloos de juiste antwoorden toen een secretaresse via een microfoon vroeg: „Zijn er ergens brieven van de heer Eibel over Philips aanwezig?". De herkenning van complete zinnen staat voorlopig nog in de kinderschoenen, schrijft Ti tulaer. Zo bestaat er in Japan een robot met de naam Wabot- 2, die getuige een weergave in het boek zonder problemen een dialoog kan voeren met een mens. De robot: „Ik kan ook zingende stemmen bege leiden. Zal ik wat voor u spe len?" De mens: „Doe dat alsje blieft". De robot: „Dan zal ik spelen „The way we were". Even later: „Hoe vond je het? Zal ik nog iets spelen?" „Ja graag". „Leg dan een muziek stuk naar keuze op de lesse naar". „Praten tegen en met de computer wordt op termijn haalbaar", concludeert de schrijver. En dan lezen. Een computer die patronen herkent en kan zien is in feite al niet meer nieuw. Optische formulieren- lezers van allerlei merken le zen soms wel 900 standaard formulieren per uur, hetgeen over enkele jaren als een slak- kegangetje zal worden bestem peld. De toepassingen die Titu laer noemt zijn fascinerend én beangstigend tegelijk: „De computer vervangt de bestaan de knipseldiensten. Bladen en tijdschriften worden gelezen en op trefwoorden worden knipsels gemaakt. Een expert systeem kan uittreksels uit teksten maken. Het controle ren of aanbrengen van postco des kan op basis van het ma chinaal gelezen adres". Om van inzetten van robots bij zelfstandig te verrichten in spectie- en bewakingswerk nog maar niet te spreken. „Toekomstmuziek" zijn de toe passingen vaak niet meer, want de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) ge bruikt al een computer die vingerafdrukken kan herken nen aan de hand van z'n ge heugen. Al deze functies komen onge twijfeld in geperfectioneerde vorm terug in de computers van de vijfde generatie. Hier duikt het magische woord „megabittechnologie" op, de techniek die structuren op chips kan maken van minder dan een duizendste millimeter. En met biochips (met organi sche moleculen) zouden nog eens duizend maal meer com ponenten op een vierkante centimeter kunnen wordep gebracht. Zo zou op den duur de hele nationale bibliotheek van de VS op één biochip pas: sen. Twee dingen zullen voorlopig nog wel ontbreken aan de computer van de toekomst: creativiteit en flexibiliteit. Pas als een computer die eigen schappen in huis heeft, is spra ke van kunstmatige intelligen tie. „Je hebt honderd beeldpla ten nodig om het menselijk brein te evenaren, maar er zijn ook schattingen die uitkomen op een miljoen. Qua geheugen? capaciteit lijkt het menselijk brein dus voorlopig onaantastr baar", zegt Titulaer. In opna me-, opzoek- en rekensnelheid wint de computer. Wat hoog hartig schrijft Titulaer over een zekere koudwatervrees die de mens zou beheersen als het gaat om het ontwikkelen van een bijna menselijke com puter. „Hart, long en nieren,, voeten, armen en benen mor gen worden vervangen". „Vari de hersenen moeten we echter afblijven, mogelijk omdat wè nog te weinig begrijpen van de hersenen". Te voorzichtig, vindt de wetenschapspublicist. „Een discussie over toekomsti ge mogelijkheden van de com puter mag nooit worden geleid door vooroordelen. Is dit alles bedreigend voor de mens? Tot op zekere hoogte wel, maar het kan ook als een uitdaging worden opgevat Als we erm slagen de technologie die Wé zelf ontwikkelen te beheersen is er alle reden de computere*- volutie met vertrouwen tege moet te zien", aldus Titulaer, misschien net een tikkeltje te enthousiast. ARJEN VAN DER SAR Chriet Titulaer en Niek de Kort: „Kunstmatige intelli gentie". Uitgave van A.W. Sijthoff, Amsterdam in sa menwerking met Chriet Ti tulaer Produkties. Prijs ƒ19,95. Papoeafonds Ede Postgiro 243000 Secretariaat Van Randwijcklaan 104 3815 MT Amersfoort Telefoon 033-728690 Accountantskantoor Van Cullenburg vraagt MEDEWERKER/STER in de leeftijd tot plm. 35 jaar. De werkzaamheden zullen o.a. bestaan uit: het opstellen van jaarrekeningen, overzichten, budgettering en aangiften. Wij vragen van U: Zelfstandig te kunnen functioneren en goede contactuele eigenschappen. Sollicitaties schriftelijk te richten aan D. J. van Cuilenburg, De Kempenaerstraat 93, 2341 GK Oegstgeest. iekt u wat bijzonders of wilt u wat kwijt? Plaats dan een 2x plaatsen betaald te worden. Bij plaatsing op zes achter- pvêhentie in de Leidse Courant. Het kost weinig en de ecnv'olgende dagen worden slecht drie plaatsingen in ns op succes is groot. Want u bereikt niet minder dan rekening gebracht. .600 lezers*), waaronder wellicht iemand die heeft wat oekt, of wilt hebben wat u kwijt wilt. Het wordt u nakkelijk gemaakt. tats uw tekst in onderstaande vakjes (één letter of let- teken per vakje) en in éri oogopslag kunt u in de laatste lom zien wat de advertentie gaat kosten. De prijzen n inclusief 6% BTW. n extra meevallertje: Als u de advertentie op drie itereen volgende dagen laat plaatsen, hoeft maar voor N.B. U kunt ons ook bellen: 071-122244. f. 4,77 f. 9.54 f.14,31 4,77 f. 9,54 f.14,31 I rekening sturen naar: Brieven onder nummer Q Brieven moeten Bewijsnummer (Aankruisen wat (f. 4,07) worden afgehaald. worden doorgezonden. toezenden (f. 3,22) van toepassing is.) (uur deze bon in open envelop - een postzegel is niet nodig - naar: ^Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden Sl/nairo GulliverFlytours Reisorganisaties Wegens sterke uitbreiding van onze aktivl- teiten vragen wij per 1 december a.s.: voor alle voorkomende werkzaamheden op onze geautomatiseerde en geïntegreerde administratie, met de nadruk op groot boek- en krediteurenadmlnlstratle. Voor deze funktie vragen wij een HAVO - MBA-opleldlng, bekendheid met geauto matiseerde gegevensverwerking en enige jaren ervaring. Leeftijdsindikatie: tussen 23 en 30 jaar. voor onze afdeling reserveringen Voor deze funktie zijn een toeristische op leiding en ervaring een absolute vereiste, alsmede het goed kunnen funktioneren in teamverband. Leeftijdsindikatie: tussen 20 en 30 jaar. Heeft u interesse in één van beide funkties; Zend uw schriftelijke sollicitatie aan: PIREKTIE SUNAIR GULLIVER FLYTOURS b.v. Postbus 411, 2300 AK Leiden KN zoekt MTSers welke opgeleid willen worden tot servicetechnicus kopieer en kantoorapparatuur, in de leeftijd van 20 tot 30 jaar. KN is een jong, dynamisch en expansief bedrijf welke zich beweegt op het terrein van de totale kantoorautomatisering. Minolta kopieerapparatuur, NCR computersystemen en TEC electronische schrijfmachines zijn naast Kenline kantoorautomatiserings produkten de belangrijkste productgroepen die behalve op de nederlandse markt wereldwijde bekendheid genieten. Als service technicus gaat u deel uit maken van onze landelijke service-organisatie, welke verdeeld is in verschillende rayons. Vanuit Badhoevedorp worden alle activiteiten centraal gecoördineerd. U wordt, na de interne opleiding, verant woordelijk voor de installatie en preventieve en correctieve onderhoudswerkzaamheden van de apparatuur welke in uw rayon is ge plaatst Voor rayons in Den Haag, Rotterdam of omgeving zouden wij graag in kontakt komen met technici voor wie service verlenen een vanzelfsprekend begrip is. KN biedt u een vast salans, een uitste kend werkklimaat en pnma secundaire arbeidsvoorwaarden zoals pensioenregeling, 25 vakantiedagen, 8% vakantietoeslag, auto van de zaak met privé gebruik, studiekosten Door de groei en uitbreidingen in ons produktassortiment zijn er steeds goede toe komstmogelijkheden en door blijvende aan dacht voor interne opleidingen bent u steeds op de hoogte van de laatste technische ontwikkelingen. Wilt u ook deel uitmaken van de uit thans meer dan 200 zeer gemotiveerde medewer kers tellende organisatie, schrijf of bel naar onderstaand adres zodat een afspraak gemaakt kan worden voor een persoonlijk gesprek Bel 02968-7055/7455 en vraag naar de heer H. van den Heuvel. Schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan: Kopieersystemen Nederland B.V Afd. personeelzaken. Ref.: techn. Sloterweg 303,1171VC Badhoevedorp installateur van koel- en vrlesinstallaties en airconditioning vraagt: ERVAREN voor hot verrichten van storings- en onderhouds werkzaamheden. Vereist: MTS elektro/werktuigbouw. Rijbewijs BE. Zelfstandig kunnen werken. Ruime ervaring met koel- en vriesinstallaties. Goede kontaktuele eigenschappen. Wij bieden: een prima salariëring, reis- en telefoononkostenvergoeding, 24 vakantiedagen en 13 ATV dagen. Eigen service-auto, model stationcar. Inlichtingen: Zij die meer willen weten over deze aantrekkelijke baan, kunnen ons bellen voor een afspraak. Tel.: 071-895418/891588 afd. Personeelszaken. WEBER KOELTECHNIEK B.V. Hoofdstraat 110, Leiderdorp Ingenieursbureau Thermon/Stibbe B.V. houdt zich bezig met fabrlka- ge en levering van elektrotechnische en mechanische produkten ten behoeve van Off-shore en Petrochemische industrie. Wegens uitbreiding van onze activiteiten en snelle groei, hebben wij op ons bedrijf In Pijnacker op zeer korte termijn de volgende vacature: MEDEWERKER VOOR DE KABELPRODUKHE Funktie-eisen: - L.T.S.-niveau (WTB/E) - Redelijke kennis van de Engelse taal - Verantwoordelijkheidsgevoel - Goed in een team kunnen werken - Zorgvuldigheid - Technische vaardigheid - Leeftijd plm. 25 jaar Voor de lunktie bieden w«: Gevarieerd werk .ne,qroetend bedrijf Ini crW®^ dan een 0°\}dpostbus 205.26*>AE P'inackp-—x THERMON/STIBBE

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11