Suriname moet gevangenen nel vrijlaten lontroverse rond Zuidafrikaanse sancties nog steeds niet opgelost V ïuropa moet sterkere rol in NAVO spelen VERZEKEREN JPAREN &ELEGGEN Hip-hop JITËNLAND eidóe.<2owuvnt VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 PAGINA 5 ICRETARIS-GENERAAL LORD CARRINGTON IN DEN HAAG: EN HAAG West-Europa moet de imende jaren een sterkere rol gaan elen in de NAVO, maar zal voor het ndgenootschap ook grotere financiële ers moeten gaan brengen. Tegelijk de NAVO als geheel moeten zoeken ar een antwoord op het „bombarde- ent" van vredesvoorstellen, waarmee oskou de westerse pers bestookt. Dat éft Lord Carrington, secretaris-gene- al van de NAVO vanmiddag voor de ïantische Commissie in Den Haag ge- E In zijn speech waarschuwde Carrington na drukkelijk voor de financiële consequenties van het op handen zijnde INF-akkoórd (ont manteling van alle kernraketten met een be reik van tussen de 500 en 1500 kilometer), dat scherper dan ooit de wanverhouding in con ventionele bewapening tussen NAVO en War schau Pact belicht Het INF-akkoord zal na melijk de druk op de bondgenoten verhogen om hun defensiebegroting te verruimen. Als de Westeuropese landen echter weigeren meer geld op tafel te leggen, dan geven ze daarmee, aldus Lord Carrington, twee gevaar-, lijke signalen af: „Eén in de richting van die mensen in de VS die de Amerikaanse deelna me aan de Westeuropese verdediging ter dis cussie stellen; en één in de richting van die mensen in de Sovjetunie, die nu al zeggen dat het niet nodig is serieus te praten over een conventioneel evenwicht". Lord Carrington bleek bezorgd over alle ontwapeningsvoorstel len uit Moskou, die volgens nem „meer uit blinken door vorm dan door inhoud". Maar de Navo heeft er geen antwoord op en dan wordt in de publieke opinie al snel de indruk gewekt dat het bondgenootschap een passieve rol ver vult, aldus de secretatris-generaal. Artsen: Onthul soms naam van aidspatiënt MADRID Medici uit 42 landen heb ben zich op een conferentie in Madrid bereid verklaard bij hoge uitzondering inbreuk te maken op hun plicht van geheimhouding. Die bijzondere geval len slaan op patiënten die aan aids lij den of die drager van het virus van deze immuunziekte zijn en die een ge vaar voor hun omgeving opleveren. De secretaris-generaal van de World Medi cal Association (WMA), waarbij veel, maar niet alle, medische genootschap pen uit de gehele wereld zijn aangeslo ten, verwees ter verklaring van het standpunt onder meer naar een Bel gisch rapport waaruit bleek dat één aidslijder de dood van 27 anderen had veroorzaakt. China stuurt journalisten Tibet uit PEKING De regering in Peking heeft de nieuwsgaring over de anti- Chinese onrust in het geannexeerde Tibet aan banden gelegd en vijftien journalisten gelast binnen 48 uur de Himalaya-staat te verlaten. De journa listen zouden geen toestemming heb ben gevraagd om in Tibet te werken. Eerder werden de grenzen met Nepal gesloten en moesten toeristen het land verlaten. Volgens waarnemers wil de regering in China voorkomen dat op nieuw berichten in de pers verschij nen over onlusten in Tibet. Gisteren bood Taiwan aan hulp en desgevraagd ook wapens te geven aan Tibetanen die de strijd aanbinden tegen de heer schappij van Peking. RGANISATIE VAN AMERIKAANSE STATEN: i irvolg van de voorpagina) BAMARIBO De jnsenrechten-commissie n de Organisatie van nerikaanse Staten AS) is „zeer bezorgd" er het lot van de negen- n Surinaamse gevange- n die momenteel vast ten in het Fort Zeelan- i. In een speciale brief eft de commissie de Su- aamse regering ge laagd deze gevangenen frstond" in vrijheid te illen. iver Jackman, leider van OAS-delegatie, die de insenrechten in Suriname onderzocht deelde mee „zeer bezorgd te zijn over de situatie van deze personen die in Fort Zeelandia vastzitten gedureni de periodes langer dan vijftien maanden, zonder in staat van beschuldiging te zijn gesteld, zonder juridische bijstand en zonder berechting". De com missie sprak met zeventien van de negentien gevangen; twee anderen verbleven in het ziekenhuis. De OAS-delegatie was van plan een bezoek te brengen aan het dorpje Brownsweg om daar met eigen ogen een beeld te krijgen van de situatie in het binnenland van Suriname. Dit bezoek is niet doorgegaan omdat de Su- rinaame autoriteiten niet in staat waren de nodige veilig heidsmaatregelen te treffen. Verkiezingen De drie „oude" politieke par tijen in Suriname, VHP, NPS en KTPI, gaan met een ge meenschappelijke kandidaten lijst de verkiezingen van 25 november tegemoet. De partij en treden op onder de naam Front voor Democratie en Ontwikkeling. In totaal heb ben tien partijen zich aange meld voor de algemene ver kiezingen. Het kiesbureau, dat de aanmeldingen nog moet be studeren, maakt morgen be kend welke partijen definitief kunnen deelnemen. Op 25 no vember worden leden voor de nationale assemblee (parle ment) gekozen en voor de res- sortraden (regionale bestuurs raden) gekozen. Staking in Chili Hoewel aan de stakingsoproep In Chili geen algemeen gehoor werd gegeven kwam het gisteren en eergisteren op verschillende plaatsen In het land tot botsingen met de politie. Twee mensen, van wie een jongentje van twee jaar, kwamen om het leven toen de politie het vuur opende op demon stranten in Santiago. Meer dan 350 mensen werden gearresteerd. Op de foto tracht een vrouw haar vriendin uit handen van de politie te houden, maar later zal ze zelf ook gearresteerd worden. FOTO: EPA ,ONDEN Wat een iiidafrikaan in het bui- Ipnland het eerst opvalt is minimaal de bericht- eving ten aanzien van Vüidafrika op het mo- lent is in vergelijking ïèt vorig jaar. Dit illus- jreert in hoeverre de re- ering Botha erin ge laagd is Zuidafrika af te 'luiten voor de kritische ilik van de buitenwereld. )ndanks de strenge mate an censuur, stellen se rieuze kranten in het bui- lenland nog steeds alles J. het werk om te analy- Jeren wat er in Zuidaf ri- a gebeurt en waarom, naar door het systema tisch ontbreken van har- e feiten en beeldend "nateriaal kunnen de me- lia nauwelijks realistisch erslag doen van de on- usten in het land en van Ie onderdrukking door le regering. (esondanks merkte ik dat er i het Westen nog steeds een ivendige interesse is in de luidafrikaanse kwestie. In re- eringskringen in de VS, de ïemenebest en Europa rarden verhitte discussies ge- oerd over het wel of niet erscherpen van de sanctie- naatregelen. Maar de onbe- rouwbaarheid van het uit luidafrika afkomstige nieuws eidt ertoe dat er minder ra- ionele argumenten voor de- investeringen en sancties óorhanden zijn. De Zuidafri- i aahse censuur heeft ervoor 'k ezorgd dat men in het bui- enland zo min mogelijk in- ormatie krijgt waarop beslui- en met betrekking tot straf- naatregelen gebaseerd kun- ïen worden. Voorstanders 'an sancties voeren het stop- etten van de berichtgeving an als bewijs dat het land on- De maandelijkse bijdrage door Anthony Heard, voor malig hoofdredacteur van de Cape Times in Zuidafri ka, komt deze keer uit Londen. Heard maakt een rondreis van enkele maan den door de VS en Europa en schetst de huidige situ atie in zijn land dus vanuit het buitenland. verbiddelijk afglijdt naar een militair bewind en dat het Westen daartegen met harde, straffende hand moet optre den. Degenen in Zuidafrika die zich net als parlementslid He len Suzman links van de re gering opstellen en die tégen sancties zijn, valt het even eens moeilijk om hun stand punt duidelijk te maken. Door ae persbreidel wordt het gras nu ook voor hun voeten weg gemaaid en ze zullen er zwaar aan moeten trekken om vol te houden dat de Zuidafrikaanse economie, in het belang van de sociale rechtvaardigheid, juist opgepept moet worden in plaats van uitgehold door middel van sancties. Discussies Op mijn rondreizen door de VS en Europa werd ik gere geld geconfronteerd met le vendige discussies onder de opinieleiders over het hoe en waarom van de sancties; of deze maatregelen nu be schouwd moeten worden als een misser, of dat ze toch nog een doel dienen. Alleen de onbezonnen optimisten bewe ren dat de sancties tot nu toe een succes zijn geweest. Helen Suzman verklaarde deze week in een artikel in de New York Times dat het instellen van economische sancties te gen Zuidafrika een misplaat ste en ondoordachte maatre gel is geweest. Ter illustratie wijst ze erop dat de verkiezing in mei van dit jaar een overwinning voor president Botha tot gevolg had; dat de noodtoestand op nieuw van kracht is; dat ae politie en het leger in de zwarte en kleurlingenwijken vlakbij de Zuidafrikaanse ste den nog steeds aanwezig zijn; dat de perscensuur verscherpt is en dat de zogenaamde her vormingen alleen maar de last van de zwarten verzwa ren. Economisch gezien, zo zegt ze, hebben de sancties slechts tot een verlies van in ternationale afzetgebieden ge leid, zoals bijvoorbeeld die voor Zuidafrikaans fruit in Noord-Amerika en Scandina vië waardoor de banen van de zwarten op het spel kwamen te staan. De trieste waarheid is dat er gewoon geen instant-oplossing bestaat om de situatie in Zuidafrika te veranderen. Wat nu? Met dit in het achterhoofd en na die eerste vlaag van sanc ties in het afgelopen jaar moeten de Westerse landen zich afvragen: Wat nu? Rege ringsfunctionarissen in de Verenigde Staten en Europa worden in toenemende mate onder druk gezet om méér te doen, omdat de onderdruk king in Zuidafrika nog onver anderd doorgaat. Critici bena drukken met name de voort durende detentie van talloze mensen, uiteenlopend van de wereldberoemde ANC-leider Nelson Mandela, die vijfen twintig jaar geleden gevangen genomen werd, tot iemand zo als Sue Lund, een jonge stu dente aan de Universiteit in Grahamstown, die zonder eni ge vorm van proces medio vo rige maand werd vrijgelaten na een jaar gevangen te zijn gehouden. Of niet te vergeten, iemand zoals Zwelakhe Sisu- lu, hoofdredacteur van de krant „New Nation". Deze voorbeelden van de on derdrukking door de Zuida frikaanse regering geven weer een nieuwe impuls aan de voorstanders van intensie vere acties. En de Zuidafri kaanse liberalen die tegen sancties zijn, maar niet min der verbolgen zijn over de on derdrukking, zullen hard moeten vechten voor hun ge lijk. Controverse Afgelopen week bracht ik een bezoek aan Keulen en Bonn en ik zag hoe de controverse rond de Zuidafrikaanse kwes tie zich daar heeft verscherpt. Aanleiding hiervoor was de terugkeer van twee FDP-le- den van de Bundestag uit Zuidafrika. Zij kwamen na melijk terug met de bood schap dat de situatie in Zuid afrika veel ernstiger was dan zij hadden verwacht en nu pleitten ze voor hardere ac ties. Intussen wordt ook in de Keulse gemeenteraad druk fedebatteerd over de Zuida- rikaanse deelname aan de komende handelsbeurs in Keulen. Een van de promi nenten op de beurs indien toegelaten zou de Zuidafri kaanse fruitindustrie zijn, zo werd mij verteld. Helen Suzman liet in haar ar tikel in de New York Times weten er alleen al in de wes telijke Kaapstreek een kwart miljoen mensen werkzaam zijn in de fruitindustrie al lemaal zwarten of kleurlin gen. Dat betekent dat als die sector in zou storten, ruim een miljoen mensen (arbeiders en hun families) in ellendige om standigheden terecht zouden komen en een van de meer „verlichte" gebieden van Zuidafrika zou hier danig van te lijden hebben. Zelfs een li berale krant als de Cape Ti mes, waarvan ik gedurende zestien jaar hoofdredacteur ben geweest, zou hierdoor be nadeeld worden, gezien de onvermijdelijke verslechte ring in de economische om standigheden van de Kaap en het daarmee samenhangende verlies van adverteerders. Sancties maken dus ontegen zeggelijk deel uit van een gro ter geheel: ze kunnen onver wachte gevolgen hebben en daarom is het noodzaak alle mogelijke aspecten van tevo ren in ogenschouw te nemen. Extra lijden De kern van het dilemma is de volgende vraag: het be hoeft geen twijfel dat de el lende in Zuidafrika zich uit strekt en toeneemt, maar moet er nu extra geleden worden zodat uiteindelijk ie dereen een gelijkwaardig en rechtvaardig leven kan lei den? En: is het nu werkelijk noodzakelijk dat de Zuidafri kaanse economie schade toe gebracht wordt of vernietigd om zo de problemen in het land op te lossen? Sommigen zijn ervan over tuigd dat de economie de eni ge drijfkracht voor stabiliteit is in een onstabiel land en dat het als een springplank kan dienen naar een nieuw en niet-raciaal democratisch Zuidafrika, mits die economie gezond genoeg is. De alterna tieve opvatting is dat de eco nomie al zo besmet is met apartheid dat het volkomen met de grond gelijk gemaakt moet worden alvorens een rechtvaardige orde gevestigd kan worden. Een duidelijke oplossing lijkt nog niet nabij, zeker niet nu we het zonder een betrouwbare nieuws- en informatievoorziening moeten stellen. Voorlopig blijft de cri sis in Zuidafrika een onvoor spelbare zaak en degenen die manen tot gematigdheid en redelijkheid zullen een moei lijke tijd tegemoet gaan. aterdag 17 oktober verschijnt deze krant met de bijlage lormatle over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u 4aag verstrekt door Nico Jungschlager, telefonisch bereikbaar Ifider nummer 071 - 122.244 CcidócSouAont Ex-dominee Robertson op leugens betrapt WASHINGTON Na de Democraten Gary Hart en Joseph Biden heeft nu ook een van de Republikeinse kandidaten voor de Amerikaan se presidentsverkiezingen van 1988 verant woording moeten afleggen voor bepaalde pijn lijke details van zijn privé-leven. In een ge sprek met de Washington Post gaf de voormali ge televisiedominee Marion „Pat" Robertson gisteren toe dat zijn eerste zoon, in tegenstelling tot wat hij eerder gezegd had, al tien weken na zijn huwelijk het levenslicht zag. De onthulling was des te pijnlijker, aangezien Robertson zich vorige week bij het bekendmaken van zijn kandidatuur voor het Witte Huis, nog een vurig pleidooi had gehouden voor het „vanouds be proefde idee van seksuele onthouding voor het huwelijk". Robertson vertelde dat hij de werke lijke huwelijksdatum altijd geheim gehouden had om zijn familie te „beschermen". Verder wees hij erop dat hij zijn leven pas later „aan Jezus had gewijd". De ex-predikant gaf voorts toe dat hij niet in de raad van bestuur van „United Virginia Bank" zit, maar in een advies commissie van een van de filialen en dat hij geen studie had afgemaakt aan een Londense universiteit, maar daar slechts een zomercursus had gevolgd. Strafzaak tegen bemanning Herald mogelijk gemaakt LONDEN Het Britse Openbaar Ministerie on derzoekt de mogelijkheid een strafzaak te openen tegen drie bemanningsle den van de Herald of Free Enterprise, op beschuldi ging van moord op de pas sagiers, die op 6 maart bij de ramp nabij Zeebrugge omkwamen. Het onderzoek volgt nadat een rechtbank in Dover gisteren uitsprak dat bij 187 van de 188 omgekomen passagiers, sprake was van „onrechtmatige do ding". Met die uitspraak is de weg vrij gemaakt voor een eventuele aanklacht tegen ka pitein David Lewry, officier Leslie Sabel en bootsman Mare Stanley. De rechtbankjury in Dover was benoemd om afzonderlijk uitspraak te doen over de dood van elke passagier. De jury meende dat op één na, in alle gevallen sprake was van grove nalatigheid door bemannings leden, die daardoor medever antwoordelijk waren voor de dood van de slachtoffers. Na de uitspraak braken zowel fa milieleden van slachtoffers als bemanningsleden in tranen uit. Een rechtszaak tegen de bemanningsleden zou een uni cum worden in de Britse ge schiedenis van de rechtspraak. DEN HAAG- /BLACKPOOL Het ministerie van justitie is op geen enkele wijze be kend met een lijst van Scotland Yard, waarop de namen staan van zes Ne derlandse bedrij ven Den Haag verbaasd over Britse klacht over kinderporno ven) en een twaalf tal personen die zich zouden bezig houden met de dis tributie van kin derporno. De be drijven zouden ge vestigd zijn in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Dor drecht en Venlo. Iain Donaldson, het hoofd van de speciale eenheid van Scotland Yard die zich bezig houdt met obscene publicaties, zou deze lijst vorige maand ter hand gesteld hebben van een ambtenaar van Justitie in Den Haag. Donaldson zei dit gisteren in Blackpool in een toespraak voor de conservatieve par tij. Mevrouw Fa- ber, voorlichtster van justitie, be grijpt weinig van deze bewering. Do naldson is vorige maand in Den Haag wezen praten over de problema tiek van de kinder porno. „Waarom heeft hij die lijst dan niet aan ons gegeven?" De Londense poli tiechef beweerde in Blackpool voorts dat de Nederlandse autoriteiten weinig gemotiveerd zijn om de verspreiding van kinderporno tegen te gaan. Hij verwijt dat niet de fiolitie maar de po- itiek in ons land. Mevrouw Faber ontkent met klem dat dat de Neder landse regering zich niet inzet voor de bestrijding van kinderporno. Als er aanwijzingen zijn dat kinderen in ons land mis bruikt worden, grijpt justitie „op de meest krachtige wijze in". In Ne derlandse winkels is dan ook vrijwel geen kinderporno meer verkrijgbaar. Ook lijsten met Ne derlandse handela ren in kinderpor no, die het kamer lid Van der Burg (CDA) een paar maanden geleden uit de VS mee bracht, zijn waar deloos gebleken. Shorts sportief Elegant en toch sportlef. Deze combinatie was typerend- voor de collectie van de Italiaanse ontwerper Luciano Soprani die giste ren zijn voorjaars- en zomermode presenteerde In Milaan. Dit model showt shorts, gecombineerd met een hooggesloten blou se, zijden gevoerde jas en strohoed. Panty's en kanten hand schoentjes zorgen voor het raffinement. Minlmode was gisteren overigens opnieuw dominant op de modebeurs in Milaan. Inko pers vroegen zich bezorgd af hoeveel vrouwen werkelijk bereid zijn opnieuw ultra kort gesneden rokjes te dragen. De prijs voor de beste seizoenscollectie ging dan ook naar Armani, die juist uitblonk met kleding die door gewone vrouwen van deze wereld gedragen kan worden. FOTO: AP door Roger Simons LONDEN De graffiti-rage die al jaren de Amerikaanse stad New York besmeurt, is dus ook overgewaaid naar Engeland. Vooral in Londen staan tegenwoordig honderd autobussen, metrotreinen en muren vol hanepoten, het schilderwerk van jeugdige aanhangers van de hip- hopcultus. Net zoals katers, die het uitverkoren grondgebied geregeld markeren met een forse straal urine, maken benden jonge straatslijpers gebruik van viltstiften, spuitbussen en zelfs olieverf om in de stad „hun"grondgebied af te bakenen. Bij het begin van de jaren tachtig was Engelse graffiti nog een boeiend fenomeen dat hoofdzakelijk bestond uit spirituele opschriften, versjes, slogans en adviezen, die bij voorkeur werden aangebracht op de binnenmuren van openbare toiletten. De meeste toenmalige graffiti-artiesten hadden een sterk ontwikkeld gevoel voor humor en een duidelijk handschrift. Zij penseelden boodschappen waaraan de lezers iets had. Hij kon er voor de rest van de dag eens rustig over nadenken. Tegenwoordig is dit soort graffiti's grotendeels uit de mode. Zij hebben de plaats geruimd voor het spuitbusvandalisme van jongeren die hun tijdgenoten doorlopend een hoop last en werk bezorgen, want het is telkens een hele klus om hip-hopverf weer af te schrobben. Hip-hop houdt verband met soul-muziek. Als nieuwe mode dook zij ongeveer een jaar geleden voor het eerst op in Zuid- Landen en sedertdien dreigt deze rage de hele stad te overspoelen. Wekelijks worden honderden autbussen uit de geregelde dienst genomen om ze weer te kunnen schoonmaken. Op de Underground, de metro van Londen, is de situatie zo ernstig dat de directie van London Regional Transport besloten heeft speciale anti- graffiti brigades op te richten. De stad Birmingham richtte in september zelfs een speciale graffitirechtbank op, om graffitiartiesten te berechten. Sommige dubbeldekse bussen, remises en emplacementen van de ondergrondse zijn al uitgerust met verborgen tv- camera's, die de spuitgrage jongeren bij hun meestal nachtelijke creatieve uitbarstingen moeten betrappen. De jongelui die treinen en bussen „bewerken" met spuitbussen, viltpennen en olieverf noemen hun krabbels „tags". De meeste onleesbare hanepoten verbeelden handtekeningen. Doorgaans is hun signatuur hun bijnaam. Trendy bijnamen bestaan vaak gedeeltelijk uit het cijfer 2, zoals Smak 2 en 2 Shae (uitgesproken „toewsjee", wat een variatie is op het Franse „touché"). Zeer populair is de bijnaam Mag, een afkorting van Magnum 44, de revolver van Clint Eastwood. Graffitibenden dragen zelf ook vreemde namen. In Zuid-Londen zijn onder meer de Soul-to-Soul, de Gangsters en de Har-Money Tribe bedrijvig. Iedere bende is een „crew", een woord dat in dit geval niet bemanning maar troep betekent Hoewel heel wat graffiti van echt talent getuigt, vatten de meeste Londenaren het begrip „crew" toch letterlijk op. „Het is een troep", zie je ze denken, als er een dubbeldekker met meer „tags" dan passagiers voorbij komt. De kunstenaars daarentegen, voelen bij het passeren van het verfraai de "open baar vervoer iets van triomf. Misschien wel het gevoel van een kater of straathond, die een luchtje van zichzelf tegenkomt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5