Verminderen heupprotheses kost meer dan het opbrengt Actieweek wil aantonen dat hongerprobleer oplosbaar is Ander letsel en minder ongelukken op skipistes door beter ma teriaal EG: Nederlandse tolplannen onbegrijpelijk Ouwehands Dierenpark lanceert miljoenenplan Wim Polak overleden Ook onderwijzers CNV staan achter bod Van Dijk MORGEN 10 OKTOBER HOUDT STATION DEN HAAG HS/CS OPEN HUIS Lerarenbond bestrijdt voorrang van vrouwen als schoolhoofd LEIDEN De plannen van onder meer Amster dam en Leiden om in de komende jaren alleen vrouwen te benoemen tot schoolhoofd zullen een kwalijke uitwerking heb ben op de kwaliteit van het onderwijs. Bovendien hebben déze maatregelen een averechts effect op de emancipatiebeweging. Deze vrees heeft voorzit ter J. Bouwsma van het Nederlands Genootschap van Leraren gisteravond geuit voor de Vara-televi- Zijn genootschap overweegt juridische stappen tegen ge meenten die alleen maar vrou wen willen benoemen als schoolhoofd in het voortgezet onderwijs. Het genootschap denkt dat het heel goed moge lijk is dat zijn leden zich gedis crimineerd voelen door de Amsterdamse en Leidse maat regelen. Bouwsma heeft in middels een jurist in de arm genomen. Deze onderzoekt de mogelijkheden om naar de rechter te stappen. Amsterdam neeft besloten vrouwen de komende vijf jaar bij vacatures voor vooral lei dinggevende functies in het onderwijs voorrang te verle nen. Op die manier, zo denkt de gemeente, kan de achter stand van vrouwen op de ar beidsmarkt worden ingelopen. Ook in andere gemeenten, zo als Leiden, is besloten tot „po sitieve actie" over te gaan. De Leidse wethouder van onder wijs, Henriëtte van Dongen, verklaarde positieve discrimi natie hard nodig te vinden. „In het voortgezet onderwijs zijn 23 vrouwen directeur te gen 1400 mannen". Geld verstopt in vuilniscontainer WOUW De rijkspolitie in West-Brabant heeft twee man nen aangehouden die bezig waren zakken uit een geld transportwagen over te laden in een vuilniscontainer. Het gebeuren op de parkeerplaats bij een motel in Wouw had de aandacht getrokken van pa trouillerende politiemensen, die tot hun verbazing in de zakken 400.000 gulden in con tanten en voor 100.000 gulden aan chèques aantroffen. Het plan voor de „illegale verrij king" was afkomstig van de 22-jarige geldtransportchauf feur. ZWOLLE Het terug brengen van het aantal heupoperaties in de Ne derlandse ziekenhuizen levert de overheid geen geld op. Integendeel, wanneer de ziekenhui zen worden gedwongen minder totale heuppro theses (volledige kunst heupen) te plaatsen bij hun patiënten, leidt dat tot een enorme kosten stijging in de zorg buiten het ziekenhuis. „Zo leidt een bezuinigingsoperatie tot een kostenverhoging waar niemand kennelijk op rekende", zegt dr. mr. J.G.M. Keet, orthopae- disch specialist in Zwol le. Dr. Keet ontleent zijn bewe ring aan een onderzoek dat hij uitvoerde onder de pa tiënten van het Zwolse zie kenhuis De Weezenlanden en waarvan de resultaten deze week in het Tijdschrift voor de Geneeskunde zullen verschijnen. Elk jaar krijgen rond de tien duizend overwegend ou dere mensen een kunst heup. Zij lijden aan coxart hrosis. een aftakeling van kraakbeen en bot van het heupgewricht. Dank zij nieu we medische technieken is het mogelijk de versleten heupkop af te zagen, er een pin voor in de plaats te zetten en er met behulp van een kunststof kom weer een vol ledig pijnloos functionerende heup van te maken. Voor een groot aantal mensen is deze techniek de laatste jaren een uitweg gebleken uit een zeer pijnlijk bestaan, waarin al leen een zogeheten „conser vatieve behandeling" met pijnstillers, fysiotherapie en strenge leefregels het onge mak kon beperken. Dr. Keet verrichtte onder 39 patiënten die een kunstheup hadden gekregen een onder zoek naar de woonsituatie voor en na de operatie. Te vens werd hen gevraagd aan te geven hoe zij dachten dat de situatie geweest zou zijn zonder deze operatieve in greep. In overleg met ver schillende instanties werden onder meer de kosten be paald van wonen in een ei gen huis of huurhuis, bejaar den-, verzorgings- of ver pleeghuis. Ook werden de kosten van fysiotherapie, wijkverpleging en huishou delijke hulp in de berekenin gen betrokken en geplaatst tegenover de kosten van de zware kunstheupoperatie, bij na 8000 gulden. Dr. Keet concludeert onder meer dat zo'n heupoperatie ten opzichte van het door gaan met de oude behande ling een voordeel oplevert van 14.000 gulden per jaar per patiënt, zeker gedurende de eerste vijf jaar na de ope ratie. „Zelfs zonder rekening te houden met het welzijn van de patiënt dus louter op economische gronden is vervanging van een ziek heupgewricht door zo'n pro these voor de gemeenschap een voordelige zaak", zo meent de specialist „Het te rugdringen van dit soort ope raties door -de interne bud gettering in ziekenhuizen is een foute zaak". AMSTERDAM De aard van de verwondingen die skiërs oplopen verandert. Braken mensen vroeger voornamelijk hun benen of armen, tegenwoordig bre ken ze hun duimen of gebeurt er iets met één van hun knieën. Volgens L. Meyer, arts bij de alarmcentrale van de Europeesche verzekeringsmaatschappij SOS In ternational, verandert het letsel omdat het materiaal van de skiër in de loop der jaren steeds beter geworden is. Daardoor is relatief gezien het aantal ski-ongeluk ken overigens ook drastisch afgenomen. Eén van de grootste boosdoeners is dan ook een verkeerd afgestel de ski-binding. Het materiaal kan nog zo goed zijn, als de binding te strak is afgesteld, kan het goed fout gaan bij een val. Vandaar de grote aantallen verdraaide knieën, aldus Meyer. Volgens haar moeten skiërs zich aanleren voor een afdaling even de binding te testen. Dat kan al vrij gemakkelijk door de zijkant van de ski met enige kracht tegen een stok of de grond te slaan. Als de ski dan los gaat zal de binding over het alge meen goed zijn afgesteld. Gebroken duimen komen meestal doordat de mensen bij hun val verkeerd op één van hun stok ken terechtkomen. Het aantal ski-ongelukken neemt (relatief gezien) niet alleen af door het betere materiaal, maar ook bijvoorbeeld door het feit dat er tegenwoordig echte pistes zijn die met speciale machines geprepareed worden. „De skiër wordt niet meer plotseling ge confronteerd met onder de sneeuw verborgen hobbels", zo zei Meyer. Zo kwamen in bijvoorbeeld Zweden in 1939 per 1000 skiërdagen 2,7 ongelukken voor, tegen 0,74 nu. De reddingsbri gade in Davos rukte in 1952 gemiddeld 7,6 keer per 10.000 ge skiede kilometers uit, en nu nog maar één keer. Rolvast Een rolstoelgebruiker toont hoe de zogenoemde rolvast, een speciale vergrendeling voor invalidewagens In de metro, wordt bevestigd. De gisteren gepresenteerde rolvast wordt in Amsterdam gratis aan invalide metroreizigers verstrekt. FOTO: ANP De twee CNV-bonden zullen hun opvatting naar voren in de CNV-ambtenarencentrale CCOOP (170.000 leden), onderhandelingen voert met minister Van Dijk. Inmiddels is duidelijk geworden dat de CFO, de grote ambtenaren bond binnen de CCOOP, veel meer moeite heeft met het eindbod van Van Dijk dan aanvankelijk werd aangeno men. Uit de ledenraadplegin gen in de afdelingen is de af gelopen dagen gebleken dat het aantal voor- en tegenstan ders ongeveer gelijk is. Dins dag komen de afgevaardigden van de CFO-afdelingen bijeen in Nijkerk om een definitief oordeel te vellen. Volgens CFO-bestuurder Ij. Faber zijn er afdelingen dat ja of nee zeggen en afdelingen met evenveel voor- als tegen- Minister Van Dijk standers. De hogere ambtena ren kunnen zich beter in het voorstel van Van Dijk vindei de lager betaalden. De eersten krijgen dan ook aanzienlijk geld (tot 88 gulden netto) dan de laagstbetaalden (nog geen tje in de maand). Voorzitter De Jong van de CFO (en van de CCOOP) schuwde zijn leden op 21 september dat er geen keuze is. A zen van het eindbod van de minister betekent dat diens eei akkoord met alleen de hogere ambtenaren weer in beeld 1 De lagere ambtenaren komen daarin helemaal niet aan bc DEN HAAG De Nederlandse bevolking moet duj lijk gemaakt worden dat het voedselprobleem iedei aangaat en dat het probleem ook oplosbaar is. H. H ends, voorzitter van het organiserende samenwerk» verband „Honger hoeft niet", zei dit gisteren bijl toelichting op de actieweek die morgen van start j Op 16 oktober is het tevens Wereldvoedseldag. De actieweek begint in Utrecht met een conferentie over d» delige gevolgen van het Europese landbouwbeleid voor del ne boer in de Derde Wereld en duurt tot 17 oktober. 4 Het samenwerkingsverband, bestaand uit veertig land^ Derde Wereld-, landbouw- en milieu-organisaties, probeert lossingen aan te dragen voor het voedselprobleem. Volgen organisatoren heeft de hongerbestrijding pas kans van slagei de landbouwproduktie in de Europese Gemeenschap drasl omlaag gaat. „Dat is de spil van het probleem", zei Beerendi overschotten gaan veelal voor dumpprijzen naar Derde Wel landen, waar de plaatselijke boeren niet tegen kunnen concl ren. Naast de Europese landbouwpolitiek komen tijdens de actie> thema's als de traditionele positie van vrouwen in de Derde reld, verstandig bodemgebruik en een verkeerd gebruik biotechnologie aan de orde. De actieweek biedt verder tentoonstellingen, tekenwedstri film- en informatie-avonden en muziek- en theatervoorsti gen door het hele land. Premie-inkomensgrens 65.250 gulden DEN HAAG De premie-inkomensgrens voor de volksvi keringen (aow, aww, akw, awbz en aaw) is voor 1988 vastge op 65.250 gulden. Dat heeft minister De Koning van social ken gisteren bekendgemaakt. Dit jaar moet iedereen die is zekeïd voor deze wetten premie betalen over zijn of haar i men tot een bedrag van 64.550 gulden. Over het meerde geen premie verschuldigd. Premie wordt terugbetaald aan c ne bij wie teveel is ingehouden. Dat komt in het algemeen wanneer iemand bij meer dan een inhoudingdplichtige wei ver in dienst is. BINNENLAND £eidóe(3oiviaitlvriidag9oktoberi987 BRUSSEL De Neder landse plannen om tol te -.vragen aan Belgische au- -•tomobilisten als België volgend jaar een autowe genvignet invoert, zijn in de ogen van de Europese Commissie onbegrijpelijk. „Nederland was tot dus ver een van de felste te genstanders van het Bel gische vignet. Ik begrijp niet hoe ze zelfs kunnen denken aan een eigen vig net", aldus een woord voerder in Brussel giste ren. Ook de Nederlandse Europar lementariër Pam Cornelissen (CDA) vindt het bijzonder on verstandig van minister Smit- Kroes (Verkeer) om op vergel ding aan te dringen. „Dat past niet in de Belgisch-Nederland se verhoudingen. Zakelijk ge zien heeft Nederland evenmin als België enig belang bij maatregelen die het wegver voer treffen". Volgens de Eu ropese Commissie dreigt Bel gië in conflict te komen met het EG-verdrag als de nog niet vastomlijnde plannen toch werkelijkheid worden. Vol gens de zegsman van de Com missie staat een vignet op ge spannen voet met het uit gangspunt dat EG-onderdanen niet naar nationaliteit mogen worden gediscrimineerd. Uit het recente voorstel van de Belgische minister Eyskens om het vignet ook voor Belgen verplicht te stellen, zij het on der vrijwel gelijktijdige verla ging van de motorrijtuigenbe lasting, blijkt dat men dit ge vaar tenminste onderkent, zo stelt hij. Maar in de ogen van de Com missie dreigen de Belgen ook in conflict te raken met het plechtige voornemen van de twaalf regeringen om in 1992 een vrije Europese markt zon der binnengrenzen tot stand te brengen. Een tolheffing zou waarschijnlijk leiden tot on aanvaardbaar oponthoud aan de grenzen en hoge kosten. RHENEN Om ook in de toe komst goed in de markt te blij ven, wil Ouwehands Dierenpark, op de Grebbeberg bij Rhenen, voor miljoenen renoveren en uit breiden. In een gisteren gepre senteerd plan spreekt parkdirec teur G.M.Baars over een investe ring van 15 tot 20 miljoen in de komende acht jaar. Een tweede project, waarin de congresfunctie wordt versterkt met een groot hotel, brengt de totale investe ring op 32 miljoen. De plannen worden gesteund door Ge deputeerde Staten van Utrecht, die in hun toeristische ontwikkelingsplannen Rhenen als speerpunt hebben aangt wezen. Ouwehand maakt een nieuwe parkeeraccommodatie ten zuiden van het zwembad, waar de caravans moeten verdwijnen. Daarmee ver schuift de entree van het park naar het westen, tussen restaurant De Greb beberg en het voormalige hotel Ko ningstafel. Het grootste deel van de parkeerplaatsen verdwijnt onder gronds, in een garage van' twee lagen, waarop later mogelijk een hotel van 150 kamers met congresaccommodatie komt. Het zwembad verdwijnt op den duur om plaats te maken voor een zee- zoogdierenpark. De uitbreidingen van Ouwehand ten noorden van het Can- dia-sportcomplex en het park worden ingericht als Olifantenpark, omgeven door een tropenbos, bootsafari en een dikhuidenpark. (ADVERTENTIE) Oud-wethouder Wim Polak van Amsterdam is woensdag tij dens een verblijf In Israël op 69-jarige leeftijd overleden. In januari van dit jaar werd hij al getroffen door een hartaanval. Wim Polak zat ruim tien jaar namens de PvdA in de Amster damse gemeenteraad. Van '79 tot '82 was hij wethouder van kunstzaken. In januari 1984 werd Polak voorzitter van de Amsterdamse Kunstraad, het adviescollege van de wethou der van kunstzaken. DEN HAAG - De CNV-onderwijsbonden staan als de FN V-onderwijzers van de ABOP) positief over het ambtenarenakkoord dat minister Van met het overheidspersoneel wil sluiten. De PCO ei KOV wijzen de inkomensmaatregelen weliswaar maar ze vinden dat daar voldoende tegenover het gebied van werkgelegenheid om ja te zeggen het eindbod van de bewindsman. SUSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN Akkoord lonen NS dichterbij UTRECHT NS en de vak bonden zijn gisteren wat dich ter bij een akkoord gekomen over het aanpassen van de lo nen van NSers aan die van werknemers in het bedrijfs leven, en over de jeugdlonen. Zo heelt de NS zijn aanvanke lijke voorstel om de leeftijd waarop het volwassenen-loon kan worden bereikt te verho gen van 21 naar 22 jaar, inge trokken. Ook is de NS bereid zowel hoger als lager perso neel te betrekken bij het weg werken van de achterstand. Een gezamenlijk onderzoek van de NS en de bonden heeft uitgewezen dat de beloning bij de spoorwegen 3,1 procent (conducteurs) tot ruim 20 pro cent (management) lager is dan die voor vergelijkbare functies in het bedrijfsleven. U bent welkom van io.oo tot 16.00 uur Goede dag voor ROTTERDAM Het Waar borgfonds beleefde gisteren een goede dag. In hoog tempo veroordeelde de Rotterdamse kantonrechter mevrouw mr. A.G. Scheele-Mülder wegens onverzekerd rijden vele tien tallen automobilisten tot hét betalen van boetes van 250 tot 1000 gulden aan het fonds. In de loop van de dag moesten zich circa 260 automobilisten voor het kantongerecht ver antwoorden die behoren tot de Waarborgfonds eerste lichting verdachten die de politie heeft geverbaliseerd sinds zij rechtstreeks toegang heeft tot het WA-register. Op merkelijk was de hoge op komst van de verdachten. Normaliter komt slechts 15 procent van de bij het kanton gerecht gedaagden opdraven. Nu waren de meeste verdach ten naar de zitting gekomen, zodat een aantal van hen op de gang moest wachten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4